ITALIË EN TSJECHO-SLOWAKIJE IN DE FINALE GOEDE WEDSTRIJD TE ROME Duitschland geklopt met 3-1 ITALIE-OOSTENRIJK 1-0 LOOP DOOR SOEST HET TOURNOOI TE BOEDAPEST OOK KORFBAL-BELGIE MET 9-3 GEKLOPT AMERSFOORTSCH DAGBLAD GEEN EENZIJDIGE STRIJD 4-1 stand bij de rust TONNIS' DUIVENVOER Onze Postvliegers onderweg Duitschland en Oostenrijk spelen Donderdag a.s. om den derden prijs (Van onzen specialcn verslaggever). Rome, Zondagavond (per telefoon). He den hebben zich te Milaan en te Rome Italië en Tsjecho Slowakije gequalificeerd voor de finale van het Wereldkampioenschap door hun overwinningen op Oostenrijk en Duitschland. Wij hebben den strijd in Rome aanschouw en het was na de veldslagen tus- schen Ttalië en Spanje in Florence een wel daad om weer eens goed voetbal te zien, af gezien van de gebruikelijke geniepigheidjes 'everden beide landen zeer goed spel, waar bij de Tsjechen echter in de meerderheid wa ren. zoodat hen de zege volkomen toekwam. Mussolini als toeschouwer. Deze halve eindstrijd trok echter een mini mum belangstelling en slechts een handje vol toeschouwers, naar schatting hoogstens 3000, vulde de tribunes. De Duce gaf echter van zijn interesse blijk en heeft den gehee- len wedstrijd gevolgd, alsmede eenige Ita- liaansche prinsessen. Mussolini, die in een soort zeilcostuum vorscheen en die persoon lijk een kaartje kocht aan den irs«';i i'„ was al even enthousiast als alle andere Italianen op het eenige oogenblik, dat het publiek in lichterlaaie stond, namelijk bij de mcdcdec- Jing, dat in Milaan de Italiaansche rechts buiten, Guaita, gescoord had tegen Oosten rijk. Voor de rest was het een wedslrjd, waarbij elke sfeer langs de kanten ontbrak. Wol wareu er wat Duitschers, maar zij ver mochten geenszins die eleclriciteit rond do lijnen te brengen, welke nu eenmaal bij een internationalen wedstrijd noodig is. Het was derhalve maar goed, aat Italië in de finale kwam. want anders waren er a.s. Zondag ook slechts een stuk of wat mensrhen komen kijken. Waardoor Duitschland verloor. Duitschland heeft de nederlaag te wijlen aan primitief voorhoede-spel, waarbij de linksbinnen Noach. als rem fungeerde en verder aan slecht schieten. Wel waren de Tsjechen in het veld sterker, maar niettemin heeft Duitschland legio kansen gehad, die met oen beetje goeden wil in doelpunten wa ren omgezet, In de eerste helft zijn er con paar kanjers gft«ost, maar Planicka speelde zóo schitterend, dat het publick in vervoe ring raakte en Zamorra, Zamoira riep, doch in de tweede helft was het schot hopeloos zoek. Herhaaldelijk gemopper tusschen de Duitschers onderling en daarenboven wei nig bevorderlijk voor goede resultaten. Het onderling verband bij de Tsjechen was aan- werkelijk grooter en speciaal door betere balcontróla waren zij in een duel van man tot man herhaaldelijk in het voordeel. Een grootsclicn indruk maakten zij echter niet en na hetgeen wat wij van Italië gezien hebben, kunnen wij aannemen, dat de Italianen wel als uiteindelijke overwinnaars uit den strijd zullen komen. Keeper Planicka was echter uitstekend, doch de backs waren soms on zuiver en speciaal de rechtsback trapte nog al eens verkeerd, waarbij hij zich gelukkig mocht prijzen, dat in het midden der twee de helft een schot van zijn voet vlak over de doellat corner ging, toen de score nog ge lijk was. Indien dit ongeluk zou zijn ge schied, had Duitschland den kamp allicht nog uit het vuur gesleept De Tsjechen scoor den het eerst toen een center van den links buiten naar den rechtsbuiten ging, welke ijlings voorzette en de toeloopende linksbin nen scoorde. Zoo was de stand met