"AMERSFOORTSCH DAGBLAD FEUILLETON A. v. d. WEG Langestraat 23 TEL. 217 DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 l3U Dinsdag 12 Juni 1934 32 e Jaargang No. 289 KOOP EN VERKOOP OP AFBETALING WETTELIJKE REGELING DE KONINGINNEDAG G. LENSINK Het Mysterie van het Diamanten Kruis Het afbetalingsslelsel als maal schappelijk vevschijnsel aanvaard Ingediend is thans een wetsontwerp tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en een ontwerp houdende e enige wettelijke rege len nopens het afbetalingsbcdrijf. Aan de memorie van toelichting tot het eerstgenoemde ontwerp is het volgende ont leend Ontstaan uit de behoefte van velen om zich het gebruik te verschaffen van zaken, waarvan de volle betaling op het oogenblik niet schikt, is het geworden een der meest veelvuldig voorkomende overeenkomsten, waarvan het credict een essentieel bestand deel vórmt Haar groote vluchtdankt deze overeen komst echter aan de specifieke eigenaar digheid van het daarbij verleend crediet. De omstandigheden, waaronder het con tract gesloten wordt, sluiten meestal uit, dat het den credietvrager mogelijk is om zakelijke zekerheid te stellen. Ook op het vertrouwen, dat de persoon van den schul denaar inboezemt alleen, kan het afbeta- lingsbedrijf niet worden gevestigd. De na druk komt hier te liggen op, wat men zou kunnen noemen, het crediet in obligatoiren vorm; de credietgever zoekt zijn waarborg in een concentratie van bedingen, welk zijn risico zooveel mogelijk beperken. Het onderhavige wetsontwerp steunt op de overtuiging, dat de tijd is aangebroken om de overeen komst van koop en verkoop op af betaling bij de wet te regelen. Daarin ligt de aanvaarding van bet afbetalingsstelsel als maat schappelijk verschijnsel opgesloten. Het is waar, dat tegen dit stelsel belangrijke bedenkingen zijn aan te voeren, doch deze vormen geen voldoenden grond, orn het afbeta lingsstelsel in beginsel tegen te gaan- Het ontwerp draagt een karakter van een civielrechterlijke regeling van de afbe- talingspvereenkomst De aangewezen plaats voor deze regeling is het Burgerlijk Wet boek. Het meerendeel der bepalingen is van dwingend recht. Het stelsel zelf en de toepassing, die het heeft gevonden, bren gen onophoudelijk partijen van ongelijke economische kracht met elkander in aan raking. Om tusschen deze het evenwicht te bewaren, is de hulp van dwingend recht, reeds bij de regeling van de overeenkomst zelf onmisbaar. Het is een kwestie van techniek, of in elke bepaling het dwingend gedeelte zal worden aangewezen, dan wel of het dwin gend karakter van het geheel zal worden vooropgesteld, in welk geval in de enkele bepalingen alleen de toegelaten afwijkin gen behoeven te worden vermeld. In het onderhavige voorstel is het twee de stelsel gevolgd. Het voordeel daarvan is, dat op deze wijze een vermoeiende her haling van het afwijkingsverbod in bijna alle artikelen kon worden vermeden. Behalve aan het afbetalingscontract met eigendomsvoorbehoud (huurkoop) is aan dacht geschonken aan den koop en ver koop op afbetaling, waarbij zoodanig voor behoud niet wordt gemaakt (eenvoudige k.e.v.o.a) (koop en verkoop op afbetaling). Voor alle goederen? Tot de moeilijkste vragen, welke zich bij dit ontwerp voordoen, behoort die, of de regeling algemeen moet zijn, dan wel be perkt moet worden tot contracten betref fende bepaalde goederen. Het onderhavige ontwerp steit voor, de toepasselijkheid uit te sluiten ten aanzien van onroerende zaken en van schepen, welke kunnen worden ingeschreven in een der registers, bedoeld