Dr. VAN AALST NEEMT AFSCHEID MASSA'S SCHILLETJE; VAN DE AMSTERDAMSCHE BANKIERS NOODLOTTIGE TWIST Door revolverschoten zwaar gewond MASSA'S Menschen vragen steeds. U ook reeds? S L IJ T E R BJ HAVIK 41 - TEL. 292 HET CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF SLACHTHUISDIRECTEUR GEARRESTEERD DE ZAAK TEGEN SAMTER'S SLACHTOFFERS BEHANDELING IN CASSATIE? REGELING DER STAATS LOTERIJ A. H. VAN HIEUW KERK H.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUIVIORHOEKJE Redevoeringen van Paul May en Dr. Trip Amsterdam, 25 Juni. De heden gehou den algemeene ledenvergadering der Am- eterdamsche Bankiersverecniging had een bijzonder karakter door het afscheid van den heer dr. C. J. K. van Aalst als voorzit ter dezer vereeniging. De Directie van De Nederlandsche Bank de instelling, die, hoewel zij uit den aard van haar bijzondere positie geen lid der Amsterdamsche Bankiersvereeniging is. toch bij bijzondere gebeurtenissen 6teeds met deze vereeniging in nauw contact staat, had aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg gegeven bij dit afscheid tegenwoor dig te zijn. Aanwezig waren do president van Do Nederlandsche Bank, de heer rnr. L. J. A. Trip, en de directeuren de heeren J. F. de Beaufort en rar. J Wosterman Hol 8tyn. Voorts waren hot bestuur en do leden der Amsterdamsche Bankiersvereeniging voltal lig ter vergadering opgekomen. Na afhandeling van enkele gewone agen dapunten kwam de vervulling van de be- stuursvacaturce aan de orde. Ter vervulling van de door het aftreden van den heer dr. C. J. K. van Aalst vrijge komen bestuurszetel werd de heer mr, D Crena de Iongh gekozen. Voorts werd het periodiek aftredende be stuurslid, de heer mr. Y, J. H. van der Meulen, herkozen. Tot voorzitter werd daarna gekozen de heer Paul May, en tot vicc-voorzittcr de heer J. M. Telders. Al deze verkiezingen geschiedden bij ac clamatie. De nieuwe benoemde voorzitter, de heer Paul May, vertolkte daarna de gevoelens, waarmede het bestuur en de leden der Am sterdamsche Bankiersvereeniging bij het afscheid van den heer dr. C J. K. van Aalst vervuld zijn. Uwe activiteit, aldus wendde spr zich tot den heer van Aalst, is zooals gezegd, niet beperkt gebleven tot het bankiersbe- drijf, maar het zou mij te ver voeren, wilde ik hier alle instellingen en lichamen op sommen, die aan uw stuwkracht hun ont staan te danken hebben. Trouwens, deze werkzaamheden behoorden niet thuis in het bijzondere kader der Amsterdamsche Ban kiersvereeniging, en, wie de Nederlandsche economische geschiedenis der laatste 22 ja ren in zijn geheugen terugroept, zal daarin den naam van Aalst menigmaal, en met eere, geboekstaafd vinden. Wij nemen thans afscheid van u als lei der van do Amsterdamsche Bankiersver eeniging, maar wij weneclien u slecht6 on der voorbehoud toe een otium cum digni- tate. De dignitas juichen wij van harte toe, doch wat het otium betreft, hier veroorloof ik mij een beperking in zoover als ik meen, dat de omstandigheden en verhoudingen, welke de wereld en daarmede Nederland beheerschen, nog zoo moeilijk en onzeker zijn, dat nog menigmaal een beroep zal ge daan worden op wat Treub noemde uw hel deren blik, uw koopmansgaven en uw pus hing power. Ik weet bij voorbaat, dat gij aan zoodanig beroep gevolg zult geven wan neer uw gezondheid zulks zal toelaten. Wanneer ik u dan ook tenslotte toewensch, dat gij nog zeer vele jaren geestelijk en li chamelijk zult mogen blijven wat gij thans zijt, dan doe ik dat ongetwijfeld voor uw eigen geluk en dat van mevrouw van Aalst, uw familie en vrienden, maar dan doe ik zulks mede voor het algemeen belang van ons land en zijn volk. En wanneer gij