tr 25 THANS VÓÓfc 4 CROOTE STOKKEN. BOVENDIEN CTS. OP EI K PAK EEN BON V OOR ERAAIE GESCHENKEN AMERSFOQRTSCH DAGBLAD PESIE'S BAD SNELTAX BLOEMBOLLENVELDEN TELEF. 1354 of 743 V erkoopimgem FEUILLETON Dinsdag 1 Mei 1934 32 e Jaargang No. 255 TWEEDE BLAD MENGELBERG TE DEN HAAG GEHULDIGD Een extra-concert Met onze verbeterde dienstregeling zal iedereen ons bad geregeld kunnen bezoeken. BOUWEN LANGS SCHOONE WATEREN AFSCHEID VAN GENERAAL SEIJFFARDT ALLE BABIES DIE PER JAAR IN NEDERLAND GEBOREN WORDEN WEGEN TEZAMEN, De Heks van Winslea Feestelijk ingehaald bij de viaduct aan den Leid schen straatweg 's-Gravenhage, 30 April. Hedenna- xniddag is dr. Willem Mengelberg, die van avond zijn eerste concert na zijn herstel in de residentie geeft, aan de grens der ge meente, bij liet viaduct over den Leidschen straatweg, feestelijk ingehaald. Medege deeld was, dat hij om ongeveer half vier daar per auto uit Amsterdam zou aanko men. Tegen dit tijdstip bevonden zich daar vele leden van het comité, dat zich gevormd had met het doel, hem te toonen, welk een bewondering ook in Den Haag voor den grootan dirigent wordt gekoesterd. Opge merkt werden de generaal Kalff, dr. Soes man, mevrouw Marchant, mevrouw Völl- inarSoetbrood Piccaerdt, de heer Völl- mar, de heer Siegfried de Leeuw en me vrouw De Jong—Mengelberg, zuster van dr. Mengelberg. Behalvo do leden van het co mité waren verscheidene andere belangstel lenden tegenwoordig. Een mailcoach, met vier schimmels bespannen, dragende rood- wit-blauwe pluimen, in en op welke koets vele jongelui hadden plaats genomen, wachtte dr. Mengelberg mede op. Ruim vier uur verscheen zijn auto. Juichend en wuivend begroette men den dirigent. Hij ontving ettelijke bloemstukken, onder welke een hart van roode anjers. Nadat men hem en zijn echtgenoole de hand ge drukt had, zette hij, opnieuw toegejuicht door do belangstellende schare, den tocht voort, voorafgegaan door de mailcoach, waarop men den posthoorn blies, en ge volgd door de leden van het comité in auto's. Het eindpunt van de reis was hotel de Oude Doelen waar dr. Mengelberg pleegt af te stappen, als hij in Den Haag vertoeft waar men ververschingen ge bruikte en waar velen den dirigent de hand dukten. Lang bleef men echter niet bijeen, omdat dr. Mengelberg met het oog op het concert, dat hij 's avonds zou geven, nog wat rust moest nemen. '6-G ravenhage, 30 April. De terugkeer van dr. W. Mengelberg na zijn langdurige afwezigheid wegens ziekte, is voor het zich hier ter stede gevormd hebbend comité aan leiding geweest, hem te huldigen. Men vond daartoe de aangewezen gelegenheid het ex tra concert, dat vanavond gegeven werd door het Concertgebouw-orkest in het Ge bouw voor K. en W. Tevens vormde zich een eere-comité onder voorzitterschap van Vraagt inlichtingen Tel. 925 Bisschopsweg 166. den minister van Onderwijs, K. en W., mr. Marchant. Het podium was smaakvol met bloemen en groen versierd, terwijl de dirigent op zijn lessenaar een bouquet anjers vond. Bij het binnenkomen van dr. Mengelberg speelde bet orgel een transpositie van een lied door Mengelberg gecomponeerd, toen hij 13 jaar was, en dat door dr. Joh. Wage naar omgezet is voor orgel. Even vóór de pauze begon, trad mr. dr. H. F. A. Völlmar naar voren om dr. Men gelberg too to spreken. Wanneer al ooit door dr. Mengelberg zou zijn betwijfeld, of zijn leiderschap van het Amsterdamscbe orkest en daarmede van een belangrijk gedeelte van het Amsterdam schc, ja zelfs van het Nederlandsche mu ziekleven, wel wordt gewaardeerd, zeide 6pr., dan zal die twijfel zeker thans wel grondig bij hem zijn weggenomen en men hem na een langdurig en gedwongen ver blijf in den vreemde hier te lande heeft bin nengehaald en toegejuicht op een wijze, die menig vorst hem zou kunnen benijden. Spr. achtte het dan ook overbodig, hem te gaan betuigen, hoe men ondanks do voor treffelijkheid van zijn plaatsvervangers, hem noode vrijwel het