AMERSFOORTSCH DAGBLAD TELEF. 1354 of 743 FEUILLETON DE SNELTAX Dinsdag 19 Juni 1934 HET CONFLICT OP DEN AFSLUITDIJK HALTEAANKONDIGING DOOR FILMS DE NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN BOSCHBRAND ONDER DRUNEN WATERGEBREK IN DE BETUWE G. LENS9NK Het Mysterie van het Diamanten Kruis De gedupeerde autobusonden nemers vergaderen Naar aanleiding van de op 16 Juni 1.1. op den Afsluitdijk plaats gehad hebbende in beslagneming van autobussen in verband met vermeend geconstateerde overtredingen van de Wet op Openbare Vervoermiddelen, meer speciaal betreffende het in werking houden van een autobu6dien6t zonder de vereischte vergunningen van Gedeputeerde Staten, werd Maandag te Amsterdam een vergadering gehouden van do betrokken gedupeerde en andere autobusondernemers. Het presidium van deze vergadering werd waargenomen door den heer T. Zeil6tra uit Sneek, die het doel van de vergadering uit eenzette, n.l. een modus te vinden om aan de Wet op Openbare Vervoermiddelen te voldoen, teneinde inbeslagnemingen, als geschied, te voorkomen. Mr. J. Th. H. Buiël, advocaat en procu reur te Leeuwarden, die mede ter vergade ring aanwezig was, wees de aanwezigen op de bezwaren van de verschillende voorgeno men plannen. Uit de breedvoerige besprekingen bleek, dat de autobusondernemers wel van goeden wil waren, doch dat zij bij geen enkele justitioneele of politioneele autoriteit inlich tingen konden verkrijgen omtrent wat al dan niet een overtreding was. Na deze medcdeelingen was men algemeen van oor deel, dat een inbeslagname op twijfelach tige gronden toch wel zeer vreemd was, ter wijl de rechtskundige als zijn mecning te kennen gaf, dat de inbeslagneming niet kon steunen op art. 94 van het wetboek van strafverordening, althans op een goede toe passing van dat artikel, daar z.i. moeilijk kon worden aangenomen, dat do inbeslag neming van een autobus noodig was, om de waarheid aan het licht te brengen, zoo als dat artikel vordert. Voor de autobusondernemers beteekende de inbeslagneming der autobussen een aan zienlijke schade, die het bedrijf vooral in dezen tijd niet kan dragen Na verschillende besprekingen, werd op voorstel van den rechtskundige, met alge- meene stemmen besloten aan den Minister van Justitie een schrijven te zenden, waar in wordt verzocht, ten spoedigste eenige richtlijnen te willen aangeven, opdat de autobusondernemers zouden kunnen weten, in welke gevallen een strafvervolging, al thans inbeslagneming te vreezen was. Besloten werd tenslotte nog binnen kort nogmaals een vergadering te houden. - V7 •- •-. RIJKSMIDDELEN BLIJVEN DALEN. Opbrengst Omzet- en Ctmponbc- lasting stijgt. Verschenen is het maandelijksch over zicht van den stand der Rijksmiddelen over de maand Mei. Aan directe belastingen (grond-, inkomsten-, vermogens en verdedi gingsbelasting) op ultimo Mei van het dienstjaar was ontvangen een totaal zuiver bedrag van 41.221.026.57. Dit bedrag blijft daarmee 3.958.886.90 onder de opbrengst dezer middelen tot dien datum in het vorige jaar. Het bedrag dat aan inkomstenbelasting minder werd ontvangen dan in het zelfde tijdvak in 1933 bedroeg 4.593.649.75. De andere belastingen brachten iets meer op dan in het vorige jaar. De opbrengst der vorige middelen was evenals in de maand April iets hoogcr. In de eerste vijf maanden van 1934 bedroeg de opbrengst 131.031.962.31, in de zelfde maanden in 1933 123.852.733.27. Aan rechten op den invoer en aan sui kerbelasting daalde de opbrengst evenwel met resp. ruim 6 millioen en 5.387.391.26. De totale opbrengst der omzetbelasting in de afgeloopen 5 maanden bedroeg 17.949.225.91 hetgeen beduidend minder is dan de raming. Ook de couponbelasting bleef wederom onder de raming met 