de rust 1—0. De tweede helft. Bij een zeer geweldig overwicht der Tje- chen deed Duitschland oen uitval, waarbij de bal van man tot man ging en Siffling maakte schitterend gelijk. Dit bracht het. noodige leven in de brouwerij en een kei hard schot op het Duitsche doel beukte van de lat terug. Uit een vrijen schop doelpuntte opnieuw de Tsjechische linksbinnen en kort voor het einde liet Kress een houdbaren bal glippen, waarmede het pleit beslecht was. De totale indruk van dezen wedstrijd was voornamelijk deze, dat zoowel Zwitserland als Nederland te Milaan een betere wedstrijd hebben gespeeld en het verwondert ons ten zeerste, dat Zwitserland in Turijn door Tsjecho Slowakije geslagen is. Speciale uitblinkers waren er bij geen der beide partijen. Scheidsrechter was de Ita liaan Bariassina, welke zeer goed leidde. Te Milaan had het veld sterk te lijden gehad door hevige onweersregens, waardoor de grond glad en glibberig was geworden. De Italianen pasten zich beter aan de om_- standigheden aan, zij waren een onderdeel van een seconde sneller bij den bal. Oosten rijk hield het spel zeer kort, wilde als het ware den hal „samenspelendin het doel deponeeren. De Italianen speelden energie ker en kwamen steeds met hun aanvallen terug. Het eerste en eenige doelpunt van den wedstrijd werd na 19 minuten spelen gescoord. De linksbuiten Ferrari loste van vrij verren afstand een scherp schot dat doelman Paltzer stopte. Deze kon den glib- berigen bal echter niet goed vasthouden, en de toesnellende linksbuiten Guaita had geen moeite den bal in het doel te werken. Met een 10 stand voor Italië trad de rust in. Na de hervatting was Italië, aanvankelijk sterk aanvallend en eerst tegen het einde werkten de Oostenrijkers zich weer wat los. Doelman Combi werd danig op de proef ge steld, hetgeen hem goed afging, ondanks het feit, dat hij bij een der aanvallen een bles sure had opgeloopen. Gescoord werd er verder niet waarmee Italië verdiend won en zich dus kwalificeer de voor de finale op Zondag 10 Juni a.s. Op Donderdag 7 Juni spelen Oostenrijk en Duitschland tegen elkaar voor den derden prijs. P. Engelman wint bij de sneU wandelaars; Lodewijks bij de hardloopcrs Soest, 2 Juni. Onder groote belangstel ling vond hedenmiddag alhier de „Loop door Soest" plaats, waarvan de organisatie in handen was van de plaatselijke Athle- tiek- en Turnvereeniging „A.D.O." Deze wegwedstrijd, welke ging over-een afstand van plm. 4 K.M. was open voor snelwandelaars en voor hardloopers, de laatsten onderverdeeld in een klasse voor leden en niet-ledcn der K.N.A.U. De loopers troffen het bijzonder met het weer. De plaatselijke politie zorgde uitstekend voor de afzetting. Het eerst werd door de snel wandelaars gestart. De Rotterdammer P. Engelman nam de leiding en stond die niet meer af. Mij won onbedreigd in 17.36.6 sec. Bij de hardloopers vormde zich direct na de start een ploegje van cracks met Lodewijks van A.V.A.C. aan den kop J. T. Lodewijks won gemakkelijk in 12.0.1 sec. Om de twee de en derde plaats streden de beide A.A.C.- ers Goossens en Toorenenburg. Eerstgc. noemde werd tweede. Na afloop van dezen goed geslaagden loop werden de prijzen na een inleidend speechje van den voorzitter van A D.Ü. uit gereikt door den vicc-voorzitter van de K.N.A.U., den heer D. J. Willink Vermeld zij nog, dat in de gemeente Soest, de eerste in ons land, den geheel en dag op straat het bekende N.O.C.