AMERSFOORTSCH DAGBLAD Taxatie voor Boedelscheiding, Brand en Inbraak FEUILLETON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 Zaterdag 16 Juni 1934 32 e Jaargang No. 293 TWEEDE BLAD CHAMBERLAIN OVER HET MORATORIUM DILLINGER WEER AAN 'TWERK DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO MAC DONALD RICHT ZICH TOT DUITSCHLAND GAAT DE STAALSTAKING NIET DOOR? MUSSOLINI en HITLER BIJTENDE ZUREN IN BRIEVENBUSSEN DE TRANSFERKWESTIE G. LENSINK WILLEM GROENHUIZEN Het Mysterie van het Diamanten Kruis Duitschland waarschuwt tegen een eenzijdig optreden tegen zijn uitvoer Londen, 15 Juni. (V.D.) Chamberlain deelde heden in het Lagerhuis mede, dat de Engelsche ambassadeur te Berlijn de Duitsche regeering er van in kennis heeft gesteld, dat de Britsehe regeering het voor nemen heeft, een clearingbureau voor de Duitsch-Engclsche schuldcnregeling in te stellen. De Engelsche regeering zal ech ter de desbetreffende bevoegdheden niet ten uitvoer leggen, wanneer voor de Engelsche obligatie-hou ders een billijk accoord voor 1 Juli a.s. tot stand zal zijn gekomen. Duitsche commentaar. B e r 1 ij n, 15 Juni (V.D.). Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld no pens het door Neville Chamberlain in zijn in het Lagerhuis afgelegde verklaring ter sprake gebracht Duit6ch-Engelsch clearing- instituut. Door een gedwongen clearing zouden de Britsehe handelsbelangen grooter schade lijden dan de Duitsche. De Duitsche regee ring is eveneens vastbesloten ieder eenzij dig optreden der Britsehe regeering tegen den Duitschen uitvoer, in welken vorm dit ook plaats vindt, met overeenkomstige te genmaatregelen tegen den Engelschen in voer in Duitschland te beantwoorden. In het belang van het wederzijdsche handels verkeer, dat door dergelijke dwangmaatre gelen slechts verder zou ineenschrorapele- len, zou het daarom verstandig zijn de ge dachte aan een dergelijk eenzijdig optre den tegen den Duitschen invoer met zijn nadeeligen terugslag op het wederzijdsche goederenverkeer te laten varen. Davonport, 15 Juni. (V.D.) Donderdag middag zijn alhier drie personen ontvoerd in een auto, welke met razende snelheid in westelijke richting verdween en die, naar men vermoedt, toebehoort aan de bende van John Dillinger. Naar verluidt, zouden de drie ontvoeringen door Dillin ger persoonlijk met twee van zijn mannen zijn gepleegd. Onmiddellijk werden draadloos destoe- treffende berichten uitgezonden, met het gevolg, dat honderden poli tienmannen de vluchtelingen achterna zetten. Dezen slaag den er echter in te ontkomen. Ook de drie ontvoerde personen zijn tot dusver onvind baar gebleven. POSTPAKETTEN MET HELSCHE MACHINES. Gelukkig niet ontploft. Die groote Parijsche firma's ontvingen Donderdag postpaketten, die bij opening helsche machines bleken te bevatten. In alle drie gevallen kwamen de machines ge lukkig echter niet tot ontploffing. De ge adresseerden waren een Parijsche parfum- fabriek, de omroep-maatschappij Radio-Pa ris en de bekende krantendistributic-onder- ncming llachette. Ook een fabriek te Nan- terre heeft een soortgelijk paket ontvangen, terwijl reeds Woensdag een dergelijk pa ket, geadresseerd aan een vereeniging van Franschc componisten, op een der postkan toren explodeerde, waarbij eenige postbe ambten verwondingen opliepen. De politie verklaart, dat al deze helsche machines van dezelfde constructie zijn, zoodat zij ver moedelijk van één persoon afkomstig zijn Uit den verwarden tekst van de begeleiden de brieven meent men te mogen afleiden, dat de afzender een geesteszieke is. Asuncion, 15 Juni. (V.D.) De minis ter van nationale verdediging heeft een communiqué gepubliceerd, waarin hij me dedeelde, dat gisteren in alle sectoren van den Chaco felle strijd is geleverd. Aanval van Paraguay afgeslagen? La Paz, 15 Juni. (V.D.) Een officieel communiqué deelt mede, dat de Boliviaan- sche troepen een poging van Paraguay om de Boliviaansche frontlinie nabij Ballivan te doorbreken, met succes hebben afgesla gen. De behandeling der krijgs gevangenen. La Paz, 15 Juni. (V.D.) Het corps con sulaire is gisteren op het departement van buitenlandsohe zaken bijeengekomen, al waar