1.422.947.10. Toch wordt de opbrengst in verhouding tot dc raming hooger. De wet is eerst op 25 Febr. in werking getreden, terwijl de raming over een geheel jaar ge schiedde. Een vernuftige vinding op de Haagsche tram in gebruik 'e-Gra venhagc, 18 Juni. Hedenmiddag is er een rit gemaakt met een der wagens van lijn 8 welke tot dool had een demon stratie te geven roet het „Gereon"~geluids- reclame appraat, welk apparaat dient om in electrische trams en andere openbare vervoermiddelen tijdig voor het bereiken van iedere halte den naam van de halte op duidelijke wijze af te roepen, vergezeld gaande van een reclame in den vorm van een slagzin. De diverse aankondigingen zijn daartoe in de volgorde der haltes op een film van hetzelfde formaat als gebruikt wordt bij normale sprekende films in de bioscopen. De wagenbestuurder heeft niets anders te doen dan tijdig voor iedere halte op een speciale knop te drukken, waarna direct zoowel in de voorste als in de bijwagen en voor- en achterbalcons de halte wordt afge roepen Direct na deze aankondiging stopt het apparaat automatisch om pas weer in werking te treden als dc bestuurder weer op do knop drukt. Indien de tram aan het eindpunt is aan gekomen, heeft de geheole film het appa raat doorloopen. Bij het terugkeeren der tram keert evenwel ook automatisch de be wegingsinrichting van de film oin. De namen der haltes, welke op den terug weg worden aangedaan, zijn n.l. geregis treerd op een tweede geluidsstrook, welke langs de andere zijde der film is aange bracht. Het smalle lichtbundeltje, dat door de geluidsstrook valt in een foto-electrische cel, welke deze lichtvariatics omzet in elec trische stroompjes, gaat bij het terugloopen der film automatisch van de ecne geluids strook op de andere over. Wanneer de tram bij zijn beginpunt is terug gekomen is de film weer geheel teruggeloopen en bij het opnieuw vertrekken wordt wederom de be wegingsinrichting van de film omgedraaid. Het geheele mechanisme van dit apparaat is ondergebracht in een metalen kast, welke door een tusschenschot in twee deelen is verdeeld. Het voorste gedeelte bevat de beide filmspoelen, de diverse transportwie- len van de film, de fotocel van de belich tingsinrichting en de organen, die dienen voor het automatisch stoppen en omkeeren der film. Het achterste gedeelte bevat de electro motor voor do aandrijving, de tandwiel kast, welke geheel gevuld is met olie, zoo dat alle bewegende deelen automatisch ge smeerd worden, de krachtversterker en diverse relais en schakelaars. De ingenieurs van „Gereon" zijn er in geslaagd onder leiding van den uitvinder, den heer M. Henkelman, deze vernuftige machine onder to brengen in een apparaat van zeer kleine afmetingen, waardoor het mogelijk is deze machine in ieder openbaar vervoermiddel te plaatsen. Het apparaat, waarop reeds in de voor naamste landen door Gereon patent is aan gevraagd, werd vervaardigd in de fabriek „Eiga", waar ook de beroemde Einthoven- 6naargalvanometer is vervaardigd, en is geheel van Ncderland6ch fabrikaat. De proefrit werd meegemaakt door den directeur der H.T.M., ir. Montijn, den onder directeur, ir. Felix en eenige hoofdambtena ren van dit bedrijf. Naar de heer Montijn ons mededeelde zal de nieuwe vinding door Gereon zelf geëx ploiteerd worden, op grond van een met de H.T.M. getroffen regeling. Voorloopig zal bij wijze van proef het nieuwe geluidsfilm- apparaat gedurende een maand op lijn 8 in werking worden gesteld. Met ingang van 25 Juni is de Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzit ter van den Raad van Ministers, Dr. H. Co- lijn, eervol ontheven van het beheer ad In terim van het Departement van econo mische Zaken, met dankbetuiging voor door bem in dezen den