Stemming in het Saargebied 1/16 HENDERSON BLIJFT VO ORZ1TTER Donderdag 17 Mei 1934 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang No. 268 EEN RAPPORT. VAN DE VOLKENBONDSCOMMISSIE TREIN ONTSPOORD IN DUITSCHLAND "d DE MIJNRAMP IN HENEGOUWEN EEN MEMORIE VAN ROOSEVELT UITZONDERINGSTOESTAND IN LETLAND Zijn internationale troepen ter handhaving van de orde overbodig? Ger^ève, 15 Mei. (V.D.) Het secretariaat van den Volkenbond publiceert het voor- loopige verslag van do In Januari benoem de commissie tot onderzoek van voorbe reidende maatregelen voor do stemming in het Saargebied. Het rapport, welks aan vulling in den loop van de huidige raads zitting de commissie zich uitdrukkelijk voorbehoudt behandelt eerst de kwestie der stemmingsorganen. Het stelt zich op het standpunt, dat volgens het verdrag van Versailles de regeeringsbevoegdheden in het Saargebied ook gedurende de stem ming^ periode door de regeeringscommissie moeten worden uitgeoefend. Anderzijds wordt de instelling van een stemcommissie en van een stemgerecht voorgesteld. De 6temcommtssie zou bestaan uit drie leden, die niet tut een der belanghebbende 6taten behooren. Hun taak is volgens het voor stel do organisatie en de contróle op de stemmingshandelingtn. Het stemgerecnt zou bestaan uit twee eveneens onzijdige le den en in hoogste instantie recht spreken over het plaatsen op de stemlijsten en de geldigheid der stemmingshandelingen. Bo vendien zou het hebben te oordeelen over iedere overtreding van de stemmingsvoor schriften. Zeer uitvoerig gaat het rapport in op de bepaling van den kring der stem gerechtigden, d i. van de personen, die bij de onderteekening van het vredesverdrag hun woonplaats in bet Saargebied hadden. Het rapport beschouwt dan het volken rechtelijk begrip „woonplaats" en 6telt o.a. vast, dat daarvoor geen ononderbroken {verblijf noodig is. Ten aanzien van de stemmingsmodali teiten behoudt da commissie zich voor la ter definitieve voorstellen te doen. Voor het oogenblik wil zij zich er toe beperken de meening uit te spreken, dat het verdrag, wanneer het spreekt van stemming naar gemeenten of districten, verwijst naar de reeds '.n dit gebied beslaande districten, dat het derhalve niet toelaatbaar is, bij zondere stemdistricten te vormen. Onder het opschrift „Verificatie der slemresultaten" zegt het rapport: de com missie is van meen'ng, dat het verdrag, wanneer het bepaalt, dat de stemming plaats vindt naar gemeenten of districten, een methode op het oog heeft, die het mogelijk maakt de resultaten der volks stemming zóó te verifieeren, dat de stem ming in iedere gemeente of in ieder dis trict het voorwerp van een speciale bere kening vormt. Het rapport uit zich summier over de garantiekwestie. Het verklaart, dat de be studeering van de kwestie, door welke middelen de Saarbevolking tegen iedere pressie en iedere bedreiging beschermd zal worden en welke bepalingen moeten wor den gemaakt voor de handhaving der open bare orde gedurende de stemming, wordt voortgezet onder inachtneming van de ver. plichtingen, die uit het verdrag voor de onderteekenaars voortvloeien, alsmede van de verantwoordelijkheid, die de Volken bond draagt volgens het hem toevertrouw de manaaat. Ten aanzien van de kosten van de stem ming verklaart het rapport, dat de com missie aan het financieele comité van den Volkenbond verzocht heeft om opstelling van een schema en dat dit schema op het oogenblik wordt onderzocht. Het beveelt aan, dat de staat of de staten, wien het gebied zal ten deel vallen, de kosten moe ten dragen, zoo noodig naar billijke ver deeling. Indien het tegenwoordige regime gehandhaafd zou blijven, zouden de k06ten ten laste van het gebied komen. G e n v e, 15 Mei. (V.D.) De leider van het Duitsche front in het Saargebied, Pirro, heeft vanmiddag de internationale