Ernstige toestand ingetreden DË EEMLANDÊU 4000 EXEMPLAREN L J. LUYCX OARAGE N!C. BOVÉE Vrijdag 20 April 1934 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 32 e Jaargang No. 246 WISSELING VAN ONTWAPENINGSNOTA'S WITBOEK TE LONDEN GEEUBLICEERD I NAAR BUITEN! Frankrijks nota wekt teleurstelling 7 uur 35 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE TAXI TAXI 6 CENT PER K.M. TEL. 1830 en *093. KAMP 41 AMERSFOORTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10. per maand 0.75. per week (met gratis verrekering tegen ongelukken) f.0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden I 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS OER AOVERTENTIEN vaa 1—4 re®dl105 met lnbe9rtP van eeo bewijsnummtt elke regel meer f 0.25 Llefdadlghetds-advertenttën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentlên „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent elke regel meer 10 cent driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra t 0.05 Een overzicht van de standpunten der verschillende staten Do memoranda inzake ontwapening, welke zijn gewisseld tusschen de rcgeerin gen. overeenkomstig het besluit van het bureau der, ontwapeningsconferentie, dat aanvullende pogingen, om overeenstem ming te bereiken langs diplomatieken weg, moeten worden voortgezet, zijn Woensdag avond te Londen in een witboek gcpubli ceerd. Het witboek bevat de nota's, welke gewisseld zijn tusschen de regeeringen van Frankrijk, Duitschland un Groot Britannië, de bij monde van Mussolini bij het bezoek van Anthony Eden uitgesproken verkin ring der Italiaansche regeering cn den tekst van het memorandum, dat verleden week is ontvangen van de delegaties van Denemarken. Spanje, Noorwegen. Zweden en Zwitserland ter ontwapcningsconfe rentie In laatstgenoemd memorandum in het bizonJcr wordt do nadruk gelegd op hel feit. dat een conventie tot een zelfs be perkten omvang niet te verwezenlijken schijnt zonder versterking van de veilig beid, uitgaande boven de voorstellen van het Britsche memorandum. Hieraan wordt toegevoegd, da het, met het oog op den ernst van den toestand, de plicht is van de onderteekenaars ieder redelijk voorstel lot uitbreiding van de waarborgen binnen de grenzen der erkende verplichtingen van hét statuut in ernstige overweging te nemen en dat rekening moet worden gehouden met den specialen toestand van een land in den Volkenbond. „In dit verband zou de terugkeer van Duitschland in den Volkenbond ongel wij feld een belangrijke bijdrage beteekeneri tot de oplossing van het ernstige vraagstuk der collectieve veiligheid". Te dezen aan zien verklaart de Duitsche regeering in haar mededeélfng aan de Britsche regee »ing van 16 April, dat Duitschlands terug keer in den bond slechts kan .geschieden; na oplossing der ontwapeningskwostie en in hot bizonder van de kwestie der Duit sche rechtsgelijkheid. De Duitsche regee r,nf> geeft uitdrukking aan haar bereidheid Het Britsche memorandum to aanvaarden als grondslag der conventie, behoudens deze en andere belangrijke wijzigingen. Het is onmogelijk twee jaar te wachten op de noodige middelen voor luchtverdedi ging. Zij verlangt een verdedigende lucht» macht te hebben van machines met korten radius, exclusief bómmen werpers vanaf bet begin der conventie, en waarvan dé nume rieke kracht niet groóter zal zijn dan 30 van het totaal der luchtstrijdkrachten van de Duitsche nabuurlanden of 50 van de militaire luchtstrijdkrachten die in 't bezit zijn van Frankrijk, hetgeen zelfs nog min dér is. Hierbij houdt dc Duitsche regeering geen rekening niet het resultaat van de luclitenquête, welke op zijn minst de bom menwerpers behoort af te schaffen. Duitscb land cischt, dat na dc eerste vijf jaar de noodzakelijke verminderingen en vergroo- tingen tot stand gebracht worden, zoodat het volledige gelijkheid in aantallen krijgt met de voornaamste luchtmachten aan bet einde van 10 jaren der conventie. De Duit sche regeering zou bereid zijn accoord te gaan met een grondslag van reciprociteit betreffende de instelling van nieuwe rege lingen voor het verzekeren van het niet militaire karakter van S.A. en S.S., hetgeen door contróle zou worden geverifieerd. De