B RINTEL De onderhandelingen met Japan KLÉEDIMC, STOFZUIGER BETALING VAN AB0NNEMENTS- GELDEN PER GIRO Het Nederlandsche standpunt DE WERELDSPELEN VOOR VROUWEN MEJ. ROLLIN WINT Radioprogramma Onze Postvliegers onderweg B. SCHOOLEMAN ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD De Japansche nota eveneens gepubliceerd Batavia, 26 Juni. (Aneta). H( *enmor- gen vond de eerste besloten bijeenkomst plaats der Japansche en Nederlandsche de legaties voor de handelsbesprekingen tus- schen beide landen, waarbij een tweetal nota's, die tevoren waren gewisseld een punt van bespreking vormde. In dezo nota's was het standpunt van beide delegaties ver vat. De discussies zullen morgen worden voortgezet. Het Nederlandsche standpunt. Aneta verneemt dat de algemeene ge zichtspunten waardoor de Nederlandsche delegatie zich volgens haar aan de Japan sche delegatie aangeboden nota bij de in gang zijnde onderhandelingen laat leiden, als volgt kunnen worden samengevat: „In de jaren van het normale handels verkeer vormde de uitvoer van Indische producten tot stijgende hoeveelheid en naar een toenemend aantal landen de rugge- graat van het economisch leven van Ned. Indië. Deze uitvoer 6chiep toenemende koopkracht onder alle klassen der bevol king en daarmede een stijgende vraag naar buitenlandsche fabrikaten. Deze ontwikke ling was mogelijk geworden doordat de Re geering van Ned. Indië sind6 het midden van de negentiende eeuw een economische politiek volgde, welke allo landen toestond om op ruimeren voet dan practisch in ecnig ander land vrijelijk deel te nemen aan do ontginning der natuurlijke x hulp bronnen van Ned. Indic. Een groote ver scheidenheid van buitenlandsche firma's cn bedrijven, evenals een toenmend aantal immigranten, van welke de Japanners een stijgend deel uitmaakten, maakten een ruim en winstgevend gebruik van de hier te lande bestaande mogelijkheden. Alle vor men van economische werkzaamheden, im port, export, kapitaalbelegging en scheep vaart toonen de gevolgen dezer situatie. Na den oorlog en in het bijzonder gedu rende en na de economische depressie, wel ke in 1929 aanving, heeft deze algemeene situatie zich volkomen gewijzigd. Het eene land na het andere poogt de toenemende crisis-moeilijkheden te overwinnen door tal van vormen van ingrijpende crisis-moei lijkheden te overwinnen door tal van vor men van ingrijpende protectie, zooals ta rieven, invoerverboden, contingcnteeringen, monetaire maatregelen, enz. Meer en meer wordt de wf-pldmarkt opgedeeld in beslo ten nationale markten, geheel in de macht van verschillende regeeringen, die hun im porten trachten te hantccren ten behoeve hunner eigen productie, dan wel ter bevor dering van eigen export. Hierdoor ziet Ned. Indië zich geplaatst tegenover het feit dat het beginsel van com pensatie of ruilhandel zich snel over de wereld verbreidt, waardoor alle landen waarheen Ned. Indië tot dusver exporteerde gedreven worden een import-politiek te volgen, welke 6treeft naar reserveering der eigen import in de eerste plaats voor lan den, welke nog in staat zijn een markt voor de eigen industricclc producten te ver schaffen. De algemeene doelstelling onzer politiek welke geleid heeft tot internationale deel neming in alle economische belangensferen, blijft voor en na dezelfde, maar in de ver anderde wereld van vandaag hebben de oude methoden geheel gefaald om dit doel te bereiken of zelfs maar te handhaven. Nieuwe maatregelen zijn noodig geworden. Alleen Regeeringsinmenging teneindo de importbelangcn der verschillende landen af te wegen tegen hun beteekenis als koo- pers en consumenten der Indische produc ten. kan Ned. Indië beschermen tegen de 1 dreigende