Wijzigt Frankrijk zijn houding? BANKIER INSULL INGEREKEND TURKIJE ZAL HEM UITLEVEREN HET PROCES INZAKE DEN MOORD OP DOECA COMPLOT IN JAPAN ONTDEKT HULPVERLEENING AAN DE TSJELJOESKIN 2è MILLIARD DOLLAR DEFICIT DE VLAMMEN SLAAN UIT EINDE VAN HET HEILIGE JAAR Vulcanische uitbarsting op IJsland SEVERING SCHAART ZICH ACHTER HITLER EEN DEMENTI VAN SEVERING De herbewapening van Duitschland Veiligheidsgaranties moeten echter afdoende zijn Een zaakdie een internationaal incident dreigt te worden Londen, 1 April. (V. D.) Do Sunday Times meldt uit Constantinopel, dat het be sluit van Turkije, don Amerikaanschen bankier Insull te laten arresteeren, tot een internationaal incident dreigt te leiden. Do Turksche autoriteiten hebben Insull, die aan boord is gebleven van het stoom schip Meotis, bevolen zich ter beschikking te stellen van een Turksche rechtbank om deze te doen beslissen over een uitlevering, doch do juridische adviseur van Insull heeft den kapitein van het stoomschip op gedragen zich zoo noodig met de wapens tegen een arrestatie van Insull te verzetten. Intusschen heeft do Griekschc gezant in Turkije geprotesteerd tegen do schending van de exterritorialiteit van het schip. Monte Carlo, 1 April. (V. D.) Gemeld wordt, dat prins Louis van Monte Carlo Zaterdag Samuel Insull vrije vestiging in Monte Carlo heeft aangeboden. Insull durft echter geen beslissing nemen uit vrees, dat de Vereenigde Staten Monte Carlo zullen dwingen hem uit to leveren. Ankara, 2 April. (V. D.) De legatie der Vereenigde Staten heeft den minister van buitenlandsche zaken van Turkije de pro cesstukken overhandigd, welke betrekking hebben op Insull. De regeering heeft deze stukken ter beschikking gesteld van de rechtbank van Instanboel, welke belast is met de behandeling van het verzoek om uitlevering. Zaterdagmiddag zou Insull van boord van de Meotis zijn gegaan. Insull zou voor de rechtbank van Instanboel verklaringen heb ben afgelegd. De rechtbank zou van oordeel zijn, dat insull gppn Amorikaansch staatsburger is en dus vrij is te gaan, waar het hem goed dunkt De beide advocaten van Samuel Insull zijn uit Athene te Instanboel aangekomen. Zij zouden in beginsel besloten hebben de zaak Insull aanhangig te maken bij het Permanente Hof voor Internationale Justitie te 's Gravenhage, aangezien de Meotis door de Turksche regeering zou zijn gemoles teerd. Instanboel, 2 April. (V. D.) Samuel Insull is door de politie in bewaring gesteld. INSULL. Zijn Turksche advocaat heeft geprotes teerd. s t a n 1) o e 1, 2 April. (V. D.j Samuel Insull, de voorvluchtige rnlllionriair uit Chi cago, is na een kort verhoor voor de Turk .schc rechtbank Zondag in vrijheid gesteld, Evenwel in plaats van te mogen terugkec- ren naar het door hem gecharterde Griek scho vrachtschip Meotis, werd hij door de autoriteiten naar een hotel overgebracht, waar hij onder strenge bewaking van rechercheurs en militaire politie den nacht kon doorbrengen. Insull, die van het optre den der autoriteiten niets begrijpt, heeft thans vernomen, dat hij do beslissing der regeering van Ankara zal moeten afwach ten. Toen de rechtbank hem naar zijn woon plaats vroeg, antwoordde Insull: .,Ik ben juist met geweld en ondanks mijn protest van de Meotis gehaald". Hij voegde hier aan toe: „Het schijnt, dot er eenigo moei lijkheden bestaan aangaande mijn papie ren. Ik reis op een Gricksch „laissez pas ser". Nadat, de rechters in raadkamer waren geweest, deelden zij Insull mede, dot hij beschuldigd wordt van gewone overtreding van de wet en dat hij