J. A. SCHOTERMAN Zn. 1928 CT PMII ION WIJNHANDEL TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. Onregelmatigheden door oud-consui Een bestelling, die nood lottig werd VERMINDERING DIVIDEND EN TANTIEMEBELASTING ZWARTE LIJST VAN „ANIMEERBANKEN" VEILIG VERKEER „BUMA" CONTRA A.V.R.O. OUD-NOTARIS VOOR DE RECHTBANK EISCH TOT ECHTSCHEIDING AFGEWEZEN DE GEBEURTENISSEN TE GROOT-SCHERMER AANVARING IN HET NOORDZEEKANAAL HUMORHOEKJE O 1 JblUiLtiUll GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 11 Leverde passen, ofschoon hij ontslagen was Eenige dagen geleden is d? justitie tol vervolging overgegaan van zekeren P., die in 1929 in verband met de Veendammer- strafzaak terecht heeft gestaan. P. was, vóór de Veendammer strafzaak diende, con sul van Costa Pica. Hij had de bevoegdheid verschillende officiecle stukken en bewij zen van staatsburgerschap, benevens diplo matieke passen af te geven. P. is in den tijd van de strafzaak van de Veendammer Hypotheekbank failliet ver klaard, in welken toestand hij zich nog steeds bevindt. Hij kreeg van de regeering van Costa Pica zijn ontslag als consul, doch niettemin bleef hij voortgaan met het af geven van passen, waaronder diplomatieke passen en bewijzen van staatsburgerschap. Vele peorsoncn, die hun papieren waren kwijtgeraakt of zich op dezo wijze van an dero valscho papieren wilden voorzien werden door den heer P. hiertoe in de ge legenheid gesteld. Op zekeren dag bestelde hij bij een fir ma op het Rokin een officieel stempel van den staat Costa Rica. Hij had er echter vergeten bij te zeggen, of het uitgevoerd moest worden in metaal of rubber. He zaak beldo toen het officieele consu laat van Costa Pica op en daar deelde de consul mede, dat absoluut geen stempel besteld was. De politie werd gewaarschuwd met bovenvermeld gevolg. P. was den laatöten tijd te Naarden woonachtig. Hij bevindt zich thans in het huis van bewaring als gegijzelde, doch hij is niet in voorarrest geplaatst voor deze kwestie. Uit de verschillende lijsten, die P. bijhield is gebleken, dat liij legen beta ling aan zeer veel personen vals'che docu menten heeft afgeleverd. Ook van do diplo matieke passen, die bijvoorbeeld bij het verkeer met Duitschland vele faciliteiten boden. Is een druk gebruik gemaakt. Verdachte beweert, dat hij nog 6leeds ge machtigd was als consul op te treden. Hij bad naar zijn zeggen nooit zijn ontslagbrief gekregen, noch had hij de waarborgsom, die door hem bij de regeering van Costa Pica was gestort, terugontvangen. (Msb.) Wetsontwerp bij de T weede Kamer ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Regi6lratiewet, strekkende tot ver mindering van dividend- en tantièmebelas Hng. Van verschillende zijden is den Minister van Financiën verzocht wijziging te bevor deren van do eerste overgangsbepaling der wet van 7 Augustus 1933. lot wijziging van de Registratiewet 1917, omdat van deze overgangsbepaling door een groot aantal vennootschappen niet kon worden gebruik gemaakt. Daar ook de bedoeling der Rogee- ring, namelijk een aanmerkelijk aantal van dc vennootschappen waarop gemelde wet het oog had, te zien verdwijnen, niet werd bereikt, heeft dc Minister gemeend aan dien aandrang gevolg te moeten geven. Voorts is gebleken, dat de besturen \an vele vennootschappen van het gebruik ma ken van do overgangsbepaling worden uf- gehouden. doordat bij de liquidatie de volle in de vennootschap aanwezige winst met dividend en tantiCmer.elasting wordt ge troffen. Ook indien het ontworp-Bcslnten Vennootschappenwet in zijn tegenwoordi- gen vorm tot wet verheven wordt, zal dit geschieden, maaft^ n in den loop van ecni ge jaren. Daarom wordt in art. Ill eon ver mindering van die belasting voorgesloid De Minister verwacht, dat vele besturen van naamlooze vennootschappen de thans geboden gelegenheid om In eens een ver minderde dividend- en tantièmebelasting te. betalen, zullen aangrijpen, Hover dan in den loop von eenige jaren de vollo belas ting te betalen. Dc Pegcering meent deze vermindering to kunnen verleenen, omdat zij in de eerste plaats het verdrijven van een aantal der in art. 45a der Registratie wet 1917 bedpelde vennootschappen tenge volge zal hebben en voorts deze verminder de belasting dan ook terstond zal worden ontvangen. Tenslotte meent dc Minister, dat het wen- echelijk is den termijn gedurende welken van de gunstige overgangsbepalingen kan worden geprofiteerd te verlengen tot 11 Sepr. tember 1936. RADIOCONFERENTIE. Bijeenkomst van vier concern- leiders waaronder dr. A. F, Philips. Naar wij vernemen heeft op uitnoodiging van dr. A. F. Philips gedurende do laatste tien dagen een conferentie plaats gehad in het kasteel Oud-Wassenaar nabij Den Haag, op welke conferentie aanwezig waren Mr. D. Sarnoff, president van de Radio Cor poration of America, Mr. IT. Robertson, president van de Western Electric Compa ny, Mr. C. II. Minor, president van dc In- teernational General Electric Company of New York en dr. A. F. Philips, leider van het Pbilipsconcern. Ter conferentie werden verschillende technische en commercieel© aangelegenheden besproken en deze bespre kingen hebben de meest bevredigende re sultaten o p g e 1 e ve r d. Dc Ncue Zürcher Zcltung drukt c-en zwar te lijst af van buitenlandsche „animecr- banken waarvan de meeste in Amsterdam gevestigd zijn. Sedert het laatste jaar zijn volgens do Nc-uc Zürcher Zeitung, die zoo als men weet «als het beste financieelc or* gaan van Zwitserland geldt, «alleen in het kanton Zürich dc volgende rernisiers, door de 2/Witserschc justitie ter verantwoording geroepen: Robert Colin '.vertegenwoordiger van dc „Bank of London" te Amsterdam), Erich Ilerzfeld (vertegenwoordiger van dc „N.Y. Nedcrlandschc Aigciiieene Admini stratie-, Fondsen- on Crëdjet-Maa (schappij" in Amsterdam), Max Pollak (vertegenwoor diger der „Ilollandsche Escompto Bank" in Amsterdam) en Alfred Kulin (vertegenwoor diger der „Laytoil Hussel en Co. Ltd" in Amsterdam). Deze heoren schijnen allen dr>qr de politic te zijn ingerekend. liet Zwitsersche blad zegt, dat deze ani- mc-crbanken, die financieel zwak staan en gewoonlijk een slechten naam hebben, meestal door mislukte individuen, die niet zelf op de beurs mogen komen, geleid wor den. Het blad constateert, dat de activiteit van deze animccrbqnkcn in liet laatste jaar nog sn-eils toeneemt. Lr worden door de Zw i(sei*3blie burgers groote verliezen gele den. ITet blad betreurt het. dat de politie geen termen vond, ook tot arrestatie van de vertegenwoordigers der vele andere ani- meerbanken over te paan; Vroeger, schrijft het blad, waren deze animeerbanken meestal m Oostenrijk gedo- miliceerd. Thans schijnt hun zetel haast steeds naar Amsterdam te zijn verplaatst. We wijzen er op, dat de Amsterdamsche politie eveneens tegen deze „bankiers", bij na zonder uitzondering Duitscho emigran ten, opereert. Inderdaad doet hun aanwe zigheid Amsterdam als financieel centrum geen goed. Ondanks dc laatste razzia der Amsterdamsche politie worden er nog ge regeld circulaires uit Amsterdam door deze banken van twijfelachtig allooi verstuurd. Een „anlmeerbank" opereert gewoonlijk op de volgende wijze: Men verzendt circu laires met de mededeeling, dat een met na me