pers- ontvangen. Hij verklaarde, dat de 460.000 leden van het Duitsche front 93 van de slemgerechtigden vormen. De voorbereid selen voor de stemming kunnen gemakke lijk in vijf maanden voltooid zijn. Ten aanzien van do waarborgen zeide hij, dat de eenige doelmatige garantie door het Duitsche front zelf wordt gegeven, daar dit een eenheid vormt en ieder, die de discipline schendt, uitsluit. Er is geen bui- tenlandsche politic noodig om orde en rust te handhaven. De tijd der bezetting heeft geleerd, dat vreemde troepen juist aan leiding tot onrust geven. Als de Volken bond zou besluiten tot het zenden van po- litietroepen, dan zou hij, aldus Pirro, daar mee bewijzen, dat hij vreest de kleine min derheid, die niet tot het Duitsche front behoort, niet zonder troepen baas te wor- NIEUW SCHANDAAL Par ij s, 16 Mei. (V.D.). In Bayonne beeft men thans een nieuw schandaal ontdekt, waarbij door vervalsch'mg van handelspa pieren millioenen zijn verduisterd. Ditmaal betreft bet echter postchèques. waarop de bedragen met verscheidene nullen werden vergroot. Twee chèques ten bedrage van fr. 3 werden op deze wijze tot chèques voor fr. 3000 veranderd. De vervalscher liet de postchèques in B «yonne opgeven en in Parijs incasseeren, opdat het bedrog niet zou worden ontdekt. De politio heeft reeds een jongema^ gearresteerd, die uit een zeer aanzienlijke familie afkomstig is en wiens taak er in bestond, de vervalschte Chèques te Parijs te gelde te maken. den. Pirro keerde zich verder tegen de afkondiging van een onbeperkte amnestie, die een vrijbrief voor terreur zou beteeke. nen. Resumeerend stelde hij do volgende eischen: 1. Onmiddellijke vaststelling van den 6temmingsdatum in overeenstemming met den duidclijken tekst, van het verdrag van Versailles. De vaststelling van dien datum zou een kalmeering van den politieken toe stand tengevolge hebben, niet alleen in het Saargebied, maar ook daarbuiten. 2. Het onmiddellijk zenden van de stem mingscommissie naar het Saargebied. 3. Een stemmingsgerecht moet zich al leen bezig houden mot de technischestem- mingskwestiee. Daarentegen moet het ge zag der gewone gerechten en van het inter nationale hoogste gerechtshof bewaard blij ven, wil men niet, dat er een gevaarlijke rechts verwarring ontstaat. 4. Een interoatiorale politietroep kan slechts onrust in het Saargebied teweeg brengen. Een doode en acht zwaar gewonden Hannover, 16 Mei. (V.D.) De persafdee ling van de rijksspoorwcgendirectie deelt mede Op 1G Mei om 11.27 uur is bij Langwcdel in de nabijheid van Verden op de baan BremenHannover do D-trein 131 ont spoord. De machine en de voorste wagen vielen om. Eén doode en acht zwaar ge wonden zijn te betreuren. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk bet te snel pas- seeren van een wissel. Twintig licht gewonden. Ver den, 16 Mei. (V.D.) Onmiddelijk na het bekend worden van het spoorwegonge luk bij Lanwcdel werden geneeskundige hulp en brandweer gealarmeerd, die met allo beschikbare voertuigen naar de plaats des onheils snelden. Manschappen van de rijdende afdeeling van het Verdenscho ar tillerie-regiment belastten zich met do af zetting van het omliggende terrein. In de nabijheid werden verbandplaatsen opge richt. Ongeveer twintig licht-gewonden werden in boerenhuizen ondergebracht Verscheidene passagiers waren onmiddel lijk na het ongeluk begonnen met het blus- schen van den brand in den restauratie wagen, doch het vuur greep buitengewoon DE STERREN..ZMEL 16-23 MEI 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) Ster Vd 3* grootte, ofUeiuer Ster v/d 2' grootte. "Sfc Ster */d le gr. Z~ Melkweg Wettelijk ingeschreven bij hel Burvau */cidustrieclen Eigendom onder No. 64222 EERSTE M? VOLTE T1AAN Li 1ST C KVMmER N1EUVE MA/il 'ZUID VENTJS© MARS© JUPITER SATURNUS© Stcrretijd 13 h 