SNELTAX GARAGE AMERSFOORTSCH DAGBLAD NEDERLAND-CURACAO 1634-1934 LUXE AUTO'S TE HUUR Zaterdag 2 Juni 1934 32e Jaargang No. 281 HERDENKINGSBIJ EENKOMSTINDE RIDDERZAAL DERDE BLAD Moderne wagens w.o. 7 pers. met en zonder Chauffeur Vraagt prijs Hoogeweg 49 Tel. 1354 ol 743 DE K.N.A.C. TOCHT NAAR ITALIË Mr. P. J. de Kanter en Prof. Knappert gedenken, in tegenwoordigheid van Koningin en Prinses, den 300=jarigen band met de West'lndische kolonie 's-Gra venbagc, 2 Juni. In tegenwoor digheid van H. M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana heeft hedenmiddag in de Ridderzaal vanwege het Algemeen Nederlandse!) Verbond en de Koninklijke vereeniging „Oost en West" een plechtige bijeenkomst plaats gevonden ter herden king van het feit, dat Curasao driehonderd jaar geleden met Nederland verccnigd werd. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van den kapitein-directeur C. L. Wal- ther Boer, en de Haagsche Onderwijzers Zangvereeniging. waarvan de heer Walt her Boer eveneens directeur is, hebben aan deze bijeenkomst muzikale medewerking verleend. De luitenant-kolonel, commandant van het regiment grenadiers, had de Ko ninklijke Militaire Kapel welwillend ter beschikking gesteld. Bij de plechtigheid waren o.m aanwezig minister Colijn, die het voorzitterschap bc kleedt van het eere-comité, dat voor de her denking is gevormd, en de ministers Slote maker de Bruïne, Deckers, Kalff, De Wilde en Oud, de president van den Hoogen Raad Jhr. mr. Feith, de directeur van het Kabi net der Koningin, jhr. mr. van Tets van Goudriaan, de kolonel Fruyt van Hertog brigadecommandant van de grenadiers en jagers, de overste jhr. do Brauw. comman dant van het regiment grenadiers, de over 6te Phaff, commandant van het regim»*nt jagers, de kolonel Sillevis, garnizoenscom mandant, de majoor van Overakker, ver tegenwoordiger van het Koninklijk Indisch Leger, de oud-commissaris der Koningin in de provincio Utrecht, mr. s' Jacob, de com missaris der Koningin in de provincie Gel derland. baron van Heemstra en die in de provincie Utrecht jhr. mr dr. Bosch ridder van Rosenthal; de oud-mini6ters van Kolo nicn de Graaff en Koningsberger, de gou v«rneur der residentie, luitenant-generaal jhr. W. Roèll, de chef van den marinestaf vice-admiraal J. de Graaff, de waarnemend burgemeester van 's-Gravenhage, de heer Snoeck Henkemans met den gemeende- secretaris, mr. dr. Boasson. het lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, de heer van Boeyen, het hoofdbe stuur van het Algemeen Nederlandsch Ver bond en dat van.de Koninklijke vereeniging Oost en West, het dagelijksch bestuur der Haasrsche afdeeling van het Alg. Ned. Ver bond het bestuur der Haagsche afdeeling van „Oost en West", verscheidene buiten- landsche journalisten, het groepsbestuur van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond en nog vele genoo- digden. onder wie tal van in ons land ver toevende oud-Curacaosche ambtenaren en particulieren, leden der Curacaosche kolo nie. Tot de genoodigden behoorde ook de oud-administrateur van financiën van Cu racao, de heer Schotborgh. De zaal was met palmen versierd. De Koningin en de Prinses werden aan den hoofdingang van de Ridderzaal ont vangen door de heeren P. J. de Kanter en R. Zuyderhoff, algemeen voorzitter respec tievelijk van het Algemeen Nederlandsch Verbond en van „Oost en West", en naai de ontvangkamer geleid, waar de andere leden der commissie NederlandCuracao 16341634 (de heer de Kanter is voorzitter en de heer Zuyderhoff lid) met prof. dr. L. Knappert aan de vorstelijke personen wer