TENTOONSTELLING IN TILBURG HET NED. ROODE KRUIS BIJEEN S. H. MASSA Tel. 292 Havik 41 H. L DE VRIES WERE Dl De schoonheid van ons land „MARIJKE" OVERLEDEN Onze Postvliegers onderweg Voor diverse merken Prima Advocaat Wijnen Likeuren enz. De tarweknoeierijen in West Noord-Brabant Accountants- en Administratiekantoor ALGEMEENE VERGADERING TE BEVERWIJK Bevredigend jaarverslag A. H. VAN N9EUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGSNR1CMTBNG HUMORHOEKJE Het gas zal moeilijk in ons leven uitgeschakeld kunnen worden ii. Tilburg is 125 jaar stad. Aan deze herin nering dankt de groote tentoonstelling haar ontstaan. De catalogus herinnert er aan in een historische beschouwing van den secre taris V. V. V. „Tilburg Vooruit", Lamb. G. De Wijs. Vóór 1809 was Tilburg reeds eeuwen lang zelfs een der belangrijkste platte landsgemeenten van Brabant; het had een nijvere bevolking, een krachtige lakennij verheid en het huisvestte mannen, die naast noeste werkers, ook slrevers waren voor de vrijheid, die in den Franschen geest haar verpersoonlijking vond, althans naar het gevoelen dier dagen. De Tilbur- gers hadden in de komst der Franschen een opheffing uit den toestand der verknech ting gezien. Koning Lodewijk, die het met de Nederlanden en de industrie goed meende, werd in Tilburg buitengewoon hartelijk ontvangen. Ihj was het die bij decreet van 18 April 1S09 Tilburg tot stad verhief. De stad steeg hierdoor belangrijk in aanzien, zoowel nationaal als internatio naal, wat van grooten invloed was op haar handel en industrie. liet schijnt dat de Koning na de schitterende ontvangst die hem bij zijn intocht van 17 April was ten deel gevallen, aan Tilburg op deze manier een bewijs van zijn tevredenheid wilde geven. Vooral een hoogdravende rede van den schout-civiel na een schouwburg-voor stelling had dispen indruk op hem ge maakt. In het Gemeentearchief van Tilburg be rust een merkwaardig handschrift, een dagboekje, waaruit de heer de; Wijs het volgende omtrent liet bezoek van Koning Lodewijk citeert: „1809 den lTdcn April is Zijne Majes teit de Koning -san Holland, Louis Na poleon I, alhier geweest en heeft ge logeerd bij Martinus van Dooren. Zoo dra hij gearriveerd was, heeft hij audiëntie gegeven, doch het eerst aan de R.K. Pastoors en Kapelaans. Den zelfden avond heeft Zijne Majesteit met zijn gevolg in de comedie geweest en heeft toen aan do liefhebbers van het tooneelgezelschap ten behoeve van de armen ter hand doen stellen eenen som van vijf honderd gulden. Des anderen daags heeft hij alhier de twee R.K. Schuurkerken en de Gereformeerde toren of Groote Kerk bezichtigd en heeft op dien dag door een decreet T i 1- burg tot cene stad verheven. Er waren hier G cercbogen gesteld en is door alle drie de schutterijen, als ook door de garden d'honneur plech- tiglijk ingehaald. Ook een troep voer lieden te paard met blauwe kielen aan. Allo deze hebben Z.M. op den 18den deser bij zijn vertrek ook weer uitge leid. Zelfs dc garden d'honneur tot 's Bosch." We maken een wandeling langs de ten toonstelling; een korte wandeling, want als wij werkelijk exact wilden weergeven wat hier te zien is, dan kwamen wc in 5 kolommen van ons blad nog niet klaar. Het doet goed te zien, dat ook de Sticht- sche industrie op dezo tentoonstelling niet afzijdig is gebleven. Ten deele neemt zij zelfs een opvallende plaats in. Een groot aantal vitrines in dc centrale hal glimt en schittert van het mooie en aantrekkelijke materiaal der