SNELTAXI FEUILLETON INCASSO'S Vrijdag 6 April 1934 AMFRSFOORTSCH DAGBLAD TWEEDE BLAD FELLE BRAND TE GRONINGEN RUMOER IN DE JORDAAN TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28660 NV 31MIDDENSIANDS- BANKy00! Qjp AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT directie: a. h. martens UIT DE STAATSCOURANT DUIZENDVOUDIGE DOSIS PHOSPHOR DE NIEUWE VOORZITTER DER S.D.A.P. SNEL - VEILIG - GOEDKOOP ONDERZEEBOOT VAART STEIGER AAN TWEE BRANDEN TE SOMEREN De Heks van Winslea Drie gewonden Groningen, 5 April. Hedenmiddag te half drie is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Houthandel v.h. W. Kunst aan het Eemskanaal, Zuidzijde 19. te Groningen. Het vuur was ontstaan door dat vonken uit de machine terecht kwamen in de groote spaanders-silo. welke een hoogte heeft van ongeveer 20 Meter. Bij de pogin gen om het vuur te blusschen ontstond plotseling een zeer grjote vlam. waardoor drie portonen min of meer ernstig werden gewond. Het waren de boekhouder H. K en de arbeiders K. en R Alle drie zijn over gebracht naar het Academisch -Ziekenhuis De brandweer, die spoedig ter plaatse was tastte het vuur. dat in den zeer brandbaren voorraad gretig voedsel vond en fel oplaai de. met vier stralen aan. Het liet zich aan zien. dat het blusschingswerk geruimen tijd in beslag zou nemen. Verzekering dekt de schade. Amsterdam, 5 April. Het is van avond in de Jordaan zeer rumoerig ge weest, erger dan men in langen tijd gewend is geweest. De aanleiding van de opwinding was een fascistische vergadering, die in De Pool aan het Damrak werd gehouden. Le den van de Antifa waren in den vooravond hezig stemming te maken en te colportee >-rn met anti-fascistische lectuur. Hiermede hielden zich ongeveer een honderd man be zig, die onder luid geschreeuw blijkbaar trachtten een optocht te formeeren om zoo naar het Damrak te trekken en de verga dering. met minder vriendelijke bedoelin g'-m te bezoeken. De politie rukte weldra uit en trachtte de menigte te verspreiden. Dat ging even wel niet gemakkelijk, integendeel de opwin ding werA ooe langer hoe erooter. Iedereen bemoeide er mee. De gumiknuppels werden gebruiKt, en er vielen rake klap pen. Intusschei» was de menigte tot een duizend personen aangegroeid. Ook de hulp van de politieruiters was noodig voor. na vele charges, do menigte was uiteenge Jaagd. Tot ongeveer eb uur düurde het voor de orde geheel was hersteld. Er hadden geen arrestaties plaat». „DE UIL" NAAR CHINA EN IN DIE. Amsterdam, 5 April. De Uil van de K. L. M., die, zooals enkele dagen geleden is gepubliceerd, een semi-wetenschappelijke vlucht naar China en Indié gaat onderne men, is vanmorgen te 6.20 uur van Schip hol vertrokken. Zes passagiers zullen de reis gedeeltelijk meemaken. Voorts is er 45 K.G. lading aan boord. Het wetenschappe lijke gedeelte van de vlucht, waarvoor het vliegtuig is gecharterd, vangt te Alexandria aan. De leider, professor Pope. was reeds te Arasterdam aan boord gegaan. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. E. van b[iftrik te Edam, architect van het Hoogheem raadschap van de uitwaterendc sluizen in Kennemerland en Westfriesland. Bij beschikking van den minister van fi nancién zijn mei ingang van 1 Juli 1934 lo. opgeheven de grenskantoren Tegelcn Grens en Putte; 2o. ingesteld de ontvang kantoren der invoerrechten en accijnzen te Tcgelen en te Putte; 3o. de gemeenten Putte, Osseridrecht, Wocnsdrccht en Huv bergen, voor zooveel betreft de accijnzen, afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Bergen op Zoom, buitengemeenten en gevoegd bij het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Putte. Bij beschikking van den minister van sociale zaken is ingetrokken de benoeming van J. Wildervanck te Groningen, als werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Groningen en is als zoodanig benoemd P. R. Roelfsema Wzn., directeur van de N.V P. R. Roelfsema's