J.A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 BeldanopNo.42 VERBINDENDE KRACHT VAN ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN EEN WETSONTWERP INGEDIEND HET RISICO VAN DEN JOURNALIST EEN BRANDWEERBRUG DINER TER EERE VAN PRINSES JULIANA GEVESTIGD 1878 - UTR.STR. 17 TEL. 145 BEROEPSKEUZE NA H.B.S. EN GYMNASIUM DE N.C .J.V. EN DE JEUGDIGE WERKLOOZEN Hebt U een Taxi of Auto noodig? HUMORHOEKJE De regeering meent dat zij zich niet meer afzijdig kan houden Ingediend is een wetsontwerp inzake ver bindende kracht van ondernemersovereen komsten. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De bijzondere positie van het Nedcrland- sche bedrijfsleven maakte het mogelijk, dat do Regcering zich langen tijd van ingrijpen in de vrije regeling der onderlinge verhou dingen van ondernemers ten opzichte van productie en afzet onthouden kon. In dezen toestand is gedurende de laatste jaren in verschillend opzicht belangrijke wijziging gekomen. Voor menigen gevestig- den bedrijfstak kwam het tijdvak van ex pansie, aUhans voorloopig, ten einde Hier hebben buitenlandschc invoerbeperkingen en de opkomst van nieuwe concurrentie uit jonge industrielanden niet een aanzienlijk lager levenspeil een gedeelte van het marktgebied doen verloren gaan, waardoor op het overblijvend afzetgebied en met na me op de binnenlandsche markt de concur rentie tot groote felheid is aangewakkerd. Ginds is het de invloed van de langdurige crisis welke vooral in de productiemid delindustrie ernstige storingen heeft ver oorzaakt waardoor de afzet sterk is ach teruitgegaan en de mededinging zoodanige vormen heeft aangenomen, dat algeheele ontreddering dreigt. Elders zijn rationalis me en concentratie zoover doorgevoerd, dat zelfs bij gelijk gebleven afzet een belangrii- ke overcapaciteit bestaat, die onder den druk der hooge vaste kosten in .plaats van tot inperking der productie tot een verdere overvoering van de markt leidt, waardoor de rendabiliteit wordt vernietigd Deze en dergelijke verschijnselen hebben in verschillende bedrijfstakken een sterke behoefte doen ontstaan naar regeling der onderlinge concurrentie, b v. door het bren gen van ecnige uniformiteit in d? verkoops- voorwaarden. liet voorschrijven van mini mum-kwaliteiten. het invoeren van een ze kere arbeidsverdceling in productie en dis tributie. het tegengaan van prijsbederf en Aan overmatige investaties Werd de be hoefte aan dergelijke regelingen hier en daar reeds eerder levendig gevoeld, thans is zij in bepaalde gevallen tot een noodtoe stand geworden, die vrij algemeen als zoo danig wordt erkend en in verschillende bedrijfstakken liet moeren ljel der betrok kenen bereid heeft gemaakt tot samenwer king te besluiten. Bij herhaling doet zich echter het ver schijnsel voor. dat het tot stand komen of ten uitvoer leggen v«m overeenkomsten, als bovenbedoeld, afstuit op den onwil van enkelen, die, van het n;t van samenwer king niet overtuigd, niet tot het prijsgeven aan eenige vrijheid bereid zijn. Bij de be moeiingen. die het Departement van Eco nomische Ziken doorloopend met tal van bedrijfstakken heeft, kon meer dan eens worden vastgesteld, dat voor een dergelijk afzijdig blijven elke redelijke »rrand ontbrak of althans, dat de bezwaren, tegen toetre ding ingebracht, niet onoverkomelijk waren. Niet zelden werd van de zijde der tot sa menwerking bereidwilligen op de Regce ring een beroep gedaan om het ovcrgeblc ven verzet te helpen overw innen. Op grond van het aanhangige wetsont werp tot wijziging van de Landbouw-Crisis- wet hoopt de Regeering binnenkort over de bevoegdheid te beschikken om op het door dio wet bestreken gebied toetreding tot or ganisaties verplichtend te stellen. Daaron der vallen, behalve land- en tuinbouw