-speldje, ten bate van de uitzending van Nederland 6che athleten naar Berlijn in 1936 verkocht mocht worden, iets, wat navolging ver dient. Do uitslagen waren als volgt: Snelwandelen: 1. P. Engelman (Pro Pa- tria, R'dam) 17 min. 36.6 6ec.; 2. F. van den Vijver (AVAC, A'dam) 18 min. 44 sec.; 3. J. Lanting, (AAC A'dam) 19 min, 42.3 sec. 4. H. A. Tol (AVAC); I. .1 Kattouw (idem); 6. J. Stolk (idem). Hardloopers. (KNAU-leden): 1. J. T. Lodewijks (AVAC) 12 min. 0.1 sec 2. F. Goossens, (AAC) 12 min. 17 sec.; 3. J L. Toorenenburg (idem); 1 D Effrink (Ex celsior, Amersfoort); 5. L. J Lodewijks (AVAC); 6 J. Gaarenstroom (Volenwijkers). Hardloopers, (niet-KNAU-leden): 1. J. Krijnen (DWS. Bussum) 13 min 21.5 sec.; 2. N. Hilhorst (idem); 3. J. E Roven (Bussum); 4. II. van Putten (Zaandam); 5. Derriks (Soest). TURNEN Nederland beëindigt den landen kamp op de tiende plaats Boedapest, 2 Juni. (V. D.l Het wereldkampioenschap landen-vijf tienkamp is gewonnen door Zwitserland met 787.30 punten voor Tsjecho-Slowakijc met 772.90 en Duitschland met 769.50 punten. Neder land eindigde op de tiende plaats vóór Polen, Bulgarije en Mexico. Do individueele vijftienkamp werd ge wonnen door den Zwitser Mack met 138.50 punten voor den Italiaan Ncri met 137.75 punten en den Tsjech Loefflcr rnet 136.15 punten. Mack won ook de titels voor brug- turnen en paard-breedte-springen. Bij he' laatste nummer behaalde hij de volle 20 punten. I-Iet rekturnon is gewonnen door den Duitscher Guenther en het ringentur- nen door den Tsjech Hudek. De vrije oefeningen, waarvoor geen we reldkampioenschap bestaat, brachten een overwinning van den Zwitser Miez. Heden is voorts een aanvang gemaakt met de nummers 100 meter hardloopen, kogelstooten en polsstok hoogspringen. Zwitserland heeft do leiding met 654 pun ten. Het wordt gevolgd door Duitschland met 632 punten en door Italië met 626,3 punten. Ook in de individueele wedstrijden staat Zwitserland verreweg het beste. De wereldkampioen Mack gaat hier aan den kop, doch hij wordt dicht gevolgd door zijn landgenpot Miez en de Duitsch.ers Sand- rock en Winter. De Duitscher Froetzsch' heeft wegens zijn blessure moeten opgeven. WA r ETEN WIJ MORGEN.' VOOR DE KOFFIETAFEL Ragout in schelpen van socpvlecsch. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlapjes in pikante saus. Gestoofde sla. Malta aardappelen. Komkommer. Rijst met krenten. Bereiding: 200 gr. rijst, 100 gr. krenten, 7 d-L. kokend water, 3 gr. zout. Wasch de rijst. Leg de krenten met een weinig bloera bestrooid op een grove zeef en wrijf ze over de oppervlakte (de stoeltjes breken dan af en vallen er door. Wasch do krenten daarna een paar maal met lauw water af Doe de rijst, de krenten, het kokende water en het zout. in dc pan. Breng de rijst vlug aan den kook laat ze daarna op zocht vuur langzaam gaar ko ken, gedurende uur Roer niet in de rijst en laat ze droog wor den. Neem het laatste oogenblik de deksel van de pan, als de rijst nog iets vochtig is Roer de krenten voorzichtig met een houten lepel door de rijst ZWEMMEN. NEDERL. RECORD VERBETERD. Te Breda. Breda. 3 Juni. Hedenmiddag vonden in het Sportfondsenbad to Breda nationale wedstrijden plaats, waarbij eenige Rotter damsche zwemsters van de ODZ en de RDZ aan den start verschenen. Rie Mastenbroek slaagde er in het Neder landsch record 100 Meter rugslag vooi da mes te verbeteren en het te brengen op I min. 19% sec Het oude record stond op naam van Puck Oversloot met 1 minuut 19% 6ec. Voetbal. TTv.—VRIENDENSCHAAR 2—1. De U.V.V.-ers promovecren naar de tweede klasse. De beslissingswedstrijd voor een plaats in de tweede klasse tusschen U.V.V. en Vriendenschaar, welke gisteren in Utrecht voor een 10.000 koppige menigte werd ge speeld, eindigde in een 21 overwinning voor de U.V.V.