J.A. SCHOTERMAN Zn ST. EMILION LVt "A1- DE CRIMINALITEIT TE OSS 1928 DE PERS SCHULDIG? REGELING DER STAATS LOTERIJ NED. R.K. MIDDEN STANDSBOND Het vastenmandement van het Episcopaat J. TER HAAR WETHOUDER VAN AMSTERDAM WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 - (JTR.STR. 17 TEL 145 EEN ISRAËLIET MISHANDELD Onze Postvliegers onderweg H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 WONINGINRICHTING COMPLETE UIT DE STAATSCOURANT HUMORHOEKJE Kaar aanleiding van den overval op de journas listen Het Vclk schrijft De laatste aanslag, die in Oss is gepleegd, is een zeer bijzondere, en ook zijn oorzaak is ongewoon. Wij bedoelen dien, welke Is go> ploegd op den Journalist Ilan6 Ncsna cn een purefotograaf. beiden uit Amsterdam. Aan «iezon overval is do overheid te Oss zeker niet gohoel-on-al onschuldig, gezien het feit dat ze de laatste maanden een stelselmatige actie beeft gevoerd tegen de grootc pers en haar vertegenwoordigers. Men weet dat de misdadigheid in Oss bui tengewoon groot is. Nog onlangs hebben wij ons met deze kwestie uitvoerig bozig gehou den en daarbij kwamen wij tot de conclu sie, dat de overgroote meerderheid der in woners fatsoenlijke menschen waren, maar vlat een troep, die bekend staat als de kerels uit het „milieu", een schrikbewind voert, niet slechts in de gemeente zelve, rnaar in geheel Oostelijk Brabant. Dit is voldoende belicht, en er kan nu dus over gezwegen worden. Maar een andere en zeer ernstige kant \an de zaak is deze: men schroomt, ook van officieele zijde, geenszins, de pers er van te beschuldigen, dat deze Oss onver diend een slechten naam bezorgt Dit leidt er thans toe, dat journalisten, die voor hun werk naar hier komen, waarlijk in levens gevaar verkcerenf Dit is geen overdrijving. Er zijn tal van krantenschrijvers, die hier frappante staal fjes van kunnen vertellen. En de aanslag, die drie dagen geleden op onze beide Am sterdamsche collega's is gepleegd, spreekt boekdoelen; het eenige, dat nog verwonde ring wekt is, dat deze uitbarsting zoo lang op zich heeft laten wachten. Wij zullen eens nagaan, waarop deze aan slag die als door een wonder nog geen dooden heeft geëischt een min of raeor verklaarbare reactie is. Want bij eon onder zoek. dat wij vanmorgen hebben ingesteld kwamen enkele verrassende dingen aan het licht Men moet dan weten, dat alles wat vroe ger (een jaar of vijf, zes geleden) in Oss ge beurde, met den mantel der zwijgzaamheid werd bedekt Niemand kwam er iets van te weten, als er weer eon6 een paar hofste den afbrandden of als een lastige vent uit den weg werd geruimd. De laatste jaren vcranderdo dit echter; de ontwikkeling van de moderne journalistiek leidde er toe, dat do groote pers bekend maakte, van welk een omvang de crimina liteit te dezer plaatse was. Ze deed dit goens zins, om sensationeel nieuws te brengen, doch uitsluitend om te wijzen op een mis stand, waaraan het eene menschenleven na het andere geofferd werd. Nimmer i6 dat erger geweest dan het laat ste jaar. In Oss met z'n vijftienduizend in woners zijn in twaalf maanden méér men schen op gewelddadige wijze gedood dun in de driekwart-millioenenstad Amsterdam Het percentage vechtpartijen is er hooger dan waar ook. Twee, drie boerderijen, die in één etmaal afbranden is er tegenwoordig niets bijzonders. Slappe maatregelen zooals oen verbod om zakmessen te dragen, blijken in de practijk niets uit te halen: geen mensch die zich