AMERSFOORTSCH DAGBLAD De „Havik" uit het oosten terug DE PAPAVER FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcb. SNELTAX BLOEMBOLLENVELDEN TELEF. 1354 of 743 Zaterdag 14 April 1934 32 e Jaargang No. 241 Geslaagde touristenreis DE LICHTINSTALLATIE IN HET STADION Het Speciaalhuis voo' Wol en Handwerken kweekte in 30 jaar ruim 10.000 zwemmers. Ook U kunt in één seizoen leeren zwemmen. Vraagt inlichtingen betreffende de gereduceerde tarieven- BISSCHOPSWEG 166 TELEFOON 925 De Heks van Winslea iloot Scholte vertelt van zijn ervaringen De K.L.M. heeft weer een goede prestatie volbracht. De „Havik" heeft een tocristenreis rond de we reld gemaakt, naar het Verre Oos ten, die een prachtig staal is van de voortreffelijke wijze waarop de Ne- derlandsche vliegers tegen hun taak opgewassen blijken. Gezagvoerder van het toestel was J. B. Scholte, die indertijd tweede bestuurder was van het toestel, waarmee Van Lacr Black de wereld heeft doorkruist. De lengte van den tocht bedroeg on geveer 36.000 kilometer. Het reissche ma werd daarbij zeer nauwkeurig gevolgd, ofschoon er herhaaldelijk voor den bestuurder volkomen onbe kende vliegvelden moesten worden aangedaan. Men zendt ons vanwege de K.L.M. het vol gende reisverhaal van de hand von Scholte, over dezen tocht naar het Verre Oosten: „Op 12 December kwamen de passagiers aan boord en vertrokken we van Parijs. Tot Singapore hebben we de Indië-route ge volgd; daarna zijn we naar Medan overge stoken. Hier heeft het gezelschap een tocht dwars door Sumatra gemaakt, van Medan naar Padang. Toen per boot naar Batavia. Java in alle richtingen per auto doorkruist. Vervolgens hebben de buitenlandsche pas sagiers, die deze reis maakten, een boot van dc K.P.M. gecharterd en een tocht naar Borneo, de Molukken, Nieuw Guinea en Bali gemaakt, die vier weken duurde. Jam mer, dat er buiten Java practisch gesproken geen vliegvelden bestaan, anders zou het gezelschap zeker per „Havik" gegaan zijn. Op Bali drie weken gebleven; er zijn daar twee vliegvelden, bij Boelcleng in het Noor den en in het Zuiden bij Den Passar". De passagiers hebben in het bijzonder op Bali buitengewoon genoten. Scholte vertelt in zijn reisverhaal enthousiast van de schoonheid van het land en van de vrien delijke eigenschappen der bewoners. Men woonde verschillende feesten en plechtighe den bij, die nauw verband houden met de zeden der bewoners. In Cambodsja. Terug vlogen we Bali—SingaporeBang kok. Daar zijn we een paar dagen gebleven. Toen BangkokPnom Penh, de hoofdstad van Cambodsja. Een prachtig land om over te vliegen, met al die monumenten, ruïnen en pagoden. In Cambodsja heerscht, in naam ten minste, een koning. We hebben zijn pa leis gezien; de audiëntiezaal met zilveren tegels, waar een gouden Boeddha staat met een grooten diamant midden op het voor hoofd. Bij half officieele ontvangsten, dus als de koning de kroon niet draagt, ligt hij in die zaal op een soort divan met als hoofddeksel.... een zwart kaasbolletje, met een garnituur opzij van diamanten, een daarvan is zoo groot als een kippenei. Boven op den bol staat een platina helmpje.... Van Pnom Penh naar Saigon, hoofdstad van Indo China, een stad, waarvan weinig te vertellen valt. Daarna Saigon—Hué, hoofdstad van Annam. Toevallig trouwde juist de keizer. De huwelijksfeesten duur den een paar weken. Wij maakten net den SCHOLTE. dag van het eigenlijke huwelijk mee, waar op de bruid, die in een paleis tegenover dat van den keizer woonde, naar het keizerlijk paleis ging. Zij reed op een schitterend op getuigden olifant, met een heel gevolg op olifanten er achter. Alles blonk van goud en edelsteencn, er werd een pracht en praal ten toon gespreid, die onbeschrijflijk is. Tempelpracht. Hué-Angkor was het volgende traject. Naar de tempelruïne in Noord-Cambodsja, Angkor Vat, vlakbij de ruines van Angkor Tom, de hoofdstad van het sinds eeuwen verdwenen Khmer rijk. De tempel is overweldigend grootsch; een muur beschermt het tempeltcr- rein, dat 2200 M. lang en 1600 M. breed is De tempel is gebouwd van vulkanische