in art. 314 W.v.K. Ten aanzien van deze zaken kon de ver- kooper zich gemakkelijk zekerheid ver schaffen met behulp van hypotheek. Het ontwerp beweegt zich in hoofzaak op het gebied van het verbintenissenrecht. Ingrijpende wijzigingen in het stelsel van het zakenrecht zijn niet aangebracht. Niet dan na ernstige overweging is even eens afgezien van de gedachte een register in te voeren, waarin, hetzij alle, hetzij be paalde huurovereenkomsten zouden wor den vermeld. Daarentegen is wel tegemoetgekomen aan 't ernstige bezwaar, dat van de zijde van den afbetalingshandel bij herhaling is ge uit tegen den moeilijken procesgang, die thans moet worden gevolgd. Op bescheiden schaal is een poging aan gewend tot verwerkelijking der denkbeel den omtrent de reëcle executie, neergelegd in het ontwerp tot vaststelling van een Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering van de Staatscommissie Grata ma van 1920. De zakelijke actie en het eigenlijke beslag blijven gesteld onder do hoede van de ar rondissementsrechtbanken. Bepalingen. Bij artikel I wordt met betrekking tot koop en verkoop op afbetaling in het al gemeen verklaard, dat in de definitie ge geven in art. 157G als noodzakelijke elemen ten dezer overeenkomst zijn opgenomen h; t voldoen van den koopprijs in termijnen en het opeischbaar worden van tenminste twee termijnen, nadat de zaak aan den koop or i6 overgedragen. Hiermede is een overeen komst omschreven, die van den eigenlij ken huurkoop hierin verschilt, dat het eigendomsvoorbehoud ontbreekt, doch m economisch opzicht dikwijls met den huur koop op één lijn te stellen is. De definitie sluit mitsdien uit de over eenkomsten. waarbij den kooper geduren de zekeren tijd een crediet verleen 1 wcr.dt, indien na het verstrijken van dien tijd do koopprijs in zijn geheel opeischbaar wordt. Eveneens vallen buiten deze regeling de overeenkomsten tot levering van het ver kochte goed in gedeelten na afroep door den kooper en tot betaling van ieder ge deelte na levering. Teneinde ontduikingen te voorkomen en sohijnhandelingen tegen te gaan, worden volgens- het tweede lid overeenkomsten, welke dezelfde strekking hebben, als koop en verkoop op afbetaling worden aange merkt. Art. 1576 d wil voorkomen, dat ie sen ui- denaar door den verkooper wordt bespron gen met een eisch tot schadevergoeding of met toepassing van eenig strafbeding, zon der dat bij te voren gewaarschuwd is. Art. 1576 e. Het is gewcnscht, dat Pcmt II Voor het wasschen Uwer Katoenen en Zijden stoffen WASCHBENZINE per liter 30 ets. Per 5 Liter f 1.35 per 10 Liter f 2.50 LINOLA per bus f 1.40. I vast te staan, of en in boeverre vervroegde betaling geoorloofd zal zijn. Den kooper wordt alleen het recht verleend om het ge- beele verschuldigde bedrag ineens te vol doen. Het is redelijk, den kooper bij deze ver vroegde aflossing een recht op aftreK toe te staan, berekend naar 5 pet. 's jaars. Art. 15761. Door middel van looncessie, moet betaling van de termijnen op de bij de overeenkomst bepaalde tijdstippen kun nen worden verzekerd. Art. 1576 h. In deze paragraaf wordt de bijzondere koop en verkoop op afbetaling geregeld, die gewoonlijk huurkoop wordt; genoemd. De wetgever dient thans va6t te stellen, welke overeenkomsten onder het begrip huurkoop in den zin der wet tc vallen. Daarbij wordt allereerst bepaald, dat men te doen heeft met een overeenkomst tus schen koop en verkoop als bedoeld in het voorgestelde art. 1576. Het bijzondere van den huurkoop is het beding, waarbij par tijen overeenkomen, dat de