de onder-mmi6ter van het departe ment mededeelde, dat de hospitalen van krijgsgevangenen voor de consulaire ver tegenwoordigers van andere landen altijd open zouden staan, opdat zij zich persoon lijk zullen kunnen o\ er tuigen van de be handeling welke den krijgsgevangenen ten deel va.lt. Londen, 11 Juni. (V.D.) In een rede in zijn eigen kiesdistrict Seaham verklaarde minister-president MacDonald, dat iedere mogendheid tot de ontwapening kan bij dragen zonder daardoor haar eigen veilig heid prijs te geven. Wat dat betreft hoopt hij, dat Duitschland nog iets verder zal willen gaan dan het gedaan heeft. Enge land heeft altijd de Duitsche gelijkgerech tigdheid erkend en zal dat blijven doen. Engeland heeft zijn bijdrage tot het ont wapeningswerk gelevérd en nu richtte MacDonald bet dringend verzoek aan Duitschland. ook er toe te willen bijdragen en geen aanleiding te geven tot twijfel bij andere landen aan de Duitsche politiek. Mac Donald verklaarde, in vriendschappe- lijken zin to spreken en bezield te zijn door den wensch, toetreding van Duitsch land tot de ontwapenings-besprekingen zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Pittsburgh, 14 Juni. (V.D*). De con ferentie van vertegenwoordigers der arbei ders in de staal-industrio is Donderdag uiteen gegaan zonder dat een besluit tot staking genomen was. De staking zou Vrij dag zijn begonnen. Venetië, 14' Juni. CV. D.) Omtrent het verloop van het bezoek van Ilitler aan Italië wordt gemeld: De eerste bespreking tussohen Mussolini en Hitler heeft plaats gevonden in de Villa Reale te Stra. Toen Hitier; die onderweg door fascistische afdeelingen werd be groet en toegejuicht bij de Villa Stra aankwam, trad Mussolini hem tegemoet. Vervolgens begaven Mus solini en Ilitler zich naar het slot park. Tegen drie uur vanmiddag begon de eerste groote bespreking. In den namiddag keerde Ilitler langs denzelfden weg als hij was gekomen naar het Hotel Grande te Venetië terug Officieel communiqué. Omtrent het eerste onderhoud van Hitler met Mussolini te Stra, wordt het volgende officieelo communiqué gepubliceerd: „De chef der Italiaansche regeering heeft den Duitschen rijkskanselier vandaag in de villa Pisani te Stra een noenmaal aange boden. Na het noenmaal hebben de beide regeeringschefs een onderhoud gehad, dat meer dan twee uren heeft geduurd. De be spreking zal morgen worden voortgezet." Naar verder vernomen wordt, heeft de bespreking onder vier oogen plaats gehad. Verschillende vooraanstaande personen hebben aan het noenmaal deelgenomen. Mussolini brengt Hitier een tegenbezoek. 1 Venctic, 14 Juni. (V. D.) Een uur na den terugkeer van Ilitler in het Grand Hotel heeft de Duce hem daar een tegen bezoek gebracht. In gezelschap van den secretaris der fascistische partij Starace, onderstaatssecretaris Suvich, den chef der militie Pcruzzi en zijn schoonzoon Ciano kwam Mussolini per motorboot voor het hotel aan en betrad hij de landingssteiger. Bij den ingang van het hotel ontmoette hij den Duitschen rijkskanselier, die hem te gemoet gekomen was. De beide staatslieden begroetten elkaar met een vriendelijken glimlach en drukten elkaar de hand. Daar na bestegen zij in druk 'gesprek de trappen naar Hitler's appartementen. Na een kort samenzijn verliet Mussolini, door Ilitler begeleid tot den uitgang, het hotel. Bij het vertrek van de motorboot-zag hij nog een maal om naar den Duitschen rijkskanse lier, die bij den uitgang was blijven staan. Socialistische demonstraties in Oostenrijk Weenen, 14 Juni (V.D.). Tegen den avond vonden heden te Weenen in het district Floridsdorf door de socialisten ge organiseerde demonstraties plaats tegen de voorgenomen verhooging der huishuren in de gemeente-woningen. De betoogors wer den door de politie verspreid. Ook op andere plaatsen kwam het tot in cidenten. In vele brievenbussen te Weenen had men heden bijtende zuren geworpen, en van een brievenbus bij het hoofdpost kantoor heeft men den inhoud in brand gestoken. Nabij Weenen te Jedlersdorf werd een te legraaf leiding doorgesneden. TWEE VLIEGTUIGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Parijs, li Juni (H.N.). Gisteren