AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE KWESTIE-TREIN 8.28 Maandag 23 April 1934 32 e Jaargang No. 248 RAPPORT DER COMMISSIE UITGEBRACHT „Geen oneerlijke daad, doch onbehoorlijk optreden" HET DRAMA TE PUTBROEK DERDE BLAD TOCH EEN MISDAAD? Naam van dader genoemd BRUTALE INBRAAK TE OSS BESTUURDERS VAN CHARI TATIEVE VEREENIGINGEN Nieuwe voorwaarde van den Minister KET VUUR HEEFT WEER GEWOED liet verband tusschen den salaris: afstand van den heer Abrahams en de salaris<verhooging van zijn echtgenoote is volgens de commissie duidelijk bewezen Amsterdam, 21 April. In verband met de bekende kwestie Trein 8.28 heeft de ge meenteraad van Amsterdam in zijn verga dering van 7 Maart j.l. een raadscommissie van onderzoek ingesteld onder voorzitter schap van den heer mr. C. P. M. Romme. Deze commissie heeft thans haar rapport uitgebracht. Aan de in dit rapport opgemaakte con clusies ontlecnen wij, dat de commissie vooropstelt, dat naar haar overtuiging, ge baseerd op een zoo nauwkeurig mogelijke kennisneming van den omvang en niet minder van do beteekenis zoowel van het werk van den heer Abrahams als medisch inspecteur van Trein 8.28, als vooral van het werk van mevr. Abrahams—v. d. Reyden als secretaresse en als zoodanig voerende de.dagelijksche leiding der vereeniging, dat werk van Trein 8 28 en aan de belangen der door de vereeniging verzorgde kinderen in sterke mate ten goede is gekomen. Voorts dat de commissie geen reden heeft om aan te nemen, dat de salarissen, uitgege ven voor het werk van den medischen in specteur en voor de dagelijksche leiding der vereeniging, wanneer men dit werk als zuiver ambtelijke bemoeiing beschouwt, niet in redelijk verband zouden staan met de bewezen diensten. De commissie wil niet nalaten, hierbij te wijzen op het feit, dat de verpleegprijs bij Trein 8 28, gelet op dien van alle bij den Amsterdamschen Raad van Kinderuitzending aangeslotenen, aan den lagen kant mag worden genoemd. Do commissie is van meening, dat een lid van het college van B. en W. moet voorko men, dat het persoonlijk belang een rol kan spelen in aangelegenheden, waarbij het gemeentebelang is betrokken. Uit dezen eisch van objectieve onafhankelijkheid vloeit --chter niet alleen voort, dat onge wenscht is het toucheeren van salaris ecner door de vereeniging gesubsidieerde vereeni ging door een wethoüder der gemeente, ge lijk in casu gedurende eenige jaren is ge schied, maar tevens dat evenzeer onge wenscht is, dat de echtgenoote van een wethouder der gemeente bij een door de gemeente gesubsidieerde vereeniging een gesalarieerde functie bekleedt, zooals zich in het onderwerpelijke geval heeft voorge daan. De vraag, of tusschen den salarisafstand van den heer Abrahams en de salaris-ver hooging van zijn echtgenoote verband heeft bestaan, is naar wat uit het onderzoek is gebleken, voor de commissie geen vraag meer. De salaris-verhooging van mevrouw Abrahams zou mogelijk op zichzelf als contraprestatie voor haar werk gerecht vaardigd geacht kunnen worden en is door de bestuurdcren van Trein 8.28 dan ook gerechtvaardigd geacht, het verband dier verhooging met den salaris-afstand door den heer Abrahams is te duidelijk aanwe zig, dan dat hier nog twijfel mogelijk zou wezen. Op de vraag, of aan den heer Abrahams eenige oneerlijke of on behoorlijke daad kan worden ten Jaste gelegd, antwoordt do com- jnissie: van eenige schuld aan een Oneerlijke daad is der commissie tiiets gebleken. Wel is zijn optre den onbehoorlijk geweest. Geen Intrekking van het sub sidie, doch bestuurswijziging. Tenslotte is de commissie van oordeel dat met het oog op de belangen der kinder uitzending de subsidieering aan de ver eeniging Trein 8.28 behoort te worden voorl gezet, doch dat, mede