verkochte zaak niet door enkele overdracht in eigendom aan den kooper overgaat. In aansluiting aan de bestaande praktijk wordt voor het aangaan van een huurkoop overeenkomst een akte verlangd. Inlossing. Menigmaal houden verkoopers de zaak. na terugneming wegens wanprestatie van den kooper, nog ecnigen lijd Ie diens be schikking. Deze kan de zaak dan inlossen tegen betaling van het gchcele nog ver schuldigde bedrag of legen aanzuivering van den achterstand, eventueel verhoogd met boeten en kosten. Het is desgevvcnscht een inlossingsrecht van den koop-u- in de wet vast tc leggen. Met inlossingsrecht wordt alleen toegekend voor het geval de wanprestatie bestaat in hel niet-betalen van verschillende termij nen. Niet dus bij verwaarloozing. üe strekking van ecnigc bepalingen is, dat huurkoopovereenkomsten ten aanzien van zaken, welke kennelijk de behoefte van huishouding betreffen, slechts dan rechts geldig kunnen worden aangegaan, indien zoo we! man als vrouw, zoo dezen een ge meenschappelijke huishouding hebben daar toe meewerken. Een nuttig gevolg van deze regeling zal zijn, dat eclUgenoolcn zich vaker zullen beraden over het aangaan eencr huurkoop overeenkomst Voorts kan de afbetalingscolportcur niet van de afwezigheid van den man gebruik maken, om de vrouw tot het aangaan van een overeenkomst te bewegen. De man blijft bevoegd om, zonder medewerking van zijn vrouw, huurkoop-overeenkomsten aan te gaan betreffende zaken, welke niet de behoefte der huishoudig betreffen. Het is gewenseht, alle geschillen betref fende huurkoopovereenkomsten door den kantonrechter te doem berechten. Ingevoerd worden het bevel tot terug gave bij voorraad en het bevel tot terug gave eener in huurkoop overgedragen zaak. Reëele executie is daarbij mogelijk ge maakt. Zoowel den verkooper als den curator wordt hot recht verschaft, bij faillissement van den kooper den huurkoop te ontbin den. Een nieuw hoofdstuk in de Zegelwet 1917 waarbij naar het voorbeeld van bet zegel recht van de bewijzen van huur en ver huur, eer. evenredig zegelrecht voor bewij zen van huurkoop wordt ingevoerd. Een zegelrecht van 10 cent van iedere 250 gul den tot een maximum van 50 cent is billijk. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN. Door werknemers afgewezen. In dc Zondag gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Mijn- werkersbond is met algemeene stemmen be sloten de voorgestelde loonsverlaging niet te aanvaarden. Eenzelfde beslissing wercl genomen door het hoofdbestuur van den Prot, Chr. Mijn- werkersbond. Thans hebben dus alle werk nemersorganisaties zich tegen de verlaging uitgesproken. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft de volgende circulaire aan de Com missarissen der Koningin gezonden: Mij is de vraag gesteld, of de verjaardag van II.M. de Koningin dit jaar zal mogen worden gevierd op de wijze zooals dat an dere jaren gebruikelijk is geweest. Ik moge U terzake het volgende mededeelcn: Het is de wensch van II. M. do Koningin, dat hoogst derzelver geboortedag door hen die zulks ook dit jaar wenschen, zal kunnen worden herdacht. In verband met het leed dat het Ko ninklijk Huis heeft getroffen, door het over lijden van H.M. de Koningin-Moeder, is het mede de wensch van de Koningin, dat het feestelijk karakter dit jaar niet op den voorgrond treedt. Ik moge U verzoeken van dit standpunt mcdcdeeling te doen aan de besturen van de gemeenten en gewesten, welke weder op bun beurt de daarvoor in aanmerking komende corporaties en ver een igingcn met het vorenstaande in