hebben twee vliegtuigongelukken plaats gehad. Bij Toulon is een vliegtuig van het Bernard- type in brand geraakt. Dc inzittenden wis ten zich to redden door met hun valscherm uit het vliegtuig te springen. In de buurt van het vliegveld van Istres is een vlieg tuig neergestort en in zee gevallen. Dc vier inzittenden konden door' visschers worden gered. De rijksminister van financiën schrijft aan de herstelbank; nota aan de regeeringen Berlijn, 15 Juni (V.D.). Het schrijven, dat het Rijksministerie van Financiën op 14 Juni 1934 aan de Bank voor Internatio nale Betalingen als fiscaal agent der Dawes leening en als trustee der Young-leening heeft gericht, heeft den volgenden tekst: Aan de Bank voor Internationale Betalin gen, fiscaal agent der buitenlandsche lee rling van het Duitsche Rijk van 1924, trus tee der internationale 5'/* leening van het Duitsche Rijk 1930, Bazel. Naar de Rijks bank de Duitsche regeering vandaag mede deelt, is zij gedwongen te constateercn, dat voor alle na 1 Juli 1934 vervallende Duit sche buitenlandsche schuldverplichtingen op middelmatigen en langen termijn tot nader order geen deviezen, van welken aard ook, ter beschikking zijn. Do Duitsche regeering, welke hiervan mededeeling doet aan de Bank voor Inter nationale Betalingen, is tot haar leedwezen genoodzaakt te constateeren, dat van go- noemd tijdstip af tot nader order tijdelijk ook alle vervallende renten der buitenland sche leening van het Duitsche Rijk van 1924 en der internationale 5'/2 leening van het Duitsche Rijk van 1930 en voor de amor tisatie der eerstgenoemde leening geen de viezen meer beschikbaar zijn. De Duitsche regeering is in de verwach ting, dat de situatie intusschen niet door dwangmaatregelen tegen den Duitschen uit voer nog zal worden bemoeilijkt, bereid met de bij de Rijksleeningen betrokken instan ties in onderhandeling te treden over de hervatting van den transfer van buiten landsche verplichtingen op middelmatigen en langen termijn. De économische noodtoestand, welke de zen stap noodzakelijk maakt, is ter trans- ferconferenlie, waaraan als voorzitter heeft deelgenomen de president der Bank voor Internationale Betalingen, breedvoerig be sproken. Do Duitsche regeering zal dezen stap vandaag in een nota aan de betrokken regeeringen nader motiveeren en hun kennis geven van de bovenstaande mededeelingen. De Duitsche nota inzake de Transferkwestie. Berlijn, 15 Juni (V.D.). Nadat de brief van den Rijksminister van Financiën aan de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel, is gepubliceerd, wordt ook de nota openbaar gemaakt, welke aan de regeerin- gen van België, Frankrijk, Groot Brittan- nië, Italië, Nederland, Zweden, Zwitserland en de Vereenigde Staten is gericht. Deze nota is een breedvoerig document van ongeveer 14 vellen. Zij behandelt aller eerst het probleem der Duitsche transfer kwestie, vervolgens de opofferingen welke het Duitsche volk zich zou hebben getroost en de moeite, welke het zich zou hebben gegeven, wijst voorts op het in gebreke blij ven van liet buitenland Duitsche producten De Goedkoopste ruimste Taxi te dezer stodo. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de hu it en rit ten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M. De Ondernemer, HOOGEWEG 49. 1 VACANTIE! Kent gij Uw land? De vacanties gaan beginnen En de vraag doet zich weer voor: Waar breng ik straks die vacantie Wel het allerbeste door? Waar zijn licht en lucht te vinden?, Waar zijn bosch en hei en strand? Tal van oorden zijn bekend U... Wie denkt er aan Nederland? Zware koffex-s, lange treinen Worden warmpjes volgestompt; 't Fietsers-gilde ('t is goedkoopcr) Heeft de banden volgepompt, 't Buitenland heeft onzen voorkeur Ook al is 't hier nog zoo fijn! Want het heet „voornaam" te zeggen In den vreemd' geweest te zijn. Naar d'Ardennen, de Vogezen, Pyreneeën, Zwarte Woud, Naar het ijsgebied der Alpen, Ook al is het er nog koud. Toch vraag ik mij ernstig af Hier: Kent gij wel Uw eigen land? Denkt gij ooit aan het belang wel Van den eigen middenstand? Er is hier zooveel te vinden Wat men elders zoeken wil. Toe, U dient een groote zaak hiei Sta