Gero-fabriek. Voorts kwa men wij een stand tegen van de in onze stad gevestigde Maatschappij voor Wegen bouw „Bitumen", en elders zagen wij een inzending van den tuinarchitect Otto Schultz uit Bilthoven. Nu wij toch door wegenbouw en tuin aanleg in de buurt van liet landschap komen, mogen wij meteen de aandacht ves tigen op de sobere, maar niettemin interes sante stand van de snehting „Het Noord- Brabantschc Landschap". Interessant is ook het rechte woord niet. Deze stille foto's aan den wand doen een beroep op het geweten van ieder bezoeker, die iets voelt voor dc schoonheid van zijn eigen land. Een charmante jonge dame, het Brabant- sclic landschap waardig, ontwapent den stugsten mensch, en al laat hij zich niet direct inschrijven als lid, hij zal toch thuis niet kunnen nalaten de kaart nog eens door te iezen, die hem in de handen is ge stopt en waarop te lezen staat: WERE Dl, EDELE BRABANT. Zoo klonk de wapenkreet van Hertog Jan van Brabant, toen hij zijn Braban- ters te wapen riep legen vreemde in dringers. Zoo roepen wij thans w ere d i, tot alle bewoners onzer dierbare provin cie... Dat het Brabantsche landschap evenzoo bedreigd wordt als het Stichtsche, is een feit, dat onzen lezers bekend kan zijn. Toen het R.K. Bouwblad en De Nieuwe Eeuw op de verwoestingen die hier worden aange richt de aandacht vestigden, hebben ook wij daaruit geciteerd, omdat men overal nooit waakzaam genoeg kan zijn. Inderdaad: Were Di... Wij dwalen af. Op ons schoone en nog veel te weinig gekende land wordt op veler lei wijze de aandacht gericht. De schoonste badplaatsen aan onze Noordzee hebben hier een stand, zoo ook de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de K. N. A. C., de K. L, M., de Spoorwegen en de Mij Zee land. Nu is wel waar, dat deze vereenigin- gen en maatschappijen niet uitsluitend het bezoek aan eigen land dienen, maar veel van hun propaganda komt ook het vreem delingenverkeer in ons land ten goede. Ik prijs speciaal de Spoorwegen om hun acti viteit. Zij bleven tot dusver op deze en soortgelijke tentoonstellingen achterwege, maar afficheeren nu met grooten nadruk den Dieseltrein, waarvan o. a. een heel fraai model aanwezig is. Keurig en stijlvol komt de Ned. Heidemaatschappij voor den dag, die in Brabant al heel wat tot stand heeft gebracht. Een ander groot lichaam, de Staatsmij nen, dat ook op de Jaarbeurs trouw ver scheen, heeft hier een imposanten stand ingericht, die met lichteffecten en statis tische surprises den omvang van hun on derneming uitdrukken, alsook de onmis baarheid van hun product in ons indus- trieele en dagelijksche leven. De stand ziet er wat donker uit, maar dat doet de licht strepen en -balken des te beter uitkomen. De Economische Voorlichtingsdienst werkt op gedistingeerde wijze met typogra fische kunstmiddelen om de aandacht te trekken In vela verschijningen en gestalten treedt de gemeente Tilburg naar voren. Het grondbedrijf maakt reclame voor zijn ge schikte industrie-terreinen langs het Wil- helminakanaal. Het uitbreidingsplan van de stad geeft een aardig beeld van een ge meente, die zich werkelijk naar alle zijden vrijwel concentrisch schijnt te kunnen ont plooien. Dat is wel een markant verschil met Utrecht, dat èn door de verboden krin gen èn door den befaamden „spoorweggor- del" aan alle zijden in den klem zit. Nu kan Tilburg ook wel van de spoorwegen meepraten. Toen wij op den terugtocht van de tentoonstelling in een taxi naar het station reden, moesten we bij een