AMERSFOORTSCH DAGBLAD DUITSCHLAND - NEDERLAND 7-3 FEUILLETON Maandag 2 Juli 1934 EEN VERDIENDE OVERWINNING TWEEDE BLAD A.L.T.A.-TOURNOOI TONNIS' DUIVENVOER NOIR EN KALEN GEDOOD Het Mysterie van het Diamanten Kruis WATERPOLO Van Daatselaar viel in voor Ingenluyffdie plotseling ziek werd In het fraaie stadionbad te Düsseldor! vond gistermiddag de interessante waterpo- lowedstrijd plaats tusschen Duitschland en Nederland. Des Zaterdags waren de Neder- landsche zwemmers reeds in Diisscldorf aan gekomen en hadden hun intrek genomen in hotel Wittelbachershof aan de Kónigsallee. De Verkehrsverein van de stad Diisseldorf had alles tot in de uiterste perfectie gere geld. De zwemmers waren dan ook na af loop buitengewoon over de behandeling te spreken en hadden niets dan lof. Gistermorgen werd met luxe auto's een toer gemaakt door de stad en de mooiste punten van de stad en het stadion hezich tigd. Des middags omstreeks half vijf vond de wedstrijd plaats tusschen Duitschland en Nederland. De belangstelling was niet ge ring. Voor de aanvang van den strijd stel den de beide zeventallen zich voor het. pu bliek op, terwijl de beide volksliederen ge speeld werden. Van weerskanten werden bloemen overhandigd en kennis gemaakt. De voorzitter van den Duitschcn Zwemhond sprak een hartelijk welkomstwoord en spoor de de spelers van de beide zeventallen aan zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Daarop begaven de spelers zich te water en stelden zich als volgt op: Nederland: Veenstra. (Het Y Amsterdam) v. Aelst. Elsinga van Oostrom Soede (H.Z. en P.C.) (L.Z.C.) (Het Y) Reekers Schrieder van Daatselaar (H.Z. en P.C.) (H.Z. en P.C.) (U.Z.C. Scheidsrechter J. J. Tenscn (Brussel). Schulze Schwarz Lemp Dr. Schurger Gubst Amann Heinrich. Duitschland. Van Daatselaar van dc Utrechtsche Zwem- club viel in voor Ingenluyff, die de reis me demaakte, doch ongesteld werd en daardooi verhinderd was mede te spelen. Beide zeventallen zijn zeer snel en met een geringe voorsprong haalt Schwarz juist voor de handen van v. Daatselaar den bal het eerst op. Hij plaatst naar achteren en krijgt het lecler wederom toegespeeld. De Neder landsche verdediging is evenwel op haar hoede en onderschept deze aanval. Van Daat selaar krijgt daarop het leder toegespeeld. Met een ver en hard schot probeert hij het Duitsche doel in gevaar te brengen. Het schot gaat evenwel over. De Ncderlandsche spelers geven hun tegenspelers te veel ge legenheid om zich vrij te zwemmen. Gevaar lijke situaties ontstaan daardoor. Bij een van deze aanvallen wordt Schulze wederom on voldoende door zijn man gedekt. Hij krijgl het leder in handen en schiet met succes tusschen de handen van Veenstra door in hot Nederlandsehe doel (10). Dan zijn de Nederlanders het eerst bij den bal. Van Daatselaar haalt thans den bal op en plaatst naar achteren. Elsinga vangt hel leder op en geeft door aan de opgezwommen voorhoede. Wederom krijgt van Daatselaar den bal. Hij schiet, doch zijn schot vliegt over het doel. Wanneer Reekers eenigszins hardhandig wordt aangevallen, kent de scheidsrechter een vrije worp toe. Het ledei wordt naar den vrijwel vrij liggenden Schrie der geworpen. Deze lost aanstonds een hard schot op het Duitsche doel en scoort de ge lijkmaker (1—1). Dit is het teeken voor de Duitsche zwem mers om aanstonds wederom