Donderdag 5 April 1934 32 e Jaargang No. 233 DERBE BLAD DE WAARBORGING DER VEILIGHEID Tegen ontwapening in de lucht HEVIGE REGENS IN AMERIKA SUVICH'S REIS NAAR LONDEN AVONTUURLIJKE TOCHT MET EEN BALLON DE FRANSCHE BEGROOTING KINDEREN SPELEN.... REVOLUTIE Griekenland bekrachtigt het Balkanpact Oeeksie ©\DIIEMMN O UJJSTE KVMmEE 9 IffiUVE HAAN VENDS <5: MACS©1 JUPITEBQ> SATURNÜ5© KREUGER'S DAGBOEK WORDT VERBRAND FRANKRIJK BEZUINIGT „OUWE DUIJS"- S. H. MASSA Japansche ambassadeurs plegen overleg CUBA VERLAAT DEN GOUDEN STANDAARD Frankrijk blijft hameren op controle: en uitvoerings garanties De voorzitter van de senaatscommissie Henri Bérenger, schrijft in de Agence Eco- nornique et Financière in verband met de Brusselsche reis van den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken, dat men met zekerheid kan aannemen, dat de Fransche en Belgische regeering het over de volgende drie punten eens zijn: 1. Dat eventueele herbewapening van Duitschland een gevaar beteekent; 2. Dat een bewapeningswedstrijd een minstens even groot gevaar beteekent; 3. Dat het beste middel, om deze gevaren te voorkomen, bestaat in het sluiten van een overeenkomst, die zoowel in controle als in uitvoeringsgaranties voorziet. Bérenger voegt hieraan toe, dat bijzondere Uitvoeringsgaranties onontkoombaar zijn. Zij kunnen slechts gebaseerd zijn op een tota liteit van materieele overeenkomsten tus- schen de internationale mogendheden. Con trole alleen, die zeer moeilijk uitvoerbaar is, is niet voldoende, vooral niet tegenover een zoo geducht tegenstander als Duitsch land. Men moet beslist tot een overeen komst tot wederzij dsche ondersteuning komen, die zoowel een militair als een econd'misch karakter draagt. Wanneer Enge land zich bij de uitvoeringsgaranties zal aansluiten, zou de Brusselsche reis van Barthou niet nutteloos zijn geweest. De radicaal-socialistische Ere Nouvelle neemt aan, dat de voorzitter der ontwape ningscommissie Henderson bij zijn bespre kingen met Barthou het voorstel zal doen, dat Frankrijk zich wegens het ontbreken van een algemeene ontwapeningsovereen komst accoord zal verklaren met verminde ring van zijn luchtstrijdkrachten. Het blad acht het echter uitgesloten, dat de Fransche regeering hierop zal ingaan, aangezien dit voorstel naar de mecning der Franschen voornamelijk in het belang y^n Engeland is, doch niet in het belang van de interna tionale veiligheid. Men weet in Frankrijk zeer goed, dat Engeland een zekere afschuw koestert voor een politiek, waardoor het nauwer aan Europa gekoppeld wordt en waardoor het gedwongen kan worden uit zijn tegenwoordige isoleering te treden. Op het oogenblik echter, dat het niet meer vol doende is op een eiland te leven om veilig te zijn en waarop men zich niet meer in het vertrouwen op de breedte van de zee de egoïstische leuze der „splendid isolation" kan veroorloven, bestaat er geen nationale veiligheid zonder internationale veiligheid. Men kan onmogelijk trachten zichzelf waar borgen te verschaffen zonder aan de garan ties van anderen mede te werken. Een merkwaardig voorstel: neu- traliseering van België en Neder land bepleit. Brussel, 3 April. (V. D.) Het Antwer- pensche dagblad Métropolo doet het vol gende voorstel: Teneinde het ontwapeningsvraagstuk tot een oplossing te brengen, verdient het aan beveling de legers van België en Nederland te ncutraliseeren. Het is waarschijnlijker, dat Engeland het beginsel aanvaardt van gedwongen steun aan onzijdige landen dan een defensief bjndgenootschap met Frank rijk. Op deze wijze zou Frankrijk bovendien zijn flank beschermd hebben door een neu traal België, terwijl er twee bufferstaten zouden liggen tusschen Duitschland en En geland. België en Nederland, welke beide landen verplicht zouden zijn een inval in hun gebied tegen to gaan. Japan tegen de vlootbasis te Singapore. Tokio, 3 April. (V. D.) Volgens