J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION mmANDEL 1928 per flesch f 1.45, per anker 58. BESMETTINGSGEVAAR VOOR SCHOLIEREN DE KUNST IN NOOD Onze Postvliegers onderweg Sproeten komen vroeg in CRISISCOMITE'S ZETTEN ARBEID VOORT GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE i Vele kamerleden achter de voorgestelde voorziening onvoldoende Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka- met is verschenen in zake het wetsontwerp bescherming van leerlingen tegen de gevol gen van besmettelijke ziekten van perso neel aan inrichtingen van onderwijs. Hieraan wordt ontleend, dat men vrij al gemeen het streven der Regeering toejuich te om door wettelijke maatregelen leerlin gen van onderwijsinrichtingen tegen het ge vaar van besmetting met tuberculose door leden van het schoolpersoneel zooveel mo gelijk te beschermen. Vele leden achtten evenwel de geboden bescherming onvoldoende. Zij gevoel den het als oen ernstige leemte, dat het ontwerp geen maatregelen bevat ter bestrij ding van het infecticgevaar door leerlin gen onderling. Zij meenden, dat van de zelf standige werkzaamheid van gemeentebe sturen ten deze vaak weinig te verwachten is. De commissie van rapporteurs wijst er op, dat na het afdeelings-ondcrzoek bekend is geworden, dat op de openbare u.l.o.- school te Emmor-Compascuum, aan het Bis schoppelijk College te Roermond en aan een school te Ambt-Hardenberg een aantal leerlingen is besmet door mede-leerlingen, lijdend aan tuberculose. Een aantal leden wilde de werking van 'de wet nog verder uitbreiden. Zij zouden de hierbedoelde verklaring ook willen eischen van hen, die als leerling wenschen te worden toegelaten tot een kweekschool .voor onderwijzers. Voorts betreurden vele leden, dat de Rc- geering niet periodieke keuring van perso neel van onderwijsinrichtingen voorschrijft. Het bezit van een verklaring, als bedoeld in art. 2, moge al een waarborg geven, dat de houder ten tijde, waarop de verklaring werd afgegeven, niet lijdende was aan open tuberculose, niettemin kan daarna het be smettingsgevaar optreden, een gevaar, dat <le Regeering door de bepalingen van de artikelen 3 en 12 van het wetsontwerp meent te keeren. Aangenomen, dat het aantal personen, op wie het wetsontwerp betrekking heeft, rond 75,000 zou bedragen, meenden enkele dezer leden, dat de kosten van periodieke tweejaarlijksche keuring, met inbegrip van die voor de verplaatsing naar de consul- la tieburcaux van de te onderzoeken perso nen en de onderzoekers, het bedrag van 100,000 per jaar niet zouden overschrij den. Eenige leden herinnerden er aan, dat het [wetsontwerp tot wijziging van de Lagcr- Onderwijswet 1920 een meer omvattende eeröte keuring voor onderwijzers in vasten dienst vereischt in liet daarbij voorgestelde artikel 36bis, dat spreekt van een verkla ring, afgegeven door twee deskundigen, 'dat de betrokkene geen ziekten of gebre ken heeft, welke hem voor het ambt van onderwijzer ongeschikt maken. Volgens deze leden is zulk een regeling te verkie zen boven de voorgestelde keuring op de open tuberculose, die zich beperkt tot het besmettingsgevaar voor leerlingen. Andere leden gaven de voorkeur aan de regeling van de artikelen 7 en 8 van het Algemeen Ambtenarenreglement. Bij sommige leden rezen de vragen, of men niet tot het oordeel moest komen, dat het gevaar van besmetting door tubercu loselijders er één is, dat men, als zoovele risico's van het leven, nu eenmaal moet aanvaarden en of niet de tbans voorge stelde, gebrekkige en weinig of niets ge vende regeling, nu een afdoende regeling practisch onmogelijk is, achterwege moet blijven. Enkele leden 6tonden ook op andere gronden afwijzend tegenover de gehcele strekking van het wetsontwerp. Vele leden achtten open tuberculose een onjuist criterium. Beter vonden zij het, een verklaring te vorderen, dat de betrokkene niet lijdt aan een vorm van tuberculose, die