overweg, die in deze route zit, achter een file schuil gaan van minstens honderd meter lengte. En men verzekerde dat er ook hier over wegen bestaan, waar een kwartier wachten niet eens abnormaal is? Toch heeft Utrecht op dit gebied nog altijd de zwartste lijst. Het gemeentelijk clectricïteitsbedrïjf van Tilburg is present, evenals do Prov. Elec- triciteitsmaatschappij. Beide maken op zeer beschaafde en suggestieve wijze propagan da voor het gebruik van electriciteit, dat inderdaad in liet menschelijk leven op al lerlei gebied een soort revolutie heeft te weeggebracht. De apparaten waarmee de electriciteit dienstbaar wordt gemaakt aan de dagelijkscli praktijk, krijgen nog tel kens een fraaier en delicater aspect. En wij zagen ergens een electrisch fornuis, dat men inderdaad een stuk moderne architec tuur mag noemen. Intusschen. al deze „vooruitgang" neemt niet weg, dat ook het gas zijn groote eigen rechten behoudt. Dat blijkt niet alleen uit de fraaie inzending van het Tilburgsch gasbedrijf, maar ook uit de animo van tal van particuliere maatschappijen om aan deze tentoonstelling deel te nemen en de allernieuwste snufjes op gasgebied te laten zien. Gascomforen, gasfornuizen, gashaar den, gasradiatoren, gasmeters, gasovens, warmwaterapparaten het lijkt wel of de electriciteit en het gas hoe langer hoe meer de terreinen broederlijk gaan verdee- len, inplaats dat dc electriciteit, naar velen meenden, het gas volmaakt overvleugelt cn uit ons leven bant. Naast het gewone licht gas komen ook andere soorten gas een deel van de markt voor zich opcischcn. Wij noemen het buta-gas en askania-gas, ter wijl de Radiation-bestralingslamp ook al het gas voor specifiek medische doeleinden aanwendt. Het blijkt uit dit alles wel, dat het gas moeilijk in ons leven zal kunnen worden uitgeschakeld. Bekende en populaire figuur in de vrouwenbeweging Te Rijswijk is. G5 jaar oud, overleden mejuffrouw C. S. Groot, die een bekende figuur is geweest in de vrouwenbeweging. Als „Marijke" trad zij vele jaren lang in politieke vergaderingen, getooid met een nationaal kapje, op. Onder zeer groote belangstelling is Don derdag in het crcmatroium op Westcrveld de verassching geschied. Gesproken heeft eerst mevr. mr. B. Bak kerKort, lid van de Tweede Kamer, die sprak namens het hoofdbestuur van de vrijzinnig-democratische vrouwenclub en namens de vrouwenbeweging in het alge meen. Voor beide groepen, zcido spr., is de overledene ontzaggelijk veel geweest. Spr. roemde haar ook als gave en goede mensch. Daarna sprak mevr. v. d. IIoeve-Bakker namens het hoofdbestuur van dc Neder- landschc Vereeniging voor Vrouwcnbelan- gen en gelijkstaand burgerschap. Mej. M. Hcinen sprak namens de Natio nale vereeniging voor vrouwenarbeid, waarvan de overledene bestuurslid was, mede namens het bureau voor Vrouwenar beid. waarmee zij door nauwe relaties ver bonden was. Namens de afdeeling Amsterdam van de vereeniging voor vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap sprak mevr. S. RoesVos woorden van dank. Namens de afdeeling Rotterdam van die zelfde vereeniging sprak mej. Knappert. Daarna sprak mevr. Bloois van Treslong, die herdacht, dat de overledene ook een steun voor mannen is geweest en in het bijzonder dankte zij haar voor de hulp en den zonnestraal, die zij wa3 voor haar echt- Rijstvog. 