„Postjagers te voet" naar Indië VELE VROUWEN VERLANGEN VREDE la. M. RN. OOSTERVEEN t%Doorziffen_ VAN BRINDISI NAAR DEN PIRAEUS BOUWSTOFFENHANDEL „AMERSFOORT" FELLE BRAND TE HAARLEM STILLE RONDGANG IN DEN HAAG HET MENU VOOR DINSDAG Langestraat 42 - Tel. 77 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE De geneugtenvan een Grieksch schip Een van omstreeks half Februari clatee- rende reportage behandelt het traject Brin- disl—Piraeus, dat de beide koene jonge Nederlanders E. Greidanus en T. van Hey- ningen, die, op zoek naar een levenspo sitie, van Bussum naar Nederlandsch-Indiê op weg zijn, thans reeds geruimen tijd ach ter den rug hebben. Eerstgenoemde heeft daaromtrent aan het Persbureau Vaz Dias het volgende geschreven: Daar het immers onze bedoeling is, de rois zooveel mogelijk over land te maken, lag het meer in onze lijn van Bari in Zuid Italië over te steken naar Albanië. De afstand over zee is zeer gering. Bij informatie bleek echter, dat voor Al banië een kostbaar visum vcreischt is, waardoor het geraden was dat land te om zeilen en ons naar Brindisi te begeven, vanwaar het verkeer met Piraeus, de ha ven van Athene, regelmatig onderhouden wordt door twee maatschappijen, een Ita- haansche en een Grieksche. Beide varen roet vrij kleine booten, de Italiaanscho met nicuwo van moderne gemakken voorziene en de Grieksche met stoomers van gemid deld veertig jaar oud. Dit verschil uit zich dan ook zeer sterk in den prijs, die voor de eerstgenoemde tweemaal zoo hoog is. Tevens doen ook buitenlandsche booten deze havens onregelmatig aan en is het waarschijnlijk mogelijk, indien het vracht booten zijn, daarmee met een beetje han digheid goedkooper den overtocht 1e ma ken. Bij aankomst in Brindisi was er ech ter geen enkele aanwezig en werd er ook geen verwacht. Daar ter plaatse beschikten we niet over een goede kennis, bij wie we onbeperktcn tijd door konden brengen om op een gunstiger gelegenheid te wachten en we waren ulzoo aangewezen op de „Griek", die den volgenden middag om 5 uur af zou varen. Evenals tegenwoordig op de Hollandsche booten is het ook hier onmogelijk als ..werkend passagier" over te varen, zoo dat er niets anders op zat dan per goed koopste klasse de reis te maken. Wij hadden gedacht tot Korfu mee te gaan om van daar uit over land Athene te bereiken. Dc passagekosten daarheen of tot Piraeus, toch een heel verschil in afstand, ontloopen elkander echter zoo weinig, dat het veel verstandiger was en ook voordee- liger, direct naar laatstgenoemde plaats te gaan, wat we dan ook gedaan hebben. Ons schip, de „Frintos", bleek een halve eeuw oude. ongeveer drieduizend ton me lende vrachtboot met passagiersaccomoda- tie te zijn en derde klasse daarop te reizen wilde zeggen, dat men zich op of onder het dek op kon houden. Vooral deze laatste verblijfplaats is een nadere beschouwing waard. Zij bevond zich boven het achter ruim, omsloten door de machinekamer, keuken, eetkamer en hutten der beman ning; daardoor verstoken van patrijspoor len en voortdurend in schemerduister ge huld. Voor verschc lucht werd gezorgd door de eeuwig openstaande toegang tot het dek, hetgeen voortdurend een fikschen tocht veroorzaakte. Bovendien scheen zij zoo nu en dan als bergplaats o.a. voor steenkool gebruikt te worden, zoodat het er een grenzeloos vieze beweging was Ten gerieve van dc passagiers, die hier moes ten huizen, waren eenige houten platforms op ongeveer een meter hoogte aangebracht, waarop zij. indien zij niet op den vloer wilden liggen, hun vermoeide ledematen uit konden strekken. Eenige gemakken