Zondag naar de Bollenvelden AMFRSFOOUTSCH DAGBLAD FEUILLETON SNELTAX BLOEMBOLLENVELDEN TELEF. 1354 of 743 Vrijdag 13 April 1934 32 e Jaargang No. 240 TWEEDE BLAD Langs welke wegen rijden? De Heks van Winslea ONTPLOFFING TE AMSTERDAM Oorzaak nog niet vastgesteld EEN SCHOOLKWESTIE TE LEIDEN V erkoopingen Eenige aanwijzingen liet groeizame weer van de laatste dagen wettigt de verwachting, dat het reeds as. Zondag een „bollondag", zal zijn. Alle n ir- ciseen, zeer veel hyacipthen en ook de eerste tulpen zullen dan in bloei staan. De narcissen zal men vooral ten Zuiden van Sassenheim aantreffen, terwijl van de hyacinthcnvelden Lisse en Hillegom het middelpunt vormen. In verband met de door velen te maken plannen voor een bollentocht lijkt het aan beveling te verdienen, hun, die van plan zijn met een auto den tocht te ondernemen, eenige aanwijzingen te geven omtrent de wegen, waarlangs men het best kan rijden om zoo veel mogetyk van de kleurrijke velden te genieten. Een alleraardigste tocht is b.v. de volgen de: Van Haarlem u.t volgt men in de richting Leiden een eindje den grooten weg. Na 3 K.M. slaat men rechts dien weg naar Aer denhout (/andvoort) in. om dezen te vol gen tot de spoorbaan en dan links af te slaan. Op dezen weg krijgt men reeds een voorproefje van wat straks de bollenvelden te zien zullen geven. Men blijft rechtdoor rijden totdat de weg, welke eerst naar rechts is afgebogen en ov#>r den spoorbaan geleid wordt, op een viersprong uitkomt Hier buigen we scherp links af tot rnen na weer de spoorbaan gekruist te hebben den rijksstraatweg Haarlem—Leiden, iets be noorden Hillegom bereikt, Rechtstaf en Hillegom doorrijden tot men links van den weg (ongeveer aan het Zuideinde van het dorp) een H K. kerk ziet. Tegenover deze kerk (dus aan de rechterzijde van den weg) slaat men de Venenburgerlaan in Deze weg ligt hoog boven de velden uit en aan weerskanten kan men volop van de bloeiende hyacinthen genieten. Na 0.8 K.M. volgt een driesprong. Rechtsaf moet men de Loósterweg III volgen, na brug (0.9 K.M.) links afslaan (Beeklaan) en bij de spoor wegovergang rechtuit blijven rijden. Na 1 K.M. (bij de school) kan men rechtsaf slaande en dadelijk daarna links gaande over een zeer goeden weg Noordwljkerhout bereiken. Wie echter niet op ziet legen het rijden van een slechten weg, welke echter een prachtig onderdeel van een bollenvel denbezoek kan uitmaken, rijdt rechtuit Aan het einde van dezen weg (2 K.M.) réchtsafslaan naar Ruygenhoek (0.7 K.MJ Hier linksaf naar Noordwijkerhout (3.7 K.M.) Bij driesprong rechtsnouden naar Noord wijk. Binnenweg volgen tot Noordwijk (3.5 K.M.) In Noordwijk bij handwijzer linksaf tot de trambaan. Trambaan volgen tot wacht huisje' (links). Hier zet men de auto even aan den kant van den weg en gaat te voel de Prins Hendrikstraat in. Deze voert naar een. hoogte, vanwaar men een prachtig uit zicht krijgt over do bollenvelden. Op den achtergrond ziet men de kerk en huizen van Noordwijk. Van Noordwijk volgt men den weg naar Voorhout (2 K.M.) Hier linksaf naar kwee- kerij 't Soldaatje. Bij deze kweekerij recht door rijden tot vierde zijweg rechts. Deze inslaan tot Lisse. Linksaf straatweg volgen in de richting van Hillegom. Voorbij de bocht bij de steenfabriek (links) do weg links inslaan tot driesprong. Rechts de Men moet niet altijd denken aan zijn te leurstellingen, men moet ze op een hoop werpen en er dan bovenop gaan zitten. naar het Engelsch van May Wynne. 