DE INDUSTRIE-BANK FORTMANN HEHENKAMP M. H. VAN RAALTE M. H.VAN RAALTE H MARKIEZEN ZONSCHERMEN FELLE REDE VAN GOEBBELS TREEDT HINDENBURG AF? De Zuiderprovinciën en de defensie AMERSFOORT DE TOESTAND VAN DEN PRINS NAT. SOCIALISTISCHE BEWEGING KRACHTIGE POGINGEN TOT OPRICHTING .Eerst afwachten DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND GROOTE COLLECTIE NIEUWE DESSINS. Vraagt prijsopgave. LANGESTRAAT 63. TEL. 88. van doze actie zal een zuivere, hechte staat zijn. Het volk wensclit, dat wij alles voor het volk doen. liet volk zal zien, dat de genen, die tegen liet volk gezondigd hebben en hun macht misbruikten om het volk te verdrukken, op bittere en scherpe wijze be recht zullen worden." Berlijn, 1 Juli (V.D.). Rijksminister Dr. Gocbbcls heeft Zondagavond voor alle Duit- sche zenders een toespraak gehouden tot liet Duitsche Volk. Goebbels gaf een overzicht van de om standigheden, welke het noodig hebben maakt, dat Hitler op vastberaden wijze is opgetreden. Hitler was in gezelschap van Bruqckner, Schaub, Schreck, Dr. Dietrich, den pcrschel der N.S.D.A.P. en Dr. Goebbels. Breedvoerig schetste Goebbels de situatie bij het land huis van Rochm aan de Wiessec. De berichten, welke des morgens vroeg [(Zaterdag) te Munchcn bekend waren, wa ren uiterst bevredigend. De „Leider" en zijn getrouwen kunnen en Zullen niet toelaten, dat hun opbouwend werk, dat door de geheele natie met onzec bare offers is aangevangen, door do intri ges van gewctenlooze politieke dilettanten jn gevaar wordt gebracht. Goebbels sprak ,van rcactionnaire cliques in van een klei ne cliquo van saboteurs, die de leider en diens getrouwen geen rust wilden geven. Thans zal schoon schip worden gemaakt en ide etterbuilen zullen worden uitgeprikt. De zuiverheid en het fatsoen der partij en haar organisaties is door de uitroeiing van .deze elementen hersteld. Do geheele natie herademt. Zij heeft op nieuw gezien, dat de „leider" vastbesloten is geen genade te laten bestaan, indien het principe van het fatsoen, eenvoud en open bare reinheid wordt aangetast en dat de straf des te gestrenger is naar mate degene idien zij treft, hooger is. Het zij nog eens gezegd. Iedere hand, Svelke ons wordt toegestoken, zal onze yri en denhand ontvangen. Iedere gebalde .vuist, welke tegen den leider en zijn re giem wordt opgeheven, zal worden neerge drukt, indien noodig met geweld. Wij wen- schen de medewerking yan het geheele Volk, van arm en rijk, van hoog en laag (doolt degene die probeert den leider en de natie bij het werk voor Duitschlands toe komst te vernietigen, zal tegen den grond worden geslagen. En pestbuilen, corruptie haarden, ziektesymptomen van morecle verwildering, welke zich in het openbare leven voordoen, worden uitgebrand en wel lot het vlecsch. De samenzweerders waren van meening, ïlat een tweede revolutie moest komen. Zij is gekomen; doch anders dan zij het zich hadden voorgesteld. Zij hadden reeds de ons vijandig gezinde buitenlandsche pers te hulp geroepen. Nimmer was ergens een re geering zoo krachtig als de onze en nim mer werd zij geleid door een man van zulk jecn grooten persoonlijken moed als dezen. Het volk kan zich slechts geluk wenschen met de gebeurtenissen van den 30stcn Juni. De breede massa van onze kameraden van ide S.A. kan er van overtuigd zijn, dat .thans aan haar hoofd weer een leiding staat van zuiverheid en fatsoen. De S.S. en haar leiding komt den hoogsten lof en 'dank van de natie toe voor haar weerga- Jooze trouw en discipline, welke zij aan «den dag heeft gelegd. Het eigen volk en de geheele wereld zij het hiermede gezegd: In geheel Duitsch- land lieerscht rust en orde. De openbare veiligheid is hersteld. Nimmer was de Lei der de situatie zoo meester als vandaag. De natie gaat weer aan het werk. De Leider is opgetreden. Decreet van Rijksminister v. Blomberg. B-er lij n, 1 Juli (V.D.). De Rijk6\veer mi nister v. Blomberg heeft in een decreet aan de weermacht verklaard, dat de „Leider" met soldateske vastberadenheid en voor- beeldigcn moed de verraders en muiters zelf heeft verpletterd. De alarmtoestand is overal opgeheven. Bizonder bevel aan de S.A. van Frankenland. Nu er en berg, 1 Juli (V.D.). De leider 'der S.A.