en visscherij, ook enkele landbouwproducten verwerkende industr;een en de op den land bouw steunende handel. Op liet overige ge bied van handel en nijverheid zijn de voor waarden voor vrijwillige organisatie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische bedrijfstakken en kan dan ook met minder verstrekkende bevoegdheid worden vol staan. Hierin bedoelen de eerste artikelen van het onderhavige wetsontwerp te voor zien door de mogelijkheid te openen, dat vrijwillig aangegane verplichtingen tot sa menwerking tusschen personen, die een be drijf uitoefenen in ecnigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin. onder bepaalde voorwaarden algemeen verbin dend worden verklaard De Regeering verwacht, dat deze bevoegd beid. waarvan zij zich voorstelt slechts ge bruik te maken, wanneer andere dcugde'ij- ke middelen falen, haar in staat zal stellen, aan het streven naar gezonde economische samenwerking don noodigen steun en lei ding te geven, indien daartoe in do be trokken bcdrijfskringen een ernstige wensch bestaat. Daarbij zal zij er zorgvuldig voor waken, dat de in het algemeen belang en tot be houd van het Nederlandsche concurrentie vermogen noodige aanpassing niet wordt geschaad, integendeel, waar noodig, wordt bevorderd en dat de belangen der consu menten terdege zullen worden ontzien. Nog in ander opzicht dan hierboven ge schetst, hebben de omstandigheden, waar onder het Nederlandsche bedrijfsleven werkt, belangrijke verandering ondergaan. Met betrekking tot verscheidene artikelen n.l. is de toegang tot de eertijds vrije Ne derlandsche markt thans aan zekere beper king onderworpen. Dit schept voor de bin- nenlandscho producenten voorwaarden, die Qunstig zijn voor pogingen tot marktte- heersching ten nadeele der consumenten. Bovendien moet aan de schadelijke werking van reeds bestaande monopolies thans, in verband met de verminderde koopkracht, grooter gewicht worden toegekend dan eer tijds noodig was. Aan de zoo gewenschte gelijkmatige aanpassing van de verschil lende kosten en prijzen aan een lager le vensniveau kunnen monopolistische afspra ken, met name in beschutte bedrijven, ern- tig in den weg 6taan Daarom is het van de grootste beteekenis dat de Regeering de bevoegdheid krijgt om dergelijke afspnken te doorbrek.cn. Art. 5 van dit wetsontwerp kornt hieraan tegemoet. Het bereik der hier voorgestelde bevoagd- heden strekt zich uit lot regelingen, gelrof fen door en tusschen personen, dio een be drijf uitoefenen in eenigen tak van nan «el Df nijverheid in den ruimsten zin. of daar bij betrokken zijn Onder liet laatste gedeel te dezer omschrijving zal men ook moeten rekenen de scheepvaxrt. De Maatschappij tot behartiging der Nationale Scheepvaart- belangen (B E.N.A.S.) beeft, behalve haar taak in zake financiering, mede ten doel samenwerking te bevorderen tusschen scheepvaartmaatschappijen: het laat zich denken, dat ook op dit eohiod nog meer tot stand zon kunnen worden gebracht. Zoo noodig zou dan ook in dit. opzicht van de bevoegdheden, in dit wetsontwerp voorge steld, een nuttig geb'-uik kunnen worden gemaakt. Zoowel de verbindendverklaring van art. 2 als de onvorbindendverklaring van art. 5 zullen slechts betrekking kunnen hebben op bedingen en besluiten, economische ver houdingen betreffende Voor bedingen en besluiten waarvan het doel ligt in de ».o- ciale verhoudingen van den betreffendm bedrijfstak gelden de bepalingen van dit wetsontwerp niet Uiteraard treedt hel dos ook niet op het terrein van het Vraagstuk van de verbindendverklaring van collect.e- ve arbeidsovereenkomsten. Verdrinken bij een kanotocht opgevat als bedrijfsongeval De centrale raad van beroep voor de on gevallenverzekering heeft onlangs een prin- cipieele beslissing gegeven ten aanzien van den omvang van liet risico van den jour nalist. Het betrof den verslaggever van een provinciaal blad, die in opdracht van zijn redactie op stap was in de provincie en van dien tocht een verhaal zou doen in zijn blad. In Blokzijl aangekomen kwam hij op het. denkbeeld om aan zijn tocht door de provincie een tochtje naar Schokland tc verbinden. Van dit voornemen gaf hij tele fonisch kennis aan do redactie, dio geen bezwaren opperde. 