J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMIL10N 1928 NOG ENKELE DAGEN EN DAN MASSA'S SCHILLETJE; WIJNHANDEL DE GROOTE DROOGTE FELLE BRAND TE ZUIB-BEIJERLAND Onze Postvliegers onderweg OM DEN GROOTEN PRIJS VAN EUROPA MASSA'S Menschen vragen steeds: U ook reeds? SLIJTERIJ HmVIK 41 - TEL. 292 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE GEVESTIGD 1878 UTR.STR. I? TEL. 145 per flesch f 1.45, per anker f 58. De regentekorten ontstonden door een tekort aan regendagen met neerslag boven 1 m.M. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Van verschillende zijden dringt men bij mij aan om de aandacht te vestigen op Je groote en langdurige droogte, welke in Europa en in andere werelddeelcn heerscht Daartegenover merk ik.op, dat ik reeds ge- ruimen tijd geleden nl. einde Maart in een artikel: Zestien maanden droog weer, en tegen het einde van Mei opnieuw, toen iti een artikel achttien maanden droog weer. en verder nu en dan in andere stukken, er op gewezen heb, dat reeds langen tijd ach tereen in een groot deel van Europa minder dan de normale hoeveelheid regen is geval len. Inmiddels zijn de achttien maanden er bijna twintig geworden en nog steeds is dp regenval in dat deel van Europa gering. In het maandschrift Natuur en Mensch van 'Juni zal een kartografische aanwijzing wor den gegeven van het droogte-gebied in Europa. Sommige mcnschen maken zich ongerust over de gevolgen, die deze droogte zal kun nen hebben door dat misoogsten te ver wachten zijn Voor groote gebieden in de graandistricten van Noord-Amerika staat reeds vast, dat de oog6t mislukken zal. Ook voor de Russische graanstreken schijnt men dit met reden te vreezen Volgens half- officieele rapporten heeft ook in Duitsch- land het gewa6 sterk geleden door de lang durige droogte. Als er niet spoedig regen komt zal in het warmste seizoen, dat nu voor de deur staat, het gewas wel zooveel to lijden krijgen, dat de oogstvooruitzichten nog 6terkor zullen achteruitgaan. Uit Amerika verstomden in de laatste da gen do droogte-berichten. Daarentegen viel in do midden-staten plaatselijk regen, •waarmede de bog6t waarschijnlijk niet ge red is. Ook i3 het niet zeker dat deze regens •het einde van den drogen tijd beteekenen, evenmin als in Europa, waar vrij lokale zomcr-onwcders de droogte onderbraken zonder dat het., algemeen heerschende droogte-verschijnsél daardoor tot een einde kwam. De meteoroloog kan niet meer doen dan 'de aandacht op het veschijnsel vestigen, hoogstens een waarschuwing doen hooren, dat de droogte ernstige gevolgen kan heb ben voor de graanoogsten in droge streken Het is hem nauwelijks veroorloofd het ver moeden uit te spreken, dat de droogte nog lang kan aanhouden, maar hij mag zeker niet verzwijgen, dat men de mogelijkheid van langen duur van het verschijnsel niet moet uitsluiten. Welnu door deze opmerkingen te maken, heb ik gedaan wat ik kan. Anderen, wien het aangaat, moeten het hunne doen. De oorzaak der tbnormale droogte kan men gerust onbekend noemen. Geringere regenval dan de normale vindt natuurlijk zijn naaste oorzaak in het verslappen der atmosferische processen, die regenval be vorderen, of in een lager vochtigheidsgehal te van den dampkring, zoodat het minder gemakkelijk tot neerslag komt dan gewoon lijk en de neerslag hoeveelheden geringer zijn dan normaal Bij de beoordeeling der droogte