terwille van dezelfde belangen wijziging van de bestaande samen stelling van Trein 8.28 voor zooveel noodicr door B. en W. behoort te-worden bevor derd, zulks teneinde uit den kring van het bestuur te weren de schadelijke mentali teit, welke daar blijkens de handelingen rondom den salarisafstand van den heer Abrahams heeft kunnen heerschen. Het beleid van den heer Ketelaar. Tenslotte heeft de c^mnrssie voldaan aan het verzoek van den heer Ketelaar om zijn positie te onderzoeken als penningmeester van het Centr. Genootschap voor Kinder herstcllings- en Vacaniiekolonies. De com missie is tot de overtuiging gekomen, dat de toestand is conform den inhoud van de door den heer Ketelaar in de vergadering van 7 Maart in den gemeenteraad afgelegde verklaring. Het lijkt der commissie, dat het niet aller eerst op haar weg ligt om de kwestie van de saiarieering van bestuursleden van wel- dadigheidsverecnigingen in nadere studie te nemen en aldus tot een verantwoord oordeel te komen. Zelfs wil het der com missie toeschijnen, dat deze algemeene vraag niet op de eerste plaats ter beant woording ligt voor het gemeentebestuur. Bekentenis van Van der Elzen Jr. Naar de Nieuwe Koerier verneemt, heeft één der veroordeelden in het drama van Putbroek, n.l. Van der Elzen Jr., in de strafgevangenis te Leeuwarden een volie- dige bekentenis afgelegd. Van der Elzen verklaarde n.l., te zamen met zijn vader de misdaad in de bosschen van Putbroek in den herfst van 1931 te heb ben bedreven. Ook deelde hij mede, dat hij zonder eenige hulp van zijn vader de drie 'ijken van de plaats van de misdaad naar den kuil heeft gedragen. Hierdoor waren zijn kleeren geheel met bloed besmeurd. Hij had ze verborgen in het water nabij zijn woning. Deze kleeren zijn gistermiddag door de justitie te Roermond op de door Van den Elzen aangeduide plaats gevonden. Voorts heeft v. d. E. verklaard, dat zijn vader hem bekend heeft, dat hij ook Roubroeks, wiens lijk later werd gevonden, had doodgcscho ten. Tevens heeft hij verzekerd, dat geen derde persoon in het misdrijf betrokken is geweest. Van den Elzen Sr. heeft tot nog toe geen bekentenis afgelegd. VERDUISTERING VAN 30,000. Ten nadeelc van waterschappen in Friesland. Op last van de justitie to Leeuwarden is aangehouden de vroegere sccretaris-onlvan ger van acht waterschappen in Friesland. Tj. B. te Bergum, o. a. verdacht van ver duistering van ruim 30.000 ten nadeel* van de waterschappen Eernewoude, Nijf gasterfennen en Eeslrum. De verdachto i? in het buis van bewaring opgesloten. DE ZAAK V.A.R.A.ZWERTBZROEK VOOR DEN RECHTER? Naar wij vernemen heeft de oud-sccreta ris van de V.A.R.A. van den rechtskundige van deze vereeniging de mededeeling on' vangen, dat het V.A.R.A.-bestuur niel wenscht in te gaan op de brieven van den heer Zwertbroek, waarin deze vraagt op welke gronden zijn ontslag, alsmede de d;- recte inhouding van zijn salaris door het V.A.R.A.-bestuur gerechtvaardigd moet wor den geacht. De V.A.R.A.-rechtskundige meldt den heer Zwertbroek. dat verdere be schikkingon zijnerzijds zullen worden afge wacht. De heer Zwertbroek acht zich daar om genoodzaakt tegen de V.A.R.A. te procn deeren, teneinde het hem toekomende te verkrijgen. De advocaat van de V.A.R.A. is mr. van der Goes van Naters te Heerlen, die van den heer Zwertbroek mr. J. E. W Duys te Den Haag. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN. Wederom hebben zich 7 gevallen voor gedaan, waarbij de gemeente 's-Gravenhage door steunlrekkendcn ts benadeeld. Teg-ui de betrokkenen zal ter zake van oplichting een vervolging worden ingesteld. OUD-MINISTER VERSCHUUR. Naar de Nederl. verneemt, heeft zich bij de ongesteldheid van oud-minister Ver schuur, die, na het ontslag uit de Maria Stichting te Amsterdam, thans thuis ver pleegd wordt, een complicatie voorgedaan waardoor het genezingsproces wordt belem merd. De patiënt heeft, aldus het blad, met vrij hooge koortsen te kampen, doch naar ver luidt geeft zijn toestand geen reden tot be zorgdheid. NAT.