den voorgesteld. Het waren de heeren van der Brugh, algemeen secretaris van „Oost en West"; Ferguson, oud-lid van den raad van bestuur van Curacao; mr. de Gaay Fortman, oud-lid van het hof van justitie in Curacao; jhr. de Jong van Beek on Donk. oud-gouverneur van Curacao en W. R. Menkman. oud-hoofdagent van den Ko ninklijken West-Indischcn Maildienst op Curacao: benevens pater Fr. M. Kosters, O.P., oud-missionaris op Curacao. Nadat de Koningin en do Prinses zich eenige oogenblikken met hen hadden on derhouden, trad het hooge gezelschap in een stoet de Ridderzaal binnen, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus ten gehoore bracht. De Koningin en de Prinses namen plaats midden in de zaal, voor het spreekgestoelte dat voor den troon was opgericht. Achter haar bevonden zich de plaatsen der leden van haar gevolg en achter dezen namen de leden der bovengenoemde commissie plaats Van de leden van het eere-comité, die in de nabijheid zetels innamen, moeten noe worden genoemd de vice-president van den Raad van State. jhr. Beelacrts van Blok land; de voorzitter van het Indisch genoot 6chop, prof. dr. Boeke; de vice-admiraal Brutel de la Rivière, commandant der ma rine te Willemsoord; do directeur der Hol- landsche Bank voor West-Indic. mr. dr Dijckmecster: de heeren Droogleever For tuvn. Fernhout en van Woelderen. burge meesters. respectievelijk van Rotterdam. Middenburg en Vlissingen; de ministers van Staat, oud-ministers van koloniën Fock en Idenburg; de directeur der Koninklijke Noderlandsche Stoomboot Maatschappij, dr. Heldring; de president-directeur der Nederlandsch-Indische Gas-Maatschappij. de heer Knottnerus; het lid van den raad van beheer der Bataafsche Petroleum Maatschappij de heer de Kok; de chef van den generalen staf, gcncraal-majoor Rcyn- ders; de voorzitter van de West-Indische Kamer, mr. van Traa; de voorzitter van de Eerste Kamer, baron de Vos van Stecnwijk en de algemeen secretaris der Koninklijke Vereeniging „Het Koloniaal Instituut", de heer Westcrveld. Rede van den heei De Kanter. De voorzitter der commissie Nederland- Curacao 16341934, tic heer P. J. de Kanter, algemeen voorzitter van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, heeft de bijeenkomst geopend. Na te hebben opgemerkt, dat allen waren opgekomen om te getuigen van hun vurig verlangen, om het Rijk der Nederlanden ils een onverbrekelijke eenheid aan liet nage slacht over te geven, verklaarde spi\, dut deze eenheid nochtans slechts betrekkelijk onverbrekelijk kan zijn. Trots onze uiterste krachtsinspanning en de meest doeltreffen de maatregelen in liet belang der gebieds deelen, die samen het Rijk vormen, kun nen, aldus spr., de verwikkelingen tenge volgc van de internationale politiek ons te machtig worden. Wanneer het ooit het geen God verhoede zoo ver mocht ko men, moeten wij, zoo ging hij voort, met de hand op het hart kunnen verklaren, Jat wij alles gedaan hebben, wat redelijkerwijs van ons verlangd mag worden, om de hechtheid van het Rijk zoo hoog mogelijk op te voeren. Ter bevordering hiervan wekte, hij op tot versterking van de gees telijke en economische bandon tussc'n«>n het Moederland en de andere gebiedsdeel en Deze nationale plicht, voegde spr. daarbij, geldt tegenover Curacao nog in het bij zonder, omdat de grootc republiek der Vereenigde Slaton van Amerika in wij len omtrek werkt als een magneet, voorai op economisch terrein. Maar deze magneet kan op Curacao geen vat krijgen, wanneer >ns bestuur krachtig en rechtvaardig is. En ook de Nederlandsche handel kan tot grootcn steun zijn