NUTRITOL VICTORIA-WATER JCunnenwij. Omtrek ...maah k mbtdjMflnckm APELDOORN VRAAGT DE AANDACHT HET DORP JMET DE MILLI- OENEN PLANNEN Een dorado voor liefhebbers van natuurschoon PIJNLIJKE VOETEN BOTTINGA 150-JARIG GASTHUIS TE BARNEVELD SIERKUNST N.V. De verontreiniging der Luntersche Beek CONGRES VAN INT. JAARBEURZEN Boscnbad Apeiuoom. Het groote oassln yoor gemengde baden. Verbluffende resuUaien van hetgeen als werkverschaffingsobject is opgezet Het gemeentebestuur van Apeldoorn beeft deze wools een aantal journalisten van Nederlandsche dagbladen genoodigd, teneinde vla de dagbladpers het Nederland sche publiek een idee te geven van de vele vele schoonheden, welke dit „dorp" midden op de Veluwe, biedt. Burgcmoester \V. Roosmale N e p- veu zou het kwalijk nemen, als wij schre ven over de „stad" Apeldoorn. Immers, zoo vertelde hij, Apeldoorn is een dorp, geheel gebouwd als zóódanig, en al moge bet dan in oppervlakte de grootste gemeente van ons land zijn (31.000 H.A.), het blijft het cachet houden van een dorp. in den goeden zin des woords. De charmante burgervader, wiens ambtsperiode tot spijt van velen morgen afloopt, beeft de Krantenmenschen ontvangen en rondgeleid op een wijzo, wel ke respect afdwingt. Hij, die gedurendo 21 jaar do zomer-residontie van ons land heeft bestuurd, die Apeldoorn heeft zien groeien tot een plaats, die wat schoonheid on so ciale voorziening betreft, met vele andere gemeenten in ons land kan wedijveren, zou ons „iets" zeggen en laten zien, waarin wij. krantenmenschen. ongetwijfeld belang zou den stellen. Inderdaad hebben wij van deze uitgestrekte gemeente, welke niet minder dan 318 K.M. verharden weg in onderhoud heeft, „iets" gezien. Ondanks, dat wij in vele gemeenten verbaasd hebben gestaan over de groote werken, welke daar worden uitgevoerd, over de wijze waarop de vraag stukken der werkverschaffing en steunre geling worden opgelost, hebben wij deze week weer met klimmende verbazing ken nis genomen van hetgeen in dat „dorp" Apeldoorn tot stand gebracht is en thans nog bezig is te ontstaan. Wij denkon bierbij allereerst aan de uit voering van het groote rioleeringsplan, welke niet mindor dan zeven milliocn kost. Alles wordt uitgevoerd door werkloozen; Apeldoorn kent góén stempelaars! Bij ons bezoek aan de z.g.n. „betonloods", dit ië de plaats waar tal van werkzaamheden ten behoeve van de werkverschaffing plaats vinden, zagen wij het vervaardigen van de betonnen rioolbuizen, tegels, palen, plan ken, putten, trottoirbanden, enz. Hier wer ken regelmatig ongeveer 60 arbeiders in accoordloon. Ook worden hier alle gereed schappen door eigen mensclien vervaar digd. Op deze wijzo wordt productief werk verricht door hen, die anders leeg zouden loopen en do gemeente alleen geld zouden kosten; thans wordt voor het steungeld iets verkregen, waar Apeldoorn tientallen van jaren gemak van zal hebben: een goed riolenstelsel. Men zal zich afvragen waar men dan al het grint vandaan haalt, dat men voor het maken van beton noodig heeft. Zoowel let terlijk als figuurlijk kunnen wij zeggen, dat men ook dat maar voor het oprapen heeft, zij het dan wat verder van de kom der ge meente dan de betonloods. Daarvoor heeft men de Loenermark, waarvan Apeldoorn in 1803 ongeveer 900 H.A. kreeg toegewe zen; pas in 1932 deden do bewojiers van de buurtschap Locnen afstand van hun rech ten op deze gronden ten behoeve der go- meentc. Daarna werd een door de Ned. Heide Mij. ontworpen plan voor ontginning in bebossching dezer gronden ontworpen; thans werken daar reeds gedurende bijna 2 jaar 300 iï 400 arbeiders. Ongeveer 550 bunders dezer gronden worden gebruikt voor grintafgraving; daar zijn. ondanks dat rnen nog aan het begin i6. reeds bijna 20.000 kubieke meter grint gegraven, dat behalve voor het