Fa. C. J. v. d. HEUVEL Senking Fornuizen CHAUFFEUR LEVEND VERBRAND DE ONVEILIGHEID OM EN IN OSS Een luchtlijn Eelde- Twente-Eindhoven Nieuwste modellen JUBILEERENDE STATIONS CHEF Luchtbeschermingsoefening te Barneveld c.a. GEMEENTERAAD VAN BAARN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WON9NGINR9CHTING HUMORHOEKJE Tractor met aanhangwagen omgeslagen en benzines reservoir ontploft Nijmegen, 1 Juni. Hedenmorgen om streeks k^vart over zeven heeft op den Graafschen weg, vlak hij Hees, een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Nij megen naderde een tractor met aanhang wagen van J. J. van der Scheur's expe ditie-bedrijf uit Apeldoorn. Uit een zijweg kwam plotseling een mo torrijder. De chauffeur van den tractor, die met vrij groote snelheid reed, haalde eerst rechts en daarna links uit. Blijkbaar heeft de man de macht over het stuur ver loren. Hij reed met groote kracht tegen een van de pijlers van de Maas- en Waalbrug. Door de hevige botsing sloegen tractor en aanhai%wagen om. Het benzine-reservoir ontplofte en in een minimum van tijd stond de tractor in lichter laaie. De vlammen sloegen hoog boven de brug uit. Personen, die van het ongeval getuige waren, waar schuwden onmiddellijk de brandweer van Nijmegen, die spoedig ter plaatse was, doch die tegen de brandende benzine niet veel kon uitrichten. De chauffeur, de onge veer 22-jarige J. Myer uit Apeldoorn, kon niet meer uit de wagen komen en ver brandde levend Een persoon, die naast hem in de cabine had gezeten, slaagde er in onder de brandende tractor vandaan te kruipen. Zijn klceren. die reeds brand den, werden door omstanders gebluscht. Ilij heeft brandwonden aan gelaat en handen gekregen. Deze zijn evenwel niet van ern stigen aard, zoodat hij, na behandeld te zijn, naar huis kon terugkeeren. Het lijk van den chauffeur is naar het Canisius-zickenhuis to Nijmegen overge bracht. De tractor is vrijwel geheel ver brand. Uitbreiding van de marechaussee Men meldt uit Oss aan de N. R. CL: In verband met do steeds voortwoekeren de misdadigheid in Oss en omstreken zal binnenkort de brigado van de Koninklijke marechaussee te Oss met tien man worden uitgebreid. Ook zullen in de verschillende dorpen bij Oss manschappen worden go plaatst, die in samenwerking met de rijks veldwacht en de gemeentepolitie tot taak zullen hebben de toenemende onveiligheid op het platteland van Oostelijk Noord-Bra bant tegen te gaan. Men is voornemens een uitgebreiden sur veillancedienst in het leven te roepen welke voornamelijk ten doel zal hebben het schaduwen van ongure elementen, opdat deze verhinderd zullen worden op roof uit te gaan. Door deze voortdurende contróle, waaronder de leden van het inbrekersgildh worden gebracht, hoopt men een eind U kunnen maken aan de talrijke overvallen, welke in deze streek voortdurend plaats vinden. Reeds herhaaldelijk is van verschillende zijden op het nemen van afdoende maat regelen aangedrongen In zijn brochure be treffende de misdadigheid van Oss en om streken heeft de bekende psychiater dr. Cas pari uit Den Bosch versterking der rijks politie reeds als een der middelen genoemd om do criminaliteit te bestrijden. In het bij zonder hoopt men door deze intensieve be waking de daders van eventueele misdrij ven op heeterdaad te kunnen betrappen Juist het feit, dat het meerendeel der wan daden ongestraft blijft, maakt deze misda digers voortdurend brutaler. Voornamelijk na den onlangs plaats gehad hebbenden moord te Oyen heeft men opnieuw van ver schillende zijden op versterking van de rijkspolitie aangedrongen. Het heeft dan ook in deze streek groote