DEFENSIE-DEBAT IN DE FRANSCHE KAMER VERTROUWENSKWESTIE GESTELD GENERAAL WEYGAND NAAR ENGELAND! GOEBBELS IN POLEN DE POOLSCHE NAZI'S VERBODEN EEN DUIKER TUSSCHEN HAAIEN GEHEIMZINNIGE HANDTASCH NAAR EEN NATIONALE PARTIJ IN ENGELAND! HITLER en MUSSOLINI SPREKEN SAMEN PIJNLIJKE VOETEN?? JOH. BOTTINGA DE VERMISTE VICE-CONSUL Hij doet een onsamenhangend verhaal De regeering behaalt de meers derheid met 472 tegen 120 stemmen Parijs, 14 Juni. (V.D.) De Kamer heeft zich Donderdagmiddag bezig gehouden met de door de regeering gevraagde en door de bevoegde commissies verdedigde aanvul lende militaire credieten Daar het resul taat van de stemming min of meer vast stond. was de belangstelling niet overwel digend De linksche afgevaardigde Mock stelde voor over te gaan tot de orde van den dag hetgeen zou beteekenen, dat de doelmnt'g- heid der behandeling van de regerings voorstellen wordt ontkend. Hij keerde zich tegen de noodzakelijkheid van verdediging maar bestreed de juistheid van de aanwen ding der reeds toegestane credieten en te doelmatigheid der gevraagde credieten. De credietannvracen van het ministerie van oorlog zijn van 1175 millioen in Fenruari gestegen tot 1275 millioen in Mei. Voor de marine is de verhouding dezelfde. Verdere verrassingen zijn nog te wachten. Mock waarschuwde voor de opvatting dat Frank rijk door de nieuwe credieten aan weer baarheid zou winnen. Andere mogendheden zullen slechts tot verdere bewapening wor den gestimuleerd Bovendien heeft het mi nisterie van financiën geen geld Men na vit dus zijn toevlucht nemen tot leeningen. De minister van oorlog, maarschalk de tain, sprek slechts kort. on legde den na druk op het defensieve karakter der maat regelen. waarvoor de credieten worden ge vraagd. Daarna werd gestemd over het social's- tische voorstel om over te gaan tot de orde van don dag. waarbij de regeering de kwes tie van vertrouwen stelde. Het voorstel werd verworpen met 472 tegen 120 stern- men. Daarna gelden de socialisten bij m»n de van Vincent Auriol voor. de kwestie te verdagen. Verdagingsvoorste] verworpen In het verdere verloop der bewappnings debattnn motiveerde de socialistische afgo vaardigde Vincent Auriol zijn verdagings- voorstel met de noodzakelijkheid van een herziening der leveringscontracten. De ver kwisting aldus Auriol bij het militair beheer is te bekend dan dat de belasting betalers daarover zouden kunnen zwijgen. Minister-presidtent Doumergue antwoord de den socialistischen sprekers, dat zij blijkbaar zijn vergeten wat de geschiede nis heeft geleerd. Tweemaal is Frankrijk door hetzelfde land aangevallen. Sedert 191$ heeft Frankrijk niet opgehouden te ontwapenen. Men kan eenter met recht de vraag stellen of dat elders ook geschied «s Met betrekking tot de gebeurtenissen te Genève en ter motiveering van de houding der Fransche delegatie las hij stukken voor van een brief van Hitler aan Von Papen in October 1932, toen Von Papen rijkskansel:er was. In dezen brief wordt de opvatting ver dedigd, dat concessies nooit nieuwe -es.'l taten hebben gehad en dat de kwestie ven den bewapeningsstand derhalve niet te Genève zou worden beslist. De laatste ge beurtenissen beteekenen de verwerkelijking van hetgeen Hitier toen heeft geschrev>n. Het aannemen der voorstellen is des te noodzakelijker waar Duitschland dezer da gen heeft besloten te bewapenen, om Franit rijk voor een voldongen feit te stellen. Do j- mergue verklaarde, dat de Kamer Ie voor stellen onverwijld moest aanvaarden, daar hij anders volgens zijn verantwoordelijk heid zou moeten handelen en doen. vit z'jn plichtsopvatting hem voorschrijft. De woordvoerder der socialisten, Leon Blum, verklaarde daarop, dat hij zich niet zou inlaten met een historische debit. On getwijfeld is de herbewapening