voor leerlingen ernstig besmettingsgevaar oplevert Verscheidene leden meenden, dat dit wetsontwerp in de artikelen 5 tot en met 9 ten onrechte ingrijpt in de privaatrechte lijke verhoudingen tusschen werkgever en onderwijzer of leeraar. Een aantal leden sprak de wenschelijk- hcid uit, de keuring op te dragen aan de bestaande consultatiebureaux. Vele leden hadden er overwegend be zwaar tegen, dat een inrichting van onder wijs zonder vorm van proces en zonder recht van beroep kan worden gesloten. Zij zouden het beter achten, indien werd bepaald, dat de minister, na het bestuur eener inrichting van onderwijs te hebben gehoord, deze wegens onvoldoende mede werking voorloopig kan doen sluiten, waar na het bestuur der inrichting beroep heeft op de Kroon en deze gehoord den Raad van State, beslist. Bij artikel 11 vonden vele leden het niet juist, dat in bepaalde gevallen het hoofd of plaatsvervangend hoofd strafbaar wordt gesteld. OM DE GELDKIST VAN DE NEDER- LANDSCHE BANK. Rotterdam. 15 Mei. De rechtbank heeft heden den 57-jarigen C. M., gedeti neerd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, meta ftrek der preventieve hech tenis. Verdachte had zich op 8 Maart met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot een lokaal van de expeditiefirma Ente ring aan do Hoofdstraat te Schiedam, waar hij wilde probeeren het slot te verbreken van een kist, waarmee de bijbank Rotter dam van de Noderlandschc Bank een zen ding van 8000 aan specie aan haar corres pondent ie Schiedam had verzonden. Ver dachte was echter bij zijn werk oo heeler- daad betrapt HOEVE AFGEBRAND. Groesbeek, 16 Mei. Hedenmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in do „Kruishoeve" van den landbouwer G. Lieffers, in de buurtschap Bruuk nabij Groesbeek. Het vuur greep snel om zich heen. Een oude vrouw kon met moeite worden gered. Een varken en een hond kwamen in de vlammen om. Het overige vee kon worden gered. Dit is In enkele weken tijd de vierde brand in Groesbeek. Met de daadwerkelijke hulp verschaffing is einde Maart een begin gemaakt 's Gravenhage, 16 Mei. Het Comité met don vcelzeggenden naam: „De Kunst in nood", dat in stilte reeds een maesa voorbereidend werk heeft verzet en dat bij zijn beroepen op medewerking van het Ne- derlandsche volk ook naar buiten van zich heeft doen hooren, heeft in een perscon ferentie, gehouden bij Kleykamp, belang wekkende mededeelingen gedaan over de van alle zijden ondervonden sympathie en over do wijze, waarop het totnutoe heeft gehandeld, zoomede over zijn plannen voor de naaste- en misschien nog verre toekomst. De beer Luc. Willink, een van de ijverige leden van dit comité, vertelde ons o.a., wat de ervaringen aangaat, dat wel zeer duidelijk is gebleken, dat er on der de Nederlandsche kunstenaars bitter gebrek wordt geleden, maar hij mocht er tevens bij zeggen, dat op zeldzaam verras sende cn eensgezinde wijze alle instanties, tot welke het comité zich heeft gewend ora hulp. die medewerking hebben verleend Begin September 1932 is men „en trés petit comité" begonnen en. zooals alle be gin, is dat een moeilijke aanvangsperiode geweest, maar al spoedig kwam do be langrijke toezegging van II. M. de Konin gin, die, als kunstenares zich het lot van do crisis-slachtoffers in de Kunst in hooee mate aantrekkend, dadelijk een zestal ba rer werken ter reproductie afstond voor de collectie, welke het Comité zich voor stelde ten bate van de noodlijdende beel- dende-kunstenaars in boekvorm uit te ge ven. Geleidelijk kwamen toen tal van toe zeggingen tot actieve deelname van kun stenaars aan het werk binnon, zoodat een rijke representatieve verzameling werd verkregen. Geruimen tijd was echter noodig voor het vormen van een garantie-fonds ora een dergelijke lithografische uitgave te kunnen verwezenlijken, want men wilde niet in zee gaan, alvorens het geld daartoe was bijeengebracht of althans