bij eigen „schoon" eens stil! Trek zoo'n buitenland-aanbidder Ijskoud aan z'n jasje mee Naar de zorgzame kantoren Van dc eigen V.V.V. Neêrland's bosch en hei en strand Zijn er oók voor U ën mij En zij vragen zeker dit jaar „Trekt U nou eens niet voorbij!" PHILIA. te koopen, welker opbrengst de voor de Duitsche 6chuldenbetalingen benoodigde de viezen zouden moeten verschaffen, legt ver volgens den nadruk op den wil van Duitsch land te betalen en bespreekt vervolgens de maatregelen, welke getroffen zijn on moeten worden getoffen om den deviezen- en han delsbalans actief te houden. Ten slotte wordt het probleem der rijks leeningen behandeld en verklaard, dat het onvermijdelijk is geweest deze ook onder het transfermoratorium te doen vallen, waar na nog de bemoeiingen worden geschilderd ook hierover tot overeenstemming te ko men en de bereidwilligheid wordt uitge sproken, daarover besprekingen te voeren. Beëedigd makelaar en Taxateur in Goud- Zilver en diamantwerken. Langestraat 43 AMERSFOORT Tel. 852 Kallen is mallen, doen is een ding. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R 13 Ten eerste, welke wond was de oorzaak van mrs. Darcy's dood? Ton tweede, wie bracht elk der wonden of beide, toe? Van deze punten uitgaande, kwam men op andere vragen, zooals: het motief voor de misdaad; of er al of geen berooving luid plaats gehad; en zoo ja, door wien. Dan, om tot de meer persoonlijke vraag te ko men: had King of wel Darcy den moord be gaan, en, zoo ja, waarom? „Hm", peinsde de kolonel, terwijl hij de Times las op den avond van den dag. dat de moord was begaan. „Het kan toch best een geheimzinnig ge val blijken te zijn, niettegenstaande de twee aangehouden mannen. Laat me eens ver der kijken", en hij las voort. De. lijkschouwing was verricht en dr. Warren had gezegd, dat elk der beide won den den dood had kunnen veroorzaken, want de schedel was leelijk ingeslagen, en er waren teere deelen geraakt door den dolk, zooals de kranten hem noemden, of schoon het in werkelijkheid een briefopener was van vreemd maaksel King en Darcjr waren echter nog niet for meel gevangen genomen, doch werden als getuigen op het hoofdbureau aangehouden, hoewel beiden ongetwijfeld onder verden king stonden. Volgens dc wet moest binnen vierentwintig uur een formecle aanklacht tegen hen zijn opgemaakt, en zoolang dit nog niet was geschied, dreigde King's advo caat maatregelen voor zijn persoonlijke vrijheid te zullen nemen „O, goed. dan zullen we de aanklacht op stellen', zcidc Thong kalm, toen de advo caat den vinger dreigend tegen den detec tive opgeheven, dit punt uitvoerig had be handeld. „Ik zeg niet, dat we de aanklacht tegen uw cliënt zullen inbrengen, mr. Fussell. maar we zullen in cll> geval iemand in staat van beschuldiging stellen." Het is onnoodig te vertellen, dat beide verdachten zeiden, niets van den moord af to weten. King die nu nuchter was was zoo openhartig te vertellen, dat hij den geheclen nacht dien hij in gezel schap van vroolijlce kameraden 111 een be ruchte gelegenheid had doorgebracht dronken was geweest, hetgeen gemakkelijk te bewijzen scheen. Darcy vertelde telkens weer, hoe hij, be neden komend, zijn bloedverwante op den vloer in den winkel had gevonden, en dat hij, behalve dat korte onrustige tijdstip in den nacht, niets bijzonders had gemerkt. Sallie Page kon niets mcdcdeelen; de meid was de stad uit. en geen der winkel bedienden wist meer van de zaak, dan zij zelf hadden vernomen. Aan de hand van Dargy's verhaal hiel den Daley en eenige andere verslaggevers bespiegelingen, of een inbreker van den winkel kon zijn binnengedrongen, zonder eenig spoor van zijn griezelige daad achter te laten en bij zijn ronddwalen door het huis Darcy's kamer kon zijn binnengeko men. „Hij zou zelfs geprobeerd kunnen hebben den juwelier te bedwelmen, opper den zij, en was daar misschien ook wel in geslaagd. Daarna den winkel betredend, was de indringer misschien juist van plan geweest de brandkast open te breken, toen hij gestoord werd door mrs. Darcy, die mis schien beneden was gekomen om te zien, wat dat ongewone leven te beteekenen had." Dat was tenminste een