Taxatie voor Boedelscheiding, Brand en Inbraak FEUILLETON DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 DE PAPAVER Zaterdag 9 Juni 1934 32 e Jaargang No. 287 Koninklijk bezoek aan Friesland WILLEM GROENHUIZEN 10è MILLIOEN VOOR DE SCHATKIST G. LENSINK DE GROOTE MODE Het Mysterie van het Diamanten Kruis Geestdriftige ontvangst door de bevolking Heerenveen, 8 Juni. Op ondubbelzin Bige en spontane wijze heeft de bevolking van Friesland hedenmorgen blijk gegeven van de liefde voor en het medeleven met H. M. de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana. Te ongeveer negen uur kwamen de vorstelijke bezoekers met den trein te Wolvega aan, waar ter begroeting aanwe zig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr baron Van Harinxma thoe Slooten, de heer J. J. G. S. Valkena, burgemeester van Schoterland en rijksinspecteur van de werkverschaffing, en mr. Maas, burgemeester van Weststelling werf. Luide door de bevolking toegejuicht, stapten de Koningin en de Prinses in de gereedstaande auto's, waarna met kalme gang door Wolvega werd gereden. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan de boerderij van den heer Van der Meulen in de ontginning te Olderaarel. De boer, die van het hooge bezoek niet op de hoogte was, was zelf met zijn personeel op het land aan het hooien Doch onder geleide van de boerin werd de boerderij en het be drijf bezichtigd; hierna werd de ontgin nlng, welke voor de boerderij ligt, in oogen schouw genomen en zoowel de Koningin als de Prinses betuigden hun ingenomenheid met het nuttige werk, dat hier wordt ver richt. Ongeveer drie kwartier werd hier ter plaatse vertoefd. Vervolgens werd naar Heerenveen gere den. De tocht ging via Brongerga voorbij de villa's van den heer Bieruma Ousting en mevr. de gravin van Limburg Stirum. De bewoners hadden zich bij het hek opge steld. Te ruim tien uur werd Heerenveen be reikt en hier stond de weg zwart van de menschen, die op zoo'n spontane wijze hulde brachten aan de hooge gasten, dat de Koningin niet kon nalaten haar ingeno menheid hierover tegenover burgemeester Valkona te betuigen. In het geheele Friesche Haagje waren de vlaggen uitgestoken, terwijl op twee plaat sen bloemen werd aangeboden. Even later dan den vastgestelden tijd arriveerde men aan het station, zoodat de trein van 10.20 uur, waarmede het hooge gezelschap naar Leeuwarden zou vertrekken, reeds was ver trokken. Te 10.35 uur zijn de Koningin en de Prinses met een extra trein vertrokken, luide toegejuicht door het publiek, dat reeds tot het perron en de spoorbaan wa§ doorgedrongen. Leeuwarden, 8 Juni. H. M. do Ko ningin en Prinses Juliana arriveerden om 11 13 uur met den trein alhier. Op het sta tion werden de hooge bezoeksters verwei komd door den burgemeester jhr. mr. J. E. van Beyma. In het station en ook op het stationsplein werd de Koninklijke bezoek sters door een duizendkoppige menigte een ovatie gebracht. Bijzonder hartelijk heette men de Prinses welkom Eerst wandelden de hooge gasten naar de veemarkt, waar zij door den heer Okma, lid van Gedepu teerde Staten van Friesland, werden ont vangen. Nauwkeurig namen de bezoekers van al les kennis. Zij lieten zich op de hoogte brengen van den toestand. Daar er geen afsluiting was gemaakt stonden de bezoek sters tusschen een dichte menigte, die haar telkens hartelijk toejuichto en het Wilhel mus zong. Op de tweede