Oliefabrieken te Gro ningen. GOEDKOOPE WONINGEN? Overleg tusschen regeering en Amsterdam over den bouw. Nu de Woningwetis gewijzigd, is over leg aanstaande tusschen do regeering en de gemeente Amsterdam over de mogeliik heid van den bouw yan arbeiderswoningen door particulieren, tegen een huurprijs /an f 5 per week, aldus meldt Vooruit Grondslag van dit overleg zal een lei denarterhento opgesteld schema vormen. Daarin geeft de regeering te kennen, aa» zij bereid is een nieuwe regeling voor de verstrekking van tweede hypotheken in te voeren, echter slechts wanneer de moge lijkheid bestaat, dat zij daaraan bcpa-ude voorwaarden ten aanzien van de huren *a» kunnen verbinden. De regeering stelt verder voor. de rente van loopende voorschotten, zoowel van wet Rijk als van de gemeente, terug te bren gen tot kVk pet Voorts dringt zij aan rP verlaging van de waterleidingtarieven, de hrandassurantiebelastinu en de straafbdas ting, zooveel als mogelijk is. De eerste bespreking over deze aange'.c genheid zal zeer binnenkort hier ter St-uïé nlaats vinden. DOCR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Hoogezand, 5 April. Hedenmorgen is te Westerbroek de 69-jarige weduwe Lü- ben, die ondoordacht den Groninger straat weg overstak, door een taxi gegrepen cn vrijwel op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Het slachtoffer was slecht van gezicht. WERKLOOZEN MOLESTEEREN EEN BURGEMEESTER. Tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Amsterdam, 5 April. Vandaag heeft het Hof arrest gewezen in de zaak tegen de gebroeders V., werklooze bouwvakarbei ders, die op 16 September den burgemeester van Assendelft hadden gemolesteerd, toen deze hun mededeelde dat hij niet gerechtigd was, hun de ondersteuning, welke zij tol nog toe hadden genoten, uit te keeren. Op 9 November had de rechtbank te Haarlem de beide broeders ieder tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof veroordeelde ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. De verpleegster die deze met doodelijk gevolg toediende vrijgesproken De Haagsche reschtbank heeft heden vrij gesproken de 46-jarige hoofdverpleegster A. van der J., die terecht had gestaan wegens overtreding van art. 307 Wetboek van Straf recht. Verdachte had aan twee kinderen van familieleden phosphor levertraan toe gediend, doch bij het bereiden daarvoor had zij de onvoorzichtigheid begaan, de hoeveel heid phosphor „n grammen in plaats van in miBi-gran.rnen toe te voegen, met het ge volg dat een vierjarig jongetje is overleden Door het O. M. was een maand hechtenis voorwaardelijk geéischt. Ds. J. W. VAN REE. f Ds. J W. van Ree, predikant bij de Chr Gereformeerde gemeente Den Haag West, is gisteren plotseling te Apeldoorn over leden. Hij Was op 24 Februari 1890 geboren te Hilligcrsberg en is dus 44 jaar oud ge worden. Zijn eerste gemeente was Schie dam, waar hij in November 192,5 zijn in trede deed. Vervolgens heeft hij gestaan te Rarendrecht. In 1933 is hij in Den Haag West als predikant opgetreden. DE BLOEMEN AFSCHEIDSGROET AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. De penningmeesteresse van liet comité bloemcnafscheidsgroet aan wijlen H.M. de Koningin-Moeder verzoekt aan allen, die hiervoor gelden hebben verzameld, deze zoo spoedig mogelijk over te maken aan de Nutsspaarbmk te Den Haag giro no. 3916, ten gunste van spaarbankboekje no. 198603. De nieuwe voorzitter der S.D.A.P., de heer Koos Vorrink, is, zoo lezen wij in „Het Volk" te Vlaardingen geboren in 1892. Aan de kweekschool te Haarlem werd hij opgeleid voor onderwijzer. Weldra was hij middel punt en leider van de kweekelingenbewe- ging. Onder zijn leiding telde deze organi satie ten slotte 1500 leden, waarmede zij op dat oogenblik 85 pet. van de kwcekellngen had georganiseerd. Nadat Vorrink in de oorlogsjaren gemo biliseerd wes geweest, richtte hij in 1917 mede een tijdschrift op, „De Nieuwe Stern De redacteuren