steenblokken, die zonder cement nauw aan elkaar sluiten. Vijf pagode-torens staan op van enorme hoogte. Er zijn kolossale muurversieringen: goden en godinnen, dan seressen en dansers, ongelooflijk fijn beeld bouwwerk, het lijkt op het leeft. Bij toors licht hebben we dansen in den tempel gezien, zoo fantastisch als een droom. Terug over Rangoon. Bezoek aan de Gou den Pagode, Shwe Dagon. Op bloote voeten met pleisters beschermd tegen ongcrcchtig heden, klommen wij langs de rijk geheeld houwdc trappen naar het terras, waar de pagode staat, met duizend kleine pagoden er omheen. Het gezelschap maakte nog een tocht naar Mandalay, een oude stad. Rangoon-Calcutta-Allahabad. Daarna we ken wij van dc gewone route af en vlogen over Agra en Delhi. Agra en dc Taj Mahal! Het grafmonument, dat Shah Jenan liet bou wen voor zijn lievelingsvrouw Mum tax Ma- hal Begum. Ontroerend mooi is het; geheel van wit marmer is dc hooge koepel en de iej* minarets er omheen. Er is een tuin met vijvers en bloemen, bloemen van edelstceneiï ersieren het marmer, vlakbij heeft de nide Shah Jenan, door zijn zoon onttroond, zijn laatste dagen gesleten, steeds uitziend naar da* marmeren zinnebeeld van zijn smart. Delhi met bet fort Akbar en de graftom be van Akbar... De onderkoning ontving de passagiers van dc Havik Terug naar huis. De „Havik" vloog verder dc gewone route terug. 9 April in Parijs, waar de passagiers an boord gingen, 10 April op Schiphol, 't Is alles voorbij. We zijn weer thuis! Maar het as een prachtige reis!" Een nieuwe .groote toeristen vlucht is door gezagvoerder Scholte, tweede bestuurder Koopcr en werktuigkundige- marconist Poot oorspoedig volbracht! Het toerende gezel schap, wier leden verschillende nationali teiten vertegenwoordigen, heeft aan het einde van zijn reis zijn bewondering uitge sproken voor den Neclerlandsclien ónderne mingsgeest, waarbij de toezegging werd ge daan voor meer groote reizen. Vier torens met ieder 25 lichtbundels geven een lichtsterkte van 200,000 kaars! Eenige jaren geleden werd in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een belangrijke proef genomen inzake de verlichting van het voetbalveld bij avond. Lampen waren er aan staalkabels boven het geheele veld ge- handen, doch in de practijk bleek, dat dit systeem niet voldeed. De wind bracht de lampen in beweging, terwijl liet voor de spelers bij hooge ballen zeer hinderlijk was in liet felle licht der lampen te kijken. Goruimcn tijd geleden is daarna bij V.U.C te Den Haag een lichtinstallatie gebouwd, gebaseerd op het torensysteem. Dergelijke installaties volgden er in Brussel, Londen, Milaan, Zurich en voldeden in de practijk veel beter. Enkele groote lichtbronnen, op gesteld in de hoeken van het terrein, ver lichten het veld. De aanzienlijke hoogte van dc masten is noodig ten einde de lichtbun dels binnen een zekeren invalshoek te kunnen houden De masten werden niet pal bij de hoeken van het veld geplaatst, loch op een zekeren afstand er achter, om zoodoende ook de omgeving van het veld goerl te verlichten Hot natuurlijke dag effect wordt meer benaderd, wanneer ook de omgeving, de tribunes, zijn verlicht. Op deze methode gebaseerd is thans ook in het Olympisch Stadion een lichtinstalla tie gebouwd, waarbij door de uitvoerder le Philipsfabriekcn te Eindhoven, is gepro fiteerd van de in bovengenoemde plaatsen pgedane ervaringen De vier torens zijn eder 41 Meter hoog, hetgeen al een record is in Europa. Op eiken toren zijn aange bracht 25 lichtbundels, waarin zilverspie gels zijn gemonteerd, welke liet licht van de zoeklichtlampen van 1000 watt op hei veld richten. De 26 lampen per toren vor men één lichtbron In totaal straat er dus an de vier torens tezamen niet minder dan 200.000 kaars lichtsterkte naar beneden. In het Stadion waren gisteravond eenige ertegen woord igers van de pers uitgenoo- digd door de directie om een demonstratie bij te wonen. Na een uiteenzetting van den Stadiondirecteur, den lieer J. J van der Berg, werden de vier lichtbundels ontsto ken. Het effect was verrassend. Niet alleen at het