vrij was te gaan waar hij wilde. Toen hij mocht vertrekken, ver zochten de autoriteiten hem to wachten, tot dat de menigte zou zijn uiteengegaan Is tanboe!, 2 April. (V. D.) De Turk sche nationale vergadering heeft Maandag het uitleveringsverdrag met de Ver. St. ge ratificeerd on daarmede den weg geëffend voor de uitlevering van Samuel Insull Ankara, 2 April. (V. D.) Het Turksche kabinet heeft besloten het verzoek der Amerikaansche regeering in te willigen en Insull uit te leveren. Het verzoek van Insull, op het vrachtschip Meotis te mogen tcru; keeren, is afgewezen. Levenslange dwangarbeid geëischt Op den laatsten dag voor Paschen kreeg in het proces wegens den moord op den Roemcenschen ministerpresident Dooca het getuigenverhoor zijn beslag, nadat beide partijen hadden afgezien van het hooren van een groot deel der getuigen. Daarna volgde het requisitoir van den militairen vertegenwoordiger van het open baar ministerie, generaal Pctroviccsco, die in een uitvoerig betoog de methodes der ijzeren garde gispte, die geleid hebben tot den aanslag. Hij eischte tegen do drie per sonen, die den aanslag gepleegd hebben, le venslangen dwangarbeid of, Indien ver zachtende omstandigheden in aanmerking worden genomen, in ieder geval een lang- durigen dwangarbeid. Tegen de vier aucto- res intellectuales van den moord, o.w. den leider der ijzeren garde Codreanoe en gene raal Canta Coezino, alsmede tegen achten veertig andere aangeklaagden, eischte hij gevangenisstraffen van één tot tien jaar. De uitspraak zal waarschijnlijk Donder dag plaats hebben. Tokio, 2 April (V.D.) Er is een samen zwering ontdekt, welke gericht was tegen de levens van koizcr Ilirohito's raadgevers, met het doel het parlementaire regiem ten val te brengen ten gunste van een dictatuur van rechts. De censuur had do publicatie van dit feit, dat vier maanden geleden heeft plaats gehad, tot nu toe tegengehou den. Do moorden zouden hebben moeten plaats vinden op 24 November 1.1.. waarna een algemeen oproer het huidige regiem zou volgen. zeventien samenzweerders zijn indertijd gearresteerd, doch intusschen ziju negen hunner in vrijheid gesteld. Dc ovcrigo acht zullen worden vervolgd. De samenzweerders waren lid van de nieuwe reactionnaire fascistisch georiën teerde groep, welke bekend is als nationa listische partij. een zeemonster Londen, 3 April. (V.D) Uit Port Said wordt gemeld, dat dc Egyptische schipper Itoumanl ln de buurt van Port Said een soort zeemonster heeft ontdekt Het kada ver, dat enorme afmetingen heeft, zal door ern deskundige van het Egyptische Vissche- rijwezen worden onderzocht. de moord op raadsheer prince. Parijs, 3 April. (H.N.) Uit Dijon wordt gemeld, dat in verband met huiszoekingen te Versailles, Spirito in dc hechtenis afgo- zonderd opgesloten is. Spirito moet door een getuige herkend zijn als óón van dc drie mannen, die in een auto te Dijon tijdens den dag van den moord op Prince zijn ge zien. Ook is een zeer bezwarend document gevonden. Mislukte vliegtocht Mo a kou, 2 April. (V. D.) Do voorzit ter van de reddingsactie voor do beman ning van den Tsjeljoeskin, commissaris Oesjakof, die met den vlieger Lewunefski van Rome naar Kaap Wankarem was ge start, om van daar uit de reddingswerk zaamheden te leiden, is in de buurt van Kaap Oenman met zijn vliegtuig veronge lukt. Toen het vliegtuig, dat bestuurd werd door Lewanefski, in een mistbank geraakte, steeg de piloot tot ongeveer 2500 M. hoogte. Daar werd de machine evenwel in minder dan tien minuten met een dikke ijskorst overtrokken. Het