Taxatie voor Boedelscheiding, Brand en Inbraak AMERSFOORTSCH DAGBLAD Strijd aan het Gooische strand TELEF. 1354 of 743 FEUILLETON .3>eSëhfn', DE SNELTAX Zaterdag 23 Juni 1934 32e Jaargang No. 299 Hard tegen hard De politie is meer voor „vrijheid—blijheid" HONIG'S BOUILLONBLOKJES bh ans 6 voor lOct kLEEöiNGM Ad AZIJN WILLEM GROENHUIZEN SPELLINGDEBAT VOORTGEZET Het weldadigheidswerk van Koningin Emma G. LENSINK EEN HACHELIJK AVONTUUR DE PAPAVER hef speciaalhuis voor wol en handwerken Het Mysterie van het Diamanten Kruis Het strand door hekken afgescheiden voor particulieren Bussum. Na enkele jaren van ontspan ning is Je strijd tussclien de politie en ue eigenaars van het Gooische 6trand weer in alle hevigheid ontbrand. Du politie kan het niet verkroppen dat de idyllische toe standen van voorheen, een voor alle fa- zoekers vrij beschikbaar strand van de Naarder meent tot aan Huizen, kilometers lang. hebben plaats gemsakt voor over groote gedeelten totaal afgesloten, voor an dere alleen voor de clientèle van uitspin ningen en theehuizen toegankelijke strand gedeelten, welke zorgvuldig van de rest worden afgesloten door zware en hooge, ver in tiet water voortgezette bekken. De politie ie dus voor „vrijheid blijheid' op het strand, dat de gemeente Naarden boven dien van het Rijk gepacht had om er vol ledige zeggenschap te hebben. Toen echter de afsluiting van de Zuider zee in zicht kwam, en spoedig het stran 1 geen stand meer zou zijn in den zin der wet, d.w.z. rijkseigendom, toen heeft Do meinen opmetingen laten verrichten om vast te siellen het tegenwoordig beloop van de kustlijn Daaromtrent toch stond op de kadastraie kaarten niet6 vast. omdat 15**0v. rekening gehouden was met het afbrokke len van de ku6t, soms tot een diepte van 100 m. en meer, sedert de instelling van het kadaster De eigenaars van de aan grenzende gronden waren kadastraal e.gu naar van verdronken land, waarover zij zelfs grondlasten betaalden, maar het strand beschouwde de Slaat als zijn eigendom Uit de wijziging der omstandigheden nad den groote moeilijkheden kunnen ontstaun de Staat legde daarom de eigenaars een regeling voor. In het vertrouwen dat u- voortaan van alle narigheid zouden af zijn hebben deze de regeling gaarne aanvaard Deze bestond hieruit, dat een gemidd-ude waterlijn werd aangenomen als de grens van het particulier bezit, bet daarbuiten vallende, ook al zou het droog komen te liggen, moest definitief worden afgestaan aan den Staat. Verschillende eigenaars hebben hierbij nog bedongen, dat de vroeger te hunnen name gestelde zeebodem hun in erfpacht zou worden afgestaan. Verleden jaar is alles nog goed gegaan, ofschoon de politie met leede oogen aan zag het plaatsen van hekken bij „Oud- Naarden" en bij het Kinderhuis van de Amsterdamsche vereeniging „Vacanue Kinderfeest"; maar dit seizoen is de strijd weer in vollen gang. De eigenaar van „Oud-Valkeveen", de heer Kaptein is overgegaan tot het plaatsen van een bek, welke weelde hij zich kan ver oorloven, omdat de lengte van zijn strand 600 M. bedraagt. Aan zijn strand grenst een 6trook gemeente-eigendom van 20 Mdan komt het terrein van het V.K.F. De ge meentegrond is verpacht aan een theeouis houder, maar omdat de ruimte te bepeikt is. heeft deze van het V K F. een strook gepacht, waarop zijn theehuis, 6peeltu'U enz. geplaatst zijn. De politie schijnt dezen pachter en zijn bezoekers meer ruimte te gunnen. Daarom heeft zij gevorderd, dat het