geheele concertsei zoen hebben moeten missen en welk een vreugde het is, hem nog vóór den afloop daarvan eenmaal gezond en wel aan het hoofd van dit orkest te zien. Spr. lichtte vervolgens toe, in welken tast baren vorm het Haagsche auditorium van dr. Mengelberg heeft willen trachten aan dezen feestavond een min of meer blijvende herinnering voor hem te verbinden. Spr. overhandigde voorts den dirigent een groote krans, dio vergezeld ging van een palmtak, bestemd voor den concertmeester Louis Zimraermann, die kan geacht worden, het orkest te vertegenwoordigen. Verder had men een boekwerk willen aan bieden, maar toen de keus gevallen was, bleek dit reed6 in zijn bezit te zijn en de tijd was te kort voor verder overleg! Dit ge schenk zal dus later aangeboden worden. Nadat de beer Mengelberg langen tijd was toegejuicht, sprak hij een enkel woord van dank, er op wijzende, dat hij 6lechts door sterken dwang zoo lang in het buitenland is geweest. De Woningwet kan dit euvel beperken Op vragen van den heer Polak, be tref f en- do het bevorderen van de totstandkoming van wettelijke bepalingen tot het tegengaan van bebouwing van oevers van rivieren, meren, plassen en soortgelijke wateren, heeft minister Slotemaker de Bruine, geant woord: Paragraaf 7 van de Woningwet, welke de bebouwing, en de bestemming van gronden regelt, bevat voorschriften omtrent uitbrei dingsplannen. Die plannen strekken tot een goede ontwikkeling van de gemeente, met inachtneming van alle belangen, die daarbij jn aanmerking komen, eventueel ook dat van natuurschoon. Door een, eonvoudig, uit breidingsplan kan derhalve met behulp van de Woningwet het euvel bestreden worden. Bijzonderlijk zij in dit verband verwezen naar art. 36, lid 1. slot, en lid 2, en art. 44, lid-1, van de Woningwet, hetwelk aan Gede puteerde Staten de bevoegdheid geeft den raad een er gemeente te verplichten een uit breidingsplan vast' te 6tellcn. Opdat, waar noodig, de Overheid het aan bevolen belang scherper bewake, is heden in een rondschrijven de aandacht van Gede puteerde Staten der verschillende gewesten op dezo aangelegenheid gevestigd en even tueel toepassing van art, 4-1, lid 1, van de Woningwet aanbevolen. Plechtigheid op het bureau van den generalen staf 's-G ravenhage, 30 April. Hedenoch tend heeft de chef vaii den Generalen Staf. luitenant-generaal Seijffardt, die, naar men weet, met ingang van morgen, ontslag uit den militairen dienst heeft verkregen, op hartelijke en zeer sympathieke wijze af scheid genomen van de officieren en amb tenaren, werkzaam op het Hoofdbureau van den Generalen Staf. In een der zalen van het bureau van ge neraal Seijffardt aan het Lange Voorhout hadden zich hedenochtend om 11 uur allen verzameld, toen de generaal, vergezeld van den hem toegevoegden hoofdofficier, kolo nel v. d. Vijver en zijn adjudant, 1ste luite nant Paters, binnentrad. Generaal Seijffardt richtte allereerst vrien delijke woorden tot den kapitein Verschoor, die eenigen tijd bij den Staf werkzaam is geweest cn met ingang van morgen een an dere bestemming gaat volgen. LUITENANT-GENERAAL SEYFFARDT. Daarna 6prak de aftredende chef van den Generalen Staf zijn medewerkers op harte lijke wijze toe. Hij memoreerde hoe prettig do samenwerking steeds was geweest en hoe hij er altijd naar gestreefd had om bij allo inachtneming der militaire hiërarchie ke verhoudingen een aangename omgangs sfeer té scheppen. A!