be richten in de bladen zou Japan voornemens zijn de opheffing te eischen van de vloot basis te Singapore, aangezien hierdoor het evenwicht, wat do defensievo bewapening van Japan betreft, wordt verbroken. New-York, 4 April. (V.D.) Uit Okla homa wordt gemeld, dat het riviertje Washita door den aanhoudenden regenval en ten gevolge van het feit, dat groote sneeuwmassa's zijn gesmolten, is aangezwol len tot een rivier van 3 KM. breedte. Bruggen en dijken zijn weggespoeld en huizen ernstig beschadigd. De schade be draagt millioenen dollars. Tot nu toe wor den reeds 15 verdrinkingsgevallen gemeld. Tot de dooden behoort een vrouw met haar vijf dochters. De vader slaagde er in de twee andere kinderen te redden. Ook uit Wisconsin en Minnesota worden overstroomingen gemeld. De nationale gar de is voor de hulpverlecning gerequireerd. Vliegtuigen zoeken de overstroomde ge bieden af en werpen levensmiddelen en verbandartikelen uit voor de geïsoleerde bewoners. PERTINAX OVER WIJZIGING DER VERDRAGEN. P a r ij s, 4 April. (V. D.) De buiten- landsch-politieke medewerker van de Echo de Paris, Pertinax, wijdt een artikel aan het in overeenstemming brengen van de uitvoeringswaarborgen der ontwapenings- overeenkomst met het verdrag van Locar no. Van Fransche zijde, zoo schrijft hij, heeft men er altijd op gewezen, dat eco nomische sanctiemaatregelen niet voldoen de zijn, doch dat ook militaire dwangmid delen voorzien moeten zijn, voor het geval, dat een der onderteekenende mogendheden de ontwapeningsverplichtingen schendt. Het verdrag van Locarno heeft echter te gelijk met do demilitariseering van de Rijnlandzóne en de eerbiediging van de door het verdrag van Versailles vastge stelde grenzen voor de onderteekenende mogendheden bindend verklaard, dat geen oorlogsdaden tegenover Duitschland be dreven mogen worden. Wanneer na de uitvoeringsgaranties voor de ontwapeningsconferentie een land, dat zijn bewapening in strijd met de verdragen uitbreidt, door militaire maat regelen zal worden gedwongen zich bin nen het kader der ontwapeningsovereen komst te houden, dan zou artikel 2 van het verdrag van Versailles uitgebreid moeten worden, wat zeker niet gemakkelijk zou zijn. Evenzoo staat het met de in het ver drag van Locarno opgenomen bepaling volgens welke d9 garanten van dit ver drag geen wederzijdsche militaire bond genootschappen met België, Frankrijk en Duitschland mogen sluiten. Fransche beschouwingen P a r ij s, 4 April. (V. D.) Volgens berich ten uit Rome over de aanstaande reis naar Londen van den Italiaanschen onderstaats secretaris Suvich zou de atmosfeer zeer gunstig zijn voor de pogingen, om tot sa menwerking tusschen Frankrijk en Italië op politiek gebied te komen. Aangezien Suvich waarschijnlijk Parijs niet zal aan doen, kan men niet zeggen, dat zijn reis een vast omlijnd diplomatiek doel heeft, doch slechts het karakter draagt van een algemeene Engelsch-Italiaansche gedach- tenwisseling, die waarschijnlijk in hoofd zaak betrekking zal hebben op de ontwape ningkwestie en den toestand in Midden- Europa. Wanneer Mussolini ten aanzien van de ontwapeningskwestie het Italiaansche me morandum handhaaft, zal de houding van Italië waarschijnlijk toch niet zoo star zijn, aat men de systematische afwijzing moet vreezen van elke andere oplossing, die kans biedt door de betrokken mogendheden te worden aangenomen. Van Italiaansche zijde heeft men met groote belangstelling de Fransch-Belgische en de Fransch-Engelsche besprekingen ge volgd en groote aandacht gewijd aan de gunstige houding van Engeland tegenover bepaalde garanties, die verder dan het kader van het pact van Locarno gaan. In de betrokken kringen in Italië verheeP men zich niet, dat deze waarborgen gunstig fijn voor de totstandkoming van een over eenkomst. Ook bilaterale cont.