-ers. Deze uitslag verkreeg men eerst na verlenging van den speeltijd. U.V.V-promoveert nu naar de tweede klasse. H.V.C. II—W.M.S. II 3—3. Op Birkhoven speelde II.V.C. II voor het behoud van haar plaats in dc reserve 3o klasse tegen het tweede team van W.M.S. uit Amsterdam. In de eerste 45 minuten slaagden dc H.V.C.-ers er m een 30 voor sprong to nemen. W.M.S: zag echter in de tweede helft kans haar achterstand in te loopen om tenslotte uit een strafschop den gelijkmaker te scoren. Het laatste gedeelte van den strijd was een oenigszins ruwe vertooning, waaraan de leiding niet ge heel vreemd was. De H.V.C.-veteranen speelden hierna een wedstrijd tegen het personeel van het Haar lemsch Dagblad. De oudjes van II.V.C. wonnen dezen wed strijd, welke een geanimeerd karakter droeg, met i—0. Dc medaille uitgeloofd door de gasten, kwam hiermede in het be zit van H.V.C. POLITIEVOETBAL Kampioenschap van Neder land Amersfoort IDen Haag I. Woensdagmiddag vindt op het Sportter rein „Birkhoven" dc return-match plaats tusschen Amersfoort en den Haag voor het politie voetbal-kampioenschap van Neder land. Dc vorige week verloor Amersfoort met sprekende cijfers in den Haag. Ditmaal zal dc strijd spannender zijn, daar het Amersfoortschc elftal thans het voordeel heeft van eigen omgeving en supporters. Den Haag komt met twee elftallen, het tweede team speelt tegen een Rijschool combinatie. SERIEWEDSTRIJDEN „ZEIST" Quick wint in haar afdwa ling den eersten prijs. Het tweede elftal van Quick heeft deel genomen aan de serie wedstrijden van Zeist, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van deze vereeniging. Na eerst Veenendaal II een 20 nederlaag te hebben toegebracht kwam zij in de finale tegen Zeist III. Ook deze ontmoeting werd gewonnen met 4-2, zoodat dc Quick-ploeg den eersten prijs, be staande uit een zilveren tak, behaalde. Deelnemende ploegen waren Veenendaal II, Quick II, Zeist III en H.D.S. I. Wielrennen. A.R. EN T.C. „DE PEDAALRIDDERS". Gisteren werden in Hilversum Nationale grasbaanraces gehouden. In het nummer Afvalrace voor Nieuwelingen, waaraan 27 rc-nners deelnamen, legde de renner G. Prinsen, lid van do A.R. en T.C. „De Pe daalridders" beslag op den eorsten prijs, benevens op een extra prijs. In een premierace voor Amateurs bezet ten de renners H. van Hoeyen en C. Na gelvoort respectievelijk de derde en de vier de plaats. KORFBAL vwdR SPORTNIEUWS M Hi-. 1 W Technisch waren de Belgen gelijk waardig, tactisch schoten zij nog te kort Do gisteron te 's-Gravenhage op Houtrust gespeelde wedstrijd tusschen Nederland en België is voor de dertiende maal in sue cessie geëindigd in oen overwinning voor do onzen en wel met do curieuze cijfers 9—3, een bekende uitslag! Natuurlijk, zal men zeggen, weer een overwinning inderdaad, natuurlijk, maar toch was de strijd van gisteren niet meer het spel van kat en muis uit de eerste ja ren. België is ongetwijfeld weer vooruitge gaan en we kunnen thans vaststellen, dat de techniek onzer Zuiderburen voor die van onze spelers(sters) niet meer onder cloet. Aan snelheid en doortastendheid ont breekt het hun ook niet, vooral in hot mid denvak moesten do orunjetruicn het nogal eens tegen hun Belgische sportvrienden af leggen. Waar dim het steeds weer falen der Belgen aan te wijten is? Nog altijd aan de tactiek bij het aanval len en de mindere routine in het overzien der situatie bij de meesten hunner. Zoolang bovendien Nederland nog spelers als Hondriksen en Seits en niet te vergeten speelsters als mej. Game Voordenberg be zit en België dergelijke eminente krachten mist, zoolang zal Holland de meerdere blij ven. We