-SOCIALISTISCHE PAMFLETTEN De minister antwoordt op vragen van den heer Boon. Op vragen van den heer Boon betreffen de het nemen van maatregelen van Re- geeringswege in verband met de onlangs te Doetinchem plaatö gehad hebbende ver spreiding van pamfletten door in Duitsch land wonende personen, led^n van de Na tionaal Socialistische Nederland6Che Arbei ders Partij, antwoordde minister van Schaik dat hij van de pamfletten kennis genomen had, met dien verstande, dat is gebleken, dat van de verspreiders der pam fletten in totaal negen personen twee ingezetenen van Doetinchem waren. Het waren allen Nederlanders. Aan de hand van de thans bestaande bepalingen kan tegen het gebeurde niet worden opgetreden. Mochten soortgelijke gebeurtenissen zich herhalen, wanneer het aanhangige wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde kracht van wet zal hebben verkregen, dan zal niet worden nagelaten de noodige maatregelen te nemen. Belangrijke anonieme aam wijzingen in het drama ie Reeuwijk Men meldt uit Haarlem aan Het Volk d.d. Vrijdag. Hoewel Ebbinge Wubben, de M.T.S.-scho- lier, wiens lijk met ijzer verzwaard in de Reeuwijksche plassen gevonden is, reeds be graven is, speurt de justitie nog steeds naar den achtergrond van dit drama. Er zijn zoowel bij de justitie als bij den directeur der M.T.S. te Haarlem zooals dit gewoonlijk in dergelijke gevallen gaat veel aanwijzingen, meestal anonieme, binnengekomen van lieden, die meenen daardoor eenige opheldering te kunnen ver schaffen. Meestal blijken die aanwijzingen, na nauwkeurig onderzoek, ontsproten aan fan tastische en graag gewichtig-doende gees ten. Vandaag bereikte ons echter de mededee ling, dat de directeur van de M.T.S. dezer dagen een anoniemen brief had ontvangen, geschreven in blokletters, waarin zeer dui delijke aanwijzingen omtrent de ontknoo ping van dit drama werden gegeven. Zelfs zou de naam van den dader daarin genoemd worden. Wij hebben den directeur van de M.T.S. naar de juistheid van deze mededeeling gevraagd, die ons bevestigde een dergelij- ken brief te hebben ontvangen. Inderdaad waren in dezen brief belangrijke en duide lijke aanwijzingen omtrent den moord op Ebbinge Wubben in blokletters opgeschre ven. De directeur heeft den brief evenals hij dit met alle andere ontvangen brieven heeft gedaan aan de justitie doorgegeven, dio de aanwijzingen in dezen brief thans nauwkeurig nagaat. De directeur deelde ons nog mede, dat. mochten deze aanwijzingen naar een juist spoor leiden, zijn vermoe dens dus bewaarheid wordt, dat de dood van Ebbinge Wubben niet het gevolg is ge weest van zelfmoord- Door Leiden liep heden het gerucht, dat er in de rijwielbewaarplaats bij het station een fiets zou staan, die daar medio Januari afgegeven zou zijn op den naam van Wub ben, waarvoor drio maanden huur vooruit betaald was. Wij kunnen raedcdeelen, dat het politieonderzoek zoo goed als zeker heeft aangetoond, dat dit een fiets van den broer van het slachtoffer is, die zich Jan Wubben noemt en te Leiden studeert. Waarmee het „spoor", dat men meende hierin te zien, alle waarde verloren schijnt te hebben. Onjuiste berichtgeving van „Het Volk"? Naar aanleiding van de jong6te mededee- lingen van Hot Volk, schrijft de Opr. Haarl. C t.: Wij hebben ons óók met den heer Dr. Ir G. de Gelder, directeur der M.T.S. in ver binding gesteld. De heer do Gelder begon met ons te verzekeren, dat er geen kwest:e van 16, dat hij aan „Het Volk" zou bevestigd hebben, dat