J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EM1LI0N 1928 NEDERLAND GAAT NAAR ROME a. h. van nieuwkerk n.v. telefoon 543 humorhoekje: WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. ZWARE BRAND IN DE RESIDENTIE INKOMSTENBELASTING IN NED. INDIE SALARISSEN RECHTER LIJKE MACHT ENZ. PROF. Dr. L. E. GOESTER BIJ DE STERKSTE ACHT? DE VOORJAARSREUNIE VAN DE K.N.M.V. A.s. Zondag in Utrecht Onze Postvliegers onderweg COMPLETE WONINGINRICHTING Natte kleeren bij den haard gehangen 's-G ravenhage, 9 April. In den vroegen ochtend van heden werden de bewoners van den Zuidbinnen singel opgeschrikt door een zwaren uitslaanden brand, welke woedde in het bovenhuis no 158, dat wordt bewoond door den aardappelen- en brandstoffenhandelaar II. den Hol lander. De nachtwaker W. Capel van den Eer sten 's-Gravenhaagschen Nachtveiligheids dienst had den brand ontdekt Op zijn ron de langs den singel had hij rook uit bet raam van het genoemde bovenhuis zien komen het was ruiai 5 uur in den mor gen en had direct den bewoner wakker gebeld. Tevens waarschuwde hij de btwen vernemende, dat naast het huis van den heer Den H. een gezin met li kinderen woonde. In nachtgewaad zochten allen een goed heenkomen. Inmiddels was de nacht waker naar een telefoonpost om den hoek bij do Prinsegracht geloopen, daar het'te lefoontoestel van den heer Den H., dat ge schakeld stond op de voorkamer van 1e eerste verdieping, waar de vlammen Je macht uitoefenden, niet meer bereikbaar was, terwijl het toestel op het kantoor van den heer Den H., beneden niet kon worden ingeschakeld. De waker ontmoette evenwel op zijn weg naar den openbaren telefoon post reeds een paar agenten van de motor brigade, die hij van zijn ontdekking op le hoogte stelde, waarop dezen onmiddellijk zorgden, dat de brandweer ter plaatse ver scheen Hevig sloegen de vlammen uit het ge noemde perceel naar buiten; de ruiten wa ren n.l reeds gesprongen. Dok het naast liggende bovenhuis,no. 159 dat vroeger met het eerste één geheel heeft uitgemaakt, terwijl do scheiding nog slechts een dicht getimmerde binnendeur is, liep groot ge vaar in den brand te worden betrokken, Voorts laaiden do vlammen langs het pla fond en langs den buitenmuur naar de tweede verdieping, waar zich de slaapka mcr van het echtpaar Den H bevond. Het plafond brandde volkomen door zoodat hot een hevige vuurzee was. Met drie stralen vatte de motorspuit van de Van der Vennestraat on ter leiding van insp. Otten den strijd tegen het woedende element aan. terwijl mede de spuit van le Prinsestraat cn de ladderwagen waren u;t- gerukt, welke echter geen dienst behoefden to doen. doch waarvan het personeel aan hun collega's assistentie kan verleenon. Het gevaar voor uitbreiding was spoedig bezworen. De hoofdcommissaris van politie woonde het hlusschingswerk bij, terwijl commissa ris Kramer een onderzoek instelde naar Ie oorzaak. Wat dit betreft, kan worden medege deeld, dat de heer Den H. en zijn echtge- noote gisteravond laat uit Rotterdam waren gekomen en dat hun kleeding door regen doornat was geworden De heer Den H. heeft toen zijn pas over een crapaud ge hangen in de omgeving van den haard, die normaala brandde. Niet onwaa:schijnlljk is het, dat dit kleedingstuk in den loop van den nacht tc warm Is geworden on aan hei smeulen geraakt: in elk geval is de brand in do omgeving van den haard ontstaan. Do bewoners van het perceel no 159 wa ren hedenochtend vier uur van een familie feestje thuis gekomen en hadden niets op gemerkt, dat op brand geleek Na een uur tje nachtrust werden zij gewaar, wat er nan de hand was bij hun buurman. Even is de brand nog door de verbindingsdeur van beide perccelen gekomen, doch do schade bij den bewoner van no 159 is uiterst gering, wat voor dezen een geluk is, want hij bleek niet te zijn verzekerd. De heer Den II. is wel tegen brand- -n waterschade verzekerd. De voorkamer is finaal uitgebrand, terwijl op de zolderver dieping het vui'ir eveneens stevig heeft huw gehouden. Aan de buitenzijde van hot porceel zijn de gevolgen ook duidelijk waarneembaar: de kroonlijst van de dak goot en de ramen zijn totaal verpulverd. De schade is. groot. Omstreeks zes uur kon de brandweer haar taak als geëindigd beschouwen. „VOLS ON DER WIJS" EN GRATIS RIJWIELPLAATJES. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs", in het bijzonder den laatsten tijd ervarende, hoe voor vele in groote financieele moeilijk heden verkeerend* ouders, die door de groote afstanden, waarop hun woningen van de door hun kinderen te bezoeken school gelegen *ijr. genoopt zijn voor dezen een rijwiel aan te schaffen, ook opdat er op deze wijze gelegenheid wordt verkregen toch ook gezamenlijk den middagmaaltijd te gebruiken, heeft tot den minister van Fi nancien het verzoek gericht te willen be- DIEFSTAL IN HET GEMEENTEHUIS TE STAVOREN. Een kistje met 1300 verdwenen. Toen het 6ccretariepersoncel tc Stavoren Zaterdagochtend 9 uur ten geraeentehuize verscheen en de gemeente-ontvanger een geldkistje uit de kast zou nemen, kwam men tot de onaangename ontdekking, dat dit spoorloos verdwenen was. Groot was de ontsteltenis, want de inhoud bedroeg onge veer 1300. Sporen van inbraak waren ab soluut niet te vinden. De man van de schoonmaakster van het gemeentehuis werd later aangehouden. Hij bevond zich gisteren nog in arrest. De burgemeester heeft 25 uitgeloofd aan dengene, die inlichtingen kan geven, die leiden tot arrestatie van den dader. Bekrachtiging van twee door den G.sG. op eigen gezag vasU gestelde ordonnanties Ingediend is een wetsontwerp tot be krachliging van twee door den Gouverneur- Generaal van Noj lndië voorgestelde or donnanties betreffende inkomstenbelasting De toelicht.ng z-gt o.m.: In de laatste hoofdzilting van den Volks raad heeft de gouverneur-generaal voorstel len ingediend, in hoofdzaak strekkend om cle afzonderlijke crisisheffing op het inko men, welke in 1932 en 1933 naast de inkom stenbelasting geheven werd, gedeeltelijk in het tar.ef dier belasting in tc smelten en zoodoende een verhooging van b'.ijvenden aard tot stand te '»rengen; daarnevens zou den bij wijze van tijdelijken maatregel 40 opcenten worden geheven op het tarief voor inkomens van 260—f 2100 en 50 opcenten op dat voor inkomens daarboven Bovendien werd een verhoogd tarief voor ongehuwden met oen inkomen van meer dan 900 voorg36teld zoomede de. heffing van 50 opcenten op hel bijzonder tarief voor de niet binnen IndiÖ wonende personen, die pensioen of een andere per.odieke uitk^e ring ter laste van eer openbare kas genie ten. De voorgestelde regeling beoogde een hoogere opbrengst van rond 10 millioen te verkrijgen. De Volksraad heeft zich met deze voor stellen niet kunnen vereenigen. De beden kingen van dat college richten zich in hoofdzaak tegen het blijvend karakter van deze regeling. De Volksraad nam een mo- t.e aan, waarin de regeering werd uitge- noodigd om, indien zij een vermeerdering van de middelen onvermijdelijk achtte, deze in den vorm van een crisisheffing tot stand te brengen met ean evenredige verzwaring van den belastingdruk voor iedere inko mensgroep. De gouverneur-generaal maakte vervol gena twee n.euwc onlwerp-ordonnanties aanhangig. Eén daarvan regelde de heffing van de 50 opcenten, verschuldigd door de buiten lndië wonende genieters van perio. dieke uitkeeringen ten loste van de open bare kas. Dit werd door den Volksraad goedgekeurd. Bij de andere ontwerp-ordonnantie stelJe de Indische regeering voor 1931 de .nvoe- ring voor van een crisisheffing op het in komen met een tarief, dat 70 pet. hooger zou zijn dan dat der gelijknamige heffing voor 1933. Tijdens de behandeling kwamen er en kele wijzigingen in het tar.ef, zoodot de geraamde hoogere opbrengst tot ongeveer G millioen daalde Doch ook deze ont- erp-or Innnantie werd ten slotte verwor pen. Dam dringende omstandigheden een on verwijlde herziening vorderden, heeft de gouverneur generaa' daarop de ordonnantie oj) eigen gezag