verdieping van het marktgebouw, de afdeeling voor klein vee, werd geen publiek toegelaten. De bezoeksters vertoefden hier ongeveer een half uur. Per auto begaven de Ko ningin en de Prinses zich vervolgens naar het huis van den Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. Ten paleize van den commissaris verleen de de Koningin audiëntie aan ir Ooster- baan, voorzitter van de Friesche Mij. van landbouw en den heer K. Eriks, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Friesland. De Koningin liet zich door beide heeren voorlichten omtrent den toestand van land bouw, handel en nijverheid. Te ruim één uur vertrokken de Koningir en de Prinses per auto in de richting Fra neker en I-Iarlingen, vanwaar zij zich via den afsluitdijk naar de residentie zullen be geven. Tijdens het bezoek van de Koningin en de Prinses werd bet stads-carillon be speeld door den heer R. Beitcma. De stad verkeerde in feeststemming en do meeste scholen waren gesloten. Franoker, S Juni. De Koningin en de Prinses passeerden Franeker te ongeveer half twee. H.M. bad het verlangen te ueu- nen gegeven, kennis te willen maken met de mooie grachtjes, het schoone stadhuis en de plaats waar het planetarium van Eise Eisenge staat. Vooral aan het boj.n bij het stadhuis was een groote men gle toegestroomd, die de vorstelijke personen hartelijk toejuichten. De leerlingen der ve-- schillcnde scholen stonden vooraan i)e kinderen van de lagere scholen zooveel rco gelijk in het wit gekleed en wuifden met vlaggetjes. Op het bordes van het stadhuis van Franeker en het gemeentehuis van Franekeradeel stonden de burgemeester en wethouders. De vorstelijke personen vertrokken in Je richting Harlingen en zullen vandaar over Aren—-Witmarsum en Makkum over den afsluitdijk naar do residentie terugkecvn Harlingen, 8 Juni. Hedenmiddag even over tweeën kwamen de Koningin en de Prinses per auto te Harlingen aan. In het gezelschap van de vorstelijke personen bevond zich de commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Ha rixma thoe Slooten Nadat de burge.mee6ter van Harlingen, de heer A E Ilannrmn, de hooge gasten verwelkomd had, reed de stoet door de Hoogstraat en vervolgens langs de Noor derhaven, Zui Jerhi ven, Rozengracht naar den Kinsberderweg. om via Makkum langs den afsluitdijk Friesland weer te verlaten en naar de Residentie terug te keeren Het publiek langs den weg toonde veel belang stelling. DE PRINSES NIET NAAR ZEELAND. H. K. H. Prinses Juliana zal, naar uit Middelburg aan het Hbld. wordt gemeld, tot haar leedwezen geen uitvoering kunnen geven aan haar plan, om in September een bezoek te brengen aan Zeeland, o.a. aan Zierikzce en aan de tuinbouwtentoonstelling to Zuidzande. Langestraat 43 Beëedigd makelaar en Taxateur in Goud- Zilver en diamantwerken. AMERSFOORT Tel. 852 1233 millioen verzwegen vermogen en 71 millioen verzwegen inkomen Den Haag, 8 Juni. Naar wij vernemen bedraagt het totaal be drag van ie in Nederland verzwe gen en thans opgegeven vermo gens: over 1931/32 484 millioen; over 1932/1933 398 millioen; over 1933/34 351 mi Pioen. De bod ragen der verzwegen in komsten luiden' over 1931/32, 26 millioen, over 1932/33. 