BLUS BAND AMERSFOORTSCH DAGBLAD voordeel' FEUILLETON A. VAN DE WEG - LANGESTRAAT 23 - TEL. 217 SNELTAX BLOEMBOLLENVELBEN TELEF. 1354 of 743 Vrijdag 27 April 1934 32 e Jaargang No. 252 TWEEDE BLAD HET 60 MILLIOEN-PLAN CRISIS-ORGANISAT1E- BESLU1T VOOR DE SCHOONMAAK alle soorten en kleuren was MA1SQN DE JAGER H. v. d. PAVERT eo Uw Huishoudboek je^ kan er slechts van hebben zegt het BLUE BAND-meisje De Heks van Winslea TWEEDE KAMER Aan de orde is het wetsontwerp van de 60 milljoen beschikbaar te stellen voor werk verruiming. De heer Van der Tempel is het niet eens met de loonpolitiek van de rogeering. Do regeering is niet actief genoeg in haar samenwerking in het bedrijfsleven. D" opzet van het werkplan is primitief. Spreker hoopt op spoedige practische resultaten. De heer Smeenk betoogt dat dc regee- ring reeds zeer veel dcet en deed voor werk verschaffing en werkverruiming wat moge lijk is, mede door een voorzichtige finan cieele politiek. Voor alles moet ons land zijn exportmogelijkheid trachten te behou den. Spreker verwacht dat het ontwerp ten goede zal komen ook aan duizenden jeug dige wcrkloozen. De heer Aalberse wijst op het belang van verhaaste uitvoering van groote open bare werken voor de werkloozen direct en indirect. Het middel is echter maar van tij- delijken aard. Bij de handelspolitiek moet men er op bedacht zijn, dat niet geïmpor teerd wordt, wat hier geproduceerd kan worden. Vestiging van nieuwe en uitbrei ding van bestaande industrieën worde zoo veel mogelijk bevorderd, als ook oprichting van industriebanken. Samenwerking in het bedrijfsleven is noodzakelijk. Gestreefd worde naar verlaging van de distributie- kosten. Loonsverlaging kan echter alleen helpen als daardoor meerdere arbeiders te werk kunnen worden gesteld. De heer Bierema (lib.) betoogt dat de werkverruiming slechts een tijdelijk hulp middel kan zijn. Ons bedrijfsleven moet worden versterkt; de distributiekosten moe ten omlaag; in Nederland is het loonpeil hooger dan overal elders. De huren moeten omlaag, sneller en méér dan tot nu toe. I)e regeering moet in 't algemeen krachti ger ingrijpen dan voorheen. De heer Hermans (r.k.) zegt dat er krachtig gestreefd moet worden naar kos tenverlagingen bij de bestaande en naar op richting van nieuwe industrieën. Een stel selmatig onderzoek naar de mogelijkheid om in eigen voedselvoorziening zelf te voorzien is noodzakelijk. Bedrijfsorganisatie moet zooveel mogelijk bevorderd worden. De heer van den Heuvel (a. r.) zegt dat het hoofddoel van het ontwerp is: ver vroegde uitvoering van komende werken. Iïet is eigenlijk een servituut op toekom stige werkgelegenheid. Het belangrijkste in dezen tijd is: bevordering van het bedrijfs leven. Een krachtige handelspolitiek moet worden gevoerd. De heer Vliegen (s.d.)) zegt dat zeer velen uit handel en verkeer worden uitge- stooten; de landbouw kan hen niet opne men. Ze zullen terecht komen in de in dustrie, welke dus moet worden bevorderd Wacht men op de activiteit van het parti culier kapitaal, dan komt er niet9 van te recht Spr. bepleit oprichting van industrie-ban ken. De Staat zal bij do bevordering der industrie als blijvende werkverruiming moeten ingrijpen. De heer Bongaerts (r.k.) wijst even eens op de noodzakelijkheid van industrie uitbreiding als bron voor werkverruiming. Daarvoor is een goede, beschrijvende sta tistiek gewenscht. Voorts wenscht ook spr. industriebanken. 