gevolgen van isolatie in het in ternationaal verkeer. Het doel der thans aangevangen confe rentie kan dan ook onder twee hoofden worden samengevat: ten eerste, een onder zoek naar invoer en uitvoer cn hun onder linge verhouding en de verbetering der handelsbalans, ten tweede een gedachten- wisseling omtrent de door de Ned. Indische Regeering genomen of te nemen maatrege len, die beoogen de internationale samen werking in de Indische productie en den Indischen handel over het gehcele veld van het economisch leven ook in de toekomst mogelijk te maken." De Japansche nota zal niet voor morgen worden gepubliceerd. De Japansche nota. Batavia, 26 Juni. (Aneta). De nota der Japansche delegatie, die in tegenstelling met de eerder uilgesproken verwachting, toch nog heden werd gepubliceerd, bevat vier punten Ten eerste. Ofschoon Nederland ge rechtigd is Ned.-Indië te reserveeren voor den import van goederen, gemaakt of voort gebracht in Nederland, en tot het nemen van maatregelen voor de bescherming der Ned.-Indische industrie, moet worden aan genomen dat bij de uitoefening der Ned.- Indischc industrie, moet worden aangeno men dat bij de uitoefenng van dit recht ten volle rekening zal worden gehouden met alle bestaande omstandigheden, cn dat bil lijke en faire maatregelen worden geno men. Ten tweede. Teneinde de economi sche relaties tusschen Japan en Ned.-Indië te bevorderen, wordt het noodzakelijk ge acht dat pogingen zullen worden gedaan tot verkrijging eener gezonde ontwikkeling en groei der verhoudingen tusschen beide Janden en tot reguleering en protectie op faire wijze der belangen van de betrokken partijen in Japan en Ned.-Indië. Teneinde zulke maatregelen te behandelen, zal van tijd tot tijd een uitwisseling van gedachten dienen plaats te vinden. T en dorde. Geen der beide landen zal direct of indirect op het andere land eenigen maatregel toepassen op commer cieel-, industrieel-, scheepvaart- of belas tinggebied, die een dier landen zwaarder zou treffen dan een ander, derde land. Ten v i c r d e. Japan cn Ned.-Indië zullen, teneinde de economische banden te versterken, openlijk van gedachten wisselen over de wijze van samenwerken op han dels-, sclïeepvaart- en industrieel-gcbied, op basis van het beginsel van ondernemings vrijheid en binnen de grenzen van wetten en regelingen. ATHLET 1 EK Welke Nederlandsche athleten gaan naar Londen? De vorige week waren wij reeds in staat het program van de Wereldspclen voor Vrouwen, welke van 9 tot en met 11 Augus tus te Londen worden gehouden, te publi- ceereii. Volgens het officieel orgaan van de K.N.A.U. „De Athletiekwereld" zal Zondag a.s. na de Nederlandsche dameskampioen schappen, welke te Hilversum worden ge- oganiseerd, de oranjeploeg worden samen gesteld. Wij treden in herhaling wanneer wij zeg gen dat onze estafetteploeg zal worden uit gezonden. Eenigo twijfel bestaat hierom trent niet. vooral nu de dames tijdens den Olyrapischen dag een nieuw Euiopeesch record hebben gevestigd. De darnes Tollien Schuurman, Cor Aalten, Iet Martin en Jo Dalmolen zullen dus zeker Dinsdag 7 Aug. te Vlissingcn op de boot stappen. De loopnummers die worden verwerkt zijn o.m. 60 M., 100 M. en 200 M. hardloo- pen. Het is vanzelf sprekend dat de dames van de estafetteploeg op de individueele 100 M. zullen uitkomen. De opmerkzame lezer zal Vrijdag jj. ge zien hebben dat wij achter de 60 M. een uitroepteeken geplaatst hebben en niet ten onrechte. Deze afstand is iets nieuws voor onze dames want nimmer is de 60 M. in Nederland op officieele wedstrijden geloo- pen. De estafetteloopsters zullen ook wel op dit nummer uitkomen; Verrassingen zijn hierbij niet uitgesloten, zoo geven wij