dan bij Do Nederlandsche Bank zult komen, dan zult gij daar steeds een welkom en gaarne gezien bezoeker zijn, met wien mijn collega's en ik steeds gaarne bereid zullen zijn samen te werken om bet algemeen be lang, dat hij nastreeft te dienen. Mr. L. J. A. Trip. directeur van de Ned. Bank, zich wendende tot dr. van Aalst zei ongeveer het volgende: „Laat rqij beginnen met lo zeggen, dat de Directie van de Nederlandsche Bank het ten zeerste op prijs stelt, in deze vergade ring van de Amsterdamsche Bankiersver eeniging aanwezig te zijn en daarmede in de gelegenheid te zijn, afscheid te nemen van, en hare waardeering kenbaar te ma ken voor den scheidenden voorzitter. Daar aan wil ik vooraf laten gaan onzen geluk wensch aan den nieuwen voorzitter, wiens benoeming ik niet alleen zie als een wel verdiende erkenning van zijn eigenschap pen van objectiviteit, kennis en karakter, die ook de Nederlandsche Bank in haren Commissaris waardeert, maar bovendien als een symbool van de goede verstandhou ding en de aangename samenwerking tus- 'Bchen het particuliere bankwezen en de Ne derlandsche Bank. Dit brengt mij aanstonds tot hetgeen ik in de eerste plaats tot u, hooggeachte heer van Aalst, wensch te zeggen. beeft toch begrepen en doorzien, dat steeds en in het bijzonder in deze moeilijke en abnormale tijden, een goede verstandhouding en een voortdurende en nauwe 6amonwerKing tus- schen de circulatiebank en het particuliere bankwezen noodzakelijk is om de belangen, welke aan beiden zijn toevertrouwd, naar behooren te behartigen. U heeft van den aanvang af, toen ik voor de eerste maal een beroep op uwe medewerking deed, aan dit beroep gevolg gegeven op een wijze, waar van ik hier met de grootste waardeering wensch te getuigen. U heeft uwe krachtige en invloedrijke persoonlijkheid in dieii6t van die samenwerking gesteld en, met de overige leiders van het Nederlandsche bank ;wezen ingezien, dat het hier gold het dié pen van een algemeen belang, het 6teunen van het streven dor Nationale Regeering en der Nederlandsche Bank. Ik heb wel eens van de taak van den bankier de definitie gehoord, dat die taak bestaat in het ver dienen van geld. Welnu, gij hebt door uw werk en uw streven gedemonstreerd, dat daarnaast de plicht voor den bankier be staat om rekening te houden met de alge meene belangen van Land en Volk, om zijn gaven, energie en talenten, zijn invloed en zijn politiek, voor zoover zulks met zijn plicht tegenover zijn bank vereenigbaar is, te richten op het landsbelang. Gij hebt dit in ruime mate gedaan. Hoewel ik mij er nimmer van bewust ben gewce6t, dat gij het verdienen van geld voor uwe Maatschappij hebt versmaad en wie zou u daarvan een verwijt kunnen maken? daarnaast hebt gij zeer groote en zeer gewichtige dien sten aan Amsterdam, aan Nederland, aan het bedrijfsleven in Nederland en Neder* larjdsch -Indic bewezen. Ik mag dit zeggen niet slechts op gezag van anderen, maar ook omdat ik dit gedurende vele jaren, in het bijzonder tijdens de zoo moeilijke cn gevaarlijke oorlogsjaren van dichtbij heb gezien en meegemaakt. Welhaast geen ver gadering, waarin economische cn financiee- le belangen van Nederland behandeld vver den, vond buiten uw tegenwoordigheid plaats en steeds wist gij in die vergadcrin gen, waarin de standpunten vaak scherp tegenover elkaar stonden, door uwe opge wektheid. uwe zeggingskracht, uw helder inzicht, die scherpte weg te nemen en een juiste oplossing te vinden. De scheidende voorzitter dr. C. J. K. van Aalst, dankte in een hartelijke toespraak cl heeren May en Trip voor dc vriendelijke woorden tot hem gericht, alsmede voor het geschenk hem door de leden aangeboden Het geschenk, dat de scheidende voorzit ter bij monde van den heer Paul May werd aangeboden, bestond uit een tweetal antiek zilveren kunstvoorwerpen Receptie dr. van Aalst Naar wij vernemen zal op Vrijdag 29 Jun a.s. na 3 uur in liet gebouw der Nederland sclie Handel Maatschappij te Amsterdam gelegenheid bestaan afscheid te nemen van den aftredenden president dr. C. J K. van Aalst, 0e hedecéamkche landfiasta i doos 20 ct.