voldoening gewekt dat aan dezen wensch gehoor is gegeven. De districtscommandant van de koninklij ke marechaussee te Nijmegen, jhr. Bouvier, zal de leiding van den bewakingsdienst op zich nemen. HET ONGELUK IN DE HEMONYSTRAAT TE AMSTERDAM. Meisje aan de verwondingen overleden. Amsterdam, 1 Juni. Het veertien jarig meisje, dat Donderdagmiddag bij het ongeval in de Ilemonvstraat een auto die in de versnelling stond, duwde een andere auto op een bakfiets ernstig werd ge wond. is Vrijdagavond aan haar verwondin gen overleden. Feestelijke opening op het vliegveld te Enschede Enschede, 1 Juni. De K.L.M. is wel voortvarend Ondanks den crisistijd breidt zij het luchtvaartnet voortdurend uit. Zoo worden thans tegelijkertijd twee nieuwe luchtlijnen ingewijd. Een internationale verbinding met Hull en Liverpool en een geheel binnen onze grenzen liggende lijn. die de reeds bestaande luchthavens Eelde bij Groningen. Twente en Eindhoven met elkaar verbindt. Zoo zijn wij dan ook he denmorgen naar het luchtvaartterrein Twente getogen om de feestelijke opening van de lijn bij te wonen. Het weer werkt mee en cr was reeds vroeg groote belang stelling Onder do vele aanwezigen merkten wij op den commissaris der Koningin in Overijssel, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, den burgemeester van Enschede J J. G E. Ruckert, zijn ambtsgenoten uit Hengelo en Oldenzaal. het lid van de Eer ste kamer Gt-Iderrnan on vele anderen Prompt op tijd om tien minuten over half negen en 8.45 uur kwamen de machines uit Eelde en Eindhoven in zicht. Zij brach ten do gasten uit hot Noorden en Zuiden van ons land. Tot do passgiers uit het vliegtuig uit Eindhoven behoorden, do com missaris van de Koningin in Noord Rrnbant Mr. Dr A. B. G. II. van Rijckevorssel, de burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, do wethouder van Eindhoven de hoer A. J Verhagen, de ondervoorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophnn del respectievelijk de hoeren Hulsman en steinhülie en de secretaris van de Eindho vensche Aero club de heer Castendijk Het vliegtuig uit Groningen was bezet met de commissaris van de koningin in Drente Mr Dr. R II. de Vos van Steenwljk. de bur gemeestr van Groningen, de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Groningen en Meppel en anderen. Het gezelschap werd verwelkomt door burgemeester Ruckert. die mede sprak In zijn kwaliteit als voorzitter. Onder het hij «chen van de nationale driekleur verklaar do de heer Ruckert. de nieuwe lijn geoppnd Vervolgens spraken de burgemeesters van Groningen en Eindhoven, die de betee kenis van do nieuwe luchtverbinding in het licht stelden Onder leiding van de of ficials der K L.M vond vervolgens bezich tiging van het vliegterrein plaats. Voorts bood de K.L.M. een rondrit door Twente aan, via Hengelo, Borne, Ootmarsum. de Lutle, I.osser. Lonneker en zoo weer terug naar het vliegveld Des middags namen de gasten deel aan een officiccle ontvangst door B. en W. van Enschede. MET EEN RING OP STAP. De politie zoekt naar een Turk Amsterdam, 1 Juni. Een Turk, die in een hotel te dezer stede kennis had ge maakt met een Nederlander, toonde in den loop van het gesprek groote belangstelling voor de met diamanten bezette -ing, dien laatstgenoemde droeg. Het kwam zoo ver dat de Hollander het sieraad aan den Turk afstond om het te laten taxeeren. Tot nu toe beeft de vreemdeling zich niet meer laten zien, zoodat de eigenaar van de ring het vermoeden heeft dat hij er in geloopen is en aangifte bij de politie heeft gedaan VALSCHE MUNTERIJ. Zware straf cpgelegd. Amsterdam, 1 Juni. De vierde Wa