ken nis zouden kunnen stellen. AAN ZIJN PINK OPGEHANGEN. Twee jeugdige inbrekers gevat. Zondagavond hebben politieagenten te Ovcrschie twee jongens op heeterdaad be trapt bij een poging tot inbraak. Dc jongens bevonden zich op het terrein van de koek- en chocoladefabriek van de firma G J. van Buureil en Zn. aan den Del ft weg te Overschie. In deze fabriek was ccnigen tijd geleden ook ingebroken, waar bij een kleine partij chocolade was ont vreemd. zoodat de fabriek door de politie voortdurend goed in de gaten werd gehou den. Om 9 uur Zondagavond zagen voorbij komende agenten op het terrein bij do fa briek twee jongens, waarvan er één op de brand ladder was geklommen, om zoodoen de een raam te bereiken, waardoor hij naar binnen wilde komen. Toen de agenten na derbij kwamen, trachtte de jongen zoo snel mogelijk op de smalle en steile ladder naar omlaag tc komeen Hierbij raakte hij met zijn pink bekneld tusschen een paar ijzeren staven en bovendien misten zijn voeten do sporten van de ladder, zoodat de jongen aan zijn pink blecef hangen. Hij spartelde om los te komen, waardoor de pink werd afgerukt. De jongen deed toen een val op den grond. Met een auto werd hij naar het Eudokia-ziekenhuis tc Rotterdam gebracht, waar operatief ingrijpen noodig bleek. Het is de 14-jarige A. de H. Zijn kameraad, do 17-jange A. K., die ook door de politie op het fabrieksterrein was aangetroffen, is in arrest gesteld. BEWIJZEN VAN RIJVAARDIGHEID. 's-Gravenhage, 11 Juni. Tot directeur van het Centraal Bureau tot afgifte van bewijzen van rijvaardigheid is heden be noemd dc heer J. A. Gorter te 's-Graven- De Goedkoopste ruimste Taxi te dezer stede. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M. De Ondernemer, HOOGEWEG 49. DE CORRUPTIE BIJ HET ROTTER- DAMSCHE ABATTOIR. Uitspraak van de rechtbank. Rotterdam, 11 Juni. Dc rechtbank te Rotterdam heeft heden vonnis gewezen in de zaak van de acht hulpkeurmeesters van het Rotterdamsche abattoir, die in de laat ste week van Mei hebben terecht gestaan, wegens corruptieve handelingen door hen in de jaren 19261933 gepleegd. Zooals men zich van de uitvoerige behandeling door de rechtbank, zal herinneren, ging het er om, dat de hulpkeurmeesters van verschillende vleeschgrossiers fooien hadden aangenomen die hun zouden zijn gegeven om hun te be wegen ben ter keuring aangeboden wrakke koeien, zooals koeien dio door tuberculose sterk vermagerd waren, dan wel runderen waarvan de organen waren aangetast, zelf standig te keuren en daarbij niet de hulp van een keuringsveeart6 in te roepen, waar toe zij in zulke gevallen volgens voorschrift verplicht waren. Anderzijds was eveneens gebleken dat er wel fooien gegeven werden alleen om de keuring te bespoedigen, waarbij dus niet de bedoeling voorzat do hulpkeurmeeetere te bewegen iets te doen dat in strijd was met hun plicht. De rechtbank heeft ieder der verdachten, overeenkomstig den eisch van het O.M. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van do voorloopige hechtenis. Do rechtbank heeft bij de straf bepaling in aanmerking genomen, dat de opvolgende directies van het openbaar slachthuis het sedert jaar en dag in strijd met de instructies van B. en W. geldende fooicnstelscl niet alleen niet krachtig heb ben tegengaan, maar zelfs oogluikend heb ben toegelaten. WIELRIJDSTER AANGEREDEN EN GEDOOD. Om half tien Zondagavond is een zeer ernstig ongeluk gebeurd in de Blankenburg straat aan den Linker Maasoever to Rot terdam. Op den hoek van deze straat en de Dordtscbestraat werd een wielrijdster door een auto gegrepen en tegen de straat ge" smakt. In bewysteloozen toestand werd het slachtoffer door de G.G.D. naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds overleden aan dc gevolgen van een sche* delbreuk. De identiteit van de verongelukte kou eerst eenigen tijd later worden vastgesteld. He is de 18-jarige mej. J. Gort. die aan den Dordtschestraatvveg heeft gewoond. 