- tube 40 em 60 ct. 1 Tb o 1 en, 25 Juni. Hedenmorgen kreeg C. J. ruzie met zijn buurvrouw da L. Even later kwam de man van vrouw de L. thuis. Deze ontstak bij het vernemen van de ru zie in woede, wapende zich met een bijl en begaf zich naar h »t huis van den buur man, waar een woordenwisseling ontstond. De L. wilde met zijn bijl J. te lijf. Deze trok een revolver en loste vier schoten op de L., waardoor deze zwaar gewond neer viel. Onmiddellijk was geneeskundige hulp ter plaatse, waarbij bleek, dat do L. in de huik, armen en hoofd was gewond. Zijn toestand was zóó ernstig, dat hij naar het ziekenhuis te Bergen-op-Zoom moest wor den overgebracht. De dader heeft zich bij de politie aangemeld en is in arrest ge steld. Hij beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Morgenochtend zal hij voor den officier van justitie te Breda wor den geleid. GEMEENTEBEGROOTING LAREN. Hoe haar sluitend te maken? Ten einde de begrooting van Laren slui tend te maken werd uit de reserve beschikt over 49.000. Gedeputeerde Staten zijn het daarmede niet eens, zij zijn van meening dat 19.000.— voldoende is en de rest eventueel door belastingverhooging gevon den moet worden. B. en W. van Laren deelen die zienswijze niet, h.i. is het voor Laren niet noodzake lijk de reserves vrijwel intact te houden tot dc belastingen aan den top zijn geko men. Intusschen blijkt uit de nadere belas tinggegevens, dat op andere wijze aan het verlangen van Gedeputeerden kan worden voldaan De rijksinspectie toch heeft nader medegedeeld, dat de opbreengst aan hoofd som Pcrsonecle Belasting inplaats van 6S.000.— geraamd wordt op 70.000.—, idem opcenten 78.000 in plaats van 76.625; de 48 opcenten op de fondsbelas ting blijken nader van 40.320,to kun nen worden verhoogd tot 54.000.— de 30 opcenten van het vorige belastingjaar worden geraamd op 51.000.—, hetgeen voor de begrooting 1934 een opbrengst geeft van 21.000.—. in plaats van de geraamde 12,000.—. Een en ander laat een hoogere belastingraming toe van ruim 25.000.—, zoodat aan het verlangen van Gedeputeerden voor dit bedrag kan worden tegemoet gekomen. Voorgesteld wordt in plaats van 49.000.— een bedrag van 25.000.— aan de reserve te onttrek ken om de begrooting voor 1934 sluitend te maken; deze blijft daarna 112.009. HET HEMELVUUR. Woning afgebrand. Thorn, 25 Juni. Gistermiddag sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de woning van den Heer van Tonnaert alhier. De woning brandde af. Niets kon worden gered. De Heer van T. kon zich door uit het raam te springen, in veiligheid stellen. Te Stampróij brandde de boerderij van de .wed. Hirkels lot den grond toe af. Ook hier kon niets worden gered. Het bezwaar der loonsverlaging voor de verzuimdiensten zal worden onderzocht. De geldende loonregeling tot 1 Aug. bestendigd In de heden gehouden vergadering van do contactcommissie voor het mijnbedrijf werd den directies liet volgende medege deeld: Bij do Zaterdag gehouden bespreking met den rijksbemiddelaar hebben de direc ties en de vakbonden gelegenheid gehad, hun standpunt ten aanzien van de loons verlaging uiteen te zetten. De rijksbemid delaar heeft er bij de betrokken partijen op aangedrongen, nader onderling overleg te