moet men' daarom niet alleen de regenhoeveelheid beschouwen maar ook het aantal regendagen, Als het aantal regen dagen niet of niet veel beneden het nor male daalt terwijl de regensommen te klein worden is er iets andei'6 aan de hand dan wanneer een normaal aantal regendagen gezamenlijk te weinig neerslag geven. Wat Nederland betreft, hetwelk het droogste gedeelte van het droogtegebied vormde, blijkt uit officieele cijfers het vol gende. Gedurende de 18 maanden November 1D32April 1934 bedroeg de .totale regen som, gemiddeld over het gehcele land ge rekend, 779 mM„ terwijl de normale regen som over dat tijdvak 1003 mM. zou zijn. Er viel dus slechts 80 procent van de normale hoeveelheid neerslag en 13 van de 18 maan den waren te droog. De 5 maanden met te veel regen gaven samen 300 mM tegen 250 normnni de to droge maanden dus 479 mM. tegen 753 nor maal en dus ruim GO procent van do nor male hoeveelheid. Het totaal dagen met 0.1 mM. neerslag of meer (afTb neeslagdagen) was 270 tegen 230 normaal, en in de 5 natte maanden S6 tegen 59 nor maal in de 13 droge maanden IS4 tegen 171 normaal. Het merkwaardige i6 dus dat er niet te weinig maar juist teveel regendagen, ook in de droge maanden waren. Anders staat het met de dagen, waarop tenminste 1.0 mM neerslag viel. Het totale aantal wa6 149 tegen 1G6 normaal en wel in de 5 natte maanden 56 tegen 44 nor maal in de 13 droge maanden 93 tegen 122 normaal. Wij zouden dus kunnen zeggen: in de geheel© periode regende het weliswaar dik wijls, zelfs in de droge maanden gezamen lijk, maar het regende niet hard genoeg, yooral in de droge maanden. De regentekorlen ontstonden derhalve door een tekort aan regendagen met hoe veelheden neerslag boven 1 mM. Daar dit ook geldt voor de koude maanden moeten wij het regentekort niet zoeken in te weinig slagregenbuien bij onweer. Het is meer een algemeene tendens geweest tot verminder den neerslag op een overigens normaal of over-normaal aantal neerslagdagen. Wij komen met deze wetenschap al iets nader tot de vermoedelijke oorzaken. Wij kunnen b.v. denken aan een verslap te actie der regenbrengende depressies. Dit is niet gemakkelijk na te gaan. Verder kun nen wij denken aan een waterdampgehalte van den dampkring dat lager was dan het normale. Dit valt vrij gemakkelijk na te gaan Inderdaad blijkt uit de vochtigheids waarnemingen boven Soesterberg, geduren de de periode van droogte verricht tot een hoogte van 5009 Meter, dat het waterdamp gehalte gemiddeld geringer was dan nor maal, maar of dit deficit dc droogto kan hebben veroorzaakt is vrij twijfelachtig. In do derde plaat6 kunnen wij denken aan bijzondere, onbekende invloeden op de con densatie tendens en tenslotte aan kosmische invloeden. Het ligt niet op mijn weg een keuze uit deze mogelijkheden te doen. Ook is daartoe de tijd nog niet gekomen zoolang de droge periode aanhoudt. Wij kunnen echter deze mogelijkheden nader bekijken waardoor wij tenminste een inzicht krijgen in de inge- wikkeiheid van dit droogteprobleem Daarop kom ik dan in een volgend artikel terug. (Nadruk verboden) 1 Iet gemeentehuis een tijd: lang bedreigd Zuid B c ij e r 1 a n d, 19 Juni. In den af geloopen nacht heeft in deze gemeente een felle brand gewoed, welke gedurende kor ten tijd dreigde eeti grooten omvang aan te nemen. Omstreekslialf twee brak door onbekende oorzaak brand uit in de brood- bakkerij