26 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebëéjden; dc eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters gcctcekend. Drie maantjes: 16 in de Tweelingen; 19 in de Kreeft; 22 ten zuiden van den Leeuw. snel om zich heen en maakle hel reddings werk zeer moeilijk. Dit verklaart het feit dat de machinist en de stoker, die nipt on middellijk konden geborgen worden, nog steeds vermist zijn, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat beiden zijn nmgeko men. Dc gewonden zijn inmiddels naar het ziekenhuis te Vprden overgebracht. DE NALATENSCHAP VAN EEN TABAKS KONING. New-York, 16 Mei. (II.N.) Thans zijn de bijzonderheden bekend gemaakt over «ie regeling van den hoedei van wijlen James Duke. den tabnkskoning. die een vermognri van ongeveer 100 millioen dollar heeft na gelaten Zijn dochter erft een bedrag van 29.950.000 dollar, welk bedrag echter in eon trustfonds is vastgelegd. Voorts is nog een fonds van 52.525.000 dollar gesticht, waar van 40 000.000 dollar bpstemd is voor de Duke universiteit, terwijl hot overblijvende gedeelte verdeeld wordt tusschen verscha lende ziekenhuizen en andere instellingen. NIEMAND GERED. New-York, 10 Mei. (H.N.) In tegenstel ling met de aanvankelijke berichten wordt thans gemeld, dat geen. fier léden van de bemanning van het „Nantucket" vuurschip, dat gisteren door de Olympic aangevaren werd, gered is. Het aantal dooden tot 40 gestegen Brussel, 16 Mei. (VD.). Uit Bergen wordt gemeld, dat de ontploffing in de mijn in Paturages geschiedde op een diep te van 821 M. Do gangen zijn met gas ge vuld cn steenmassa's versperren den toe gang. Op het oogenblik van het ongeluk bevonden zich 4G arbeiders in dc mijn» De mi'n brandt. Red- dings-kansen gering. Bergen, 16 Mei. (V.D).) In den loop van den nacht zijn vier gewonden en acht dooden geborgen. Men neemt echter aan, dat ook het meerendcel van de in de mijn opgesloten mijnwerkers als verloren moe ten worden beschouwd. De tot dusver ge borgen lijken zijn vrijwel geheel onherken- ha'ar. Dc mijn brandt Het bergingswerk is tengevolge van de hitte on het uitstroo- mende gas buitengewoon moeilijk. Een uur voor het uitbreken van do catastrophe had ONTWAPENING Toch nog een accoorcl mogelijk? De bijzondere correspondenten to Genève »ran de groote Parijscbe bladen blijken over het verloop der besprekingen tc Genè ve zeer optimistisch, ofschoon zij toegeven, dat tastbare resultaten nog niet bereikt zijn. Dit optimisme, dat in alle artikelen tot uiting komt, vindt zijn ontstaan in een korte verklaring van den Eranschcn mi nister van buitenlandsche zaken, die na zijn onderhoud, met Eden er op wees. dat hij reeds na zijn vertrek uit Parijs nadruk kelijk naar voren had gebracht, dat hij de ontwapeningskwestie optimistisch be schouwde. Dit optimisme kon hij thans slechts bevestigen. Van Fransche zijde wordt er op gewezen, dat de verschillende besprekingen van Barthou in den loop van Maandag en Dinsdag, vooral echter zijn ge- dachtenwisseling met Aloisi en Eden er toe hebben geleid, dat de houding van Frankrijk in het ohtwapeningsvraagstuk zeer veel begrijpelijker is geworden. Zoow-d van Italiaanscho als van Engelsche zijde, heeft men toegegeven, dat Frankrijk, van zuiver juridisch standpunt gezien, in het ROOSEVELT. gelijk staat met zijn nota van 17 April Van Fransche zijde hoopt men nu op grond van deze erkenning tot een overeenstem ming te kunnen komen. Dit is o.m. te meening van den correspondent van Matin, die echter tevens opmerkt, dat En geland zijn tot dusver ingenomen houding nog niet heeft gewijzigd De Petit Parisien schrijft, dat men thans van Fransche zijde zonder pessimisme hel bijeenkomen van de ontwapcningscomnrs sic tegemoet kan zien. De Fransche nou-» is nu begrepen en grootendcels bezig zijn effect te bewijzen. Pertinax blijft