door krachtige propaganda voor het Nederlandsch fabrikaat Goede Neder landsche producten zullen, mits de prijzen concurreerend zijn, zeker den voorrang hebben. Spr. wees er vervolgens op. dat Curacao langen tijd noodlijdend was, tot het gewei dige petroleum-concern, de Koninklijke Shell, er een belangrijk nijverheids scheepvaart- en handelscentrum van maa* te. Gok de exploitatie van fosfaatbeddingen, het reizigersverkeer cn de havenbéweging op dat eiland zijn van betcekenis. Aruba leefde vrijwel in vergetelheid, tof twee petroleumonderncmingen er- vertier en welvaart brachten. Thans vormen de Nederlandsche Antillen het eenige gebiedsdeel wan liet,.Rijk, \vnur_. wij den economisch en toestand bevredigend kunnen noemen. Echter staat cn valt de welvaart met ves tiging en bloei der petroleumondememin- gen. Daarom noemde spr. het wenschelijk. aan andere bronnen van volksbestaan de grootste aandacht te schenken, opdat zoo veel mogelijk de schok worde opgevangen/ welke zeer heftig zou zijn, wanneer de pe troleuminstellingen als machtige factoren voor het economische leven van Curacao c:i Aruba zouden wegvallen. De geschiedenis van Curacao, zeide spr.. leert ons, dat ook daar fouten gemaakt zijn. maar wij kunnen ze met een zekere berns ting aanvaarden, wanneer blijkt, dat zij >ns iets geleerd hebben, n.l. dat zij zich in geen geval mogen herhalen. Maar ook herdenken wij den onderne mingsgeest en den moed onzer voorvade ren, die met hun toch zoo bescheiden hulp middelen het schoone koloniale Rijk heb ben opgebouwd, waarmede ons Vaderland groot gew'orden is. Wij allen, hier vercenigd, daarbij zeker handelende in den geest van het geheele Nederlandsche volk, zenden, zoo eindigde spr.. onze hartelijke groeten aan Curacao, waar de bevolking zich opmaakt om fe-i-t te vieren ter eere van den driehonderdste gedenkdag, en beloven, alles te zullen doen wat in ons vermogen is, om in trouwe samenwerking de belangen van de Neder landsche Antillen te behartigen. Medailles aan Koningin en Prinses aangeboden. Nadat de heer De Kanter zijn rede had uitgesproken, heeft hij aan de Koningin cn aan de Prinses gouden exemplaren aange boden van den bij Begeer geslagen gedenk penning, op het feit betrekking hebbende. De heer De Kanter richtte zich tot II. M. en II. K. H. in een toespraak, waarin 'lij eraan herinnerde, dat zij gunstig hadden beschikt op een verzoek van de commissie om haar een zoodanig exemplaar te mogen aanbieden. Spr. wees erop, dat de medaille aan de ccnc zijde de beeltenis van II. M d» Koningin vertoont en aan fle andere. zij-P de -afbeelding van één der schepen, welke in Mei 1634 zijn uitgevaren en in Juli d a.v. op Curacao zijn aangekomen, welke komst tot gevolg had, dat Curacao onder Neder landsche heerschappij kwam. De heer Dc Kanter vroeg aan de Koningin en aan de Prinses eerbiedig vergunning, haar dc ge denkpenningen te mogen overhandigen, en bood ze ten slotte aan H. M. cn II. K. II aan. De Koninklijke Militaire Kapel bracht ver volgons dc Symphonia Sacra (voor koper blazers) van Giovanni Gabrieli ten gehoore, gevolgd door „O Heer, die dacr1 uil Valerius' Gedenckclanck. Rede van prof. dr. Knappert. Prof. dr. L. Knappert heeft een rede ge houden. Spr. betoogde, dat de vaderlands liefde, welke do aanwezigen had bijeenge bracht, niet tot motief heeft, dat zij haa»* land beter dan w.elk ander ook achten zou. maar dat het het eigen land betreft, het innig-vertrouwde, waarin wij leven cn ons bewegen. En even hecht verbonden aan alle deelen des Rijks voelt zich onze vader landsliefde. Heden moet