kunnen gevoegelijk vaststellen, dat dit drietal de overwinning voor Hol land bevochten heeft, want de overige le den der ploeg staken niet boven hun (haar) tegenpartij uit, wat meer een compliment bèteekent voor de Belgen dan een gering schatting der kwaliteiten onzer eigen spe lers(sters). Deze toch speelden stuk voor stuk een behoorlijke partij, al zou men bijv. voor de Cocq van Delwijncn stellig twintig andere spelers kunnen kiezen, die minsten? even goed zijn. Bepaalde uitblinkers hadden dc Belgen niet, of het zouden raej. Michielscn en Pol Dalving moeten zijn. Laatstgenoemde wist onzen aanvoerder Bas Dorsman menigmaal te verschalken en het doelpunt van rijn handen was een juweeltje. Dat de Belgische verdediging ruim 20 minuten stand wist te houden tegen het razend-snclle en gevaarlijke Deetos-aan vaïsvak der Hollanders, zegt veel. Meer zegt nog, dot in het eerste half uur van een minderheid der roodhemden geen sprake was, zoodat do Belgische persmen schen rondom ons, reeds ernstig met een zeer eervol resultaat rekening hielden. Het is tenslotte anders geloopen! De wedstrijd. Een 600U toeschouwers vullen de tribu nes van het groote Houtrustveld, als om even over twee de Belgische ploeg onder de tonen der Brabanconne het veld op komt en stram in de houding haar volk» lied aanhoort. Vlak daarop komen de Hol landers onder de tribunes uit, evenals de Belgen met handgeklap begroet Ook zij hooren hun volkslied, het Wilhelmus, aan, terwijl vele lenzen op hen gericht worden en de geluidsfilm draait. Scheidsrechter W. de Koning (België! fluit de aanvoerders bij elkaar en laat tos sen. België is do gelukkige, kiest den wind in den rug en gaat aanvallen in C. Zon is er niet. Om tien over twee klinkt na de gebrui kelijke cheers het beginsignaal en gooit België uit. Mej. Teysse onderschept den bal in do Hollandsche verdediging en met korte wor pen verhuist de bal naar onzen aanval, waar Seits zijn verdediger reeds dadelijk van zich af schut. Zijn schot gaat over Dan volgt na goed opbrengen de eerste Belgische aanval, besloten door een schol van mevr. de Maerschalk, dat van den paal terugspringt. Het Hollandsche middenvak is er nog niet in, Belgia weet dikwijls in te grijpen, vooral de dames treden letterlijk en figuur lijk op den voorgrond. De ballen welke in den oranje-aanval ko men, zijn aanvankelijk zeldzaam, maar men weet er wel oen nuttig gebruik van te maken. Seits en Wedemeyer combinee ren prachtig met de dames Voordenberg en Moos. Het meest gevaarlijk is Seits, welke er onophoudelijk „door" is en menig goed- gericht schot lost. Voorloopig echter zonder succes. De strijd is fel, gaat gelijk op on is van uitstekend gehalte. Als een goed schot van Pol Dalving de mand weer uitgeketst is, is het tenslotte bij de onzen Seits, welko na 22 minuten uit gewrongen stand Nederland de leiding geeft (1—0). Keurig middenspel der Belgen stelt hun aanval in staat enkele goede aanvallen op te zetten, welke evenwel door tijdig ingrij pen van den wel wat zwaar spelenden Dorsman geen direct gevaar opleveren Na mooi samenspel vergroot Wedemeyer dan den voorsprong voor Holland (20) en wordt er van vak verwisseld. Aki Hendriksen in don nieuwen aanvul slicht al spoedig verwarring in de BH gische verdediging. Toch duurt het nog 10 minuten, voor hij, door zich langs zijn te genstander te wringen, vlak voor den korf den Hollandschen voorsprong kan vergroo ten (3-0). Dc Belgen vechten voort, hun aanvallen blijven gevaarlijk en het is tenslotte van Wezemacl Jr., welke scherp inschiet. Een hartelijk gejuich beloont dit fraaie doel punt, na goed combinatiespel