rner der arrondissementsrechtbank veroor deelde vandaag twee personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het vervaar digen en uitgeven van valsche bankbiljet ten, conform den eisch ieder tot drie jaar gevangenisstraf. De 35-jarige schilder J. v. H. heeft de biljetten van 20 vervaardigd en de 41 jarige L. S. v. B. heeft deze uitgegeven. De beide verdachten bekenden de feiten volle dig. Van II. bad de falsificatcn geteekend met waterverf en inkt, en de exemplaren bleken tamelijk goed. ONEERLIJK AMBTENAAR. Verduistering ten nadeele van een waterschap. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heeft terecht gestaan J. J. A. W., secretaris der gemeente Empel, terzake, dat hij in Juni 1933 te Empel en Meerwijk in zijn hoedanigheid van penningmeester van bet waterschap Empel en Meerwijk verschillen de effecten, eigendom van het waterschap, welke hij als penningmeester onder zijn be rusting had, zich had toegeëigend. Verdachte bekende volledig. Hij had een kastekort en om dat te dekken had hij bui ten weten van het bestuur vier effecten ver kocht en er vierduizend gulden voor ont vangen. Burgemeester De Bekker, uit Empel, be stuurslid van het waterschap, deelde mede, dat verdachte de stukken mocht beleenen voor kasgeld, maar niet verkoopen. Toen de fraude ontdekt was bekende verdachte vijf stukken provincie Noord-Brabant ten behoeve van zijn huishouding te hebben verkocht. Verdachte staat gunstig bekend. Hij is ontslagen als penningmeester van den polder maar niet als secretaris van de gemeente. Het O. M. eischtc wegens verduistering zes maanden gevangenisstraf. Mr. E. van Zinnicq Bergmann bestreed de dagvaarding op juridische gronden en meende, dat er geen veroordeeling op zal kunnen volgen. Is de rechtbank van een an dere mecning, dan vraagt pleiter voorwaar delijke veroordeeling. VERLAGING VAN DEN SUIKERACCIJNS. Wetsontwerp in voorbereiding. Naar het Nederlandscb Weekblad van Kruidenierswaren verneemt, zal de suiker accijns ingaande 1 Jud a.s. met 20 opcenten worden verminderd. Dit beteekent dus een accijnsverlaging van 4.50 per 100 K.G. Teruggave van te veel betaalde accijns zal geschieden zoowel op aanwezige voorraden als op de in goederen verwerkte suiker. Een desbetreffend wetsontwerp is in voorbe reiding. BUITENGEWOON GEZANT VAN SPANJE. 's-G r a v e n h a ge, 1 Juni. Naar wij vernemen is benoemd tot buitengewoon ge zant cn gcvolmachtigl Minister van Spanje bij het Nederlandsche Hof, de heer J. M. Doussinague y Teixidor. Uw oude ruilen wij in VALKESTRAAT. Tel 352 's G r a v e n h a g e, 1 Juni. De stationschef van dc Holl. SpootDen Haag, do heer J. A. Breekpot, is vandaag 40 jaar in dienst van de Spoonvegeri. Sinds twee jaren be kleedt hij het zeer veranlwoordelijkeambt van chef van dit station, daarvóór was hij als controleur van Beweging bij do Spoor wegen te Amsterdam gestationncerd. De bescheiden, plichtsgetrouwe jubilaris, had dezen dag onopgemerkt willen lat- i voorbijgaan, maar zijn rechterhand, de onder-stationschef A. M. van Nieuwenborg, dacht er anders over cn het resultaat was, dat, toen de hear Breekpot hedenochtend zijn werkkamer in het station binnenkwam, hij daar een vijftal groote bloemstukken bij zijn schrijfbureau zag gegroepeerd: een van het stationsburcel en van dat van den onder-stationschef; een van het snelgoede- renkantoor, een van hot vrachtgoederen- kantoor, een van het plaatskaartenbureau cn een van don buitendienst, ressortee- rende onder het Haagsche hoofdstation. Van elf tot twaalf uur was er voor dc ambtenaren en beambten do gelegenheid den jubilaris de hond te drukken; het