|éen bij een "prettige ver houding in het officierskorps is het moge lijk in tijden van nood op elkaar te kunnen rekenen en voor elkaar in de bres te sprin gen. De herinnering aan de prettige wijze van werken en aan den kameraadschappelijken omgang op het hoofdbureau van den Gene ralen Staf maakt het afscheid van,daag moeilijk. De tijd, welke spr. hier dpprge- bracht heeft zal hem onvergetelijk blijven. Den officieren gaf hij de verzekering.' dat hij hun verdere carrière met belangstelling zal blijven volgen en hij besloot zijn toespraak met zijn beste wenschen voor het welzijn van allen. Kolonel v. d. Vijver voerde vervolgens na mens de officieren van den Staf en namens het Krijgsgeschiedkundig Archief het woord Hij dankte den generaal hartelijk voor zijn afscheidswoorden cn zeide diep door drongen te zijn van de beteekenis van dit oogenblik. Voor den generaal beteèként dit oogenbjik de slotacte van een militaire loop baan van bijna 46 jaar. Gij zult op dit mo ment, aldu6 richtte kolonel v. d. Vijver zich tot 'den scheidenden generaal, ongetwijfeld vervuld zijn van bijzondere gevoelens, wan neer gij terug ziet op uw loopbaan, welke gij in 1868 als cadet hebt aangevangen. Thans verlaat gij 'den dienst alè luitenant- generaal, chef van den Generalen Staf. Voor'uw ongeschokte' werkkracht zal zich ongetwijfeld weer een nieuwe taak voor doen. Het scheiden is voor u moeilijk, maar ook voor ons. Wij verliezen in u een chef cn een kameraad. G,ij waart als chef ons een voorbeeld in alles en als kameraad waart gij jong en ging ons voor in sportiviteit cn gczelligen omgang. In eu buiten den dienst wist gij steeds een sfeei* te scheppen van levenslust, eerlijkheid en waarachtigheid. De officieren van den Generaten Staf heb ben gemeend hun sympathie niet alleen bij woorden te moeten laten, doch een blijvend aandenken aan dezen dag te schenken. Door do kunstenaarshand van den heer van Ro- mondt is een portret van u geteckend in pa6tel. Dit geschenk ging vergezeld van een al bum, vermeldende de namen van de gevers en verlucht met afbeeldingen uit de jaren, dat de generaal als chef van den 6taf i6 op- gelreden. Met enkele vriendelijke woorden dankte de generaal Seijffardt voor dit mooie ge schenk. Hij vond het geschenk zeer sym pathiek. In zijn huis heeft hij kleurteeke- ningen van zijn betovergrootvader, over grootvader, grootvader en vader, allen in kleuren en in hun uniformen als officier. Het i6 een aangename gedachte, dat zijn beeltenis hierbij gevoegd zal kunnen wor den. Met de naar do LUCHTVAART. Zomerdienstregeling K. L. M. Thans is ook verschenen de zomerdienst- regeling der Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor de Europecsche lijnen. Luchtreisgids K. N. I. L. M. De Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij heeft voor dit jaar een practische luchtreisgids samengesteld, waarin de verschillende vervocrsbepalingen voor passagiers, bagage, vrachten, de dienstregeling en tarieven, gegevens over luchtpost en benevgns eenigc foto's opgeno men zijn. A. Heije toekende een artistieken omslag. DE WERKLOOSHEID DAALT. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 590.000 leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vcreenigin- gen in de week van 9 t.m. 14 April heeft be- dingne 24.3 pet. In de vorige verslagperiode (20 t.m. 31 Maart) bedroeg het percentage 21.8; de werkloosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.5 pet. In de over- Een prachtige rondreis door Holland's schoone bloemenvelden voor slechts I 3.— p. p. Ruime l pers. aato's. Betrouwbaar perso neel. Vraagt InL bij den ondernemer G. LENSINK. Hoogeweg 49. Amersfoort. 2 Mei. Soc. Concordia. Verkooping van deftig meubiliair. 11 uur v.m. 3 Mei. Koffiehuis 't Boompje. Verkooping van de perceclen Kapchveg 35 Kamp 29 en Hcssonstraat 1. 8 uur n.m. 15 Mei. Hotel de Vergulde Zwaan. Veiling Hotel Café-Restaurant Do Vergulde Zwaan. 3 uur n.m. 15 Mei. Hotel de Zwaan. Verkooping van de winkel- cn woonhuizen aan de Albert Cuypstraat 26 en 28. 8 uur n.m. 17 Mei. Café Boompje. Verkooping van de porccolen Amersf Straatweg 128, 130 cn 132 te Soest en verder Leusderweg 52 cn 54, 8 uur n.m. B a a r n. 3 Mei. Verkooping van inboe* delgoederen in perceel Javalaan 9. 10 uur v.m. 9 Mei. Hotel Central. Verkooping 5 bur gerwoonhuizen Colebesstraat 7, 9, 11, 13 en 15. 16 Mei. Hotel Central. Verkooping dub bel woonhuis Zandvoortweg 69 b en 71. Achterveld. 