er aan stoort, en 't wordt met den dag erger. Schuldige ontdekt. Sedert kort beeft de gemeentelijke over heid nu de ware schuldige aan deze ellende ontdekt! Dat is... de pers. En zeer kwistig wordt dat alom verteld. Ja, er zijn zolfs go vallen bekend van misdrijven, waarbij de politie, toen ze ter plaatse kwam, zich niet direct met slachtoffers en daders bomooide, maar geen andere kopzorg had dan te zeg gen: „En denk er om, als ze van een krant komen dan mag je geen woord zeggen Terwijl burgemeester Ploegmakers in in terviews eenvoudigweg zegt, dat 't lang zoo erg niet is, maar dat de kranten de affaire tot groote afmetingen opblazen. Vermoede lijk meenon politie en burgemeester, dat zij op deze manier de criminaliteit beperken! Deze en dergelijke uitlatingen, die her haaldelijk en in verschillenden kring zijn gedaan, en die verder gecolporteerd werden door pamfletten e.d., hebben een deel der be volking in een stemming gebracht, die ge vaar oplevert voor de vertegenwoordigers der groote bladen, zoowel die in als buiten Osa wonen. Vooral de laatste vier weken is dit gevaar zeer ernstig geworden, gelijk ons vandaag bleek. Het geval van Zaterdag staat n.l. niet op zichzelf! Ook wij zijn nog eens poolshoogte gaan nemen in de cafétjcs in do buurt van het Schaykscheveld en den Berghemscheweg waar de Amsterdamsche journalisten over vallen zijn. Schijnbaar toevallig brachten wij het gesprek met enkele bezoekers op de artikelenreeks die de oud-kinderrechfer rnr De Jongh geschreven heeft. En uit den mond van één der kerels hoorden wij: „We kennen dien vent nou. Laat 'em maar op passen tdat-ie hier In het vervolg uit de buurt blijft". En voorts werden In den loop van het gesprek nog onverbloemde bedrei gingen geuit tegen enkele dagblad-corres pondenten uit Oss, tegen den teekenaar .To Spier, cn tegon een paar redacteuren van het Algemeen Handelsblad cn van de Ar beiderspers (welke laalste het maar beter vond zich niet aan de hecron voor te stel len!). Ossche methode. Zóó «taan de zaken. De aanslag op de collega's van ..Het Leven" is volkomen ere beurd volgens de in Oss gebruikelijke me thode niks laten merken, gewoon meepra ten, en plotseling in de duisternis een mes trekken en er op los steken. Door zijn te genwoordigheid van geest heeft Ncsna al thans zijn leven kunnen redden; had hij zich een oogenblik later gebukt, dan was hij het vijfde slachtoffer in korten tijd geweest. Hij is er nu ernstig gewond afgekomén. De fotograaf, in wiens richting een vlijmscherp mes was geworpen, zag nog juist kans om dit te ontwijken. Krantenlui moeten nu eenmaul dikwijls lil Oss zijn; dat ligt niet aan hen, maar aan Oss cn aan de Ossche politie. Zoodra zij het station verlaten hebben, verkeeren zij in le vensgevaar. Zij hebben er geen zin in het voorbeeld to volgen van een bekend advo caat uit Den Bosch, die nooit ongewapend naar Oss gaat. Evenmin kunnen zij onder politie-bcscherming hun-werk doen. Maar zij staan bloot aan hetzelfde ernstige ge vaar, waaraan onze belde Amsterdamsche collega's ternauwernood zijn ontsnapt. De burgemeester moet daar een einde aan maken! Als hij meent op dezo wijze de groo te pers voor zich in te nemen, i6 hij lichte lijk abuis. Doch het is ongehoord, dat men van hoogerhand, van officieelo zijde, de menschen in deze lynch-stemming hoeft ge bracht. Het lijkt bedenkelijk veel op afloi dingstactiok, om de groote criminaliteit to verdoezelen Maar