in den vorrn van kribben, banken, stoelen of tafels waren niet aanwezig; er zou trou wens ook geen plaats voor zijn geweest. Daar het reeds bij afvaart flink woei en onaangenaam koud was, bleek het onmo gelijk voortdurend aan dek te vertoeven cn 't verblijf daar beneden was dus niet te ver mijden. Tot ons geluk waren er zeer wei nig medepassagiers, zoodat we het beste en minst vuile plaatsje uit konden zoe ken om ons met onze bagage te installee- ren. De voortdurende tocht, de onsmakelijke vuilheid en do warm vette machinekamer lucht waren hoogst onaangenaam. Niette min brachten w© den nacht meer slapend dan wakend door, zoodat we niet mochten klagen. Dien ochtend vroeg om 4 uur lieten we het anker vallen op de reede van Korfu, waar echter niet eerder met laden kon worden begonnen dan acht uur, daar er een hooge zee stond. Het aantal passagiers, dat w© hier aan boord kregen, was zeer groot en bestond voor een gedeelte uit varkens, die tot onze grootc verbazing in onze verblijfplaats on der de reeds genoemde plankiers werden opgeborgen. Het gevolg was, dat het, zoo vlak boven deze viervoeters, in zeer kor ten tijd niet meer uit te houden was en wij snel den aftocht bliezen naar den verst verwijderden hoek. Grieken echter schijnen dezo lucht zeer goed te kunnen verdragen, tenminste even later was ons zoo juist verloren plaatsje weer dicht bezet. Daar de overtocht volgens zeggen zes en dertig uren zou duren, hadden wij slechts droog brood en eenige sinaasappels moegenomen, welke voeding op den duur niet al tc smakelijk bleek te zijn, zoodat we onze aandacht wat meer zijn gaan wij den aan de keuken en haar personeel. Reeds den vorigen avond had de lucht daaruit verleidelijk onze reukorganen ge prikkeld, wat ons deed besluiten ons door middel van een puntige stok via een lucht- ververschings-onening een malsch kippen boutje toe te eigenen. Toen wc echter een dergelijk werktuig gevonden hadden en met de uitvoering van ons plan een begin wilde maken, bleken de boutjes juist bui ten ons bereik te zijn geplaatst. Wel jam mer, daar er juist niemanc. aanwezig was om ons gade tc slaan. Er restte ons niets anders dan de koks tot vrijgevigheid te bewegen. En de aanhouder won Het resul taat was: eenige smakelijke balletjes ge hakt, versch brood, een gebakken vischje en een paar gestolen tomaten, werkelijk een zeer aangename afwisseling. Na een achturig oponthoud te Korfu, waar het niet mogelijk was geweest aan land te gaan, daar wo niet aan de kade gemeerd Iagon, lichtten w© het anker cn voeren verder. Het weer dat 's ochtends ecnigszins was opgeklaard, werd tegen den middag weer slechter. Ook do wind begon flink op te steken, waardoor de meeste passagiers zich niet erg lekker meer voel den. Voor ons echter had het weer zijn voordeden, daar we nu een Fransch spre kenden Albanees, die hierdoor een groot te veel aan brood, kaas en worst had gekre gen, een handj© konden helpen om van dio onaangename voorraden af te komen. We deden dat zelfs zoo grondig, dat de arme man den volgenden morgen, toen hij zich weer wat beter gevoelde, zich genoodzaakt zag een nieuw brood aan te schaffen. Tc Patras hadden we den volgenden morgen een oponthoud, dat gelukkig van korten duur was Ondertusschen was het beginnen te sneeuwen en de temperatuur nog eenige graden gedaald, zoodat de mo gelijkheid van tijd tot tijd even aan dek te klimmen en wat frissche lucht te happen en de beenen eens te strekken, ons ook ontnomen was, wilden we ni°t kletsnat te rugkomen. Door de ontdekking echter, dat het niet onverstandig was goede maatjes