J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI0N UKrtfi Ï«tp3» 1928 NaarNeerlands kleu ren festijn VEREENVOUDIGING VAN DE SPELLING ONTWERP VAN REGELEN VAN OVERHEIDSWEGE Onze Postvliegers onderweg SMOKKELAAR GEDOOD UIT DE STAATSCOURANT WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STR. 17 TEL 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. Prachtige tochten langs de bollenvelden HUMORHOEKJE é.s. m --j j L. 9 Verslag van de door de regeering ingestelde commissie Men schrijft ons: Zoooven is het tweede nummer van de „Modedeelingen" verschenen. Hot beslaat meer dan 100 bladzijden druks en bevat tul van gegevens, welke voor ieder, die rechtstreeks of zijdeling met het onder wijs te maken heeft, van belang zijn. De uitgave is goed verzorgd. De indecling van de stof maakt het gemakkelijk zich in kor ten tijd op de hoogte te stellen van het voornaamste, dat zich in de eerste twee maanden van dit jaar heeft voorgedaan. Als nasla-werk zal het to zijner tijd van groote waarde blijkon te zijn. Wij verheu gen ons er over, dat Minister Marchunt voor de verschijning van dit periodiek heeft zorggedragen. Wij kunnen hot slechts botreuren, dat daartoe niet reeds veel eer der is overgegaan. Met 2e nummer van do „MededeoHngen" bevat o.m. het verslag van de „Commissie, ingesteld voor het ontwerpen van regels van overheidswege, teneinde te komen tot vereenvoudiging in de schrijfwijze der Ne- derlandsche taal". (Dit verslag is in de voorgestelde nieuwe spelling geschreven). Op voorstel van de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen nam de Ministerraad in September 1933 het besluit te zullen trachten, door het stellen van regelen van overheidswege een einde te maken aan de wanorde, welke In de schrijfwijze van do Nederlandse taal heerst. Om daartoe te geraken achtte de Minis ter het wenselijk een kleine commissie bij een te roepen ten einde te komen tot een compromis. Het aanvaarden van het lid maatschap dezer commissie zou in zich sluiten de bereidheid om tot een compromis mede te werken. Do Minister zou de com missie persoonlijk presideeren. De heren Dr. J van Ginneken, hoog leraar aan de Rooms-J\atholieke universi teit to Nijmegen, Dr. C. B van Haeringen, leraar aan een gemeentelijke hogere bur gerschool te 's-Gravenhage, Dr. A. A. Ver- denius, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, Dr. A. Verwey hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, en Dr. C. G N. de Vooys, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wer den, behoudens door een hunner gemaakt principieel voorbehoud, bereid bevonden, deze commissie te vormen, welke dan ook bij beschikking van do Minister van 31 October 1933 werden ingesteld. De beraadslagingen, waaraan ook de Di recteur-Generaal van het onderwijs heeft deelgenomen, zijn alle geleid door de Mi nister, die bij de aanvang nog eens de na druk er op legde, dat de commissie niet was ingesteld voor het voeren van prin cipieel wetenschappelijke vertogen, maar voor het volbrengen van een practlsch- opportunistische taak. Dit bracht mede, dat elk der leden bepaalde wensen, die hij persoonlijk voorstaat, moest laten val len, zo men gezamenlijk tot een compro mis wilde komen. Inderdaad is dit laatste na uitvoerige bespreking bereikt. De commissie is bij haar beraadslagin gen uitgegaan van de regels der Vereni ging tot vereenvoudiging van onze spel ling en heeft er naar gestreefd te komen tot een aannemelijk compromis tussen deze regels en die van do spelling en bui ging naar De Vries en Te Winkel. Het vorkregon resultnat volgt hieronder. De regels, die verandering brengen in het stelsel van De Vries en Tc Winkel, als mede de uitzonderingen op die regels, zfjn vet gedrukt. 