AFSCHEID VAN Dr. VAN AALST SCHULTEN DE SNELTAX TELEF. 1354 of 743 FEUILLETON Vrijdag 22 Juni 1934 32 e Jaargang No. 298 Dr. D. CRENA DE IONGH WORDT ZIJN OPVOLGER Kaas volvet 25 et. p. p. Slagroom 40 ct. p. U liter van Campenstraat 9. De spellingkwestie G. LENSINK en UIT DE STAATSCOURANT Het Mysterie van het Diamanten Kruis In de vergadering van aandeelhou-- ders wordt de scheidende presh dent der Ned. Handel Mij. met warmte toegesproken lil de Woensdag onder liet presidium van dr. C. J. K. van Aalöt gehouden jaarlijk- eche algemeene vergadering van aandeel houders van de N. H. M. waren aanwezig 16 aandeelhouders, vertegenwoordigende 50.129 aandeden. Do balans en do winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. Dr. Van Aalst deelde nog mede, dat in het afgeloopen jaar certificaten van eigen aandeden zijn ingekocht Sedert dien is daarmede doorgegaan. Het geheele bedrag is tban6 circa flYz millioen nominaal. De president voegde daaraan toe, dat na de mededeelingen in het jaarverslag gemeend wordt, dat er geen aanleiding meer be. staat dezo aankoopen voort te zetten. In de vacature ontstaan door het over laden van den heer S. P. van Eeghen werd als ccommissari6 gekozen de heer H. L. v Eeghen, terwijl de periodiek aftredende commissarissen, de heeren jbr. H. Loudon, II. W. van Marle en W. Ruye Bzn., werden herkozen. Aan do orde was verder de verkiezing van een president in de plaats van dr C. J. K. van Aa'st, die, gelijk reeds vroeger is medegedeeld, met ingang van 1 Juli a.s, zijn functie nederlegt. Als president werd gekozen Mr. D. Crena de longh, thans Directsur der Mij., die als zoodanig niet zal worden vervangen. Van do gelegenheid, welko dc rondvraag daartoe bood, maakte de heer Rehbock, voorzitter van het College van Commissa rissen, gebriik oni afscheid te nemen van president Van Aalst. Hij zeide o.rn.: Ik kan begrijpen, wat er in U is omge gaan deze laatste weken, sedert U het ge wichtige besluit genomen hebt om Uw hoo ge betrekking vaarwel te zeggen en deze over te dragen aan een jongeren opvolger. U nadert do 70 jaren en net is geen won der dat U, gezien uw Indischen tijd, de zware oorlogsjaren en het vele dat ook daarna op uw schouders heeft gerust, bo gint te beseffen, dat U, hoe goed U zich ook anders moogt gevoelen, niet meer ge heel zijt opgewissen tegen een taak, die iri plaats van lichter te worden, integen deel een steeds grootero verantwoordelijk heid op U zou leggen. Wij nemen nu afscheid van U als presi dent, en het zou dus logisch zijn, dat ik mij bepaalde tot uw arbeid hier in ons midden. En toch is dit onmogelijk. Uw werk in de laatste 21 jaren, sedert U het presidentschap bebt aanvaard, is zóó veel zijdig en ging zoo ver uit boven de gren zen, die men aan de taak van den leider van zulk een machtig concern zou kunnen •tellen, dat ik toch ook hierover het een en ander zal moeten zeggen. Ik wil in het bijzonder memoreeren uw buitengewone verdiensten tijdens de oor logsjaren. Maar laat ik nu nader ingaan op uw werkkring bij onze Mij. Op 1 Januari 18S9 is u, na het gebruikelijke examen, hier in dienst getreden. In het begin van 1902 ging u met verlof naar Holland, waar u bij Kon. besluit, van 25 Juni 1902 benoemd werd tot directeur, ingaande 1 Augustus 1902. Tien jaren later, bij Kon besluit van 8 Nov. 1912, werd u benoemd tot president der N. II. M., in gaande 1 .Tan. 1913. Ik herinner mij nog duidelijk, hoe ik in 'de avonduren van dien