25 millioen; over 1933/34, 20 millioen. Het totaal bedrag van de hierop ingestelde navorderingen, welke, dus de schatkist direct ten goede komen, bedraagt 10l/= millioen gul den. KONINGIN EN PRINSES IN DE WIERINGERMEER. Schagen, 9 Juni. Hedenmorgen te halftien zijn H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die gisteravond van hun bezoek aan Friesland por auto te Schagen aankwamen, en in het salon-rijtuig slaap wagen den nacht op 't station-emplacement te Schagen doorbrachten, per auto naar den Wieringermeerpolder vertrokken. Reeds geruimen tijd voor hetvfertrek hadden tal van inwoners van Schagen.en omgeving zich in de buurt van hel "station verzameld, om de Koningin en dó Prinses'bij het ver trek toe te juichen. Toen de hooge bezoek ster voor het station verschenen om in de auto te stappen, werd spontaan het Wil helmus aangeheven. De Koningin en de Prinses worden op hun tocht naar den Wieringermeerpolder, behalve door klein gevolg, vergezeld door den directeur gene raal van de Zuiderzee-werken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler en den directeur van den Wieringermeerpolder Ir. S. Smeding. Via Rolhorn reed het gezelschap naar den Wieringermeerpolder, waar zoowel een be zoek aan Middenmeer als Slootdorp wordt gebracht. BELEEDIGING IN DE TRIBUNE. Amsterdam, 8 Juni. De rechtbank heeft heden de 34-jarige stoffeerder W., wegens een beleediging in een artikel van de Tribune, veroordeeld tot een gevangenis straf van zes weken. In ciit artikel schreef W., doelende op wethouder Marinus, van Landsmeer: Hij kon van de centen van de arbeiders niet afblijven!" Tijdens de te rechtzitting heeft verdachte bekend. Het peet hem. Later is hem de onjuistheid van zijn artikel gebleken. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. KORTEGOLFUITZENDINGEN VAN DE OEHOE. Het K. L. M.-vliegtuig de Oehoe is, zooals wij reeds meldden, Donderdag 7 Juni met een duploradio-installatie aan boord naar Batavia vertrokken. De ontvangstpost be vindt zich in het gebouw van de Phohi kortegolfzcnder te Huizen. Do telegrafist Suttorp, op do luisterpost geplaatst, deelde gistermiddag mede, dat de 51 M. kortegolf van de Oehoe keihard door kwam, ondanks regenstoringen. Toen de Oehoe Boedapest voorbij was, kon men niet meer luisteren, omdat de beamantenno van de Phohi toen gebruikt moest worden voor de uitzendingen van Donderdagmiddag. De telegrafist Loos aan boord van de Oehoe berichtte, dat Kootwijk prachtig doorkwam. Hedenmorgen ging de Oehoe uitzenden op 31 M. golf; op deze golf zal hij blijven uitzenden tot Jodpoer. Om vier uur van morgen begon men te Muizen te luisteren en om 4.40 kwam het bericht door: „We gaan over 10 minuten voorbij Milos op 1200 meter hoogte". Om 5.25 seinde de Oehoe: „We vliegen dwars over Kreta op 1700 meter hoogte". Om 6 uur „Wc zijn 125 K.M. Zuid-Zuid Oost van Kandia". Om 6.40: „250 K.M. Z.Z.O. van Kandia". Om 7.14: „We gaan landen tc Merza Matroe". OPTREDEN VAN DUITSCHE NAZI'S TE 'S HEERENBERG. Hakenkruisen in ruiten gekrast. Woensdagnacht hebben Duitscbe Nazi's te 'sHeercnberg de ruiten van verschillende ingezetenen, o.a. bij den burgemeester, het N.S.B. huis en eenigc Joodsche winkeliers, beschadigd, door daarop hakenkruisen zeer diep in te krassen. De burgemeester zag zich genoodzaakt terstond de beschadigde ruit door een nieu we tc vervangen. OPRUIING. Voorzitter der O S. P. staat terecht. Haarlem, 8 Juni. Hedenmorgen stond voor den politierechter te Haarlem terecht de heer P. J. S. S., voorzitter van de O. S. P., ter zake van opruiing De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Hij zou in