maken van beton, wordt gebruikt voor den aanleg van wegen op do Loenermark. Dc terreinen, welke niet grint- houdend zijn, worden boboscht, waardoor niet alleen do gemeente in den loop der jaren een prachtig bosch rijker zal worden, maar ook de toeristen eon zeldzaam mooi oord voor ontspanning. Voor deze beplan ting heeft men noodig 16000 dcnnenplailtjes voor 1 II.A. grove dennenbosch en voor iedere HA gemengd bosch 10 000 planten. In totaal zullen er noodig zijn 4 milliocn dennetjes en circa 11/« milliocn andere houtsoorten. Ziehier dus naa$t het riolee ringsplan nóg een millioenenplan. De plantjes worden zooveel mogelijk op eigen kweekerij in werkverschaffing gekweekt. De vijver ca hel bad in Eerg an Bosch. Pas sedert kort heeft de derde plaats der provincie Gelderland een natuurlijke vijver, ondanks dat zij reeds enkele vijvers in haar bijzonder fraaie parken bezat. Het is .ook alweer dc werkloosheid geweest, welke aanleiding is geweest tot het graven van dezen vijver. Hoewel daarbij do opzet was het verkrijgen van een geschikt werk object, is daarbij tevens gebleken, dat door het graven van dezen vijver dc aantrekke lijkheid van Berg en Bosch in niet onbe langrijke mate werd verhoogd. Door uitvoe ring te geven aan het plan, om er een vijver te graven, bij wijze van werkverschaffing, heeft men Apeldoorn een brok natuur schoon erbij gegeven, waarvan de schoon hcid weldra over heel ons land bekend zal zijn. Het merkwaardige van hot heele ge val is, dal men nimmer een plan of tee kening heeft ontworpen; het gchcele werk is uitgevoerd naar persoonlijke aanwijzin gen van den opzichter bij de werk verschaf fing, den heer W. Berkhoff, die daar in derdaad met het uitgegraven zand „een berg geplant heeft". Ruim 2 jaar is daar door 500 arbeiders gewerkt, die thans als resultaat van hun arbeid een aantrekkingspunt voor het wan delend publiek zien liggen, dat reeds méér belangstelling heeft dan men had ver wacht. Het geheel wordt verlevendigd door een viertal kunstmatige watervalletjes ge maakt, waarvoor het water wordt opge pompt. Achter dezen vijver ligt het bijzon der fraaie boschbad, dat tot een der mooi ste en best geoutilleerde baden van ons land gerekend kan worden. Het water in den boschvijver wordt daaruit weer weg gepompt naar het verderop gelegen en door een strook bosch van den vijver gescheiden boschbad geleid. De vijver is dus vóórver warmer van het boschbad. Men is aan de andere zijde van den vijver bezig met het maken van een verbinding van den vijver met de Sprengenkoppen en het z.g. Walter- bosch je; hierdoor ontstaat een afvoer voor het vijverwater, welke het water voortdu rend in beweging houdt. Het geheel geeft een schier onbeschrijf lijken aanblik; men staat een moment per plex van het schoons, dat hier „uit don nood der tijden" geboren is en in schoon heid niet behoeft onder te doen voor me nig gerenommeerd plekje in het buiten- WEEK-END WEERKANSEN. Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Het verleden weck geuite vermoeden, dat de weersgesteldheid thans langzamerhand een meer actief karakter zou gaan aanne men, is door de meteorologische gebeurte nissen der laatste dagen werkelijkheid ge worden. Vooreerst heeft het niet alleen in ons land maar over eon groot gedeelte van Europa weer geregend. ïn sommige stre ken waren het onweersregens, die vielen en die nog geen bewijs waren, dat de groote droogte-periode ten einde was. Later heeft het ook meer algemeen geregend waarbij toch nog de regen van korten duur Is ge woest. Blijkbaar was de regenneiging onder normale regenomstandigheden nog niet tot de normale grootte teruggekomen. Even wel schijnt de regenneiging niet onaanzion lijk gestegen to zijn. In de afgeloopen week trok een onweers depressio uit Zuidelijke richting over