-groep Franken, groepsleider v. Obernitz, heeft het volgende bizondere be vel uitgevaardigd tot. de S.A. van Franken: De leider beeft den voormaligen chef van den staf der S.A. en eenige S.A. opper- groeps- en groepsleiders als verraders van hem en van de beweging opgespoord, uit S.A. en partij gestootcn en gevonnist. De ceredolkcn die aan Roehm herinne ren, moeten direct worden weggelegd en vervangen door dienstdolken. Alle portretten van Roehm en de andere .verraders moeten direct worden opge spoord en vernietigd. Het groepshuis „Ernst Rochm-Haus" wordt „Dienstgebouw der S.A.-groep Fran ken, Neurenberg." Ten slotte wordt verklaard, dat liet ver lof der S.A. doorgaat, waarbij evenwel wordt verboden tijdens den verloftijd in pniform rond te loopen. De positie van Dr. Schacht. Berlijn» 1 Juli (D.N.B.) Do in het bui tenland verspreide geruchten, dat do pre sident van de Reichsbank, dr. Schacht en de Saksische minister-president von ICil- linger doodgeschoten zouden zijn, zijn on juist. Beiden zijn nog gewoon in functie. De regeering is de situatie meester. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.). Omtrent de po ging van de S.A.-leiding de macht in han den te nemen, wordt verder gemeld, dat de leiding den toestand volkomen meester is. Hitler is Zaterdagavond laat te Berlijn teruggekeerd in gezelschap van Dr. Goeb bels. Por vliegtuig hebben de Rijksminis ters de reis uit München gemaakt.. Verklaard wordt, dat ieder blij is, dat de oude S.A.-geest beeft gezegevierd. DE ZUIVERINGSACTIE BEËINDIGD Berlijn, 1 Juli (D.N.B.). Officieel wordt medegedeeld, dat de zuiveringsactie Zon dagavond beëindigd is. Verdere maatregelen in deze richting, zullen niet meer plaats vin don. Het geheele ingrijpen tot herstel en be veiliging van de orde in Duitschland heeft derhalve slechts 24 uur geduurd. In het geheele rijk lieerscht volkomen rust en orde. Het gansche volk staat met gewei dige geestdrift achter de leiders. (Wij vestigen er de aandacht op, dat de belangrijkste der hierbovcnvcrmelde be lichten reeds Zaterdagavond door ons in bullelinvorm zijn verspreid). RED. A. D. Parijs, 1 Juli (Reuter). De Parijsche correspondent van de Paris Soir bericht, dat men in den afgcloopen nacht verklaar de dat Rijkspresident von Hindenburg be sloten is af te treden wegens de maatrege len tegen von Papen genomen. Op aansporing van Blomberg en den ex- kroonprins zou von Hindenburg besloten hebben thet Hitier te confereercn, doch de kanselier zou zijn antwoord hebben uitge steld. Verder bericht de correspondent, dat in den afgeloopen nacht, en in den loop van den dag bloedige botsingen tusschcn Stahl- helm en S.A. zouden hebben plaats gehad. Moties aangenomen in de algemeene vergadering der Mij. voor Nijverheid en Handel Breda, 30 Juni. In de algemeene ver gadering van de Nederl. Mij. voor Nijver heid en Handel werd door de departemen ten Maastricht en Breda het volgende voor stel ingediend: Ernstig bewust van de delicate ligging der Zuidelijke provincies in verband met de landsverdediging en wetend dat in andere landen de organisatie der defensie een zaak van bijzondere Staatszorg is, waarbij in ruime mate een beroep wordt gedaan cp de leidende personen uit het bedrijfsleven, verzoeken de departementen Maastricht cn Breda het hoofdbestuur te willen overwe gen om aan de regeering de