28—6 28—6 29- 6 Oehoe Amsterdam Boedapest Belgrado Athene Mersarnatruh Cairo Gaza Rut ba we lis Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta 29 - 6 Akyab Rin^oon Bangkok 23-6 Singapore 27-6 Medan Batavia 27-6 Vertrok van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 5 Juli. HET VAN OUDS BEKENDE ADRES: genoot. De heer A. Ekering sprak namens liet hoofdbestuur van den vrijzinnig-demo- cratischen bond, voor welks beginselen zij steeds op de bres stond. Namens de afdeeling den Haag van den v.-d. bond en de vrijzinnig-democratische vrouwenvlub sprak mevr. M. H. J. Schend- stokKamstein, waarna een neef van de overledene sprak, die herdacht wat zij voo? da familie was geweest. Een nicht van de overledene, freule Ort, heeft dank gezegd voor de groote belang stelling, waarna do kist daalde onder do tonen van Gezang 180: 'k Wil U o God mijn dank betalen. Omtrent de omvangrijke frauctej welke ontdekt is bij de tarweorgamsaties in Noord-Brabant, verneemt het persbureau Vaz Dias, dat zoowei door de koninklijke marechaussee als de controleurs cn de rijks- tarweccntrale door geheel West-Noord-Bra- bant nasporingen worden gedaan. Bij deze fraude zijn zoowel ambtenaren der geweste lijke tarweorganisatie als bocrenhandelaren en molenaars betrokken. Het eerste onder zoek had plaats in Ilulsteren, waar een groote partij z.g. vrije tarwe als vita-tarwe is vermalen en daarna aan verschillende bakkers tegen den vollen prijs is afgeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de hoofdcon troleur van de tarwecentrale, de heer Den Oudsten, te Halsteren een onderzoek inge steld, waarbij zóóveel feiten aan het licht kwamen, dat de nasporingen, welke reeds vier weken duren, een zeer groote omvang hebben aangenomen. Hierbij is komen vast te staan, dat de tarwecentrale en de gewestelijke tarwe-or- ganisatie op tal van wijzen zijn benadeeld. Zoo is door al dan niet opzettelijk onjuiste schatting van dc opbrengst van den te velde staanden oogst veel meer tarwe aan de centrale geleverd dan werkelijk door de boeren is verbouwd, zoodat het vermoede lijk voor de hand ligt, dat goedkoop ge kochte vrije tarwe tegen de volle prijs aan de centrale casu quo de gewestelijke orga nisatie, is geleverd. Ook is gefraudeerd met liet monster- trekken der geschoonde tarwe, waardoor groote partijen in een hoogere prijsklasse gcklassificeerd zijn, tengevolge waarvan deze partijen van 0.50 tot 2 per 100 K.G. te duur aan de centrale zijn geleverd. Voorts is gebleken dat tarwe, die als A. kwaliteit of super A. kwaliteit aan de cen trale werd gedeclareerd, bij de boeren als B. of C. kwaliteit is afgerekend. Fraude is verder gepleegd met dc levering van zaaitarwe, terwijl ten slotte met mede weten en goedvinden van ambtenaren der gewestelijke tarwc-organisaties vervoerbe- wijzen voor ongeschoonde tarwe waren af gegeven, tengevolge waarvan het bewaar- loon in de opslagplaatsen te vroeg is afgege ven. Hierdoor is de centrale opnieuw voor groote bedragen benadeeld. Naar al deze fraudes wordt thans een on derzoek ingesteld, o.m. te Halsteren, Woens- drecht, Iloogerheide, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Rukfcn, Steenbergen cn Zeven bergen. Over de tot dusver bereikte resultaten wordt door de betrokken autoriteiten de grootste stilzwijgendheid in acht genomen, terwijl alle inlichtingen hieromtrent worden geweigerd. Volledig bijhouden van administraties. Billijk tarief. WIJERSSTRAAT 25. Telef. 