vastgesteld Daarin is een lar:ef opgenomen nis belichaamd in een raendement-Hart, waarmede een bate-der- ving van 1J4 millioen gulden gemoeid was Beide ordonnanties zijn met 1 Januari in werking getreden. Dit wetsontwerp heeft ten doel bekrach tiging door de wet te erlangen. Verschenen is do memorie v.an antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over het wetsontwerp: Nadere wijziging van de bepalingen be treffende de vaststelling van een tijdelijk korting op do wedden, vergoedingen en traktementsverhoogingen van den Raad van State, dc Alg. Rekenkamer, dc rechter lijke macht cn de militair-rechterlijke macht. Daarin onderschrijft dc regeering het oordeel van vele leden, dat het geen nut kan hebben, thans opnieuw een gedachten wisseling over het stelsel der salarisver laging van het personeel in 's Rijks dienst to openen. Ter zako van de extra korting voor on gehuwden wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, eenige richtlijnen aan te geven betreffende ontheffing van dezen af trek ten behoeve van ongehuwde in gezins verband lovende ccnige kostwinners. Daar bij zal ook met de door eenige leden be doelde bijzondere gevallen, voor zooveel noodig en mogelijk, rekening worden gehou den. Dc regeering 13 van 'mooning. dat verwe ze n lij king van het denkbeeld van sommige leden om aan ongehuwden. die in gezins verband leven en, zonder eenig kostwinner to zijn, in belangrijke mate bijdragen in de onderhoudskosten van hot gezin, een bij slag te verleenen op den voet van de rege ling van den kindertoeslag, geen aanbeve ling verdient, mode omdat de regeling van deze materie daardoor noodeloos ingewik keld zou worden. Met het oordeel van verscheidene leden, dat de salarissen van de leden van de rechterlijke macht te laag zijn. kan niet worden ingestemd. Bij de waardcering van het salarispeil der rechterlijke macht be hoort mede te worden gelet op dat van de overige Rijksambtenaren.. Daarbij blijkt geenszins van een achteruiistelling. De practijk wijst dan ook niet uit. dat, voor de vervulling van vacatures bij de rechter lijke macht zich geschikte en bekwame krachten voor benoeming niet beschikbaar stellen op grond van een te iaag salaris peil. De regeering kan niet toezeggen, met toelating van liet verband met de salarissen van de overige Rijksambtenaren, de indie ning te zullen bevorderen van ontwerpen van wet, welke ertoe strekken de bezoldi ging van de rechterlijke macht op een hoo ger niveau te brengen. De meening voorts, dat met name aan het griffierschap van dc kantongerechten een te laag cindsaliris zou zijn verbonden, kan evenmin worden gedeeld. Do memorie is vergezeld van een gewij zigd ontwerp van wet. dat zich van het oorspronkelijke onderscheidt o. m.. doordat het zelf oen bepaling bevat krachtens welke de tijdelijke korting van 1XA pet. te zijner tijd automatisch komt te vervallen, wan neer zij niet meer noodig is en overzichte lijk is in zoover, dot het niet een wijziging van dc bestaande kortingswet, doch een nieuwe regeling geeft, waardoor die kor tingswet kan worden' ingetrokken. OPLICHTING DOOR EEN COLUMBIAAN. Bouw- en Handelmaatschappij voor meer dan 10.000 bena deeld, Amsterdam, 9 April. Een aan de Kei zersgracht alhier gevestigde Bouw- cn Han delmaatschappij is de dupe geworden van de praclijken van een Columbiaan, die deze onderneming voor een bedrag van 10 000 11.000 heeft opgelicht. De directie dezer onderneming was door zakenvrienden met genoemden persoon in kennis gekomen. Hij gaf hoog op van zijn relaties in Columbia, daarbij voorgevende dat hij er groote bezittingen had en er goede zaken kon doen. In goed vertrouwen heeft de firma hem toen gelden verstrekt, die tot gemeld bedrag zijn opgeloopen Thans is ge bleken, dat alle verhalen van den Colum biaan op fantasie hebben berust, 2oodat aangifte is gedaan bij de politic. Het vermoeden bestaat dat de oplichter naar Frankrijk is uitgeweken. Leiden, 9 April. Tc Ocgsgeest is op 62 jarigen leeftijd overleden