toestel verloor snelheid on dreigde te pletter te slaan. Lewanefski slaagde cr evenwel op het laatste oogenhlik in het toestel voor een catastrophe to be hoeden. Lowanefski liep slechts ecnige wonden ln het gezicht op, terwijl Oesjakof ongedeerd bleef. Naar uit het kamp van prof. Schmidt wordt gemeld, heeft dc vlieger Baboesjkin do eerste proefvlucht gemaakt met het kleine vliegtuig, dat geborgen kon worden bij het vergaan van de Tsjeljoeskin. Dc vluchten hebben een goed verloop gehad, hoewel de machine te lijden schijnt te heb ben gehad. Do door Babosjkin voorgenomen vliegtocht naar de kust moest wegens de slechtere weersomstandigheden worden uit gesteld. Op de Amerikaansche begrooting Washington, 3 April (V.D.). Dr staals- begrooting der Vereenigde Staten geett voor de eerste negen maanden van het loopende boekjaar een deficit aan van ?.S42.39!) 000 dollar. De uilaaven beloopen in dezen tijd t.8«.00i.000 dollar. Een reeks branden in verschillende deelen der wereld Tot nu toe zijn 1911 slachtoffers geborgen van de catastrophe to Hakodate. Men vreest, dat in het geheel 2000 menschen- levens te betreuren zullen zijn. Do politie heeft 66 personen gearresteerd, die zich wilden schuldig maken aan plundering. Twee individuen zijn doodgeschoten. Te Rouaan heeft een brand gewoed in een entrepot, waarbij o.m. 170 H.L. alcohol een prooi der vlammen zijn geworden. De brand ging gepaard rnet eenige ontploffin gen, ten gevolge waarvan drie brandweer lieden zijn gowond De schade bedraagt meer dan een millioen franken. Het stadje Frumusica bij Botosuni (Roe menie) is door een cmstigen brand zooda nig geteisterd, dat de plaats een prooi «Ier vlammen dreigt te worden Kerkgangers, die de vroegmis wildon bij wonen in een katholiGke kerk te Syracuse, waren diep getroffen, toen de vlammen uit sloegen, juist toen zij bij het gebouw aan kwamen De kerk en de bijgebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Do scha de bedraagt meer dan een millioen gulden. Een geweldige brand, dio tweeden Paaschdag in een moubolfabriek in Neu- koelln was uitgebroken, woedde om acht uur des avonds nog onverminderd voort. Een ontzaggelijke menschenmcnigte was door de vlammen naar het toonecl van den brand gelokt. Ieder oogenblik vreesde inen het instorten van het gebouw, dat 100 M. lang, 20 M. breed is en vijf verdiepingen heeft. De brandweer moest zich beperkon lot het beschermen der belcndenrlo pcrcee- len. Berlijn, 2 April. (V.D.) Do geweldige brand in Neukoclln was tegen middernacht nog steeds niet geheel gcbluscht. Bij het blusschingswerk waren tot op dat oogen blik twee brandweermannen met rookver giftiging naar het ziekenhuis gebracht, ter wijl een derde persoon door een naar bene den vallende hoogspanningsdraad werd ge troffen en gewond De schade, die door den brand is aangericht, zal waarschijnlijk on geveer 100.000 R.M. bedragen, Over de oor zaak van den brand is nog niets bekend. Boedapest, 3 April. (V D.) In een dorp nabij de stad Miscolez probeerden kin deren in een stal te rooken. Dc stal raakte door een in het stroo weggeworpen lucifer in brand en tengevolge van den krachtigen wind breidde het vuur zich snel uit. Er ont stond een reusachtige vlammenzee, waar door in totaal 23 boerenhofsteden werden, vernield. Cairo, 3 April. V. D.) Bij een grootcn brand te Kafr-IIclol in Bcnedcn-Egypte, werden meer dan -100 woonhuizen door het vuur vernield goederentrein door bandieten geplunderd. Charbin, 2 April (V.D.). Dertig bnndic ten hebben uit geweren opeen goederen trein