8 Voorzichtigheid echter en Dick Morrice twee verschillende dingen cn zijn liefde deed hem uit het oog verliezen het gevaar, om een vrouw te. vertrouwen. Dus kwam hij rond voor ziln dwaling uit en zei: „Een man heeft maar één leven, waarde mistress: had ik nog eens mogen beginnen dan zou ik nooit een' goeden heer geruild hebben voor een, die mij gebruikt, als hij mij noodig heeft en mij dan weggooit als een afgedragen kleedingstuk" Zij glimlachte en zei, met den blik steeds op hem gericht* „Is het mogelijk, dat de trouw aan de oude zaak herleeft, of heeft u genoeg van al die vroomheid en overgrooten eenvoud in kleeding?" Hij haalde de schouders op en wenschtc In zijn hart, dat zij hem een meer persoon- Tijk onderwerp liet inleiden. „Wat de vroomheid betreft", antwoordde hij. „die heerscht in het eene kamp vol strekt niet meer dan in het andere. Do menschen handelen er hetzelfde om of ze er nu een tekst of een vloek bij zeggen. En wat de k leed in g betreft ik draag wat mij •taat en kwel er mij het hoofd niet om ot Veenenburgerlaan oprijden tot Hillegom Deze tot het einde toe volgen. Men bereikt dan bij Hillegom weer den grooten weg. Het ligt voor de hand dat deze route voor tal van grootere en kleinere wijzigin gen vatbaar is. Zij kan echter goed als ba sis voor het voorgenomen bollenveldenbe zoek dienst doen. Een goede raad is echter bij een bezoek aan de bollenvelden de binnenwegen vooral niet te vergeten. Deze doen de natuurlief hebbers oneindig meer genieten, dan de uitzichten, welke men van den grooten weg af op de bollenvelden heeft. Een tweede raad Rijdt bij uroote drukte vooral voorzichtig en volgt stipt de even tueel door de politie te geven aanwijzin gen. De waarschijnlijke bloeitijden voor de verschillende bolgewassen zijn: Narcissen: 1—20 April. Hjfacinthen: 525 April. Vroege tulpen* 15 April—begin Mei. Late tulpen- begin Mei—25 Mei Behalve de streek tus^chen Haarlem en Leiden, bezit Nederland nog een centrum voor de bollcncultuur voornamelijk de tul penbollen. Ten Noorden van Alkmaar ziet men aan de rechterzijde van het Noord Hollandsche kanaal reeds vele tulpenvel den. Ook een bezoek aan Bovencarspel. de Kooy, Breezand en de Anna Pnulownapol der is een bezoek meer dan waard. Hier en daar zal men den wagen echter aan den kant moeten laten staan, daar voortzetting van den tocht per automobiel ondoenlijk zal blijken, want om in deze streken Intens van de bloemen te genieten rrioct men z'.nb vele overgangen met bootjes cn tochtjes over smalle paden getroosten. Tot slot zij er nog op gewezen, dat dit jaar de bollenvelden niet het schouwspel van andere jaren zullen bieden. Men za» n.l. tusschen de bloemtapijten in. vele vel den braak zien liggen Dit houdt verband met de bollenvernietiging, welke door de Regeering is voorgeschreven teneinde de hollencultuur te saneeren De export was n I. veel te klein in verhouding tot de teelt, zoodat de bollenstreek aandrong op Regee ring3steun. Teneinde het evenwicht Ie her slellen greep de regeering in en bepaalde, dat grootc partijen bollen vernietigd moes ten worden het 't vuurrood van Babylon is, of het so bere bruin van de niet tot de Staatskerk behoorenden". „Dit alios klinkt nu wel heel goed", zei ze, en liet den toon van lichten spot varen, dien zij gewoonlijk aansloeg, om nu hoogst nadrukkelijk door te gaan: „Maar ik zou graag als man tegen man spreken, als u voor dezen keer eens vergeten wilde, dat ik een vrouw ben". Hij maakte een spottend gebaar „Dan eischt u een onmogelijkheid, mis tress! Niet alleen blijf ik in gedachten houden, dat u een vrouw en