lande bewezen diensten en is benoemd tot Minister van Economisohe Zaken Mr. M. P. L. Steen- bcrgUe, voorzitter der Algemeene R.K. Werkgeversvereniging. Twee boerderijen in asch gelegd Drunen, 18 Juni. Hedenmiddag om streeks 1 uur is in een der schuren van het gehucht Giesbcrgcn (gemeente Dru nen) brand uitgebroken, welke noodlottige gevolgen gehad heeft Het vuur sloeg spoe dig over op twee boerderijen van de fami lies van der Meijdcn en Brekelmans, welke binnnen zeer korten tijd in lichter laaie stonden Hel aangrenzende bosch werd te vens aangetast en zonder dat men het vuur in zijn vernielend werk kon stuiten, brandden weldra eenige hectaren dennen bosch. Een gelukkige omstandigheid mag wel genoemd worden hot feit. dat de wind van het gohucht af stond, zoodat de an dere boerderijen van Giesbergen geen ge vaar liepen. Door de geweldige droogte stond binnen betrekkelijk korten tijd een grooto oppervlakte bosch in brand. Aan blusschen viel vrijwel niet te den ken. De politie van Drunen, alsmede de maréchaussee van Waalwijk hielpen bij het blusschingswerk, dat voornamelijk ge schiedde door bewoners uit de omstreken. Een geweldige rookontwikkeling vond plaats, zoodat de brand tot ver in den omtrek te zien was. Tenslotte bleek, dat blusschen ondoenlijk was en men beperkte zich er toe te zorgen, dat de vernielende vlammen niet over den verkeersweg NieuwkuykHclvoirl konden komen Dank zij dezen weg is de brand bedwongen. Omstreeks 25 H.A. bosch en heidegrond is verbrand. Drze grond behoorde aan ver schillende eigenaren toe. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk. Omstreeks vier uur in den middag was het gevaar voor verdere uit breiding geweken. VERDRONKEN. Nijmegen, IS Juni. Hedenmiddag is de 13-jrige H Bloemen uit Wychen, die een bad wilde nernen in den z.g. Kolk te Weurt, verdronken Het lijk i6 later opgehaald. ZWARE BRAND TE GEMERT. Groote schade aangericht. Gemert, 18 Juni. Hedenmiddag om streeks 1 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van Th. van der Wijst, woonachtig in de Verre Heide. De bewoners hadden zioh naar boerengebruik des middags te ruste be geven en werden door het vuur verrast, zoodat zij zioh met moeite in veiligheid konden brengen. Niet minder dan 50 var kens en biggen kwamen in de vlammen #oiii. Drie varkens, 1 vaars, 1 kalf en 2 zeu gen moesten wegens- zware brandwonden worden afgemaakt. De boerderij met sohu- ren en stallen werd volkomen in de a6ch gelegd. De inboedel ging verloren, alsmede een belangrijk gedeelte van de nieuwe cogst. Verzekering dekt de schade, welke uit den aard der zaak groot is. De kersen blijven klein en worden niet sappig Wij lezen in het Handelsblad: De droogte, die nu al zoo lang en zoo hardnekkig aanhoudt, dreigt voor de Be tuwe en het land van Maas en Waal fatale gevolgen te zullen hebben. Met uitzonde ring van een vrij onbeduidende regenbui tn het begin van de vorige week is er thans sedert half Mei geen water gevallen en de slootcn zijn vrijwel alle leeg. Op verschei dene plaatsen is de grond gescheurd en het grasland ziet er geel uit. Het gewas is uiterst gering en van slechte qualitcit. Erger is liet echter gesteld met het drinkwater voor het vee. Hieraan is schrik barend gebrek en men tracht door graven van putton in de weilanden daarin te voor zien. Tn dc Over-Betuwn zijn plaatsen, waar men 5 en meer meters diep moet graven vóór men water heeft. De gevolgen voor den aardbeienoogst zijn werkelijk fataal. Liet de oogst zich aanvankelijk schitterend aanzien, de op brengst is een groote teleurstelling. De aardbei moet vooral een vochtigcn boven grond hebben, maar door de droogte lig gen de bladeren plat tegen den grond. De oogst is nu vrijwel afgeloopen. Ook de ker