ólewaarbor- gen zullen in Italië niet op ve.zet stuiten. Merkwaardig acht men de herhaalde betui gingen van sympathie tegenover de ver schillende Fransche delegaties, die zich mo menteel in Italië bevinden, in het bijzon der tegenover de Fransche frontstrijders. Men ziet hierin een teeken, dat de at mosfeer voor de pogingen, om tot politieke samenwerking te komen tusschen beide landen, gunstig is. Fransch ingenieur omgekomen Par ij s, 3 April. (V.D.) Twee Fransche in genieurs waren Zondag j.l. nabij Amiens met een luchtballon opgestegen zonder klaarblijkelijk over voldoende ervaring op liet gebied van het ballonvaren te beschik ken. Toen zij 's avonds licht bij Amiens wil den landen, stieten zij met den gondel te gen een electrische leiding en wel met zoo veel kracht, dat de cenige der beide inzit tenden, die eenige navigatickennis had, er uit geslingerd werd. De ballon steeg daar door dadelijk weer omhoog en bleef den geheelen nacht boven de streek drijven. Pas gisteren begon de ballon langzaam te dalen en kwam daarbij in de kroon van een boom terecht, zoodat hij geheel vernield werd. De overgebleven ballonvaarder liep lichte ver wondingen op, doch kon zich naar de naast- bijgelegen gendarmeriepost begeven, waar hij verslag over den ongelukkig verloopcn tocht uitbracht. Na ecnig zoeken vond men tenslotte het lijk van den anderen ballon vaarder, die reeds geruimen tijd dood was. MUSSOLINI ONTVANGT EEN VILLA TEN GESCHENKE. Rome, 4 April. (V.D.) Lady .Oglc, we duwe van Sir Asgill Ogle, heeft aan Mus solini haar villa bij San Remo ten ge schenke gegeven. De duce heeft zich voor behouden te beslissen, welke bestemming hij aan deze villa, welke Villa Ogle zal worden genoemd, zal geven. Bezuinigingsmaatregelen vocn het herstel der financiën P a r ij s, 4 April. (V.D.) Omtrent den Woensdagmiddag gehouden ministerraad is de volgende officieele mededeeling ver strekt: De zitting was uitsluitend gewijd aan de 14 verordeningen, welke de minister van Financiën Germain Martin den president der republiek ter onderteekening heeft voorgelegd. Deze verordeningen vormen het eerste deel der bezuinigingsmaatregelen voor het herstel der financiën. Naar men verneemt, zouden de 14 ver ordeningen op papier besparingen geven tot een bedrag van 2.700.000.000 francs. Op de ministeries zal bezuinigd worden 600 millioen, op de staatssubsidies 30 mil- Iioen, voorts 750 millioen door de vermin dering van het aantal ambtenaren. 500 mil lioen uit de hervorming der pensioenrege ling, 300 millioen door de ontneming van de mogelijkheid van dubbele verdiensten en dubbele pensioenen, 300 millioen uit sa lariskortingen en voorts door een wijziging der werkloozen-verzekering en reorganisa tic van het spoorwegbedrijf eveneens 300 millioen. Minister-president Doumergue zal Maan dag de vertegenwoordigers ontvangen van de Vereeniging van Oud-Strijders en waar schijnlijk met hen praten over de mogelijk heden van verdere bezuinigingen. De ministerraad behandelde voorts de kwestie van de samenstelling van een in- ter-ministerieele commissie, vvairvan lid zullen worden» minister-president Doumer gue en de ministers van openbare werken, arbeid en binnenlandsche zaken. Deze com missie heeft tot taak, een program op te stellen van direct uit te voeren openbare werken en de financiering hiervan na te gaan. DE STERRENHEMEL 4-11 APRIL 1934, 21 h MT. Elfjarige jongen opgehangen In de rgemeente Steyermtihl in Stiermar ken hebben kinderen een nieuw spel be dacht, dat noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Zij speelden de „Februari-revolu- tie", waarbij de kinderen ziéb In twee groe pen verdeelden: de republikein6ohe Scbutz- bund en de Heimwehr. Des middags na schooltijd werd de „re volutie" gespeeld. De kinderen, gewapend met houten sabels en steenen, die zij met katapulten wegschoten, leverden een ge re gelden slag. Volgens de regelen der kunst werden gevangenen