in de door hem Inderdaad ont vangen brief, duidelijke aanwijzingen zoj den staan 'omtrent den moord op Ebbtngo Wubbe. Hij heeft aan den Redacteur allóAr> gezegd, dat hij een brief ontvangen heeff die in blokletters geschreven was en waarin een vermoedelijk spoor werd aangegeven doordat nieuwe namen zijn genoemd van men6chcn, die E. W. het laatst zouden heb ben gezien. Al het overige is fantasie van „Het Volk" zelf. Over moord en over hul noemen van een dader heeft dr. de Gelde'1 niet gesproken. Dr. de Gelder verzocht out» dan ook deze „absolute fantasie" recht i» willen zetten. In den ontvangen brief worden, zooah gezegd, enkele namen genoemd; het za echter uit het onderzoek nog moeten blij ken, of men, ook hier, niet met een mystit catie te doen heeft. liet in dezen brief aangegeven spoor ïeid' naar Rotterdam. met polissen en dergelijke papieren. Ook dit was van hun gading. Hun brutaliteit ging nog verder. Zij poogden onder het kus sen van mevrouw V. d. Heuvel ook nog iets te vinden, waardoor zij wakker werd. Zij zette onmiddellijk de daders na, doch deze verlieten Ijlings het huis. Door het tu mult werd ook de heer des huizes wakker. HIJ begaf zich direct naar den burgemees ter en naar de politie. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Dank zij den speurzin van den politiehond van den Rijksveldwachter Wens u»it Heesch, was het mogelijk reeds na enkele uren drie ver dachten te arresteeren. Het zijn zekere Van G., Van R. en Van T. Toen de politie van G. thuis wilde arresteeren, wilde hij de deur niet opendoen. De politie heeft zich toen met geweld toegang tot de wo ning verschaft. De andere arresteties gin gen gemakkelijker. Het onderzoek wordt voortgezet. De verdachten op vrije voeten. O ss, 22 April. De drie vermoedelijke da ders van den inbraak in de woning van de familie van der Heuvel, zijn, na te zijn ver hoord, door de politie op vrije voeten ge steld. De daders gearresteerd na goed werk van politiehond O ss, 22 April. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft te Oss een brutale inbraak plaats gehad in de woning van den heer v. d. Heuvel, timmerfabrikant en caféhouder in de Verlengde Torenstraat, alhier. Ongenoode gasten hebben, na verschil lende caféramen te hebben geforceerd, door een achteraam het huis weten binnen te dringen Zij kwamen eerst in do huiska mer. Alles werd daar doorzocht tot zelf* in den kelder. Doch hier werden slechts enkele guldens, sigaren en sigaretten buit gemaakt. De inbrekers zijn, zonder den heer en mevrouw Van den Heuvel te sto ren, dc slaapkamer binnengedrongen. Daar zagen zij kans uit een nachtkastje een beuirs met zilvergeld, inhoudende ongeveer f 100.— en een revolver mede te nemen. Onder het nachtkastje stond een geldkistje Geen betaling bij toekenning van Rijkssubsidie Wij hebben elders in dit blad melding ge maakt van het rapport van de commissie, welke ingesteld werd door den Amsterdam schen gemeenteraad onder voorzitterschap van mr. C. P. Romme, om een onderzoek in te stellen naar de zaak dr. AbrahamsTrein 8.28 uur. In dit rapport wordt o.a. medegedeeld dat de commissie voldaan heeft aan het verzoek van den heer Ketelaar ora zijn positie te onderzoeken als penningmeester van het Centraal Genootschap voor Kinderheretel- lings en Vacaniiekolonies. Naast hetgeen wij hierover reeds mede deelden, ontlecnen wij nog het volgende aan het rapport De commissio 6telt er prijs op om hij haar beoordeeling der onderwerpelijke aangele genheid allereerst uitdrukking te geven aan haar overtuiging, dat door den beer Kete laar zeer belangrijke arbeid, belangrijk ook in omvang, ten bate van het Centraal Ge nootschap in den loop der jaren is ge- praesteerd. Toch zcu de commissie het juis ter hebben geoordeeld, indien