1 De heer Louw es (lib.) bepleit de urgen tie van verzwaring van zee- en rivierdij ken, alsmede beteren afvoer van fabrieks- afvahvater, en betere afwatering van cul tuurgronden. De heer v. d. Putt (r.k.) zou do hand willen reiken aan industrieën, waar machi nes worden stopgezet en vervangen door arbeiders. Spr. wil een verbod van arbeid door ge huwde vrouwen in fabrieken en kantoren. De heer Bakker (ch.) vraagt of er bij do uitvoering der plannen zooveel mogelijk handkracht zal worden toegepast De heer Duymaer van Twist (a.r.) vestigt de aandacht der regeering op de belangen van Rijn- en binnenvaart en van de asphalt industrie. Dc heer Engels (r.k.)) wil meer orga nisatie in het. bedrijfsleven. Spr. wil van de zestig millioen een deel reserveeren voor oprichting van industrie banken. De heer Van Rappard (lib) bepleit steun aan bezitters van kleine ontginnings bedrijfjes en worts vvegonverbetering in de Betuwe. De heer Joekes (v d.) betoogt dat het plan van de regeering economische activi teit en samenwerking zal bevorderen. Het loonpeil mag geen belemmering zijn of worden voor het economisch leven De heer Westerman (nat. herstel) be toogt, dat onze economische activiteit zich meer in de richting van autarkie moet be wegen. Op den door de regeering ingesla gen weg kan niet worden voortgegaan De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag één uur. De Nederlandsche Staatscourant van he denavond bevat verschillende beschikkin gen van den Minister van Staat, Minister van Economische Zaken a i., ter uitvoering van het Crisis-Organisatiebesluit 1933. In de eerste plaats een Crisis-Organisa tiebeschikking 1934 I, waarbij wordt oe paald, dat de salarissen en vacatiegelden van allen, die bij de verschillende Crisis instellingen werkzaam zijn door den Minis ter zullen worden vastgesteld. Voorts worden regelen gesteld omtrent het toelaten van Regeenngscommissarisson en anderen tot de vergaderingen van crisis organisaties en over het zenden van notu len van alle vergaderingen van crisis-orga nisaties aan daarvoor aangewezen perso nen. Tenslotte is bepaald, dat vreemde'in gen slechts dan tot de crisis-organisaties mogen worden toegelaten, wanneer zij op 1 Januari 1932 in Nederland gevestigd wa den en bleven. De verdere beschikkingen bevatten de verschillende benoemingen. Regeeringscoxrtmissarissen. Allereerst van de Regeeringscommissaris- sen en van het College van Itegeeringscoin- mi6sari6sen. Benoemd zijn tot Regeering6- commissaris: lo. voor de steunvcrleening aan de me!k veehouderij en de beperking van den rund veestapel: L. Bückmann, te 's Gravenhage: 2o. voor de steunverlecning aan de sui kerbietenteelt: Prof. Mr. E. G. J. Gimbrère. te Tilburg; 3o. voor de steunvcrleening aan de var kenshouderij, de granen, de peulvruchten en de fabrieksaardappelen: Ir. S. L. Louwes te Zwolle; Wasbeits in alle kleuren in groote flacons 35 ets. SPONSEN, ZEEMEN, KWASTEN, PENSEELEN. Verven voor Huishoudelijk gebruik per bus 40 ets. Al deze artikelen zijn van de beste kwaliteit. ■lo. voor de steunverleening van de Boom- en Blocmkweekerij: Ir. C. P. H Moerland6, to Boskoop; 5o. voor de steunverleening aan de Griend- cn rietcultuur; J. G. van Oord, tc Werkendam; 60. voor de steunverleening aan de Bloembollencultuur: Mr. M. Slingenberg. te Haarlem; 7o. voor de steunverleening aan de aard appel-, vlas- en cichoreiteelt: Ir G. G. P- Stevens, te 's Gravenhage; 80. voor de steunverleening aan de pluimveeteelt en de garnalcndrogerij: Ir. J G. Tukker, te Apeldoorn; 9o. voor de steunverleening aan dc groenten- en fruit-cultuur: F. V Valstar, te '6 Gravenhage. Tot leden van het College van Rgecrings commissarissen: lo tot lid tevens voorzitter- Mr Dr. A. A. van Rhijn, Secretaris Generaal van "let Departement van Economische Zaken, Voorzitter van dc Centrale Commissie, be doeld in artikel 27 van dc Landbouw-Crisis wet 1933, 2o tot lid. tevens onder-voorzitter; Mr J. J Wintermans, Wnd Directeur-Generaal van den Landbouw, lo "s Gravenhage; 3o tol leden: de onder A genoemde Re gecringscommi6sarissen bt secretaris- Mr. D Koning, tijdelijk