van den heer A. Maris, liet vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig ook het aangrenzende perceel, bewoond door de weduwe J. Kluishoofd, aan. Daar de brand zich zeer ernstig liet aanzien, werd de hulp ingeroepen van de motor spuit van Beijcrland. Intusschen werden de archieven en belangrijke papieren uit het op korten afstand gelegen gemeente huis in allerijl in veiligheid gebracht. Toen de brandweer uit Beijerland verscheen, had het vuur ook reed6 de woning aange tast van den koopman M. P. Bakker, de laatste die nog tusschen de brandende per- ceelcn en het gemeentehuis stond. Met be hulp van de motorspuit slaagde men er in, het vuur te stuiten. De woning van den heer Bakker kon nog worden behouden Zij liep echter veel sChade op. Hierdoor was ook het gevaar voor het gemeentehuis ge weken. De'broodbakkerij en de woning van den heer .\lari6, benevens de woning van de weduwe Kluishoofd, brandden geheel af. Ook de inboedels gingen verloren. Verze kering dekt do schade. UIT EEN VERKEERDE FLESCH GEDRONKEN. Vrijdagmiddag wilde do oesterkwecker J. P., tc Ierscke, uit een flesch medicijn inne men. Hij nam echter uit een verkeerde flesch, waarin nicotine was, met het gevolg, dat hij na een kort maar hevig lijden is overleden. De te hulp geroepen geneesheer kon niet anders dan de dood constatceren. Havik 14—6 14—6 17—6 17—6 18—6 Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersamatruh Cairo Gaza Rutbawells Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Singapore Medan Batavia Snip 18—6 17-6 16—6 15—6 14—6 13—6 13—6 Vertrek van het eerstvolgende poet vliegtuig van Amsterdam 21 Juni. t'.T.'RACES De Nederlandsche rijders staan ge: reed om de rood:\vit:blau\ve kleuren te verdedigen Alvorens over te gaan tot de bespreking van do Nederlandsche rijders willen wij eerst nog eenige algemeene beschouwingen over de T.T. races laten volgen. In verschil lende bladen heeft men kunnen lezen, dat men het een en ander heeft uiteengezet over de wijze van starten. Beweerd werd, dat de wijze van starten hier te lande en speciaal te Assen afwijkt van de methode in het buitenland. Hier meenen wij tegenop te moeten komen, daar wij persoonlijk heb ben kunnen constanteeren. dat dezelfde wijze van starten als in Assen gebruikelijk, bij de laatst gehouden Eifclrennen op de Nürburg Ring, eveneens werd gebezigd. On getwijfeld is de start van een groot aantal motoren op hetzelfde moment een bijzon dere attractie en is men in Assen gewend het aantal niet erg klein te nemen. De Nederlandsche rijders. Het is begrijpelijk dut iedere Nederlander, die een race-machine bezit met bijzondere kwaliteiten, hetzij zoo gekocht van de fa briek of zelf op do een of andere wijze ge perfectioneerd, het zich tot een grooto eer en een soort plicht gevoelt op deze groote race uit t& komen Hetzelfde hebben wij kunnen constatceren op do Eifclrennen en het is vermakelijk om sommige meubels aan te zien, waarmede men den strijd durft aan (c binden. Aardige vondsten doen zich evenwel ook voor. Zoo zagen wij op de Nürburg-Ring een oudt Rudue, waarbij nog een speciale carburator aan de cylinder was aangebouwd. Het wat bepaald een knap stuk werk. Zelfs Dik Eysink kwam daar oens even neuzen en kon niet nalaten daar zijn verwondering over uit te spreken. Hot is voor kenners heerlijk om tijdens dc tral- ningsdagen eens in de