prof. dr. L. F. Goester, lioogleeraar aan de Lcidsche Uni versitcit in de pharmatografie, de galenischc pharmacie en de receptuur voor doctorandi in de geneeskunde. In Sept. 1920 werd hij buitengewoon hoog leeraar aan de Lcidsche Universiteit en in Sept. 1926 gewoon hoogleeraar. Do begrafenis van prof. Goester vindt Vrijdagmiddag om 1 uur op Oud Eik cn Dui nen te 's-Gravcnliage plaats. DOODELIJKE AANRIJDING. Oef feit, 9 April. Do heer II. Peter3 is gisteravond alhier op den rijksstraatweg door een luxe auto, afkomstig uit Tilburg, aangereden en eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. BRANDJES AAN BOORD VAN DE „JASON" Amsterdam, 8 April. In de machi ne kamer van het aan Sovjet Rusland ver kochte s.s. „Jason" der K.N.S.M., dat lig plaats heeft aan de terreinen van de Am- sterdamsche Droogdok Mij. is hedenavond te ruim kwart over zeven brand uitgebro ken. Het vuur is vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende cigaret ont staan in de zich aan stuurboordzijde van de machinekamer bevindende bergruimte, waar gereedschappen, poetskaloen cn ande re zaken waren opgeslagen. Daar alles vet was van de olie, dreigde er een ernstige brand te ontstaan, doch door het krachtig optreden van het aan boord zijnde perso neel de Russische bemanning is reeds op het schip aanwezig waren de vlam men spoedig gebluschl. De schade is niet ernstig. Dc brandweer, die dadelijk na het ontstaan van den brand was gewaarschuwd en met de „Jan van der Heyden" was uitgc rukt, kon haar werkzaamheid bepalen tot een onderzoek naar de oorzaak van den brand. GEEN KIPPENEIEREN MEER IN BROEDMACHINES. Na 3 Mei a.s. De „Staatscrt" bevat een beschikking van den minister van economische zaken waarhij wordt bepaald, dat na 3 "Mei 1934 geen kip peneieren meer in broedmachines aanwez:g ~iogen zijn. Gelijk bekend, heeft reeds vroeger de mi nister van economische zaken een beschik king genomen, waarhij dc eindtermijn ten aanzien van eendeneieren werd bepaald od 19 April 1934. Onze groep een onjuiste indeeling Amsterda m. Zondagavond. Door de 52 zege heeft Nederland er zorg voor ge- dragon, dat ons kleine land daar straks, einde Mei, en misschien begin Juni, in Italië vertegenwoordigd zal zijn in de we reldkampioenschappen. Zooals men weet vormen België, Ierland en Nederland een groep, waarvan twee lan den naar Italië worden afgevaardigd. Op 25 Februari 1.1. werd de eerste wedstrijd voor deze groep gespeeld, n.l. te Dublin tusschen Ierland en België. Tot veler ver rassing zag België kans Ierland thuis een gelijk spel af te dwingen, 44. Voorwaar een fraaie prestatie. Eu Nederland zag den wedstrijd tegen België 25 Maart te Am sterdam maar niet geldend voor de we reldkampioenschappen zwaar in. Het werd een eclatante 9—3 zege, een verplet terende nederlaag voor onze Zuidelijke burey. Het behoefde dus niet te verwonderen, dat de verwachtingen voor den wedstrijd te gen Ierland hoog gespannen waren. Zou den wij in staat zijn de sterke Iersclie profs tc slaan? Zouden wij ons door een zege in eens voor de wereldkampioen schappen kunnen plaatsen? En het onver wachte gebeurde. Met 52 heeft het Ne- derlandsch elftal Ierland geslagen. Cijfers, die aan duidelijkheid niets to wcnschen over laten, die toch iets geflatteerd mogen zijn. Want na den 32 voorsprong van Nederland was Ierland een geslagen elftal. En dat was nog geen kwartier voor het einde. De gevolgen voor Ierland zijn van niet minder groot belang. Behalve dat Neder land zich geplaatst heeft, mag men aan nemen, dat Ierland uitgeschakeld is. Im mers, er is nog een wedstrijd te spelen in deze groepen, de wedstrijd BelgiëNeder land op 29 April te Antwerpen. De stand der voor-competitie is: Nederland J 1 2 52 België 1 t 1 44 Ierland 2 111 69 Wint België den wedstrijd tegen Neder land of eindigt de wedstrijd in een gelijk spel, dan gaan Nederland en België naar Italië. Maar als België verliest? Als België kans ziet gesteld dat het land tegen dc onzen verliest een