HET DEFILE IS AANGEVANGEN AMF.RSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 24 Maart 1934 32e Jaargang No. 225 Als algemeen commandant van de te Delft optredende troepen is aangewezen do luitenant-kolonel van den generalen staf J. van Santen, die op Dinsdag a.s. te vens optreedt als waarnemend garnizoens commandant te Delft. Bij de Nieuwe Kerk to Delft wordt een eerewacht van mariniers opgesteld, ter 6terkte van 80 man, waarbij de Marine- kapel. Voorts zal in do Nieuwe Kerk bij den in gang van den grafkelder een eerewacht worden gevormd door 10 adelborsten met het omfloerste vaandel van het Kon. Insti tuut voor de Marine, onder commando van een officier van de Kon. Marine, en 10 cadetten met het omfloerste vaandel van de Kon. Mil. Academie, onder commando van een officier van de K. M. A. Te 's-Gravenhago zal, evenals te Delft, een batterij worden opgesteld, welke bat terijen minuutschoten afgeven vanaf 11 uur tot het einde van de plechtigheid te Delft, waarvoor kan worden gerekend 3 uur. DUIZENDEN TREKKEN LANGS Een krans namens het gemeente bestuur bij de baar gelegd *s-G ravenbage, 23 Maart. In den loop van den nacht is de statiekist met het stof felijk hulsel van Koningin Emma uit de sterfkamer naar beneden gebracht en in de vestibule van het palei6 geplaatst. In deze vestibule had men zorgvuldig alle rouw vér meden.- De kist stond in het midden; ter weerszijden waren standaarden met kaar 6en geplaatst, terwijl de groote lichtkroon boven de kist eveneens brandde. Op de kist lag een gouden kroon. De baar was geheel bedekfmfct kransen en bloemstukken De achtergrond werd door een eenvoudige palmversièring gevormd. Aan den voet van de baar was een tuil viooltjes neergelegd, welke Prinses Juliana dezer dagert persoonlijk geplukt heeft en al- een laatsten groet aan haar grootmoeder heeft gebracht. De deuren van de vestibule waren reeds lang vóór 0 - uur open; een schot onttrok echter de kist nog aan aller blikken. Daarbuiten 6tond de menschenmcnigle reeds lang te wachten om aan het défilé deel te nemen. Op verschillende plaatsen, in de omgeving van het Voorhout, zag men reeds in den vroegen ochtend, ondanks den regen, zich groepen mensclnyi verzamelen die gezamenlijk langs het 6tófJelijk hulsel van II. M. de Koningin-Moeder wilden trek ken. Velen van hen torsten kransen of palmtakken, en dezen weer vaandels of banieren. H-efr -Voorhout zelf \va6door de politie-geheel afgezet. 'Door het spannen van touwen had men verschillende paden gemaakt, waarlangs het publiek uit de richting v4n hotel Paulez kon opmarchee- ren en.dan, nadat het een blik in de vesti bule had kunnen werpen, via den Denneweu aftrok. Reeds lang vóór 8 uur stonden ceni- ge duizenden op het Voorhout te wachten; dit aantal groeide zienderoogen aan, zocdat verwacht kon worden, dat vele tienduizen den heden langs do kist van Koningin Em ma zouden trekken. Eenige minuten vóór 9 uur wcrd.de ves tibule geheel geopend en dadelijk daarop betrokken eenige heeren der hofhouding de eerewacht. Ter weerszijden van do kist 6telden zij zich, gekleed in ambtscostuum op. Deze eerewacht werd voor de eerste uren betrokken door baron Taets van Ame- rongen en jhr. Repelaer van Driel. Deze werden afgelost door baron v Haerinxraa thoe Slooten en jhr. v. d. Wijck en deze weer door baron Benlinck en baron Van Heemstra. Op het bordes van bet paleis stonden twee kamerdienaars van wijlen H. M. de Ko ningih-Moeder. Voor deze functie waren om beurten aangewezen de heeren Jansen en Roel,' de beide kamerdienaars, die geduren de den tijd, dat Koningin Emma in het pa leis aan het Voorhout gewoond heeft, steeds in haar onmiddellijke nabijheid zijn ge weest, alsmede de heer Kaan. Nadat de vestibule geopend was, trad hel voltallige college van B. en W. met den gemeentesecretaris, mr. Boasson, en den fungeérend chef van het kabinet van den burgemeester, de heer Robin, naar voren om namens de gemeente 's-Gravcnhage een krans bij de baar te leggen. Deze krans werd gedragen door twee bo den van het Stadhuis en door burgemees ter Bosch v. Rosenthal bij de baar gelegd Daarna volgden de besturen van den Ned. Journalisten Kring en do Haagsche Jour nalisten Vereeniging, uit welker naarn de heer E>. Hans een krans legde, vervolgens werd namens de Buitenlandsche Persver- eeniging een palmtak neergelegd. Vervol gens trad eep deputatie van de Haagsche politie