ambtenaar bij het Landbouw-Crisi.s-Bureau \an het Departement van Economische Za ken, te 's Gravenhage. Commissies voor do Crisis Tuchtrechtspraak. Benoemd zijn: I. in de Centrale Commissie voor de Cri- sis-Tuchtrechtspraak te 's-Gra\enhage: tot Voorzitter: Mr. Dr. A. Slotemaker, oud vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam, te Aerdenhout; tot plaatsvervangend voorzitter: Mr I L. M. Meckmann. Raadsheer in den Hoo- gen Raad der "Nederlanden, te 's-Graven- hage; tot Rechtsgeleerd lid: Mr. W. N. J M. Smit, Raadsheer in het Gerechtshof te Am sterdam, te Amsterdam. tot plaatsvervangend Rechtsgeleerd lid: Mr. Dr. A. J. Warren, Raadsheer in het Gerechtshof tc 's-Gra\enhage, te 's-G»-aviii hage; tot Secretaris: Mr. F. M. A. Schokking tijdelijk ambtenaar bij het Landbouw-Cr. sis-Bureau van het Departement van Ec nomische Zaken, te 's Gravenhage; tot leden: li. L Claus, te. Nijmegen; Chr. v. d. Heuvel, te Heemslede; Jan Schilt- huis. te 's-Gravenhagé; Dr. A J. Swaving. te Voorburg. Ingesteld zijn commissies voor Crisis rechtspraak te Alkmaar, 's-Gravenhage, Utrecht, Goes, Tilburg, Roermond, Arnhnm. Zwolle, Assen. Groningen en Leeuwarden In de commissie le Utrecht zijn be noemd: tot Voorzitter: Mr. D. Kaars Sypesteyn Rechter in de Arrondissements-RechtbanK te Utrecht, te Groenegaan (U.); tot Plaatsvervangend voorzitter: Mr H P. L M Loeff, Rechter in de Arrondisse] mcnts-Rechtbank te Utrecht, te Utrecht; tot Rechtgeleerd lid, tevens Secretaris Mr W. H. Verloop, advocaat en procureur te Utrecht; tot plaatsvervangend Rechtsgeleerd lid tevens plaatsvervangend Secretaris: Mr. G ter La..n, advocaat en procureur le Utrecht; tot leden: C. A. Donselaar, te Utrecht; Ir. A. C. Couvee te Vlaardingen; J. F. Gehrels, te Baarn; G. Nobel, to Lutjewin kel; D. C. Oskam Bzn., tc Bergambacht; J Vaes. le Rotterdam. Benoemd is tot Hoofdambtenaar voor de Crisis Tuchtrechtspraak: mr. II. A. J. Gij- scn, ambtenaar van het Openbaar Ministe- ie bij de Kantongerechten te 's-Gravenha- ge, Delft en Alphen, ter standplaats 's Gra- enhage, 's Gravenhage. Voor de a.s. Moederdag. Ruime keuze Surprises Luxe doezen Bonbon en Fantasie gebak. LANGESTRAAT 56. TEL. 115 Commissie van advies. Tenslotte zijn benoemd in de Commissie an Advies bedoeld in artikel 3. onder 7o„ an bet Crisi3-Organisati«besluit lo. tot lid, tevens voorzitter?* jbr. mr. G. W. van der Does, advocaat en procureur te 's-Gravenhage; 2o lot. lid. tevens plaatsvervangend voorzitter mr. F. J. de Jong. advocaat en procureur te 's Gravenhage; 3o. tut leden: Mr. L. E. Roes. advocaat tc S-Gravenhage; mr. A. J. N. M. Struycken advocaat cn procureur te 's Gravenhage; J Biemond te Bleiswijk (Z.II.); Alb. Borst Pz te Rotterdam; prof. ir. B. v. d. Burg te Wa- eningen; dr ir W. J Droessen te Roer mond; ir. R. C Jonkman tc Zutphen; ir. C. Koopman te Zierikzee; M. Morra te Morra (Fr.); C. Th. L. Moors te Nieuw Vosmeer N.B.); tot secretaris mr. F. M. A. Schokking, tij delijk ambtenaar bij het Landbouw-crisis- bureau van het Departement van Econo mische Zaken te 's-Gravenhage. Met de naar de Een prachtige rondreis door Holland's schoone bloemenvelden voor slechts f 3.— p. p. Ruime 4 pers. auto's. Betrouwbaar perso neel. Vraagt inL bij den ondernemer G. LENSINK. Hoogeweg 49. Amersfoort. 3 Mei. Koffiehuis t Boompje. Verkooping van de perccelen Kapelweg 35 Kamp 29 en Hessenstraat 1. 8 uur n.m. 15 Mei. Hotel de Vergulde Zwaan. Veiling Hotel Café-Restaurant Dc Vergulde Zwaan. 3 uur n.m. Baarn. 3 Mei. Verkooping van inboe delgoederen in perceel Javalaan 9. 10 uur v.m. 9 Mei. Hotel Central. Verkooping 5 bur gerwoonhuizen Celebesstraat 7, 9, 11, 13 en 15. 16 Mei. Hotel Central. Verkooping dub bel woonhuis Zandvoortweg 69 b en 71. Achterveld. 