hoopten met behii'p van lit orgaan de verstrooide jongeren uit de jeugd beweging terug te brengen tot dc partij." In 1920 begon voor den neer Vorrink het werk, waaraan hij zich tot nu toe met volle kracht heeft gegeven. In dat jaar namelijk nooJigde de Jeugdraad uil partij en vakbe weging hem uit hij was destijds onder wijzer in Amsterdam als bezoldigde de leiding op zich te nemen van de sociaal democratische jeugdbeweging, de A.J.C. Zijn eerste vvers was een reorganisatie, waarbij aan de jeuga zelf medezeggenschap in de ;eiding van hajr organisatie werd ge geven. Al6 redacteur van „Hel Jonge Volk". „Opgang' cn „De Kern", gaf de A.J.C.-voor zit ter de lijn voor dit werk aan. Htt werk is blijven groeien, het raakte niet vastgeroest in de eens gekozen metho den; onder leiding van den heer Vorrink kvvarr tot stand le splitsing van de A.J.C in één afdeeling voor ouderen en één voor jongeren (Boode Valken). Wat de Nelcrlandsche jeugdorganisatie presteerde, vond weardeering in de Socia listische Jeugd Internationale. Vorrink, die reeds in 1921 in het bestuur van deze inter nationale was opgenomen, werd later haar voorzitter. De heer Vorrink zocht en vond contact ook met de niet socialistische jeugdbewe ging. Hij maakt deel uit van het bestuur van het jcugdleidcrsinstituut en is lid van den centralen jeugdraad. TEL. 743 1354 TEL 743 1354 CIRCULAIRE VAN DEN BELASTING INSPECTEUR TE OSS. Op last van den minister inge trokken. Op vragen van den heer Teulings betref fënde een door den inspecteur der directe belastingen te Oss, d.d. 22 Maart J.l. aan verschillende rechtspersonen rondgezonden circulaire, waarbij inlichtingen worden ver zocht in verband rnet de wet tot heffing van •en couponbelasting, heeft de minister van Financiën o.m. geantwoord, dat de verzen- Jing van de bedoelde circulaire te zijner kennis is gekomen. Hij heeft toen terstond ipdracht doen geven de verdere verzend in v van deze circulaire in afwachting van een nader onderzoek, in hoeverre de inspec teur tot bet 6tellcn van dc bedoelde vragen bevoegd moest worden geacht te staken Geen enkele wetsbepaling geeft den in specteur het recht het gedane verzoek om inlichtingen te doen. Te dezen opzichte heeft hij uitsluitend het recht boekeninzage te vorderen overeenkomstig de bepalingen van art. 22 der wet op de couponbelasting Den inspecteur tè Oss is gelast de in dp vragen bedoelde circulaire in te trekken en de ontvangen of nog te ontvangen antwoor den aan de inzenders terug te zenden, zon der dat daarvan afschrift wordt gehouden Van de op deze Wijze verkregen inlichtin gen zal door de belastingsadministratie geen gebruik worden gemaakt. GARAGE LENS INK Hoogcweg 49- TEL. 743 1354 TEL. 743 1354 Defect aan het roer van de K XVII Den Helder. 5 April. Hcdenn iddag omstreeks half vier is de onderzate >«-t K XVII, commandant luitenant ter zee eerste klasse A H. I. Kramers, loan zij van een tocht op de reede in de haven terug keerde. in volle vaart op den sDiger dor Texelsche stoomboot geloopen. Dkzl steiger werd vrijwel geheel vernield en omhoog gedrukt. Ken vrachtauto, die op dezen stei ger stond, werd eveneens omhoog gedrukt, doch kon nog in veiligheid worden ue- bracht. De onderzeeboot kon nui op eivn kracht weevaren. Dc sleepboot Drente van het bureau Weisrnuller. welke ter hulp werd geroepen, slaagde er in dc onderzee boot vlot te krijgen. De boot van Texel zal voorloopig niet bij den steiger kunnen aan leggen. Dit veroorzaakt o.m. veel ongare? voor de auto's, die voor Texel Deoietnd z ju. De oorzaak van het ongeval moei te vij- ten zijn aan een defect aan het roer vi n de K XVII. Som eren (N.B.), 5 April. Heden i9 de limonadcfabriek van de firma T. H. Hil- verda nabij Sluis II te Someren totaal afge brand. De geheele inventaris alsmede de machinerieën werd een pro>i der vlammen. Een naast gelegen woonhuis kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Aan den Dorlienschen Dijk onder de zelf de gemeente is heden voorts de boerderij van A. F.ereyken totaal afgebrand Een aan tal landbouwgcreedschannen, alsmede de inboedel, ging verloren. Vier varkens kwa men in de vlammen om. DE STEUNNORMFN VOGR WERKLOOZEN Het (s.