ons land en veroorzaakte zware onweders en regen. Deze depressie werd later gevolgd door een tweede, die veel regen bracht. Het kwam daarbij niet tot de ontwikkeling van een krachtig depressie-gebied over NW- Europa zooals In regenrijko zomers. Bij de beoordeeling van de verdere weers vooruitzichten moeten wij rekening houden met een nog heerschcnd tekort aan activi teit In den dampkring. Do algemeenc voor uitzichten zijn, dat vanuit den Atlantischen Oceaan in het Zuidwesten het gebied van hoogen druk zich weer over West- en Mid den-Europa zal uitbreiden. Daardoor zal gedurende de eerstvolgende dagen de aan gevoerde lucht nog van oceanischen oor sprong zijn. Het vochtigheidsgehalto zal daardoor voorloopjg nog hoog blijven. De temperatuur zal, na eerst iets onder de nor male te zijn geweest, spoedig weer boven de normale stijgen en kan tegen en op Zon dag vrij hoog voor den tijd van het jaar worden Of het weer dan heet zal zijn is nog niet zeker. Overigens kunnen wij aan het eindo der week over het algemeen droog, mooi weer met zwakken, verander lijkon wind verwachten. Aanwijzingen voor het optreden van onwedere aan liet einde der week doen zich nog niet voor (Nadruk verboden). 5os:h'oaC Apeldoorn. Dc kanohaan -die zich om w heu-ei slingert. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ Supinator Sarvice IAKGESTRAAT 20 - TEL. 59. land. Over het boschbad willen wij kort zijn; het is technisch geheel uitgevoerd overeenkomstig de adviezen van den Ned ZwemboDd. Het geheole bad, dat zoowel voor sport- als zonnezwenuners, voor lief hebbers van gemengde on gesepareerde ba den gelegenheid biedt, is voor de geheels omgeving en niet het minst voor dc bewo ners van Apeldoorn een dorado. Wanneer men groote werken als de hier boven genoemde in oogenschouw neemt, komt men onwillekeurig tot dc vraag: Wat eigenaardig, dat daar niet eerder de aan dacht op gevestigd is. Inderdaad, maar nü heeft Apeldoorn goed laten zien wat daar tot stand gebracht i6 en in uitvoering is. Burgemeester Roosmale Nepveu zal on getwijfeld met eenigen weemoed het be stuur over deze gemeente neerleggen; hij zal dit doen op een moment, dat verschil lende werken, welke onder zijn gewaar deerd beleid op stapel zijn gezet, nog niet zijn beëindigd. MaarApeldoorn verliest hem niet als burger; hij hoopt nog vele Ja ren to genieten van het vele schoons, dat zijn gemeente hem biedt. En.... hij hoopt óók, dat vele hondcr den Ja duizenden, van elders mèt hem dit schoons zullen komen genieten! Wij kunnen, na een excursie als deze, welke ons zooveel schoons geboden heeft, gerust een bezoek aan Apeldoorn aanbeve len, want niemand zal daar worden teleur gesteld. De journalistendag werd aangevangen met een hartelijke ontvangst ten gemeente- huize, waar de heer Holsboer, hoofdredac teur van het Deventer Dagblad, namens de aanwezige gasten den burgemeester dankte voor de ontvangst. Des middag6 werd de excursie onderbroken voor een lunch in het schitterend gelegen Hotel Zilven, terwijl de dog besloten werd met oen diner in Hotel Bloemink, waar burgemeester Roosmale Nepveu allereerst een dronk uijdde op H.M de Koningin. Ook hier was do heer Hols boer weer de tolk van de uitgenoodigdon, die dezen dag zoo volop genoten hadden van het schoone van Apeldoorn. Ter gelegenheid van het vertrek van don burgemeester is een boekwerk uitgegeven, waarin al het werk en alle schoonhedon van Apeldoorn worden gememoreerd en waarvan ook de ga6ten een exemplaar ont vingen. Een prachtwerk, dat niet alleen voor den burgemeester, maar ook voor de gasten een mooie herinnering is en tevens een goede propaganda voor Apeldoorn. Barneveld. Het Proveniers- en Armenhuis alhier, in den volksmond kort weg Gasthuis genoemd, bestaat 150 jaar. Immers een in den voorgevel aangebrachte