8 Mei. Boerenleenbank. Veiling Wilhelmina's Hoeve. 11 uur v.m. eenkomstigc weck van 1033 bedroeg de werk loosheid 26.8 pet. 1604 organen van de openbare arbeids-< bemiddeling stonden op M April 19934 in to taal 344.919 werkzoekenden ingsch reven, waaronder 329.300 mannen. Hiervan waren werkloos 321.758 personen, waaonder 311.049 mannen. Op 31 Maart bedroeg het totaal aantal in geschrevenen bij een gelijk aantal organen 321.114 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 31 Maart gedaald met 19.903, het aantal werkloozen met 10.201. nog niet 'fr van de hoe veelheid Sunlight Zeep die de Nederlandsche huis vrouwen jaarlijks gebrui ken! En waarom wordt er zooveel Sunlight Zeep ge bruikt? Omdat de huis vrouw door er varing over. tuigd is van de voortreffe- lijke kwaliteit van Sunlight Zeep! Vrijheid beteekent verantwoordelijkheid, daarom vreezen de mee.sic mensphen de .vrijheid. naar het Engelsch van May Wynne. 23 Maar verbeeld je nu eens dat Hugh haar kwam opzoeken op Rosemary Lodge! Zo durdfe er zich eenvoudig niet indenken, wat daaruit al voor tragedieën zouden voortkomen! Dus. onder veel tranen, veel voorgewende opgewektheid en vele opdrachten, die heel dwaas zouden hebben geklonken in minder belangstellende ooren. scheidden de gene ven, waarop Marjorie, met haar vader naast zich, cn Parker en een bediende ach ter zich. naar Doncastcr reed. Dr. Stapleton zelve bleef net lang genoeg om naar de gezondheid van zijn geachte zuster te vragen, haar wijn en wei en kaas cake te proeven, en maakte toen ijlings een excuus om te vertrekken, daar de vennen in de avondschemering gevaarlijk waren, vooral waar er een ontmoeting viel te duchten met Jack of Lanthorn en zijn soortgenooten. Deze Jack of Lanthorn was een beruchte persoonlijkheid in West-Yorkshire, vooral In den omtrek van Winslea en Pontefract ofschoon men ook wel op een afstand van twintig mijlen en meer van Brayton Barf dn Stambleton Heigh van hem. hoorde. Er werden van allerlei dingen van hem verteld, en. ofschoon het meer grappenma kerijen dan schurkenstreken waren, had niemand ooit de identiteit weten te bepalen van dien alom zich vertoonenden struik- roover. Drie jaar lang had bij nu al de schroom valligen zich eens extra doen bedenken, eer zij na zonsondergang den tocht over de vennen ondernamen., en gedurende al dien tijd had toch niemand ooit het gelaat te zien gekregen, dat bedekt was met een dicht masker cn evenmin had men ooit het paard, of het tuig, laat staan den man zeiven bij daglicht te zien gekregen. Geen waard zou Jack of Lanthorn heb ben verwelkomd in zijn herberg, geen knap pe meid. die ooit, werd lastig gevallen door de hofmakerij van den schurk. Een nacht uil was hij inderdaad, maar één. wiens grappen altijd ^an onschuldig-scfiertsonden aard waren. Hierbij kwam nog. dat geen reiziger, wiens zadclzakken plat waren, of die er over het geheel armoedig uitzag, werd aangehouden door Jack. wiens grijs paard voor zoo een uit den weg placht te gaan, terwijl ridderlijk een hoed met bree- den rand. van een schoon gevormd hoofd werd genomen en Jack of Lanthorn verder draafde over de vennen, lachende als een jongen, die appels van de boomen had ge kaapt en er afkwam, zonder achtervolgd te V/orden. Maar Jack kwam hem nu toch goed te pas, dacht dr. Stapleton. toen hij. de laatste kruimel kaascakc had genuttigd en ver langde naar het heiligdom van zijn stu deerkamer, waar hij ongestraft kon snui ven en waarheen-hij dus nu ook des te vroeger kon terugdraven met den struik- roover als boeman. Dien middag omhelsde Marjorie haar vader misschien wat langer dan anders, terwijl zij hem 9meekend influisterde, dat hij dien dag over drie weken toch wel heel vroeg zou komen. De doctor knikte van ja; misschien met wat meer sympathie dan gewoonlijk, lllj streek haar eens liefkoozend over het hoofd en vermaande haar zooals hij dit altijd deed om haar tante te gehoor zamen. .Het