bijv Cor Aalten op do 60 M. meer kans dan Tol lien Schuurman, die op deze korte afstand geweldig gehandicapt is door haar slecht starten. Voor do 200 M. zal wel eenige selectie worden toegepast opdat de oranjebroekjes niet te veel hooi op de vork nemen. In het begin van het seizoen werd aangekondigd dat Cor Aalten haar krachten ook op de 200 M. zou beproeven, doch tot op heden is zij op dit nummer nog niet uitgekomen en zal daarom voor Londen ook wel niet op dezen afstand starten. Schuurman heeft bij de vorige vrouwenspelen te Praag reeds getoond een geweldige kracht te zijn. Zij werd toen tweede achter Stella Walsh en had met een weinigje wedstrijd-routine één kunnen zijn. Onze kampioene zal dus we derom haar krachten op de 200 M. gaan be proeven evenals Iet Martin dit zeer waar schijnlijk wel zal doen. daar dit nummer haar ook niet vreemd is. Of Jo Dalmolen op deze afstand zal uitkomen mecnen wij te moeten betwijfelen. W'ellicht zal ons land op sw M. ver tegenwoordigd worden en wel door Mej. Koeman, die, zooals wij indertijd, na een onderhoud met haar reeds schreven, al haar hoop op Londen heeft gevestigd. In vergelijking met de tijden die in het bui tenland gemaakt worden geven wij de Zaandamsche-Arnsterdamsche echter niet veel kans. Tenslotto zal Nederland een waardige vertegenwoordigster in Bels ter Horst vin den voor de 80 M. horden. Men zal echter in K.N.A.U. kringen nog voor de moeilijk heid staan dat tijdens de nationale dames wedstrijden te Utrecht mej. Doorgeest van A.D.A. de Hcngelosche dicht op de hielen zat en een verschil nauwelijks merkbaar was. De Unie kan wel eens voor een ver rassing zorgen door de Amsterdamsche als tweede hordenloopster uit te zenden. Hebben wij een goede vertegenwoordiging op de loopnummers, op do andcro nummers beschikken we niet over groote krachten. Sinds Lien Gisolf de spikes aan de bekende wilgen heeft gehangen hebben wij geen kracht van eenige beteekenis meer voor hoogspringen. Misschien dat mej. Koop- mans uit Groningen kans maakt op uitzen ding, doch daar zal het wel bij blijven. De jeugdige Cor Pels uit Amsterdam zal o.i. wel de gelegenheid worden geboden te Lon den wat meer ervaring op te doen met het discuswerpen evenals mej de Koek met kogelstooten en speerwerpen. Wanneer wij de prestaties na gaan van de wedstrijden te Utrecht en Amsterdam en we nemen onze dames eens nauwkeurig onder de loupe dan gelooven wij dat de Nederlandsche ploeg niet grooter zal zijn dan wij zoo juist hebben aangegeven. Het was wellicht zeer goed mogelijk geweest nog meer dames naar Londen te zenden maar bij deze wereldspelen mag geen oran jebroekje kansloos zijn. Misschien zal Rie Briejer uit Leidenohet gezelschap comple- teeren om op haar succes-nummer versprin gen uit te komen, maar de vraag is of haar voet, die tijdens den Olympischen dag ern stig werd geblesseerd, weer bruikbaar zal zijn. VARKENSMARKT 13-15, TELEF. 582 Ook lijkt het ons niet uitgesloten dat het Amsterdamsche A.D A. nog een van haar dames de Noordzee ziet oversteken, doch dat zal afhangen van de prestaties tijdens de nationale kampioenschappen te Hilver sum. We gaan naar Londen. Wie er gaan we ten we nog niet, doch we zijn er zeker van dat onze prognose nauw de juistheid zal nabij komen. We gaan in ieder geval niet kansloos. Londen, 26 Juni, (V.DOp den 2on dag der tenniskampioenschappen te Wim bledon speelde mej. Rollin Couquerque in de eerste ronde tegen nirs. Molesworth (Australië) een uitstekenden wedstrijd en won in twee sets n.l met 6—4, 7—5. Het spel van onze landgenoote heeft een uit stekenden indruk achtergelaten. De andere belangrijkste uitslagen luid den: Ileerenenkelspel: Von Crarnm (DuitschJand) sl. Anker