bestuur van het V.K.F het hek, voor zoover dit in zee staat, motst verwijderen, tenzij een ru me opening in het hek aan het strand zou worden gemaakt. Men heeft zich aan lezc-ii laatsten eisch onderworpen om zijn nek in zee te kunnen handhaven; het bestuur had n.l. destijds verzuimd den strook af gestanen kadastralen grond in erfpacht terug te vragen, zoodat bet hek weder rechtelijk in zee geplaatst was. Als gevolg daarvan wordt het terrein van het V.K.F. weer overstroomd met menscben die er niets te maken hebben, de gasten van het huis, dat zijn dus de Amsterdamsche schoolkinderen en strak6 in de vacuntie- periode pension kinderen, zijn hun vrijheid kwijt, toezicht moet worden verscherpi, pa pier sen llen-, glas en blikrommel acnter gelaten door de dagjesmenschen doet er het strand on het aangrenzende hooge terrein vervullen. Bovendien heeft de politie een deel van het spee'lerrein van het Vacantiekin-ier feest, dat eigenlijk gemeentegrond was afge nomen en als parkeerterrein bestemd voor de auto's van de bezoekers aan het 20 Al. brecde strandje, dat terwille van den p<ich ter door het V. R. F. wat was uitgebreid Om het spel te volmaken heeft de politie nog vergunning gegeven aan den pachter van het brokje gemeenteslrand, om v'ak voor den ingang van de uitspanning ,<)ud Va Ike veen" een groot bord te plaatsen, waarop wordt vermeld, dat naar het toe huis „De Weide Blik" 400 M. verder ee.n vrije weg beschikbaar is om het strand te bereiken Te voren zou de politie den beer Kaptein hebben gedreigd dat dit bord zou worden geplaatst, tenzij bij het hek van het strand zou halen. Het ga-it er dus aan het Gooische strand hard tenen hard, en fraai zijn de strijdwa pen6 niet Als straks de eigenaar van Oud- Valkeveeti het rijwielpad over zijn grond afsluit, omdat de overgroote meerderheid van het publiek van dit pad gebruik maakt om gevolg te geven aan de uitnoodiging op het bord om 400 M. verder vrij naar het strand te komen..., dan is Holland in last Lam. OVERREDEN EN GEDOOD. Hengelo, 22 Juni. Vanavond is in do Oldenzaalschcstraat een 4-jarig kind van den heer Steffens door een auto aangereden en gedood Door de politie i6 proces verhaal opgemaakt, terwijl de auto In beslag werd genomen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Sfecnderen, 22 Juni. Hedenavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij van den heer Veen huis. Aangewakkerd door den feilen wind sloeg het vuur over naar den schuur van de naastbijgelegen boerderij van den land bouwer Hulshof, terwijl voorts nog vlam vatte de 200 Al. verder gelegen boerderij van den heer Giesen. Deze boerderij kon echter behouden blijven evenals het woon huis van den heer Hulshof. De boerderij van den heer Veenhuis alsmede de 6chuur van den landbouwer Hulshof brandden tot den grond toe af. De brandweer die ter plaatse aanwezig was, kon wegen6 gebrek aan blusschingswater niets uitrichten. Ken aantal varkens kwam in de vlammen om. De schade die ongeveer 15.000.