een vergadering te Zaandam opruiende woorden hebben gesproken. Dr. VAN BROEKHUIZEN NAAR BELGIË. De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. Van Broekhuizen, zal van 9 t/m. 15 Juni afwezig zijn. Do gezant zal dan in België vertoeven in verband met een bezoek, dat een 300 tal Zuid-Afrikaners aan de slagvelden in België en Noord-Frankrijk zal brengen. De Zuid- Afrikaners zijn thans in Londen en zullen dezer dagen naar België oversteken. Dr. van Broekhuizen zal hen tc Zcebruggo ontmoeten en hen in opdracht zijner Regee ring gedurende hun reis door België en Frankrijk vergezellen. DE GOEDE HOOP IN MALAKAL. Mal a kal, S Juni (V.D.). De „Goede Hoop'het toestel waarmede de heer van der Leeuw een vlucht maakt naar Kaap stad, is vandaag om zes uur uit Khartoum vertrokken en om 10.30 uur te Malakal aangekomen. De Goedkoopste ruimste Taxi to dezer stode. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.BL De Ondernemer, HOOGEWEG 49. VEILIG VERKEER. Tal en nog eens tal van malen Werd U uilen reeds verteld, Welke eischen het verkeer thans Aan do weggebruikers stelt. Dat ge rechts passeeren moet cn Links bij inhalen moet gaan, Dat g'op drukke wegen nimmer Voor een buurpraatje moogt staan. Dat go links een paard moet leiden, Loodrecht straten overgaat, Dat ge op een rijwielpad ook Plaats voor tegenliggers laat Dat de bocht naar rechts steeds klein en Die naar links juist groot moet zijn; Dat een ongeschreven regel 1 Nadeel brengen bier en wijn. Dat bij kruising rechts den voorrang Door een ieder wordt verleend, Dat „het kan nog net" te veel nog Op den rijweg wordt gemeend. Tal en nog eens tal van malen Werd U allen reeds verteld, Welke eischen het verkeer thans Aan de weggebruikers stelt. Maar de ongelukken-serie Staat nog altijd in de krant... Dames, hoeren, meisjes, jongens Werft U toch verkeersverstand! Wéét dat door verkeerd verkeeren Het verkeer verkeerd moet gaan; Heusch, de ziekenhuizen kunnen Ook wel zonder U bestaan. Deze week was de Verkeersweeb Voor ons heele Nederland; Toont, dat gij die hebt begrepen: Houdt Uw namen uit dc krant! Kinderen: een woord tot jullie, Kijkt de voorschriften goed aan, Leert ze liever nog van buiten: Jong geleerd is... oud gedaan! PHI LI A. APELDOORN KRIJGT ZIJN SPORTFONDSENBAD. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben het besluit van den Gemeenteraad van Apeldoorn, waarbij de Gemeente zich garant verklaard ten aanzien van betaling van rente en aflossing der leening, welke N.V. SportfondscnbadApeldoorn ten behoeve van dc door haar te bouwen Overdekte Zweminrichting (serre-inrichting) zal slui ten, goedgekeurd. Het terrein, waarop deze inrichting zal verrijzen, is al reeds door dc N.V. De Ver- eenigde Sportfonsenbaden gekocht. Het bouwbureau van „Dc Sportfondsen" is druk bezig bestek en teekeningen uit te werken, zoodat binnenkort de aanbesteding te ver wachten is. HET SPECIAALHUIS VOOR WOL- EN HANDWERKEN BULQAARSCHE BLOUSES OM TE BORDUREN IN: VOILE, SHANTUNG, POPELINE EN MOUSSELINE MET KORTE- EN LANQE MOUW I 2.50 I 2.75 3.00 I 3.26 UTRECHTSCHE WEG TEL. 15 Innerlijke schoonheidstreeft er naar in uw leven. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—-v. R „Het huis, dat ik met mijn toekomstige vrouw hoop te bewonen, met miss Amy Mason', antwoordde Darcy, en hij sprak nu zeer kalm, in tegenstelling met zijn vroegere opwinding. „Wij gaan in den herfst trouwen", ging hij vport „Ik had Mrs. Darcy verzocht, dit beeld voor mij te bewaren. Miss Mason vond hel mooi en ik had plan het te koope.n. Wij hadden de plaats, waar het zou staan, al bepaald Maar nu Hij eindigde den zin niet. doch een hui vering voer door zijn leden. „I-Iet zou inderdaad een vreeselijk voor werp zijn, om het om je heen te hebben, nu het de oude vrouw heeft gedood!" mom pelde de verslaggever; „Maar bent U er zeker van. dokter?" „Heel zeker, jal Ik zeg echter nooit iets vóór de lijkschouwing Daar zal ik nu toe overgaan. Je herinnert je zeker het geval Murray wel?" ging hij voort, zonder zich tot iemand in het bijzonder te wenden „Iedereen daoht. dat hij vermoord was, terwij] hij in, werkelijkheid een hartverlam ming had gekregen, van de trap wa* ge vallen, en het mes, dat hij in de hand had, zijn hart doorboord bad". „Dat geval hebt U niet behandeld, dok ter", merkte Carroll op. „Neen, dat was vóór mijn tijd. Maar lk herinner het mij. Daarom zeg ik nooit iets, voordat ik de lijkschouwing heb verricht. Telefoneer om den waker van het lijken- huisje ,"ging voort, „cn laat het lijk weghalen". „Laat U haar weghalen?" stotterde Dar- cy. „Ja, het spijt mij, maar het zou hier niet gaan en de dokter wees op de schitte rende uitstalling van kristal en goud en zilver. „U houdt den winkel toch niet open?" vroeg hij. „Neen, ik zal een briefje op de dour prik ken'en Darcy schreef er een, dat een der bedienden op de voordeur bevestigde. „Dat is alles, wat ik nu doen kan", zeide dr. Warren na een vluchtig onderzoek „De rest gebeurt in het lijkenhuisje. Waar kan ik mijn handen wasschen?' vroeg hij. Darcy wees hem een klein kabinet bij zijn werkhand. Dr Warren trok zijn jas weer aan, nam een cigarette aan van Dar- ley, slipte in zijn'nog natte regenjas en ver dwecn in zijn automobiel, nadat hij nog had aangekondigd, eerst te zullen gaan ont bijten en onmiddellijk daarna de lijk schouwing te zullen verrichten. Kort daarop kwam een lijkwagen aan gerateld tot voor den juwelierswinkel en veroorzaakte nieuwe opschudding onder de menigte, die nog steeds was blijven wach- ten, niettegenstaande don regen, die nu van een motregen was veranderd in een heviger bui. Nog meer verslaggevers kwamen en Dar cyspraJi vertrouwelijk met hen. Zij wa ren, behalve de politie en Jim Haliday, een detective van het kantoor van Bardan, de eenigen, die tot den winkel waren toege laten. De bedienden waren naar hui6 ge stuurd. De mannen van de lijkkoets tilden bet bijna stijve lichaam op en wilden het reeds op de lijkbaar leggen, toen Carroll, die hen zonder iets te zeggen, gadesloeg, een kreet slaakte. „Wat is er?" vroeg Thong snel. Hij had den winkel doorsnuffeld en stond nu stil bij Darcy's werktafd een soort van bank tegen Jen muur, achter een der uitstalkas ten. De bank was van een draaibank voor zien, en er lagen onJerdeelen van horloges op, als doode dingen, die in een dokters kamer op sterk water zijn gezet. „Wat is er, Bill?" „Kijk!" wees Carroll. De mannen van het lijkenhuisje hadden het lichaam opgeheven. En in het licht der electrische lampen werd beneden in de lin kerzijde der doode vrouw een flinke 6nede door haar lichte 'iapon zichtbaar ccn snede, die vol zat met bloed. „Nog een wond!" riep Daley uit, wiens verslaggeversinstinct dadelijk werd opge wekt door deze vermeerdering van geheim zinnigheid. „Dat wordt belangwekkend!" „Het is