dag een briefje van u ontving met dc mededeeling van deze benoeming en hoo verrukt en gelukkig U hierover was. DR. C. J. K. VAN AALST. Uw groote energie, uw werkkracht, doorzettingsvermogen, verbonden aan groot optimisme en een bijzondere blijmoedigheid hadden u binnen 24 jaren doen klimmen van jongsten bediende tot het hoogst be reikbare. Als directeur reeds, maar meer nog als president, werd u de vraagbaak van ve len, van handel, nijverheid en scheepvaart, maar ook in het bijzonder van onze Regee ring. Talloos zijn de Maatschappijen, die U hebt helpen oprichten, ophouwen en \yaar- aan de Nederlandsche Handelmaatschappij haar steun .verleende, talloos het aantal waaraan U als commissaris- of wel in dc meeste gevallen als president commissaris verbonden waart. Maar al do vroegere crises zijn in onze oogen maar kinderspel, vergeleken met de zware economises depressie, die wij nu reeds sedert jaren doormaken en waarvan het einde nog niet is te zien. Ik denk daar bij in het bijzonder aar. onze belangen in Indië, dat wel zeer ernstig door de lage prijzen der producten wordt getroffen. Geachte president, u waart steeds voor uw mode directeuren en voor het geheele personeel der N. II. M. een voorbeeld van plichtsbesef, vin nimmer rustende volhar ding en van groot initiatief. Wij allen wensehen van harte, dat het U gegeven zij, in goede gezondheid nog ge tuige te mogen ziji, dat de Mij., die U b )- ven alles lief is, weer tot haar ouden bloei zal geraken. Dr. van Aalst dankte den voorzitter van het co'lege van commissarissen met enkele woorden, en stelde zich ook voor de toe komst gaarne ter beschikking van de Han del Maatschappij. Nadat ook door één der aandeelhouders nog sympathieke woorden tot den schei denden president waren gericht, zeide dr. Van Aalst de jaarlijkschc algemeene vergadering van aandeelhouders der Ne derlandsche Handel Maatschappij voor de laatste maal te sluiten. De nieuwe president der Nederl. Handel-Maatscbappij. Mr. D. Crena de long h, de nieuw benoemde president, die in April 1S88 te Dordrecht werd get eren en dus thans 46 jaar is, trad na zijn promotie, in Mei 1914, in Juni d.a.v. bij de Nederlandsche Han- del-Maatschappij in dienst en wel bij het agentschap Rotterdam, naar hij in Jan. 1920 tot Agent werd benoemd. Vijf jaar later volgde zijn benoeming tot directeur der maatschappij te Amsterdam. De heer Crena dc longh heeft dus geruimen tijd gelegenheid gehad het Rotterdamsche za kenleven in al zijn geledingen te leeren kennen en ook in dien tijd trad hij reeds door zijn veelzijdige belangstelling op den .'oorgrond In tegenstelling met zijn voorganger heeft mr. Crena dc longh niet de hoogste TEL. 1736 TEL. 1736 LEVERT GEEN GESTERILISEERDE. EIEREN, BOTER, Marktprijs. spils bij de Handelmaatschappij bereikt langs den weg der Indische cultures en do vestiging der bank in het Verre Oosten, doch is hij van den aanvang af meer in bet algemeene baanvak op den voorgrond getreden. Toen dr. Van Aalst met de hoog- sto leiding der zaken belast werd, was Je Ned .Hanael-Maatschoppij nog hoofdzake lijk cultuurbank, terwijl de algemeene bankzaken omstreeks dien tijd een aan vang namen. Van omstreeks 1914 af werd de Handol-Maatschappij ook op dit gebied mede toonaangevend, hetgeen o.a. moge b'ijken uit bet feit, dat de president der Ilandel-Maatschappij tevens 6eders haar oprichting voorzitter van de Amslcrclam- sche Bankier6vereeniging is geweest. De beer Crena