een heel mooie vrouw is, maar bovenal weet ik, dal u de eenige vrouw ter wereld voor mij is!" Barbara sprong op, vuurrood van dift cn verontwaardigd klonk het van haar: „Schaam u wat, sir, u vergeetwaar na ze. geheel onverwacht na deze uitbar sting, naast hem ging zitten, het gelaat met beide handen overdekte en snikte, dat zij trilde van het hoofd tot de voeten. Dick Morrice begreep er niets van of schoon hij zijn uiterste beste deed om haar te betuigen, dat hij niets dan de eerbiedig ste gevoelens voor haar koesterde. Zij wilde niet naar hem luisteren en ver klaarde. dat zij hem enkel door eigen on beschaamdheid tot zulk een familiariteit gedreven had. Dit alles bracht hem tot wanhoop en deed haar dan ook makkelijk de belofte van hem verkrijgen, dat hij tot haar sproken zou, als man tot man even open en op recht. En toen ineens, door haar tranen heen glimlachend, of zij de godin van den Springvloed was, deed zij hem de pakken de vraag: Enorme schade in hel restaurant aangericht Een ontzetlende knal gevolgd door glas gerinkel schrikte hedenmorgen even over half twaalf de omgeving op van de Regu- liersbreestraat. Er bleek in het Hotel- Restaurant „Cosmopolite", Reguliersbree straat 27/29 een onIploffing te hebben plaats gehad, waardoor alle spiegelruiten van dit restaurant aan den kant van de Reguliers breestraat, zoowel aan de zijde van de Re gulierssteeg gelijkstraats werden wegge slagen, terwijl ook de ramen in gla6 in lood boven de spiegelruiten goeddeels werden vernield. Ver in de straal lagen de scherven van bel dikke spiegelglas In het restaurant zelf was het een chaos. Vooral aan den achterkant was de vernie ling groot Er was daar een gat in den vloer geslagen. Een trap, die naar de bovenver dieping leidt, was ontzet; de leuning hing er bij. Tafels en stoelen waren omver ge smeten. een piano lag op zij cn in het buffet waren de glazen cn verbruiksartikelcn weg geslagen. Drie bezoekers konden, hoewel ontdaan door den schrik, ongedeerd het restaurant verlaten. Het eerste gerucht was dat door het uil elkaar springen van de centrale verwar mingsketel deze ramp was ontstaan Die verwarmingsketel ligt in den kelder onder het restaurant aan den achterkant en daar was ook de meeste schade aange richt. De brandweer, die onmiddellijk was ge alarmcerd stelde een onderzoek in naar de oorzaak van deze ontploffing Het bleek haar dat de man, die de cen trale verwarming bedient, op het oogenblik van de ontploffing in den kelder is geweest Hij heeft enkele lichte vewondingen aan den arm opzeloopen; wat als een wonder moet beschouwd worden. Hij ging loopende naar het Binnengasthuis cn werd daar ver bonden. Het bleek voorts dat er geen aanleiding kan geweest zijn dat de ketel van de een trale verwarming, die met brechkolen wordt gestookt, uit elkaar is geslagen. De brandweer neemt aan, dat de kelder waar zich de ketel bevond, zich heeft ge vuld met gassen, vermoedelijk kool mo noxyde. De ontploffing van deze gassen toen de man in den kelder kwam, heeft de vernieling veroorzaakt De zoldering van den kelder is geheel weggeslagen en de luchtdruk, die geweldig moet zijn geweest, heeft zich voortgezet door het eenmaal ce slagen gat. Hij heeft alle ruiten in het restaurant naar buiten gedrukt. Het bleek zelfs later, dat ook aan do étage boven het restaurant schade was aangericht. In de kapperszaak naast het restaurant had alles gedreund en zelfs was het mar mer van een der waschtafels gebarsten. Door de politie werden de vele nieuws gierigen op een afstand