genoemd fonds spoedig belangrijk zal stijgen; er wordt een enorme winst in het vooruitzicht gesteld. Verder wordt verteld, dat men door storting van een lage premie deze winst in den zak kan steken, terwijl het resico beperkt blijft tot het geremit- tierde bedrag. Soms worden non-valeurs getipt, maar er zijn animeorbanken, die prima effecten voor koop aanbevelen. Zoo kwam ons dezer dagen een circulaire van om dergelijk instituut te Amsterdam in honden, waarin haussetips voor drie zeer bekende prima Amsterdamsche fondsen werden gegeven. Er werd dan uiteen gezet, dot. de koers van al deze fondsen veel te laag was en dat met een koersstijging van 100 tot 200 te rekenen zou zijn. Wanneer nu de koers dezer «aandeelen stijgt, wordt een tweede c'rculaire gezon den, waarin het o.a. heet: ,,'J ziet, hoe goed onze raad geweest is; gij hebt reeds 1000 verdiend; wij zullen thans gaarne van u vernemen, of u ook vorder vertrouwen in ons zult stellen en met de behaalde winst uw hausse-positie zult vergrooten De er varing schijnt geleerd te hebben, dat de meeste mensehen. die wat verdiend heb ben, verder willen speculceren. Komt ech ter de een of ander zijn winst opeischen, Ion geeft dc bank „niet thuis". De brief, heet liet dan, is nooit aangekomen, enz. Het eind van het liedje is steeds, dat de betaalde premie door mijnheer den bankier in eigen zak werd gestoken. (Vad.) Openbare verkeersles te Rotterdam Rotterdam, 7 Juni. Rotterdam beeft vandaag zijn eerste openbare verkeersles gehad. Om propaganda te maken voor een veilig verkeer hadden zich op de verschil lende moeilijke verkecrsplaatsen in dc stad extra bezette verkeersposten opgesteld, die aan alle weggebruikers en niet minder aan de vpetgangers de noodige aanwijzingen gaven, hoe bereikt kan worden, dat hel verkeer in do stad veilig wordt Het bleek over het algemeen, dat het publick groote belangstelling toonde. De tijd, dat er meer van een lijdelijk verzet gesproken kon wor den bij hot opvolgen van de aanwijzingen van do verkeersagenten, schijnt voor goed voorbij. De overtreders en degenen, die de gestelde regelen wat nonchalant naleefden, werden op zachtmoedige wijze op hun plicht gewezen. Wel trad vandaag duidelijk aan het licht, dat een veilig verkeer niet 6yno niem is met een vlug verkeer. Wie in een of ander voertuig van de Bijenkorf naar het Hofplein moest, kon daar gerust een kwartier voor uittrekken. Dio voortdurende stagnaties in het verkeer mogen voor de veiligheid aan de kruispunten noodzakelijK zijn, de vraag is, of ze de veiligheid op andere plaatsen niet in gevaar brengt. Een automobilist, die zoo lang werk heeft om den Coolslngel af te rijden, zal al spoedig geneigd zijn bij het vervolgen van zijn weg, bulten deze door de verkeersagenten belegerden weg, de verloren schade in te halen, Dot knn wol eens de keerzijde van de medaille worden. HET WETSONTWERP OP DE CRISIS- INKOMSTENBELASTING. Kamercommissie bracht reeds vei3lag uit, In aansluiting bij bet gie-tcren gemelde omtrent den stand van dc behandeling der bij dc Tweede Kamer aanhangige wetsont werpen. inzake de crisis-inkomstenbelasting en de belasting van de bpsloten naamlooze vennootschappen, kunnen wij nog raededee- len, dat het versing van de veste commissie uit de Tweede Kamer voor de belasting omtrent het wetsontwerp tot heffing eener cri6U inkomsten-belasting, reeds op 18 Mei j.l. aan de regecring is uitgebracht. Amsterdam, 7 Juni, Heden heeft voor den president der Amsterdamsche recht bank mr. J. W. Huysinga in kort geding gediend dc auteursrechtkwestie tusschen het bureau voor muzickauteursrechten