steen bevat het volgende opschrift„Pro veniers- en Armenhuis, gesticht uit liefde giften, 1784." Aangezien deze inrichting tot de nuttigste stichtingen onzer gemeente be hoort, meenen wij in den geest der lezers te handelen, door van stichter en stichting eenige nadere bijzonderheden mede te doe len. Destijds was hier namelijk als predi kant werkzaam Ds. J. Mcnsinga, wien de nooden van armen en ongelukklgen na aan het harte lagen, en al spoedig zag hij in, dat afdoende hulp alleen van een gesticht verwacht kon worden, waarin bedoelde categorie van personen een menschwaar dige behandeling kon worden verschaft Zelf was de edele man bereid den voor •en gebouw noodigen grond van zijn pastorie- tuin af te staan, terwijl zijn gemeentenaren, uit liefde voor hun beminden herder «»n leeraar, zich beijverden de noodige gei len bijeen te brengen, zoodat al spoedig aan den hartewensch van den voorganger kon worden voldaan on het gebouw in 1784 worden geopend. Dat deze vriend v-an armen en ongelukkigen algemeen geacht en bemind was, bleek wel bil zijn overlijden 'In 1796 en bij zijn begrafenis in de kerk alhier: korten tijd daarna werd op zijn graf een monument aangebracht, dat thans noe dc bewondering van inwoners en de kerk bezoekende vreemdelingen opwekt. UTRECHTSCHEWEG 90a OPHEFFING HANDWERKAFDEELING RESTANTEN HANDWERKEN, WOL, SMYRNAGAAS mei groote reductie COUPONS (Libert/ stoffen) KLEURECHTE GORDIJNSTOFFEN vanaf 65 ct per meter 120 c.M. breed Behalve meergenoemde voorganger had den in het stichtingsjaar in den korkcraad zitting de ouderlingen Hossel Romevn, Teunis van den Ham, C. Sonnoveld en J. L. Cozijnsen en de diakenen T. Irnrnon- kamp. H. Scholtcn, G. van Boojen en K. Hcineman. Vermelding verdient nog, dat wijlen Ds. Mcnsinga in zijn mooieu pastorietuln, laatstolijk bewoond door I)s. Batelaan, om. vier boompjes heeft gepoot, en wol twee bruine beuken, een kastanje en een cypres, waarvan er thans nog drie, Intusschen uit gegroeid tot ware woudreuzen, een sieraad van den tuin uitmaken. Alleen één bruine beuk, die voor de bewoners gevaar begon op te leveren, i9 eenige jaren geleden onder de bijl des houthakkers gevallen. Sedert zijn bestaan is het anderhalve eeuw oude Gasthuis honderdon en nog maals honderden ten zegen geweest, zoodat de naam van Ds. Mcnsinga nog btj talloos velen in eerbiedige bewondering en dank baarheid voortleeft llltfH.'W/VTnR Warme Bron: 30,1° C NEDERLANDSCHE MIJ. Diepte: 380 Meter Opgericht 18 8 7 „Het open riool der Celdersche Vallef' blijft bestendigd Woudenberg. Den laaU-ten lijd is de vcroniteiniging vin de Luntersche Beek weder een bron van ergernis voor de om wonenden. Deze vervuiling, die een gevolg is van de loozing van het afvalwater der fabrieken te Ede on Veenendaal in genoem de beek, Is thans weder van dien aard, dat de atmosfeer tot In wijden kring wordt verpest. Mede als gevolg van den lagen waterstand is de stank tot op grooten af- 6tand merkbaar. Van plantengroei Is al se dert Jaren geen sprake meer. De vischstand i6 verdwenen. Het water ziet als inkt, zoo dat niet genoeg gewaarschuwd kan wor den de beek els zwemgelcgcnheid to be nutten Vorige jaren i9 reeds voorgekomen dat zij, die in het water hadden gebaad, zich daarna onder geneeskundige behande ling moesten stellen. Enkele jaren geleden vormde zich een Comité van Actie tegen genoemde vervuiling Vc'c onderzoekingen werden verricht en zelfs werden toen met finan cieelen steun der gemeenten nabij de Greb be werken uitgevoerd, waardoor inlating van Rijnwater mogelijk zcu worden. Eenige verbetering viel te constateeren, doch afdoende was het nog geenszins De actie van genoemd Comité heeft cr echter toe ge'eid, dat het vorige jaar de Gedeputeerde Staten van Utrecht bereid werden gevonden een voorstel aan de Sta