1-Iij stapte in een... kano en verdronk op bet meer Flevo. De rijksverzekeringsbank weigerde uitkeering, rncenende dat het ongeluk den getroffene niet was overkomen in verband met de dienstbetrekking. De raad van beroep ken de uitkeering toe. Hij overwoog, dat de op dracht aan getroffene met betrekking tot zijn tocht niet nauwkeurig omschreven was en de uitbreiding van den tocht naar Schokland niet buiten dio opdracht om ging. te minder omdat hij van zijn voorne men had kennis gegeven en men geen bezwaar had gemaakt. Daarom moest die tocht geacht worden in dienst van de werk geefster te zijn geschied, ten behoeve van zijn werkzaamheden als journalist, wicn nu eenmaal in verband met den aard van zijn werk meer bewegingsvrijheid dan aan andere ondergeschikten wordt toegekend. In hoogcr beroep stelde de rijksverzoke- ringsbank, dat het zonder opdracht van werkgeefster met een kano naar Schok land varen neer kwam op zich in verre gaande roekeloosliheid blootstellen aan ge varen waarvan men zelf hel risico maar moet dragen. De centrale raad, die tegenwoordig bij zonder streng is bij de beoordeeling van de vraag of een getroffene op weg van en naar zijn werk zelf de bijzondere gevaren niet heeft geschapen (bijv. door overtreding van de verkeersvoorschriften of door particu liere bezigheden onderweg) wilde in dit geval niettemin van het betoog van het bankbestuur niets weten en bevestigde de uitspraak van den raad van beroep onder overneming van de gronden. Dus werd de belaas mislukte kanotocht naar Schokland voor den journalist als ongeluk in den zin van de ongevallenwet aanvaard, wat voor de journalisten, die dagelijks uit hoofde van hun bijzonder beroep aan bijzondere geva ren blootgesteld zijn tot op zekero hoogte een bcruststelling kan vormen. (N.R.C.) DE POSTVLUCHTEN. Amsterdam, 2G Juni. Donderdag morgen 28 Juni a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig de „Rijstvogel" van Amsterdam naar Bata via vertrekken. De bemanning van dit toe stel zal bestaan uit de heeren I. W. Smir noff. eerste bestuurder, F. M. Stork, tweede bestuurder, C. Bruynesteyn, werktuigkun dige en M. Koopman, radio-telegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk morgen, Woensdag te Amsterdam zijn. KINDERMISHANDELING. Ontaard ouderpaar. Reeds eenigen tijd 6tond de 43-jarige ar beider A. N. t3 Otten bij de gemeente-politie onder verdenking van kindermishandeling, docli zekerheid had rr.en daaromtrent niet Het was bekend dat N. zijn 9-jarig zoon tje gebruikte voor het verrichten ven zwaar werk, terwijl de kleine een zeer slechte ver zorging genoot. Zondagmorgen omstreeks 6 uur hoorden de buren wederom een klagend gehuil en pijnlijk geschreeuw, dat zoo erg werd, dat de gemeente-politie er mede in kennis werd gestold. Thans kwam vast te 6taan, dat het lichaam bedekt was met blauwe plekken en builen en dat verder ermen, polsen, han den en ooren ontvellingen en bloedende wonden vertoonden, die, zooals het genees kundig onderzoek heeft uitgewezen, op ge- weldadige wijze waren toegehracht. Volgens ooggetuigen werd de kleine meer malen mishandeld met een stok, welke de moeder, die gebrekkig is, bij het loopen noodig heeft. De mceder zelf verzette zich nooit tegen deze mishandelingen, maar hielp zeer vaak mede. N verklaarde, dat