verschillende ren nerskwartieren rond Ie dolen. Men moet de renners evehwel persoonlijk kennen. Indien dat niet het geval is, probeert het dan maar niet, want de lust zat L' gauw vergaan. Hel zijn beste kerels, meestal met een ruwe op perhuid, doch met een hart van goud in het gewone dagelijkschc leven. Tijdens hun werk en zeker eenige dagen voor de groote race moeten deze kerels oen berg werk verzetten. Het is insiders voldoende bekend Zij die evenwel daar niet van op de hoogte zijn kunnen er zich ternauwernood ei'nige. voor stelling van maken Verleden jaar hebben wij de Eysinkrijders en do Husqvarna-man nen den geheclcn nacht hard aar. den ar beid gezien om de machines nog gereed te krijgen voor den grooten strijd. Het was de laatste nacht daaraan voorafgaand, dus uitgerust ving men met aan mei de race. Bij do laatste E:fc'.rennen hebben wij de Eysinkrijders Dik Eysink, Jaap Iloutop en Ir. Bakker-Schut eve.i>ens met groote moei lijkheden zien kampen. Onwillekeurig zal men zich afvragen hoe het mogelijk is dat de machines, welke door de fabriek geleverd worden niet afgewerkt zijn, zoodat er niets meer aan gedaan behoeft t6 worden. Daar moet men nu eenmaal insider voor zijn oni dat direct aan te voelen. Juist daarvoor i9 de training van zoon buitengewoon groot belang en hangt daarvan zeer veel af voor het slagen van de race. Bij do proefronden, welke de rijder gedurende de trainingsda gen aflegt, komen de gebreken van de mo tor naar voren. Dan is het de taak van den rijder om de fout te vinden en op afdoende wijze te verbeteren. Zoo kwam het voor dat ongeveer drie kwartier voor de start op de Nürburg-Ring, Dik Eysink tot de onaangename on .dekking kwam, dat zijn motor geen compressie had. Den vorigen dag had de machine jued vol daan en nu kwam opeens een gebrek naar voren. Waar zou hein dat in zitten? Met man en macht werd op onderzoek uitgeto gen. Het is toch wel erg Jammer, wanneer je eerst bcelemaal n&ar Nürbqrg rijdt, de trainingdagen doorwerkt, voldoet aan alle eischcn voor dc deelname en op het laatste moment tot de ontdekking komt, dat je ma chine je in den steek laat, waardoor het startgeld jc gaat ontglippen, hetgeen net voldoende is om de onkosten van do reis te dokken. Begrijpelijk -.verd er hard aange pakt. Wat bleek nu? Een der kleppen was scheef getrokken. Toch heeft men het klaar gespeeld in dat buitengewoon korte tijdsbe stek de machine rijvaardig te maken, zoo danig, dat Dik zelfs als no. 5 de eindstreep passeerde en als eersto dor Nederlanders aankwam. Dat is het werk on daar zit het grootste gedeelte in van de overwinning. Nemen wij b.v. Jaap Fijma uit Amster dam. Hij kwam uit op een puike Sarolea Do machine gaf tijdens de training geen spoor van malheur. Jaap had nog geen drie ronden gedraaid of hij zat met een gebroken klepveer langs den kant toe ie kijken. Ik zal U maar niet vertellen, wa hij allemaal te zeggen had. Nu ik het over de Sarolea heb, schiet mij onwillekeurig de strop te binnen, die Jan Moesjes met zijn splinternieuwe, geleende Sarolea had. Fijma en Moesjes hadden hun race-wagentjes in een oud© slee „Dodge"- type J922 geplaatst en trokken zoo den Rijn op naar Adenau in het Eifelgebergte. Die slee, dat was de trots van Fijma. „Man, dat moet je kennen met zoo'n kar vol beladen tot midden in het Eifelgebergte te komen". Daar staan zo allemaal van te kijken. Het gaat