ten te doen, om tot verbetering van den toestand der beek te geraken, mits de di verse gemeenten een door Ged. Staten bp- paal le som in de uit lo voeren werken wil den bijdragen Aangezien niet alle gemeen ten hiertoe wenschten over te gaan, was van Ged. Staten toen geen medewerking meer te verwachten. Nadien is de treurige toestand bestendigd gebleven en draagt de zoo mooie Lunter sche Beek nu weer terecht den naam van het „open riool der Gcldersche Vallei". WETHOUDER G. SCHIMMEL f. In den ouderdom van 58 jaar overleden. Hoogland, 28 Juni. Heden is in het Sint Elizabeth's gasthuis te Amersfoort na oen vrij korte ongesteldheid in den ouder dom van 56 jaar overleden de heer G. Schimmel, wethouder onzer gemeente. Do ontslapene was sedert 2 September 1919 lid van onzen gemeenteraad en 6edert 1 Sep tember 1931 wethouder. Do heer Schimmel is gedurende vele jaren lid geweest van het kerkbestuur der parochie Sint Jozeph te Hooglanderveen, voort6 was hij bestuurslid van de Boerenleenbank en van de Coöpera tieve Maalderij. RAAD VAN HOOGLAND. Hoogland, 28 Juni. Heden kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemees ter, den heer L.O.U.I.S. Grippeling. De voorzitter deelde mede, dat wet houder Schimmel en dc heer Knottenbelt wegens ziekte afwezig waren. Blijkens procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger waren cr 19 Juni j.l. f 12.336.85 in kas. Voor verpleging van A. Veldhuizen werd overeenkomstig het verzoek van het R.K. Armbestuur van den H. Martinus een subsidie verleend. De nieuwe verorderingen op do heffing en in vordering van schoolgeld werden ongewij zigd goedgekeurd, evenals dc voorgestelde wijziging van de begrooting 1933. Bij de rondvraag vroeg de heer Smink of er op het. gevaarlijke punt Nijkerkerstraat— Holleweg een lichtpunt kan worden aange bracht. De voorzitter zegde toe hierover een technisch advies te zullen inwinnen. Do heer v. d. Hengel vroeg of de wegen niet wat breeder gemaakt konden worden in verband met het toenemende verkeer; bedoeld is de straatweg in de buurtschap Zevenhuizen. Aan het 6lot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het circus en de kermis dit jaar f 5552.82 aan vermakelijk heidsbelasting hebben opgebracht en dat an 1931 tot en met 1935 f 16.603.49 aan ermakelijkheidsbelasting is binnengeko men, zoodat, zooals 6preker zeide, de bur gemeester van Hoogland niets kost» Hei verdient dus niet olleet» Uw voorkeur omdat er geen beier bestrijdingsmiddel be-, jtaot voor kwolen die uit zenuwziekte voortspruiten, ols prlkkelbaorheid. slope loosheid en vermoeidheid, maar ook omdol NEDER LANDSCHE hond on hef maakten.. Het ls een product van, Nutricia uit Zoetermeer! PrIJe vanaf 70 oents. Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogleten. Wordt 4 Juli ie Utrecht geopend De Union des Foircs Internationales, waarvan dc zetel gevestigd is te Milaan, houdt dit jaar een congres van internatio nale jaarbeurzen in Nederland. De openings zitten zal plaats hebben te Utrecht in de nieuwe Raadzaal van het Stadhuis op Woensdag, 4 Juli, de sluitingszitting Zater dag 7 Juli in de Ridderzaal te Den Haag. De leden van het congres zullen op Donder dag, 5 Juli Amsterdam en Vrijdag, 6 Juli Rotterdam bezoeken. In Amsterdam zal het congres in het Koloniaal Instituut ont vangen worden door de Kamer van Koop handel: in Rotterdam biedt de gemeente de congresi3ten een rondrit door de stad en een boottocht, door de haven aan. onderbro ken door een lunch, waar de. Kamer van Koophandel als gastvrouw zal optreden. Bij de sluitfngszitting zal de Minister van Economische Zaken. mr. M. P. L. Steen- berghe, een rede houden. Het congres zal worden besloten met een maaltijd in het Palace Hotel te Schevenin- 5on»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2