de kleine dikwijls on deugend was en alleen door lichamelijke kastijding tot rede te brengen was. Proces-verbaal is opgemaakt wegens kin dermishandeling. (N. R. Ct.) Middel om bij branden de verkeersslagnatie op le heffen Amsterdam, 26 Juni. „Het rij- en tramverkeer was geruimen tijd gestremd". Een dergelijke zin komt herhaaldelijk voor in do verslagen over branden. De stremming van het verkeer is dan noodzakelijk geweest, omdat de brandslan gen dwars over de straat moeten gelegd worden. Dit heeft de brandweercommandant de heer C. Gordijn Jr. doen zinnen of aan die stagnatie van het verkeer bij brand niet tegemoet kon worden gekomen of zooveel mogelijk een einde kan worden gemaakt. Hij heeft deze oplossing gevonden, zoowel voor het rij- als het tramverkeer. Met deze vinding is hedenmorgen cp den Amsteldijk een proef genomen, die men als geslaagd mag beschouwen. Om het tramverkeer gaande te houden wordt op de rails een brug gelegd van ijzer die slechts een verhooging heeft van de dikte van een brandslang. De beide hulp rails zijn verbonden door stangen en slui ten met bouten precies op de rails. Acht slangen van verschillende dikte kunnen op deze wijze dwars over de straat gelegd wor den en het tramverkeer kan voortgang hebben, terwijl de brandblussching geen stagnatie ondervindt. Evenzoo gaat het met het rijverkeer. Op de straat wordt een der gelijk toestel, dat in het midden van hout en aan den kant van ijzer is, op den weg geplaatst. Er onder door gaan de slangen van de brandweer. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten onder wie de wethouder van de brandweer, de heer Jac. Rustiger werd een proef geno men. De drijvende spuit Jan v. d. Heyden pompte het water uit den Amstel bij de Berlage-brug op en voerde het onder de nieuw uitgevonden brug in een achttal slangen door. Het verkeer ging zonder eenige stagnatie voort. Een talrijk publiek woonde de proefneming bij. Het ls de bedoeling, dat èn de brandweer èn de tram dergelijke toestellen in voorraad hebben om bij voorkomende gevallen tc plaatsen. Zij nemen weinig ruimte in, om dat ze uit elkaar genomen kunnen worden. Londen, 26 Juni. (V.D.) U.K.H. Prinses Juliana heeft aangezeten aan het diner, dat hedenavond te barer eere is aangericht in de Nederlandsche legatie te Londen. Tot de veertig gasten behoorden de prins van Wales, de graaf en do gravin van Athlone, de hertogin van Northumerland, de markies en de markiezin van Anglesey, prins en prinses Otto von Bismarck, mr. J. .T. B. Bosch- ridder van Rosenthal, gc- zantschapsraad, en mevrouw van Rosen thal, baron Baud en do heer F. B. s' Jacob, handelsattaché. De gasten werden verwelkomd door Hr. Ms. gezant jhr. mr. R. de Marees van Swinderen en mevrouw, zoomede hun dochter mevrouw Hoyer Millar. De prins van Wales en andere koninklij ke gasten zaten met den gastheer en de gastvrouw aan een tafel, welke was ver sierd met rozen die in zilveren vazen wa ren geplaatst. Na het diner had een ontvangst plaats gevolgd door een bal in de bovenzalen van het gezantschapsgebouw, welke schitterend waren versierd met riddersporen, horten sia's en rozen. BOManmeimes ZWERVER VERDRONKEN. Som er en, 26 Juni. Hedenmorgen vroeg vonden arbeiders langs de Zuid Willems vaart onder de gemeente Someren de sok ken, schoenen en jas van een mansper soon. Zij vermoeden dat iemand in de buurt aan het visschen was. Toen zij ech ter tegen den middag de kleeren nog op dezelfde plaats vonden liggen, dachten zij aan een ongeluk en waarschuwden den burgemeester. De politie is toen onmiddel lijk met dreggen begonnen en hedenmid dag om half drie werd een lijk opgehaald. Het bleek te zijn de 57-jarige zwerver-koop man P. J. Jansen, wonende tc Helmond. Vermoedelijk heeft de man zijn voeten