J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL 145 GEEN POLITIEK IN DE RECHTSZAAL NAZI'S OVER DE GRENS GEKOMEN? DRAMA TE KLOETINGE C. F. ANDREWS IN ONS LAND ONDERZOEK NOG IN VOLLEN GANG PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA DREIGEND CONFLICT IN TWENTE UNILEVER IN 1933 UIT DE STAATSCOURANT HERZIENING DER WINKEL SLUITINGSWET HUMORHOEKJE per flesch f 1.45, per anker 158.— President ontneemt ver: dediger het woord *s G r a v e n h a g e, 12 April. Voor het ge rechtshof werden gisteren een aantal klei nere zaken in hoogcr beroep behandeld, o.rn. die van een grossier uit Leiden, uppellant van een vonnis van den politierechter, waarbij hij ter zake van mishandeling twee maal gepleegd, is veroordeeld tot een geld boete van 10 subs. 10 dagen. Verdachte zou op zekeren nacht na een woordenwisseling met zijn bovenburen de zen hebben mishandeld. Deze zaak, waarin rnr. Tj. I. Schaper, te Leiden, als verdediger optrad, gaf geduren de het getuigenverhoor eenige malen aan leiding tot interventie van den president mr. E. Jellinghaus, welke ten slotte eindigde met het ontnemen van het woord aan de verdediging. Mr. S. stelde n.l. den eersten getuige de vraag of hij communist was, waarop de president tusschenbeide kwam en zeide, dat hij deze vraag niet kon toelaten, omdat dit niet ter zake dienende was. Ditzelfde ge schiedde toen mr. S. de vraag stelde of de getuige naar Londen was geweest en aldaar in het proefproces-Van der Lubbe als ge tuige was opgetreden. Mr. S. zeide daarop dat hij zijn taak als verdediger zou vervullen zooals hij die zag. President: „U loopt dan groote kans dat het hof zal weigeren u aan het woord te laten." Vérvolgens stelde mr. S. vragen omtrent het schrijven van de woorden: Koopt niet bij fascisten" op den stoep van verdachte. President: Hoe komt u daarbij? Uit de stukken blijkt van dat alles niets. Als mr. S. doorgaat met dergelijke vra gen te stellen, zegt de president: U komt hier met allerlei dingen waarvan niets vast staat Mr. S.: Het is hier juist de auctor intel lectualis, die Advocaat-generaal: Hoe weet U dat? Toch niet uit de stukken... President: Als u zich niet bij de zaak kunt bepalen, moet u de verdediging lie ver neerleggen. Mr. S.: Maar ik heb toch zeker als ver dediger het recht de vragen te stellen, zoo als ik die wil. U kunt zeggen, dat u ze niet toelaat. Ook bij het verhoor van den tweeden ge tuige, die eveneens door verdachte zou zijn mishandeld, werd een dergelijke woorden wisseling tusschcn den president en den verdediger gehouden en toen mr. S opnieuw de zaak-Van der Lubbe ter sprake bracht, zeide de president dat het Hof van oordeel was dat den verdediger het woord moest worden ontnomen. Deze wilde zich aanvan kelijk verwijderen, doch ging daarop weder in de advocatenbank zitten. Mr. S.: Als u mij niet wilt laten uitspre ken dan zal ik de verdediging neerleggen. President: Ja, dan doet u dat maar. Mr. Jellinghaus vroeg vervolgens den ver dachte of deze nog iets in het midden te brengen had, waarop deze eenige nadere toelichting gaf. Als tijdens dit verhoor mr. S. tusschen beide wilde komen, verbood de president hem verder het woord te voeren. Het hof bepaalde hierop bet arrest op 25 'April a s. Nadat de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis had gevraagd, zeide de pre sident den verdediger gelegenheid te willen geven zijn pleidooi te houden. Mr. S. ving toen aan met te wijzen op de tegenstellingen tusschen kapitaal en arbeid, zooals die in de geschriften o.a. uit het werk van Troelstra en anderen werden belicht, doch mr. Jellinghaus hamerde en zeide: Mijnheer de verdediger luistert u nu toch eens even. U kunt de verdediging voeren, zooais u die goeddunkt mits u maar bij de zaak blijft, maar het hof gaat er niet mede accoorr dat u hier over politieke onderwer pen, zooals communisme, fascisme en straks misschien over anti-semitisme gaat spreken, terwijl dit niets, maar dan ook niets, met deze zaak uitstaande heeft, voor hét laatst wijs ik er op dat u dat nalaten moet. Als mr. S. evenwel doorgaat met op de zelfde wijze de verdediging te voeren, zei do president: „Nu heb ik er genoeg van, ik ontneem u verder het woord, waarop de verdediger gaat zitten. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Noenmaal met den gezant van Zuid-Airika. In het begin van Mei de juiste datum wordt nog nader vastgesteld zal het be stuur van den Nederlandschen Journans- ten-Kring een noenmaal aanbieden aan Ir. H D van Broekhuyzen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika hier te lande. Dr. van Broekhuyzen zal aan dit noenmaal een rede houden over: „Het geestelijk leven in Zuid- Afrika in het algemeon en de journalistiek in het bijzonder". De gezant is „besturend directeur" ge weest van de Noordelijke Drukpers-Maat schappij iu Transvaal en wa6 als zoodanig vele jaren verbonden aan het dagblad Ons Vaderland te Pretoria. Het Kringbestuur wenscht met dit noen maal een blijk van hartelijke sympathie te geven jegens onze stamverwanten in Zuid Afrika en jegens den persoon van den ge zant. Een communist te Winterswijk in zijn woning mishandeld Winters vv ij k, 12 April. Gisteravond omstreeks elf uur drongen drie personen d« woning binnen van een zekeren K., win keiier in de buurtschap Meddoo onder deze gemeente. K. lag reeds te bed en werd door de indringers wakker gemaakt. Zij eischteri van hem de plaats aan te wijzen waar zijn schrijfmachine stond, terwijl zij naar vlug schriften zochten van communistische strekking, welke K in zijn bezit zou hebben met het doel deze over de grens te brengen K. beweerde dat zijn schrijfmachine niet hij hem was, doch bij een partijgenoot te Winterswijk (K. is communist), waarop de indringers het huis doorzochten Zij ver trokken tenslotte met medeneming van pamfletten en voorts van een bedrag van 53, dat zij hadden gevonden. Een persoon keerde terug en heeft K op ongenadige manier afgeranseld. De politie heeft nog gisteravond een on derzoek ingesteld en geconstateerd kon worden, dat men hier vermoedelijk inet Duitschers te doen had. K. heeft n.l kun ncn vaststellen, dat alle vier Duitsch spra ken. Het onderzoek met een politie hond wees uit, dat de vier indringers zich waar schijnlijk hebben verwijderd in de richting van de Duitsche grens De woning van I\. ligt op ongeveer 1 K M. van de grens. K. heeft zich moeten laten verbinden, doch zijn toestand is niet ernstig. Van de daders tot nu toe geen spoor K 1 o e t i n g e, 12 April. Hcdenmorger heeft men te Kloetinge in een put achter het erf van een landbouwerswoning, he woond door den arbeider de B, het lijk gevond.m van de vrouw. Men vermoedt, dat zij zich door verdrinking van het leven heeft beroofd, hetgeen reeds gisteren in den morgen moet hebben plaats gevonden. In de vroege morgenuren van heden heeft ook de B. zich door ophanging van het leven beroofd. De oorzaak moet worden gezocht in hel feit, dat er financieele moeilijkheden in het gezin waren. Er blijven zeven kinderen on verzorgd aohter, waarvan bet oudste kind 20 iaar is. DE HEFBRUG TE ALPHEN. Het work nadert het einde. A 1 p h e n u. d. R ij n, 12 April. Do werk zaamheden aan de hefbrug in deze gemeen te beginnen thans het einde tc naderen. Daarmede zal weer een belangrijke verbe tering zijn aangebracht in den drukken ver keersweg Leiden—Utrecht, welke het Oosten met het Westen van ons land verbindt. Ook de weg zelf wordt hier en daar belangrijk verbreed. KNOEIERIJ MET KERKELIJKE OBLIGATIES. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft terecht gestaan zekere P. P. V. commission nair aldaar, verdacht van valschhcid in ge schrifle. Verdachte had in 1931 een aantal bligatieformulieren laten drukken voor een looning ten behoeve van de parochie an den Allerheiligsten Verlosser te Fadt in Hongarije, van welke obligaties hij er 17. als waren zij echt en onvervalscht, had uit gegeven. De rechtbank heeft gisteren in deze zaak ilspraak gedaan en den commissionnair eroordeelri tot een gevangenisstraf van 2 jaren, gelijk aan den eisch van het O. M INBRAAK OPGEHELDERD. Rotterdam, 12 April. Op 6 April heeft een brutale diefstal met braak plaats ge had in het kantoor van de firma V. te Ka pelle aan de JJssel. De dieven hebben getracht do brandkast waarin