plegen. Daarbij heeft hij de aandacht der directies inzonderheid gevestigd op het be zwaar der verzuimdiensten. De directies hebben reeds eerder de moeilijkheden er kond om de loonsverlaging toe te passen op de arbeiders, die werkzaam zijn op de mijnen, waar veel verzuimdiensten voor komen. Zij hebben zich tegenover den rijks bemiddelaar bereid verklaard, de kwestie der verzuimdiensten opnieuw onder het oog te zien en na te gaan. welke maatregelen kunnen worden getroffen, om te komen tot een meer geregeld werk op alle mijnen. In afwachting van dit onderzoek hebber de directies besloten, de thans geldende loonregeling tot 1 Aug. a.s. te bestendigen Zij voegen er aan toe, dat in haar overtui ging dat een verlaging der loonen nood zakelijk is. geen verandering is gekomen. De directies zullen" van het resultaat waartoe zij met bctrekkjng tot de verzuim diensten zullen komen, in den loop van Juli mededeeling doen aan de contact commissie cn hopen alsdan met do vak bonden overeenstemming te hebben verkre gen, omtrent een op 1 Augustus aangaande nieuwe loonregeling. Na deze verklaring is niet veel meer gesproken over de hangen de kwesties, daar deze tot volgende maand is opgeschorst. Do door de R.K. Mijnwerkersbond voor morgen uitgeschreven stemming in de af- deeling om al of niet te staken, gaat in ver band met bovenstaande verklaring niet door. Amsterdam, 25 Juni. Vanochtend is door de justitie te Amsterdam gearresteerd de directeur van het slachthuis te Uithoorn zekere Van D. Hij werd gearresteerd onder vermoeden dat hij door onjuiste keurings verslagen de veeverzekeringsmaatschappij heeft opgelicht. Hem zal oplichting en valschheid in geschrifte worden ten laste gelegd. Bedoelde oplichtingen gaan waarschijn lijk reeds over een geruim aantal jaren. In zijn keuringsverslagen gaf de man veel meer deelen van het gekeurde rund als ondeugdelijk op, dan in werkelijkheid het cval was. Al deze zoogenaamde afgekeurde gedeel ten werden dan door de verzekering ver- :oed, terwijl in werkelijkheid de waardo van het rund normaal bleef. Aan deze truc had dus do eigenaar en naar alle waarschijnlijkheid ook de direc teur een geldelijk voordeel. De man is op last van don rcchter-com- missaris mr. Smit in het Huis van Bewa ring ingesloten. DE „ROBINSON"-INDUSTRIE TE NIJMEGEN. De bouw van fabriek. de nieuwe Zondagmorgen rookten de puinhoopen van de schoenfabriek „Robinson", welke Donderdagnamiddag op „Grocnewoud" te Nijmegen is afgebrand, nog voortdurend. Intusschen heeft de directie der „Robin- son"-industrie met hetingenieursbureau Beltman uit Enschede alweer grootscber plannen ontworpen tot uitbreiding van de rnodelfabriek, welke binnen drie maanden klaar moet zijn. De fabriek zal voorzien worden van een Sprinkler sproei-installa- tie, welke bij een temperatuur van 70 gra den boven nul automatisch do fabriek bij evontueelen brand onder water zet. De di rectie deelde ons mede, dat zij haar pro ductie, welke nu reeds 2000 paar per dag bedraagt, door nog moderner outillage hoopt op te voeren. (Msb.) De rol van den provocateur opzettelijk genegeerd Amsterdam, 26 Juni. Zaterdag j-1 meldden wij, dat de beide Nederlanders Dc Rooy en Bremes in tweede instantie door liet gerechtshof le Berlijn resp. tot drie cn en half jaar cn drie jaar tuchthuisstraf en 6000 en 5000 mark boete zijn veroordeeld wegens ecu poging tot het smokkelen van deviezen. De preventieve hechtenis is niet in mindering gebracht. Zooals men weet waren de beide Neder landers naar Berlijn gegaan op instigatie van een zekeren dr. Samter, ecu lier ijnscl advocaat, die tijdelijk te Amsterdam woon achlig was. Juist toen de Amsterdamsche