Buma en de Omroepverenigingen. Do Buma heeft thans de A.V.R.O. gedag vaard, omdat zij zonder toestemming van dc Buma door djt bureau beschermde mu ziek heeft uitgezonden en eischt (bc)ialve het verbod) een oplegging van een dwang som van 15.000 voor eiken dag dat met het uitzenden van deze muziek zal worden voortgegaan. Voor de Buma lichtte mr. J. Ileintz de dagvaarding toe. De Buma heeft voor 1934 50.000 gevraagd van dc Omroepverenigingen en dit heb ben deze goweigerd te betalen. Ook wezen zij een voorstel tot arbitrage af. Zij stelden een ultimatum, dat de Buma met 32.000 genoegen;Tfaa nemen eii 'zpo niet, dan zouden zij de overheid dringend ver zoeken in deze kwestie op tc treden. Op dit ultimatum heeft de Buma met deze dag vaarding geantwoord. Mr. J. Witteman, opkomend voor do A.V.R.O., zegt, dat de dagvaarding niet zoo onschuldig is nis zij er uit ziet Dc Buma maakt misbruik van het kort geding, om de Omroepverenigingen het mes op do keel te zetten. Pleiter betwist het spocdeischendo van deze zaak en legt namens do A.V.R.O., welke thans alleen in het geding is, 5000 ter tafel, welke de Buma in vooruitbetaling op bet later vast tc stellen bedrag kun aan vuurden. Na re- en dupliek bepaalde dc president do uitspraak op Maandag 11 Juni, 's mor gens om tien uur. Voor de llaagsche rechtbank heeft heden terecht gestaan de 49-jarige oud-notaris M. J. F. F. P. te Den Haag, thans gedetineerd in het huis vin bewaring tc Den Haag. Bij uitvoerige dagvaarding wordt aan verdachte een tiental feiten ten laste ge legd, deels betrekking hebbende op het zich wederrechtelijk toeéigenen van geldsbedra gen, welke hij in zijn hoedanigheid van no taris onder zich had, deels op het gebrui ken of door anderen doen gebruiken van de eerste grosse vr,n acte van schuldbeken tenis, met hypotheekstclling, welke stuk ken door hem valsctelijk waren opgemaakt alsmede van een gefingeerd borderel ven inschrijving van hypothocair verband, uit het gebruik van welke stukken eenig na deel kon ontstaan. Het O. M. heeft 14, de verdediging twee getuigen opgeroepen. Mr. C. Punt, advocaat-procureur te Lei den, curator in het faillissement van P., deelde op een vraag van den president om trent het actief en het passief mede, dat het actief bedraagt ƒ20.000 plus aan vor deringen 40 ODD, terwijl er een erkend pas sief is van ƒ120 000. Getuige erkende op een vraag van den verdediger, dat verdachte groote bedragen aan anderen heeft geleend. Het O.M. waargenomen door mr. P. R. B ok eise.hte heden na getuigenverhoor te gen verdachte ter zake van verduistering meermalen gepleegd en wegens valschbeid in geschrifte vijf jaar gevangenisstraf. Mr. E G. S. Bourlier pleitte uiterste cle mentie. NA HET STADION-CONCERT. Gilt van Prinses Jnliana. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana na haar bezoek aan het stadion-concert een bijdrage ter hand gesteld aan toet comité voor Stadion-concerten, AUTO RIJDT TEGEN EEN WINKELPUI. Amsterdam, 7 Juni. Om ongeveer twee uur reed een personenauto, die van de Keizersgracht kwam, de Leliegracht op en kwam daarbij in botsing met de pui van een tapperij. Het vensterglas werd vol komen vernield en de zich daarachter be vindende flesschen gebroken; een zeer groot aquarium, dat in de étalage was op gesteld bleef gespaard. Met rechter spat bord van de auto was beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een schijnhuwelijk is geen huwelijk Dc Rotterdamsche rechtbank heeft dezer dagen een merkwaardig vonnis gewezen in een echtscheidingsprocedure, die door een vrouw, Poolschc van geboorte, voor haar aanhangig was gemaakt. Het