— bedraagt wordt door verzekering gedekt. Beëedigd makelaar en Taxateur in Goud- Zilver en diamantwerken. Langestraat 43 AMERSFOORT Tel. 852 rWEEDE KAMER Verschillende contingenteeringswetsont- werpen worden z. li. st. aangenomen, als mede eenige andere wetsontwerpen van ondergeschikte betcekcnis en dat tot. wijzi ging der militaire pensioenswettcn. In het wetsontwerp tot beëindiging der heffing van 20 opcenten op «len suikeraccijns hoeft minister Oud een wijziging aangebracht, welke een terugwerkende kracht heeft tot 1 Juli a.s. Het wordt zonder debat en z. 1* st. aangenomen. Voortgezet wordt de interpellatie-Tilanus betreffende het standpunt der regeering, ten opzichte van do schrijfwijze der Neder- landsche taal. De heer K. ter Laan betoogt, dat wijl de minister met 1 Sept. de keuze tusschen de spelling van De Vries en Te Winkel en die van het compromis vrijlaat, gemeente en schoolbesturen voor dezelfde moeilijkhe den blijven geplaatst. Spreker dient een motie in, om ten eindi» aan de bestaande spelling-wanorde een eind.-, te maken met 1 Sept a.s. wel over ie gaan tot invoering der compromis pelling op alle scholen. De heer Zij Is tra betoogt dat ook in een nieuwe schrijfwijze fouten zullen ont- taan Het vrijlaten in de keuze zal groote ver warring veroorzaken, terwijl er ook finan- ciéele bezwaren zijn. Alen verscherpc niet Ic tegenstelling tusschen school en leven. De heer W i e 1 e. n g a (a.r.) bepleithet nut au spelling-N ereenvoudiging voor dc 00 der bevolking welke niet meer dan gewoon ager onderwijs krijgt. De heer Alol lei (r.k.) behoogt dat de aanduiding der taalklanken 'in letterteekens aiet voor geleerden aJlednJdodh voor het ge- ueelc voik dient en dus zoo eenvoudig mo gelijk moet zijn. Verandering eener schrijfwijze, waaraan \e gewend zijn, is onaangenaam, doch daar overheen. moeten we ter wille van het nageslacht overheen. Spr. brengt den minister de hulde van al len die de Ncdeiiandsche taal lielhebben. ging ie verzooken, strenge eischcn voor het Xederlandsch te stellen op alle schalen eu iij alle examens Do lieer Lingbeelc (herv. ger.) wijst >p de beteckenis van de buigings-n. De lieer W ij n ko op (comm.) zegt dat de communisten voor don grootst mogelij- .en eenvoud in de taal zijn. - De heer Kersten (staatk. ger.) vraagt, wat een methode bcteekent welke twee stel- els laat voortbestaan. De heer Visscher (a.r.) is van oor- leel dat de quaestie eigenlijk geen quaestie s voor dc Kamer. Het decreet van den mi nister wordt door velen gevoedl als een fas cistische daad Dc heer S n eo v 1 i e t (rev. soc.) betoogt dat men niet met bepalingen een levende taal kan wijzigen Minister M a rc h a nt moet met kracht opkomen tegen de slordigheid alom bij het onderwijs in de Nederlandsche taal. Spr. zegt o.m. dat wellicht de schrijfwijze van „eilen" en „eeren" uit het compromis zal verdwijnen. De motie-Tilanus spreekt uit, wat deze niet wil; spr. wist liever, wat die wel wil. Het is bete.r dat de motie-ter Laan wordt teruggenomen. De heer De Geer (c.h.) verdedigt het z.i. staatsrechtelijk juist karakter der mo tie-Tilanus. Na re- cn dupliek wordt de stemming over de motie* bepaald op a.s. Woensdag. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag a.s. één uur. Koningin en Prinses treden in het voetspoor der overleden Vorstin Nog geheel vervuld van het ver lies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in het moederland als in de Overzeeschc Gewesten geleden heeft door het overlijden van de Koningin-Moeder, geven de Koning in en i de Prinses Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke dc Koningin-Moeder in het leven cn in het hart van ontelbaar velen heeft ingenomen en beseffen het groote gemis, dat Haar ontslapen voor die velen bcteekent. De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, geheel in den geest van de Konin gin-Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, teneinde aan allen, voor