verzekerd. In tal van plaatsen van ons land 19 het comité erop uitgetrokken om sympathie voor de uitgave te winnen cn het mag met vreug de worden geconstateerd, dat men die sym pathie op royalo wijze heeft mogen ver werven. Het voorloopig resultaat was, dat de fraaie uitgave betaald ter wereld verscheen zoodat verder allo opbrengst ten bate van de noodlijdende kunstenaars kon worden geboekt. Het is een werk in zes deelen geworden, waarvan elk deel ook afzonder lijk verkrijgbaar word gesteld, maar dat ais geheel een zoo vaardevol bezit mag worden genoemd, dat het geen twijfel meer behoeft te lijden of do geheele voorraad van 4600 exemplaren van de collectie zal spoe dig zijn uitverkocht. Hierbij dient in nanrnerking te worden genomen, dat een 1200-tal exemplaren moest worden gereserveerd voor do deel nemers aan het garantiefonds enz. Intus- schen hebben vele inteekenaren een veel hooger bedrag dan de netto-prijs 15 met inbegrip van linDen portefeuille) aan het comité toegezonden, hetgeen den nood lijdenden kunstenaars weder ten goede komt en bovendien mogelijk maakt, dat een grootcr aantal kan worden geholpen dan waarop men aanvankelijk rekende. Do te helpen personen ontvangen geen uitkeering, doch zij ontvangen honorarium voor een of racer kunstwerken, die zij aan het comité ten verkoop aanbieden. Natuur lijk moet een keuring van het werk aan den verkoop voorafgaan; niet alles wat aangeboden wordt, kan op den titel van kunst aanspraak maken, doch in geval van twijfel wat bij kunst nu eenmaal mogelijk is dan geeft de nood den do?r- 6lag. Voor de te koopen werken betaalt het. comité een redelijken prijs, in vele ge vallen heel wat meer dan do vaak al te bescheiden vervaardiger ervoor heeft ge vraagd. Allo aangekochte werken zullen worden tentoongesteld en bij elke tentoonstelling zullen cr een aantal worden verkocht, bij loting of op andcro manier, waarvan de opbrengst langs een omweg weder aan ie noodlijdende kunstenaars ten goede komt In alle steden en in tal van dorpen van beteekenis zal de tentoonstelling van zich doen getuigen. Met do daadwerkelijke hulpverschaffing is intu6schen einde Maart reeds een begin gemaakt cn daarmede wordt in snel tempo voortgegaan. Voorzitter van het comité is de heer C. G. Kleykamp, directeur van de Koninklijk® Kunstzaal, secretaris-penningmeester is mr J. Visser, directeur van A. van Hoboken Go's Bank alhier, welke laatste tevens de verkoop-organisatie van do uitgave heeft behartigd, met medewerking van den heer E. J. van Dort. die een krachtig aan deel in de propaganda voor zijn rekening heeft genomen. Op 10 Mei en 15 Mei j 1. hebben minister Merchant cn oud-minister Reijraer reeds hartelijke woorden door de radio gespro ken ter aanmoediging van dit mooje werk. Kwartel Oehoe 10-5 Amsterdam 16—5 Marseille Home 15—5 10—5 Athene Mersatnatruh Cairo Gaza 11-5 Butbawells 14—5 Bagdad Boeshir 12—5 Djask 13—5 Karachi 13—5 Jodpoer 12—5 Allahabad 14—5 Calcutta 11-5 Akyah 15—5 Rangoon Bangkok 10-5 16-5 Singapore 9-5 Medan Batavia 9-5 16—5 16-5 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 24 Mei. het voonaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten WAT ETEN WIJ MORGENi VOOR DE KOFFIETAFEL. Ansjovis met tomaat. Ontzout de ansjovis en maak ze schoon. Leg de filets ruitsgewijs op een schotel. Laat plakken tomaat en ringen ui 20 min. marineeron in ccn mengsel van 4 deelen slaolie cn 1 deel kruidenazijn. Laat ze Iets uitlekken cn garneer hiermede de ansjo visschotel. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Kabeljauw met kerriesaus. Aardappelenpuree. Salade. Rijst met bessensap. Bereiding ^vischschotel: 500 gr. gekookte viseh (die van graten en vellen is ontdaan), G d.L. vischbouillon, 80 gr. boter, 1 ui, 40 gr. bloem, 2 theelepels kerrie, K» d.L. melk (of room), wat zout. Hak de ui fijn en fruit deze met de ker rie in 40 gr. van dc boter goudgeel. Voeg de bloem er bij en kook er met de bouillon en do melk (of de room) een sausje van. Zeef de saus en roer er de rest van de bo ter door heen. Maak do gekookte ontgrate stukjes visch er in warm, voeg er zoo noo dig wat kerrie ann toe en dien de visch op in een rand van aardappelpuree. DE BENQODIGDt VISCH even bestellen bit GLASTRAS VISCHHANDE! ÜTRECHTSCHESTRAAT 40. Tel Op verzoek van de regeering De Telegraaf meldt: Op verzoek van de regeering zal het Na tionaal Crisiscomité cn zullen ook de acht tien crisis-comité's in de grootere gemeen ten in den winter van 1934'35 hun werk voortzetten. Op initiatief van het Nationaal Comité waren dezer dagen alle coraité's bijeenge roepen. Op die conferentie is besloten aan bet verzoek van de regeering gevolg te geven. De geruchten, dat de crisis-comité's hun werkzaamheden zouden staken in ver band met het zestig-millioenplan zijn dus onjuist. Wel is het voor sommige comité's twijfelachtig geweest of zij voldoende gel den zouden hebben om bun steunactie voort te zetten. Ook daarvoor is een oplos sing gevonden, zoodat vaststaat, dat er voldoend© middelen zullen zijn. DE BOTSING TUSSCHEN TWEE TOURINGCARS TE OVERSCHIE. Het Haagsch Gerschtshof wees gisteren arrest in de zaak tegen den 40-jarigen chauffeur J. M. II., uit Don Haag, die door dc Rotterdamsche Rechtbank is veroordeeld tot 1 maand hechtenis, terzake, dat hij als bestuurder van een touring-car in den vroe gen ochtend van Zondag 13 Augustus 1933 te Overschie in botsing is gekomen met een uit Luxemburg terugkeerende touringcar, tengevolge van welke botsing ongeveer 30 passagiers, waarvan 5 ernstig, werden ge wond. Het Hof heeft heden het vonnis der Rot terdamsche Rechtbank bevestigd. Vrijdag 18 Mal. Hilversum: Golflengte 301.5 M. V.A.R A 8.01 Gromofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A R A. 10.15 Orgelspel door Johan Jong 11.00 Jan Lemaire draag voor, 11.20 Gramofoonmuziek A.V.R.O. 12.01 Kovacs Lajos en zijn orkest, ra.m.v. Magda van Donk, sopraan. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Causerie. 3.00 Gramofoonmuziek. V.A.R.A. 4.01 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 4-30 Na Schooltijd Carel Rijken vertelt 500 V.A R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.01 IS Mei-Volkenbondsdag Toespraak voor de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede door A. Rienks, oud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs. 6.15 Cor Steyn, orgel en Albert de Booy, zang. 6.45 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst, mt medewerking van Alb. de Boy, zang. 7.30 Een halve eeuw Socialistische Arbei dersbeweging: Lezing door W. Drop. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.57 Herhaling van S.O.S.-berichten. V.P.R.O. 8.01 Lezing: Nijmegen in bet licht van de kerkgeschiedenis. Spreker: Ds. F. H. G. van Iterson. 8.30 Concert. 9.00 Cursus: Het Vrijzinnig Protestan tisme in ons Volk. Spreker: Prof. Ir. W. Scbermerhorn. 9.30 Concert. 10.05 Nieuwsberichten Vaz Dias. 10.15 Lezing: De Vredesgedachte sinds de lste Haagscho Vredesconferentie (18 Mei 1899). Spreker: Prof. Mr. J. P. A. Frangois. 10 45 Gramofoonmuziek. V.A.R.A. 11.01 Jazz-muziek. 11.20 Populaire Gramofoonmuziek. Huizen: Golflengte 1S75 M. K.R.O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitzending voor Fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Lunchconcert, door Tom Cedor's Örchest. 1.00 Vredesboodschap van de kinderen van Wales 1.05 Gramofoonmuziek. I.20 Vervolg Lunchconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Zang- cn Hobo-recital, door Jan van Buggenum, bariton cn A. van Dongen, hobo. Aan den vleugel: Fred. Boshart. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Het K R O.-Orkest, o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.00 Land- cn Tuinbouw-voordracht door Th. Arts. 5.20 Vervolg K.R.O.-Orkest. 6.00 „Volkenbond cn Vrede" door Th. F. M. Schaepman. 