sen hebben zeer onder do droogte te lijden. De vruchten rijpen ongewoon snel, maar zij blijven klein van stuk en ziin niet sappig. De campagne zal dezo week beginnen, maar men verwacht dat zij slechts van korten duur zal zijn, daar alles tegelijk rijp is. Door het geringe gewicht van de kersen en omdat de aanvoer overstelpend groot zal zijn, heeft men geen groote ver wachtingen van het. geldelijke resultaat. COCAïNE-SMOKKELARIJ. Arnhem, 18 Juni. Omtrent de arrestatie te Amsterdam van den Arnhemmer, die in het bezit was bevonden van een hoeveel heid cocaïne, vernemen wij nader, dat door de Arnhemsche politic in verband met deze arrestatie een uitgebreid onderzoek is aan gevangen naar evcntueele medesmokke laars. Tot nog toe is echter tc Arnhem niets gebleken van de aanwezigheid van een bende, die zich speciaal met het smokkelen van cocaïne zou bezighouden. Arrestaties zijn te Arnhem dan ook niet verricht. Intusschen zet de politie haar be moeiingen in deze voort. 2000 CANDIDATEN. Voor het door den Algemeenen Ncder- landschcn Politiebond ingestelde examen voor het politicdiploma hebben zich ruim 2000 candidaten aangemeld. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Mr. B II. Everts, advocaat en procureur tc Arnhem, komt, naar de N.R.Ct. ver neemt, ernstig voor de functie van burge meester van Arnhem in aanmerking. DR. P. A. VOS. V Te Rotterdam is, vijf en zeventig jaar oud, overleden dr. P. A. Vos, apotheker, die, vóór zijn gezondheidstoestand' hem dwong zich uit het openbare leven terug te trekken, een voorname plaats heeft inge nomen in het organisatieleven van de apo thekers, maar ook op ander maatschappe lijk terrein zich heeft bewogen. De Goedkoopste ruimste Taxi te dezer stede. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor do buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M. De Ondernomor, HOOGEWEG 49. DROOGTE. 't Is te droog! sprak melkboer Jansen Toen hij heden bij ons kwam En hij dacht aan 't nut van water, Ook dus aan zijn boterham. 't Is te droog! zei buurvrouw Pieters, Druiven worden peperduur, 'k Houd toevallig niet van druiven.. (Lees: de druiven zijn te zuur!) 't Is te droog! sprak ook de bakker, Denkend aan zijn waterbrood; 't Zou voor heel veel dingen goed zijn, Als het dagenlang eens goot. 't Is te droog! zei Jan, de schoolknaap, Dio zijn pret op plassen zet. Thuis is 't „koek en ei" te lang al, Want m'n kleeren blijven net. 't Is te droog! peins! ook de gasvrouw. Wat begin ik daér nou mee?! Mijn bezoek komt „op de koffie" Voor het slappe kopje thee. 't Is te droog! klaagt onze landman Ernstig en heel nauwgezet. In gedachten trekt hij steu nal Van een crisis-droogte-wet. 't Is te droog! juicht thans Gcnève, (Ergens moet het goed voor zijn!) Waar dc diplomaten denken: Fijn!... Geen water bij den wijn!! PHILIA. PRINS HENDRIK KOOPT EEN SCHILDERIJ. Wintergezicht met Prinses Juliana op de schaats. Z.K.H. Prins Ilndrik heeft aangekocht een schilderij van den kunstschilder C. W. Smith te Maassluis. Het doek stelt voor, de Middelvliet te Maassluis, met ijs bedekt en met prinses Juliana op de schaats. Naar wij vernemen zal het doek een plaats krijgen op het Loo. HULDIGING EDO BERGSMA Monument te Arnhem Zooal6 wij reeds hebben gemeld zal do heer Edo Bergsma binnenkort 50 jaren voorzitter van den A.N.W.B. zijn. Er heeft zich onder voorzitterschap van den heer H. W. de Beaufort te Maarn een comitó gevormd, dat zich ten doel stelt den heer Bergsma, wiens levenswerk de A.N.W.B. is, bij zijn jubileum te huldigen. Do bedoe ling van het comité is iets blijvends te stichten, één of ander architectonisch mo nument, geen beeltenis, in of bij het mu seum dat de A.NWB. in den omtrek van Arnhem za! laten bouwen. Daartoe