verkregen (3—1). Reeds denken we de rust met dezen stand te zien ingaan als de Cocq van Del wijnen enkele seconden voor het rustsig- naal van een klein kansje achter den paal gebruik maakt (41). Rust 4—1. Tn de tweede helft is het wederom do Cocq van Delwijnen, welke, na eerst een opgelegde kans gemist to hebben, inschiet (5—1), zoodat de partijen weer in de begin opstelling komen. De Belgen geven zich nog lang niet ge wonnen en vochten voor een zoo gunstig mogelijk resultaat. Toch kunnen zij niet verhinderen, dat Wedemeljer na zeer snel samenspel met Seits en mej Moos in vol len ren inschiet (6 1). Dan komt. het inte ressantste gedeelte van don wedstrijd. Pol Dalving weet Dorsman te pnsseeren. krijgt den bal op tijd en juist aangegeven en schiet zuiver in. (62). Een keurig punt en zeer verdiend. Nauw is de bal uitge speeld of mevr. Looyse-v. d Bruggen maakt 7—2, waarop de Belgen onder oor- verdoovend gejuich onmiddellijk daarna door Smet 7-3 maken. Drie doelpunten in enkele minuten! Het publiek roert zich ge ducht, het leeft geheel mee. Do Belgen zijn in deze periode sterk aanvallend en de Hol landsche verdediging moet. zich tot bet uiterste inspannen. Als mej. Douwcs na 27 minuten echter 83 gemaakt heeft luwt de strijd iets. De huidige Hollandsche aan val presteert niet, veel en ook de Belgische kan don korf niet. meer vinden. 5 minuten voor het einde heeft de Cocq eindelijk nog eens succes (93), nog even wordt pr vin nig gestreden en dan klinkt hot. eind signaal van scheidsrechter de Koning, welke zich don geheelen wedstrijd beschei den op den achtergrond hield. Ipts stren ger optreden tegen een enkelen Holland schen speler, die te zwaar hinderde, zou wel gewenscht geweest zijn, maar overi gens was het debuut van den Belg lang niet onverdienstelijk. De wedstrijd werd o. a. bijgewoond door de volgende autoriteiten: Z Exc. mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State; den heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer; prof. C. L. v. d. Bilt, wethouder van Onderwijs te Den Haag; mr. J. J. Boasson, gemeente secretaris van Den Haag: den heer Gaar- landt, burgemeester van Gouda; den heer W. do Roer, namens den Minister van On derwijs, K. W.; den heer G. v. Rossum, secretaris van het N. O. C.; luitenant-kolo nel D J. Couvée, bestuurslid van het N. O. C .en mr Baert, vertegenwoordiger van den Belgischen gezant. Tenslotte pnbliceeren we nog de tweo twaalftallen in de eenigszins gewijzigde op stelling: Nederland Aanval: dames G. Voor denberg en M. Moos, heeren G. Seits en L. Wedemeijer. Midden dames L. Dijkman en W. Dou- wes, heeren A. do Cocq van Delwijnen en G. Mulder. Verdediging: dames S Teysse en R. Looyse-v. d. Bruggen, heeren B. Dorsman en A Hendriksen. Belg ie. Aanval: dames M. Roth en de MaerschAlk-de Ravet, heeren P. Dalving en H. Bellens. Middn. dames E. van den Reeck en Ch. van den Looverenbosch, heeren G. Smet en E. v. YVezcmael Jr. Verdediging: dames L. Michielsen en J. Peliis, heeren E. Stuer en J. v. Overschee. ZONDER UITVALLERS TERUG Vijf leden van dc wandelsportvereeniging „Zonder Uitvallers Terug" hebben deelge nomen aan den tweedaagschen, 70 K.M.- marsch van A.V.A.C. te Amsterdam en ook volbracht. 1112 ct. per K.G. Goed Goedkoop Stofvrij. 81—5 81—5 1— Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersainatruh Cairo Gaza Rut ha wel la Bagdad Boeshir Diask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Med an Batavia Rijstvor 3—6 2—6 1—b 31—5 30—5 30—5 Vertrek van het eerstvolgende poet vliegtuig van Amsterdam 7 Juni.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7