gemaakt en de „Heim wehr" richtte een concentratiekamp in. Vol gens de regelen van het standrecht werd één der kinderen, behoorende tot den repu- blikcinschcn Schutzbund, tot den dood door do strop veroordeeld. De elfjarige jongen, die deze rol vervulde, werd naar den op gehangen 6odaal-democrati6cben leider Wallisch genoemd Het vonnis zou onmid dellijk worden voltrokken en met behulp van een stevig touw werd de knaap aan een in de nabijheid staanden boom opge hangen. Toen de in nood verkeerende knaap om hulp begon te schreeuwen, vluchtten de kinderen. De moeder van den jongen, die het hulpgeroep hoorde, snelde toe en kon tijdig het touw doorsnijden en den jongen, die reeds bewusteloos was, redden. Athene, 3 April. (V.D.) De Grieksche senaat heeft in een nachtizitting het Balkan pact geratificeerd en tegelijkertijd een in terpretatie-verklaring aangenomen, die den volgenden tekst heeft: De 6enaat keurt de ratificatie van het Balkanpact goed, in bet oog houdende: 1. Dat volgens artikel 82 der Grieksche grondwet geen artmel van een verdrag in strijd met deze grondwet mag zijn cn dat volgens artikel 83 van de grondwet een oorlogsverklaring slechts met preventieve toestemming der beide wetgevende licha men kan geschieden. 2. Overeenkomstig dc door den minister van buitenlandsche zaken gegeven inter pretatie van het Balkanvcrdrag kunnen de uit dit verdrag voortvloeiende verplichtin gen van Griekenland het land nooit in een oorlog wikkelen, wanneer een groote mo gendheid één der bij het Balkan-pact aan gesloten landen aanvalt, hetzij alleen, het zij in gemeenschap met een niet bij het pact betrokken land. VERSCHERPT TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. Op 1 April is in Denemarken een nieuwe wet op de vreemdelingen in werking ge treden, waarin o. a. de aanmeldingsplicht voor alle vreemdelingen wordt verscherpt Terwijl de aanmeldingsplicht tot dusverre alleen de hotel- cn pehsionhouders betrof, wordt hij thans allen opgelegd, die vreem delingen herbergen. Dc aanmelding moet binnen vijf dagen na dc aankomst gcschic den. Deze maatregel is van terugwerkende kracht voor alle vreemdelingen, die in den tijd tusschen 1 April 1926 cn 1 April 1934 zijn binnengekomen. Ster '/a 3« grootte, of idcü»« Ster 2' grootte. Ster*/i 1« gr. Melkweg Wettelijk iogcscbrcves bi) bet Bureau */<j Indus tri eel en Eigendom onder No»j 64222 ZUID Bovenstaand kaartje stelt voor don ster renhemel in Nederland, des avonds te ne gen uur Middelbare Tijd, gelijk aan 9 h 50 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer getee- kend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden ver schijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts düt kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van liet Z.Z.W. naar het N.N.O., door de sterrenbeelden Groote hond, Wagenman, Perseus, Cas siopeia en Zwaan, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebcelden; dc eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteckend. Do middaghoogte van de zon verandert deze maand van 42° tot 53°; dc dagboog de tijd dat zij boven den horizon! staat), van krap 13 uur tot bijna 15 uur. De schijngestalten der maand zijn: L.K.: 7 April; N.M.: 13 Apr.; E.K.: 21 Apr.; V.M.: 29 Apr.; het bovenstaand© kaartje is echter nog maanloos, wijl dit hemellicht des avonds om 9 uur in deze periode nog niet op is. De planoten. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m i.l) is morgenster in den Waterman; den 16en April bereikt zij haar grootste elongatie (afstand aan den hemel) van de zon. Slechts waarneembaar deze maand. Mars (m 1.4) is onzichtbaar. Jupiter (m —2.0) is 's avonds om 9 uur juist even boven den Oostelijken ho rizont; hij is den geheelen nacht zicht baar. Interessant is het, deze maand zijn beweging ten opzichte van Spica waar te nemen. Saturnus (m 1.1) ls morgenster in den Steenbok. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van do le grootte, die m 1.0 heeft). Zoodra het schandaal geheel is opgehelderd Uit Stockholm wordt d.d. 3 April aan De Telegraaf bericht: Het beruchte dagboek van Kreuger zal worden verbrand. Dit besluit is genomen door den trustee van den faillieten boedel. Tijdens het onderzoek van do politie in verband met de zaken van Ivar Kreuger en de daarop volgende processen tegen di recteuren e.a. heeft liet dagboek een zeer belangrijke rol gespeeld. Het bevat details omtrent zijn frauduleuze transacties, per sonen waarmede hij in relatie stond, zijn verbindingen met en bijdragen aan ver schillende politieke partijen, dc liefdes- affaires van Kreuger en de betaling van een groot bedrag aan den toenmaligcn mi nister-president Ekman voor verkiezings- doeleindcn. Een van do trustee's Lideberg, deelde heden mede, dat zeer hooge bedra gen zijn aangeboden voor het copyright voor de publicatie van het dagboek. Mon beeft deze offertes evenwel alle van de hand gewezen, daar men van oordeel is, dat het het beste is om het dagboek geheel te vernietigen, zoodra het Kreugcrschan- daal zal zijn opgehelderd. Ilct dagboek is thans opgeborgen in de brandkast van den juridisclicn adviseur der trustees. Parijs, 4 April. (V. D.) In den heden te houden ministerraad zal het eerste gedeelte der wetgevende maatregelen worden behan deld voor het in evenwicht brengen der be grooting, voor bezuinigingsmaatregelen cn salariskortingen. Volgens dc Echo dc Paris omvat het eerste gedeelte der bezuinigingsmaatregelen 15 wetsontwerpen mot ecu totale bezuiniging van 214 milliard francs. De kwestie der pen sioenskortingen voor de oud-strijders is nog niet opgehelderd. De onderhandelingen met hun organisatie worden voortgezet. Naar verluidt, zou er kans op overeenstemming bestaan. RUSLAND NOG NIET IN DEN VOLKENBOND. Moskou, 4 April. (V. D.) Ondanks an dersluidende berichten in de buitenlandsche pers acht men te Moskou de kwestie van liet toetreden van dc sovjetunie tot den Volkenbond nog niet accuut. Te Moskou verklaart men, dat bet toetreden lot den Volkenbond slechts zou kunnen geschieden op een voor dc buitenlandsche politiek zeer belangrijk moment, dat nog niet aanwe zig is. een echte Schiedamsche Oude Jenever a f 3.40 per Literkruik is het zeer ge waardeerde merk dat steeds meer en meer gevraagd wordt bij: Handel in Gedistilleerd- Wijnen en Likeuren HAVIK 41 - TEL 292 F er vaststelling van de buitenlandsche politiek ToKio, 4 April. (V. D.) Officier wordt medegedeeld, dat op 26 Mei a.s. te Tokio een conferentie zal worden geopend van Japansche ambassadeurs. Aan deze confe rentie zullen o.a. deelnemen de Japansche ambassadeur in de Vereenigde Staten, Sailo, do ambassadeurs to Londen en Mos kou, alsmede vele andere vooraanstaande diplomaten. O.a. zullen de volgende punten worden behandeld: (1.) Dc algemeene politieke toestand van Japan. (2.) Japans houding tegenover de Ver. St. sovjet-Rusland, China en Mandsjoekwo. (3.) De verhouding tusschen Japan en den Volkenbond. (4.) Voorbereidingen voor de volgende vlootconfercntic. (5.) Japans houding tegenover de econo mische problemen van China. De conferentie zal van groote politieke beteekenis zijn, aangezien zij de richtlijnen zal aangeven voor de gebeele Japansche diplomatie in het buitenland. Havanna, 2 A p r IL (V. D.) Cuba heeft feitelijk den gouden standaard prijsgege ven door de intrekking van de wet inzake de stabilisatie van het geldwezen op een goud- en zilverbasis, waarbij de zilverprijs was vastgesteld op een zestiende van dien van het goud. Het koopen van zilver in de Vereenigde Stalen, waartoe tegelijkertijd is besloten, wordt beschouwd als een voorteeken, dat in de toekomst de Cubaansche valuta de fluctuaties van den Amerikaanschen dol lar zal volgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9