die beslaat tóch. Zo is veol cn veel grooler dan waar elders, cn verdwijnt niet door een aanslag op een paar journalisten Als de Osscho politio dat niet begrijpt, mo gelijk zal do procureur-generaal, als fun gcerend directeur van politio voor Brabant on Limburg, het dan inzien. Memorie van Antwoord inzake lief ontwerp der heeren Ter Laan en IJzerman Verschenen ia de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het voor stel van wet der boeren K. ter Laan cn IJzerman tot wijziging van art. 2 der wet van 23 Juli 1SS5 tot regeling der Staats loterij. Do voorstellers sproken daarin als hun meening uit, dat er bij de regeering geen bezwaar zal bestaan tegen de tijdelijke ver grooting van het aantal loten omdat niet de geringste wijziging in het stelsel der Staatsloterij bedoeld wordt. Ven een „toe spitsen van politieke en geestelijke tegen stellingen" is bij dit bescheiden voorstel wel geen sprake. Wio ook maar ecnigszins op de hoogte is van den geweldigen omvang, dien zoo wel do buitenlandscho als de binnenland- sche loterijbedrijven hebben aangenomen kan niet in twijfel verkeeren omtrent de groote behoefte aan loten bij een zeer aan merkelijk gedeelte van het volk. Naast de binncnlandsche z.g. premielee- ningen, die in waarheid niets anders dan gewone loterijen zijn, werkten verschillen do buitenlandsche ondernemingen, die jaarlijks tienduizenden vreemde loten in ons land plaatsen. Het is waar, dat op vele plaatsen de ver koop van Staatsloten moeilijkheden ople vert. Dozo moeilijkheden zullen verdwijnon bij een hetero verdeeling dor Staatsloten over het land, maar zij kunnen ook geheel opgeheven worden door te verbieden, dal die z.g. premieleoningen gebruik maken van de trekkingen der Staatsloterij. Zulk een verbod is dringend noodig. De voorstellers merken nog op, dat alle Staatsinstellingen zich hebben aangepast aan do tegenwoordige tijdsomstandigheden. Alleen aan do Staatsloterij Is sedert 1885 niets veranderd. Zij wijzen ook op de ver hoogde winst van 050.000, die, ai is deze wetswijziging niet ter vermeerdering van 's Rijk9 inkomsten voorgesteld, in dezo tij don meer dan ooit op prijs mag worden gesteld en die hot voordeel beeft van te zijn een geheel vrijwillig opgebrachte be lasting, terwijl er in de"tegenwoordige om standigheden reusachtige bedragen naar bui tenlandsche loterij-ondernemingen vloeien. AUTO TE WATER. De passagiers gered. Gisterochtend vroeg is een personenauto mot vier jongelui uit Dokkum, tweo jon gens en twee meisjes, bij Quatre Bras on der Hardcgarijp in een sloot gereden. De auto sloeg over den kop en bleef liggen met dc wielen naar boven. Op het hulp geroep van de inzittenden verlieten eenige omwonenden ijlings hun bed cn spoedden zicli in nachtgewaad naar do plaats des onhoils. Door bet. inslaan vin do ruiten kon men de vier menschen uit hun nete lige positie bevrijden. Eén van hen, de jon geman W. II., was bewusteloos, doch werd bijgebracht. De auto is gisterochtend met een kraanwagen opgehaald TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. S toen de ren, 4 April. Hedenmiddag to omstreeks half een ontstond, vermoede lijk doordat kinderen met vuur speelden, brand in een hooiberg, staande in do buurt schap Toldijk, onder Steenderen. Van den hooiberg sloeg het vuur over naar de boerderij van den heer ITarmscn, om van daag over te slaan naar dc boerderij van Memel ing. Hoewel de brandweer van Steenderen direct