dienc gezegd cjat Marjorie nooit min der lust had gevoeld om dit te doen, dan toen zij haar vader nakeek, en toen ze eindelijk het puntje van den staart van Gray Thomas had zien verdwijnen, ijlde zij naar boyen, wierp zich te bed cn snikte niet omdat haar. vader weg was maar omdat drie weken haar een i indeloozcn tijd toeschenen, eer zij haar geliefden Hugh zou weerzien. Dien avond na het souper moest Marjo rie stijf en netjes rechtop op haar stipel met hooge leuning zitten luisteren naar de wijze lessen van tante Penélope. Gedurende anderhalf uur hield het jonge ding het vol. met stoicynsche kalmte, maar toen tante's aanklacht tegen de mannen eindelijk haar hoogtepunt had bereikt, brak Marjories naald, haar patroon viel op den grond en met hoogroode kleur van ergernis en verontwaardiging ging zij met gevouwen handen \lak tegenover haar tante staan. „Het is niet waar!" riep zij. „O. neen tante Penelope! Het is niet waar dat... dat alle mannen zoo zijn!" „Marjorie!" Als mistress Stapleton zich in haar waar digheid gekrenkt achtte, dan was zij ge weldig. Beschaamd 6loeg Marjorie de oogen neer, teen tante haar gebood naar haar kamer to gaan cn nog eens goed haar woorden té overdenken en te overpeinzen Eigenlijk was die straf niet anders, dan waarop het nichtje al anderhalf uur had uitgezien. Met zedigen groet verliet zij dan ook zoo gauw mogelijk het vertrek, waar mistress Penelope zich bleef zitten ergeren over de onbeschaamdheid van het opko mend geslacht en zich vast, voornam om van haar broer te weten te komen met wie Marjorie al zoo omging. Had het Lot haar in kennis gebracht met Ba-rbara Carcroft. dan zou rnistreés Staple ton zeker niet bewaard zijn gebleven voor een beroerte! Dat een slechte invloed al werd die dan ook enkel vermoed moest tegenge werkt worden door een goeden, was de overtuiging van tante Penelope, die dan ook steeds met den grootsten nadruk terug kwam op haar aan- cn terechtwijzingen, hetgeen een jonge dame van stand behoor de te doen. Marjorie droeg die zedclesscn zoo goed, als het haar maar immer mogelijk was; dot ze er échter genoeg van had. bleek wel duidelijk uit het feit. dat ze utermate ver heugd was toen ze een bezoen kreeg van Janet Birley. Tot wederzijdsche, niet geringe verras sing. hadden de beide meisjes elkaar ont moet in de straten van Doncaster. Janet had het geheim van haar broer wel vermoed, toen de geestverschijning zooals hij immers veronderstelde van Marjorie hem begroette bij zijn terugkeer naar Winslea Grange, op den dag, dat do boodschap van Langdale zoo ongelukkig te land of liever te water kwam. Birley had een kreet van verbazing niet kunnen onderdrukken en toen was hij, tril lende. op een stoel gevallen en eerst toen Marjorie tot hem gesproken had, had hij zich kunnen losmaken van de vrees, dat zij een geestverschijning was. Maar de ver lichting, dat oogenblik van zwakheid, waar op hij zich wat meer had laten gaan. dit alles was voldoende bewijs geweest voor Janet, hoe haar stiefbroer over het nichtje dacht. Marjorio zou zeker een ideaal schoon zuster zijn geweest, maar aan den anderen kant was het goed voor James, om ook eeii3 te ondervinden, dat dc wereld niet geheel voor hem geschapen was en dat iemand hem eens vertelde, dat zij doof was voor zijn betuigingen cn bevelen. Sinds dien bewuste» dag had Janet Mar jorie niet weergezien, want dc inneming van kasteel Pontefract had de vijandelijk heid weer versterkt tusschcn koningsgezin- den cn Rondhoofden. „Maar Moggie", riep zij, Marjorie bij een oude afkorting noemend, „wat doet mij dat goed, dat ik je lief gezichtje weer eens ziel Waar logeer je? En is je vader bij je?" Marjorie schudde het hoofd cn lichtte Ja- r.ct toe, dat zij logeerde bij tante Penelope. De zucht, waarvan deze medcdeeling ver gezeld ging. verklaarde Janet genoegzaam den staat van zaken. j.JWordt vervolgd].

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5