van Duitsch land een verontrustend en alarmeeren i feit in het debat maar misschien heeft de hewapening van Duitschland andere doelen dan oorlog Hoe het zij: men moet 'ich af vragen, welke consequenties uit den tegen woordigen toestand moeten worden ge trok ken. Mort staat thans voor het vo'djngen feit. dat Duitschland zich van de )ntw.a peningsconferentie heeft teruggetrokken ui handelt alsof het zijn vrijheid had lurk-e gen. De rede van den minister president vestigt den ontstellenden indruk, lat men de hoop op de organisatie van den vrede in de ontwapening schijnt te hebben opge geven. De socialistische partij acciplo-rt niet de gedachte aan een moeelijken oor loe. maar is van meonfng, dat het ,-arle- ment tot icderen prijs zijn vredeswil moet demonstreeren. De rad.-soc. fractieleider Chautcmm ver zette zich heftig tegen de bewer'ng vin Leon Blum, volgens wlen de regeermg.m der laatste jaren schuld zouden hebben aan de tegenwoordige ontwikkeling Als Dm+sch land de ontwapeningsconferentie lieefi ver laten, is dat niet de schuld van Frankrijk. Thans gaat het om de verwerkelijking "an de gedachte, die men in het par'emrrit reeds verscheidene jaren geleden 'iecft op gevat, n 1.. dat Frankrijk defensief moet blijven. Daarom zullen de rad.-socidisten en bloc voor do regoeringsvoorstd'en en tegen het verdagingsvoorste! stemmen Dit verdagingRvoorstel werd daarna root 459 tegen 125 stemmen verworpen zit ting werd verdaagd tot Vrijdagmorgen. Donmergne dreigt met ka merontbinding. Vaz Dias meldt ons later uit Parijs lat Daladier verklaard heeft, dat hij ♦e.^en de nieuwe defensieuitgaven zou stemmen. Minister-prsident Doumergue zal. wan neer de kamer de nieuwe begrooting l -u verwerpen, wat hij niet verwacht, »r z- If voor zorgen dat de credieten toch v-rieend worden. Hij zal desnoods tegen een kamer ontbinding niet opzien. mezelf zoo hard in den telefoonhoorn „Haal me naar boven" brulde, dat de man aan bet andere einde van de lijn me niet kon verstaan. Eindelijk na nog enkele minuten, die me een eeuwigheid toeleken. vechtend om mijn leven, kwam ik, geëscorteerd door de haaienbende aan de oppervlakte" Evenwel, ondanks den vuurproef, die Locke had te doorstaan, bestelde hij een nieuw duikerspak. dat beter aan de gestel de eischen in de gevaarlijke zöne onder water zal kunnen voldoen. Verontrustende geruchten in verband met een Europeeschen Oor/ofl Londen, 14 Juni (V.D.). Een gisteren door do Morning Post gelanceerd bericht dat de chef van den Franschen generalen staf, generaal YVeygand, binnenkort een bezoek zal brengen aan Engeland, wordt thans overgenomen door den diplomatic ken medewerker van de Daily Herald, die schrijft te hebben vernomen, dat de Fran sche generaal Maandag a.s. in Londen zal aankomen. Het verluidt dat het bezoek welis waar niet officieel is, maar toch, aldus de diplomatieke medewerker, is het verontrustend in verband met de voortdurende Parijsche en Londensche geruchten, volgens wel ke particuliere besprekingen tus- schen de Frnnsche en de Britsche generale staven worden gehouden, met het doel plannen uit te wer ken, voor eon militaire samenwer king in geval van een Europee schen oorlog. Hij spreekt er over de ideologie van het Derde Rijk. Warschau, 13 Juni (V.D.). Dr, Goeb bels is vergezeld van zeven ambtenaren van bet Hijksministerie voor Volksvoorlichting on Propaganda en zes Duitsche journalis ten om half vier vanmiddag per vliegtuig aangekomen. Op het vliegveld werd hij ver welkomd door den Poolschen minister van Binnenlandsche Zaken, Pieracki, den Duit schen ambassadeur Moltke en den presi dent der vereeniging van Poolsche intel lectueelen. welke Goebbels heeft uitgenoo digd, prof. Zielinski. Dr. GOEBBELS. Goebbels zal vanavond een redevoering houden over