ter plaatse was, kon zij door gebrek aan water niets uitrichten. De beide boerderijen brandden geheel af Twee varkens kwamen in de vlammen >m. Een buurman, die trachtte de var kons te bevrijden, werd door eon bran dende balk gotTOffen en licht gewond. Do schade wordt door verzekering ge dekt. Uet Lr onderdood zoo-: Koffk iiap Mcottt* bétsr! Het passeeren der Middenstands bonden bij de samenstelling der gereorganiseerde Raden van Arbeid afgekeurd In de jongste bijeenkomst van het hoofd bestuur van der; Nod. R.K. Middenstands bond word de nieuwe directeur van het Bureau van den Ned. R.K. Middenstands bond, Mr. F. J H. Bach, met con toepas seltjk woord geïnstalleerd. Mededeellng werd gedaan van dc aan sluiting van den Ned. R.K. Bond van Kerk orgelbouwers cn van de instelling ecner Commissie tot bestudeering van do be moeiingen der R.K. middenstandsorganlsa tie met het verzekeringswezen, onder voor zitterschap van den heer Dr. A. B. H, vaD Kethel. Als penningmeester van het Hoofdbestuur werd aangewezen de heer J. A. Koops, te Venlo. In de hierdoor ontstane vacature van eersten secretaris zal in de eerstvolgende bijeenkomst worden voorzien. Do vergadering betuigde haar ernstige teleurstelling over het passeeren der mid denstandsbonden bij do samenstelling dor gereorganiseerde Raden van Arbeid. Stap pen zullen in dit verband worden gedaan bij den Minister van Sociale Zaken. Ver trouwd werd, dat bij de volgende samen stelling der Raden ook de Middenstands bonden in de gelegenheid zullen worden gesteld de noodige aanbevelingen in te dienen. Kennis werd genomen van verschillende staaltjes van laakbare propagandamiddelen door fascistische en nationaal-socialisti- sche groepeeringen gebruikt. Een bespreking werd gewijd aan het Vas tenmandement van het Hoogwaardig Epis copaat. Vastgesteld werd. dat bierdoor ook voor bestuursleden van plaatselijke organi 8aties dc aansluiting bij of actie voor fas cistische en nationaal-socialistieche groei peeringen verboden is. Door den Voorzitter, den heer Jos. E. A M. Meijnng werd reeds thans een kracl tig woord van opwekking gesproken tot alge meen en massaal bezoek aan den Nod. Ka tholiekendag, welke op 23 en 24 Juni a.s. te 's-Hertogenbosch zal worden gehouden en aan het Gezagsthema zal zijn gewijd. Een uitvoerend program werd vastge stcld van de verdere actie, welke door den katholiek georganiseerd en middenstand in stands- en vakverband ten gunste van het Ordenings-. Saneerings- en Beschermings program van den N.R.K.M. zal worden ge voerd. Verordenende bevoegdheid van den Middenstands raad? Ten slotte werd naar aanleiding van een bespreking in de Jongste bijeenkomst der Comm. van Overleg der 3 Ned. Midden standsbonden, een voorlopige bespreking gewijd aan het door den Voorzitter van den Middenstandsraad, de heer Mr. A. Ba ron van Wijnbergen, naar voren gebrachte denkbeeld van toekenning van verordenen de bevoegdheid aan den Middenstandsraad, Tot uiting kwam. dat zoowel de wensche- lijkheid als do mogelijkheid hiervan ver schillend wordt beoordeeld. In zijn eerstvolgende bijeenkomst hoopt het Hoofdbestuur zijn standpunt terzake definitief te kunnen bepalen. In den gemeenteraad van Amsterdam is aan de orde gekomen do benoeming van een wethouder, welke plaats was openge vallen door het bedanken van den heer E. J. Abrahams. Uitgebracht werden 42 stemmen. Hier van waren 14 in blanco, zoodat overble ven 28 