zich een zeer groot bedrag voor uit betaling van loonen bevond, te forceeren hetgeen niet geluk is. Daarna zijn de bu reaux opengebroken, waaruit 50 gulden aan kleingeld en eenige honderden postzegels zijn gestolen. Het vermoeden rees dat de dader te Rotterdam gezocht moest worden Gisteravond gelukte het de centrale recherche alhier in een logement aan te houden den 45-jarigcn A. F., een oude be kende van de politie. Voorts werd aange houden de 22-jarige H B.. de 27 jarige C. N. verdacht van heling Het gestolene is groo tendeels teruggevonden. Deze intieme vriend van Gandhi heeft als zendeling met hem gestreden voor de ver heffing der onder: drukten Amsterdam, 12 April. Van 2327 April a.s. zal C. F. Andrews in ons land ver toeven, en in verschillende plaatsen voor drachten houden. Deze merkwaardige figuur, die velen uit zijn boeken, o. a. „Wat ik aan Christus te danken heb." en uit zijn nog niet vertaalde „Christi in the silence" bekend is. is dé intieme vriend van Gandhi Met Stanley Jones is hij wel bij uitstek degeen. die com petent is over Britsch-Indië te oordeelen maar vooral ook. ons over Gandhi te ver feilen. Ook met Rabindranath Tagore en Sadhu Sundar Singh, dien menigeen zich nog herinneren zal, toen hij kort na den oorlog een wereldreis maakte en ook ons land bezocht, h-eeii hij tientallen iaren van dngelijksche. intieme relatie in lief e.n leed gedeeld. Thans is hij bezig met het schrij ven van een werk over Sundar Singh, dat binnenkort verschijnen zal. Andrew's groote kracht ligt in zijn strijd voor de verheffing der onderdrukten. Dat is zijn zending. Zoo kruiste zijn weg ook lallooze malen dien van Stanley Jones. Opgegroeid in de kerkelijke leerstellin gen van zijn land. was zijn geest opgevoed in het besef der Christelijke en raciale su perioriteit, maar zijn hart trok onweer staanbaar uit naar zijn medemenschen in Indië cn zoo verbrak hij de slagboomen. die aan zijn inborst paai en perk stelden en trok hij in zijn jonge jaren naar Zuid- Afrika, waar hij al spoedig in aanraking kwarn met Gandhi, met wien hii tot op den huidigen dog de dienaar zijn medemen schen is gebleven, predikende de Christe liike naastenliefde in woord en daad; zen deling zijnde in den hoogsten cn breedsten 2in van het woord. In dezen tijd van verwarring der denk beelden op geestelijk en Christelijk gebied mogen velen gaan hooren. wat deze groote onder de Christenen, door zijn diep cn sterkend woord ons te zeggen heeft. Het gevonden lijf te Reeuwijk R e e u w ij k, 12 April. Aangaande de vreesclijke ontdekking van het lijk van den 25-jarigcn leerling van de M. T. S. te Haar lem Ebbenge Wubben in de Reeuwijksche plassen hadden wij lieden morgen nog een kort onderhoud met burgemeester Lucasse De burgemeester zeide niet de mecning te zijn toegedaan, dat hier van zelfmoord sprake is. Het zou toch buitengewoon vreemd zijn, indien iemand, die in Den Haag woonachtig is cn te Haarlem school gaat, naar het meest afgelegen gedeelte van de Reeuwijksche plassen trekt, om aan een dergelijk voornemen uitvoer te geven. Volgens de burgemeester zijn er punten in deze zaak, die in een andere richting don zelfmoord wijzen. Het onderzoek te Reeuwijk is nog in vollen gang, evenals te Haarlem en Den Haag, al dus de heer Lucassc. Door do berichten, die over het drama zijn verschenen, hebben zich personen aan gemeld, die mecncn dat zij aanwijzingen kunnen geven. Elke mcdedeeling, hoe on waarschijnlijk ook, wordt nauwkeurig on derzocht. Zoo is het mogelijk, dat W. per fiets naar dit gebied is gekomen en in dit verband wordt op de plas gedregd, in de hoop dat het rijwiel wordt gevonden. Met dat al blijft het een zeer geheimzin nige zaak. VERVOLGING EX-ART. 451 W. v. S. Amsterdam, 12 April. Sinds twee- en-cen half jaar is alhier gevestigd het Dr, Aletta Jacobs Huis. Consultatiebureau voor geslachtsleven, huwelijk en geboorterege ling, Stadhouderskade 140. Door de afdee ling Amsterdam van den Nieuw Mathu siaanschen Bond wordt een vlugschrift ver spreid, waarin o. a. ook op het bestaan van dit bureau wordt gewezen. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, heeft de Minister ven Justitie thans be volen, dat een proces zal moeten worden uitgelokt, teneinde te constateeren of ge noemd vlugschrift in strijd is met artikel 451 van het Wetboek van Strafrecht. Door de Amsterdamsche politie-autoritei ten is nu mcdedeeling gedaan, dat een ver volging binnenkort zal worden ingesteld, hetzij tegen den leider van het bureau, dr B. Premsela, hetzij tegen het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond. INTREEREDE PROF. DR. BAKHUYZEN VAN DEN BRINK. Prof. dr. J. N. Bakhuyzen van den Brink, de nieuw benoemde hoogleeraar in de fa culteit der godgeleerdheid om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christen dom en van de leerstellingen van den Christelijken godsdienst, benevens in de ge schiedenis van het Gereformeerd Protestan tisme, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede op 1 Juni a.s. in het groot auditorium der Leidsche univer siteit. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAAT 28 - TEL. 59. Ultimatum aan de firma Van Heek Enschede, 12 April. Door de drie sa menwerkende textiel arbeidersorganisaties is aan de N V. textiel-mij. L. van Heek en Zonen, Losser, een ultimatum gezonden, waarin wordt gevraagd: lste Herziening van do loonen in ver schillende afdoelingen. 2de Het treffen van maatregelen waar door de arbeiders in staat worden gesteld zelf hun loonen te berekenen. 3de Tjekennin.* van vergoeding bij stag natip voortvloeiende uit bedrijfbehcer. In het schrijven is verder medegedee'd, dat indien uiterlijk Zaterdag 28 April a.s. geen bevredigende oplossing zal zijn ver kregen, de arbeiders Maandag 30 April het werk niet zullen hervatten. Van alle maatschappijen van dit concern zijn de win: sten lager Blijkens het verslag der Unilever N.V. over 1933 hebben de winsten op het marga rine- en oliebednjf, geleden onder de ab normaal lago verkoapprijzen van boter en reuzel. De netto-winst der Unilever N.V. bedroeg f 14.077.fil6 legen 18.352.940 over 1932. De nettowinst der Unilever Limited bedroeg 1.635.786 tegen 2.117.228. De winst ter verdeeling bedraagt bij de Unilever N.V. 8.892. 385 tegen 11.334.767 over 1932 en bij de Unilever Limited 724.576 legen i 1.001 093. In het jaarverslag der N.V. 'Van den Bcrgh's Fabrieken over 1933 wordt opge merkt. dat de ernstige moeilijkheden in de zuivelindustrie in het afgeloopen jaar in nog sterkere mate de resultaten der ven nootschap hebben beïnvloed De resultaten zijn zoodoende bij het vorige jaar achtcrgé; bleven, maar zijn tocli naar omstandighé den niet onbevredigend. De netfo-winst be droeg 5.057.654 tegen 5.778.204 over 1932. Voorgesteld wordt een dividend van 7 (v. j 10 uit te keeren op de ge wone aandeelen „B". Blijkens het jaarverslag van Anton Jur gens' Vereenigde Fabrieken bedroeg de winst 11.846 262 (v. j j 13.652.487). Op de gewone aandeelen wordt een dividend van VA (v. j. 10 uitgekeerd. Door de Hollandsche Vereeniging tot Ex ploitatie van Margarinefabrieken wordt eveneens op de gewone aandeelen TA (v. j. 10 uitgekeerd De winst bedraagt 2.721.525 (v. j 3.025.417). Bij K. B. zijn als bewijs van waardeering voor het bijhouden en inzenden van meteo rologische journalen ten dienste van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut de volgende onderscheidingen toe gekend: do gouden medaille aan den Ge zagvoerder C. L. Julsing, van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland"; de zilve ren medaille aan de gezagvoerders: P. G. Crietée, Aan de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", A. Dubois van do Stoomvaart Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd", P. F. Smits, van het „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij A. C. van Buren, van de Stoomvaart Maatschappij „Konink lijke Hollandsche Lloyd," K. E. Dik, van de „Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoom vaart Maatschappij", Ch. 15. Nachenius, van de „N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij Bij K B. is alnog benoemd tot gedele geerde der Regeering op het 9e Internatio naal Congres voor zuivere en toegepaste scheikunde, dat van 5 tot 11 April 1934 te Madrid zal