1806. BOTERNOTEERING De crisis-zuivel-centrale deelt mede dat voor de week van 1 tot 7 Juli de prijs van bet crisis boterrnerk en van de vervoer/er- gunning voor buitenlandsche boter is vast gesteld op L— per K G. PALEIS NOORDEINDE. Het Koninklijk Paleis Noordeinde te Den Haag zal tot nader bericht voor het du- bliek gesloten zijn. In plaats van Z.K.H. Prins Hendrik spreek luit. gen. b.d. Jhr. J. II. Roëll de openingsrede uit Beverwijk, 29 Juni. Heden werd alhier de algemecnc vergadering gehouden van 't Ncdcrlandschc Roode Kruis. Wegens onge steldheid van Z.K.H. Prins Hendrik was deze tot zijn leedwezen verhinderd de ver gadering to presideeren. Als voorzitter fun geerde thans de eerstc-ondervoorzitter Lui tenant-Generaal b. d. Jhr. J. II. Röcll, die de vergadering mededeelde, dat Z.K.H. Prins Hendrik dc vergadering niet kon bijwonen cn in zijn plaats heette hij de aanwezi gen welkom. Jhr. Röell herdacht in gevoel volle bewoordingen wijlen H.M. de Konin gin-Moeder. In de openingsrede, welke hij in plaats van Z.K.H. Prins Hendrik uitsprak zcidc spr.: Met genoegen begroeten wij wederom in ons midden den lieer Nauta, als vertegen woordiger van het Centraal Comité in Ne- derlandsch-Indiè, terwijl wij er ons over ver heugen, dat de Afdeeling Curacao voor dc derde maal vertegenwoordigd is, thans in den persoon van den heer Dr. II. S. Boo- gaart Een bijzonder woord van welkom moge gericht worden tot de hier aanwezige verte genwoordigers van den Koninklijken Natio- nalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjo Kruis", hunne aanwezigheid onderstreept de voort durende aangename verstandhouding tus- schcn dezen Bond en het Nederlandschc Roode Kruis. Weemoed vervult ons eveneens bij het denkbeeld, dat het lid van het Dagelijkscli Bestuur, Hoofd van het Ziekenhuiswezen, Dr. M. Rutgers, zeer onlangs wegens ge zondheidsredenen het besluit moest nemen, af te treden; wij weten, dat deze beslissing ook hem leed heeft gedaan. Met groote dankbaarheid gedenken wij het zeer vele, dat door den heer Rutgers voor het Ncdcrlandsche Roode Kruis werd verricht. Het Nedcrlandsche Roode Kruis zet zijn zegenrijken arbeid voort; ook wij ondervin den de ongunst der tijden cn dienen .daar mede rekening te houden; doch hoog boven ons schitteren de figuur van Henri Dunant cn zijn ideaal die ons tot richtsnoer dienen. Op het oogenblik, dat ik, aldus mr. dr. F. W. Donker Curtius, dc eer heb voor het eerst verslag aan deze vergadering te doen, moge de eerbiedige wcnsch uitgesproken worden, dat het God behage, dat dit eerste verslag tevens het laatste moge zijn buiten tegen woordigheid van Zijne Koninklijke Hoog heid uitgebracht. Het jaarverslag opent met te herinneren aan het in het afgeloopen een gevierde enz. enz. Het jaarverslag, door mij uitgebracht, opent met te herinneren aan het in het afgeloopen jaar gevierde zilveren jubileum van Zijne Koninklijke Hoogheid. Dankbaar op die da gen, onzen Koninklijken Voorzitter te hebben kunnen omringen, schrijden wij hoopvol ver der. Hoopvol zeker niet in dien zin, dat een oplossing van dc vraagstukken waarhij mis schien het bestaan van de wcstersche be schaving betrokken is, zich zooveel duidelij ker tegen den donkeren achtergrond van in spanning en zorgen afteekent, doch hoopvol omdat zelfs wanneer men zijn blik beperkt tot ons terrein, men toch wel zeer sterk den indruk krijgt dat van een opofferend idea lisme, in kommervolle dagen wellicht nog meer dan in lijden van grooten voorspoed groote kracht uitgaat. Is het immers niet hoopvol, dat een Ver eeniging als de Kon. Ned. Voetbal Bond tel kenmale nauwer aanraking met ons zoekt, wanneer het haar te doen is physieke pres