Ja- cobsen (Denemarken) 6—2, 6—3, 9—7. Austin (Engeland) sl. Denker (Duitsch- land) 6—1, 6—1, 6—2. Crawford (Australië) sl. Henket (Duitsch- land) 6—2, 6—3, 3—6, 6-^4. Damesenkelspel: Mej. Rollin Couquerque (NederU sl. mrs. Molesworth (Australië) met 6l. 75. Mrs. Whittingstall (Engeland) sl. Belly Xuthall 2—6, 6—3, 6—4. GROOTE PRIJS VAN ZWITSERLAND. Herkuleyns onder de deelnemers. Op 26 Augustus a.s. wordt te Bern op het 17 K.M. lange circuit de Groote Prijs van Zwitserland verreden, de belangrijkste automobielrace van dit jaar in Zwitser land Naar wij vernemen is onze landge noot Herkuleyns met „M.G." voor deze ra ces gecontracteerd in do 1500 ccm-klasse. Bovendien zal Herkuleyns voor het zelfde merk in Engeland op de bekende Brook- landsbaan uitkomen in de 500 Mijlen-race, welke begin September aldaar wordt ge houden. Naar men weet heeft Herkuleyns ook meegereden in de races van dit jaar op de Nurnbiirgring en de Késselberg, doch of schoon hij uitstekend reed kon hij door pech geen nuccesscn behalen. Waterpolo. HOLLAND—BELGIE. Het Belgische zevental. Naar wij vernemen is liet Belgische ze vental, dat op 15' Juli to Edam tegen het Nederlandsche team zal spelen, als volgt voorloopig samengesteld: Brandeicer (Xage St Gilles) Stoelen De Combe G. Blitz (Xage St. Gilles) (A.Z.C.) (A.Z.C.) Malissart Coppieters Mélardi (C.N B.) (B.S.C.) (C.N.B. Huizen: 1875 M. Donderdag 28 Juni N.C.R.V 10.00—10.15 v. m. Gramofoonmuziek. 10.15—10.45 v.m. Morgendienst. 10.45—11.00 v m. Leger des Ileils-kwar- tiertje. 2.00—3.00 n.m. Cursus fraaie handwer ken. 300—3.30 n.m. Vrouwenhalfuurlje. 3.30—3.45 n.m. Alfred Cortot. piano. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. Johs. Stehouwer, Ned. Herv. Predikant, te Al phen aan den Rijn Zang: J. H. Smit Duyzentkunst. bariton. Orgelbegeleiding" H. Smit Duyzentkunst. 5.00—5.30 n.m. Cursus handenarbeid voor enze jeugd. 5.30—6 45 n.m Bespeling van het N.C.R. V-Orgel door den heer S. P. Visser, organist te Hillegom. 6.45—7.00 n.m. C. N. V. Kwartiertje. 7.007.15 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, ol „Een greep uit het dagelijks gebeuren." 7.30—8.00 n.m Weekoverzicht, door den heer Corn. A Crayé, te 's-Gravenhage. 8.0010.00 n.m. Zuid-Limburgsche avond. Spreekster mevr I L A. Swart-Posthuraus Meyes, te Trcebeek. Woninginspcctrice bij de Staatsmijnen. Medewerking verlccnen: Prot. Gom. Koor. te Treebeek. ol v A. A. Drost. Geref Zangverccn. „Looft den Hecro", te Heerlen, o.l.v. R Mulder Prot. Chr Harmonie ..Juliana" te Heer len, o.l.v. N. Corn 10.00—10 05 n.m. Persbureau van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.05—10.30 n.m. Sprekers namens bet Xederlandsch Bijbelgenootschap Prof. Dr. P. W. Grosheide en Ds A Klinkenberg JAzn „Het 120-jarige Ned. Bijbelgenoot schap". 10.30—12.00 n.m. Gramofoonplatcnconcert. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P 12.15—1.15 n.m. Opening tentoonstelling „Stad Tilburg 1931" te Tilburg. I.15—2.00 n.m. Lunchconcert door orkest o.l.v. Mar»ous van 't Woud. Hilversum: 301,5 M. A.V.R.O 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Kamermuziek door hel Haag- sche Trio, bestaande uit Theo vnn der Pas, piano; Willem Brederode, viool en Edvard Röntgen, cello. II.00—11.30 Knipcursus kinderklppding. 11.30—12.00 Voortzetting kamermuziek. 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door Ko- vacs Lajos cn zijn orkest. Tusschenspelen van gramofoonmuziek. 2.15—2 30 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30—300 n.m. Vioolrecital door Herman Salomon. A d. vleugel: Egbert Veen. 3.00—3.45 n m Gramofoonmuziek. 4.00—430 n.m Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieke en ouden-van-dagen. 