geheele veld op prachtige wijze ver licht werd, ook een deel van de tribunes werd beschenen, terwijl men totaal geen last heeft van verblindend licht. Eenige pelers van Blauw Wit oefenden met een witten on een bruinen bal, waarbij natuur- Ijk de witte bal het best te volgen was. Dit laatste mag reeds als bekend veronder steld worden. Maar ook conigo spelers van de hockeyclub Amsterdam waren versche nen en sloegen er hun „balletje". Daar hockeyspel meestentijds langö den grond wordt beoefend mag deze verlichting werkelijk ideaal voor de hockeyers ge noemd worden. En voor de toeschouwers op de tribunes kost het geen inspanning, om zelfs het kleinehockeyballetje in zijn vaart te volgen. Hetgeen toch wel veelzeggend is voor deze prachtige installatie. Het veld is tot in alle hoeken egaal verlicht; cr is geen donkere plek te bekennen. En de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat ook atletiek wedstrijden en de avond wedstrijden voor wielrenners bij deze lichtinstallatie kunnen worden gehouden. De a.s. wedstrijd tusschen de Zwaluwen en Stoke City zal duidelijk bewijzen, dat serieus 6pcl bij kunstlicht kan worden gele verd. O.i. overtreft deze lichtinstallatie het ver lichte V.U.C.-veld verre. Mogen de masten overdag 'n minder fraai architectonisch uiterlijk hebben, des avonds ziet men ze niet, terwijl het bouwwerk zelf in een zee van licht wordt gestoken. Het geheel zal een belangrijke factor vormen om het nuttig effect van het Olympisch Stadion te verhoogen. VERPLAATSBAAR PARKET. Nieuwe vinding der fa. Bruynzeel te Zaandam. Dc parketvloeren van de firma Bruyn zeel te Zaandam, die terecht een goeden naam hebben, konden tot dusver slechts gebruikt worden door ben, die een eigen huis bezaten. Immers, bewoners van huur huizen zullen uit den aard der zaak geen vloerbedekking gaan koopen, welke later bij verhuizing niet kan worden meegeno men; parket bleef voor hen een ver ver wijderd ideaal. Intusschen heeft men bij Bruynzeel deze kwestie aan een serieus on derzoek onderworpen, met als resultaat; een opneembaar en verplaatsbaar parket. Wij hebben dezer dagen een demonstratie van deze vinding bijgewoond, waarbij wij getroffen werden door baar eenvoud en naar deugdelijkheid. Hot nieuwe parket wordt in do kamer op triplex gespijkerd, waarbij dc spijkertjes met behulp van een metalen plaat met gaatjes steeds weer dezelfde plaats in elk paneeltje krijgen. Wil men nu het parket verplaatsen, dan wordt de plaat opnieuw op elk paneeltje gelegd, waardoor zonder moeite elk spijkertje wordt gevonden, dat dan met oen drijver door het parket been in het triplex wordt geslagen zoodat het parket weer los komt te liggen. De spijker gaatjes worden steeds opnieuw onzichtbaar opgevuld, zoodat deze verplaatsing geencr- lei spoor achterlaat. Het ei van Columbus, zooals men ziet. Uitsluitend GOEDE Wolsoorten en het beteie génre Handwerken tegen zeer voordeelige priizen Bovendien ontvangt U bi| inlevering van I 20.- aan bons, f 1.- terug. JTRECHTSCHEWEG 85 TELEFOON 15 Met de naar de Een prachtige rondreis door Holland's schoone bloemenvelden voor slechts f 3.— p. p. Ruime 4 pers. auto's. Betrouwbaar perso neel. Vraagt inl. bij den ondernemer G. LENSINK, Hoogeweg 49. NAAR HET BOLLENLAND 1 Als het morgen lente-oacht is* En de zon U tegenlacht, Dan begint het wissel-denken: WéAr dien dog leuik doorgebracht? Hoofden bij elkaar gestoken. Worden plannen snel gesmeed: Voor een bad is het te koud nog, Voor de ijssport al te heeL Mag ik een advies U gewen Gaat dan naar het Bollenland: Gaat eens kijken naar den tulpen-. Hyacint- en narcisstand! Gaat naar vroege tulp en crocus1, Kijkt die hollen-rijkdom aan Er te komen i& 'geen kunstwerk, Maar hoe kom je cr vandaan?! Wat een pracht cn wat een weelde. Al die velden, Ung-gerekt; Welk genot wordt den bezoekers Door die volden breed-verstrekt. Bloemen, bloemen, al maar: bloemen, Wéér het oog zich ook begeeft; Mcnsch en bloem trekken elkander, Beiden teekenen het: Lééft! Onbetaalbaar i6 die pronk-tijd Van dien voorjaars-bollen-tooi En wij zeggen bij 't naar buis 'gaan: „Wat is Nederland toch mooi!!" PHILIA. REVOLVERSCHOT IN EEN CAFé. 