de longh heeft zoowel practisch als theoretisch steeds blijk gege ven van ccn ruimen blik in economische en finaneiede aangelegenheden. Men zal zich zijn bijdragen in Economisch Statistische Berichten berinneren uit den tijd van de ernstige moeilijkheden bij den Postohèque- en Girodienst, zijn medewerking aan de Gidö eri tenslotte zijn artikelen over dc Ne derlandsche Geldmarkt. Als lid van het bestuur van hot Verbond van Nederland chc Werkgevers nam hij dikwijls levendig deel aan discussies over onderwerpen uit het industriee'e leven. Herinnerd zij hier voorts ook nog aan zijn lezing over de ver houding lusschon bonken en industrie in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs waarbij hij altijd blijk gaf van een helder oordeel, gebaseerd op een groote kennis van zaken Zijn talrijke commissariaten, waarvan wij noemen dat der Java China Japan Lijn, Werkspoor, Ned Maatschappij voor Havenwerken, Ned, Staalfabrieken v/h de Muinck Keizer, Ned. Wolmaatschap pij en Heemaf getuigen trouwens van zijn belangstelling voor bet Nederlandsche be drijfsleven in zijn meest verschillende scha- keeringen. De tijdsomstandigheden, waeronder de nieuwe president de leiding van de zaken Dij de Ilandel-Maatschappij overneemt, zijn inderdaad zeer midlijk. In financieels kringen heeft men echter algemeen het vertrouwen, dat. do nieuwe functionaris volledig voor zijn zware taak berekend is. TWEEDE KAMER Onze jeugd mag niet de dupe worden van een troepje kib belende geleerden BELEEDIGIKG VAN EEN BURGEMEESTER. Raadslid tot twee weiten gevan genisstraf veroordeeld. Leeuwarden, 21 Juni. Heden veroor deelde hot gerechtshof alhier den 43 jari gen timmerman aannemer G. R., lid van den Raad van Opsierland en lid van de Provinciale Staten van Friesland, tot tweo weken gevangenisstraf. De procureur-gene raal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd en wel een maand gevangenisstraf wegens eenvoudige belec- diging van een ambtenaar in functie. Verdachte had tijdens de begrootings- debatten m den raad van Opstcrland den burgemeester „lafaard" en „provocateur" toegeroepen Dit geschiedde, nadat ver dachte het recht was ontzegd om de raads zitting verder bij te wonen, maar vóór de vergadering was ge.cchorst Op grond du door bet besluit van den Raad wel bet bijwonen van de vergade ring van den Raad aan verdachte wa6 ontzegd, maar het lidmaatschap van den Raad niet was ontnomen en de raadsver gadering niet was geschorst, vroeg mr. Van 'tHoff Stolk uit Amsterdam vrijspraak. De behandeling van het wetsontwerp tot belastingheffing van het vermogen van in stellingen van de doode hand, zal worden voortgezet na bet. wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. Aan de orde is de interpellatie Tilanus over het standpunt der rcgcering ten op zichte van de schrïjfwijzo der Nederland sche taal. De heer Tilanus constateert, dat de ge leerden het niet eens zijn. De minister heeft ten onrechte zijn naam aan het rapport der commissie verbonden. Spreker constateert groote verwarring op taal- en schrijfgebied. Onze jeugd mag niet do dupe worden even wel van ccn troepje kibbelende geleerden, De deskundigen staan in deze scherp tegen over elkaar en do minister is herhaaldelijk met zichzelf in tegenspraak gekomen. Men is in strijd gekomen met wat historisch ge gmeid is. Ook om financieele redenen is de nieuwe maatregel niet te aanvaarden. De minister bekijke deze zaak nog eens rustig. Minister