onder aanwezigheid van- commissa ris Paré naar voren en legden twee agen ten namens het geheele corps een krans Toen nam het défilé een aanvang. In rijen van ongeveer tien trok de Haagsche bevolking, die vanzelfsprekend in do och tenduren nog het grootste gedeelte van de belangstellenden vormden, voorbij de kist van de zoozeer beminde Vorstinne. De kist met het stoffelijk overschot was gedekt mét het groote Orchidecén-klced, dat het Vrouwen-.Comité had doen vervaar digen, een zeldzaam kunstproduct van bloemsierkiinsL Ook een gedeelte van den vloer van de vestibule ging nog onder deze orchideeénweolde schuil. Buiten groeide de belangstelling ziender oogen aan. Omstreeks 10 uur werd het aan tal van de belangstellenden reeds op 4 5 duizend geschat cn van alle kanten zag men nog do menschen optrekken. Van buiten de stad begon langzamer hand ook het publiek toe te vloeien, voor namelijk hög lii de' vele autobussen, die Het défilé langs de baar. 6 -> zoo ver mogelijk in de binnenstad werden toegelaten. Wanneer do extra-treinen, welke van daag uit alle deolen des lands menschen naar Den Haag brengen, hier ter stede zullen aangekomen zijn, dan zal de be langstelling eerst recht massaal zijn. De politie heeft uitgebreide ordemaatre gelen genomen om alles een ordelijk ver loop te doen hebben en er zorg voor te dragen, dat het' gedrang geen ongelukken zal veroorzaken. Drie vakken van het Lan ge Voorhout stonden te tien uur reeds stampvol met menschen. De stroom van menschen groeide steeds aan. Omstreeks 11 uur was het geheele bor- les van het Paleis reeds bedekt met bloe men. Ook bet tweede gedeelte van het Lange Voorhout moest toen in gebruik genomen worden om de mcnschenmenigte te groe- pceren. Uren lang trok men in onafgebro ken rijen, met ontbloot hoofd en omfloers Je vaandels langs de vestibule. Eenige minuten na 11 uur kwamen de vertegenwoordigers van de verschillende Nederlandsche universiteiten bijeen cn toen werd het défilé, voor eenigeoogenblikken onderbroken om aan deze deputatie ge legenheid te geven een reusachtige krans aan den voet van dc baar te leggen. Deze kranslcgging geschiedde door den prac6es callegii van het Lcidsche Studen ten korps, jhr. W. C. S. La man Trip. Aan deze krans waren de linten van de verschillende studentenkorpscn aan onze universiteiten bevestigd. Het défilé heeft tot hedenavond half ze ven geduurd. Toen trokken do laatsten langs de vestibule van het paleis. Duizen den stonden nog te \vachtcn, maar de order was onverbiddelijk: zij moesten voor he dén teleurgesteld ■worden. Een oogenblik morde de menigte, maar dank zij het tact volle optreden van de politie deed ;zich niet? oijzonders voor en 'ietcn de duizenden zich gewillig en vlug verspreiden.' Hoevelen er vandaag voorbij het palei- zijn getrokken is op geen duizenden nauw keurig te zeggen. Van politiczijde schatte men de massa zeker op zestig duizend Hoe velen er, zonder de. kist gezien te hebben terug zijn gegaan, is natuurlijk niet te zeg gen. Men verwacht echter voor morgenochtend wederom een grooten toeloop. Voorloopig is bepaald, dat bet défilé zal plaats hebben van 9 uur tot 2 uur. Het aantal bloemstukken en kransen heeft zich in den loop van den middag op aén indrukwekkende wijze vermeerderd. Af cn toe moesten de lakeien een aantal van Je kransen naar binnen dragen om zoo .veer ruimte te maken voor nieuwen toe vloed. Toen om half zeven het défilé een einde nam, was het bordes en de omgeving daar van een groot bloembed. De lichten gingen uit, do ve6tibulc-deuren .verden gesloten. Een protest. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft heden bij de autoriteiten geprotesteerd, te gen het feit, dat op den dag van hét défilé voor het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder on den daarmee samen- hangenden Natïonalen Rouw een straatcol lecte gehouden is ten bate van de Joodsche vluchtelingen. Ook dc N.S.B. kring den Haag, heeft zich tér zake met een telegram van protest tot Jen burgemeester gericht. MILITAIR EERBETOON Omtrent de regeling van het militair eer betoon bij de overbrenging van het stoffe lijk overschot van II. M. de Koningin-Moe der kan het volgende worden medegedeeld: Bij het paleis aan het Lange Voorhout zal een eerewacht wórden gevormd door een letachement van de brigade grenadiers en jagers, waarbij het omfloerste vaandel met een vaandel wacht van het