's-G ravenhage, 13 April. In een café aan de Raamstraat no. 5 alhier beeft heden namiddag omstreeks vijf uur een onbek tnde bezoeker bout partant een revolverschot gelost op een anderen bezoeker, die evenals eerstgenoemde slechts zeer kort daar aan wezig was geweest. Het slachtoffer werd in de rechterborst getroffen en is achter- overgevallen, waarna de dader onmiddellijk de vlucht nam en op straat uit het gezicht verdween, voordat de onthutste caféhouder gelegenheid had gehad, hem achterna te rennen. De getroffene is de 30-jarige parketvloe renlegger Tb. L. uit de Tasmanstraat. Hij is door den G.G.D. naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidvval vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk was. PESIE Zielsangst is het zwaarste leed. naar het Engelsch van May Wynne. 9 Iiij schudde bet hoofd en antwoordde* „Reeds als kleine jongen had ik een hekel aan medicijnen, cn de conversatio met den kolonel is een geestelijk opwekkend mid del. dat te sterk is voor mijn vertering. Als ik in zijn gezelschap niet vroolijk was, dan zou ik moeten vloeken!" Barbara glimlachte. „Dan is het alles makkelijk genoeg!" scheen het haar nu voldoende te zijn. ..Makkelijk?" herhaalde hij. „N'een, dat zal ik niet zeggen. Al bezit ik nu ook de genegenheid van den gouverneur, daarom zal hot nu nog zoo grif niet gaan hem te verraden". „Maar je wilt het toch probcercn, niet waar?" drong zij. „Je zult immers je be6t doen voor den koning?" Hij sloot haar handen in do zijne, kuste baar op de kersroode lippen cn zei: „Voor den koning en voor mijn uitver korene!" JJlings trok zij zich terug, half boos, half lachende, daar zij niet preutsch wilde zijn. „Neen", klonk het beslist van haar. „Je zult rnij niet weer kussen eer de koninklijke vlag van den Ronden Toren van kasteel Pontefract wappert Maar kijk niet zoo troosteloos, heer kolonel. Ais je even voort- va rend in intrigue bent, als in je hofma kerij. dan zal je niet lang hoeven te wach ten!' Ze 6tond op, met het gelaat naai de zee en de ranonkels aan haar voeten. „Je zweert dus je eed van trouw aan je nieuwen heer?" drong zij. „God weet, dat de eed rnij heilig is", ant woordde hij ernstig, „en mijn dienstbaar heid is mij des te liever, daar de koningin van mijn gedachte ze mij heeft opgedra gen". Barbara zuchtte. „Was ik maar ccn man, dan zou ik in derdaad het bevel voeren en allen zouden mij gehoorzamen!" „Niet half zoo gereed, of zoo trouw, als zij dit nu doen", verzekerde hij. „Wie andere dan mistress Bab zou mij deze order heb ben durven geven!" Ze haalde de schouders-op. „Een vrouw komt bij intuïtie tot gevolg trekkingen, die een man eerst bewezen moet zien, maar waardoor hij zich dan ook hot juiste oogenblik om te handelen, ont glippen laat. Ik kan je wel eerlijk getuigen, dat, als do vrienden van sir Marmaduke wisten, dat niet alleen hun geheim mij be kend was. maar dat ik het je had meege deeld, zij geen woorden zouden hebben, om de minachting uit te drukken, waarmede zij op mij neerkeken, waarom zouden wij vertrouwen op een man, die den titel draagt, dien hij gewonnen heeft in den strijd in de vijandelijke gelederen, zouden ze vragen. En ik zou niet anders kunnen antwoorden, dan dat ik bereid was om in te zetten, al waar ccn vrouw prijs op stelt, op de onbewezen trouw van kolonel Dick Morrice. Toch handel ik bij intuïtie niet uit beredeneerdheid". „En voor die gezegende gave dank ik u, schoone jonkvrouw!" zei Morrice, terwijl luj haar hand aan de lippen bracht. „Als er een prikkel noodig was, om mij aan tc zet ten tot die taak. dan zouden uw woorden zoo gewerkt hebben. Al waf mcnschelijke behendigheid, menschelijk vernuft, men- schelijk verraad, als u wilt, verzinnen kan, zal bedacht worden". „Mijn dank hiervoor. Dick", zei ze en ver liet hem, eer hij nog een woord kon zeggen betreffende een zaak, die hem nog nader aan het hart lag dan de taak, die hij op zich had genomen. HOOFDSTUK V Een noodzakelijke bemiddelaarster. Het was geen wonder, dat