6.15 Vervolg K.R.O.-Oi kest. 7.15 „Het Meifeest en de Meiboom", door Jan G. Hazewinkel. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Harmonie-Orkest „SI Ambrosius" uit Schiedam, o.l.v. J. F. M. Smits en „Schie dams Mannenkoor" o.l.v. Paul van der Put ten. 8.35 Nieuwsberichten Vaz Dias. 9.15 ,.Dc Bibliotheek van Koning Assur- barnipal". Voordracht door H. v. d. Eeren- beemt. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Het R K. Amsterdamsch kinderkoor, o.l.v. Louis Schwirtz. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Nieuwsberichten Vaz Dias. 10.35 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten- houwer. II.15 Gramofoonmuziek. Brussel: (Vlaamsche uitz.) 321.9 M. 12.17 Gramofoonplaten- Concert door sa lonorkest o.l.v. Karei Walpot. 1.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert door het Omroeporkest. 6.05 Pallieteruurtje. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Pianorecital dooi Karlo Poeiers. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Radio-symphonie- orkest o.l.v. A. Meulemans. Jef Haremans-programma. Brussel: (Fransclie uitz.) 483.9 M. 12.15 Gramofoonmuziek afgewisseld door zang van Mej. Fauconnier. I.20 Concert door salonorkcst o.l.v. Karei Walpot 5.20 Concert door het Radio Symphonie- orkest o.l.v. A. Meulemans. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianorecital door Wilmet Lambert. 7.20 Concert door Salonorkest 8.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v* Franz André. 9.35 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Franz André. 10.20 Gramofoonmuziek. Daventry: 1500 M. 12.20 Orgelconcert door Dom Gregory. Murray. 12.50 Het B.B.C.-Dansorkcst o.l.v. Hcnry. Ilall. 135 Het Northern Studio-orkest o.l.v. .T, Bridge. 3.50 Charles Manning en zijn orkest. 4.50 Emilio Colombo en zijn orkest uit Hotel Mctropole. II.001220 Dansmuziek door Harry Roy en zijn Band. Doutschlandsender: 1571 M. 6.25 Concert uit Kiel. 9.20 Vroolijk volksliederenconcert o.l.v* W. Diekermann. 12.30 Gramofoonmuziek. 2.20 Gramofoonmuziek. 6.10 Gramofoonmuziek. 8.35 Rijkszending. „Stunde der Nation'** „Musik im deutschen Heim". 9.50 Italiaansch Volksliederenconcert (Gr. platen)r Kalundborg: 1261 M. 12.20 Concert o.l.v. A. Bcndix. 3.10 Uitzending ter gelegenheid van den internationalen Goodwill-Day. Boodschap van de kinderen uit Wales. 3.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Emil Recsen. 8.30 Concert door Johan Bentzon, fluit en Otto Mortenscn, piano. Moderne Fransche muziek. 9.15 Populaire Italiaansche Opera-mu- zick door het Omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 10.50 Mandoline-recital door Kurt Jensen. 11.10—12.50 Dansmuziek, door Erik Tuxen's orkest en het Piano-Trio Cornelius- Kierulff-Schmit. L an g e n b e rg: 455.9 M. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 Concert door de Stafmuziek van de Jagcrs-Standarton uit Geilenkirchen o.l.v, Fasdorf. 12.20 Concert door het Philh. Orkest M. Gladbach-Rheydt o.l.v. R. Keitel. 2.203.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Concert rn.m.v. KI. Hansen (sopraan) II. J. Heuken ((piano), G. Gir&hausen (viool) L. Ilahner (piano) en A. Krüll (piano). 9.40 Pianocecital door II. Haasz. 11.2012.50 Dansmuziek door het Radio- Kamerorkest o.l.v. Keiper. P a r ij s: (Radio) 1648.4 M. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20850 Gramofoonplaten. 12.502.20 Concert door het Krettly-or- kest. 10.50 Dansmuziek door het Goldy-orkest, VOOR VASTE TAPIJTEN IN WILTON, AXMINSTER, MOUQUETTE EN BOUCLÉ MOET U EEN VERTROUWD ADRES HEBBEN. VRAAGT U ONS EENS STALEN EN PRIJS. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 „Goeie genade Kees. hoe Kom Je daar au gejat?" „Nee ouwe gekrege voor nege honderd sigarette- bonnetjes I" „En waar had Je die bonnetjes vandaan „Die ho "k gejat." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6