Duitsche regeering gaat ook accoord met het uitstellen van de verminderingen ier bewapeningen der andere mogendheden tot aan het einde van het vijfde jaar der con ventie en een mate van ontwapening, gelijk die is vastgesteld in het Engelsche memo randum, welke dan in het tweede vijftal laren der conventie zou worden uitgevoerd Alle andere voorstellen, gedaan in het En gelsche memorandum, welke door deze wij zigingen niet „beroerd" worden, gelijk bijv de controle, worden door de Duitsche regee ring aanvaard Frankrijk verontrust door de aanmerkelijke verhooging der Duitsche militaire begrootin- gem De Fransche minister van buitenlandsche zaken zet in een nota, die Woensdag te Londen ontvangen is in antwoord op sir John Simon's schrijven aan den Franschen ambassadeur van de vorige week. betreffen de de uitvoeringsgaranties voor de coriven tie. uiteen, dat deze Britsche mededeeling gelijktijdig is ontvangen met de publicatie t'"» Berlijn van de Duitsche bcgrooting voor 1934/35, welke een vcrjiooging toont van uitgaven voor de militaire ministeries tot een bedrag van 352 millioen KM. De Brt- S£bü.~xe££Cirt*>gis. nioj mindnr getroffen door den omvang van deze -bog rooting- van uitgaven dan rle Fransche, maar de verkla ringen, die zij ontvangen beeft in antwoord. ">p stappen te Berlijn, bleken minder een rechtvaardiging, dan oen bevestiging te zijn daarvan. In werkelijkheid heeft de Do it sche regeering, zonder de resultaten af te wachten van de onderhandflingen. die ge voerd worden, haar vastbeslotenheid willen tonnen om voort te gaan met iederen vorm Morgen collecte voor het zwakke kind. Zwakke, bleeke snuiten Moeten sttaks naar buiten Morgen vraagt men „duiten", Wilt Uw beurs ontsluiten! DiriBaiEroJccimacfflcmittDiPiiigagigifflggggg van 'herbewapening binnen de grenzen, waarvan zij het recht opelscht alleenreciiter te zijn met overtreding van de bepalingen van het verdrag, dat bij afwezigheid van ccnigc andere conventie van kracht blijft. Feiten van zulk een uitzonderlijken ernst kunnen slechts tot een opmerking en ge volgtrekking leiden. Zij bewijzen, dat de Duitsche regeering, hetzij opzettelijk of niet. de onderhandelingen onmogelijk heeft ge maakt, welker basis zij door haar eigen daad vernietigt. Nog voor getracht is over eenstemming te bereiken over een stelsel van waarborgen, die de ntftderteekening mo gelijk maken van een conventie, welke een belangrijke herbewapening van Duitsch- and zou legaliseercn, moet Frankrijk op den voorgrond van zijn overwegingen plaat sen de voorwaarden voor zijn eigen veilig heid, die het niet scheidt van die der an dere belanghebbende, mogendheden. Het terugkcercn van Duitschland in den Vol kenbond, dat het zoo abrupt heeft verlaten zou een gelegenheid hebben kunnen schep pen voor het ten minste gedeeltelijk verdrij ven van de héeëschcnde bezorgdheid. De aanwezigheid van Duitschland te Genève zou niet minder onvermijdelijk zijn voor de verwerkelijking van een bevredigend sy steem van uitvoeringsgaranties. Op dit punt van kapitaal belang is Eden echter niet in staat geweest uit Berlijn ecrtigerlci oplossing mede te brengen cn liet stilzwijgen, in dit opzicht bewaard in den loop van de meest recente mededee- lingen, geeft geen aanleiding tot betere verwachtingen. De van don laat- sten oorlog, welks 'afgrijselijkheden Frank rijk meer dan eenig ander land heeft moe ten verdragen legt bet den plicht op voor ziclitig ie blijven. liet waardeert de vriend schappelijke actie van dc Britsche regee ing in het gezamenlijk willen zoeken naar effectieve waarborgen voor de uitvoering der conventie Hef betreurt, dat het op treden van de derde partij op abrupte wijze de onderhandelingen ijdel heeft gemaakt. Pessimisme in Engelsche kringen. Naar aanleiding van de Fransche ant- woórdnota schrijft de liberale News Chro nicle. dat Frankrijk aan de ontwapenings- besnrekineen een plotseling einde heelt ge maakt en de Duitsche dofensiebegrooting daarbil als voorwendsel heeft gebruikt. De extremisten in het Fransche kabinet hebben de gematigde leden met zich meegesleept De nota. die naar Londen is gestuurd, maakt in feite een einde aan alle bespre kingen Do diplomatieke medewerker van de