worden gehouden, dr. G. L. Voerman, directeur van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te 's-Graven- hage. De Middenstandsbond beklaagt zich over de vertraging in de behandeling van dit wetsontwerp Het Algemeen Bestuur van den Koninklij ken Nederlandschen Middenstandband heeft zich dezer dagen met een adres tot de Twee de Kamer gewend: „Bij Koninklijke Boodschap ven 14 De cember 1933 werd Uw Hoog College een door den Minister van Economische Zaken gesigneerd wetsontwerp, inzake tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzon dere afwijkingen van enkele bepalingen der Winkelsiuitingswet-1930, ter overweging aangeboden. Blijkens een verklaring van den Minister in een vergadering van den Middenstonds- raad, was het de bedoeling dit zeer urgente wetsontwerp nog vOór 1 Januari 1934 in het Staatsblad te brengen, reden waarom dan ook de schriftelijke voorbereiding met Uw Kamer zoodanig werd bespoedigd, dat zulk9 mogelijk zou geweest zijn. Het was echter een groote teleurstelling voor den raiddons'and die toch reeds bijna lA jaar reikhalzend had moeien uit zien naar de totstandkoming van een wets ontwerp. beoogende de zoo noodzakelijk© voorziening op dit gebied dat Uw Kamer in het laatst van December 1933 op reces ging zonder dat dit wetsontwerp werd be handeld. Thans heeft ditzelfde betreurenswaardig© feit zich opnieuw voorgedaan, nu Uw Ka mer op Paaschreces Is gegaan, niettegen staande voormeid wetsontwerp reeds drie maanden op afdoening wachtte. Het moge U niet worden verheeld, dat hierover in middenstandskringen groot© ontstemming besta*' en dat aldus velen in hun meening versterkt worden, dat de mid- denstandsbelangen in Uw Kamer niet die aandacht hebben, welke een groep, omvat tende een zevende deel van het Nederland sche volk, van de volksvertegenwoordiging mag verlangen. Het moge U duidelijk zijn, dat zulks koren is op den molen van de genen, die stelselmatig trachten het vertrou wen in het democratisch staatsbestel te on dermijnen Het Algemeen Bestuur voornoemd veroor looft zich dan ook Uw Hoog College met aandrang te verzoeken, spoed te willen be- traohten met de behandeling van vorenbe doeld wetsontwerp, waarvan de werkings duur tenzij Uw Kamer anders mocht be slissen reeds op 1 Januari 1935 eindigt. Vooraleer deze wet in het Staatsblad is verschenen, de gemeentebesturen de be- drijfsgenooten hebben geraadpleegd en de veroiochte verordeningen door de gemeente raden zijn vastgesteld en door de Kroon zullen zijn goedgekeurd, zullen nog ver scheidene maanden verstrijken, gedurende welke vele winkelbedrijven ook blijkens het onderzoek, ingesteld op last van den Minister gevoelige schade zullen onder vinden. Naast grooten spoed dient dan ook maximale soepelheid te worden betracht om hieraan afdoende tegpmoet te komen. DE TOESTAND VAN MINISTER VERSCHUUR. Hij verlaat Zaterdag het ziekenhuis. Amsterdam, 12 April. Omtrent den gezondheidetoestand van den minister van economische zaken, Mr. T. J. Verschuur, die in verband met een niersteenaandoening in hel Maria paviljoen verpleegd wordt, ver nemen wij dat het nicrstcentje grootendeels is vergruizeld, zoodat verdere verpleging in het ziekenhuis niet meer noodzakelijk wordt geacht. Z. Exc zal dan ook hoog6t waarschijnlijk Zaterdag het ziekenhuis ver laten. De behandelde chirurg heeft den minis ter echter aangeraden, eenigen tijd vacantie te nemen alvorens zijn ambtsbezigheden te hervatten. GEBLOKKEERDE VORDERINGEN. De rijks persdienst verzoekt opname van het volgende. Men wordt er aan heripnerd, dat de termijn voor inzending der inge vulde vragenlijsten voor de enquête naar geblokkeerde vorderingen op den 17en April a.s. afloopt. Wie nog geen 'opgave wenscht te verstrekken houdo dus hier mede rekening. Gelijk bekend ziin formulie ren verkrijgbaar ten departemente van eco nomische zaken, Bezuidenhout 30, te Den Haag. „Het spijt me heel erg Robert, maar we zullen dat spel schaak moeten uitstellen, want lk wordt daar Juist weggeroepen voor een geval dat me wel tot flink na middernacht zal vasthouden." (Humorist), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6