met de koks te blijven, met wie we hcele gesprekken in gebroken Franschlta- liaansch hielden, voelden we dit. gemis niet zoo erg. Na tegen elf uur het kanaal, van Korin- the tc zijn gepasseerd, kregen we tegen half twee 's middags Piraeus, de haven van Athene, in zicht en lagen we korten tijd la ter aan den wal gemeerd. Beiden hadden we geen spijt de „Frin- tos" te kunnen verlaten. Aan loopen went men, maar zoo'n overtocht is vreeselijk. VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN V oorloopig verslag der I'wppcJp Kamer Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer betuigden vele leden hun instem ming mpt de strekking van het wetsont werp, voor zoover dit beoogt, ontduikingen van de bepalingen der Winkelsluitingswet 1930 tegen te gaan cn de bedoeling dier wet, het verschaffen van een zekere rust aan den middenstand, beter tot haar recht te doen komen. In zooverre achtten zij het ontwerp ccn noodzakelijke aanvulling dier wet. Verscheidene leden vestigden er evenwel de aandacht op. dat het ontwerp ook bepa lingen bevat, welke geheel vreemd zijn aan de Winkelsluitingswet liet doel van die wet eischt geenszins, dat het hebben van automaten alleen wordt toegestaan aan winkeliers, on evenmin dat winkeliers door middel van automaten geen andere midde len zouden mogen verkoopen dan zij in hun winkel voorradig hebben. Deze leden meenden in do ontworpen regeling op dit punt niets anders te kunnen zien dan een zwakke poging in de richting van hetgeen men pleegt te noemen ordening in het be drijfsleven. Zij konden niet inzien, dat de middenstand een zeker recht zou hebben om met uitsluiting van alle anderen door middel van automaten te mogen verkoo pen. Tegenover zoodanige ..ordening" ston den zij huiverig Daarmede zou c**n belang rijke stap worden gezet op den weg naar inkrimping van de vrijheid van bedrijf, een stap. welke moot leiden tot blijvende gedwongen werkeloosheid. Deze leden konden voorts het nut niet inzien van een bepaling, welke aan per sonen cn ondernemingen, die van het ex- ploiteercn van niet bij winkels behoorende automaten hun werk maken, het uitoefe nen vun hun bedrijf onmogelijk zal maken. Indien werkelijk cenig redelijk belang het verdwijnen van deze bedrijven vordert, dan achtten zij althans den termijn van 6 maanden, daarvoor gesteld veel te kort Andere leden zouden zich met een or dening van hot bedrijfsleven, In het bij zonder van liet winkelbedrijf, dat onder onmatige concurrentie van telkens nieuw opgerichte winkels gebukt gaat, zeer wel kunnen vereenigen. Vorscheidene leden verklaarden niet al leen de bezwaren, welke tegen de reservee ring van den verkoop door middel van automaten voor de winkeliers werden aan gevoerd, te declen, doch ook ernstige be zwaren te hebben tegen de overige strek king van het ontwerp. Zij waren van oor deel, dat do ontwikkeling van het auto- matonwezen. welke nog 6lcehts aan haar begin staat, cr zonder noodzaak door zal worden belemmerd, dat het ontwerp scha de zal toebrengen aan handel en industrie, en dat het publiek er door zal worden ontriefd, zonder dat noemenswaardige voordeeion daartegenover staan. In ieder geval meenden zij. dat het thans nog niet de tijd is voor den verkoop door middel van automaten reeds een wettelijke rege ling te treffen, en zeker niet een regeling welke op een beperking daarvan neerkomt Het verbod van het bijvullen. Deze leden konden in het bijzonder niet inzien, dat een verbod van het bijvullen van automaten gedurende do sluitingsuren Vraagt prijzen bij Kantoor en opslag: Hoogstraat hoek Berg en