taties in dienst te stollen van hoogere be langen? Vanaf 1930 heeft de Bond, door on ze lusschenkomst, geen onaanzienlijke be dragen beschikbaar gesteld voor de Neder- landsche kinderen in Duitschland, deze hand is nog nader aangehaald door de toe stemming aan de Sportvercenigingen Sparta cn Fcyenoord om de opbrengst van een wed strijd in 1931 en 1933 gehouden, te besteden voor den Bloedtransfusiedienst der Afdee ling Rotterdam, terwijl dio van dc wêdstrij- den in 1932 gehouden verdeeld werd tus- sclicn dien Bloedtransfusiedienst en de hulp posten langs de wegen: het ligt in het voor nemen in 193i wederom de opbrengst van denzelfden wedstrijd ^oor dien eerstgenoem- den dienst te bestemmen. Tevens zijn er reeds wedstrijden gehouden te Utrecht en Leiden, waarvan de baten eveneens ten goede komen aan de bloed transfusiediensten daar ter plaatse. Is het niet hoopvol, dat oefeningen als bijvoorbeeld te Raalte gehouden, in dit ver slag uitvoerig vermeld, niet slechts aanmoe digend zijn door dc gebleken technische vaardigheid, doch vooral door den geest der deelnemers, zonder welke die vaardigheid slechts betrekkelijke betcckcnis zou hebben. Zoude deze geest van gemeenschapszin zoo tot uiting gekomen zijn zonder den da gelij ksclien arbeid van onzen Hoofdcommis saris, Lcgcrcommissaris cn Militair Commis sarissen, en vooral zonder hun persoonlijk voorbeeld? Wc schrijden hoopvol verder... In het in druk verschenen jaarverslag wordt uitvoerig melding gemaakt van liet werk der verschillende kringen en afdeelin- gen, benevens is hier in opgenomen het ver slag betreffende de transportcolonnes, terwijl uitvoerig de Roode Kruis-oefening in Raalte en Omstreken in Juni van het vorige jaar gehouden, wordt gememoreerd. BELEEDIGING VAN OUD-MINISTER DONNER. Rotterdam, 28 Juni. De Rotterdam- sclie rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in dc bekende zaak van den accoun tant R. Ileync te llillegersberg, dio zich ie verantwoorden heeft gehad wegens beleedi- ging van oud-minister Donncr, dien hij een moordenaar had genoemd. De rechtbank lieoft verdachte veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. Do rechtbank was van oordeel, dat liet onbesuisd cn onhebbe lijk optreden van verdachte krachtig her hoort tc worden tegengegaan, doch ander zijds nam ze in aanmerking, dat verdachte wegens een zelfde feit reeds veroordeeld is tot veertin dagen gevangenisstraf door de Iluagschc rechtbank en dat verdachte we gens zijn paradóïdcn toestand verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. TWEE WIELRIJDERS DOOR AUTO GEGREPEN. Amsterdam. 29 Juni. Hedenmiddag om ongeveer twaalf uur reed een personen auto op de Nassau kade een tweetal wielrij ders aan. Eerst werd een burger gegrepen, daarna oen verkeersagent. Beide personen reden lang6 den trottoirband dicht achter elkaar. De slachtoffers zijn ernstig gekwetst naar het Tesselschade ziekenhuis vervoerd. De agent schijnt er nog het beste te zijn afgekomen, terwijl de burger een ernstige hersenschudding heeft bekomen. t Heeft U reeds kennis gemaakt met onze nieuwste EIGEN ONTWERP MODELLEN DRESSOIRSBOEKENKASTENenz.? Bezoekt U dan eens onze toonzaal en 18 modelkamers. - Bij ONS zien is bij ONS koopen. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Het Jonge vrouwtje: - Er staat: klop de eiwitten stijf. Ik denk, dat lk nu wel kan opi"ouden. Manlief: Zoo, zijn ie stijf? 7rouw Nee. maar DAljn arm is het. (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6