ge- heele personeel heeft van die gelegenheid gaarne gebruik gemaakt. In den loop van den dag werden nog di verse bloemstukken zoowel op het bureau als ten vvoonhuize van den heer Breekpot bezorgd, ook kwamen vele schriftelijke en telegrafische gelukv enschen binnen. De lieer van Nieuwenborg onder-stations chef, sprak, terwijl tal van ambtenaren on andere belang6tel'*nden in het kantoor van den jubilaris vareenigd waren, in waardee- rende bewoordingen den heer Breekpot toe, wijzend op do prettige samenwerking en do aangename verstandhouding tot het geheele personeel, en hem gelukwenschend met de koninklijke onlerscheiding. Vervolgens complimenteerde de gep. sta tionschef, de heer I-ooff, als voorganger van den heer Breekpot, dezen met zijn jubileum, daarbij herinnerend ean de jaren, dat bei den te Zwolle werkzaam waren en samen werkten. Nog voerden het woord o.a. de heer J. Westorhoud, namens de Ned. Chr. Rcisver- eeniging, en Droste, namens de sportver- eeniging „De Spoorvogels". ERNSTIGE AANRIJDING TE AMSTERDAM. Motorrijder gewond. Amsterdam, 1 Juni Hedenmiddag te ongeveer half zes heeft op de Stadhouders kade een aanrijding plaats gehad, waarbij een motorrijder vrij ernstig gewond werd. De motorrijder kwam met groote snel heid uit de richting van het Rijks Museum, toen op genoemd tijdstip uit de richting Ferdinand Bolstraat een personenauto na derde, die linksaf de Frans Halsstraat wil de inslaan. Of de chauffeur van de auto den motorrijder geen voorrang heeft gela ten, dan wel of de motorrijder te hard reed, is nog niet komen vast te staan, doch het motorrijwiel werd door do auto gegre pen en tegen den grond geslingerd. De be rijder, de 22-jarige L. Dorst uit Hilversum, bleef bewusteloos liggen, terwijl zijn broer, die als duopassagier meereed, ongedeerd bleef. Het motorrijwiel werd zwaar bescha digd, terwijl de auto nagenoeg geen schade opliep. In bewusteloozen toestand werd de heer D. met een hoofdwonde naar het Tes- selschade Ziekenhuis overgebracht, van waar hij, na verbonden te zijn en tot be wustzijn te zijn teruggekeerd, per taxi naar zijn woning te Hilversum kon worden ver voerd. DE BEDRIJFSRAAD IN DE TYPOGRAFIE. Nu de Minister van Sociale Zaken binnen kort voor de eerste maal een beslissing za nemen over de vraag of een bedrijfsraad (in de Typografie! zrl worden ingesteld, hebben de besturen van het N. V. V., R.-K Werkliedenverbond in Nederland en Chris lelijk Nationaal Vakverbond een adres aan den Minister gezonden, waarin zij het drin gend verzoek tot Z.Exc richten wel te wil len overwegen of, naast de handarbeider*», ook voor de z.g. hoofdarbeiders (werkmees ters, technici, kantoorpersoneel) een plaats in den bedrijfsraad beschikbaar moet wor den gesteld. Naar haar raeening is het zeer wenschelijk dat, zoo eenigszins mogelijk, aan de hoofd arbeiders een vertegenwoordiging in de be- drijfsraden wordt gegeven. DE INBRAAK IN DE MIDDENSTANDS- BANK IN DEN BOSCH. Do rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft voroordeeld den 22-jarigen bankbediende H. v. d. P. in Den Bosch, wegens inbraak in de Nederlandsche Middenstandsbank aldaar en diefstal van ongeveer 3000 gulden, tot een jaar cn 6 maanden gevangenisstraf met af trek van voorloopigo hechtenis. Het O. M. had drie jaar geëischt. Verdachte werd te Weenen aangehouden en door Oostenrijk uitgeleverd. DE PRINSES BIJ HET STADION CONCERT. II. K. H. Prinses Juliana is voornemens, morgenavond het 6tadion-concert te Am sterdam bij te wonen. Barneveld, 31 Mei. Op verzoek van den Commissaris der Koningin in Gelder land. zullen de afdoelmgen Barneveld en Voorthuizen