0 Het geloof voert het hart naar den hemel; de liefde brengt den hemel in het hart, Byron. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.v. R. Shag. zooals kolonel Ashley zijn bedien de altijd noemde, hoewel de kleurling Ge orge Washington heette, sloeg zijn handen vol afschuw in elkaar en schudde het hoofd. Na een oogenblik stilte lachte de kolonel hartelijk, opende zijn boek weer en zeide: „En op deze wijze kunt gij op een wannen avond een snoek vangen. Als gij langs een heekje wandelt, en gij ziet of hoort hem naar vliegen happen, neemt dan een sprinkhaan „Dat is bet ware leven", sprak do kolo nel zacht. Zich dan tot den nog steeds wachtenden Shag wendend, ging bij voort: „Er is niemand op de wereld, die een op gewonden gemoed als het mijne vrede en rust kan brengen, dan mijn vriend Izaak Waltonn, is bet niet. Shag?" „Neen, kolonel, niemand!" „Natuurlijk niet! Ik ben blij, dat je het met mij eens bent, Shag!" „Ja, kolonel." „Hm! Hier, ga en geef dien jongen een dollar, Zeg hem, dat ik niets kwaads be doelde, maar hij mag nooit meer storen, als hij Walton in mijn handen ziet. In geen geval! Het is bepaald onbehoorlijk!" „Ja, kolonel, ik zal het hem zeggen." „En en het is heiligschennis, Shag!" „Ja, kolonel, dat is het!" „Zeg hem dat dan. cn geef hem een hal ven dollar. Stoor rnij nu niet meer voor dat wij in Colchester zijn. Wat is het voor weer, Shag?' „Wel eh kolonel, het is het is nogal nattig, kolonel!" „Hm! Nu het zal morgei* wel beter weer zijn, hoop ik, als we gaan visscbcn. En wees voorzichtig met mijn hengelstokken, als je er de kekers afhaalt. Zelfs als je maar een klein krasje maakt op mijn oud sten hengel, zal ik zal ik je nu, je weet wel, wat ik je dan doe, Shag!" „Ja, ik weet het, kolonel!" „Heel goed. Geef dien jongen een dollar. Misschien heeft hij Walton nooit gelezen en is hij daarom zoo dom Kolonel Ashlev ging achterover in zijn stoel leunen en las met een gelaat, waar van alle rimpels verdwenen waren, verder: „gij hem naar vliegen hoort happen, neem dan een sprinkhaan, doe dien aan Uw baak aan een snoer van ongeveer twee yards lengte, bij de planten of den boom. waar zijn schuilplaats is De kolonel voelde zich weer gelukkig. Shag zocht den in ongenade gevallen krantenjongen op cn overhandigde hem, lachend zooals zijn meester had gedaan, een dollar „Waar is dat voor?" vroeg de jongen verbaasd „De kolonel heelt gezegd, dat ik je dat moest geven voor je gekwetste gevoelens!" „Zei hij dat? Grutje] Zeg eens, heeft hij een prachtig boek noodig of een krant? Ik heb een prachtig detective-verhaali" En de jongen haastte zich het comparti ment uit. „O, goeie genade! Iu hemels naam, doe dat niet!" hijgde Shag en greep hem nog juist bijtijds vast. „Weet jc, wie de kolonel is?" „Neen, maar hij is allemachtig onnoozel, om voor een dollar aan boeken en kranten te koopen! Ik heb op deze reis nog niet veel verkocht, maar als hij „Maar hij wil niets koopen, jongen! Be grijp je dat niet?! Luister nu eens naar rnij! De kolonel verlangt niets dan zijn Walton en zijn aaswurmen!" „Wie is Walton? Met welken trein reist hij?" „Hij reist niet! Hij is dood, denk ik. Maar hij heeft