de ideologie van het Derde Rijk De socialistische en Joodsche pers protes teert heftig tegen het bezoek van Goebbel9 Warschau, 14 Juni. (V- D.) De po litie van Kattowitz heeft de Poolsche natio- naal-sociallstische partij op het gehecle ge bied van het Silezische Woiwodenschap ontbonden. Het dragen van uniformen en insignes is verboden Ook de neven-organisatie Hilno is verboden. SCHEEPSBOTSING BIJ MALTA. Londen, 13 Juni (V.D.). Twee Britsche torpedojagers de Codrington en de Acasta zijn gisteravond tijdens een flottielje oefe ning ter hoogte van Malta met elkander in botsing gekomen. Er hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. De Codrington is aan den boeg bescha digd. terwijl de Acasta aan stuurboord eenige averij opliep. Generaal WEYGAND. De medewerker herinnert er aan, dat ook voor 1914 was verzekerd, dat er geen bondgenootschap was gesloten. Later is toen bekend geworden dat de beide gene rale staven reeds jarenlang hadden samen gewerkt. Een diepgaande en een ondubbel zinnige verklaring van Macdonald is ge wenscht. De volgende week zullen der regeering in verband met deze zaak in het Lagerhuis vragen worden gesteld. Bloed maakte de beesten dol Sydney, 13 Juni (V.D.). Op een dag dat de duiker H R. Locke weer eons onder water was even buiten Sydney Heads, zag hij tot zijn ontzetting plotseling hoe een groot aantal haaien op hem toe zwommen. Reeds vielen ze hem aan, zijn banden vertoonden diepe wonden en in doodsangst schreeuwde hij door de telefoon, teneinde zoo vlug mogelijk weer aan de oppervlakte gebracht te worden. Toen zijn handen tenslotte den verlos- senden ladder omvatten, droop het bloed uit twee en veertig beten, sommige waren zoo diep dat de beenderen waren bloot gelegd „Er waren er honderden", zei Locke, ter wijl hij zich ontdeed van zijn duikerspak. „Op ongeveer dertig voet zag ik ze plotse ling opduiken, en toen ik nog lager kwam, zwommen ze van alle kanten op me toe. Een tijdje kon ik ze van me afhouden maar één van die ondieren beet in m'n vinger en toen zij het bloed zagen vloeien, was er geen houden meer aan: want hloed maakt hen dol Op het moment dat mijn voet den bodem van den Oceaan raakte, hadden zij mij in zoo grooto.n getale om ringd. dat ik den bodem niet kon zien. en met iedere beweging, welke ik met m n armen maakte om hen af te weren, leek het of ze in drommen op mijn vingers aan vielen. Ik liet luchtblaasies ontsnappen door de rubberbanden rond mijn heupen op en neer te schuiven Vergeefs Ik liep over den bodem, doch zij bleven mij omringen Zij doken naar het glas voor mijn gelaat: zij trokken aan de lijn. welke mij met de an deren op den beganen grond, met bet leven, verbond I Toen een van deze beesten mijn hand openscheurde en er aan bleef hangen werd de pijn zoo ondragelijk, dat ik eilde en on gearticuleerde kreten uitstootte en buiten Heeft de jongste vliegramp in Amerika iets uitstaande met een explosieve stof? New Yok, 14 Juni (V.D.) Het onderzoek naar de oorzaken van het neerstorten van een vliegtuig in het Catskill gebergte, waar bij zeven personen om het leven zijn geko men, heeft een opzienbarende wending ge nomen. door het feit, dat verscheidene ma rine-officieren in burger ter plaatse zijn aangekomen, die van de justitieele ambte naren, die het onderzoek leiden, uitlevering eischten van een handtasch met monsters van explosieve stoffen en documenten. Den ambtenaren werd dc verplichting op gelegd een streng stilzwijgen te bewaren, over den inhoud van de handtasch. Naar het schijnt gaat het hier om documenten, welke betrekking hebben op de door de Araerikaan- scbe marine gebruikte explosieve stof, naar de vervaardiging waar van de firma Semetsolvay Comp. heeft gesolliciteerd. Deze firma ontkent echter dat het onge luk iets