politie don man wilde arresteeren, was de vogel gevlogen. De beide Hollanders, die in goed vertrou wen naar Berlijn gingen, liepen in den val door Samter opgezet, cn werden gearres teerd. Naar aanleiding van deze terechtzitting cn het verbazingwekkende vonnis, hadden wij een onderhoud met den Amsterdam schcn advocaat mr. J. A. van Baren, die de beide Hollanders bijstond. Op de zitting, welke hij geheel bijwoonde, kon hij echter, als Hollander, het woord niet voeren. Dc zitting, zoo vertelde mr. van Baren duurde van 9 uur tot 's middags half vier. Uitvoerig zijn de feitelijke omstandigheden behandeld en speciaal werd getracht te we ten tc komen, wat de bedoeling van de verdachten was. De nadruk werd gelegd op de vraag in hoeverre het de bedoeling was geweest om het geld over de grens te bren gen De president was buitengewoon scherp en gaf onomwonden blijk niet veel belang to hechten aan de verschillende mededce- 'ingen, dat dc verdachten op instigatie van Ir. Samter de transactie voor wettig had- Jen gehouden. De officier sprak zelfs van .tijd verknoeien" en „lichtvaardig inge steld hooger beroep". Vooral verdachte De Rooy moest liet ont gelden, omdat hem de leidende rol werd toegedacht oh omdat hij als ex-bankbeamb 'c geacht werd op do hoogte tc zijn van wat wel cn niet mocht. Een nadeel voor de ver- Jachten was, dat zij bij liet voor-onderzoek wellicht onder invloed van do niet ''inn»?r« ondervragingsmethode meer hadden verteld over hun bedoelingen, dan I voor hen was. Wel probeerden ze thans de oorzaak daar van te vindon in het feu dat zo de Duit- •che taal niet goed machtig waren en dus verkeerd waren begrepen, doch dit werd liet geaccepteerd. De verdachten werden vervolgd op grond van artikel 18 van de deviezen-verordening, 'u-a"1!tens welke in verband met artikel 36 strafbaar gesteld wordt het zonder toestem ming beschikken over een door verkoop van con buitcnlandsch bezit zijnde Duit- sclie effecten ontstane vordering. Deze toe stemming is alleen dan niet noodig. wan neer het effectenbezit in buitenlandsche handen was overgegaan vóór 1 November 1931 cn dus z.g. oud bezit betrof of wanneer de opbrengst onmiddellijk op Sperr-conto zou worden gestort. De verdachten heriepen zich erop, dat dc door hem verkochte stukken waren zooge naamde „witte stukken", in beurskringen naar zij op grond van Samter's voorlichting meenden, zonder meer geoorloofd was. Deze meening was onjuist, hun handeling was als zoodanig inderdaad strafbaar, mits opzettelijk begaan. Zou er dus aan de reis van verdachten niets zijn voorafgegaan, dan was er iets voor tc zeggen, dat straf moest worden op gelegd. In verband met de rol van dr. Sam ter verandert dc heelo zaak echter van as pect, daar de elementen, die de handelin gen tot een strafbare zaak maken allemaal waren weggevallen. I-Iet treurige van de beslissing in hooger beroep is nu. dat men de rol van dr. Samter opzettelijk heeft ge negeerd, Elke poging van do verdediging om duidelijk tc doen uitkomen, dat de ver dachten in handen van een agent-provoca teur waren gevallen en daarom ingevolge van verschillende Duitsche rechterlijke be slissingen niet strafbaar konden zijn, werd verijdeld, doordat de getuigen, die over de rol van Samter opheldering hadden kunnen geven, met toestemming van den rechter weigerden daarover iets te verklaren. Bij vonnis spreekt dan ook nauwelijks over Samter, maar doet hot voorkomen, alsof het hier een gewone door de verdach ten opgezette „Scliieber-affaire" betrof, die niet was gelukt door de slimheid van de betrokken autoriteiten. Openlijk gaf de Duitsche rechter toe een afschrikwekkend voorbeeld te willen stel