1. De e wordt aan het eind van open letter grepen niet vordubbold. Men spelt dus, benen, delen, lenen, leraar, teken, enz. De ee blijft echter, ter onderscheiding van de klank in de, me, ze, e.c. aan het einde van een woord, b.v. gedwee, mee, twee, vee, zee. enz., alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op .ee als meeleven, meewarig, tweede, in tweefin, veevoeder, zeetje, zeeën, zeeschip. Voorts blijft ee in de achtervoegsels ooien en eoren, b.v. kantcelen, krakeelen, loneclen, houweelon. abecien, boudeeron, halvecren. hanteeren. regecren, alsook in de afleidingen van de hiermede govormde woorden, als: hanteering, regeering. 2. Do o wordt aan het einde van open let tergrepen niet verdubbeld. Men spelt dus: bomen, boze, broden, dromen, kopen, ogen, oren, stoten, stro, vloLzo, stropop, zodanig: maar strootje, Catootje, enz. De oo blijft echter vóór ch in goochelen, goochem, loochenen. 3. Voor do spelling le-i (bezien, neuriën naast drieën, knieën) blijft de regel van De Vries en Te Winkel onveranderd gel don Daar deze regel grotendeels betrek king heeft op bastaardwoorden (fabrieken fabrikant, genieën maliën), zij ver- der verwezen naar 7. Over het achtervoeg sel -isch zie onder 5. 4. De door do Vereniging tot vereenvoudi ging van onze spelling verlangde schrijf wijze -lik(s) is niet aanvaard. Mon blijft schrijven: -lijkte) in behaaglijk, sierlijk; jaarlijks(e); mogelijke, vergemakkelijking, enz. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt, dus in schaveD, schip, schoen, schrikken, verschonen, op schuiven, enz. Daarentegen schrijft men mens mensen, vis, vissen, kikvors, wen son, tussen, preuts, trots (bijv. naamw.), netoldoeks, lakens (bij. naamw.). Het grotendeels kunstmatige onderscheid tusson adjectief met en adverbium zon der ch vervalt dus: dagelijks, wekelijks, ras. Men zal schrijven: Vcnloso, Venloos, Bredase, Bredaas, weergase jongen. Uitzondering: het achtervoegsel -lsch In logisch, practisch, tragisch, enz. behoudt de thans gangbare spelling. Men schrijft dus: Duits, Engels, maar Pruisisch, Rus sisch, eventueel Armenisch naast Armeens, in verborgen vorm: komische, tragische Russische, enz. 6. Ten aanzien van het gebruik der z.g. tussenletters" n en s in samenstellingen als besseboom bessensap, hondekar hondenbrood, kippenhok, schapebout schapenmelk, tijdsbepaling tiidaanwij zing tijdsein, handelsmaatschappij, mansnaam manslag mannenwoord, zijn geen algemeen geldende regels te geven Daarom zal een zo nauw mogelijk bij de bestaande regeling aansluitende Woorden lijst door een van Rogeeringswogo te be noemgn commissie moeten worden opge steld. Het Is te voorzien, dat deze Woorden Mjst niet zelden tweeërlei schrijfwijze zal toelaten, al of niet met voorkeur voor één van beide. Zolang de nieuw© Woordenlijst niet tot stand gekomen is, houdc men zich in dit jopzicht aan de Woordenlijst voor de spel l/ng naar De Vries en To Winkel. Ook voor de schrijfwijze van bastaard woorden zal de Woordenlijst de norm moe len aangeven. In de opeenvolgende druk ken van deze Woordenlijst zal de spelling moeten weerspiegelen, maar niet vooruit lopen op de geleidelijke vernederlandsing van het vreemde woord, geliik ook de Woor denlijst voor de spelling naar De Vries en Te Winkel heeft gedaan. Men zal daarhli dus conservatief te werk moeten gaan en niet door te radicale vernederlandsing het traditioneel© beeld van dezo vaak interna tionale woorden te zeer aantasten. In afwachting van de nieuwe Woorden lijst blijft de schrijfwijze van de bestaande Woordenlijst gehandhaafd 8. De naawvals-uitgang -n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoor den of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt niet meer geschreven. Men schrijft dus met prijzenswaardige moed; in do zevende hemel: op die mooie zomer morgen hebben wij onze eerste tocht ge maakt: op de stoel van de voorzitter, in de bin"we auto van de dokter1) Dit geldt niet voor oude, vaststaande naamvalsvormen in staande uitdrukkingen als: met dien verstande, uit dien hoofde te mijnen huize, uit den boze. c d. Deze zijn te vergelijken met in der minne, in dier