nuchter en ziet geen reden tot optimisme, zoolang geen tastbare re sultaten bereikt zijn. De Echo de Paris publiceert een art;kr: van zijn redacteur-buitenland, die mede deelt met leidende persoonlijkheden d«r verschillende stalen te hebben gesproken en do tevredenheid van den minister van buitenlandsche zaken Barthou niet te kan non declen. Wat de Saarkwcstie betreft, zijn de bid den eenigszins gereserveerder. De bespre kingen, die Barthou in verband hiermede met Aloisi gevoerd heeft, hebben lit punt van de agenda niet veel verder gebracht Uit do verslagen in de bladen krijgt mm den indruk, dat de openbare meening lang zamerhand afziet van het aanstellen v;«n een internationale politio in het Saarge bied. Henderson treedt niet af als president. Londen, 16 Mei. (V.D.) De president der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft Woensdagmiddag persoonlijk het ge rucht tegengesproken, dat hij zou zijn af getreden als president der ontwapenings conferentie. Dit gerucht was in het Lagerhuis door het lid der liberale oppositie, Mander, ter sprake gebracht, waarop Baldwin ant woordde, dat hij het betreffende bericht niet gezien heeft. Tegenover de pers verklaarde Baldwin.- dat hij voorbereidingen treft voor dc her vatting der werkzaamheden op 29 Mei en vastbesloten is alles wat in zijn vermogen is te doen om de conferentie te beïnvloeden de taak, welke zij heeft aangevat tot een goed einde te brengen. Henderson zal waarschijnlijk Vrijdag over een week naar Genève vertrekken. HENDERSON. Ontwapcningsboodschap van RcosevelL W ash i n g t o n, 16 Mei. (V.D.) In het Witte Huis is Woensdag bevestigd, dat president Roosevelt en staatssecretaris Huil werken acui de redactie van een boodschap, "welke Norenan Davis te Genève zal voorle zen en waarin het standpunt der Ameri- kaansche regeering in zake ontwapening nogmaals nauwkeurig zal worden omlijnd. President Roosevelt overweegt voorts een formeele boodschap tot het congres te richten in zake de intriges van zekere in- sMinties der bewapeningsindustrie. Zooals bekend heeft de bondssenaat reeds een aanhang gemaakt met een nauwkeurig onderzoek der transacties van Amerikaan- sche oorlogsmateriaalfabrikantcn. Het staat daarom nog niet vast of Roosevelt het re sultaat zal afwachten van het onderzoek dat minstens een half jaar zal duren dan wel of hij nog voor het einde der huidige zitting zijn meening over deze kwestie zal kenbaar maken. Geen verzadiging der conferentie? Londen, 16 Mei. (V D.) Bevoegde En gelsche kringen verklaren, dat hun niets bekend is van een verdaging der ontwa peningsconferentie voor onbepaaldcn tijd. Par ij s. Ook te Parijs worden de be richten over een verdaging der Ontwape ningsconferentie voor onbcpaalden tijd on juist genoemd. Barthou ontkent eveneens de geruchten. Genève, 16 Mei. (V.D.) De Fransche Minisfer van buitenlandsche zaken, Bar thou, heeft het gerucht als zou de ontwa peningsconferentie voor onbepaaldcn tijd worden verdaagd categorisch tegengespro ken. Hetzelfde is geschied door het Vol kenbondssecretariaat. nog een ml.'ninspectie plaats gevonden, waarbM echter niets bijzonders was vast- gestelci. Volgens de laatste berekening moeten 36 mijnwerkers ingesloten zijn. Brussel, 16 Mei. (V.D.) Uit Bergen wordt gemeld, dat het aanta! dooden bij de mijnramp nog niet nauwkeurig vast staat. De brandwonden der levend geborgen mijnwerkers zijn in vele gevallen zoo ern-i stig, dat het ergste voor do slachtoffers wordt gevreesd. Ministerieels belangstelling. De drie ministers, wier departementen mijnaangclegenheden behandelen, zijn Woensdagochtend op do plaats van de ramp aangekomen. De omstandigheden, waaronder het ongeluk plaats vond, kon- den evenwel nog niet worden vastgesteld. De uit 48 personen bestaande ploeg was om twee uur do mijn binnengegaan. Om