zou hebben uit te staan met den inhoud van de handtasch. Ook in vliegerskringen veronderstelt men, dat het vliegtuig tegen den berg te pletter is gevlogen. Volgens berichten in de Londenscfhe bla den hebben ruim 50 conservatieve Engel- sohe parlementsleden vv.o. Sir Austin Chamberlain, een oproep onderteekend, waarin ztj zich uitspreken vóór hot be houd van een nationale regeering en voor de vorming van een nationalo uartu. Von Neurath gaat mee Rome, 13 Juni (II.N.). De Italiaansche afgevaardigden, die tegenwoordig zullen zijn bij de besprekingen tussehen Musso lini en Hitier, hebben zich naar Venetië be geven. Het vliegtuig, waarmee Hitier de reis maakt, wordt Donderdag des morgens om 10 uur op het vliegveld verwacht. De bespreking tussehen beide staatslieden zal plaatshebben op het kasteel Stra, dat op den weg naar Padua ligt. MUSSOLINI. München, 14 Juni (V.D.) Hedenmor gen om 8.20 uur is rijkskanselier Adolf Hitler met zijn gevolg van het vliegveld München Ober Wicsenfeld gestart, naar Venetië. In het gevolg bevindt zich o.a. de rijks minister van buitenlandsche zaken Von Neurath. Mussolini stuurde zalf. Milaan, 14 Juni. (V.D.) Mussolini is Woensdagmiddag om twee uur uit Riconi in een au!o, die hij zelf bes:uurde, naar Stra gereden, waar hij tegen zes uur aan kwam. Hij was begeleid door den staats secretaris van buitenlandsche zaken Su- vich en den persohef graaf Siano, schoon zoon van Mussolini Eifler verwelkomd. Ven e tic, 14 Juni. (V.D.) Even na tien uur is Hitier op het vliegveld van Venetië geland, waar hij door Mussolini werd ont vangen. De beide s'aatslieden begaven zich gezamenlijk naar het Grand Hotel, waar Mussolini afscheid nam van zijn gast. Hitier en de Duce schudden elkaar hartelijk de hand. Venetië, 14 Juni. (V.D.) Het vliegtuig, waarmede Hitier naar hier is gekomen, is tegemoet gevlogen door cenige eskaders vliegtuigen van do Italiaansche lucht strijdkrachten. Onmiddellijk na de landing stap te Hitler als eerste uit de cabine, en ging naar Mussolini, die op en kele stappen afstands van het vlieg tuig stond, omceven door Italiaan sche hoogwaardigheidsbekleders en functionarissen van de fascistische partij. Mussolini begroette Hitier cn beiden schudden elkander har telijk de hand. Vervolgens begaven de staatslieden zich onmiddellijk naar de wachtende motorboot, waarin zij plaats namen. De motorboot- flottille voer allereerst langs een torpedo- boot-flotlille, waarvan do bemanningen in witte uniformen stonden opgesteld. Langs het Degenpaleis ging de tooht door het Canale Grande naar het Grand Hotel. Hier nam Mussolini afscheid van Hitier. De villa waar do ontmoeting plaats heeft. Villa Pisani is een van de prachtigste Patricische paleizen in Venetië uit de 16e eeuw, met fresco's van Tiepolo en andere meesters van de Venetiaansche school en ligt in een prachtig park dat beroemd is om zijn fonteinen cn standbeelden en zijn bewonderenswaardig labyrinth, dat d'An- nuncio heeft beschreven in zijn roman „Het Vuur." VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Service LANGESTRAA1 28 TEL. 59. Japansche fierheid blameert zich Londen, 14 Juni. (V.D.) De correspon dent te Shanghai van de Times meldt om trent het terugvinden van den Japanschen vice consul o.m. nog het volgende: Koeramoto is Woensdagmiddag omstreeks 1 uur gevonden achter een kleine hoop steenen bij de Ming graven nabij het Soen- jatsen-Mausoleum buiten Nanking. Detec tives hadden een spoor gevolgd, toen zij van een vrouw, die in levensmiddelen han delt, gehoord hadden dat een vreemdeling getracht had voedsel van haar te koopen, waarbij hij manchetknoopen tn plaats van geld had aangeboden. Het duurde uren al vorens de schuilplaats van Koeramoto ein delijk gevonden was. Hij bleek te liggen slapen en