een boek over hengelen ge schreven cn dat is het eenige, wat de ko lonel leest, als bij niet veel werk heeft. Het is een boek over aaswurmen, voor zoover ik begrijp!" „Je bedoelt Izaak Walton's volmaakte hengelaar, denk ik", zei een man, die juist voorbijkwam, op weg naar de rooksalon, en bij glimlachte vriendelijk tegen Shag. „Dat is het, juist! Ik wist wel, dat het over wurmen ging. Zie je jongen, dat boek is alles, wat de kolonel leest als hij vacan- tie heeft en die lieeft hij nu. Toen wij van morgen vertrokken, zei hij tegen mij, dat zei de kolonel: „Nu, Shag, ik wil door niets gestoord worden. Ik wil geen kran ten lezen. Ik wensch niets te hooren over gevechten, moorden en plotselinge sterf gevallen. Het eenige, wat ik verlang, is vrede, rust en visschen. Hij is hierheen gekomen, zooals hij naar een heeleboel andere plaatsen gaat, om te visschen, hoe wel hij hier nog niet lang is. En boy, hij drukte mij vooral op het hart, niet te wil len worden gehinderd door reizigers in boeken!" „Ik ben geen reiziger in boeken", wierp de jongen tegen. „Dat weet ik wel", gaf Shag toe, „maar je verkoopt boeken en dat is het leelijke van do zaak. Wat voor boek heb jc den kolonel zooeven aangeboden?" „Een detective-verhaal. En een mooi ook wat ik je zeg!" „O, goeie genade!" riep Shag uit. „Dat is het ergste, wat er bestaat!" en hij lach te met verdubbelde vroolijkbeid. „Waarom?" vroeg de jongen. „Ik heb hoopen mannen detective-verhalen zien lezen. Rechter Dolan hij reist dikwijls in mijn trein vraagt altijd wat ik voor nieuws heb in detective-verhalen!" „Nu ja, dat is goed voor rechter Dolan", ging Shag voort, langzaam bekomend van zijn aanval van vroolijkbeid, „maai; mijn meester heeft niets van dat soort lectuur noodig!" „Waarom niet?" vroeg do jongen. Shag antwoordde op eigenaardige wijze. Eerst keek hij voorzichtig rond, cn toen hij zag, dat de vreemdeling weggegaan was en zij alleen waren, boog hij zicb tot den krantenjongen over cn fluisterde: „Mijn meester, kolonel Brentnall dat is zijn werkelijke naam niet, maar daarvoor gaat hij soms door geeft niet om een detective-verhalen*, omdat hij zijn brood en het mijne erbij verdient, door zelf detective te zijn. Hij zegt, dat bij nooit die dingen lezen wil, omdat zij in het geheel niet lijken op de werkelijkheid. De kolo nel was een van de grootste detectives van de Vereenigde Staten, jongen! Hij Jieeft zicb nu zoowat teruggetrokken, maar bij zit boordevol misdaden, moorden en zulk soort dingen, dat is de reden, dat hij je zoo ruw heeft weggezonden." „Is bij een particulier detective?" vroeg de jongen met wijd-open oogen. „Juist, dat is hij." „En zijn naam is kolonel Brentnall?'1 „Wel kerel, dat is niet zijn werkelijke naam! Hij wil die niet bekend maken, om" dat zooveel menschcn hem komen opzoe-< ken. Als ik je zijn werkelijken naam zei, zou je nog veel verbaasder staan! Noera maar gerust van mij aan", vervmgde Shag, „dat hij geen boeken noodig heelt om opwindende lectuur te hebben! Hij heeft er voor jaren genoeg aan!" „Goeie genade", mompelde de jongen. „En te denken, dat ik hèm een -1 tectivc- verhaal aanbood! Wel, geen wonder, dat hij me aanvloog!" „Hij bedoelde het niet zoo", zei Shag, nog steeds grinnikend. „Dat is zoo zijn manier van doen!" De trein donderde verder door den avond en kolonel Ashley zat in zijn ge- makkelijken stoel Walton te 'ezoD, en de algemeen geliefde humor van den aardi* gen, ouden hpngelaar verdreef allo andere gedachten. (Wordt veruolgd.)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5