Curacao, drie eeuwen onder onze vlag, zijn grootcn dag hebben. Wat men op het eiland zelf, eigenaardiger, in Julie vieren zal, gedenken wij reeds nu, om geen andere reden dan omdat de vacantic voor een samenkomst als deze zich kw ai ijk leenen zou. Vreest niet, aldus spr., dat de plecntig beid, die ons tezamen bracht, tot niets beters leiden zal dan tot zelfverheerlijking cn zelfoverschatting. Daarentegen waar borgt ons reeds dat onzo herdenking ook uit liefde geboren werd, en liefde is niet blind, maar juist scherp van oog Boven dien putten wij ervoor uit het historisch onderzoek, dat oprecht on onpartijdig is Na een uitvoerig overzicht betreffende de geschiedenis der kolonie welke vroeger reeds in ons blad is gerelateerd, bond spr. in dit plechtig uur allen op het hart de krachtige versterking van ons saamhoorig- hcidsgevoel mét dat kleine eiland met zijn typisch HMIandscli karakter. Wel is waar is dc volkstaal Vapiarriehlsch 4/5 Spaansch de rest Nederlandsche cn enkele andere woorden de taal eenmaal der Spanjaarden in den mond hunner slaven. Maar onze taal is hier de draagster van geestelijke schatten wat wetenschap gevorderd onder wijs, enz. En met het nationale heeft zich ook het taalbewustzijn verlevendigd. Dankbaar moeten wij zijri jegens de groep Nederland sche Antillen van het Algemeen Neder landsch Verbond en haar afdcclineen op deze eilanden, welke voordrachten doen houden, tooneelvoorstell ingen bevorderen en lectuur verspreiden. Spr, uitte den wënsch, dut in ons land de kennis van land en volk van ginds zal toenemen, opdat de onnoozele de misda dige onkunde verdwijne cn dat het onder wijs daarginds \oldocnde kennis van het moederland zal bijbrengen, al moet het evenzeer op eigen natuur en land gericht zijn Onder Hollands vlag cn wet en recht moet het eigene pokend en moeten in- heemsche normen, waar mogelijk, geëer biedigd worden. Samenhang en doordrin ging moeten wij beoogen, zonder minach ting en verwaarioozing van het autochthone Een luchtverbinding als tusschen Am sterdam en B.itavia is nog niet mogelijk tusschen het moederland on Paramaribo oT' Willemsrad. Maar de Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij heeft plannen om een lijn te openpn tusschen Curacao en Aruha met aansluiting aan het Amcrikaansche net. In een schoone toekomst, aldus spr.. zul len ook aanstaande bestuursambtenaren voor de West zich academisch kunnen voorbereiden voor hun taak en z.ullen an deren ginds gezondheid van lichaam en ziel gaan bevorderen, meer nog dan reed;» nu het ge.lukkig geval js.,Aroort? zal in zulk een toekomst Tlé heemschiilgorjachte haar invloed zjen groeien de oude schoonheid bewaren en den schoonheidszin- voor nïpu we geboj>ven den weg wijzen. En ook zal dan de Nederlandsche commissie voor in ternationale natuurbescherming haar geze- genden arbeid "uitbreiden In zulk een schoone toekomst zal het watervraagstuk zijn opgrlost en zullen vveligp landschappen geen zeldzaamheid meer zijn. In zulk een 'opkomst, zoo eindigde prof. Knappert zijn rede, zullen Nederland en Curacao beide met telkens welbewuster dankbaarheid de Augustusdagen van 1634 ook onder telkens gelukkiger, blijder om standigheden gedenken. De Haagsche Onderwijzers-Zangverecni- ging zong hierna twee liedpren uit Valerius' Gsdenckclank, „Weest nu verblijf' cn „Die vasllyck op den Heer", gevolgd door den 150sten psalm „Looft God, looft zijn Naam alom" en .Looft God. met bazuingeklank". Tot slot is het Wilhelmus ten gehoore ge bracht. waarvan de aanwezigen het eerste couplet en het zesde ,Mijn schilt cn de betrouwen" hebben