theorie, en een, die insloeg. In elk geval was Darcy, nadat hij, zonder dat hij wist waardoor, was ont waakt, weer in slaap gevallen, en was om zes uur opgestaan, om zicli naar beneden te haasten, voor de reparatie van het hor loge van den Indiër het horloge, dat zoo onbehagelijk tikte in den overigens stillen juwelierswinkel, omklemd door de hand vuil dc doode vrouw! Er werd bijgevoegd, dat Singa Pliut onder politietoezicht stond, ofschoon er geen verdenking op hem was gevallen. Darcy had eerst zenuwachtig, en daarna verontwaardigd zijn onschuld betuigd, King deed niets anders dan het laatste. Natuurlijk volgde dc vraag, zelfs al wa ren de vermoedens nog zoo vaag, wat bet doel kon zijn geweest van de misdaad, met zich meebrengend een tweede vraag, welke man er bij was betrokken. Het was bekend, dat King altijd in schul den stak, niettëgenstaanöe zijn inkomen en de grootere sommen. die- hij van tijd lot tijd opnam. Hij was een vaste klant in den juwelierswinkel en gaf toe, dat hij mrs. Darcy een groote som geld schuldig was voor een broche, dat hij eenigen tijd tevo ren voor zijn vrouw had gekocht. Het was natuurlijk mogelijk, dat hij in zijn dron kenschap naar den winkel was gegaan om den briefopener te halen, waaraan een zonderlinge gril van zijn door drank bene veld brein hem op zoo'n vreemden tijd had herinnerd. Of misschien had hij bij het kaarten zijn geld verspeeld, en was hij naar mrs. Darcy's winkel gegaan om wat te leenen. of te zien, of hij iets kon bemachti gen. waarop hij geld kon krijgen. Men wist. dat Harry King den vorigen nacht tot vroeg in den morgen had ge speeld. en dat hij, toen hij op zeker oogen- blik alles kwijt was. zich had verontschul digd, alleen weg was gegaan en goed voor zien van geld, was teruggekomen. Toen zijn vrienden hem gekscherend gevraagd hadden, hoe hij aan dot gold was gekomen, had hij gezegd, dat „een dame" het hem had gegeven. Hij ging voort met spelen en verloor weer alles, waarna hij in de grauwe ochtendschemering naar buiten was ge strompeld, en dit was bot laatste wat zijn makkers van hem gezien hadden. Daarna verscheen hij voor liet eerste weer na den moord in den juwelierswinkel. Toen hij nuchter was, verklaarde King, dat „een dame" hem werkelijk het geld gegeven had, maar wie zij was, en waar om zij hem om twee uur in den nacht geld had gegeven, wilde hij niet zeggen. Hij gaf toe. dat hij omstreeks elf uur 's avonds naar den juweliersw:nkel was gegaan met het doel, te zien. of het graveeren van den briefopener al gereed was. Hij was toen nog niet zoo dronken, zeido hij. Hij was alleen "maar aangeschoten. De winkel was dicht, vertelde hij. maar hij voegde er iets bij, dat kolonel Ashley en ook anderen, te denken gaf. King zeide,. dat-hij, hoewel de voordeur op slot was, daar hij goed bekend was, om was geloopen naar de zijdeur in het steeg je, denkend, dat die misschien nog niet dicht zou zijn. Hij hoopte naar binnen te kunnen komen, zeide hij, en het cadeau voor zijn vrouw te kunnen halen. Maar die deur was ook op slot. hoewel hij door het glas licht in de achterkamer kon zien. En hij kon stemmen hooren, die luider klon ken dan gewoonlijk. Dio stemmen, voegde King er bij, waren die van mrs. Darcy en van haar neef, James Darcy. cn klaarblijkelijk waren zij aan het twisten. Toen hem gevraagd werd, waar liet. twistgesprek over liep, zeide King dat hij verscheidene malen den naam „Amy" had hooren noemen. Ook was er iets gezegd over geld cn over een electri- sclie draaibank. Natuurlijk werd toen onderzocht, wie die Amy was, en wat er met dio electrische draaibank was bedoeld. Darcy antwoordde schijnbaar openhar- lig, dat, de Amv, waar het over ging, miss Mason was, de dochter van Adriaan Mason, een welvarende veeboer in Pompey, een dorp, ongeveer tien mijlen van Colchester verwijderd. Mr Mason bezat een bezienswaardigheid in zijn raspaarden en stamboekvee, en hij was een man van aanzien in het district Munroe. waarvan Colchester de hoofdplaats was Bovendien had Amy haar eigen inkomen, daar een oom haar een half aandeel in een waardevolle mijn had nagelaten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5