geschoten, nadat zij dezen trein door het opbreken van de rails tot ontsporing hadden gebracht. Zij overweldigden de militaire bcwaking6 troep en namen de manschappen als gevan genen mede, nadat zij den trein hadden ge plunderd. Bij den overval zijn twee poreo- ncn gedood en zeer velen gewond drie menschen doodgeschoten. M u r so i 11 e, 2 April (V.D.). In een café in de Rue Cannebière 2ijn den eersten Paaschdug drie mannen doodgeschoten door eenige onbekend gebleven lieden. Eerst dacht men aan een wraakneming, doch uit het verhoor, waaraan vier gearresteerde personen werden onderworpen, is gebleken, dat het hier een „afrekening" betreft tus- schen obscure elementen. Twoe der drie slachtoffers zijn Corsicanen. Op den vloer van het café, waar de 6lag werd geleverd, zijn zeven automatische pistolen en pa troonhouders gevonden. V a 11 c a a n s t a d, 2 April. (V. D.) Van daag hebben duizenden geloovigen de plechtige sluiting van dc Heilige Poort bij gewoond De paus hield zijn Intocht in de basliliek door de Heilige Poort. Hij wa9 in een draagstoel gezeten. Ilij vertoefde aan het confessie-altaar en in het allerhei ligste van do Sacramentskapel. Vervol gens schreed hij alleen door de Heilige Poort en nam plaats op den troon. Dc slui ting van de Heiligs Poort geschiedde op symbolische wijze. De paus metselde eerst zelf drie steenen. De volgende drie stcenen werden gezet door den kardinaal-groot-po- tentiarus. Vervolgens stemde de paus het Te Deum in en gaf hij den zegen. Vaticaanstad. 2 April. (V. D.) In vierhonderd kerkegebouwen is gisteren de meest indrukwekkende godsdienstoefening sedert den wereldoorlog gehouden als einde van het Heilige Jaar. Men schat den toe loop in en in dc nabijheid van do St. Pie terskerk op 200.000 personen. Het weer was buitengewoon ongunstig. Tal van open luchtmissen zijn gecelebreerd voor hen, die de kerken niet konden binnentreden. Het hoogtepunt der plechtigheid werd gevormd door de heiligverklaring van den Zalige Giovanni Bosco. Tot de aanwezigen behoorden kroonprins Umberto van Italië, de koning en dc ko ningin van de Siam en 'de ex-kroonprins van Spanje. h op e hagen, 2 April. (V. D.) Naar uit Reykjavik op IJ9land gemeld wordt, houdt dc werking van den vulkaan Skei- darjockel met onverminderde kracht aan. De uit den vulkaan opstijgende rookzuil heeft een hoogte bereikt van 17 tot 20 K.M. ln den nacht op Zondag ving in verschil lende plaatsen oen zware aschregcn aan. Zondag was in Breidal de grond bedekt rnet een dikke luag zwavelachtige asch. Men vreest, dat door deze asch do planten groei in de betrokken streken ernstig te lijden zal hebben. Dc Skeidarrivier. die tengevolge van het smeltwater reeds Zater dag buiten haar oevers was getreden, zou volgens de laatste berichten reeds een breedte van 10 K.M. hebben bereikt. Reeds heeft dc rivier zijarmen gevormd. Machtige blokken ijs zijn door de watermassa's dal- waarts gesleept. Kopenhagen, 3 April. (V.D.) Volgens een Dinsdagavond uit Reykjavik ontvangen bericht, houdt de werking van den vulkaan op IJsland met onverminderde hevigheid aan. De aschzuilen bereikten Dinsdag een tot nog toe ongekende hoogte en de beide laatste dagen i6 de aschregcn ook gevallen in het geheele Oostland en het Oostelijk deel van het Noordland. De ontploffingen zijn op geheel IJsland te hooren. ,,lk volg thans de stem van mijn Duitsche hart Naur de Rheinïsch-Westfulischo Zeitung meldt, zal te Berlijn binnenkort een brochure verschijnen, getiteld nNlein Weg zu Hitler", van de hand van den vroegeren Pruisischen