Daily Herald meent te weten, dat de Fran sche nota een formeele toezegging van Brltschcu bijstand aan Frankrijk in geval van nood en de toezegging van militaire actie in geval van schending der ontwa- peningsovereenkomst door Duitschland eischt en dat de toezegging van economi sche sancties onvoldoende wordt geacht. Het schijnt, drt het uiterste wat Frankrijk wil toestaan, ten eerste een geringe uit breiding van het Duitsche oorlogsmateriaal is, die gecompenseerd moet worden door reorganisatie van de rijksweer in een mili tieleeer en ten tweede een begrenzing der Fransche bewapening tot het tegenwoor dige peil Het blad voegt hieraan toe. dat er wei nig kan6 is om op dezen grondslag tot overeenstemming tusschen Londen en Pa rijs te komen, om van overeenstemming tusschen Berlijn cn Parijs maar gcheej te zwijgen. Men schijnt van Fransche zijde thans voornemens de ontwapening geheel op zij te zetten en tot oen bondgenootschap te komen met Groot- Brittannië. teneinde de overweldigende mi litaire meerderheid van Frankrijk tegen- over zijn nabuurstalen te handhaven cn te steunen HERMANDAD ALS TOREADOR. Stierengevecht op de eer ste verdieping. Madrid, 1 April. (V D.) In een hoofd straat van Madrid is bij een transport oen stier, bestemd voor stierengevechten, losgebroken. Hij dreef de voorbijgangers op dc vlucht en drong een buis binnen, f lij wandelde zelfs de trap op naar de eer ste verdieping, waar hij het meubilair grondig vernielde Een politie agent narn tenslotte den strijd tegen het woedende dier op. Mij bleef overwinnaar en bracht het publiek in verrukking, door den stier volgens de regelen der toreadorskunst, tot overgave te dwingen. De geestdriftige me nigte droeg hem op de schouders door de straten. Er is vijftien jaar lang over ontwape ning „gepraat". Terugkeer tot de politiek van Delcassé en Poincaré De Morning Post schrijft boven het hoofdartikel over de jongste Fransche nota „Finis'1. Het blad onderschrijft het Fran sche oordeel over de verhooging der Duit sche dofensiebegrooting cn geeft toe, dat het beginsel der gelijkheid Duitschland nu eenmaal is toegestaan. Zoolang geen overeenstemming is be- ieikt, blijft Duitschland echter door bot verdrag van Versailles gebonden De ont wapening en de ontwapeningsconferentie zijn dood. De tegenwoordige wèrdd is niet rijp om van de wapens te kunnen afzien. Het Duitschland van Hitler is niet rijp om van de wapens te kunnen afzien. Wij zijn weer in dezelfde positie als van 1912 tot 1914 en moeten een herhaling van dezelfde fouten vermijden, wanneer wij dezelfde lamp vermijden willen. In een hoofdartikel, getiteld „De ineen storting", schrijft de Times, na een over zicht van den inhoud van de Duitsche nota en «;cn samenvatting van de voornaamste argumenten dor Fransche nota te hebben gegeven, dat het werkelijk onmogelijk is het Duitsche standpunt onvcistandig te noemen. Mussolini heeft tegenover Eden opgemerkt, dat Hitler's voorstellen een bruikbaren grondslag voor een overeen komst konden zijn. Gedurende de jarenlan ge onderhandelingen van de voorbereiden de commissie der ontwapeningsconferentie en vervolgens gedurende de conferentie zelf heeft de eene Duitsche regeering na do andere erop gewacht, dat een algemeen ontwapeningsplan tót stand zou Komen. Tenslotte heeft Duitschland uit volkomen begrijpelijk ongeduld besloten zich althans van datgene te voorzien, wat het als ge schikte verdedigingsmiddelen beschouwde Sedert het begin van het kanselierschap van Ilitler, wiens verovering van de macht door de aarzelingen te Genève ongetvyij feld vergemakkelijkt is, heeft het nooit den geriiigsten twijfel gelaten omtrent dc be doeling van Duitschland zich te voorzien van die wapenen, welke de andere landen na het sluiten' van een ontwapeningscon ventie eveneens zouden willen houden Duitschland doet thans wat het heeft aan gekondigd. Daarvan getuigt dc hegrootings post. Het wapent zich mét luchtafweerma tcriaal en met een lucht'strijdrnncht van machines met geringe actieradius. Boven dien bereidt het zich, overeenkomstig het herhaaldelijk uitgesproken verlangen der ontwapeningsconferentie, erop vóór een be trekkelijk klein, na de ontwapening toege staan leger met