2 Mei. Vergaderlokaal der Boerenleenbank. Verkooping woonhuis en bouwland. 2 uur n.m. 8 Mei. Boerenleenbank. Veiling Wilhel- mina's Hoeve. 11 uur v.m. Want van hoeveel belang Blue Band ook in de keuken is, hoeveel het ook bijdraagt tot het welslagen van een maaltijd, op het huishoud-^ boekje is Blue Band slechts een bescheiden post. Blue Band combineert kwaliteit met voordeel - tallooze Nederlandsche] huisvrouwen hebben de waarheid hiervan reeds ondervonden. VERSCH GEKARND 14ACT Men zoekt, vaak zijn geluk, gelijk men zijn bril zoekt, dien men op den neus heeft. naar het Engelsch van May Wynne. 20 Terwijl hij dit zei hield hij den blik ge richt op kolonel Aikton en die knikte: „Goed! Vrijdag op ditzelfde uur!! Ik maak mij sterk, dat er geen stoel onbezet zal blijven, welke afspraak er dan ook soms mocht gemaakt zijn". Geestdriftig gaven alle hun woord cn sir Hugh hief de roemer omhoog. ..Pontefract voor den koning!" riep hij „Dc Hemel schenke ons succes bij do bc- inachtiging van het slot!" liet kaarslicht bescheen den kring van mannen in hun schildcrachtigo kleeding, die allen de roemers omhoog hielden tot aan den rand gevuld met den robijnrooden wijn. En ondanks de lange krullen, do kanten kragen en lubben en de gekleurde sjerpen viel geen spoor van werkelijkheid waar to nemen op hun vastberaden gelaat, terwijl zij, als uit éen mond, herhaalden. „Pontefract voor den koning!" In één teug werden de roemers geleegd, waarna de saamgezworenen zich in hun donkere mantels hulden, en. met een en kel woord van afscheid aan hun gastheer, één voor één het vertrek verlieten. Op de verdieping daarboven lag een oude vrouw, met dc oogen wijd open, in haar staatsieledikant. 1-Iad zij ook den toast gehoord, waarop haar zoon cn zijn vrien den zoo geestdriftig gedronkken hadden? „Pontefract voor den koning!" Zou zelfs Pontefract den dood van den koning kunnen afhouden? HOOFDSTUK XI. Dc inneming van Pontefract. „Ik verlang naar bed", geeuwde Morrice Kolonel Cotterell fronste de wenkbrau wen. Hij had de Presbyteriaansche leerstel lingen verklaard voor ooren. die al even doof waren als die van de adder. Maar wie kon ooit boos worden op Dick? Zeker niet James Cotterell. streng ijveraar als hij was! Deze geestige kameraad en dappere sol daat want Cotterell had in vroegere ja ren naast Morrice gestreden mocht een vrijheid genieten, die al even groot was als het vertrouwen van zijn vriend. Zóó gul was Dick met zijn raad. zóó scherp was zijn opmerkingsgave gebleken bij vele gelegenheden, dat de gouverneur een onbepaald vertrouwen in hem stelde. Van hem had hij ook dingen te hooren ge kregen betreffende zijn eigen garnizoen, die hem in zijn ongenaakbaarheid anders nooit bereikt zouden hebben. Het pleitte wel voor Morrice's zin voor intrigue, dat hij goede maatjes was, niet alleen met den kolonel, maar ook met den kleinsten koksmaat in het kasteel. Op dien gedenkwaardigen avond ging Morrice, slaperig als hij was. dus naar bed en James Cotterell eveneens, vervuld van niets anders dan van de leerstellingen van John Knox, *7 - Daar praatte hij nog over. tot het snur ken van zijn kamergenoot hem blijk gaf, dat do doove adder andermaal weigerde naar zijn stem te luisteren. Maar de gouverneur sliep, toen omtrent middernacht Dick Morrice ontwaakte, zachtjes opstond, haastig zijn kleeren aan schoot en daarbij ook niet zijn zwaard of pistool vergat eer hij op de lecnen liet vertrek verliet, maar toch niet kon nala- len nog eens even met schuldig genot te kijken naar het door dc zon gebruind cn verweerd gelaat en to luisteren naar het luide snurken, dat hem deed denken aan den diepen, eentonigen preektoon van den Presbyteriaanschen voorganger. „Nu", dacht hij bij zichzelven. terwijl hij do gang doorliep naar de plek, waar