-d.) raadslid R. J. Dijk te Rot er- dam heeft aan dén gemeenteraad verzocht in de eerstvolgende raadsvergadering in de gelegenheid te worden gesteld onder staande vragen toe te lichten; 1. Hebben B. en W. kennis gekregen van het ook in de pers gepubliceerde voor nemen der Rpgcering om dc steunnormen voor de werklooze arbeiders in de groot© steden te verlagen? 2. Indien het gestelde in vraag 1 ont kennend moet worden beantwoord, zijn B. cn W. dan bereid zich om nadere inlich tingen tot de Regeering te wenden? 3. Zijn B. en W. voor het overige ercid den Raad te dezer zake volledig in te lich ten? - '"-SAC.2Jc. Waar wilskracht is daar is leven. naar het Engelsch van May Wynne. „Daar de tijd dringt", had zijn gast ge zegd op zachten toon, maar toch met groo- ten nadruk, „en ik met het grauwen van den dag al op weg moet zijn naar het noor den, zou ik graag enkele van die andere goede vrienden cn buren, die één van zin met ons voelen, ontmoeten. Het lijkt mij, dat er het een en ander valt te doen voor onzen meester, hier, waar de schaduw van Pontefract zich afteekent tegen het blonde landschap". Deze wenk was voldoende cn, terwijl sir Hugh het aan zijn moeder overliet, om de wetten der gastvrijheid na te komen, be steeg hij zijn paard cn ging, zich niet sto rend aan het late uur, oproepen degenen, wier geestdrift gloeide onder een masker van dienstbaarheid aan het gehate gezag. De halldeur was wijd open gelaten mo gelijk uit achteloosheid, misschien ook, om dat de zich haastende bedienden de atmos teer wel wat drukkend vonden, daar lady Aioslie, kouwelijk als haar gevorderde leef tijd haar deed zijn, overal vuren had dam aanleggen, zoowel in de ontvangkamers als in haar eigen slaapkamer. Daar buiten een heerlijke sterrenhemel en het lied van den nachtegaal helder opklin kend uit een groep heesters: een avond van jonge liefde, die een koelen najaarswind niet telt; een avond voor droomerige, groot- sche verlangens, hetzij dan gewekt door een edel doel, of door de oogen van een schoone. Maar de stem, die door het nachtegalen lied heenklonk, was vroolijk en welluidend, werd ingezet met een diepe alt, ofschoon nu en dan een hooge toon met uitdagende roekeloosheid de avondstilte verbrak. „Hey, for Cavaliers! Ho for Cavaliers! Pray for Cavaliers. Rub-a-dub - Rub-a-dub, Have at old Beelzebub, Oliver smokes for fear". Het lied bracht een ouden maiv&ls kut- ler gekleed, naar de open deur. Hij was geheel van streek van verbazing cn ernstig klonk zijn vermaning, nog eer de zangster zelve in het gezicht kwam. „Mistress Barbara! Mistress Barbara! Wat is dat voor dwaasheid, die. mij naar Barkleigh Towers brengt? In het geheel niet, John, maar de innige genegenheid vr.;i een liefhebbend nichtje! Vertel mij nu maar niet, dat haar lady schap in bed is, want dat geloof ik toch niet". Zij stond al op den drempel, terwijl zij zoo sprak, daar ze zoo luchtig het bordes was opgewipt, dat John Fetherstone haar nog met den mond wijd open van verba zing aanstaarde, toen zij daar stond, een slanke gestalte in een donker bruin-rood rijkleed, een hoed met breeden rand en overhangende veeren en een kanten kreag om, die vastgespeld was met een diamanten broche In de hand droeg zij een korte rij zweep, terwijl iedere lijn van de slanke, soepele gestalte getuigde van bevalligheid, kracht en juistheid van lichaamsverhou- dingpn. Wat hef gezichtje onder den breed geranden hoed betrof, dit zou. men niet licht vergeten. Een gelaat, tintelend van een levendig heid tol in het roekelooze, terwijl de stra lende schoonheid van kleur en uitdrukking nog verhoogd werd door het vroolijke schit teren van de licht-bruine oogen, die