'AMERSFOORTSCH DAGBLAD 32 e Jaargang Ne. 286 FEUILLETON DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 A. v. d. WEG Langestraat 23 TEL. 217 Vrijdag 8 Juni 1934 TWEEDE BLAD CLEARING-OVEREENKOMST MET CHILI KIND OPZETTELIJK DOODGEHONGERD OPZEGGING CONTRACT IN DE KOOPVAARDIJ? BLIJFT IN EIGEN LAND! G. LENS3NK ,co UIT DE STAATSCOURANT CRIS8SPRIJZEN ECHTE FR1ESCHE VOLVETTE KAAS R. SCHUITEN OITfy IETI IN 8 MINUTEN E.L. uw JAM EN GELEI KLAAR Het Mysterie van het Diamanten Kruis Liquidatie van in Chili voor Nederlandsche rekening uitstaande oude han delsvorderingen Op grond van dc z.g. clearing-wet van 25 Juli 1932, welke aan de Regeering de bevoegdheid geeft, „verdragen te bekrach tigen inzake do vereffening van vorderin gen, ontstaan in verband met in- en uit voer", is den eersten Juni j.l. te Santiago een tusschen Nederland en Chili geldende clearing-overeenkom6t onderteekend. Deze overeenkomst, die 15 dagen na de onderteekening. dus op 16 Juni a.s. in wer king treedt, beoogt eensdeels een geleide lijke liquidatie der in Chili voor Nederland sche rekening uitstaande oudo handelsvor deringen, waarop wegens de bestaande dc- viezenmoeilijkheden geen remise plaats vond; anderdeels een regeling voor de ver effening van handelsvorderingen in de toe komst. In Chili is de „Banco Central de Chile" als vereffeningskantoor aangewezen, in Ne derland het dezer dagen opgerichte „Neder- landsch clearinginstituut". Als kassier van het instituut treedt de Nederlandsche Bank op. Bijgevolg zijn Nederlandsche importeurs van goederen, herkomstig uit Chili, met in gang van 16 Juni a.s. wettelijk verplicht de verschuldigde koopsommen uitsluitend te voldoen door storting bij de Nederland §che Bank, op rekening van het Neder- landsch Clearingsin6tituut. Deze verplichting geldt ook voor goede ren, welke hier te lande in entrepot of an derszins onder douanc-toezicht worden op geslagen. Buigen de clearing valt slecht6 Chileensch koper, waarvan de betaling aan de Aineri- kaansche belanghebbenden op de tot dus ver gevolgde wijze kan blijven geschieden, terwijl de storting ten aanzien van chili- salpeter zich beperkt tot 40 van het factuurbedrag, na aftrek van 1.— per 100 k.g. wegens transport en andere bij komende kosten. Import van Chileensche goederen zal na 16 Jun-1 a.6. vergezeld moeten zijn van bij K.B. vast te stellen documenten. Een be knopte „leidraad voor importeurs van Chi leensche goederen" zal omstreeks dien datum op aanvraag bij het Clearinginsti tuut beschikbaar zijn. Importeurs van reeds ingevoerde, doch op 16 Juni a.s. nog niet beiaalde Chileen sche goederen, zijn verplicht hiervan zoo spoedig mogelijk mcdcdeeling te doen aan het Clearinginstituut, onder opgave van naam en woonplaats van den leverancier (afzender) en den ontbieder (geadresseerde) en onder inzending van een copie der fac tuur, waarop tevens de overeengekomen datum van betaling is vermeld. Het verloop der clearing is dan verder als volgt: Het Clearinginstituut houdt twee reko- ningen aan; op rekening „B" wordt der stortingen wegens salpeter-invoer geboekt, op rekening „A" het restant dezer stortin gen, alsmede de stortingen wegens import van alle andere goederen. De bedragen op rekening .,B" strekken tot voldoening van oude handelsvorderingen; die op rekening „A" tot voldoening van nieuwe handels vorderingen. Onder oude vorderingen zijn in de eerste plaats te verstaan die vorderingen, waar van de tegenwaarde in dc periode tu66chen 20 Juli 1931 en den dag van in werking treding van het verdrag, in pesos bij een Chileensche bank of eenig ander