meegezongen. Hiermede was de indrukwekkende plech tigheid geëindigd. ALWEER DE PAARDENHANDELAAR. Rotterdam, 31 Mei Eenigen tijd gele den hebben wij melding gemaakt van het geval van een paardenkoopman die na veertien jaren in het vaderland teru^ge keerd te zijn, hier vernam, dat door de Am- sterdamsche rechtbank een vonnis tegen hem gewezen was. wegens diefstal van een paardendeken De paardenkoopman was van dit verstekvonnis in verzet gekomen en de rechtbank hpeft hem toen vrijgesproken Deze paardenkoopman, de 56 jarige E. A K. heeft nu voor de rechtbank alhier te rechtgestaan, wegens verduistering van een bedrag van f 1200 Verdachte had narne'ijk in Maart twee paarden van den te Londen wenenden Belgischen koopman E Teunis hier te lande vprkocht aan de Nederland sche Heide maatschappij, doch dit gold niet gezonden aan den eigenaar van de paarden Verdachte bewperde nu met dit geld op 6tap te zijn geweest waarbij het hem ontstolen was geworden Hij kwalificeerde zelf zijn gedrag als echandeliik en beloofde zoo spoe dig het hem mogelijk zou zijn de schade te vergoeden. Het O.M eischte 6 maanden gevangenis straf met aftj-ek van de preventieve hechte nis. SLAPTE IN DE STEENKOLEN- INDUSTRIE. Alle Limburgsche mijnen lig gen Zaterdag stil. Volgens de Maasbode zullen Zaterdag a.s. alle twaalf Limburgsche mijnen, dus zoo wel de staats- als. particuliere mijnen, we gens gebrek aan afzet niet werken. NATIONALE FEESTDAG IN ZUID-AFRIKA Receptie bij den gezant Ter gelegenheid van den Nationalcn Feestdag in Zuid-Afrika, den Uniedag, hebben de Zuid-Afrikaansche gezant bij het Nederlandsche Hof, dr. Van Broekhui zen cn mevrouw van Broekhuizen, Donder dagmiddag ten hunnen huizo in de Ama- liastraat een zeer druk bezochte receptie gehouden. Onder de vele, die hun opwachting bij den gezant kwamen maken, waren de En- gelsche gezant, Sir Hubert Montgomery, enkele andere leden van hel. corps diplo rnatique, de oud gezanten dr. Leyds cn dr. Hendrik P. N. Muller, do heeren K. F. v.d. Berg en Obreen, voorzitter cn secretaris van de Commissie voor den Zuid Afrikaan shcen Handel, dr Donicla Nieuwenhuis, oud-consul generaal van Nederland in Transvaal, de voorzitter van hot Algemeen Nederlandsch Verbond, de heer de Kanter met verschillende andere leden van het het bestuur, dc handelscommissaris der Unie, de heer Schiltluiis. zeer vele Zuid Afrikaansche studenten, die hier te lande studeeren cn voorts tal van belangstellen den. EET VERVAARDIGEN EN UI7CEVEN VAN VALSCHE KWARTJES. Rotterdam, 31 Mei. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken van een zestal vc-rdachten, die terecht gestaan hebben wegens het vervaardigen van valsche kwartjes en het uitgeven daarvan. Hoewel de geldstukken zeer slecht waren nagemaakt, was het toch gelukt er een groot aantal van uil te geven, doordat men er artikelen uil een automaat voor betrok De 32-jarige havenarbeider VV. B. die de geldstukken gemaakt had en de 22-jarige grondwerker P. F. M., die er hem bij gehol pen had cn hem o. a. het metaal er voor verstrekt had. werden veroordeeld tot resp. 2 on 1 jaar gevangenisstraf. Ilun vrouwen, die zich met het uitgeven van de valsche kwartjes hadden belast en die wisten, dat ze valsch waren, werden veroordeeld tot ieder 3 maanden geyange nisstraf, welke straf wat de echtgenoote van B. betreft voorwaardelijk werd opge legd met een proef'ijd van 3 jaren. De 30-jarige bankwerker G. v. d. \V. en de 35-jarige metselaar F. J. R., die eveneens de valsche kwartjes hadden uitgegpven, werden veroordeeld tot ieder 1 jaar gevan genisstraf. HET