beide partijen in den burgeroorlog elkaar het bezit van kasteel Pontefract bestreden, hoog cn droog al6 een roofvogelnest, als dit was gelegen Geheel door rotsen omsloten, was het mas sieve gebouw niet anders dan door hongers nood tot overgave tc dwingen. De hoofdingang lag aan den weg van Darrington en was door een dubbele burst- wering met de portierewoning verbonden Het gebouw bezat drie torens, waarvan de een boven dc beide andere uitstak en werd beschut door een valpoort op het eerste terras. Op een hoogte van dertig voet boven den grond was een bolwerk, dat naar het oosten gedekt werd door den Koninginne- toren, naar het zuidoosten door den Ko ningstoren en naar het zuiden door den Konstabeltoren. Op het tweede terras werd de laagste reeks van gebouwen gedekt door het drietal torens, den Pijper, den Gascog- ner en den Schatbewaarder, terwijl het der de terras omvatte de gebouwen van den Ronden Toren. Aan de westzijde daarvan was de Normandischc doorgang, die bereikt werd langs een trap, in de rotsen uitgehou wen. Deze trap was, eigenaardig, in, drie reeksen van treden verdeeld, waarvan cr één leidde onder een vestingwal naar het onderste gedeelte van den slottoren, cn do andere, door een plotselinge wending naar het westen, naar de volslagen duisternis van een kleinen kerker, in dc rotsen uit gehouwen cn waaruit gevangenen dus on mogelijk ontsnappen konden. Deze sterke veste was gedurende vorige jaren van strijd moedig behouden voor ko ning Karei, maar, daar zc door verraad in handen van het parlement was gevallen, lag er nu een sterk garnizoen, onder com mando van kolonel Cotterell. Dit. was een man met scherpen blik, niet makkelijk te verschalken. Vreemd dus, dat hij juist zulk een onbepaald vertrouwen stelde in den vroolijken, luchthartigen Dick Morrice: Een verborgen gave van intrigue, de. prik kel om de opdracht van een dame tc ver vullen en een verlangen, om zich verdien stelijk te maken tegenover degenen, die zijn politiek wantrouwden, al waren ze nu ook vriendschappelijk gezind jegens hem dit alles hiftlD licrn om op zeer vernuftige wijze een strik te spannen voor zijn niets kwaads vermoedend slachtoffer. Alle soldaten op het kasteel waren goede vrienden met Dick Morrice, die, al naar de gelegenhend zich voordeed, met hen dronk, dobbelde, of omstandig verhaalde van de dappere daden, bedreven in dienst van den lord Protector Er werden meer bezoeken gebracht op Pontefract en niet alleen maakte de ijverige vriend van den gouverneur er dien opmerk zaam op, hoe hij „vreesde dat er samen zweringen werden gesmeed om het kasteel te overrompelen", maar hij placht zelfs midden in den nacht op te 6taan en de ronde te doen door dc geheele vesting, daar bij grondig acht gevend op degenen, die waakzaam op hun posten waren en cr bij den kolonel op aandringend, dezen cn genen onder de mannen, die hij voor onbe trouwbaar verklaarde, te ontslaan. Op deze cn dergelijke wijze kreeg hij overmacht op den gouverneur en bereidde hij den weg voor tot de uitvoering van de samenzwering, die in waarheid op het kas teel beraamd werd. Dit alles kostte tijd cn hot was al op het laatst van Mei. toen Dick Morrice Barbara Carcroft opzocht, om haar het goede nieuws mede tc deelen, van het rijpen van het plan. Een vroolijkc maand, die Meitijd, terwijl in een rondedans op het grasveld jonge har ten "t dreigende dat in de lucht zat, met zulk een gemak vergaten. Barbara was aan het plukken van sleu telbloemen in de bosschcn van Fryston ge weest, toen Morrice haar zocht, cn haar vlijtige handen waren aan het ruikertjes maken, toen hij zich naast haar had gezet en aan het vertellen was, van wat hij reeds voor de zaak had gedaan. Zij knikte cn glimlachte goedkeurend, met oogen, die schitterden bij de gedachte aan het succes van dit stout ondernemen, waarvan zij, op vrouwenmanier, al weer ettelijke malen epijt had gehad. al6 ze ook weer dacht aan al de verschrikkingen van de straf voor verraad, die cr uit konden voortkomen. (Wordt vervolgd)*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5