wie dc Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstellnig betoond heeft, dit gemis zooveel in Haar vermogen ligt, te vergoeden. In aansluiting met het bovenstaande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit reeds, wat de stichtingen „Oranje Nassau's Oord" en „Koningin Emma Jubileum Fonds" be treft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van dc Com missie van Weldadigheid van Koningin Lmmavtc BaTrrn en te So.est wordt voort gezet. De Koningin heeft Prinses Juliana ver zocht, cn bereid gevonden, de leiding hier van op zich te nemen, binnen de grenzen en langs de lijnen die de Koningin-Moeder Zich had gesteld. DE IJSVERGIFTIGING TE NIEUWKOOP Alle personen hersteld. A 1 p h e n a.d. R ij n, 23 Juni. Naar bij informatie is gebleken zijn thans alle per sonen welke Zondag nadeclige gevolgen ondervonden van het gebruik van ijsco's, afkomstig van den ijsco-venter van der W. te Nieuwkoop, thans weer heVsteld of zoo goed als hersteld. De hoofdzaak van de vergiftiging is nog steeds niet vastgesteld. De Goedkoopste ruimste Taxi te dezer stede. Betrouwbare cn kalme chauffeurs. Vraagt prijs voor de bnitenritton. Luxe auto's te huur met cn zonder chauf feur w.o. 7 pers vanaf 7 cent per K.M. De Ondernemer, HOOGEWEG 49. Kantoorbediende 2uur opgesloten in een kluis Rotterdam, 22 Juni. Twee kantoorbe dienden, zekere de J. cn S beiden om streeks 18 jaar oud, in dienst van den com missiehandel Meppel, op de vierde étage van het Witte Huis, waren hedennamiddag bezig met het opbergen van archiefstukken. Zij zijn daarbij aan het stoeien geraakt, en de J., die door S. achterna gezeten werd, vluchtte in de kluis, en wierp do deur ach ter zich dicht. Terwijl S. probeerde het slot open te krijgen, hield de J. de spanjolet- sluiting aan den binnenkant tegen, cn hierdoor schijnt er in dc sluiting Iets on klaar te zijn geraakt, want de kluisdeur wilde niet meer open Lips werd gewaar schuwd maar ook het Lips-personeel slaag de er niet in, het slot open te krijgen. Be sloten werd toen om een gat to branden in de achterzijde van de kluis met behulp van een snij-appraat. Er werden wat sleenen weggebroken uit den achtergelegen muur,, en met het snij-appnraat werd een gat ge brand in de stalen plaat. Door de snijvlarn vatte echter een houten stelling met ar chiefstukken vlam, waardoor de J. het danig benauwd begon te krijgen. Daar bo vendien zich flink wat rook ontwikkelde, werd de brandweer gealarmeerd, welke een gummislang door de gemaakte opening legde, en aldus het brandje bluschte. Thans werd een zuurstofapparaat in werking ge bracht, ten einde den ingeslotene weer wat lucht te bezorgen, waaraan deze inderdaad wel behoefte had in deze kleine ruimte. Werklieden van Lips zijn er ten slolte in geslaagd, om het slot open te hakken, zoo dat na ongeveer 2'/4 uur de Jongeman be vrijd kon worden. Hij was geheel versuft, on moest, nadat hem nog wat zuurstof was toegediend, naar het ziekenhuis overge bracht worden, vanwaar hij later op den avond weer tamelijk opgeknapt, naar huis is gegaan. Inderdaad een hachelijk avontuur! ONDER EEN AUTO GERAAKT. Ven ray, 22 Juni. Hedenavond is de 14-jarige knaap P. Arts, woonachtig te Venray, op den weg Venray—Deurne met zijn fiets onder een passeerende personen auto gekomen en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot van den knaap werd naar het St. Josephgesticht te Venray overgebracht. Nieuwste modellen voor Zomer jumpers van