regiment jagers en het muziekkorps van het 5e regiment infanterie, alles onder commando van een kapitein. Voor het afzetten van het Lange Voor hout en eventueel den Kneuterdijk zijn aan gewezen een zoo 6terk mogelijk geformeerd detachement onbereden huzaren van bet 3e half-regiment onder-commando van-oen- ritmeester en voorts detachementen ter sterkto van 1 luitenant, 1 sergeant of wacht meester en 12 korporaals of soldaten van ieder der volgende korpsen: de luchtvaart- afdeeling, dc schoolcompagnie van den mo tordienst, het regiment wielrijders, het le, het 3de, het 4de, het 5de, het ?de cn het 8e regiment veldartillerie, het regiment motor artillerie, het korps rijdende artillerie, hel regiment genietroepen, het korps ponton niers en torpedisten, van de hospitaalsol daten en van de school voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur. De stoet zal geopend worden door een de tachemcnt Kon. Marechaussee te paard met omfloersten 6tandaard cn standaardwacht onder commando van een officier, ter sterk te van 16 ruiters. Daarachter volgt als algemeenc troepen commandant generaal-majoor Van Ande) als bevelhebber in de le militaire afdeeling met zijn staf. Dan komt de Kon. Mil. Kapel en vervol gens te paard als commandant van het voorste militaire gedeelte van den 6toct een luitenant-kolonel, commandant van een der regimenten grenadiers cn jagers, met een bereden luitenant-adjudant. Daarna volgt onder comniando van een majoor te paard een bataljon infanterie waarbij het omfloerste vaandel met een vaandehvacht van het regiment grenadiers De vier compagnieën van het bataljon wor den gevormd uit dc lie, Ille, IVe en Ve in fantericbrigadcs. Het vooratc militaire gedeelte van den stoet wordt besloten met een eskadron be reden huzaren van het 3o half-regiment waarbij dc omfloérstc standaard van dat regiment. Achter don rlnnrop volgenden rouwstoet van het koninklijk huis rijdt oen luitenant kolonel te paard als commandant van hel achterste militaire gedeelte van den sluet inet een bereden [uHcnant-adjudant. Vervolgens komt een bataljon mariiïetroe- pen onder cofnroaVido va ft' een hoofdofficier van dé koninklijke marlnaeji bestaande uit a. tamboers en pijpers;.b. eeh compaanie mariniers, waalbij het omfloerste vaandel van het korps mariniers; c. twee compag niecn matrozen. Dan volgt liet muziekkorps van het 6i regiment infanterie en, verder onder corn mando van een majoor van het Ge reg inf le paard een bataljon infanterie van 3 com pagnieën, waarbij het omfloerste vaandel van het 6e regiment infanterie. Deze com pagnieën worden gevormd uit do Vie, Vile en VIIIc infantcrie-brig^des. Daarachter komen onder commando van een hoofdofficier van het 2e reg. véld-art te paard, met bereden luitenant-adjudant twee batterijen vcld-artillerie, iedere batte rij bestaande uit 4 vuurmonden van 7 veld met caissons, gevormd uit de Ie artillerie brigade. De stoet wordt besloten door een detache ment Kon. Marechaussee te paard ter sterk te van 12 ruiters, onder commando van een officier der Kon. Marechaussee. De Prins-gemaal van Luxem burg verwacht. Voor de begrafenis a.s. Dinsdag zullen waarschijnlijk de prins-gemaal van Luxem burg, prins Fclix, en de minister-president Bech, overkomen. Do plaats voor de Tweede Kamerleden. Naar wij vernemen zullen de leden van de Staten-Generaal in de gelegenheid wor den gesteld het voorbij trekken van den Koninklijken rouwstoet gade te slaan. Zij zullen daartoe een plaats krijgen in het Departement van Financiën, in het bureau van den Generalen Staf aan het Lange Voorhout en in de Militaire gebouwen aan den Hofweg. Voorts vernemen wij, dat de deputatie uit de Tweede Kamer zal bestaan uit den voor- bitter met de leden van de commissie, wel ke het adres van rouw aanbieden zal be nevens den griffier, mr. Kcspcr. Een staanplaats voor bur gemeesters bij het Palels. Ervan uitgaande,, dat in den kring der ge meenten behoefte wordt gevoeld haar te doen vertegenwoordigen bij de uitvaart van H.M. de Koningin - Moede?, is bij de Vcreeni ring van Nederlandsche Gemeenten de ge dachte gerezen, dat er alleszins aanlcidinc bestaat de individucclc beteekenis van zul ke vertegenwoordiging te verheffen tot het karakter van een gemeenschappelijk eer betoon van de zijde der Nederlandsche Ge meenten. Na beraad over mogelijkheden tot verwc 'enlijking van die gedachte heelt-de Verr. eeniging den Burgemeester van 's-Graven hage bereid gevonden een schikking te tref fen, volgens welke naast het Baleis aan het Lange Voorbout een terrein beschikbaar "wordt' gesteld als staanplaats uitsluitend voor de Burgemeesters der gemeenten. Geen gelegenheid moer om op de registers te teekenen. 