wel niet zoo hard, maar dan rust je tenminste nog er eens uit ook. U weet hoe een Amsterdammer het woord „uit" uitspreekt. Vooral als de mond van Fijma je dat vertelt, dan zeg je direct, Jaap, je hebt gelijk. Het is een reuze kar. Moesjes was dan met Fijma meegetrok ken. Zij kwamen natuurlijk een dag later aun dan do Eysinkrijders, doch de toffe Jongens zaten binnen een oogenblik al op het circuit om terrein to verkonnen. Fijma ging voorop op zijn vertrouwde machine en zette er natuurlijk aanstonds een slordig tempo in. Dat liet Moesjes er niet bij zit ten en zette Fijma na. Hij kende evenwel de splinternieuwe machine niet en wist niets van het remvermogen. Bovendien zat de voetschakeling zeer moeilijk. In de vier de boch van do eerste ronde zat hij vlak achter Fijma en daar deze inhield moest hij remmen. Dit werd hem noodlottig. Hij remde te hard. Het achterwiel schoof on der hem uit en met machine en al ging het over den kcp. Gelukkig liep het ongeval voor den rijder zelf nogal goed af Hij had een geheel geschonden rennerspak en een ontwrichte schouder Aan verder rijden viel niet te denken, alhotwel de machine er niet zoo heel erg aan toe was. Daar was Moesjes nu voor naar Nürburg gekomen om op een geleende machine, na nauwelijks 4 kilometer gereden te hebben, als een plank te moeten neerzitten en de anderen te zien rijden. Dat is hard Ziedaar een greep uit tal van moeilijk heden, waarmede do rijders hebben te kampen. Zij, die toezien. Dan is er nog een andere factor, waar de berijders rekening mede hebben te hou- don. Het is nu eenmaal een feit, dat het rennersberoep vele gevaren met zich me debrengt. Iedere keer kunnen wij het con- stateeren, dat er slachtoffers vallen Ge lukkig maakt Nederland hierop een goede uitzondering. De Eifelrennen cn de races in Engeland op het eiland Man hebben reeds slachtoffers geöischt. In stilte 6pre- Ken wij de hoop uit, dat iets dergelijks zich op de races om de groote prijs van Europa niet zal voordoen Wij behoeven er even wel geen doekjes om tc winden. De zucht om de records te breken heeft de fabrieken er toe gebracht met machines voor den dag ie komen, die zonder veel moeite de records zullen breken Dat hierbij nog meer van de rijdeis zal worden gevergd dan vroeger 6taat vast. Wij behoeven in verband hiermede slechts te wijzen naar de duivelsohe D.K W. watergekoelde twee- takt machines, welke met hun buitenge wone snelheden en capaciteiten het uiter ste zuilen vergen van do rijders op kop- kleppe»**, die zich koste wat het koèt niet zullen willen laten slaan door een twee- takt. Onder hen, die met angstige harten toezien, noemen wij de vrouwen van de rijders, die hun mannen de toestemming hebben moeten verleenen om deel tc ne men aan een dergi ijken titanenstrijd. ZIJ zien gedurende den geheelen strijd met een zekere angst om het hart toe, naar de ver richtingen van hun mnnnon. Blij zijn zij reeds, als zij hen na afloop, wederom ge zond. van lijf cn leden naast zich zien, ook al is geen prijs gehaald en heeft de machi ne volkomen gefaald. Dan ötaan zij op haar post om te troosten bij een dergelijke te genslag. Doch dubbel groot is de vreugde wanneer zij het geluk mogen medemaken van een overwinning. Dan wordt alle angst vergeten en 16 de reactie van buitengewo ne omvang. Zeer veel Nederlanders hebben zich op gegeven om deel te nemen aan den wed strijd