medewerking der Mij. aan te bieden voor een spoedig en doel te treffen organisatie van de in- dustrieele cn economische verdediging, voorbereid in Nederland en de overzcesche gewesten. Dit voorstel werd door het hoofdbestuur overgenomen en zal in de eerstvolgende hoofdbestuursvergadering een punt van overweging uitmaken. Vervolgens werd door dezelfde departe menten de volgende motie ingediend: De Nederlandsche Mij- van Nijverheid en Handel in algemeene vergadering te Breda bijeen, is van oordcel dat een voldoende sterke weermacht door haar preventieve werking van vitaal belang is voor de onaan tastbaarheid van ons grondgebied en daar mede voor liet behoud en de ontwikkeling van de volkswelvaart. Deze niolie werd onder applaus met alge meene stemmen aangenomen. DAME DOOR MOTORRIJDER OVERREDEN. Den Haag, 1 Juli. Hedenmiddag is op de Laan van Meerden oort een G3-jarige dame, S. A. genaamd, door een motorrijder overreden. Zij bekwam een schedelbasis- fractuur en werd in levensgevaarlijken toe stand naar liet ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Hedenavond was haar toestand nog zorgwekkend. ERNSTIGE AUTOBOTSINC. G ra them, 1 Juli. Op den Napoleons- weg onder Grathem had hedenmiddag te ongeveer vier uur een ernstige autobotsing plaats tusschert een uit de richting van de Belgische grens komende auto uit Asten en een personenauto, bestuurd door den heer Schols uit Sittard. In de autobus zaten 21 personen, alle leden van een hengelaarsclub uit Asten, die nabij Grathern gevischt had den. Van de inzittenden van de autobus werden twee zwaar cn vijf licht gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Wceri vervoerd Ajd. Stoffen Groote zomer opruiming Coupons en Restanten Zijden stoffen, Toiles de Soie Shantungs Wollen stoffen voor Rokken, Japonnen, Mantels en Complets Organdies, Voiles, Vlisco's Afd. Bonn eter ie Restanten Hoeden cn Mutsjes. j Restanten Shawls, Ceintuurs, I Kraagjes Restanten Handschoenen, Kousen. Restanten Zomer I'ull-ovcrs 5 Omtrent den toestand van den Prins werd Zaterdagavond 10 uur het volgende mede gedeeld: De Prins heeft in den namiddag een lich te temperatuursverhooging gekregen, welke 's a\onds weer is teruggegaan. Overigens is de 'toestand onveranderd. De Koningin vertoefde Zaterdagavond ge ruimen tijd hij den Prins- Den Haag, 1 Juli. De Prins heeft een rustigen nacht gehad en zijn toestand was hedenmorgen haar omstandigheden be vredigend. Den Haag, 1 Juli. Zondagavond om half elf werd bet volgende communique om trent den toestand van den Prins bekend gemaakt: De toestand yan den Prins was hedenavond wat minder gunstig in verband met een lichte temperatuursverhooging. Het royement van twaalf leden op een totaal van over de 40.000 is zeker nog geen uittocht Zaterdagavond publiceerde Het Volk het navolgende bericht: De gebeurtenissen in de N. S. B. nemen een snel cn sensationeel verloop. Uit het geheele land stroomen de bedankjes van leden binnen. Niet alleen te Amsterdam is de uittocht begonnen, doch ook in de pro vincie cn vooral in Utrecht verlaten de leden de Mussertbcweging. Onder hen be vinden zich zeer' invloedrijke personen. Wij vernemen dat dc geroyeerden en „deserteurs" dc hoofden bij elkaar hebben gestoken cn dat nog tijdens dit weekend besprekingen zullen worden gevoerd over do oprichting van een nieuwe fascistiscne partij, de zoovoelste dus. Men verwacht, dat deze nieuwe partij met ten minste 200 leden zal beginnen en dat zij een sterke zuigkracht op do N.S.B. zal kunnen uit oefenen. Wij hebben ons naar aanleiding van dit bericht gewend tot de partijleiding in de N. S. B.. waar men ons het volgende mede deelde: Het zal niemand verwonderen, dat zich in een jonge beweging, die in Nederland nu al ver over de 40.000 leden telt, bij tijd en