vooge, te goeder trouw, te gelegener lijd, waarin ook oude, overigens niet meer gebruikelijke, naamvalsvormen voortleven In enkele gevallen zal twijfel kunnen be staan, of de n al of niet tot de werkelijke taal behoort. Zo zullen sommigen in uit drukkingen als voor den den boer op op den duur de n niet willen missen, en er is niet het minste bezwaar tegen, dat zl' de uitgang blijven schrijven. Tot deze twij folachtige gevallen kan ook de adresfor mule Den Heer worden gerekend. Literaire kunstenaars, dio de n in de voordracht van hun werk wensen te horen zullen dezo natuurlijk ook In de spelling handhaven. 9. 19—4 19-4 12-4 12-4 13-4 14-4 15-4 16-4 17-4 18-4 19-4 KwlrKJ Snip Amsterdam 19—4 Marseille Homo 18-4 Alliens Mersamairuh Cairo 17-4 Gaza Hutlia wells Bacdad 16-4 Boeshir Diask 15-4 Karachi Joilpoer 14-4 Allahabad Calcutta 13—4 Akyab RnrU'X'D 12-4 19—4 Banakok Singapore 11-4 18-4 Medan Datavlo 11-4 T 1 OO Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 26 April. 1934 aanvangt, wordt ingevoerd op alle scholen, waarvoor de Regeering bevoegd heid heeft dit voor te schrijven. Men mag aannemen dut. wanneer do Re geering met haar ambtelijke stukken voor gaat. de andere overheidsorganen zich daarbij zullen aansluiten. Hetzelfde mag worden verwacht van de pers. Ook kan er op worden gerekend, dat de ovprgrote meerderheid ook van die scholen, waarvoor de nieuwe regels niet kunnen worden voorgeschreven, zich spoedig daar naar zal richten. Aangenomen mag worden, dat de Regee ring In staat zal zijn te voorkomen, dat het invoeren van de nieuwe spelling voor het onderwijs te grote kosten met zich zal brongen. Aldus vastgesteld in de vergadering der commissie van 7 Maart 1034 Lijk van een 30;jarigen arbeider gevonden in de Wouwsche Plantage De spelling van Nederlandse geografische namen, voor zover daarvoor een vaste schrijfwijze bestaat, ondergaat voorlopig geen wijziging. Het is de commissie gebleken, dat de Vereniging tot de vereenvoudiging haar propaganda zal staken, indien haar regels betreffende de e en o, de sch en de ver- buiglngs-n door de Regeering worden over genomen. Men inag aannemen, dat de in het compromis neergelegde uitzonderingen op de regels aangaande e. o en sch in deze beslissing geen yerandering zullen brengen De commissie heeft het nodig geacht, zich er van te vergewissen, in hoever dit samenstel van regelen aannemelijk zol zijn in de kringen van wetenschap en onderwijs in België. Uit het dienaangaande ingestelde onder zoek is gebleken, dat do leden van het bc stuur der Zuidnederlandse vereniging voor spellingvereenvoudiging, op 9 Januari 1934 in vergadering bijeen, allen hoogleraar of oud-hoogleraar aan Belgische universitei ten, de verklaring hebben afgelegd, dat zij zich met de bovenstaande conclusies kun n^n verenigen en dat zij bereid ziin, do in voering van deze spelling in ambtelijk ge bruik en bij het onderwijs te bevorderen Verder is uit een bespreking op 10 Januari met een commissie uit de Verbeterinesraad (d. i. wat hier te lande de Onderwijsraad s) gebleken, dat ook deze commissie met liet compromis meegaat, al gaf zij er de voorkeur aan, dat t. a. v. een enkel punt verder zou worden gegaan. Maar zij is van mening, dat in elk geval op eenheid met de Nederlandse regeling aangestuurd zou moe ten worden. Zij besloot om, zodra in Neder land de beslissing genomen is. er bij de Belgische minister van Onderwijs op aan te dringen, dezelfde gedragslijn te volgen. De commissie stelt zicb voor, dat de nieu we schrijfwijze zo spoedig mogelijk zal wor den voorgeschreven voor allo stukken, die an de Regeering uitgaan, en dat zij bij het begin van de cursu6, die met September Prof. Van Ginneken wenst uitdrukke lijk te zien vastgelegd, dat hij voor bet al geheel vervallen van de naamvals-n de ver nntwoordeliikheid niet wenst le aanvaar den. Bergen op Zoom. 19 April. Heden morgen werd in de bosschen van de Wouw scho