willen wasschen. en is daarbij te water ge- Taakt. per flesch f 1.45, per anker f 58. Bezint eer gij begint Men schrijft ons: Dc eindexamens zijn weer aan den gang, op vele plaatsen zijn zij al afgcloopen. De vraag: „Wat nu" houdt vele ouders en kin deren bezig. Ieder jaar wordt deze vraag moeilijker te beantwoorden. ,IIet is overal vol", luidt het telkens weer. Het resultaat is vaak dat de kinderen, wier ouders het maar eenigszins kunnen betalen, of die een studiebeurs kunnen bemachtigen een uni versitaire of soortgelijke vakstudie begin nen. Dikwijls vergeet men zich voldoende af te vragen of ze er hierdoor na verloop van 6 of 7 jaar studie beter aan toe zullen zijn cn laat men na de vooruitzichten in dit vak behoorlijk na te gaan Want het is zeker niet juist, dat liet er tegenwoordig tóch niet op aan komt wat men begint. De beroepen, welke men na beëindiging van de verschillende vakstudies kan uit oefenen, worden onder scheiden in vrije cn niet-vrije beroepen. Vrije beroepen zijn b.v. die van arts cn advocaat. Zooals van zelf spreekt dalen de inkomsten van deze gestu deerden als hun aantal toeneemt. Dat het aantal artsen cn meesters in de rechten momenteel zeer groot en het gemiddelde inkomen van de jongeren zeer laag ls, mo gen wij wel als bekend veronderstellen. Ook van dc vooruitzichten van de inge nieurs is men voldoende op de hoogte. Het blijkt echter herhaaldelijk, dat over de niet-vrije beroepen veel minder bekend is en speciaal over dat van leeraar. In deze beroepen zijn slechts een bepaald aantal plaatsen beschikbaar cn het overschot moet iets anders beginnen. In de meeste vakken van leeraar bij bet M.O. en V.H.O. bestaat er reeds een zeer groot overschot. Hoe groot dit precies is, valt niet gemakkelijk te zeggen Een ty pisch verschijnsel van dezen tijd i6 de op richting van dc Vereeniging van Werkzoe kenden met volledig Middelbaar Onder wijs bevoegdheid, afgekort We. M.O. (secretariaat Harenmakersstraat 15, Zaan dam). Het ledental van de We.M.O., die nog geen jaar bestaat, neemt geregeld toe. Momenteel zijn er nog slechts een 280 le den. Let men op het aantal sollicitanten naar kleinere leeraarsvacatures (waarbij dus geen leeraren zijn. die een behoorlijke betrekking hebben) houdt men rekening met het feit, dat sommigen niet meer sol- liciteeren, omdat zij den moed al verloren hebben, dan schijnt een taxatie van 800 werkzoekenden niet overdreven Het aantal kan echter ook grooter zijn. Uit dc statis tische gegeven, die over dc inkomsten van de We. M.O.-leden verzameld zijn, kan men concludecren. dat dc meesten blij zijn. als zij het, veelal door privaat lessen, tot een inkomen van f 50.— per maand brengen Betere vooruitzichten bij het onderwijs zijn er momenteel niet. Do overheidsmaat regelen gaan nog steeds in de richting van inkrimping van het leerarencorps, en de stroom van afstudeerenden zal de eerste ja ren zeker niet verminderen. Vrouwelijke leerkrachten worden aan de H.B.S. en het Gymnasium practisch niet meer geplaatst, alleen nog maar aan de 6teeds zeldzamer wordende meisjesscholen. Voor een eenvou dige kantoorbetrekking geeft men de voor keur aan iemand, die pas eindexamen ge daan heeft, boven een doctorandus of doc tor in de wiskunde of in de Biologie. Wie thans een lange en dure vakstudie in één der overvoerde richtingen wil begin ncn, moet dat uitsluitend doen uit liefde voor dat vak Hij moet echter ook rekening houden met het nuchtere feit, dat de mensch van de wetenschap alleen niet kan leven en moet er op voorbereid zijn, dat het na beëindiging van zijn studie nog jaren duren kan. vóór hij een behoorlijk bestaan heeft. Begaafde jongelui dienen dan ook zeer voorzichtig te zijn met het aanvaarden van een studiebeurs. Verschillende