len. Dc tijd van den Ouden Frits, die zelfs het hoofd moest buigen voor hot gezag van cle Berlijnsche rechter ligt wel ver achter ons. Welke plannen hebben de verdachten thans? Zij willen revisie aanvragen in de wel licht ijdelo hoop dat de hoogste Duitsche autoriteiten meer aandacht aan dc talrijke argumenton zullen schenken, die vrijspraak voor het ten laste gelegde niet slechts mo gelijk. doch zelfs gebiedend noodzakelijk maken. Is er een mogelijkheid, dat onze volks vertegenwoordiger cn onze minister van buitenlandsche zaken zich met deze zakon bemoeien om deze landgenooten, die zwaar moeten boeten te helpen? Zeer zeker zal ik mij nog deze week persoonlijk tot den Minister zelf wonden, om te trachten op deze vraag een beves tigend antwoord te krijgen. Ook de Duitsche verdedigers en vclo an dere Duitschcrs waren zeer verontwaardigd over dit met hot rechtsgevoel strijdend© vonnis, aldus eindigde mr. van Baren ons gesprek. Voorkoming van het feit dat particuliere ondernemingen gebruik maken van de trekking Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van do wet tot regeling van de Staats loterij, aan de Memorie van Toelichting waaraan het volgende wordt ontleend: Door verschillende particulieren on ven nootschappen worden loterijen of zooge naamde premieleeningen georganiseerd, waarbij voor de toekenning van prijzen of premién gebruik gemaakt wordt van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij. Dc minister acht een zoodanig gebruik van de door den Staat georganiseerde trekkingen door particuliere ondernemin gen niet toelaatbaar, onverschillig of de loterijen al dan niet in strijd zijn met de bepalingen van de Loterijwet 19U5. Het wetsontwerp beeft do strekking een dergelijk gebruik te verbieden. Van deze gelegenheid wordt voorts ge bruik gemaakt'een aanvulling aan te bren gen in artikel 2 der wet, tengevolge waar van het mogelijk is het aantal zoogenaam de klassikale loten, welke door het publick niet worden gewenscht, tot een kleiner be loop din dc helft te doen uitgeven. PORTEFEUILLE OVERDRACHT AAN ECONOMISCHE ZAKEN. 'sGravenhage, 25 Juni. Hedenmid dag om twee uur heeft de minister van Economische zaken ad interim Dr. II. Colijn, de portefeuille overgedragen aan den nieuwen minister van economische zaken Mr. Steenberghc. Heden geëtaleerd MAHONIE SLAAPKAMERAMEUBLEMENT en NOTEN EETKAMERAMEUBLEMENT BEZOEKT ONZE TOONZAAL EN 18 MODELKAMERS. BEEKENST. LAAN 10 OPGER3CHT 1909 BRAND DOOR DEN BLIKSEM. Almelo, 25 Juni. Hedenmiddag heeft boven Almelo een kort, doch hevig onweer gewoed, tijdens hetwelk de. bliksem in sloeg in de hoeve van den landbouwer J. H. Kleisen, terwijl het gezin aan tafel zat. In het huis ontstond een begin van brand, dat evenwel spoedig gcblusclit kon worden, doch een groote schuur ging in do vlam men op, waarbij 21 varkens in de vlammen omkwamen. Groote voorraden hooi en stroo benevens gereedschappen verbrandden. De brandweer van Almelo moest zich bepalen tot het voorkomen van uitbreiding van den brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. ONDER EEN VRACHTAUTO. Rotterdam. 25 Juni. Hedenmorgen is de 49-jarige schilder N. C. van Duyl toen hij wilde oversteken vóór een vrachtauto langs, op den hoek van de Wijnstraat en de Vischsteeg, door den wagen gegrepen. Een wiel ging hem over de borstkas. Met zware inwendige kneuzingen en in bewus- teloozen toestand is hij in zeer zorgwokken- den toestand in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. „Ik zal je leeren om met mijn dochter te flirten „O, alstublieft. Ik heb er tot nu toe niet veel succes mee." (Happy Mag.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6