PROCES TEGEN DE HULPKEURMEESTERS. Verklaring van den heer van der Slootcn. Amsterdam, 31 Mei. De heer J. P. van der Slootcn, directeur van de gemeen leslachtplaals te Utrecht en lector aan de universiteit aldaar, die als deskundige van het Openhaar Ministerie is opgetreden in de bekende strafzaak togen een aantal liuljikeurmcesters van het Rotterdamsche slachthuis voor de rechtbank te Rotterdam, schrijft ons het volgende: „Het is mij gebleken, dat het door mij ge geven antwoord op een vraag van den pre sident der rechtbank inzake de keuring te Amsterdam in eenige bladen niet geheel luist is weergegeven en dal dit antwoord wellicht aanleiding tot misverstand geven kan De bedoeling van mijne verklaring was slechts, te doen uitkomen, dat de keu ringsdienst te Amsterdam op rigoureuze - dus strenge wijze keurt, doch geens zins zoo streng, dat daarmede de wettelijke voorschriften dienaangaande zouden vvor den overschreden". BRAND IN EEN CONFECTIEFABRIEK. Amsterdam, 1 Juni. In den afgeloo pon nacht tegen 1 uur werd brand ontdekt in de vijfde verdieping van perceel Klove niersburgwal 131, in welk perceel de con fectiefabriek van den heer J. Gaz.an is ge vestigd. Het vuur woedde aan de achter zijde en werd ontdekt door bewoners van een perceel gelegen aan de achterzijde van de fabriek. Onmiddellijk werden politie en brandweer gealarmeerd en binnen zeer kor ten tijd waren de spuiten van de hoofd wacht Achtergracht en de wacht Katten burg onder leiding var* brandmeester Dijk stra en Driesten ter plaatse. Door een raam verschafte uc brandweer zich toegang en wist met een straal het vuur, dat in eenige partijen gesneden goed woedde, te blus schen. Waarschijnlijk is het vuur ontslaan door kortsluiting in e»' electro-motor. Verzekering dekt de schade. VLUCHT VAN DEN HEER VAN DER LEEUW AANGEVANGEN. Rotterdam, 1 Juni. Hedenmiddag te ongeveer 12 uur is de heer J. J. van dw Leeuw, die, zooals wij gisteren reeds meld den, een vlucht naar Kaapstad zal maken, met zijn sportxliegtuig van Waalhaven ge start. Bij het vertrek was er veel belang stelling van de zijde van sportvliegers.Dc heer van der Leeuw wordt vergezeld door den bekenden piloot-schrijver A. Viruly, die de reis tot Athene zal meemaken. Het ligt in de bedoeling vandaag tot Weenen te komen. ZAAKWAARNEMER TE HAARLEM GEARRESTEERD. Te Haarlem is aangehouden zekere C O., zaakwaarnemer, dis den laatsten tijd ook optrad als winkelier. Hij had eenigen tij.l geleden twee zusters, die voor den kanton rechter moesten verschijnen, den raad ge geven om, teneinde eer aanhangige zaak te winnen, zekere verklaringen af te leggen naar aanleiding van cm huurkwestie, die in strijd bleken te zijn met de waarheid. De zaak werd wegens meineed verwezen naar de Haarlemsche rechtbank, die thans bevel heeft gegeven C. O. h- arresteeren, verdacht van het uitlokken van een strafbaar feit. Men meldt ons uit Milaan: De buitengewoon vlotte wijze waarop de K.N.A C reis naar Milaan is verloopen. on danks het feit. dat zich onder de deelne mers velen bevonden, die nog nooit een bergpas hadden gereden, bewijst met welk een zorg deze reis was voorbereid Aan de grenzen verleenden de verschillende auto mobielclubs haar medewerking en te Milaan zelf was de Secretaris van dc Nederland sche Vereeniging voor Noord Italië zoo vriendelijk zich volledig ter beschikking van het gezelschap te stellen en ieder met raad en daad bij te staan. Ondanks de teleurstelling ontstaan door de nederlaag van het Nederlandsch elftal tegen de Zwitsers is de stemming onder de tochtgenooton uitstekend en er