glissa matzijde en matfrotté Matzijde per streng 65 ct. Matfrotté per streng 32'/2 ct. UTRECHTSCHEWEG 85 TELEFOON 15 Denkt aleer gij doende zijt en doende, denkt dan nog. Gezelle. Uit bet Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R 19 Jay Kenneth, Darcy's advocaat, een jong. doch geestdriftig lid van de balie en een harde werker, had naar den vorm een plei dooi opgeschreven om zijn cliënt onschuldig te doen verklaren, als deze voor het gerecht zou moeten komen, en had een vlug onder zoek gevraagd. Na do eerste dagen van vermoedens en gissingen, en bespiegelingen of Darcy of .vel King de misdaad zou hebben begaan, of misschien een of andere wanhopige inbre ker, werd de Darcy-zaak van de voor-pagina der nieuwsbladen verdrongen door andere berichten van meer of minder belang voor Colchester. James Darcy liep in zijn cel op en neer. Hij hield het hoofd gebogen, doch nu en dan hief hij het op. om door de getraliede deur naar buiten te kijken. Het eenige, wat zijn oogen echter ontmoetten, was de gewitte muur, leg mover hem een kale, ver blindend witte muur, die zijn oogen deed branden, een muur, die alle hoop scheen buiten te sluiten alsof het niet voldoen de was, dat die heelemaal op den bodem van Pajdora's doos had gezeten. Up en neer liep hij, heen en weer, en bleef nu en dan st'l staan, om zijn handen, die hij achter den rug had gevouwen, los te maken, om er de koude ijzeren staven van zijn celdeur te grijpen zijn magere, wit!o handen, di«- menig glinsterend ju weel in gepolijst goud of in koud glanzend platina had gezet, om er een of andere 'ieve vrouw mee te tooien. En nu omklemden deze witte vingers koud staal, en 'een bewaker, die om het halve uur voorbij kwam, vroeg zich grim mig af, of zij met het bloed van mrs. Dar cy bezoedeld zouden zijn. Maar hoe.vel dï muur zijn gezichtsveld beperkte, keek Darcy er in gedachten door heen. Hij zag le glinsterende uitstalkasten in den winkel, met hun inhoud van ge slepen glas en zilver. Hij zag de flonkeren de juweelcn in do brandkast. Ook zag hij het scherpe, bevlekte mes, dat de dronken King dien grauwen mor gen waggelend was komen opeischen. Hij zag de roode vlek op den grond, die zelfs nu, niettegenstaande al het schrobben, nog zichtbaar was voor de menschen, die, nadat de winkel weer was geopend, er bin nenliepen om iets van goud of zilver uit te zoeken, een sieraad voor henzelf of voor een ander. En de grijze vrouw, die er altijd zoo trotsch op was geweest, de prachtige sie raden aan haar vrienden en klanten te too- nen, lag alleen in een graf, ver weg op den heuvel de heuvel, die op Colchester neerzag en op den winkel zelf. Dit ailes zag James Darcy, en hij zag nos meer. Daar klonk een vlugge stap door de met steenen bevloerden gang langs de cellen der „moordenaarsafdeeling". Een half do zijn mannen en zen vrouw waaronder ook Darcy -• keken met een tevoren onge kende belangstelling Boleekende die slap een bezoeker voor een hunner? Beteeken de hij, dat hun advocaat hen kwam op monteren, of hen kwam vertellen, dat hun kansen slecht stonden? Het wis de stap van den bewaker van de buiteiipoort de gr >ote en van stevige ijze ren tralies voorziene poort, die toegang gaf tot de wachtkamer, waar op de bezoek dagen zelfs zij, dio van de zwaarste mis daden werden beschuldigd, hun vrienden, bloedverwanten of rechtskundigen raads man mochten spreken.' „Daar is iemand voor je, Darcy!" riep de waker. Toen klikte het slot en de deur