van den Luchtbeschermings dienst oefeningen houden met betrekking tot de onderdeden „Alarmeering burgerbe volking" en „V «rduistering Voor zoover betreft de alarmeering hoeft de oefening uitsluitend ten doel va6t te stellen de sterKte fn draagwijdte dor ge kozen alarmeeringsmiddelen, zijnde te Bar neveld de 6irene op het gemeentehuis en te Voorthuizen d» sirene der brandweer auto. Teneind? een en ander nauwkeurig te kunnen bepalen, zullen in en aan den rand der bebouwde kommen posten worden uitgezet, ter opneming van het sein: lucht alarm. Dit sein zul bestaan in het gedu rende vijf minuten afgeven van sirenestoo ten. De tweede oefening bestaat in het tot tand brengen, binnen den kortst moge- lijken tijd, van een algcheele verduistering De openbare verlichting zal daartoe gedu rende eenigen tijd geheel worden gedoofd, Voor dit onderdeel der oefening wordt een beroep gedaan op de volledige mede werking der bewoners, daar de proef slechts door ieders medewerking behoorlijk za! kunnen 6lagen. Iedere bewoner heeft daartoe 6lechts te zorgen dat tijdens de oefeningen geen licht uit zijn woning uit straalt; vooral de goede afsluiting van dak vensters is van belang, terwijl ook voor ab solute dooving van étalagelichten en licht reclames behoort ta worden zore gedragen. Teneinde de bewoners zoo min mogelijk la6t te veroorzaken, 16 het uur der oefo ning zoodanig gekozen, dat verduistering natuurlijkerwijze reeds bijna een volkomen feit is. Aan automobilisten wordt verzocht, bij uitrijden tijdens de proef, de lantaarns te omwikkelen met blauw papier of doek Hun medewerking tc-n deze zal ten zeerste op prijs worden gosteld. Aangezien voor het publiek aan deze oefeningen „weinig bezienswaardig" is, Aordi beleef! verzacht cp de straten geen onnoodige drukt* te veroorzaken en even tueele bevelen der politie stipt op te vol gen. Hieronder volgt het schema der oefening die op Vrijdag 8 Juni a.s. zal worden go houden* 's Avonds 10 uur precies: bijeenkomst van Staf L B.D. en het personeel der brandweer ten g^meenlehuize. Uiteenzetting van de bedoeling der oefe ning. Inst* ucties. Gelijkzetten der verschillende uurwerken 's Avonds 1015 Innemen van de aange wezen contróleposten door het luisterperso neel 's Avonds 10 30. Algeheele verduistering. Dooven der straatverlichting, waartoe de opdracht van de betrokken instanties zal uitgaan. 's Avonds 10 30—10.45 Luchtalarm, te ge ven door mid lel van de sirene op het ge meentehuis, welke gedurende vijf minuten zal loeien. Ge lurende de verduistering zal het nood zakelijke verkeer zooveel mogelijk door de politie worden geregeld, door middel van zakiantaims. 's Avonds 10 45. Einde der oefening. VERKEERSONGEVAL. Soest. Op 29 dezer te omstreeks 7 uur des avonds had op den hoek Beukenlaan— Verl. Talmalaan een verkeersongeval plaats De 12-jarige C. v. V., wonende alhier kwam met 'n grootcn vaart vanaf de Verl. Talma laan rijden, toen juist over de Beukenlaan een auto reed, welke bestuurd werd door mej. van K., eveneens wonende alhier. De jongen kwam te vallen cn bekwam daarbij een lichte hersenschudding. EEN ORANJE-GARDE. Ba am. Ook in deze gemeente heeft de Christelijke Oranjevereeniging besloten tot de instelling eener Oranje-garde, waarvoor zich reeds een aantal personen, van 11 tot 25 jaren, hebben aangemeld. Geen arbeid voor werk* loozensteun Baarn, 1 Juni. De gemeenteraad heeft vandaag een zitting gehad van 2 tot 6 uur, svaarin allereerst langdurige discussies zijn gevoerd over het voorstel van B. en NV. tot verkoop van do voormalige open bare school aan do Vuursche aan de ver- verccniging de school