eerder uilgingen naar een goede kameraadschap en een zin voor humor, dan naar dc ge voelens van groote teederheid, die een vrouw gewoonlijk verlangt. „Mistress Barbara", zei oude John beris pend, „het is al laat en haar laoyschap zal mij vast en zeker ontvangen Waar kijk je toch zoo in de duisternis naar uit, beste Jonathan? Naar mijn geleide?.. Ba' Een half dozijn bedienden misschien? Neen. neen, ik ben alleen door het park gereden, hoor! Het is een prachtige avond, vroolijk en opgewekt te zijn. Ik kon niet tegen die dichte zitkamer, of het gedrukte van de studeerkamer. Maar ik heb wat te verhandelen met haar ladyschap en dw. Ze was langs John gegleden en. terwijl ze sierlijk de lange rokken in de ecne ban I hield en er zich elkens kuiltjes vertoonden in haar zachte wangen, neuriede ze zoo even. „Cuckolds come dig, cuckolds come dig, Round about cuckolds, come dance to my jiff" ,.Ik bid u. mistress Barbara", protesteer de de butler. ..Haar ladyschap heeft een bezoeker en „Dan heeft zij er straks nog een bij". ..Round about, cuckolds, come...." Dit zeggende had zij, afgaande op een zacht gegons van stemmen, de deur open gedaan cn stond nu op den drempel van het verlichte vertrek, waar lady Ainslie zod juist haar gast had genood voor het sou per. Sir Marmaduke Langdale keek nieuws gierig naar dc onverwachte indringster, die zijn gastvrouw, niet zonder eenige terecht wijzing in den toon van haar stem, noem de: „Barbara! Barbara Carcroft, en op dit uur!" Met een zedige buiging antwoordde Bar bara; „Neem mij niet kwalijk, waarde lady Ainslie, maar oom leed zoo geweidie aan rheumatiek, dat ik maar gauw zelf geko men ben om u een fleschje te vragen van het heerlijk pijnstillend middel, dat u. hem al ééns ter verzachting heeft geboden". Dit was heel goed gezegd, daar Barbara wel degelijk wist welken snaar zij moest aanraken in het gemoed van haar lady schap, om haar voor zich te winnen; door haar g-neeskunde te prijzen, verzekerde zij zich van een krachtigen steun. Toch ging haar ladyschap nu niet grif in op deze lof spraak; stelde zelfs niet eens sir Marmu dukc voor aan de bezoekster, die op zu'k een ongelegen uur kwam, en begon streng: „Het zou beter betaamd hebben, dat een bediende met die boodschap gekomen was. dan dat een dame van stand nog bij avond alleen bij den weg zou loopen". Maar Barbara strekte reeds de hand uit, ter hartelijke begroeting van sir Marma duke. „Slr Marmaduke Langdale!" riep z»{. „Hoe is het nu: heeft u kleine Babetta ver geten?" De al grijzende krijgsman trad naar va ren, sloot de uitgestrekte hand in de zijne en antwoordde glimlachend „Zal ik den blaam werpen op Koningin Mode, die zoo half schuit deed gaan een gezichtje, dat ik zoo dikwijls gekust heb?'* Haar roekeloosheid had nu weer de over hand behaald, dus riep zij: „En daar i9 u nu zeker voor zaken van den koning?" „Kind, kind!" vermaande lady Ainslie. Maar daar zij het hopclooze inzag, om den strijd aan te binden tegen de grillen van het jonge meisje, haastte zij zich er bij te voegen „Ik zal jo het middel halen, want, zoowel als jc gekomen bent, zal je ook weer moe ten gaan. Maar dan moet Honour je thuis brengen" Barbara stak afwerend de handen op en lachte: „Ik zou voor geen geld ter wereld Ho nour willen mee hebben;'donk eens aan, lady Ainslie, hoe hoogst onbetamelijk dat zou zijn. als zij weer alleen moest terug- keeren cn dat op zulk een uur!" Do oude dame kreeg een kleur. Ze woa blijkbaar ontsteld door do komst van die „doordrijfstcr" en achtte het maar het bes te, zoo gauw mogelijk den verlangden won- derdrank te gaan halen, zoadat Barbara weg zou zijn, eer haar zoon terug was. Intusschen was deze jongedame, dip zich in het minst niet uit he» veld geslagen voelde, op den arm van een stoel gaan zit ten en zei „Dus u keert terug naar Yorkshire? Daar zal werk voor den koning vallen is doen!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5