tusschen- persoon is gestort, in de tweede plaats die vorderingen, waarvan de tegenwaarde in vorengenoemde periode niet is gestort en tenslotte die, welke vóór 20 Juli 1931 zijn vervallen, doch om verschillende, in het verdrag nader omschreven redenen, door de Chileensche debiteuren niet konden wor den voldaan. Om een dergelijke oude vordering onder de clcaringregeling te brengen, moet de Chileensche debiteur of de vertegenwoordi ger van den Nederlandschen crediteur in Chili aan de „Banco Central" öf de Neder landsche crediteur aan het Clearinginsti tuut binnen twee maanden na in werking treding van dit verdrag, dus vóór 16 Augus tus a.s., volledige gegevens dienaangaande verstrekken. Tegen een ontaard ouderpaar S jaar geëischt Donderdagmorgen stonden voor de Arr Rechtbank te Zwolle terecht de 29 jarige arbeider J S. R. uit Hasselt en zijn 27 ja rige vrouw J. K., verdacht van doodslag op hun kind Cornelis, door dit met voorbe dachten rade voedsel te onthouden Het kind was geboren 7 September 1933 op 1 November overleden. Volgens dr. .1 P Hulst uit Leiden, die het lijkje onderzocht, was het een volkomen gezonde jongen ge weest die gestorven was door algeheele uitputting. Hij was ontzettend vermagerd. Bij de politie en rechter commissaris heb ben beide verdachten uitvoerige verklarin gen afgelegd. Nu zeide de vrouw, zich noch van bet gebeurde noch van haar verk'a- ringen iets te herinneren en de man doet alsof hij geheel versuft is. Volgens dr N. v. d. Plaat, zenuwarts te Zwolle zijn beiden, de man echter minder dan de vrouw, toe rekeningsvatbaar. Ingevolge van de inder tijd afgelegde verklaringen moesten zij van het kind niets hebben De vrouw had toen besloten het niet meer dan 250 gram melk per dag te geven. Het kind lag in een wagentje in de koude op den zolder. Eén dag voor den dood. toen het niet meer te redden was, werd een dokter ge roepen. Ook het oudste kind (het gestorve ne was het tweede) werd indertijd zoo behandeld, dat het door de grootouders moest worden aangenomen en opgevoed Een buurvrouw die het kind gebakerd hid verklaarde dat het een gezonde slev;ge jongen was geweest en anderen, dat het akelig was te hooren hoe dag in dag uit het kind lag te schreeuwen. De officier van justitie, mr. van Hasselt, wees er op. dat hier geen sprake is van een plotselinge opwelling, maar van meer dan onmenschelijke wijze om dag in dag uit het kind het meest noodzakelijke voedsel te onthouden. Ook de opmerkingen dat het niet aanging een jong kind in de koude op zolder te laten liggen, werd in den wind geslagen. Hij eischte tegen beide verdach ten wegens doodslag 8 jaar gevangenisstraf on onmiddellijke gevangenneming. Onder dezen eisch verwikten of verwogen de ver dachten niet. De. rechtbank gelastte gevangenneming en bepaalde de uitspraak op 21 Juni. MGR. A. F. DIEPEN. Naar wij vernemen is mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, benoemd tot com mandeur in dc orde van den Nederl. Leeuw. De plannen der werkgevers nog niet bekend Amsterdam, 7 Juni. Naar wIJ verne men is bij de Centrale van Koopvaardij- officieren, die gevormd wordt door dc Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuurlie den ter Koopvaardij en de Vcrceniging van Scheepswcrktuigkundigen, alsmede bij den Centralcn Boi^l van Transportarbei ders nog ni<?ts bekend omtrent do over wegingen. die den Bond van Werkgevers in do Koopvaardij geleid hebben tot opzeg ging van het 28 Juni a.s. afloopend con tract met de organisaties van scheepsoffi eieren en zeelieden. Ofschoon de mogelijk heid bestaat dat de Bond van Werkgevers