zag er ongeschoren en verweerd door een verblijf van vier dagen in de open lucht hoogst onverzorgd uit. In het begin toonde Koeramoto zich verstoord over het ingrijpen van de detectives en weiger de hij naar Nanking terug te keeren. HIJ maakte den indruk lichtelijk in de war te zijn. De Japansche consul generaal Soema heeft zich in het hoofdkwartier van de gendarmerie te Nanking belast met de ver dere verzorging van Koeramoto. Algemeen is men van meening, dat de verklaringen, die Koramoto over zijn ver dwijning geeft, voor oen normaal man on bevredigend zijn. Koeramoto heeft o.m het volgende verteld: Hij was van het Japan sche consulaat vertrokken om den Japan schen gezant Ariyoshi, die naar Sjanghai vertrok, uitgeleide te doen. Hij maakte daarbij geen gebruik van de auto van het consulaat aangezien deze reeds overvol was. Hij begon te wandelen en keek uit naar een rickshaw, die hij tenslotte ook vond. doch merkwaardigerwijze vertrok de rickshaw in tegenovergestelde richting van het station Hsiakwan en kwam tenslotte bij de poort waardoor men naar het mau soleum van Socnjatsen komt. Hier wei gerde de koelie verder te gaan. Koeramoto iiep derhalve door en beklom den Purpe ren Berg, teneinde te genieten van het uit zicht van Nanking bij avond Wat hij ver der vertelt, is volkomen onsamenhangend. Zoo zeide hij om., dat hij besloten had op don Purperen Berg te blijven, aangezien hij daar „merkwaardig gelukkig was". Een bericht uit Nanking meldt nog. dat de Japansche vertegenwoordigers voorne mens zijn hun verontschuldigingen aan te bieden wegens de in verband met het in cident aangenomen houding. Ren tweede bericht meldt, dat de Japanners toch nog onvoldaan zijn over de wijze waarop de Chineesche overheid het onderzoek heeft geleid. Nanking uit zelf officieel zijn ge noegdoening over het einde van een nete lige zaak, die naar velen vreesdon dc Ja pansche militaristen tot aanleiding zou hebben kunnen dienen voor nieuwe inmen ging in Chineesche zaken. Nanking. 14 Juni. (V.D). In verband met het terugvinden van den vermisten Janpaschen vice consul Koeramoto schrijven de Chineesche bladen dat Koeramoto aan de Chineesche politie, die hem tenslotte ontdekte bij de graven van de Hing dynas tie, verklaard heeft, dat hij levensmoede was, en dat hij eenige dagen in de heuve len van de omgeving had rond gedwaald. Hij was voornemens geweest een einde aan zijn leven te maken door te verhon geren, doch tenslotte was de honger zoo hevig geworden, dat hij om voedsel was gaan bedelen. De Chineesche autoriteiten die den vice- consul aan de Japansche overheid hebben uitgeleverd, verklaarden dat Koeramoto waarschijnlijk naar Japan zal worden teruggezonden, teneinde aldaar een kuur te ondergaan. Nanking, 14 Juni. (V.D.) Nader wordt nog bekond. dat Koeramoto als motief voor zijn zelfmoordplannen opgegeven heeft dat hij door den Japanschen consul generaal in Nanking Soema vernederd was. Soema had hem ernstige verwijten gemaakt over het verdwijnen van eenige documenten. Koeramoto teruggeroepen. Het Incident gesloten. Tokio, 14 Juni. (V.D) De Japansche vi se-consul te Nanking. Koeramoto, zal op aanwijzing van de Japansche regeering zijn post verlaten. Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft do Chineesche regee ring medegedeeld, dat de Japansche stap pen inzake Koerimoto zijn vervallen. F.cn deel van het naar Nanking gedirigeerde Japansche eskader zal naar Hankau terug- keeren. ADOLF HITLER. LITWINOF BIJ VON NEURATH. Berlijn, 13 Juni (V.D.)* De Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken Litwinof, heeft op zijn doorreis door Berlijn hedenmorgen een bezoek gebracht bij den Duitschen Minister van Buitenland sche Zaken Von Neurath.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6