langen diensttijd té r.eor ganiscercn in een numeriek stérk legér met korten diensttijd. Deze uitbreiding eischt natuurlijk een overeenkomstige ver meerdering van \vapcns en bewapening Het lijdt geen twijfel, dat Duitschland. door het ten uityo'er brengen an. deze wij zigingen, zijn „verachting toont" voor de ontwapeningsbepalingcn van het verdrKg van Versailles, zoonis de Fransche nota dat noemt. Het valt ongetwijfeld te betreu ren, dat Duitschland. zpoals de Fransche nota verklaart, talrijke vliegvelden in de gedemilitariseerde zóne heeft, ingericht Belangrijker is het echter dm blik voor waarts te richten. De kwestie, waar hét cm gaat, is of de. Duitsohe militaire voor bereidingen vérder gaan dan de gerecht vaardigde eischpn der nationale verdedi ging of niet. De Times acht het ondenkbaar, dat Duitschland een conventie zal aanvaarden, die het niet een zekere mate van bewape ning toestaat. Dit punt is in beginsel dooi de Britsche en de Italiaansche regeering ten volle erkend. Kan bewezen worden, dat Duitschland verder gaat dan met het gezond verstand valt to vereenigen, wat wordt uitgemaakt door het verschil, dal de ontwerp-conventie maakt tusschen ver dedigings- en aanvalswapenen. Tot nu toe is hiervan gécn bewijs. Het beste middel om de Duitsche bewape ning te beperken, is ongetwijfeld een cón trölcstelscl, dat slechts na het sluiten van een* conventie tot stand kun komen. Zoo 'ring Duitschland slechts voor zijn ;eigen verdediging zorgt, behoeft do openbare meening in Engeland zich niét ongeruste Je maken. Wat anders zou het zijn, wanneer zou blijken, dat Duitschland zich zware aanvalswapenen aanschaft als groote tanks en bombardementsvliegtuigen, die andere landen willen afschaffen. Lakende woorden van En. gelsche zijde. De socialistische Daily Herald schrijft, dat de Frunschc nota aan alle directe be sprekingen over ontwapening een plotse ling en onherroepelijk einde maakt. Thans is de moeilijkste periode sedert het begin der ontwapeningsconferentie ontstaan. De Britsche regeering mag echter haar po gingen niet opgeven en moet de aan Duitschland gedane toezegging inzake de rechtsgelijkheid nakomen. Zij moet er naar streven, ook wanneer Duitschland niet tan de onderhandelingen wil deelnemen, een overeenkomst te laten aannemen, die voor Duitschland aanvaardbaar is zonder zijn eer te na te komen. De Daily Telegraph schrijft o.a. in een hoofdartikel, dat de Fransche nota een groote teleurstelling is Achter do hoffc lijke zinswendingen vindt men de verwer ping van alle plannen voor begrenzing der bewapening, waarvoor de Britsche en de Italiaansche regeering gewerkt hebben. De Britsche regeering heeft erkend, dat Duitschland uit moreele overwegingen de middelen tot zelfverdediging moeten wor den toegestaan Naar de meening van het Foreign Office is de keuze, tusschen een beperkte herbewapening van Dnitsch'and op grond van één overéénkomst der andere mogendheden of éeri onbeperkte iierbcwa pening in een atmóéfêer vhri algemeen wantrouwen, geschied. De Fransche nota schijnt den laatste» weg te kiezen en daar mee aan alle denkbeelden over een waar devoi einde der ontwapeningsconfer' ilt> een pinde te maken. Indien de bcdoriiricr ljcstaat, in afwezigheid en zonder toest0!» ming van Duitschland een ontwapsrings conventie uit te werken, dan zou dn tijd verspilling zijn. Bovendien schijnt de Fran sche nota een ontkenning te zijn van dc verklaring der vier mogendheden van De cember 1932 over de Duitsche rechtsgelijk hoid. Niets zou Onverstandiger zijn dan den ernst van den toestand 19 onderschatten •tidien de F-ransohe nota het 'natste woord zou zijn. Groot Brit tannic mag .zich ervan bewust zijn, dat zijn staats Heden alles heb heb gedaan om de optwapening te berei ken en een groot risico op zich hebben ge nomen. .Wanneer Frankrijk definitief he. doten is zijn eigen koers te blijven volgen, heeft Engeland de vrijheid alle maatrege len te treffen, die het voor zijn eigen rust noodzakelijk acht. Felle kritiek der fascisti sche pers. Hoewel de Italiaansche pers weinig com mentaar heeft op de jongste Fransche nota, blijkt duidelijk, dat men in het algemeen door deze nota teleurgesteld ls. De Popoio d'Italia