wijle elementen blijken te bevinden, op wier lidmaatschap de organisatie geen prijs stelt. Welnu, in de laatste drie weken heb ben eenigen van zulke leden de mededee- ling van de N. S. B. ontvangen, dat men bun lidmaatschap niet langer kon waar- dceren, reden waarom zij als loden wer den geschrapt. Daarvan maakt men in de N. S. B. volstrekt geen geheim. Evenmin als men het geheim wenscht te houden dat dit getal leden voor Amsterdam in de laatste drie weken een totaal heeft bedra gen van 12. Dat mag iedereen weten! Dat zijn geen leden die zélf hebben bedankt, maar leden die .door de beweging zijn afgevoerd: sommigen dier 12 leden vonden dc mededeeling, dat zij waren geschrapt zóó onaangenaam voor zich persoonlijk, dat zij er sterk op aandrongen het lidmaat schap van de N. S. B. te mogen behouden! Van een „uittocht" is eenvoudig geen sprake Het bericht in Het Volk is van het zelfde gehalte als de vorige, in verband met do N. S. B. verschenen, waaromtrent nu en dan in soc.-dcmocratischen kring schijnt te moeten verkondigd, dat het die N. S. B. zoo slecht gaat! VOLKSVERZAMELING VERSPREID. Amsterdam, 29 Juni. In de Czaar Pe terstraat heeft de politie een volksverzame ling verspreid, die het colportcerende N.S.B er6 lastig maakten. Deze volksverzameling was ontstaan, doordat een man geroepen had „Moord". Wegen6 het maken van vatech alarm is hij gearresteerd. De industrieele credietverleening is een zeer moeilijk en veeU omvattend probleem In Nederland heeft zich gedurende de laatste decennia een zeer krachtig industri alisatie-proces afgespeeld. Volgens de be roepstelling van 1930 verschafte onze na tionale industrie aan ruim 1.235.000 perso nen werkgelegnhcid, terwijl de landbouw aan slechts 039.000 arbeiders werk verleen de. In do periode 1SS9—1930 is het aantal arbeiders, dat in do industrie werkgelegen heid vond, gestegen van 500.000 tot 1.236.000. een vermeerdering van 147%. Het aantal personen, dat in den landbouw werkzaam was vermeerderde in dezelfde periode van 525.000 tot 039.000, een vermeerdering van slechts 22%. En aangezien de totale Neder landsche bevolking in diezelfde jaren met 70% is toegenomen, blijkt uit deze cijfers voldoende dat dc industrieele ontwikkeling voor de Nederlandsche welvaart van funda- menteele beteekenis is. De werkgelegenheid in ons land hangt derhalve grootendecls tezamen met den gang van zaken in de nationale industrie, Nederland is heden ten dage niet meer het spreekwoordelijke boter- en-kaas-land van oudsher. Sinds geruimen tijd is de vraag gesteld of er, met het oog op deze industrieele ontwikkeling, in ons land behoefte bestaat aan een industrie- bank, een probleem, dat tegenwoordig wederom de algemeene aandacht vraagt, in verband niet de krachtige pogingen, welke met name in Limburg worden aangewend om een industrie-bank in het leven te roe pen. Zooals vanzelf spreekt vereischt iedere welgemeende poging tot leniging der nijpen de werkloosheid beden ten dage de sympa thie en de medewerking van een ieder, niits van tevoren vaststaat, dat de betreffende maatregelen aan het gestelde doei kunnen beantwoorden; m.a.w., dat op deze wijze een b 1 ij v e n d e cn loonende werkgelegen heid geschapen wordt. Blijvende en looncn de werkgelegenheid kunnen uit den aard der zaak alleen cn uitsluitend verschaft worden door rendabele ondernemingen. En wanneer men zich behoorlijk rekenschap geeft van dc resultaten en de rentabiliteit onzer bestaande industrieën, dan zal een ieder tegelijkertijd beseffen, dat de indu strieele credietverleeriing ten zeer moeilijk cn veelomvattend probleem vertegenwoor digt. Dc beurskoersen van het mecrendeel onzer industrieele fondsen bewegen zich ver onder pari, een bewijs, dat do rentabiliteit der betreffende ondernemingen veel te wen