een snee, en een diepe ook", mom pelde t arroll. terwijl hij dichter bij kwam. om goed te zien. „Waar zou dat nu wap' mee gedaan zijn?" „Het zou me niets verwonderen, als het hiermee gebeurd was", en Thong toonde op de palm van zijn groote hand een kleinen dolk, op welk overigens blank lemmet en kele donkere vlekken zaten. „Waar heb je dat gevonden?" vroeg Car- roE „Hier, op de reparatietafel." Darcy keek met open mond toe. „Is dat uw dolk?" sprak Carroll tot den juwelier. „Het is geen dolk het is een briefope ner om papier te snijden." „Wat het dan ook is, aan wien behoort het?" De woorden klonken even hard als het staal van net gevlekte lemmet. Darcy staarde naar het scherpe mes en daarna naar de doode vrouw. „Wie is de eigenaar ervan?" De vraag klonk als een zweepslag. „Dat weet ik niet! Het werd hier achter gelaten door Er was cenige beweging bij dc zijdeur, die door Mulligan .vas geopend om den mannen in staat te stellen het lijk van mrs Darcy naar buiten te dragen. Er klonk ge schuifel van voeten, en iemand vroeg met een dikke 6tem: „Wat is hier tc doen? Brand? 'tZiet er uit, of de poppen aan 't dansen zijn. Laat mij binnen! In orde, agent, ik heb het recht binnen te komen, werkelijk! Ik kom hier iets halen. Iets waardevols ook! Niet noo- dig dat alles vcrbiandt alleen leelijke dingen mogen verbranden!" „Zoo Darcy", vervolgde een jonge man, met onvaste schreden den winkel binnen stappend. „Waar is de briefopener, dien ik bij je heb achtergelaten om er Pearl's naam in te graveeren? Ik wil hem nu mee naar huis nemen. Ik wil hem nu eerlijk mee naar huis nemen! Ben den heelen nacht uit geweest je weet, hoe 't gaat! Wil hem aan tnijn vrouwtje thuis cadeau doen je weet hoe 't gaat! Moet mijn vrouwtje te vreden stemmen als je hik den heelen nacht uit bc-n geweest! Waar is mijn briefopener met bet gouden beft, Darcy?" „Harry King is weer uitgeweest", mom pelde Daley. „Kijk, hij heeft een kaasbol- ietje op!" „Waar is mijn briefopener, Darcy?" ging King voort, ter.vijl hij een glimlach ver toonde, die vroolnk bedoeld was, maar even strak en glazig was als zijn blik. „Waar is mijn cadeau voor mijn vrouw tje? Heb je haar naam er al mooi ingegra veerd? Het moet mijn vrouwtje tevreden stellen, omdat ik den heelen nacht ben uit geweest. Waar is mijn briefopener, Darcy, oude jongen?" Zwijgend wees de juwelier naar den be vlekten dolk dit was het In werkelijk heid hoewel het een briefopener werd genoemd. De detective strekte de hand uit, en de roode vlekken schenen heider Je»- te wor den in het schijnsel van het elec'rische licht. „Is dat Uw mes, Harry King?" vroeg Thong. „Zeker is het van mij! u'ocht het ^"rie den weck in dat gezellige ncw York. Er was geen naam op, ik bracht het hier bftj mijn ouden vriend Darcy. om er oen oj te latèïi graveeren. Mijn vrouws naam moest er op haar naam is Pearl P-e-a-r-P en hij spelde hem ijverig, met dikken tong. Mijn vrouw houdt van dio dingen. Ik ik geef er niet om. Geef mij maar oesters of mosselen wat mij betreft en- brood en boter en iv vind het al lang goed. Maar ik moet mijn vrouwtje te vredenstellen Moet haar em moor cadeau meebrengen. Dat is van mij heslist, dat is van mij!" en zorgvuldig pogend zich In evenwicht te houden, strekt'* hij de hand uit, als om die bevlekte dolk uit de hand van den detective te nemen. (Wordt vervolgdj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5