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was dus 15. Do heer Ter Haar (c.h.) vereenigde 16 stemmen op zich, zoodat do heer Ter Haar was benoemd. Deze nam de benoeming aan. De heer Ter Haar, woihou- der voor de Handelsiorich- tingen. Naar wij vernemen, is in het college van B. en W. besloten, clan benoemden wet houder Ter Haar het beheer te geven over de Handelsinrichtingen en de Wasch-, Schoonmaak-, Bad- en Zweminrichtingen. De afdeeling Onderwijs blijft thans defi nitief ouder wethouder Vos. De afdeeling financiën cn belastingen komt thans definitief aan wethouder Rustige. De ovorigo vordceling der work- aamiieden blijft onveranderd. per flesch f 1.45, per anker f 58. Tegen den dader in hooger beroep 1 maand geëischt '6-üruvonliagV) 4 April. Op Zondag middag 8 Octobor j.l. liep de 22-jarigo mu sicus S. van B. to Rotterdam in gezelschap van een jongoren broer in dc Van Lctinep- straat aldaar en bezichtigde oen étalage. Er voegde zich een viertal opgeschoten jongens bij ben, die aanvankelijk „Heil Ilitlor" rie pen en toen hierop niet gereageerd werd, voegden zij van B. oen aantal smerige uit drukkingon toe. Doze gaf daarop ten ant woord, dat do Jongens blijkens bun optreden vermoedolijk zelf waren van bet slag waar voor zij hem uitmaakten cn dit had ten gevolge, dat een van de jongens, de 18-jarigo politoerdcr G. J. C. v. B. een 6tomp onder de kin gaf, waardoor dezo conige tanden vei* loor. De Rotterdarascho politierechter heeft C., die thans te Amsterdam woonachtig is, we gens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. In hooger beroep terecht staande beweer de C., dat hij niet geweten zou hebben, dat van B. Israëliet was. Deze als getuige geboord, zcide, dat bij, noch zijn broertjo, in geen enkel opzicht aanleiding tot het optreden van het viertal had gegeven. Als eenige roden was daar voor aan te nemen dat zij duidelijk als Is raëlieten kenbaar waren. Toen getuige aan vankelijk deed, alsof hij niets hoorde, wer den bij herhaling schunnige opmerkingen gemaakt, met bovenvermeld gevolg. Gotui- ?o beeft aan dezo mishandeling veel 6chade ondervonden. C. sloeg hem eenige tanden uit den mond, met het gevolg, dat getuige, die trompettist is, gedurende 5 maanden zijn beroep niet kon uitoefenen en zijn stu dies als zoodanig van voren af aan moest gaan hervatten,«omdat hij voortaan op een geheel andere wijze moest blazen. Hij ver loor zijn plaats in een orkest enz. De 17 jarige S. C. v» d. W., die deel van bet viertal uitmaakte, verklaardo gezien te hebben, dat C. den vorigen getuige een slag bad gegeven. Op een vraag van den president wat een dergelijk optreden te beteekenon had, ant woordde de jongeman, dat hij niet wist wat fascisme was. Op een vraag van don verde diger mr. C P. de Vries uit Leiden, ant woordde getuige dat er wel vuile taal ge bezigd is, maar dat van B. ook iets derge lijks terugriep. De vader van den vorigen getuigo zat 'uist voor het raam en kon derhalve zien dut C. den stomp onder de kin van getuige van B. had toegebracht. Do advocaat-generaal mr. J. A. de Visser besprak do wijze van optreden van den ver dachte waarop z.i. een strenge straf paste Met nadruk wees 6pr. op het feit, dat ge tuige van B. in geen enkel opzicht dit laak bare optreden had uitgelokt omdat deze na op een aantal schunnige uitdrukkingen te zijn onthaald tenslotte ernstig is mishan deld geworden. Geen enkel motief Is voor een dergelijke handelwijze naar voren te brengen en uit alles blijkt, dat het feit, dat an B. israëliet is, de eenige aanleiding daartoe is geweest Spr. concludeerde dan ook tot bevestiging van het vonnis. Mr. de Vries ving zijn pleidooi aan mot de opmerking, dat in den tegenwoordigen tijd buitenlandsche ideëen op zonderlinge wijze WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de koliietaleL Paanekoekjes met garnalen. Bereiding: 3 eieren. 