March an t heeft in bestuurs functies do overtuiging opgedaan, alles te moeten beproeven om meer eenheid inzake do schrijfwijze te brengen. Spreker schetst zijn moeilijkheden bij het samenstellen en de werkwijze der commissie. Pucdagogische overwegingen staan bij spr. voorop Bij liet onderwijs in de spel ling-De Vries en Tc Winkel gaat te veel tijd onnoodig verloren. We hebben te doen met een levende taal, die niet stilstaat bij De Vries en Te YV inkcl. Ook in Indië dringt men sinds lang op vereenvoudiging aan. Spr. komt er tegen op, als zou hij dicta toriaal optreden, alsook tegen dc voorstel ling dat. er historische tradities zouden worden aangetast. Spr. verklaart dat de raad van ministers zich wel met spr.'s standpunt vereenigt, Dc minister zal, ingaande 1 Sept., de keuze laten tusschen De Vries en Te Winkel of hel compromis. Hij vreest daarvan geen verwarring en voor niemand ernstige schade. De heer Tilanus (c. II.) repliceert. Spr. constateert, dat de chaos nog verergeren zal. Spr. dient oen motie in, uitsprekend dat niet tot toelating van de compromis-schrijf wijze behoort te worden overgegaan. De beer Th ij ss en (S. D.) acht het com promis een practisch belang voor het on derwijs. De boer Wandelaar (üb.) betoogt, dat deze quaestie een zaak van bet gchoole kabinet is. De heer Ketelaar (V. D) zegt, dat nu tegen het compromis dezelfde bedenkingen worden aangevoerd als vroeger tegen de spelling van De Vries en Te Winkel. Dc lieer Feber (R. K.) zegt, dat alleen mag worden ingegrepen als er schade is De Goedkoopste ruimste Taxi tc dezer stedo. Betrouwbare en kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de buitenritten. Luxe auto's te huur met en zonder chauf feur w.o. 7 pers. vanaf 7 cent per K.M. De Ondornemor, HOOGEWEG 19. Geoni AMERSFOORT B A A R N. 2ö Juli. llotel do Pauw. Vcrkooping van het dubbele hoerenhuis Elisabethstraat 21 en 23. 8 uur n.m. SOEST 28 Juni. „De Gouden Ploeg". Verkooping van het dubbele woenhuis Birktstraat 48 en 50 en verder de perceclen Kerkdwarsstraat 14 en Molenstraat 93 en 95, om 11 uur v.m. voor litterair, wetenschappelijk en cultu reel leven. De heer Wester man (nat. herstel) bei toogt, dat de schrijftaal niet tc gemakkelijk moet worden gemaakt. Ilct moet een eer zijn haar goed te schrijven. Dc vergadering werd verdaagd tot mor gen één uur Bij K. B. is aan mr. dr. S. J. M. van Gcuns, in verband met hot bereiken van do leeftijdsgrens, met ingang van 1 Augus tus 1934 eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, tevens belast met de function van directeur van politie in het ressort van dat gerechtshof, onder dankbo-< tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan dc Koningin en aan den lande bewezen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is tot lid van den Spoorweg* raad benoemd tot 15 Februari 1936, de heer H A Stheeman, voorzitter van dc Kamer van Koophan lel en Fabrieken voor Dren the, te Meppel. Bij K. B is aan Dr. H. Bo6chma, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden* het onderwijs in de systematische zoölo-zie opgedragen en is hij tevens- benoemd tot directeur van het Rijksmuseum van Na* tuurlijko Historie. 't Idee, dat men dadelijk begrijpt, is veelal bet begrijpen niet waard. Multatuü. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v R „Misschien kun je het mij beter laten uit leggen, Tom!" kwam het meisje tusschen- beido. „liet zit zoo", vervolgde zij tot den kolonel. „Deze jongen heet Tom Tracy, llij verkoopt kranten in den trein. Vroeger was hij jockey in dienst van mijn vader, maar bij kreeg een ongeluk een stijve arm en we moesten wat anders voor hem zoe ken. Vader zorgt altijd voor zijn jongens en zoo kreeg Tom dit baantje." „Ik moest iets doen, waar beweging iu zat!" legde Tom terloops uit, „Ja, dat kwam het meest overeen met paardrijden", zei het meisje, en zij glim lachte, hoewel do verdrietige blik niet uit haar blauwe oogen verdween. „Welnu, zoo als hij U vertelde, hoorde hij van Uw be diende, wie U was, kolonel! En toen hij nu over den moord las en bemerkte, hoe hoe na ik er bij betrokken was, haastte hij zich naar ons huis en zei mij, dat ik u om hulp moest vragen." pglij ls de grootse detective .van New- York onderbrak Tom baar, „en dat is. wat we moeten hebben, een groote New-Yorksche dctectiv e!" „Maar wat beteekent dit allemaal?" vroeg do kolonel. „U spreekt in raadsels, hoewel ik cenigszins begin te begrijpen „Vergeef mij", zei het meisje, „ik had u moeten vertellen, wie ik ben. Mijn naam is Amy Mason, cn „Ah! U bent verloofd met James Darcv, die eh is aangehouden als eh als getuige in de moordzaak van zijn nicht!" „Ja, juist.' En zij scheen er heel trotsch op te zijn. „Zoodra ik hoorde, wat er met hem was gebeurd, wilde ik helpen. Dp het hoofd bureau wilden ze mij niet bij Jimmio toela ten, maar ik liet hem weten, dat vadertje en ik iedere minuut vcor hem aan het werk zouden zijn Dat zal hem zeker hebben bemoedigd!" „Ik hoop het! Maar ik wil moer doen dan dat. Ik wil hem helpen! Ik wil don besten detective van het land hebben, om voor deze zaak te werken en te bewijzen, dat Jimmy dat dat afschuwelijke, waarvan hij bo- schuldigd wordt, niet beeft gedaan." „Hij is nog niet precies beschuldigd, zoo als ik het begrepen heb, miss Mason." „O. nu ja, het is even erg. Hij staat onder verdenking. Wel, Jimmy zou mrs. Darcy zelfs geon pijn hebben kunnen doen, laat staan, dat hij haar zou gedood hebben! O, het is vreeselijk, vreeselijk!" En zij bedekte haar gezicht met haar han den. „Ik begrijp niet. goed", begon de kolonel, „waarvoor u bij mij bent gekomen, of hoe „Ik zei haar, dat dit het cenige was, wat zij doen kon", onderbrak de krantenjongen hem. „Zoodra ik las, dat Carroll en Thong de zaak in handen hadden, wist ik, dat er een gladde vogel voor noodig was, om hun te slim af te zijn. Ik probeerde U in den trein een detective-boek te verkoopen, niet wetende, wio U was. U behandelde mij goed, en toen ik hoorde, dat miss Mason in moei lijkheden was of eigenlijk haar vriend - zei ik dadelijk bij mezelf, dat U do man was. om den Jioel in orue te brengen. Ik ging gisteravond naar haar huis en zij was erg geschrokken." „Het was een vreesclijke schok voor mij, toen ik hoorde, dat Jimmy in arrest zat!" zei het meisje. Ik wist niet, wat ik moest doen. Tom, hier, stelde voor, om U op te gaan zoeken, en toen vader hoorde, wie U was, zei hij hetzelfde, hoewel wij niets van u wisten IIij beloofdo mij zooveel geld, als ik noodig had, en ik heb zelf nog iets, als het niet ge noeg is." „liet is niet. altijd een kwestie van geld!" begon de kolonel zachtjes. „Dat weet ik", viel Amy hem in de rede, ..maar als ik IJ daarbij beloof, dat U al onze forellen weg mag visschen „U brengt mo org in verzoeking, mijn lieve jonge dame' Maar ga door met uw verhaal." „Er is niet veel meer te vertel Ion. Tom stelde voor, dat ik U. zou opzoeken en U