betrof hier het huwelijk van een Poolsche vrouw met een Nederlandschen goochelaar, dat op 8 November 1933 in Den Haag was gesloten. De vrouw grondde haar verzoek op overspel van do zijde van den man. Zij deelde mede, dat het paar na het voltrekken van het huwelijk intrek geno men had in een hotel in Den Haag. Na 10 12 dagen waren zij uiteen gegaan, omdat gebleken was dat zij niet met elkaar har monieerden. Do rechtbank, die niet dc overtuiging had, dat het aan den man ten laste gelegde overspel gepleegd is, was van oordeel, dat reeds om een voornamere reden de vorde ring niet tocwijsbaar kon zijn. Het was haar namelijk opgevallen, dat hier ontbin ding door echtscheiding van een nauwelijks 1» dagen te voren gesloten huwelijk werd gevorderd door een vreemdelinge, Pool sche, die na do echtscheiding haar verkre gen Nederlanderschap kon behouden. Do rechtbank gelastte een compensatie en uit de daarbij door de vrouw afgelegde verklaringen is afdoende gebleken, dat het aanvankelijk opgevatte vermoeden, dat het huwelijk slechts gesloten was om de door haar begeerde Nederlandsche nationaliteit Ie verkrijgen, gegrond was. Deze conclusie werd nog versterkt door aan dc rechtbank verstrekte inlichtingen, dat aan de vrouw, kort voordat, zij het hu welijk sloot, van wege de betrokken autori teiten in Den Haag was aangezegd, dat zij er rekening mede moest houden, dat haar vcrblijfpas niet zou worden verlengd, om dat zij als vreemdelinge haar brood ver diende in een tamelijk goedbetaalde dienst betrekking, waarvoor een Nederlander in aanmerking diende te komen. Dc vrouw heeft echter tc gehaast en te haastig het mom van den schijn afgeworpen en open- Itjk Ïïef ware wezen v«an haar huwelijksver-- toond. Het was in optima forma een schijn huwelijk. Echter, gelijk overal elders, komt het ook in de rechtspractijk aan op het we zen en niet op den schijn en daarom wor den ook alle rechtshandelingen, die in schijn verricht zijn, rechtens öf niet geldig óf als niet bestaande aangemerkt. In haar vonnis overweegt de rechtbank, dat deze algemecnc rechtsregel onafwijs baar ook geldt ten opzichte van schijnhuwe lijken, die, hoewel formeel gesloten over eenkomstig de bestaande wettelijke bepa lingen, rechtens niet bestaan; dat hier naar de bedoeling van belde partijen nimmer een huwelijk in den algemecncn zin van het woord ontstaan is, met het gevolg, dat ge- ijk de wet dit zoo juist omschrijft ton op zichte van een „nietig" huwelijk, dat niet de minste rechtsgevolgen schept ten aan zien van de partij, die te kwader trouw was: dat in die artikelen dit gemis van werking weliswaar begint te werken van den dag, waarop het huwelijk nietig wordt verklaard, maar dat noodwendig samen hangt. met het aanvankelijk rechtens be staande huwelijk, terwijl dit gemis hier uiteraard moet werken van meet af, omdat dit schijnhuwelijk rechtens nimmer bestaan heeft ten opzichto van beide partijen, die beide te kwader trouw waren. liet vonnis overweegt verder, dat uit het oorgaande volgt, dat de vordering van do vrouw tot ontbinding van een niet bestaand huwelijk niet, ontvankelijk zou zijn, ware het niet dat haar cisch moet worden afge wezen, omdat deze steunt op een niet be staand feit. Rechtdoende heeft de rechtbank cischcres nict-ontvankelijk verklaard. (Vad.) 11 November van het vorig jaar hebben 245 van do 270 gezinshoofden in de gemeen te Grootschermer aan den Commissaris der Koningin een adres aangeboden, dat tot ontslag van den toenmaligen burgemeester den lieer C. dc Groot, die spoedig daarop kwam te overlijden, leidde. De Alkmaar- sche rechtbank had den