1 afgestreken lepel bloem. 1 y* d.L. melk, zout, nootmuscaat wat garnalen, wat boter. Roer dc eieren tot een dikke roomachti ge massa, doe or eon tikje zout en noot muscaat bij, meng de bloem aan met de melk en voeg haar bij do eieren. Verwarm de garnalen met een stukje boter. Smelt vervolgens wat boter in een niet te groote Itoekepan. giet hierin de eiermassa on bak deze langzaam gaar cn aan den onderkant licht bruin. Log tn het midden in een roep het garnalen vulsel. sla aan weerskanten het pannekockjo er over dicht cn dion het op een verwarmden schotel op versierd met wat peterselie. Voor de middagtafel. Schotel van Brusselsch lof. Gewelde boter en hard gekookte eieren. Aardappelen. Bessenbeschuit Bereiding: 0 beschuiten rnet boter be smeerd, 'A L. bessenschap, 100 gr. suiker, 2 eetlepels maizena, wat sucade. Bereiding: Maak de maïzena aan met wat water. Kook de bessensap met de suiker op en voeg er roerend do aangemaakte maize na bij. Bestrooi de beschuiten met gesnip perde sucade en bedek ze vervolgens met do kokende vruchtensaus. Dien het gerecht koud op. OE BEN000IGDE VISCH even Gestellen bij GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40. TcL 62. Snip A Oehoe ij.YCgt 29—3 Amsterdam 29-3 30-3 Marseille Rome Athene 4-4 31-3 Mersainatrub Cairo 3—4 Gaza 1-4 Rutbawells Bagdad Boeshir 2—4 2—4 Diask Karachi 1-4 3—4 Jodpoer Allahabad 31-3 4-4 Calcutta Akyab Rangoon Bangkok 30-3 29-3 Singapore 28-3 4—4 Medan Batavia 28-3 4—4 Vortrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 12 April. De Nieuwste dessins in Marquisettes, Voiles en Allovemets. Handweefstoffen per Meter. Pracht collectie afgepaste moderne gordijnen. Bezichtigt onzo 5 étalages OPGERICHT 1909 BEEKENST. LAAN 10 door do Nederlundsche jeugd worden ver werkt. Aanvankelijk had pleiter gemeend, dat hij verzachtende omstandigheden naar voren had kunnen brengen cn hij een vcrklarmg had kunnen geven voor verdachtc's optre den, doch door diens optreden (C. was ccni ge malen door den president aangemaand om niet zulke leugenachtige antwoorden te geven), was pleiter er toe gebracht hiervan af te zien, zoodat hij zich thans aan 'shots oordeel refereerde. Hiorop werd liet arrest bepaald op IS April a s. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mevrouw de douairière H. A baron Clifford geboren C van der Oudermeulcn, secretaresse van de afdeeling 's-Gravenhago van lief Neder»- landsche F.oode Kruis. PRINS HENDRIK NAAR BELGIË EN LUXEMBURG Z. K. II. de Prins is voornemens morgen ochtend naar Brussel te vertrekken, ten einde een bezoek te brengen aan de Ko ningin weduwe van België. Dit bezoek drongt een incognito karakter Vervolgens is de Prins voornemens zich per auto naar Luxemburg te begeven, teneinde ook daar eenige bezoeken af te lpggeiv Paspoort-fotograaf, tot generaal Bulder: ,N'u, meneer, trekt u nu het gezicht van volkomen onschuld, dat u zou zettfen, als do douane-beambte vroeg of u iets te declareeren had." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6