zal oen fonds worden bijeen ge bracht uit giften van zooveel mogelijk per-, sonen. Groote en kleine bedragen, des noods van een kwartje, zijn welkom. De penningmeester van het comité is de heer A. Pierson, bankier te Amsterdam, post giro 237000. Bij 's levens poppenkast spreken de dwa zen en zwijgen de verstandigen. Uit het Engelsch van Chester K. S Steele door A. W. v. E.v. R „Dat is schandelijk! Het zal nooit gaan nooit! Ik zal er op uit moeten om te zien of ik het kan laten maken. Het zal me be nieuwen of er in dit deel van de stad eeit fatsoenlijke sportwinkel is te vinden! Ik zal uitgaan er er een zoeken'" Hij maakte zich gereed en nam de twee deelen van de hengelroede mee. Bij navraag aan het bureau van het hotel vernam hij, waar hij een sportwinkel kon vinden, en spoedig bevond de detective zich buiten in de natte straten, de vochtige lucht diep in- ademond want ze was frisch. en daar hield de kolonel van Op de een of andere manier had hij het adres van den juwelierswinkel in het hoofd en opeens merkt hij, dat hij bijna onbewust die richting had ingeslagen. „Ik ben werkelijk gek", mompelde hij, toen hij den nu werkelijk spookachtigen winkel, waar een enkele lamp voor de brandkast aan was, voorbij kwam. De po- llitie 'hield een oog in het zeil. totdat een familielid van mrs. Darcy zou zijn overge komen. Binnen glinsterden het geslepen glas en het zilver als van ouds, maar op den vloer, diep in den draad van het hout gedrongen, zat de bloedvlek, in kleur wediiverend met de roode robijnen in de gesloten brandkast. „Juist een plaats er voor", mompelde de kolonel, terwijl hij er voorbij liep naar den sportwinkel. „Juist een plaats er voor! O, loop naar de maan! Ik moet het me uit het hoofd zien tc zetten!" In weerwil van zijn werkelijk overdreven eischen, wat betreft een koperen busje voor zijn hengelroede, vond hij toch. wat hij noodig had en tevreden gestemd, nu hij op merkte, dat het weer wat opklaarde, ging de kolonel weer naar het hotel terug. Hij liep langzaam, want hel was nog niet laat. Hoe het precies gebeurde, kon zelfs kolo nel Ashley, die er toch het meest in be trokken was, later niet meer zeggen. Doch, toen de detective een drukke straat over stak, kwam een groote vrachtauto een hoek omzwaaien en hij stond precies in zijn weg, toen hij het trottoir afstapte. Vlug als hij altijd was, sprong de oude detective op zij. Maar het noodlot, in den persoon van een kleinen jongen, had juist een oogenblik tevoren een banaanschil op straat laten vallen. En dc kolonel trapte precies op die schil, toen hij trachtte uit te wijken. Plotseling gleed hij uit, hij poogde tever geefs zich op de been te houden en toen viel kolonel Ashley op den grond en de stukken van zijn hengelroedo gleden uit zijn hand. Daar lag hij en de vrachtauto rolde met donderend geraas op hem af. Ze had hem bijna bereikt, en de dikke, stevige voorbanden waren op het punt hem te verpletteren, in weerwil van de krachtige pogingen van den chauffeur, om den wagen naar den anderen kant te draaien, toen een schraal mannetje uit de menigte op het trottoir vooruit sprong met een niet te onderscheiden uitroep den kolonel bij de schouders greep en met een uiterste krachtsinspanning aan den dood ontrukte. Er klonken uitroepen van schrik en zuch ten van verlichting. De chauffeur van de vrachtauto vloekte luid, maar het was meer een dankgebed dan een vloek. Vuil en bemodderd werd de kolonel door zijn redder overeind gezet, en verscheidene menschen vormden een kring om hem heen. De kolonel was wat verbijsterd, maar niet zoo erg. of hij hoorde mompelen: „Hij heeft hem het leven gered!" Bijna tegelijkertijd op adem komend en zijn zenuwen de baas wordend, wendde de detective, wiens