Dalstraat, Amersfoort Telefoon 1762. Na 6 uur J. P. J. v. d. DONK, Langestraat 21. Tel. 992. der winkels noodzakelijk zou zijn. Er is niet aangetoond, dat het ontbreken van zoodanig verbod aanleiding beeft gegeven tot ernstige miestanden. Verbiedt men het bijvullen in de slui tingsuren geheel, dan zal daarvan het ge volg zijn óf dat het exploiteeren van auto maten onrendabel wordt, óf dat de win keiiers worden gedwongen tot het aan schaffen van automaton, welke een zoo grooten voorraad kunnen bevatten, dat zij gedurende dsn sluitingstijd doorgaans niet leegraken. Men achtte het onbillijk, dat automaten in cafés wèl zullen mogen wor den bijgevuld cn die. behoorende bij win kels, niet. Elke beperking, welke aan de exploitatie van verkoopautomaten in den weg gelegd wordt, moet leiden tot vermindering van do werkgelegenheid in do metaalnijver heid Regelingen welke de werkeloosheid kunnen vergrootcn, behooren in dezen tijd ongetwijfeld achterwege to blijven, indien niet groote andere belangen daar tegen over staan. Zulke andere belangen nu zijn naar de meening dezer leden hiér niet aan wezig De belangen van het publiek. Ook de belangen van het publiek mag men niet uit bet oog verliezen. In do laat ste jaren ie gebleken, dat de automaten in een groote en blijkbaar nog steeds groeien de behoefte van bet publiek voorzien. Op al deze gronden drongen deze leden aan op schrapping van art 5, althans op zoodanig© wijziging daarvan, dat bijvullen in sluitingstijd niet geheel onmogelijk wordt. Voorts achtten zij in ieder geval den overgangstermijn van 2 jaar te kort. Andere leden waren van meening. dat een bijvulverbod noodzakelijk is om de Winkelsluitingswet behoorlijk te doen na leven. Intusschen was bij sommige dezer leden' de vraag gerezen, of do Winkelsluitings wet wel aehandhaafil kan blijven, nu do vooruitgang der techniek een zoo sterken groei van het automatenwezen. speciaal van do automatische winkels, ten gevolge heeft gehad Fen aantal leden was van oordeel, dat de Overheid niet tot taak heeft, alle win keliers tot Zondngssluiting te dwingen, om dat een deel hunner, al dan niet uit be ginsel. niet op Zondag wil verknopen. Naast bezwaren tegen het bijvulverbod werden bedenkingen ingebracht tegen het voorschrift, dat automaten voortaan zóó geplaatst moeten ziin. dat bijvulling daar van uitsluitend op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbar»» wijze kan ge schieden Deze bepaling zal een groot aan tal automaten waardeloos maken. Enkele leden zouden ter wille van de bevordering der Zondagsrust den verkoop op Zondag, ook voor zoover deze door middel van automaten plaats vindt, geheel willen verbieden, waartegen andere leden met kracht opkwamen. Ook waren er enkele leden, die het ge- heele automatische winkelbedrijf een mis stand achtten en die het exploiteeren van zoodanige winkels van overheidswege ver boden zouden willen zien. O.a. werd ge \raagd vrijstelling van den verkoop door middel van automaten voor consumptie ijs. maaltijden cn kokswaren. dag- en week bladen. Voorts werd aangedrongen op vrij stelling voor den verkoop van artikelpn voor het verlecnen van eerste hulp bU on gelukken, en voor reparatiemateriaal ton behoeve van vervoermiddelen. Voorts achtten verscheidene leden het onbillijk, dat automaten in openbare mid delen van vervoer zullen zijn toegelaten, doch die op do perrons van stations, op de aanlegplaatsen van schepen of bij de haltes van trams en autobussen niet. Doos 30 en 60ct. nfi Haarlem, 18 Mei. Hedennacht heeft een felle brand gewoed in het schoenen magazijn van den heer Abrams aan de Barrevoetetraat alhier. Een taxi-chauffeur ontdekte den brand en waarschuwde do brandweer. De heer Abrams, die in nachtgewaad de straat was opgevlucht, wist met groote moeite zijn be jaarde moeder in veiligheid te brengen. De brand breidde zich in zeer korten tijd tot bet geheele perceel uit. De Brandweer, die met zeven 6tralen het vuur bestreed, kon tegen de vlammenzee niets uitrichten. Het geheele huis brandde totaal af. Ongeveer 600 aan bankpapier zijn verloren gegaan. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te wijten aan een vonk welk uit de brandende kachel is ge vlogen. De recherche stelt een onderzoek. Het huis en de inboedel was verzekerd, de laatste voor 12000. Ongeveer een jaar geleden is de winkel van den heer A. ook geheel uitgebrand. Eenige duizenden deelneem sters demonstreeren *s-G r a v e n li a g e, IS Mei. Uitgaande van een centraal comité te Haarlem is he denmiddag, op Volkenbondsdag, te 's Gra venhago een z.g „stille rondgang" gehou den door een groot aantal vrouwen, die uit alle doelen van hot land gekomen waren om getuigenis af te leggen van haar sterk verlangen naar oen wereld zonder oorlog. Tegen half 3 stelde'de-stoet zich op aan het Malieveld. Er waren eenigo duizenden deel neemsters aanwezig. Onder haar bevonden zich verscheidene bekende figuren uit de vredesbeweging, o.a het Tweede Kamerlid, mr. Bakker—Nort, terwijl wij ook opmerk ten de S7-jarigo mevrouw Rutgers—Hoi tse- ma. Wij hoorden van eenige dames, dat zij per vliegmachine uit Rcnesse gekomen wa ren om op tijd aanwezig tc zijn. Toen een groot doek gehescben werd, waarop het woord „Vrede" heerschtc er groote stilte. Eenigen tijd daarna zette de stoet zich in beweging. Gedurende den toch naar „De Bataaf', waar de stoet zou worden ontbonden, scheidden een tweetal delegaties zich af om zich respectievelijk te begeven naar het Vredespaleis en naar bet departement van Justitie, aan welk departement minister van Schaik als ondervoorzitter van den ministerraad, bet volgende adres in ont vangst nam: Dc ondergeteekenden. E- J MiolécRiem Vis, presidente, M. v. d. ColkSchmidt en W. A. v. Sonsbeek, secretaris van bet cen traal comité „Stille Rondgang", gevestigd te Haarlem, verklaren namens een zeer groot aantal vrouwen en moeders van Nederland, sa mengekomen uit alle deelon van bet land, zonder to letten op onderscheid van poli- ticko of godsdienstige gezindte, om op den Volkenhondsdag door een Stillen Rond gang voor de geheele wereld te getuigen, dat zij het geweld niet meer aanvaarden als middel om welk doel ook te bemken, dat zij vrede willen door rechtspraak, en dat zij den oorlog beschouwen als zijnde in tegenspraak met allo humanitaire of godsdienstige begrippen Namens de Nederlandsche vrouwen voor noemd dringen zij er ten sterkste op aan. dat door de landsvcrlegenwoordigers in den Volkenbond zoo spoedig mogelijk positieve besluiten zullen worden genomen ter be reiking van snel voortgaande ontwapening in den geest van de Volkenbondsgcdachte. Zij zijn daarbij geïnspireerd door het Ko ninklijk woord van H. M. de Koningin der Nederlanden, die op 17 Mei 1933 in een te legram aan den president der Verecnigdc Staten van Amerika verklaarde: „Mij is geen reden hekend, waarom vreedzame regeling niet do uitsluitende methode zou zijn om internationale geschil len te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat. wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is; immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijn lijke. doch al te spoedig vergeten onder vinding bewijst, tot