zich. in verband met de huidige situatie in het scheepvaartbedrijf, niet opnieuw voor een jaar aan vaste overeenkomsten wil binden, of zoo >1 it lichaam zulks wel wenscht te doen. daarbij een verlaging der gages zal voorstellen, valt daaromtrent op het oogenblik niets met zekerheid mede te deelen. Wij vernemen echter dat. wanneer er onderhandelingen over een nieuw to slui ten contract zullen worden gevoerd, de drie genoemde werknemersorganisaties daarbij evenals het geval is geweest bij de staking in het Scheepvaartbedrijf, gezamenlijk zul len optreden. Het is dan dc Contactcom missie, van werknemers in dc Koopvaardij, uit vertegenwoordigers dezer organisaties samengesteld, welke haar belangen zal be hartigen. Zij wij wel ingelicht, dan wordt tegenover een eventueel voorstel tot ver laging der gages een beslist afwijzend standpunt ingenomen. Over de vraag of ér tusschen de opzeg ging van het contract en dc in enkele dag bladen aangekondigde regecringsplanncn tot steunverleening aan scheepvaartbedrij ven verhand zou kunnen bestaan, konden wij geen inlichtingen verkrijgen. ZET DE JEUGD AAN HET WERK- Adres van den jeugdraad van het N.V.V. De Jeugdraad van het N.V.V. heeft aan een aantal besturen van groote gemeenten een adres gezonden, waarin de speciale aan dacht van deze colleges wordt gevraagd voor de nood van de jeugdige vverkloozcn. Gevraagd wordt, bij het indienen van plan nen voor het uitvoeren van openbare wer ken volgens het bekend^ 00-millioenfonds vooral met de belangen ,van de werklooze jeugd rekening te houden. Dit zou kunnen gebeuren op twee manie ren. Ten eerste door voor te schrijven, dat een bepaald percentage van de arbeiders bij deze openbare werken uit jeugdigen zou moeten bestaan, ten tweede door speciale jeugdplocgen te vormen, die de halve dag werken en de halve dag speciaal vakonder- richt verkrijgen. Op dit laatste manier zou het mogelijk zijn, een dubbel aantal jon geren in het werk te betrekken en tevens de vakbekwaamheid van de jonge Neder landsche arbeiders te vergroöten. In het adres wordt voorts gewezen op de groote nadoelen, welke uit de jeugdwerk loosheid voor de volksgemeenschap voort spruiten, o.a. de toenemende misdadigheid onder de jeugd en het gebrek aan geschool de arbeidskrachten, dat in de toekomst dreigt te ontstaan. DE SPELLINGKWESTIE. liet hoofdbestuur van het Nederlandse!) Onderwijzers Genootschap heeft zich in een schrijven tot den Ministerraad gewend, inet het verzoek medewerking te willen ver- leenen, tot het verkrijgen van een oplos sing in den zin als aangegeven in het spel- tingscompromis-Marchant. Conferentie vanwege de A.N.V.V. en llorecaf in verband met de Duitsche deviezen- regeling De Algemecne Nederlandsche Vereoni- ging voor Vreemdelingenverkeer en „llore caf" hebben aan ccn aantal belanghebben den bij het vreemdelingenverkeer een uit- noodiging gezonden voor een op Vrijdag 8 Juni a.s. te 2.30 uur n.m. in het Hole! Wittebrug te 's Gravcnhage, onder voor zitterschap van don heer C. R. T. Baron Krayenhoff. Voorzitter der A.N.V.V., te hou den vergadering van belanghebbenden bij het toeristenverkeer, teneinde van gedacli ten te wisselen over de door Duitschland genomen maatregelen inzake het toeristen verkeer naar Nederland. Volgens de Duitsche Deviezcnrcgeling was het in 1933 aan reizigers van Duitsche na tiónaliteït naar Nederland verboden meer dan 200 Mark per persoon over de grens mee Ie nemen Tengevolge van dezen maat regel heeft het Duitsche reizigersverkeer naar Nederland érnstige belemmeringen ondervonden tot groote schade voor ones