klei nere nederlaag te lijden dan de 52 van Ierland tegen Nederland, dan gaat ook Bel gië nog naar Italië. Alles zal dus afhan gen met hoeveel doelpunten België ver liest. En we meenen te weten, dat als Bel gië verliest, de nederlaag kleiner zal zijn dan Ierland tegen ons land leed. Als België verliest! Maar aan den anderen kant zit er voor ons land dit belangrijke feit aan vast, dat Nederland niet alleen moet winnen tegen België, doch tevens met flinke cijfers, om de organisatiecommissie der wereldkam pioenschappen te overtuigon, dat Neder land momenteel tot de sterkste acht lan den behoort in het komende tournooi. Zoo dat ons land niet in de achtste finale ge plaatst wordt tegen een ander sterk land, maar tegenover een zwakker zusje, als men daarvan mag spreken. Duidelijk is, van hoe groot belang de a.s. België—Neder landwedstrijd dus wordt, Nederland is reeds binnen, maar zal daar vechten voor de kwartfinale In Italië, terwijl België zal strijden voor zijn kans om ook naar Italië te kunnen gaan. En Ierland, het derde be langhebbende land zal rustig moeten af wachten, hoe dat afloopt. Maar veel kans geven wij de Iersche profs toch niet. Het zou jammer zijn, want qua spel ver dienen zij zeker naar Italië te gaan. Waar uit eens tc meer blijkt dat de groep Bel giëIerland—Nederland een onjuiste in- deeüng mag worden genoemd, waarvan het slachtoffer zeker niet minder is, dan de acht minder sterke landen, die zich zullen qualificeeren. MOTORSPORT Driedaagsche motorshow in de Handelsbeurs Een paar weken geleden hebben we reeds medegedeeld dat de groote Voorjaars-reunie van dc K.N.M.V. in Utrecht zou plaats vinden op Zondag 15 April a.s. En konden daarbij tevens opmerken, dat hieraan voor de motorliefhebbers een bijzondere attractie zou worden verbonden. Wc zijn thans in dp gelegenheid om hieromtrent nadere mede- dcelingen te doen. Dank zij de voortvarendheid van het Bondsbcstuur6lid, den heer H. A. van der Horst te Bilthoven die de afdeeling „propa ganda" onder zijn beheer heeft, zullen de motorrijders in Utrecht krijgen wat men in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zoo noode heeft gemist n.l. een show van het aller nieuwste op het gebied van motorrijwielen Dat krijgen we nu in de Handelsbeurs op 14. 15 en 16 April, dank zij de mooie samen werking tusschen K.N.M.V. en de Utrecht- sche agenten der importeurs van in ons land ingevoerde merken. Zooal6 bekend, is aan de Voorjaarsreunie tevens verbonden de K.N.M.V. rondrit wel ke het vorige jaar voor het eerst werd ver reden en waaraan door ongeveer 300 perso nen is deelgenomen. Dit jaar is de eisch ook nog minstens 300 K.M. rijden alvorens men ter reünie mag verschijnen voor het laatste stempel. Dit aantal K.M. moet gereden worden tus een prachtdag voor dc K.N.M.V. te worden waarvan een machtige propaganda zal uit gaan voor de motorsport. UTRECHTSCHE JACHTVEREENGÜNG. Op Woensdag 11 dezer organiseert de U. J. V. een lichte jachtrit, waarbij de le lui tenant C. van 't Woudt als jagermcester zsl optreden. De meet vindt plaats om 14.00 uur nabij het Zeister Natuurbad aan den straatweg UtrechtZe.st. De jachtrit zal worden gevolgd door een cross-country met gelijktijdigen start, over een parcours ter lengte van 2500 M. Rljstv. 5-4 5-4 6-4 7-4 8-4 9-4 Amsterdam Marseille Rome Athene Mersamatruh Cairo Gaza R tuba wel Is Bagdad Boeshlr Diask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Ranekok Singapore Medan Batavia IJsvor. 9-4 8-4 7-4 6-4 5—4 4-4 4-4 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 12 April Heden geetaleerd NIEUW ONTWERP SLAAPKAMERAMEUBLEMENT. WIJ vestigen Uw aandacht op onze speciale étalage MODERNE WEEFSELS. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Manlief.Waar heeft al dat lawaai voor de gelijke rechten van de vrouw, dat gaan ln de gevangenis en die hongerstakingen nu voor gediend, als jij niet eens op jouw beurt de rugzak wilt dragen (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6