onvermijdelijkcn oor log", cn verzoeken met aandrang krachtigcn invloed in gelijken zin op den Volkenbond uit te oefenen". Het adres, dat in het Vredespaleis werd aangeboden en bestemd is voor den Vol kenbond. luidde ongeveer gelijkluidend. Het werd in ontvangst genomen door den president van bet Permanente Hof van In ternationale Justitie, Sir Cecil Hurst. Begrijpelijkerwijs ondervond de stoet on derweg veel belangstelling van het pu bliek. In de Bataaf aangekomen, werd door 4 spreeksters het woord gevoerd. Mej. H. H. Peteri uit Utrecht wees er op, dat het do eerste maal is in Nederland, dat een betooging van vrouwen voor den vrede heeft plaats gehad. Zij schetste den funcsten invloed van de internationale wa penindustrie, die de wereld beheerscht en ook een deel van de pers in handen heeft. Zij is de eenigo industrie die bloeit. Daar tegenover stelde zij den vredesarbeid, die voor de vrouwen is weggelegd. Zij hoopte, dat do vrouwen het bij deze daad niet zou den laten. Mevr. P. SmitScbucklnk Kool uit Am sterdam, schetste het werk der moeder als vredesopvoedster cn wees cr op, dat zij den jongens leeren moet, dat de zedelijke moed booger staat dan de lichamelijke. Mej. A. Hers, uit Rotterdam, zette uit een, hoe voor alles do vrouwen het behoud moeten eischen van de volgende generatie. Mevr. E. J. M'olóe— Riem Vis uit Haar lem, presidente van het centraal comité voor dezen rondgang, dankte allen, die door haar arbeid de vredes-demonstratie hadden mogelijk gemaakt en verder allen die aan den oproep van het comité hadden gevolg gegeven. De demonstratie was hiermede afgcloo- pen. Voor de Koflietafel. Tomaten met garnalen. Bereiding: (1 tomaat en 25 gr. garnalen p. p.). Snijd van dc tomaten een kopje af en lepel dc inhoud er voorzichtig uit. Wasch de garnalen, vermeng ze met mayonnaise en vul de tomaten met dit mengsel. Dek de opening af met mayonnaise en garneer do tomaten met fijngehakte truffel (of peterse lie). Voor de middagtafel. Gebakken bloedworst. Roode kool. Aardappelen. Schuim met aardbeien. Bereiding: 4 eiwiten, 300 gr. aardbeien, sap van 1 citroen, 250 gr. 6uiker. Wrijf de aardbeien door een paardeha- ren zeef, vermeng ze met de citroensap, de suike»* en 2 eiwitten Roer dit mengsel ge durende 25 minuten. Voeg vervolgens do twee overige, zeer stijf geklopte eiwitten er aan toe Bak het schuim ca. '/a uur in een met boter bestreken vuurvasten 6chotel in de oven. Inco Gemberkoek Inco Snipperkoek Inco Honingkoek 35 cent 35 cent 30 cent UIT DE STAATSCOURANT Op verzoek met 15 September eervol ont slagen F. Aleva als notaris te Anjum. Bij K. B is am den eervol ontslagen reserve-kolonel vin het wapen der infan terie G. K. Müller de titulaire rang ver leend van generial majoor. Bij K B. is toegekend de bronzen eerc- medaille der Oranje-Nassau Orde aan S. Boer, drukker bij J. B. Wolters' Uitgevers maatschappij te Groningen. Aan den controleur van den Arbeid II. J. Voerman en den technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie II. J. van Loon. bei den te Dordrecht, is onderscheidenlijk met ingang van 1 Juli en 1 Augustus 1934 de gemeente Rotterdam als standplaats aangewezen. EETKAMERS SLAAPKAMERS HEERENKAMERS Betimmeringen in elke gewenschte uitvoering. Toonzaal van 200 M2. 18 modellen Uw adros voor beter genre meubelen. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Vreesachtig man, met de politie telefoneerend „Ja, Ik geloof dat het een inbreker is, maar ik kan het niet zeker zeggen, want ik spreek van onder de dekens." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6