land. Hoewel onze Regeering bij do jongste on derhandelingen met Duitschland heeft ge tracht voor Nederland ccn gunstiger De viezenregcling voor het jaar 1934 te verkrij gen is dit tot op heden nog niet mogen ge lukken. In wezen is de locstand zelfs nog ernsti ger geworden doordat Duitsche reizigers naar Nederland in het vervolg slechts R.M 50 in contanten en de resteerunde R.M 150 in een chèque mogen meenemen Het is n.l. nu reeds gebleken, dat verzilvering der chèques bij de banken niet onmiddellijk op vertoon daarvan kan geschieden doch eerst niet een vertraging van verscheidene dagen Het ligt voor de hand, dat deze nicu we maatregel nog meer dan vroeger het verkeer van Duitsche onderdanen naar Ne derland belemmert en speciaal het langer verblijf hier te lande in den weg staat Voor allen wier belangen in verband staan met een bloeiend vreemdelingenverkeer, beteekent deze maatregel een ernstig na deel Daartegenover wordt het reisverkeer naar Duitschland in liooge mate bevorderd door de tegen lagen koers beschikbaar ge stelde „registermarken". Het komt ons crevvensclil voor aldus verklaarde de A.N.V.V. en „Horecaf" do aandacht van het Nederlandsche publiek te vestigen op de schade, welke hier te lande geleden wórdt tengevolge van de ver mindering van het Duitsche reizigersver keer en het er op te wijzen, dat thans meer dan ooit het devies „Blijft in eigen land" een nationale plicht is. MUSEUM VOOR SCHOGNE KUNSTEN TE ANTWERPEN. De correspondent te Brussel der N.R.Ct. meldt: Een Nederlandsche maccenas heeft, naar Antwerpsche bladen mededeelcn, aan het Museum van Schoone Kunsten te Antwer pen een prachtige verzameling werken van de beste Hollandschc meesters der 19e eeuw afgestaan voor een termijn van tien jaar. Deze verzameling bestaat uit onge veer 300 schilderijen, waaronder doeken van Breitner, Mauve, Sluyter, Witsel), Is. Isbaels, enz. In 1944 zal de hoofdconservator van het Antwerpsche museum een aantal schilderijen mogen uitkiezen, die dan defi nitief eigendom zullen worden van het Mu seum. De milde schenker, die een genees heer blijkt te zijn, heeft den wensch te ken nen gegeven onbekend te blijven. Dc Goedkoopste ruimste Taxi tc dezer stede. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M. De Ondernemer, HOOGEWEG 49. AMERSFOORT. G Juni. Vendubuis Nieuwstraat 9. Verkoo- ping. V/n uur n.m. 7 en S Juni. Veilinggebouw Langcstraat 109. Verkooping van meubilaire goederen. 9 uur v.m. 15 Juni. llotel de Zwaan. Verkooping van verschillende perceelen liooigras. 12 uur. 1 Juli. Markthal. Verkooping van eenigo perceelen grasgewassen onder Bunschoten. 10 uur v.m. BAARN 14 en 21 Juni. llotel Zeiler. Verkooping Buitenplaats Parkwijk. 2 uur n.m. 20 Juni. Hotel Genti al. Verkooping van de perceelen Weteringstraat 5, 7 en 9. 8 uur n.m. Bevorderd tot Commandeur Nederland schen Leeuw Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Op verzoek eervol ontslagen met dank, Mr. A. F. Zwaardemaker als kantonrechter plaatsvervanger in kanton Rotterdam. Op verzoek met 1 Juli eervol ontslagen Mr. H. Fransscn als griffier van liet kan tongerecht Zwolle. Eervol ontheven uit de functie van adju dant regiment jagers, de kapitein J. II. II. Dommers van dat regiment en is als zoo danig benoemd kapitein K. J. Evenwel van dat regiment. Bij K B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau vérbonden Eere-Medaille, in zilver, aan: M Sillen. chef-monteur bij de N.V. Machinefabriek on TJzergicterij P. Ro llings te Swalmcn. Bij K.B. is aan mejuffrouw I. C. E. Poe len op haar verzoek eervol ontslag verleend als directrice van het Rijksmuseum H. W. Mesdag te 's-Gravenhago en is benoemd tot directeur van dit museum Prof. Dr. W. Martin, met bepaling, dat hij tevens de be trekking van directeur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen tc 'sGravenhage zal blijven bekleeden. 