met den Bijbel. Do sociaal-democratische fractie meende na melijk dat het bod van 7500 op onjuiste wijze tot stand zou zijn gekomen, en eerst nadat de burgemeester aan de hand van de stukken had aangetoond, dat dit niet het geval was werd het voorstel aangeno men, nochtans met de stemmen der so ciaal-democraten tegen. Vervolgens werd vastgesteld een nieuwe verordening op do regeling van gas door het gemeentelijk gasbedrijf, waarbij de discussie liep over do vraag of in nieuwe huizen van gemeen tewege gratis 10 meter binnenleiding zal worden gegeven ter propageering van het gasgebruik; het desbetreffend voorstel werd met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening in zake verma kelijkheidsbelasting, waartoe in beginsel reeds eerder besloten is bracht ongeveer den geheelcn raad in oppositie, omdat de voorstellingen in Musis Sacrum grooten- deels waren vrijgesteld. Het slot was dan ook dat art. I van de verordening werd verworpen, zoodat B. en W. met een nieu we voordracht zullen komen Al evenmin waren B. en W. gelukkig met hun voordracht betreffende het door werkloozen verrichten van arbeid voor het steunbedrag. Ook daartegen rees veel op positie, omdat de raad van oordeel was, dat dan beter de objecten in werkverschaf fing konden worden uitgevoerd. Een sociaal-democratisch voorstel om dit punt af te voeren en B. en \V. te verzoe ken plannen tot werkverschaffing in te die nen werd met 9 tegen 5 stemmen aangeno men Tenslotte werd op zijn verzoek aan den heer J. K. Móller niet ingang van 1 Oct. a.s. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoofd der Prinses Julianaschool onder dankbetuiging voor do langdurige aan de gemeente bewezen diensten. De heer Stoker onderstreepte namens den raad nog eens dezen dank. EINDEXAMENS BAARNSCH LYCEUM. Baarn. De data der eindexamens aan het Baarnsch Lyceum zijn voor het monde linge gedeelte (de schriftelijke zijn over het heele land hetzelfde) bepaald op: 29 en 30 Juni a.s. voor d-e afdeeling A (Literair-eco- nomi«ch); 6, 7, 9. 10 en 11 Juli voor de afdeeling B (Mathematisch-Physisch); voor het Gymnasium op 8, 9, 11 en 12 Juni. De toelatingsexamens zijn op 8, 11 en 12 Juni a.s. ONTSLAG MET PENSIOEN. Baarn. Aan den heer P. J. Tukker al- alhier is met ingang van 1 Juni eervol ont slag verleend als Hoofd van den dien6t- kring Baarn-Soest der Telegrafie en Tele fonie. Na een 37-jarigen diensttijd gaat de heer Tukker van zijn pensioen genieten. HET FLORA-THEATER TE BAARN ZAL VERDWIJNEN. Baarn. Wij vernemen, dat het bioscoop theater „Flora" in de Laanstraat mede in verband met de op handen zijnde heffing eener vermakelijkheidsbelasting, met in gang van 1 September a.6. gesloten zal worden. AUTOBOTSING TE HILVERSUM. Hilversum, 1 Juni. Op den hoek Schuttersweg—Albertus Perkstraat bad gisteren een botsing plaats tusschen een driewieligen en een vierwieligen auto, be stuurd door resp. A. v. B. uit Soesterberg en E. M. wonende alhier, doordat laatst genoemde den driewieler niet had opge merkt en ook geen signalen had gehoord. De driewieler kantelde waardoor de in woner van Soesterberg een snij wond aan zijn kin kreeg; een arts van den G.E.H D. verbond hem. Beide auto's werden vrij ernstig bescha digd. Groote sorteering in tuinstoelen mot linnen loopers. Tuinaineublementen, Patentconstructies, langere levensduur. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Gezette dame, tot den waarzegger op de liefdadig heidsbazaar „En zal Cupldotle me met zijn pijltjes raken De waarzegger„Ik zie met ln, hoe hij u ooit zou kunnen missen.* (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6