noemt de nota „een bruusken stap achterwaarts door de her haaldelijk bevestigde onverdraagzaamheid van Frankrijk". De Gazetta del Popoio schrijft, dat Frankrijk haar oude impopulariteit dreigt terug te krijgen. De Turijnsche Stampa ziet in het Fran sche optreden een manoeuvre, die zich ont wikkelt, zooals te voorzien was. Vit deze nieuwe nota van Frankrijk kan men -dechts de conclusie trekken, dat het een poging was tegenover de openbare mee ning in binnen- cn buitenland de verant woordelijkheid voor de mislukking der conferentie op anderen af te wentelen. Bnrthou tracht de Fransche houding tc rechtvaardigen door zich achter dc Duit sche herbewapening te verschansen. Men mag echter niet vergeten, dnt deze Duit sche herbewapening is veroorzaakt door dc omstandigheid, dat de mogendheden reeds 15 jaar over ontwapening praten zonder tot werkelijke ontwapening te besluiten Als Frankrijk beweert, dat weigering om den tegenwoordigen stand van bewapening van Duitschland te legaliseeren, is ge schied overeenkomstig den eisch van den Franschcn generalcn staf. dan is dat een der gebruikelijke informaties, die dc Quai d'Orsay altijd op critickc oogenblikken in omloop brengt. In werkelijkheid moet ech ter degene, die aan zulke geruchten geloof schenkt, de manoeuvres niet kennen, die reeds in het begin van Februari zijn on dernomen om Frankrijk te bevrijden uit de compromissen, waarin het door Paul Boncour cn tevoren reeds door Briand is verstrikt, manoeuvres, die Frankrijk weer óp den weg der gcweldpolitiek en militaire bondgenootschappen, de politiek van Del cassé cn Poincaré moet brengen. Men kan zeggen dat de tekst aldus een bericht uit Parijs der Fransche nota de Fransche opvatting volkomen dekt, want het kabipet heeft haar mat algemcene stemmen goedgekeurd en wel een kabinet, waarin vijf oud-ministerpresidenten, waar onder tevens vijf vroegere ministers van buitenlandsche zn.ken, zijn vertcgenwoor digd en dat, politiek gezien, van Louis Marin tot den nco-socialist Marquet reikt. DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJKSCUM GECONTROLEERDE OPLAAG VAN BINNENLAND. Zitting der Tweede Kamer. (Tweede Blad, pag. 3.) De crisispolitiek en de industrie. (Tweede Blad, pag. 3). Het verslag der Spellingcommissie. (Tweede Blad, pag. 2). STADSNIEUWS. Kantongerecht. (Eerste Blad, pag. 2.) VOOR EERSTE KLAS KLEEDING NAAR MAAT TELEFOON 243 UTRECHTSCHESTRAAT 26 Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Hoogste barometerstand 765.3 te La Co- runha. Laagste barometerstand 739.2 te Vestma- nür. Verwachting: Zwakke tot matige Weste lijke tot Zuidelijke wind, tijdelijk opkla rend, weinig of geen regen, kans op nacht vorst, iets zachter overdag. De depressie in Scandinavië trekt afne mend naar het Noord-Oosten; in het Zuid- Westen cn Zuiden herstelt de hooge druk king zich. Nabij IJsland is een diepe nieu- wo depressie verschenen. Na vandaag zal dientengevolge de koude Noordelijke stroo ming onderbroken worden cn kan een tij delijke opklaring met zachter weer worden verwacht. Indien de nieuwe depressie zich echter Zuid-Oostwaarts begeeft, zooals de scheepsberichten uit het Noord-Westen Jocn vermoeden, zal zich, betrekkelijk spoe dig weer toenemend, veel wind met nieuwe regenkansen vertoonen. Op het oogcnblijc waait het alleen ten Zuiden van IJsland stormachtig. Frankrijk heeft zwakken wind met meestal bedekte lucht en plaatselijk regenbuien. In Duitschland waait een ma tige Zuid-Westelijke wind, met vrij zacht weer cn eenigen regen in het Oosten. In Scandinavië nam de vorst verder af, maar valt nog sneeuw in het Noorden. Aan de Britscho Westkust begint weer regen te vallen en neemt de wind uit het' Zuid westen toe. RIJDT VEILIG! Niet schuins, maar steeds loodrecht Een rijweg oversteken. Nadat ge eerst geducht De straat hebt afgekeken! LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Vlssco Artikelen. Organdi, Piqué Voiles, Georgettes, Pepita's. Smaakvolle Dessins. VRAAGT PRIJS VOOR TOERRITTEN IN BINNEN- EN BUITENLAND. VRAAGT OOK PRIJS VOOR DE LUXE 6 EN 7 PERS. WAGENS. OOK DES NACHTS GEOPEND VASTE STANDPLAATS TER LINKER ZIJDE VAN HOTEL IYIONOPOLE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 1