een bevriende schildwacht hom wachtte, „in den oorlog is alles geoorloofd en deze on derneming zal mij méér liefde doen win nen, dan die van James Cotterell. hoezeer ik hem dan ook verplicht ben voor zijn goede mecning!" En hij dacht vol teederheid aan Barbara met de mooie, bruine oogen en hetgeen zij hem beloofd had. op den dag. dat hij zich zoozeer verdienstelijk zou hebben gemaakt tegenover den koning. Een ommezien bleef hij onder aan de steenen trap staan. Er waren twee punten, vanwaar het signaal gegeven zou worden aan de wach tende koningsgezinden. Van de beide schildwachten stelde bij meer vertrouwen in Hartley, dan in Da- rington. Dan moest hij juist het eerst gaan naar Darington, die de wacht hield op het bol werk tusschen den Koninginne- en den Koningstoren, en dan naar Hartley, die aan den westkant van het eerste terras, onder de schaduw van den schatbewaarderstoren, stond. Zonder verwijl klom hij naar boven en vond Darington verlangend, om mee tol uitvoering over te gaan en dus in het minst niet tegenstrevend, waarvoor hij nog wel ecnige vrees had gekoesterd. De maan was aan het afnemen en ver spreidde dus slechts een ongewis licht, zoo dat dc groep mannen, dio beneden stond, één donkere massa leek, van het bolwerk dertig voet hooger gezien. Op liet afgesproken teeken werd een lad der tegen den muur gezet en begonnen zij die te beklimmen, zoo stil en gcruischloos, of ze geestverschijningen waren van dege nen, die bij een vorig beleg op dergelijke wijze waren opgestegen. Terwijl beide mannen over do borstwe ring stond geleund, orn zich te overtuigen, dat allee goed ging. klonk er een kreet van den westelijken muur, waar de Schatbe- waarderstoren een donkere schaduw wierp over een rij lagere gebouwen. Zonder zich den tijd te gunnen om te on derzoeken wat zulk een onwelkom geluid beduiden mocht, ijlde Morrice heen en liet Darington alleen kennis maken met die nieuwe vrienden. Halverwege do trap, die naar do plek leidde, waar Hartley geposteerd had moe ten staan, kwam een ander soldaat hem tegemoet. Morrice schrikte zoo zeer. dat hij bijna bet evenwicht verloren had. „Wat nu?" riep hij. „Waarom schreeuw de je? O, je bent Joshua Parsley... Waarom ter wereld?" „Ik ben het. kolonel Morrice. Ik sta hier inplaats van Hartley, die bezocht werd door de zonde der dronkenschap, op een oogen* blik van zwakte des vleesches. en dit juist, nu de vijand gebruik heeft gemaakt van de duisternis, om ons te overvallen." „Je lijkt wel gek. Parsley!" riep Morrice met geveinsde verontwaardiging. ..De vij and? Ik geloof zoowaar, dat de drank ook jou do oogen beneveld heeft, of althans schijnbeelden voor je oproept!" Ten antwoord trok Joshua den ander bij de mouw en drong: „Kijkt u dan zelf eens. kolonel Morrice* Sinds den dag van mijn bekeering, nu twee jaar geleden, is mij geen druppel drank meer over de lippen gekomen. Maar als u zich nu eerst zelf eens overtuigd heeft, dan ga ik zoo gauw mogelijk den gouverneur waarschuwen". „Waar zijn die vijanden dan?" vroeg bij en deed, of hij tevergeefs van den cencn kant naar den anderen over de lage borst wering heenkeek, ofschoon hij met één oog opslag de ladder zag, met de gedaanten, die er tegenop klommen. En de list lukte. In zijn ijver boog Joshua zich ook voor over cn stak zijn rechterarm uit. „Daar!... begon hij. maar kwam niet verder. Met de lenigheid van een panter sprong Morrice op hem toe, hield met de rechterhand de keel van zijn slachtoffer toegeknepen, dat hij niet ten tweede male een alarmkreet zou doen hooren, en wierp hem toen over de borstwering. Morrice veegde zich het zweet van het voorhoofd, maar had nu de handen vrij om verder zijn onderneming ten uitvoer te brengen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5