plantage nabij Bergen op Zoom het lijk anngelroffen van den 30-jarigen arbei der M. W.. wonende onder de gemeente Halsteren W. was gisteravond per fiets naar de grens gereden, waar hij twee K.G. suiker in ontvangst had genomen, waarna hij do terugreis naar Bergen op Zoom on dernam. Vermoedelijk is W. gestruikeld toen surveilleerende commiezen eenige scho ten op hem hebben gelost. Uit hot feit dat hot rijwiel niet in de onmiddellllKo nabij heid van het slachtoffer werd gevonden, kan worden afgeleid dat W.. na getroffen le zijn geworden, nog eenige honderden Meters is voortgeloopen, waar loor de com miezen hem uit het oog verloren. W. werd in een der longen getroffen en moet kort na het schot zijn overleden. Het parket te Breda is van het gebeurde In kennis ge 9teld. Het slachtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Zwolle C. C. Ilermsen, thans notaris te Zuidbroek. In de plaats van D. Bloemcrs, eervol ontsla gen. Bij K. B. zijn benoemd tot ontvanger dor registratio en domeinen te Grave J. van Nes, surnumerair dor registratie en domei nen ten kantore der registratie No. 2, suc cessie en domeinen te Rotterdam; te Harlingen B. J. Roze, surnumerair der registratie on domeinen ten kantore der successie No. 1 te 's-Gravenhage; te Oud-Beijerland II. Wilhelmij, surnume rair der registratie en domeinen te Doe- tinchem; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzon te Boxtel de rijksklerk der di recte belastingen. Invoerrechten en accijn zen W. P. Erasmus, ten kantore der directe belastingen te 's-Gravenhage, buitenge meenten. GELDLEENING DOOR DE GEMEENTE AMSTERDAM. Amsterdam, 19 April. Van een ban kiersconsortium iö door B. en W. een aan bieding ontvangen tot overneming van een geldleoning ten laste van do gemeente, groot tien mlllioen gulden. Aangezien het tijdstip voor de uitgifte eener leening B. cn W. geschikt voorkomt en de geboden voor waarden aannemelijk zijn, mecnen B. en W. dat vun de aanbieding gebruik moet worden gemaakt. De opbrengst der leening zal worden bestemd tot dekking van uitga ven. welke reeds zijn gedaan voor den aan koop en het tot bouwterrein gereed maken van gronden; In verband hiermede zal de leening in 50 Jaar op annuïteitsbaste wor den afgelost. De gemeenteraad heeft over het aangaan van de leonlng In comité generaal verga derd on In openbare zitting de leenln? goedgekeurd zonder debat of hoofdelijke stemming. Men ga op een rustigen dag/ Ga op een rusllgen dag! Weer zijn de geestgronden achter de blonde duinen bedekt met een overweldi gende kleurenpracht, weer maken tien duizenden uit eigen land en van ver bui ten de grenzon zich op om het jaarlijkscho bloemfestijn mede te maken. Weer zal het op de wegen benoorden en ten zui den van Haarlem overweldigend druk zijn, zoodat men op bepaalde uren meer afge werkte autogassen ruikt dan bloemengeu ren. Daarom beginnen wij dezo tochtbe- schrijving mot een ernstige waarschuwing om, wanneer zulks eenigszins mogelijk is, niet don drukken „Bollenzondag" uit te kiezen voor een bozoek aan het domein van narcis, hyacinth en tulp. Ga liever op een rustigen dag den tocht maken, ook al staat u dan misschien minder tijd ter beschikking! Tusschen Haarlem en Wassenaar strekt zich het vanouds bekcende gebied uit. Langs den grooten weg, dus rijdende van Haarlem over Ilillegom, Lisse en Sas- scnlieim treft rnen een rijke bloemen pracht aan, maar de mooiste doorzichten vindt men toch langs de minder bekende route, den prima weg, welke dicht achter de duinerij slingert over Vogelenzang, via den Ruigcnhoek naar Noordwijkerhout. Deze weg is echter zeer bochtig, zoodat men er op de drukke dagen tijdens de hollenbloei terdege moet oppassen! Bijzon der mooi is de omgeving van de binnen wegen, welke van den bovengenoemden Rijksstraatweg naar het westen gaan. Van Lisse uit voert een prachtige weg o.m. langs het bekende kasteel Keukenhof, ter wijl ook de verbinding SasscnheimIlil