25 CENT. 25 CENT 25 cent per pond Ontvangen de Naar keuze Oud, Belegen of Jong. Onza bekende heerlijke SLAGROOM, vcr- sche geen gesteriliseerde 40 et. V4 liter. Monsters kaas geven wij gaarne op aanvraag. Tel 1736 van Campenstraat 9 Een zonnige glimlach, een troostende handdruk, eon vriendelijk woord kan van groote beteekenis wezen. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.v. R „Wat voor een reparatie?" vroeg Carroll „Aan een horloge". „Waar is dat horloge", en de detective tikte de asch van ccn sigaar, dien do ver slaggever hem had aangeboden. Daley was beneden in den winkel en hoorde de be dienden uit. „Het horloge", mompelde Darcy. „Het ligt in haar hand", en hij gaf een knik je in de richting van de stille figuur bene den. „Het horloge, dat nog steeds tikt?" „Ja, maar het gekste ervan is. dat het ding gisteravond niet liep. toen ik het plan had. aan de reparatie te beginnen. Ik weet niet ineer. waarom ik er toen niet aan begon", en Darcy scheen wat verlegen, hetgeen Carroll niet ontging. „Ik denk, dat het was, omdat ik bij het electrische licht boven mijn werktafel niet goed kon zien", ging de juwelier voort. „Dat moet ik in orde laten maken. In elk geval deed ik niets aan het Indische horloge dan het bekijken, en ik besloot, vroeg op te staan en liet gauw in orde te maken. Ik wond het niet eens op. Ik begrijp niet, hoe het is gaan loopen, of iemand moet binnen zijn gekomen en het hebben opgewonden en dat kan niemand gedaan hebben!" „Wiens horloge is liet?" vroeg Thong. „Het behoort aan Cinga Phut." „Singa Phut!" riep Carroll uit. Ilemel, wat een naam! Wie heet er zoo?" „Singa Phut is een Indiër", verklaarde Darcy. ..Hij heeft een rariteiten winkel in Waterstreet. Wij hebben eeniee bijzondere dingen van hem gekocht voor onze klan ten; vreemde kralen halskettingen en der gelijke Hij liet het horloge bij mijn nicht achter, die mij verzocht, het to repareeren. Er moest een nieuwe voer in en eenige schroefjes zaten los." „TIoo komt het horloge in mrs. Darcy's hand?" vroeg Carroll. „Dat tweet ik niet." „Wat voor een man is die Indiër Singa Singa begon Thong aarzelend. „Singa Phut is een kalme, ijverige In dier", antwoordde Darcy. „Hij woont hier nog niet lang. maar ik ken hem uit New York Hij doet al verscheidene jaren zaken met mij.' „Is het een rechtschapen man veilig niet een van die lieden die een zijden koord gebruiken om er je mee te wurgen?" vroeg Thong, die wel eens gehoord had van de W u rgers. „Geen sprake van", zeide Darcy en er speelde een lichte glimlach om zijn mond, „hij is een gentleman!" „O!" zeiden Carroll en Thong tegelijk. Weer werd er op de zijdeur beneden ge klopt. Er was nu wat minder,volk. en Mul ligan behoefde geen stroom menschen. tegen te houden, toen hij open deed. „Dr. Warren." diende de agent aan, naar boven roepend naar Carroll en Thong. „Do districtsgeneesheer," verklaarde Car roll. „Het is het beste, naar beneden te gaan. mr. Darcy. Hij zal U eenigo vragen moeten stellen. Daarna moeten wij U nog spreken. Er valt heel wat tc vragen in een geval als dil," voegde hij er half veront schuldigend bij. „Zeker," stemde de juwelier toe. ..Dr. Warren", sprak Thong tot zijn mak ker. toen Darcy voor hen uit naar beneden liep. „nu hooren wij waardoor zij gedood werd. en misschien zullen wij dan een