gehouden. Een later bericht luidt: Een onderzoek ingesteld door verschillen de deskundigen van brandweer, bouw- en „Zou je in waarheid den koning nog eens willen dienen, Morrice?" En het effect van deze vraag was zoo ver pletterend. dat er. geen plaats meer over was in zijn gemoed voor vreugde over het feit, dat zij hem bij den naam had genoemd. „Van man tot man'', herhaalde zij, met een plechtigheid, dat hij moeite had een glimlach te weerhouden. „Van man tot man", antwoordde hij. na een minuut gedacht te hebben. „Ik zou mijn heele fortuin willen geven om mijn plaats terug te koopen ondex* de mannen van den koning" Een rietvink liet zijn vroolijken slag hoo- ren uit het riet aan den anderen oever, cn uit het weiland daar dichtbij klonk het een tonig, maar lieflijk geroep van den koekoek. „Als u dat ernst is", zei Barbara Car- croft. „dan kan ik 11 wel een weg wijzen om een plaats te heroveren, nog dubbel zoo eervol als ik maar weet, dat ik u ver trouwen kan". „Mij vértrouwen?" klonk het bitter van Morrice. „Ei. mistress, daar wringt 'm de schoen! Niemand durft mij meer vertrou wen. Misschien dat er levens op het spel ge zet zouden worden en die durft men niet toevertrouwen aan iemand, die al ééns van partij veranderde'. ..Toch zal ik u een geheim vertellen, of schoon het een zware verantwoording is, want geen een. van die het elkaar influis terden. weet. dat het mii bekend is. Kijk mij nu eerst eens recht in het gelaat en zweer opn duren eed. dat u trouw zult blijven aan de zaak. die u weer van harte gaarne die nen zoudt". F.r was geen coquetterie In den oprechten blik. dien zii hem toewierp. Het moest van „man tot man" zijn, zooals zij had bedon woningtoezicht en Arbeidsinspectie naar de oorzaak van de ontploffing, die hedenmor gen in het café restaurant „Cosmopolite" plaats had, heeft geen resultaat opgeleverd Het zal zelfs de vraag zijn of deze oorzaak nog kan worden vastgesteld, omdat in den keldèr waar de explosie heeft plaats gehad alle6 is vernield. Ook van den verwarmings ketel en de stookplaats is niets over. De man. die tijdens de ontploffing in den kei der was, kan niet anders verklaren, dan dat hij op het oogenblik dat hij den kelder zou* verlaten, een sissend geluid hoorde, als of water in bet vuur liep en daarop had dt ontploffing plaats. Klacht over een leeraar bij den Minister gen cn haar hart en ziel schonk zij aan dit ondernemen, dat, als het verkeerd liep. haar zou brandmerken als een verraadster. Terwijl Richard Morrice dus aan den oever van de rivier, naast de roekelooze Barbara zat, met de lentezon, stralende over het land schap, en het verlangen naar liefde in zijn hart, zwoer hij dat hij zich voortaan naar lichaam en ziel aan de zaak voor koning en kerk zou wijden en zou doen, al wat in zijn vernjogen was, om nu weer te vernie len, hetgeen hijzelf had helpen opbouwen cn om van hun door overweldiging verkre gen zetels te verdrijven de heeren, die hem zoo slecht behandeld hadden. En al had hij nu ook nog zoo graag die belofte bezegeld met een kus op de rozen- roode lippen hierin bedwong hij zich. Plicht gaat voor genoegen, was Barbara's stelregel en hij zag in, dat een dergelijk voorafgaan wel noodig was. Maar toch was het hem niet onaange naam, toen zij vol vertrouwen heel dicht naar hem toe schikte, terwijl zij hem duide lijk mededeelde, al wat sir Marmaduke ver teld had cn hoe de verschillende konings gezinde heeren uit het westen van Yorkshire de gelofte hadden afgelegd, om kasteel Pon tefract voor de koning te nemen. Verbaasd