minister van binnonlandsche zaken Karl Severing. Het blad schrijf verder, dat Severing in deze brochure wil bewijzen, dat van een „overgang" naar de nationaal-socialisten eigenlijk niet gesproken kan worden, daar hij in het diepst van zijn gemoed altijd sympathie voor Hitier heeft gehad. „Nie mand kan mij verwijten, dat ik gebrek aan nationaal zelfbewustzijn heb", aldus Seve ring. „Ik ben mijn werkzaamheden in het jaar 1919 begonnen met een strijd tegen de links-radicale elementen van het Duitsche volk. In 1920 heb ik dien strijd voortgezet. Bij de onderdrukking van dc onlusten in Midden-Duitschland in 1921 is niets onder nomen tegen de rechtsclie elementen." Over do onderdrukking van den Kapp- Putsch door Severing schrijft hij volgens het blad: „Kapp was een monarchist, ter wijl I-Iitler een republikein Is Dat is een principieel verschil, dat de communisten niet begrijpen. Reeds in 1932 heb Ik op een congres gezegd: „Als het nationaal-socialis- me de facto zal bewijzen, dat het in staat is een vruchtbare werkzaamheid' te ont wikkelen, dan zal de sociaal-democratische partij deze beweging erkennen. Mijn vroe gere partijgenoot Paul Loebe heedt het na- tionaal-socialisme reeds erkend. Nu volg ik zijn voorbeeld. Als Duitscher ben ik mij zelf en mijn politiek trouw gebleven en op deze wijze heb ik mijn weg naar Hitier ge vonden. Op 20 Juli 1932 heb ik mij onder worpen aan het geweld; thans echter volg ik de stem van mijn Duitsche hart" 1 ür „Het Volk" meldt uit. Berlijn Severing deelt mede: „In den afgeloopen zomer ben ik reeds begonnen uitvoerig den weg te beschrijven, die mij uit de volksschool over de fabriek in de staatsleiding bracht. Deze aanteeke- ningen zouden een soort autobiografie wor den en een poging om den levensgang van de mannen te beschrijven, die door de po litieke ontwikkeling van Duit6chland in de laatste twintig jaar in de leiding en het be heer zijn gekomen. Dit werk, hetwelk in geen geval een politiek-memoircwerk moest worden, is nog niet gereed. De combinaties, die de laatste weken over den inhoud zijn opgesteld, vinden in het deel, dat thans gereed is, geen 6teun en in het bijzonder is daarin van de citaten in de „Rheini6ch-Westfali6che Zeitung" niet één zin aanwezig". Naar verluidt, zal Parijs zich hier niet langer legen verzetten f De Times is \an rneening. dat het stand punt der Fransche regeering ten aanzien van de ontwapeningskwestie sedert Bar- thou's bezoek aan Brussel in vclo opzich ten gewijzigd is. Terwijl het memorandum aan de Engel sohe regeering van 15 Maart nog op het punt stond, dat van eenige herbewapening van Duitschland geen sprake zou zijn, schijnt Frankrijk thans bereid Duitschland een zekere mate van bewapening toe te staan, op voorwaarde, dat daaraan geen vermindering van den huidigen stand der Fran6ohe weermacht verbonden is en dat bevredigende waarborgen worden gegeven. Men gelooft, dat de Engelsohe regeering in het bijzonder wenscht te weten welke mate van herbewapening de Fransche re geering bij het toestaan van uitvoerings- waarborgen zou goedkeuren en welke ga rantlcs de Fransche regoering voor een der gelijke concessie aan Duitschland zou ver langen. Het feit, dat dergelijke vrogen ge steld w den, beteekent naar de meening van den correspondent een wijziging in de houding van Frankrijk. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft-, dat lord Tyrrell, de Britscho ambassadeur te Parijs, dc Fran sche regoering heeft verzocht haar stand punt in zake de kwestie der garanties en ten aanzien van bepaalde punten der Brit- sche, Duitsche en Italiaansche voorstellen nauwkeurig mede te deelen. Het Fransche antwoord kan niet voor het einde dezer week verwacht worden en voordat het on derzocht is, zal de Britsche regeering geen belangrijke besluiten nemen. De zitting van het ontwapeningsbureau op 10 April zal dan ook zuiver formeel zijn en waarschijn lijk besluiten do bijeenkomst der ontwape ningsconferentie minstens eeni'gc weken uit te stellen. De correspondent verklaart, dat de hui dige gedachtenwisseling zich niet beperkt tot Londen en Parijs, doch dat Londen zoo wel Berlijn als Rome voortdurend op de hoogte houdt. De op het Europecsche vasteland gewekte voorstelling, dat de Britsche regeering zich reeds gebonden heeft aan het beginsel der „uitvoeringswaarborgen", is geheel onjuist. De Britsche regeering is tot niets meer verplicht dan tot een zorgvuldig onbevoor oordeeld onderzoek der in dit opzicht ge dane voorstellen. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat Borthou voornemens is de in Januari j.l. door don toenmaligen minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour aan den president der ontwape ningsconferentie -gezonden memoranda tot grondslag der nieuwe Fransche nota aan de Britsche regeering te maken. Hot memo randum, dat door Barthou bij zijn bespre king met Hymans ter sprake is gebracht, staat op het stanlpunt. dat economische druk tegen den staat, die de conventie ge schonden heeft, in geval van nood door toe passing van militair geweld aangevuld kan worden. Afgezien daarvan, zou naar d« meening der Fransche regeering onder de huidige omstandigheden een overeenkomst slechts op den grondslag van handhaving der Fransche bewapening op den tegen- woordigen stand gesloten kunnen worden. Do Excelsior bevat eenige mededeelingen over bet „6tille werk", dot aan de Quai d'Orsay tot vastlegging van het Fransche ontwapeningsstandpunt verricht wordt Volgens bet blad zou het Fransche ant woord op de Engelsohe vragen uitgaan van de veronderstelling, d«t. een ontwapenings conventie Frankrijk de mogelijkheid moet laten te allen tijde zijn «eger-effectiof en zijn materiaal te regelen naar het effectief en het materiaal van Duitschland en wel rekening houdend met een speelruimte, die Frankrijk voor zijn veiligheid noodig heeft, aangezien Duitschland 20 millioen inwoners meer telt dan Frankrijk en over een mach tige oorlogsindustrie beschikt. Bij de uitvoering der waarborgen moet men zich laten leiden door de overtuiging, dat het beter is te voorkomen dan te straf fen. Hoe doeltreffender cn beslissender de euncties in het verdrag zijn vastgelegd, des te eerder zullen zij een eventueelen aan valler tot overleg dwingen. Het toepassen der sancties zou aan bepaalde termijnen ge bonden zijn. De Excelsior gelooft niet, dot de vreeselijke ervaring \an 1914 de regee ring en de openbare meening in Engeland van de noodzakelijkheid ecner nauwe sa menwerking met. Frankrijk lot toepassing der sancties voldoendo heeft overtuigd. In de Figaro publiceert generaal Nissel een artikel, waarin hij de vervroegde ont ruiming van het Rijnland betreurt en ver klaart, dat het Frankrijks eigen 6chuld is, dat Duitschland de kwestie der rechtsge-« lijkheid aan de orde heeft gesteld. De ont- wapeningsontróie noemt de generaal een complot tegen Frankrijk. Hij troost zich met het feit, dat de tegenwoordige regeering bij militaire kwesties althans het advies van den oppersten raad voor nationale verdedi ging inwint.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2