afge studeerden die een studiebeurs genoten, vcrkcercn nu in nood. Een jongmensch dat begaafd maar arm is, zal zeer zeker ook in de toekomst een bevredigend bestaan kunnen krijgen, maar hij grijpe niet le hoog. Gaan studeeren beteekent niet meer automatisch in een geëerde positie komen Gaan studeeren beteekent thans: gaan on dervinden dat het levan moeilijk en hard is. Vooral komt het daarom aan op karak ter. Wie geen sterk karakter heeft, die moet niet gaan studeeren, want hij heeft 90 pet. kans financieel en moreel onder te gaan. Het verdient aanbeveling, alvorens een richting te kiezen, eerst inlichtingen in te winnen bij den vroegeren directeur of rec tor, of één der vroegere leeraren. In ieder geval: „Bezint eer gij begint." DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. M ij n s h e e r e n 1 a n d, 26 Juni. Heden morgen is mej. A. H., toen zij den provin cialen weg wilde oversteken, door een vrachtauto van de Vereeniging bronnenbe- lang uit Dordrecht aangereden. Ernstig ge wond werd zij opgenomen en naar het zie kenhuis Eudocia te Rotterdam overge bracht. R. LACH DE BERE. y Te Den Haag i6 op 52-jarigen leeftijd overleden de gewezen officier van gezond heid der Koninklijke Nederlandsche Marine R. A. F. Lacb de F.ére, laatstelijk Inspec teur van het Inspectiekantoor te Batavia van den Dienst der Volksgezondheid voor West-Java. Eenige maanden geleden heeft de heer Lach do Bère Indië met verlof verlaten. De thans ontslapene was in Indië een bekende persoonlijkheid op medisch ge bied. Werken leerkampen te Zeist en Nunspeet Ook dit jaar heeft de Nederlandsche Christen-Studentcn-Vereeniging haar ter reinen weder beschikbaar gesteld voor de werk- en leerkampen voor jeugdige werk- loozen en in samenwerking met het Chris telijk Nationaal Vakverbond organiseert zij tuschen 28 Mei en 7 Juli te Zeist zes en te Nunspeet twee kampen, elk durende een week, in welke kampen samen vier honderd jongens plaats kunnen vinden. In den nazomer volgen er dan nog een paar kampen bij het Mosterdveen te Nunspeet. Als hoofdleiders dezer kampen treden ach tereenvolgens op Ds. II. A. Wiersinga, Ds. A. Blanson Hcnkemans, Ds. G. Bos, Ds. H. J. F. Wesseldijk, Ds. J Verkuyl, Ds. G. J. de Geus, Ds. K. O. Finkcnsieper en Ds. W. A. Wiersinga. terwijl vanwege het C.N.V. met de practische leiding belast waren de heeren Z. Bras Jr., G. II. Hordijk, J. Wind, C. van Baren Jr., A. S Boone. H. A. Spoel- stra, K. de Boer en W. L. Kooyman. Ver der zijn er in elk kamp als tentleiders vier of vijf studenten en evenveel leden van het vakverbond. Des morgens van kwart over zeven tot kwart voor twaalf wordt er gewerkt, ter wijl na de middagrust de sport aan de beurt komt. Des avonds worden er refera ten en toespraken gehouden. Als werkobjecten voor de ochtenden stonden ditmaal op het programma het verbeteren van een der kampterreinen, het inrichten van een nieuw terrein, het ma ken van een openluchtvergaderplaals, en velerlei klein werk, zooals het maken van banken en dergelijke. De voor deze kampen benoodigde gelden worden voor een vierde gedeelte gevonden uit een subsidie van het Nationaal Crisis Comité, terwijl een ander vierde gedeelte door het Chr. Nat Vakverbond gedragen wordt. De resteerende helft wordt door de leden en oud-leden der N.C S.V. bijeenge bracht. DE TENTOONSTELLING TE TILBURQi Aangezien de minister-president Dr. Co- lijn a.s. Donderdag in dc Eerste Kamer aanwezig moet zijn, cn dientengevolge ver hinderd is de industrieelc tentoonstelling te Tilburg te openen, zal in zijn plaats de minister van economische zaken Mr. Steen- berghe de openingsrede houden. Da's me ook wat moois, Kees Daar gaat liij al en me kuchie is nog an boord (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6