keek Morrice op bij deze laatste aankondiging. „Pontefract voor den koning!" riep hij. „Dan mogen ze wel den Duivel tot bondge noot nemen bij het kraken van die noot'" Barbara protesteerde vroolijk: „Neen, niet den duivel, maar een zekeren kolonel Richard Morrice, die nog onlangs tot de strijdmacht van het parlement be hoorde. maar nu een trouw soldaat en die naar van koning Karei is, zooals een zeke re Barbara Carcroft kan getuigenl" Met de naar de Een prachtige rondreis door Holland's schoone bloemenvelden voor slechts f 3— p. p. Ruime 4 pers. auto's. Betrouwbaar perso neel. Vraagt inl. bij den ondernemer G. LENSINK. Hoogeweg 49. Amersfoort. 18 April. Verkooping bij inschrijving van het huis Joh. v. Olden- barneveldtlaan 19, ten kantore van den ont vanger van Reg. en Dom. 10 jjur v.m. Zij. had handig haar rol gespeeld cn of schoon de stoutmoedigheid van het plan eerst nu tot hem begon door te dringen, had hij geen spijt van zijn belofte, maar voelde hij de eerste geestdrift ontwaken voor dit ondernemen, dat hem over bet lange kronkelpad der intrigue zou voeren. Toch wilde hij haar eerst nog op de propf stellen, want hij was sluw genoeg, goed moedig als hij er uitzag. „Hoe kan ik helpen?'' vroeg hij, „daar ik immers van niemand het vertrouwen be zit? En man kan zulk een ondernemen niet alleen volbrengen". Maar Barbara had het plan overdacht en kwam hier ook rond voor uit. „Zooals sir Marmaduke zei: enkel met krijgslist kan het kasteel genomen worden en krijgslist is zusje en broertje met ver raad. Ja. kijk niet vervaard. Dick. Wij pra ten als man tot man. maar mijn vrouwe lijk vernuft ziet verder. In heel Engeland ben jij de eenige verrader, die ons Ponte fract in handen kunt spelen, omdat kolonel Cotlerell je dierbaarste vriend is". Hij verwierp dit verre en drong: „Zóó zwart moet je mij nu niet afschil deren. James Cotterell dat is zoo h«»eft een innige genegenheid voor mij opgevat, waarom, dat weet ik niet. als het niet ware, dat het lot ditzelfde gevoelpn heeft bestemd, om mij tc helpen terugkcercn naar het oude nest. Toch zou ik dit gevoelen niet als werk tuig willen gebruiken, als ik wpderkeerig ook eenige genegenheid voelde voor hem." „Maar dit is immers niet zoo?" riep zij ademloos, f (Wordt vervolgd). Men meldt uit Leiden aan het Vader land Aan de gemeentelijke H.B.S. te Leiden, heelt zich in verband met het overlijden van 11..VI. de Koningin-Moeder een voorval voorgedaan in de vierde klasse van de gem H.B.S, waarvan op het oogenblik de geheele stad vol is en dat aanhangig is gemaakt bij den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De leerling Smit uit Voorburg, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, geeft de volgende lezing van het gebeurde: „Up den ochtend van het overlijden van de Koningin Moeder heeft een leerling uit zijn klas aan den leeraar in de Engelsclie taal, dr. A A. Pcrdeck, gevraagd, of er vrij af werd gegeven op den begrafenisdag van de Koningin-Moeder. Smit heeft toen ge hoord, dut de lieer Pcrdeck antwoordde* „Ja, natuurlijk, het wordt een nationale feestdag". Na afloop van den cursus is Smit naar den directeur gegaan om zijn beklag over dit antwoord in le dienen De direc teur, dr. Schalkwijk, zeide toen de zaak te zullen onderzoeken. De jongen is nadien verschillende malen in de directeurskamer geroepen, waarbij hem eerst gezegd werd, Jat hij de woorden van den leeraar ver draaid had; bij een latere gelegenheid, al- Jus de leerling Smit. werd ik in het gelijk gesteld, waarna mij ten