is alle roden om aan te nemen, dat ook de ver dere reis een mooi succes voor do K.N.A.C. organisatie zal worden. Maandag is onder leiding van den heer Piek oen prachtige tocht langs het Como- moer gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan Bellagio en de beroemde Villa d'F.ste hij Como, dat thans een hotel is. Dinsdag waren de deelnemers vrii om hun dag naar eigen believen door te bren gen van welke gelegenheid de leiders ge bruik maakten om gevolg te govm aan een uitnoodiging van den heer Piek om te zijnen huize kennis te maken met het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging, waarbij de lieer Wickevoort Crommelln namen? de K N A C. dank heeft gebracht voor de groote medewerking van den heer Piek onder vonden Woensdag heeft het gezelschap een tocht gemaakt naar Stresa aan liet Lago Magiore, waar de lunch werd gebruikt en een boot tocht den schitterenden dag besloot. Donderdagochtend zou een gedeelte de reis naar Rome over Turijn vervolgen, waar rnen den voetbalwedstrijd Zwitserland Tsjeclio Slowakije zou bijwonen, terwijl het andere gedeelte in Milaan zop blijven om getuige te zijn van den wedstrijd Duitsch- land—Zweden cn Vrijdag via de Simplon- pas naar Nederland terug te keeren. DE SCHOLLEVAAR. Voor het behoud van het be* langrijke broedgebied. Den schollevaar, een der interessantste vogels van onze lage landen, dreigt ernstig gevaar. Het feit, dat de vogel geen bescherming geniet krachtens de wet, dat hij om zoo te zeggen vogelvrij is, wat hij dankt aan zijn vischliefhebberij, maakt dat als geen maat regelen genomen worden algeheele uit roeiing een kwestie van tijd is. Zeer terecht heeft dan ook de vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland zich het lot van dezen vogel aangetrokken en hoopt zij voor het te laat is, door aankoop van de eendenkooi aan de Belter Wijde bij Wannepervecn hot be langrijkste broedgebied uit geheel ons land door aankoop voor ondergang te behoeden. Gelukt de aankoop niet, dan staat het vast dat de kolonie verstoord zoo niet vernietigd zal worden. Ben bedrag van 15.000 is noorlig, dit wil zeggen 10 per jaar. Wie dus mee wil werken om dit ernstige, wel licht onherstelbare verlies te voorkomen, en dat zullen zeker vele natuurliefhebbers zijn, stortte nog heden een bijdrage op postgiro no. 32391 Amsterdam. INAUGUREELE REDE PROF. DH. J. N. BAKHUYZEN VAN DEN BRINK. Leiden, 1 Juni. In het groot auditorium der Leidsche Universiteit heeft hedenmid dag prof. dr. J N. Bakhuyzen van den Brink zijn hooglecraarschap in de faculteit der godgeleerdheid, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en de leerstellingen van den Christelijken godsdienst, benevens in de geschiedenis van hef Gereformeerd Protestantisme, aan vaard met een rede, welke tot titel droeg; ..Incarnatie cn verlossing bij Irenaeus". DE MOLENS VAN KORTENHOEF. Korten hoef, 1 Juni. De vergadering van Ingelanden van den polder Korten- hoef heeft besloten, om het onderhoud van de twee bekende molens, welke met sloopen werden bedreigd, over te dragen aan de stichting Curtevennc. KONINGIN EN PRINSES. H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana zijn gisterochend van Het Loo in de residentie aangekomen en hebben hun intrek genomen in paleis Huis ten Bosch. NATUURBOTER. Dc Crisis-Zuivcl centrale deelt mede, dat behoudens tusschcntijdsche wijziging voor de week van 3 t/m 9 Juni a.s. de prijs van het crisis botermerk cn die van de vervoervcr- gunning voor buitcnlandscho boter, i6 vast gesteld op f 1.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9