burgemeester, in verband met de gebeurtenissen, wegens be- leodiging van den penningmeester van do vrreeniging tot wijkverpleging veroordeeld tot 300 boete, van welk vonnis de burge meester in hooger beroep was gegaan, wel ke hoogcr beroepszaak, door het overlijden van den heer de Groot, niet in behandeling kon komen. De dochter van den burgemeester had te gen de onderleekenarcn van het adres, dat in extenso in de Alkmaarsche Courant was gepubliceerd, een klacht wegens beleedi- ging ingediend, met het gevolg, dat het ge meenteraadslid de heer v. d. Laan, die den verslaggever van de «Alkmaarsche Courant inzage van het adres had verstrekt, zich wegens beleediging voor de Alkmaarsche rechtbank bad te verantwoorden De verdachte ontkende den opzet orn te bcleedigen te hebben gehad. Ilot adres dien de uitsluitend om den commissaris over den burgemeester in te lichten en toen hij den verslaggever, op dien verzoek, daarvan inzage gaf, ken hij niet bevroeden, dat het adres geheel gepubliceerd zou worden, al begreep hij wel, dal cr melding van ge maakt zou worden. De officier van Justitie, mr. v. d. Feen de I.ille, deeldo in zijn requisitoir mede. dat hij den juridische» adviseur van de klaag ster geadviseerd had de zaak niet opnieuw op te rakelen. De klaagster had echter den laatsten dag waarop dit mogelijk was d.c klacht ingediend. De aanbieding van het adres ter voorlichting aan den commissaris achtte spr. niet strafbaar, zoodat van de vervolging van alle onderteekenaren geen sprake kon zijn. Hoewel hij toegaf, dat de zaak zeer moeilijk was, oordeelde hij toch dat verdachte, door het adres ter inzage aan een persman te geven alles heeft ge daan orn ruchtbaarheid aan de zaak te ge ven, ook al was over het publiceeren van het adres in de courant niet gesproken. Af gescheiden van dc vraag of het al of niet waar was, hetgeen in het adres stond ver meld, waren verschillende daarin voorko mende zinsneden bcloedigond, zoodat hij een veroordeeling tot 100 boete of 50 da gen hechtenis vorderde. Mr. Bclonje, die de verdediging voerde, begreep niet dat de klaagster den moed heeft gehad de zaak opnieuw op te rakelen, aangezien uit het veroordeelend vonnis reeds was komen vast to staan hoe de rechtbank over de handelingen van wijlen burgemeester de Groot heeft gedacht. Plei ter ontwikkelde verschillende Juridische bezwaren tegen dc dagvaarding en conclu deerde, da.tr het wettig on pvertuigd bewijs van" opzet oni te bcleedigen rilet was gele verd. waarom hij van oordcel was, dat vrij spraak zal moeten volgen. Do uitspraak werd bepaald op 12 Juni. Zandscheepje door Russisch stoomschip ernstig beschadigd Amsterdam, 7 Juni. In het Noordzee kanaal is vanavond tegen achten halver wege de Hembrug en do Velserbrug, ter hoogte van Buitenhulzen, het Russische sa. Schilka" dat van Amsterdam met bestem ming naar Leningrad met een lading stuk goed was vertrokken, in a an vraging geko men met het op weg naar do hoofdstad zijnde zandscheepje „Dankbaarheid", eige naar schipper Weltens van Hoogezand. De .Dankbaarheid" kreeg een gat onder de waterlijn en moest, teneinde zinken te voor komen, hetgeen ernstige stagnatie voor het cheepvaartverkeer tengevolge zou hebbon gehad, aan den grond worden gezet. Het scheepje zal ter plaatse worden gelost. De Schilka", die, voor zoover bekend, geen schade heeft opgeloopen, is doorgevaren naar IJmuiden. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. ■W^ „Dora, nou sta ik er toch op, dat Je de wasch In neemt, voor we door de volgende stad komen." (Passing Show).;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6