elotte, omdat ik de school tegen den leeraar zou opzetten en een geheel verkeerde uitlegging van zijn woorden had gegeven, de keus gelaten werd: óf voor alle klassen te verklaren, dat ik de woorden verdraaid had, óf van de school verwijderd te worden. Ten einde aan dit laatste te ontkomen heb ik erin toegestemd om in alle klassen de geéischte verklaring af te leggen. Dr. Perdeck heeft mij bovendien voor de Klasse uitgemaakt voor „schunnig indivi du", terwijl bij mij overigens in de klasse, ook wat de les zelf betrof, negeerde. Den volgenden dag heb ik mijn verkla ring herroepen, omdat het mij gebleken was, dat ik ten onrechte iets had herroe pen; wat de leeraar in werkelijkheid wél gezegd had. Ik deed deze herroeping aan den waarnemonden directeur, dr. Brouwer die al6 plaatsvervanger van dr. Schalkwijk uptrad. omdat de directeur zelf ongesteld was Dr. Brouwer heeft mij na deze herroe ping naar huis gestuurd. In de Paaschvacantie zijn bij mij thuis twee 'brieven gekomen, waarbij eerst de toegang tot de school ontzegd werd, terwijl de tweede brief inhield, dat mij do toegang voor drie dagen ontzegd werd. Ik heb de kwestie met mijn vader bespro ken en met do leiding van het Nationaal Jongeren Verbond, waarvan ik lid ben. Er 24 April. Koffiehuis 't Boompje. Verkoo ping van de winkel- en woonhuizen Korte Bergstraat 10, 12 en 14. 8 uur n m. Baarn. 19 April. Koffiehuis de Linde boom. Verkooping van 2 perceelen wei en hooiland. 10 uur v.m. Soest. 24 April De Gouden Ploeg. Verkooping perceel Molenstraat O.Z. 11. is toen een klacht ingediend bij den minis ter van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. Vrijdag aanstaande zal de kwestie be sproken worden in de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar onderwijs: zoowel mijn vader al6 ik. zullen in deze vergade ring gehoord worden Naar aanleiding van bovengenoemd relaas van den jongen, hebben wij ons ge wend tot den directeur van de H B.S. en tot een der collega's van dr Perdeck. Uit hetgeen zoowel de een als de ander ons meedeelde, kunnen wij als hun oordeel resumeeren, dat hier door een verkeerde uitlegging van de door den leeraar in kwes tie1 gebezigde uitdrukking een politieke rel is ontstaan, welke in geen enkele verhou ding staat tot de bedoeling, die de betref fende leeraar in wezen had Dr Perdeck heeft, toen een leerling enkele minuten na het overlijden van de Koningin Moeder on middellijk over vacantie begon te praten, ontstemd over deze vraag, ironisch geant woord: „Ja, natuurlijk, het wordt een na tionale feestdag". Wanneer men het ant woord in dit verband opvat, heeft dr Per deck juist het tegenovergestelde bedoeld, als de feitelijke beleekonis der gebezigde woorden, inhoudt. Men vond de gebezigde woorden uit den aard der zaak minder tac tisch. terwijl het schimpen op den leerling als „schunnig individu" afkeurenswaardig werd geacht. Overigens achtten beiden een communis tische inslag bij dr. Perdeck uitgesloten, daar hierop diens antecedenten geenszins wijzen. Ten slotte achtte dr. Schalkwijk hier eerder sprake van een uiting van an tipathie van een leerling ten opzichte van een leeraar. tegen wicn hij al een oude veete 6cheen tc hebben. DOODELIJK ONGELUK. Echt, 12 April. Hedenmorgen is de 23-jarige chauffeur Smits uit Nuth, toen hij bij de nieuwe stoomdakpannenfahrick te Echt zijn auto geladen met kolen deed kippen, met zijn hoofd onder het omkan telende gedeelte terecht gekomen. De ongelukkige werd op slag gedood.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5