punt van uitgang hebben". „Ik geloof, dat we het al hebben", merk te Carroll op. „Ja misschien en toch misschien niet! Kom mee!" „Goeden morgen, jongens! Een mooie frissche ochtend, als je het vlug zegt! riep de geneesheer, terwijl hij de regendroppels van zijn overjas schudde en zijn autohand schoenen op een blinkende uitstalkast wierp. „De tweede keer deze week. dat jullie mij zoo vroeg uit bed hebben gehaald! Als zij dan een moord willen begaan, waarom doen zij dat dan niet overdag! Ik houd van mijn slaap." Dokter Warren lachte vroolijk. Met moor den en lijkschouwingen had hij bijna dage lijks te doen Hij was reeds jaren lang dis trictsgeneesheer. „Hm, ja, een oude dame," overpeinsde hij, zijn jas uittrekkend, die Carroll van hem aannam. De dokter stroopte de mouwen van zijn overhemd op en bukte zich. „Het hoofd'is leelijk-gekwetstlaat eens kijken, wat we hier hebben. Maak licht, het is te donker om tc zien". Een der bedienden draaide meer lam pen op en het licht glinsterde en fonkelde op het zilver en het geslepen glas. Het viel op het witte, stille gelaat en de stralen schenen opgeslorpt te worden door dien rooden vlek in het sneeuwwitte haar. „Hm ja, schedelbreuk. Een leelijke plaats ook! Hot zou mij niet verwonderen, als het een slag was geweest. Misschien met een ploertcndooder?" en hij keek de detectives vragend aan. Carroll schudde ontkennend liet hoofd. „Die kan een schedel inslaan, maar geen bloed te voorschijn brengen als hij goed gebruikt wordt tenminste," en hij haalde uit zijn heupzak zoo'n wapen te voorschijn een korten, dikken, buigzamen. niet leder bekleeden rieten stok. met aan het uiteinde een zakje, dat een stuk lood bevatte. „Ik wil wedden, dat het niet zooiets was." zeide Carroll. „Misschien niet," stemde de dokter toe. „Laat ons eens verder kijken." Ilij keek naar den grond in den omtrek van liet lijk, en gluurde 0111 den hoek van een uitstalkast, waaronder ruimte was voor rommel afgedankt pakpapier cn dergelijke een plaats, waar tot dusverre geen der detective had gekeken. Dr. Warren uitte een kreet en trok er een metalen beeld van omstreeks twee voet hoogte uit. Het stelde een jager voor in houding, alsof hij zoo juist een schot had gelost en naar het resultaat keek. De kolf van zijn geweer stak achter hem uit en toen dr. Warren het beeld in het licht hield, zagen allen eenige verspreide, witte haren aan de lade van het geweer hangen. „Hier is het mee gedaan!" riep de ge neesheer uit. „Ik wed, dat ik den kolf van het geweer in den indruk van de breuk zou kunnen passen, als ik het probeerde. Dc inbreker of wie het dan was zwaai de dit b'cld als een knuppel. Het was doo- dend, omdat hij liet voeteneinde als handvat gebruikte", en dr. Warren zwaaide er mee in de lucht, over het hoofd der doodc vrouw, om tc laten zien, wat hij bedoelde. „Doe dat niet!" riep Darcy luid. „Wat moet ik niet doen?" vroeg do ge neesheer scherp. ..Het beeld op die manier behandelen!* ..Waarom niet?" „Wel eh ik wij wilden het koo- pen voor ons nieuwe huis. Maar nu O, ik wil het nooit thuis zien! Ik zou den aan blik ervan niet kunnen verdragen, en zij ook niet'" „Zij! Wij! Wat bedoeld ge?" vroeg Carroll snel. „Zeg eens, weet ge misschien iets van dezen moord, dat po voor ons geheim houdt?" Hij deed een stap dichter naar Darcy toe en zag er zoo dreigend uit, dat de juwelier verschrikt achteruit week. „Neen, ik weet niets", zeido Darcy op zachtcn toon. „Wat zijn dat dan voor praatjes over het beeld, dat je het niet in huis wilt hebben wiens huis!" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5