's-G r a ven b agc, 23 Maart. Wegens noodzakelijke voorbereidende maatregelen kan de gelegenheid, om te teekenen op de registers in het Palels van de Koningin Moeder aan het Lange Voorhout, niet wor den verlengd. Het Roode Kruis herdenkt de overleden vorstin. In de Vrijdagochtend gehouden vergade ring van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, voorgezeten door Z.K.II. den Prins der Nederlanden heeft in tegenwoordigheid van leger- en an dere militaire commissarissen en de ambte naren en beambten van het hoofdbestuur de eerste onder-voorzitter, jhr. J. H. Röell in eerbiedige bewoordingen het verschei den van H.M. de Koningin-Moeder her dacht. Koningin, ministers en Tweede Kamerleden niet in den rouwstoet 's-G ravenbage, 23 Maart Naar ons ter oore komt zal H.M. de Ko ningin zich a.s. Dinsdag niet in den 6toet naar Delft bevinden. Hare Majesteit zal het vertrek uit het palcis aan het Lange Voorbout bijwonen en zal zich met de dames van de Hofhouding per auto naar Delft begeven, waar Zij aanwezig zal zijn, voordat de rouwstoet bij de Nieuwe Kerk zal aankomen. Voorts vernamen wij nog, dat de bloemen in een drietal rijtuigen in den rouwstoet meegevoerd zullen worden. Naar verder wordt gemeld, zullen de ministers niet in den stoet mede rijden, maar zich rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daar heen begeven. Een zilveren krans van do weermacht. Maandag 26 Maart om 12 uur zullen volgens aanwijzingen van den minister van defensie een deputatie, bestaande uit luit.- generaal H. A. Seyffardt, chef van den ge neralen staf, oudste officier der Nederland sche weermacht, vice-admiraal C. J. E. Bru- tel de la Rivièrc, commandant der marine in Nederland, oudste officier van de Konink lijke marine, de adjudanten van genoemde opper en vlagofficieren, een onderofficier en een matroos van de Koninklijke marine, zoomede een onderofficier en een soldaat van de Koninklijke landmacht, namens de geheele Nederlandsche weermacht een groo te zilveren kran6 leggen aan do baar van het stoffelijk overschot van do Koningin- Moeder. De krans, die vervaardigd wordt door de Haagsche juweliers*!!. B. Lohman en Zoon, wordt opgemaakt uit orchideeën en zal op zilveren lint de inscriptie dragen: Van de Koninklijke Nederlandsche weermacht aan H.M. de Koningin-Moeder, 20 Maart 1934. De plechtigheid in de Nieu we Kerk. Voor den dienst als adjunct-ceremonie meester op 27 Maart in do Nieuwe Kerk te Delft bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zijn de navolgende officieren aangewezen: de luitenants ter zee le klasse J. J. L. Wil- linge cn M. M. Merens; de lc-luitenant der artillerie van het Indisch leger Buurman van Vreeden: de le-luitcnant der infanterie van het Indisch léger R. Roos; de kapitein van den generalèri stof A. G. J. M. F. v. d. Kroon; de le-luit'énants der grenadiers K: F. Puffius en C. F. H. Seijffardtde reserve- eerste-luitenant der grenadiers II F. D. Oxenaar; de kapitein der jagers K. J. Even wél; de reserve-kapitein der Jagers J. Kruis de le-luitenant der jagers L. T. F J. S. van Embden; de lc-luitenant der infanterie S. v. d. Kloet; de reservé-eer6te-luitenant der infanterie D. J. Karree; de ritmeester der huzaren A. D. C. v. d. Voort van Zijp; de reserve-eerste-luitenant der huzaren dr H. L. M. van Schaik; de le-luitenants der ar tillerie R. J. G. Doorman en A. C. J. Valk; de reserve-eerste-luitenant der artillerie YV. A. H. C. Boellaard; de le-luitenant-maga- zijnmeester der artillerie J. G M. Huisman cn de le-luitenant der genie C. van Boven. Kon. Familie naar Het Loo. Wij vernemen, dat het in het voornemen van de Koninklijke familie ligt, om zich op Zaterdag 31 Maart a& naar Het Loo te be-s geven. (Zie vervolg op pag. 2). Een ontzaglijke menigte heelt gister voor het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin-Moeder voor het Paleis aan de Lange Voorhout te den Haag gedelileerd. De lijkkist bedekt met het kleed van levende bloemen dat geschonken werd dool do Nedertandsohe Vereeniging van Huisvrouwen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9