stem trilde in weerwil van hemzelf, zich tot den man. die hem bijna van onder de wielen had gesleept en zeide: „Mijnheer, IT hebt mij het leven gered? U redde mij van een vreeseliiken dood, en ik zeg dit niet, om maar iets te zeggen! Als U zoo goed wilt zijn om een taxi voor mij te roepen, mijnheer, en met mij mee te gaan naar mijn hotel, zal ik—" Plotseling zweeg hij, toen hii het gezicht van den mageren, kleinen man. die hem had gered, zag een gezicht, dat overdekt was met sproeten, die over de wangen, over den wipneus, en zelfs tot over de wijd- uitstaande ooren vlekjes vormden. „De Sproetige! De sproetige Morgan!" hijgde de detective, toen hij een New-York- schen revolverheld herkende, die meer dan één moord op zijn geweten had. „De sproetige Morgan! Jij jij hier!" hijgde de detective De redder, die eerst vroolijk had gegrin nikt, werd spierwit onder zijn koperkleurige sproeten. „Mijn God, bent U het, kolonel! Het ver der spreken werd hem belet door de hand van den detective, die zacht, snel en han dig op den mond van den spreker werd ge legd, zoodat bijna niemand der omringen den het bemerkte. „Geen namen hier!" fluisterde de kolo nel den man, die hem gered had. in het groote oor De magere, kleine man kronkelde zich als een aal en zou door de menigte zijn weg geglipt, als hij niet met een greep als van een schroef, dien hij maar al te goed kende, was tegengehouden. „Sproetige, mijn naam is op het oogen blik Brontnall", zei de kolonel met een grimmig lachje „En je doet beter met mij mee te gaan. Wat denk je daarvan?" De sproetige Morgan aarzelde een oogen blik, knikte zwijgend, en liep toen arm in arm met den door hem geredden man mee. Mist en regen verzwolgen hen beiden. Rinkelende glazen vormden een vriend- schappelijkcn bond tusschcn kolonel Ashlev en den sproetigen Morgan. De Sproetige keek als in het nauw gedreven en kwaad aardig naar den detective. „Ik verwachtte niet, U hier te zullen ont moeten" merkte dc revolverheid op, de woorden in zijn mondhoeken vormende, bij na zonder zijn lippen te bewegen een ge woonte, die door lange oefening wordt ver kregen door hen, die in voorloopige hech tenis zitten en tegen den regel, om het zwij gen te bewaren, zondiecn. „Geen oogenblik verwachtte ik, U hier te gen het lijf te loopen kolonel Ash „Niet dien Daam, Sproetige, wat i& je bid den mag", en de visscher-detective glira-i lachte kalm. „Je kent mijn kleine gewoonten in dat opzicht Ik sta hier bekend als Brentnall, en daar het jou heizolfde is, moet je dien naam gebruiken. Wat jou aangaat, als de Sproetige „O, die naam Is mij even goed als een andere' Ik kan hem veranderen, wanneer ik maar wil! De Sproetige bracht zijn glas naar de lippen en liet met een „daar gaat U" den inhoud door zijn altijd dorstige keel glijden .Dat is zoo, Sproetige. Nu, ik verwachtte ook niet, jou hier te zien, daar geef ik je mijn woord op. Wanneer heb je New-York verlaten?" „Wel, ik ging er vandaan „Stil", viel de kolonel hem in de rede, „antwoord niet. Ik had het niet moeten vragen. Ik vergat, dat je mij net het leven hebt gered. Bij Gr»d, het is niet voor het eerst, dat ik er ternauwernood aan ont kwam, maar zóó!" en hij greep naar zijn glas om de rilling to verbergen, die hem overviel, toen hij docht aan de rammelen de wielen van de dreunende vrachtauto. „Wel, kolonel, ik „Het komt er niet op aan, Sproetige. Hoe minder je zegt, hoe beter het misschien voor je i6. Weet iemand in de stad, dat j© hier bent?" „Wel, mijn portret „Ja, dat ligt mit«schien op het hoofdbu-< reau. Maar daar hebben ze het nu te druk, om er naar te kijken. Maar dat doen ze misschien later. Je bent tot dusverre dus nog niet herkend?" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5