in Assen. Het bestuur is evenwel zoo verstandig geweest om alleen hen toe te laten, die reeds eerder een dergelijke wed strijd hebben medegereden of reeds gere den hebben op gras of sintelbaan Onder hen die over de afgeloopen jaren reeds flink van zich hebben doen spreken cn over de noodige routine err ervaring kunnen spreken, zien wij de Eysinkrijders Dik Eysink. Jaap Houtop, Bakker-Schut, Jaap Fijma de Sajolea-man, Piet van Wijn gaarden en niet te vergeten van Genk en v. d. Pluim. Wij betwijfelen het of zij het kun nen winnfen van de buitenlanders zooals Guthrie, de winnaar op het eiland Man en de D.K.W rijders, dié de Eifclrennen won nen. Tusschen deze beidp zal het ongetwij feld spannen. Wel is het ook altijd aardig AMERSFOORT. Gccne. V BA A RN. 14 en 21 Juni. Hotel Zeiler. Verkooping Buitenplaats Parkwijk. 2 uur n.m. 20 Juni. Hotel Central. Verkooping van de perceelen Weteringstraat 5, 7 en 9. 8 uur n.m. SOEST 9 28 Juni. „Dc Gouden Ploeg". Verkooping van liet dubbele woonhuis Birktstraat 48 en 50 cn verder de perceelen Kerkdwarsstraat li en Molenstraat 93 cn 95, om 11 uur v.m. te constateeren, welke Nederlander zich het beste plaatst. Ook dat is een beele presta tie. Nog enkele dagen scheidon ons nu van de groote gebeurtenis. De belangstelling zal ongetwijfeld ongedaoht veel grooter zijn. dan bij de vorige races in verband met het lustrum en de groote prijs van Europa, waarbij de buitcnlandsche deelname van ongeëvernaarde kwaliteit en kwantiteit is. Wie van een groot sportfestijn wil genieten kunnen wij aanraden een bezoek te bren gen aan de T.T. te Assen op 23 Juni Voetbal. ZOMERAVONDCOMPETITTE. Competitiestand op 16 Juni, Eijsink 5 4 1 0 29— 5 9 Rijschool A 4 4 0 0 20— 8 8 N. S. V. 4 3 0 1 17— 8 6 Spoorvogels 4 3 <r 1 17—11 6 Siera 4 2 0 O 11—18 4 Vriendenschaar 5 1 1 3 10—19 3 Dorlas 4 0 3 7—14 1 s. n. C. 4 0 1 3 5—15 '1 Rijschool B 4 0 0 4 82C 0 Voor dc komende dagen slaan de vol gende wedstrijden op het programma: 20 Juni. S.R.C.N.S.V., terrein S.R.C. 20 Eijsink—Rijschool A, terrein Spoorvogels. 22 Dorlas—Vriendenschaar, terrein S.R.C. 21 Siora—Vriendenschaar, terrein S.R.C. 26 SpoorvogelsRijschool B, terrein Spoorvogels. 27 N.S.V.—Rijschool A, terrein S.R.C. 29 Eijsink—Dorlas, 4 terrein S.R.C. Vooral de wedstrijd EijsinkRijschool A is van het grootsto belang voor de bezet ting van de bovenste plaats. Aan een voor spelling daarvan durven wij ons niet te wagen daar beide ploegen elkaar in kracht niet veel ontloopon zullen. N.S.V. zal aan S.R.C. een harden dobber hebben, daar laatstgenoemde ploeg oen steeds beter ge heel begint te vormen. Dorlas en Siera zul len waarschijnlijk wel de meerderheid van Vriendenschaar moeten erkennen. Mot Rij school B zullen de Spoorvogels niet al te veel moeite hebben, terwijl de wedstrijd N.S.V.—Rijschool A wel eens in een gelijk spel zou kunnen eindigen, daar N.S.V. zich zokcr niet zonder meer gewonnen zal ge ven. De wedstrijd EijsinkDorlas eindigt vrijwel zeker in een overwinning voor Eijsink! Heden nog onze BUITENGEWONE ZOMERUITVERKOOP Steeds nieuwe koopjes in onze 8 Etalages en 18 Modelkamers Komt U eens kijken? BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1009 Kampeerster met woonwagen: „Zoo lukt het ons noolL Laten we wachten tot hij gaat liggen, en dan de stal over hem heen zetten." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7