legom langs de smalle landwegjes bijzon der aanbevelenswaardig is voor hen, die de bloembollenvelden op hun mooist wil len zien. Aan de hand van het bijgaande schetskaartje, ons toegezonden door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland zal het niet moeilijk vallen een schitteren den tocht te ontworpen. De noordelijk* route Hot is in ons land veal minder bekend, dat men ook ton noorden van de bloemen^ stad Haarlem veel mooie bloembollonvel- den vindt. Sommigen prefereeron zelfs deze streek boven het traditioneel* bollon- gebied ten zuidon van Haarlem, omdat in dit laatste bloemendomoin do meer weten schappelijke kweekmethoden ertoe hebben geleid de velden af to scheiden met oter- niotcn of zeildoeken heiningen, wat na tuurlijk voel minder pittoresque is dan dö levende hagon, welke men vroeger uit sluitend zag. In het noordelijke bollenge- bied nu vindt men over het algemeen klei nere velden, terwijl do streok boschrijker is. Van Haarlem uit begint men den tocht door over Aerdenhout door een zeer mooie streek naar Zandvoort te rijden. Een aller aardigste weg dwars door de duinen leidt dan naar Overveen, via Bloemendaal gaat het noordwaarts naar Velson, waar een jkostelooze!) pont over het Noordzeekanaal gaat. Langs Beverwijk en Castricum voert een zeer goede en afwisselende weg hetzij rechtstreeks don wel via Egmond, Bergen en Schoorl naar Alkmaar. Deze streek is rijk gezegend met natuurschoon, de ontlui kende natuur en do bollenvelden govon aan een tocht in dezen van het jaar bij zondere bekoring. Bovendien is men in do gelegenheid om verschillende bekende plekken (Ruino van Brederode bij Drie huis; Kopje bij Bloemendaal) alsmede tal rijke rustige badplaatsen te bezoeken. Wanneer men het zoo aanlegt, dat men in Alkmaar een kaasmarkt kan zien (welke iederen Vrijdag gehouden wordt) zal men dubbel tevreden zijn, deze aloude stad te hebben bezocht. Tenslotte moet gewezen worden op de uitgestrekte bollenvelden geheel in het Noorden (bij Breezand in den Anna Paulownapolder). Deze contreien be reikt men door van Alkmaar uit de A.N. W.B.-wegwijzers naar Den Helder te vol gen en bij De Stolpen rechtsaf te slaan naar don genoemde polder (zie ook het kaartje). SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Twee Utrechtenaren gever, baliseerd, Chaam, 19 April. Hedenmorgen nader de met groote snelheid uit de richting Bel gië een auto. Aan het bevel om te step pen werd niet voldaan, waarop de wagen door de commiezen van Chaam onder vuur werd genomen De bestuurder en twee an dere inzittenden sprongen uit de auto, waarna de auto tegen een boom reed. Bij onderzoek bleek de personenauto 400 K.G. Belgische margarine te bevatten, welke men over de grens wilde smokkelen. De bestuur der en de eigenaar konden worden aan gehouden. Tegen deze beide personen, die uit Utrecht afkomstig zijn, werd proces verbaal opgemaakt. De auto en de hoeveel heid margarine zijn in beslag genomen. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANKBILJETTEN. Den Bosch, 19 April. De rechtbank te Den Bosch deed heden uitspraak in de zaak tegen den fotograaf J. W. te Eind- hoven, wien ten laste was gelegd, dat hij drie koperen platen voor de vervaardiging van de voorzijde van bankbiljetten van honderd gulden einde October 1933 le Eind hoven in voorraad had. De rechtbank ver oordeelde den verdachte tot drie jaar ge vangenisstraf. De eisch was 4 jaar gevan genisstraf. TERUGKEER VAN DR. MENGELBERG. Amsterdam, 19 April. Dr. Willem Mengelberg die op het oogenbl^ in Frank furt am Main vertoeft, wordt Zaterdag avond met de D-trein, aankomende te 9.14 uur aan het station W.P., In Amsterdam terug verwacht. „Daar is die man van het afbetalings magazijn weer, lieve." „Goed; ik kom binnen een minuut be* neden. Geef hem een stoel" „Dat heb ik al gedaan, maar hij zei, dat hij de piano moest hebben" (Humorist^, _j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6