vra gen, om mr. Darcy's zaak op U te nemen, en to bewijzen, dat hij niet de hand bad in den moord, want daar ben ik zeker van. Tom bleef vannacht bij ons in Pompey Ik wilde onmiddellijk naar uw hotel gaan, maar de storm werd te hevig, daarom wachtte ik tot vanmorgen, on toen reden we er heen. We hoorden, dat u was gaan vis schen en wij volgden U hierheen. Het was misschien niet juist van ons, maar ik was zoo bezorgd! Ik verlang er naar, Jimmio te vertellen, dat er iets voor hem gedaan wordt. U wilt ons helpen* nietwaar?" En weer strekte zij haar handen smee- kend uit. „Ik weet niets van politie of detectives", ging zij voort, „maar ik ben er zeker van, dat er een middel moet zijn, om te bewij zen, dat mijn dat Jimmie hier niet de hand in hoeft, gehad. De een of andere af schuwelijke dief <f inbreker moet mrs. Darcy vermoord hebben. O, kolonel Brent nail, U wilt ons toch helpen, is het niet?" Zij stond daar als een schoon en aangrij pend schilderij. Do wind ruischte door de boomen en het gemurmel van het rimpelen de water vervulde de lucht. „Als het u blieft!" fluisterde zij. Haar handen schenen te trillen. Haar lichaam zwaaide „Shag, jou zwarte schelm!" riep de kolo nel, „de dame valt llauw! Vang baar op!" „Ja, kolonel!" „Neen! blijf staan' Ik zal zelf voor haar zorgen! Ik heb het detective-werk opgege ven, maar En een oogenblik later zonk Amy Mason in de armen van don kolonel. HOOFDSTUK VI. Grafton's onderzoek. De begrafenis van mrs. Darcy was voorbij, bijgewoond, zooals te voorzien was geweest, zoowel door een groote menigte nieuwsgieri gen als door eenigen van haar verre fami lieleden. Een dier verwanten was aange zocht om voor haar winkel en haar andere zaken te zorgen, want, daar tegen James Darcy een aanklacht wegens moord was in gediend, was het hem niet veroorloofd, de begrafenis bij te wonen, en mocht hij zich niet meer met den juwelierswinkel be moeien* Harry King, dio nu pijnlijk nuchter was, had men ook gevangen gehouden, daar de verlangde borgtocht, om zijn wispelturig ka rakter, zoo hoog was gesteld, dat hij die niet kon betalen. Do politie was aan het werk geweest, de detectives eveneens, maar tot nu toe waren Darcy en King de eenigen, die gearresteerd waren. Singa Phut, wiens horloge men in de hand van dc doode vrouw geklemd had gevonden, was scherp ondervraagd, doch had zijn alibi volkomen kunnen bewijzen. En de getuigenverklaringen hieromtrent kwamen niet van personen van zijn eigen landaard, maar van zaken-liedcn en men- schen, aan wier woorden niet kon worden getwijfeld. Dus oordeelden de autoriteiten, dat hij vrijuit ging. Hij verklaarde, dat hij zijn horlogo ecnige dagen voor den moord ter reparatie in den winkel had achtergelaten, en dat hij er niet meer was teruggekomen, behalve op den morgen van den misdaad en eenigen tijd na. de ontdekking er van, om zijn uurwerk te halen, hetgoen hem toen natuurlijk niet ver oorloofd werd. Darcy was door den commissaris van poli tie, in wiens district het gebeurde had plaats gevonden, formeel wegens moord aangeklaagd, en daar bij moordzaken geen borgtocht was toegelaten, was hij gedwon gen, gevangen te blijven zitten voor het ge rechtelijk onderzoek. Van de getuigenka- mer in het hoofdbureau van politic was hij den dag na de bogrnfenis naar de minder plezierige gevangenis overgebracht en in eori cel opgesloten, zooals de overige bewoners van dat gebouw. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5