draaide open. Darcy's oogen lichtten op, die der anderen in dezelfde reeks cellen, die een oogenblik helderder hadden gestaan, wer den weer dof „Mijn advocaat?" vroeg Darcy. „Ja, en hij heeft een dame bij zich". „Een dame?' „Ja kom nu!" Darcy keek Amy in het oog, voordat zij hem ontdekte, want hij trad te voorechijn uit een rij van andere gevangenen, die in de ruimte voor hun cellen lichaamsbewe ging namen. Zij was bet, die Kenneth ver gezelde. „Amy!" riep Darcy uit, terwijl hij in de wachtkamer binnenstapte, op den voet ge volgd door een waker, terwijl een detec tive in de nabijheid bleef. „Amy!" en zijn oogen glansden. „Jimmie boy!" Tot eeuwige lof van den waker en den detective dient gezegd, dat zij op dat oogen blik iets zeer belangwekkends ontdekten aan den kalender, die aan den tegenover- gestelden muur hing, terwijl Kenneth ern stig met een anderen waker sprak. En de gevangenen achter de tralicdeur waren te druk met hun lichaamsoefeningen bezig, om rond te kijken. „Jimmie boy!" „Amy! Dus je je denkt niet „Natuurlijk niet! Dat heb ik je toch ge schreven?" „Ja, maar „Zóó moet je niet praten, vooral niet, als ik je zulk goed nieuws breng!" „Goed nieuws? Bedoel je, dat je vader „Neen, het gaat niet om vader! Ik schreef je al, dat hij even vast in je ge looft als ik en dat hij er alles voor over heeft, orn je vrij te krijgen, Jim mie-boy, als vader zegt, dat hij van iemand houdt, dan is dat ook zoo!" „Ik hoop dat zijn dochter ook zoo Is!" „Weet je dat dan nog niet, Jimmie-boy?" De wakers, dé detective en de advocaat schenen nu alien in niets anders belang te stellen dan in dien doodgewonen kalen der. Amy had sinds Darcy's gevangenneming nog geen gelegenheid gehad, met hem te 6preken. Op het hoofdbureau van politie mocht hij met niemand, behalve met zijn advocaat, in aanraking komen, en de ge beurtenissen hadden elkaar zoo snel op gevolgd, dat er niet eerder kans op was geweest dan nu, ofschoon het meisje hem een in haast gekrabbeld briefje had ge zonden, waarin zij zeide, dat zij wist. dat hij onschuldig was, cn dat al het moge lijke voor hem gedaan zou worden. „Weet je, wat het goede nieuws is, Jim mie! Ik heb den besten detective van het heele land voor je aan het werk gezet", en meteen verzocht zij den advocaat naderbij te komen „De beste detective?" „Ja, dien heb je evengoed noodig als een advocaat Zij zullen samenwerken, niet waar mr. Kenneth?" „Zooals de zaak nu staat, geloof ik ook, dot een detective ^ns het best kan helpen, mr. Darcy was het antwoord van den advocaat. „Ik behandel uw zaak voor den rechter, maar wij moeten in de eerste plaats het bewijs 'everen, dat iemand an ders, en niet U, de misdaad bedreef." „Ik verzeker U, dat dat zoo is!" en voor de eerste maal sinds eenige dagen had Darcy's stem de oude klank en kracht. „Natuurlijk, Jimmiie-boy," mompelde. Amy. „Laat me je nu alles vertellen Ik inog niet lang blijven, dus moet ik vlug praten en jij moet grootendeels luisteren! Wat zeg je van iemand als kolonel Ash ley?" en Amy keek haar verloofde triom- phanlelijk aan. „Kolonel Ashley?" ,.Ja, als detective, die je onschuld zal be wijzen, door den waren hè, Ik haat dat woord moordenaar te ontdekken." „Wel, kolonel Ashley is een van de grootste detectives van de Vereenigde Sta ten tenminste, dat was hij vroeger! Hij moet nu vrij oud zijn." „Dat weet ik maar niet te oud, om te helpen! Nu dan, als hij komt (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5