sctien overlaat. Sinds jaren gevestigde in dustrieën welke niet alleen over een rijpe technische en commcrcieclc ervaring, maar eveneens over een kring van afnemers bo- schikken, kunnen tegenwoordig het hoofd nauwelijks boven water houden, een situa tie, die voldoende bewijst, dat een belang rijke verruiming van de werkgelegenheid in de nationale nijverheid, middels credietcn door een industriebank te verleenen, geen gemakkelijke taak zal zijn. En wanneer men dc oogen naar liet buitenland richt, cn zich rekenschap geeft van de catastrophalo re sultaten, welke b.v. in Oosenrijk, Duisch- land, Frankrijk en Amrika bereikt zijn door een grootscheepsche industrieele ere- dictverlcening Krcditanstalt, Danatbank, enz. dan bestaat er gereede aanleiding om ten aanzien van langdurige en immer speculatieve industrieele financieringen een groote voorzichtigheid aan den dag te leg gen. Er is in ons land sinds vele jaren door vooraanstaande personen gediscussieerd over de vraag of er in Nederland behoefte bestaat aan een industrie-bank; de ge- dachtcnwisseling heeft echter niet tot een communis opino mogen leiden. Financiering der industrie is synoniem met langdurige credictverleening, en deze credictvcrleening op langen termijn behoort nu eenmaal niet tot dc taak van ons bestaande bankwezen, dat. de plicht heeft de deposito's, welke aan de banken worden toevertrouwd, zoo veilij en daarbij zoo liquide mogelijk te bcheeren. Het Limburgsche streven tot oprichting eener industriebank wordt geïnspireerd door z.g. Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.L.), dat door een weloverwogen syste matisch. onderzoek nagaat of de in Limburg bestaande industrieën kunnen worden uit gebreid of vprbeterd, of nieuwe afzetmark ten voor hare producten kunnen worden opgespoord; cn of er een opric.htingsmoge- lijklieid voor nieuwe industrieën bestaat. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben aan Provinciale Staten voorgesteld met f 100.000.deel te nemen in het aandeelen kapitaal der nieuw op te richten N.V. In dustriebank in Limburg, terwijl, naar ver luidt, dc restcerende f 400.000.- opgebracht moeten worden door 23 Limburgsche ge meenten, waarbij gerekend wordt op een aandeel van f 250»— per iedere 300 inwoners. De financiering geschiedt hier dus door een beroep op de openbare middelen, i.e. de be lastingbetalers. Wij vreezen, dat een zoodanige opzet niet aan het gestelde doel zal beantwoorden, eenerzijds komen op deze wijze allerlei po litieke factoren in het geding, hetgeen een objectieve cn zuiver commercieele behande ling der te verleenen industrieele credietcn niet zal bevorderen: anderzijds nopen de omstandigheden tot ernstige versobering in onze staatshuishouding, cn dientengevolge getuigt het niet van wijs financieel beleid, wanneer men de Provinciale en Gemeente lijke begrootingen extra belast door deel name in ccn industrie-bank. Maar boven dien is de Regecring met haar zestig mil- lioen wcrkverschaffings-programma doende al hare aandacht te besteden aan verrui ming der werkgelegenheid in onze natio nale nijverheid. Het oprichten van provinciale of regio nale industriebanken levert bovendien het gevaar op, dat ccn provinciale autarkie in het leven wordt geroepen. Het is n.l. geens zins denkbeeldig, dat de directie eener zoo danige instelling met het oog op provin ciale werkverruiming credieten goedkeurt aan bepaalde locale industrieën, terwijl concurreerende bedrijven in andere provin ciën een moeilijken bestaansstrijd voeren. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk pro vinciale autarkie de economische moeilijk- heden, waaronder ons bedrijfsleven reeds zoozeer gebukt gaat, alleen zal vergrooten. De sterke en goed geleide, ondernemingen cn industrieën beschikken tegenwoordig over ruime liquide middelen, en ondervin den groote moeite om deze beschikbare middelen tegen een behoorlijke rente uit te zetten, cn de vraag is dientengevolge ge wettigd of een industrie-bank in staat kan zijn de werkgelegenheid uit te breiden docrc» credict te verstrekken aan bedrijven, welke dit crediet niet van hunne bestaande bank relaties kunnen verkrijgen, en waarvan de rentabiliteit dus problematisch is. Het financieren van nieuw op te richten indu strieën brengt uiteraard nog grootcre «mi onoverzichtelijker risico's met zich mede. En aangezien eenerzijds nog niet is uitge maakt, dat er thans in Nederland inderdaad een dringende behoefte bestaat aan een in dustriebank, terwijl anderzijds ruimschoots is bewezen, dat de industrieele credictver leening met zeer bijzondere risico's en moeilijkheden gepaard gaat, ware het uiter mate onvoorzichtig tot de oprichting eener industrie-bank over te gaan middels een be roep op de belastingbetalers. De belasting- schroef is in ons land reeds meer dan vol doende aangedraaid» liet Nederlandsche be drijfsleven zal uiteindelijk alleen gebaat zijn door een verlichting van den belasting druk; onze moeilijkheden kunnen onmoge lijk opgelost worden door financieel-indu- strieele experimenten, welke geschieden ten koste der openbare middelen. Een gezonde en rendabele industrialisatie van ons land zal zich alleen kunnen voltrekken indien de benoodigde middelen door de kapitaal markt beschikbaar worden gesteld, en lei dende persoonlijkheden uit het bedrijfsle ven aan dit veelomvattende vraagstuk hun ne beste krachten wijden. De Regeering is intusschen diligent, laat ons dus eerst de resultaten van het 00 millioen werkpro gramma afwachten, alvorens in deze richr ting slappen te ondernamen. v. HEKNY. De stemming op Huize Doorn Doorn. 1 Juli. I)e berichten uit Duitschland waren voer de bewoners van Huize Doorn een groote verrassing. Men had daar een dergelijke ontwikkeling an den toestand niet verwacht. Toen het bericht Zaterdagmiddag op Huize Doorn werd medegedeeld, had men daar zélf uit Duitschland nog niets gehooid. Het schijnt ook, dat er Zaterdagmiddag en Zaterdagavond geen rechtstreeksche verbin ding tusschen Huize Doorn en Duitschland is geweest. Tot laat in den nacht heeft men op Huize Doorn op de Duitsche radio-stations geluis terd om op de hoogte te blijven van de jong ste gebeurtenissen. Ook de exkeizer was tot zeer laat op. Het gerucht loopt, dat dc ex-kroonprins in verband met de gebeurtenissen in Duitsch land uit Duitschland is vertrokken. Tot Zondagmiddag was hiervan op Huize Doorn ecjiter niets bekend. Hij was daar ook nog niet aangekomen. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON TE HILVERSUM. De verlaging der werkloozensteun. Hilversum. B. cn W. stellen den raad voor aan den gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon over 1933 een aanvullend subsidie te verleenen van 75.979.43 Het totaal der uitgaven heeft vol gens de voorloopige rekening 1.286.409.50 bedragen. Het college deelt voorts naar aanleiding van een schrijven van den minister van So ciale Zaken betreffende wijzigingen in de steunverleening mede, dat het betreurt dat de financiecle toestand, zoowel van het rijk als van de gemeente, verlaging der steun- uitkceringcn per 1 Juli noodzakelijk maakt en dat het moet voorstellen de steunregeling overeenkomstig liet bovengenoemde schrij ven te wijzigen. Inmiddels zijn bij B. en W. brieven ingekomen van den Hilversum- schcn Bestuurdershond, van den christelij- ken Besturenbond en van liet plaatselijke werkloözen-strijdcomité. houdende verzoek om bij de regeering alle pogingen aan te wenden liaar terug te houden van de aan gekondigde steunverlaging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 10