de heer Ke telaar tijdens zijn wethouderschap van do Gemeente de toelage van het Centraal Ge nootschap niet was blijven toucheeren, ook al bestond er formeel tusschen de Gemeente en het Centraal Genootschap destijds even min een band als thans, en al heeft de com missie een open oog voor het feit, dat het belang, dat het Centraal Genootschap als 'andelijke vereeniging bij het Amsterdam sche subsidie heeft, van veel geringeren om vang is dan de omvang der belangen van uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor Amsterdamsche kinderen werkende vereeni gingen. De heer Ketelaar heeft in zijn in den raad afgelegde verklaring eezegd, dat de „vraag waarom bet gaat", deze i6: „Mag een be stuurder. van een omvangrijke vereeniging als de onze een zekere tegemoetkoming ont vangen?" Uit het voorafgaande waarin de commissie heeft gesproken over de ver eenigbaarheid van het wethouderschap der gemeente met een gesalarieerde functie bij een vereeniging, waaraan gemeentelijke sub sidle ten goede komt kon reeds worden afgeleid, dat de commissie de vraagstelling van den heer Kotelaar niet tot de hare kan raak en Een circulaire van den MinistGr van Sociale Zaken. Het i6 der commissie bekend, dat bij cir culaire d.d. 26 Maart 193-i door den Minister van Sociale Zaken aan de voorwaarden voor het genieten van Rijkssubsidie is toegevoegd onder toekenning van een respijttermijn deze nieuwe voorwaarde: „Bestuurders of hun echtgenooten mogen betaling in welken \orm ook voor aan de vereeniging verleen de diensten niet ontvangen en bezoldigde functies bij haar niet vervullen". Voorts heeft de commissie uit het nummer van Maart 1931 van Dc Schakel (het gemeen schappelijke orgaan van de instellingen voor Maatschappelijk Hulpbetoon) kennis er van genomen, dat in de kringen van hen, die op het charitatieve terrein werkzaam zijn, de algemeene vraag, of de bestuurder van een omvangrijke vereeniging een zo kere tegemoetkoming mag genieten ter na dere beoordeeling ter hand is genomen. Het spreekt vanzelf, dat bij het doen van uitgaven ten laste van charitatieve vreeni gingen, de grootste nauwgezetheid moet worden in acht genomen; indien nauwge zetheid ergens op haar plaats is, dan hier. Mede met ht oog daarop lijkt het der com missie evenwel in het belang te zijn van hen, te wier wille de charitatieve vereeni gingen haar werk verrichten, dat ook mei betrekking tot dc vraag van do vereenig baarheid van een bestuursfunctie en een gesalarieerde posilie met nauwkeurigheid het voor en tegen worde afgewogen, waarbij dan wellicht nog onderscheidingen, als tus schen een tegemoetkoming aan een bestuur der wegens zijn werkzaamheden als zoo danig en een tegemoetkoming aan iemand die bestuurder is voor naast zijn be6tuurs taak verrichte speciale vakkundige werk zaamheden aan de orde komen. De commissie heeft, blijkens het rapport haar conclusies eenstemmig genomen. Paviljoen van de Rekkensche inrichtingen afgebrand. Uitslaande brand te Zaandam E i b e r g e n, 21 April. Zaterdagm.idag te half vijf brak brand uit in het vrouwen paviljoen „Marienoord", behoorende tot de Rekkensche inrichtingen. Het vuur, dat op de bovenverdieping Is ontstaan, greep zeer snel om zicb heen, slechts een klein gedeelte van den inboe del kon worden gered. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Het paviljoen brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt do schade. Brand in een boerenschuur. Een ernstig gewonde. A 1 f e n a.d. R ij n, 21 April. Hedenavond beeft een ernstige brand gewoed in een landbouwschuur op het erf van den vee houder Voorthuisen, onder Ter Aar. De brand is ontstaan door kortsluiting in een auto, welke in de schuur stond. De eigenaar en diens broer T. Voorthuisen trachtten de auto naar buiten te rijden. Juist was men hiermee bezig, toen de ben zinetank ontplofte. T. V. geraakte in brand en werd zeer ernstig aan handen, armen en beenen gewond. De brandweer wist bet vuur te beperken tot do schuur. Veel hooi en stroo, eenige wagens en landbouwwerktuigen werden vernield. Uitslaande brand te Zaandam. Zaandam, 21 April. Hedenavond te half negen brak te Zaandam brand uit in een blok houten woningen aan den Zuid- dijk nrs. 282—286. Het vuur was ontstaan in de boter- en vetsmelterij van den beer Vcstring, waar niemand thuis was. In een kort oogenblik stond de beole woning in lichter laaie, waarbij zich zwakke ontplof fingen voordeden. Snel sloegen do vlammen om zicb heen en toen de brandweer arriveerde brandde de aangebouwde woning van de weduwe de Boer reeds. Om uitbreiding te voorkomen werd bet huis van den barbier Higler natgehoudem Na een half uur was men het vuur mees ter. De boter- en vetsmelterij is geheel af gebrand, de woning van do wed. de Boer brandde uit. Het huis van H. kreeg ern stige waterschade. De huizen zijn eigendom van II. Servaas te Zaandam. Do oorzaak van den brand is onbekend. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Een doQde, Broek in Waterland, 22 April. Za terdagmiddag te omstreeks vier uur heeft onder deze gemeente een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij een 19-jarige jon gen uit Amstrdam is gedood. Op de Broe- kermeerdijk passeerden elkaar op genoemd tijdstip twee auto's, een wagen van een autoverhuurinrichting uit Amsterdam, wel ke in de rienting van de hoofdstad reed en een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto van den ijshandel J. Klokgieter, eveneens uit Amsterdam. Door dat eerstgenoemde wagen niet voldoende is uitgeweken op den zeer smallen weg, kwam do andere auto op den berm van den weg terecht om vervolgens met groote snelheid tegen een boerderij te botsen. De ijswagen werd vrijwel geheel vernield. Een 19-jarige jongen uit Amsterdam, een vriend van den chauffeur, die naast dezen geze ten was, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder zelf werd op den weg geslin gerd, doch kwam er met enkele schram men af. De burgemeester van Broek in Waterland, de heer P. J. Peereboom, de gemeenteveldwachter en twee Rijksveld wachters hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De beide wagens werden in be slag genomen. Het lijk van het slachtoffer is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. MAN OVERREDEN EN GEDOOD Den Haag. Zondagvond laat is op den spoorwegovergang «aan de Laan van Nieuw Oost Indic een 60-jarige man over reden en gedood. Het deerlijk verminkte stoffelijk overschot is naar bet gemeente ziekenhuis vervoerd-. De ongelukkige wat uit Rotterdam afkomstig. DR. W. MENGELBERG IN ONS LAND TERUG. Groote belangstelling bij zijn aankomst te Amsterdam. Onder groote belangstelling is Zaterdag, avond 21.14 met den D-lrcin uit Bazel, dfj Willem Mengelberg met zijn familie na e>n afwezigheid van 10 maanden, welke hij t"t herstel van zijn'gezondheid in Zwitserland doorbracht, aan het Wecsperpoort6tation t» Amsterdam aangekomen. Op het station waren aanwezig de bestui ren van het Concertgebouw, van Caecilia tal van andere bekende personen uit '1$ muziek- en kunstwereld. Enkele kransen werden den heer Mengelberg aangeboden Met de muziek van een fanfare-corps voorj op, reed de stoet naar het Amstelhotel. Dr. Mengelberg verklaarde tegenover de journalisten, dat het verblijf in Zwitser land hem zeer veel goed had gedaan. Hij verwacht veel van het Stadionconcert In Juni. A.s. Donderdag dirigeert hij weer zijn eerste concert. H.'j verklaarde zich weer gt».» heel fit te gevoelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9