acht uur vond een ontploffing plaats, ten gevolge waarvan brand ontstond. Do plaats van de ramp is 200 bij 300 M. Rouwzitting van Kamor cn Senaat Woensdagmiddag vinden in de Kamer en in den Senaat rouwzittingen plaats. Mi nisterpresident De Broqueville zal het woord voeren. Onder den indruk van de ramp heeft do vereeniging van mijneigenaars besloten de loonsverlaging, welke op 20 Mei zou ingaan uit te stellen tot 3 Juni. Aantal dooden tot 42 gestegen. Nader wordt gemeld: Het aantal dooden is thans tot 42 geste-» gen. Alle lijken zijn deerlijk verminkt. Tot nu toe is men er nog slechts in geslaagd vijf van de overlevenden, te bergen. Allen zijn zwaar verwond en een van deze gered-» den is intusschcn overleden Men neemt aan dat de arbeiders, die In do brandende gang werden ingesloten, een snellen dood hebben gehad. Het aantal lijken dat geborgen is be draagt zeventien Het bergingswerk gaat met groote moeilijkheden gepaard, aange-» zien telkens opgeruimde gedeelten opnieuw instorten, waardoor de reddingsploegen verscheidene malen hun werk nogmaals moeten aanvangen en belangrijke vertra gingen ontstaan. Ook koning Leopold heeft zich heden-» middag naar het terrein van de ramp be-» geven om zich persoonlijk van de reddings-» werkzaamheden op de hoogte te stellen. Riga, 16 Mei. (V.D.). De Letlandsche ré-» geering heeft den uitzonderingstoestand afgekondigd, op grond waarvan de actie der politieke partijen en van het parlement tot aan do uitvoering van een grondwets hervorming zal moeten worden gestaakt. -Naar het Letlandsche telegraafagcntschap meldt, heeft de regcering zich tot dezen maatregel gedwongen gezien in verband met het feit, dat zij kennis had gekregen van voorbereidingen voor een gowapenden coup d'état. Tevens is zij hiertoe overge-» gaan op grond van do onbekwaamheid van het parlement, hetwelk niet de mogelijk heid gaf de noodmaatregelen te nemen tot bestrijding van do economische gevaren. Met het oog op de steeds grooter wordende ontevredenheid in de meest uitgebreide' kringen zag do regeering in den tegen-» woordigen toestand can dreigend gevaar voor binnenlandsche onlusten en achtte zij het haar plicht deze met alle ter beschik king staande middelen te voorkomen. De uitzonderingstoestand geldt voor zes maanden. De invoering is zonder eenig in cident voltrokken. Volgens een voorloopig nog onbevestigd gerucht zouden in don loop van den nacht de socialistische par lementsvoorzitter dr. Kalin en zijn zoon zijn gearresteerd. Riga, 16 Mei. (V. D.) Het Letlandsche telegraafagentschap meldt nader: Ter uitvoering van de noodige maatrege len en ter handhaving van orde en veilig-» heid zijn nog in den nacht van Dinsdag op Woensdag behalve de politie de burger wacht en gedeelten van het garnizoen van Riga onder de wapenen gebracht. Een reeks openbare gebouwen werd bezet en ook het parlement werd onder militaire bewaking gesteld. De stations en kantoren der P. T. T. zijn bezet. Van half één 's nachts tot 8 uur *s och tends was het telefoon- en telegraafver-» keer verbroken. In de straten van Riga loo- pen gewapende patrouilles politie en solda ten. Ook pantserwagens rijden door de stad. Een grootere actie werd door de militairen in de omgeving van het socialistische volks huis uitgevoerd. Op het volkshuis werd in plaats van de socialistische roode vlag de officieele rood-wit-roode Letlandsche staats- vlag geheschen. HET MONSTER VAN LOCH NESS. 1 New Y o t k, 16 Mei. (H.N.) Dr. Reid Blair, commissaris van de New Yorksche diergaarde, heeft een premie van 25 000 dollar uitgeloofd voor dengene, die er in slaagt het monster van Loch Ness te van gen. Voorwaarde is, dat het monster tea minste 40 voet lang is. zooals door degenen* die beweren het monster gezien te hebben^ wordt verklaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9