4.30—500 n.m.: Pianorecital door Caroline Lankhout. 5.00—6.30 n.m Orgelconcert door Pierre Palla. Solisten: Willy Keizer, bariton en Boris Lensky viool 630—7.00 n.m. Sportpraatje door H. Hol lander. 7 007.35 n.m Radiotooneel voor de jeugd. 7.40—8.00 n.m. Calorie door Dr. W. Schuurrnans Stekhoven: „Het gevaar van zonnebrand". 8 018.05 n.m Nieuwberichten van Vaz Dias. 8.05—9.00 n.m. Concert door het Omroep orkest o.l.v, Nico Treep, Soliste: F.dilh Lo- rand, viool 9 009.20 n m. „Bien etonné de se trouvez ensemble'. Zang van twee generaties Ei gen gramofoonopndmen van Koos Speen- hoff en Marietle Serlé. 9.20—10.15 n.m. Concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treép Soliste: Annie Woud. alt. 10.15—10.30 n.m. Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 n.m. Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00—11.10 n.m. Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10 n.m.12.00 Gramofoonmuziek. B r u s s e 1:. (Vlaamsche uitz.) 321.9 M. 12.17 n.m. Gramofoonplaten 1.302.20 Salonorkest-concert. 5.20 Concert door orkest o.l.v. Kumps. 6.50 Concert door solisten. 8.20 Concert m.m.v. koor cn ork"-f. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. Brussel: (Fransche uitz.) 483.9 M. 12.15 n.m. Concert door Salon-orkest. I.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Concert door Salonorkest. S.20 Concert door orkest Jean Kumps. 9.35 Vervolg symphonieconcert. 10.20 Dansmuziek. D a v e n t r y: 1500 M. II.0511.20 Causerie. 12.20 n.m Het Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. N. Austin. I.20 Gramofoonmuziek. 2.20 liet Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 4.10 Concert door solisten. 8.20 liet BBC-orkest. 9.55 Concert door „Thee Wireless Sin gers", m.in.v pianoduo. II.0512.20 Dansorkest. Ijsvogel Pelikaan 21— Amsterdam Boedapest Belgrado 21G Athene .Mersamairuh 2G—G 22— Cairo 23— Ga2a Rutbawells Bagdad 25—G 24—G Boeshlr Djask 24— 25G Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon 23—C 22—t 26—G Rangkok Singapore Medan Batavia ;o i i i 38 V u Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 28i Juni Voor reparatie en schoonmaken van den naar v. PERSEYNSTRAAT 19. TeleL 423. Deutschland sender: 1571 M. 1150 Gramofoonmuziek. 12.20 n.m. Concert Omroeporkest o.l.v. E. J Topitz. I.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Gramofoonmuziek. 6 05 Vroolijke gramofoonmuziek 7.25 „Lieder die vom Deulschlandsender ausgingen". 10 00 Populaire muziek. Kalundborg: 1261 M. 12.00 n.m. Concert 3.05 Concert Omroeporkest o.l.v. F. Mah ler. 8.20 Concert Omroeporkest o.l.v. Fr. Ma hler. 9.50 Liederenvoordracht. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.40 Kamermuziek door solisten. II.20—12.20 Dansmuziek. Langenberg: 455,9 M. 6.20 v.m. Gramofoonmuziek. 7.10 Concert door de Stafmuziek van de SA-Standarte 130. 10.30 Gramofoonmuziek. 12.20 n.m. Concert Omroeporkest. 1.203.05 Concert Omroeporkest o.l.v. Kühn, 4.20 Concert door Kamerorkest. 5.20 Concert door Blinde Musici. 10.50 Concert door Muziekvereeniging. Parijs (Radio Paris) 1648 M. 7.05 v.m. Gramofoonplaten. 8.208.50 Gramofoonplaten. 10.3511.50 Concert uit Vichy. 12.502.20 Concert door orkest. 5.20 „Le misanthrope", spel van Molière. 8.20 Concert door orkest m.m.v. solisten. 10 50 Dansmuziek door orkest. Onze bij den GIRO-DIENST aangesloten abon- né's wijzen wij op de bestaande gelegenheid om de abonnementsgelden voor het Amers- foortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de Administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, ver zoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wü een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7