fanatiek te komen opzetten. Zij bedreigen zwaar het Ne derlandsehe doel. De verdediging pakt daar bij een beetje hardhandig aan. De scheids rechter kent. dan een vrije worp toe, welke natuurlijk noodlottig wordt. Lemp ligt in een bevoorrechte positie. De bal wordt naar hem toegespeeld. Met een hard schot laat hij keeper Veenstra naast den bal grijpen (2-D. De Nederlanders zijn door deze goal nog lang niet ontmoedigd. Van Daatselaar haalt wederom het leder op en schiet even later hard op het Duitsche doel. Met moeite en een beetje geluk houdt keeper Heinrich zijn doel schoon door den bal corner te werken. Er ontstaat een zware worsteling voor het Duitsche doel tusschen den keeper Heinrich en Schrieder. Nederland krijgt een vrije worp toegewezen; Ook hier weet. men uit een vrije worp een goal te maken. Het is Reekers, die het leder in handen krijgt met een goed schot voor een gelijke stand zorg draagt (2—2). Van Daatselaar probeert het wederom met een schot van eenige meters voor het doel. Wederom werkt de keeper deze bal corner. Deze corner levert evenwel niets op. De Duitsche spelers blijven zeer gevaarlijk. Steeds opnieuw trachten zij aan de waak zaamheid van dc Nederlandsehe tegenspelers te ontkomen. Wanneer bij de gasten de waakzaamheid dan even verslapt trekken zij er aanstonds voordeel van. Dr. Schurger werkt zich vrij en scoort onhoudbaar vooi Veenstra, die gedurende den gehcelen wed strijd voor een zeer moeilijke taak stond (3-2). Wederom komen dc Duifschers opzetten. Het Nederlandsehe doel wordt zwaar be- dreigd. Een schot van Schulze wordt door Veenstra weggeslagen doch belandt dan jam mer genoeg bij Schwarz die in bevoorrechte positie liggend er handig gebruik van maakt en de voorsprong van de Duitschers vereroof (•12). De tweede helft. Gedurende het eerste gedeelte van deze strijd gingen de partijen vrijwel tegen el kander op. In de tweede helft bleken de Duitschers sterker te zijn. Niet alleen hun snelheid was beter doch hun schoten bleven zeer gevaarlijk. Iedere gelegenheid grepen zij aan om zich vrij tte zwemmen. Dit geluk te hun maar al te vakk, zoodat het Neder landsche doel vrijwel voortdurend ernstig bedreigd werd. Nauwelijks is er wederom een minuut gespeeld of Lemp geeft de Duit schers een nog grootere vorsprang (5—2) Schulze is de man met een geweldig uit houdingsvermogen. Steeds opnieuw werki hij zich vrij en gaat dan met een vaardig tempo op het Nederlandsehe doel af. Ree kers tracht men te stuiten, doch dit gelukt niet. Schulze zwemt wederom op en schiet hard in het Nederlandsehe doel. Veenstra was er blijkbaar niet op verdacht, want het niet bepaald moeilijke schot blijkt hem toch te machtig, (62). Nog geven de Ne derlanders het niet op. Thans zien'zij zelfs nog eenmaal den bal op te halen. Aanvan kelijk ziet men evenwel nog geen kans vol doende door te breken. Het wordt een zwaar heen en weer vechten zonder ecnig resul taat. Eindelijk krijgt Reekers een mooie kans, die hij niet laat voorbijgaan. Met een hard schot scoort hij het laatste Neder landsehe doelpunt (6—3). Dan is het gedaan. Hoewel de Neder landsehe spelers zich geheel geven in deze i strijd blijkt het toch niet mogelijk deze ach terstand nog eenszins in te halen. Zelfs kan men niet verhinderen dat de Duitschers met hetzelfde succes blijven doorspelen. Veenstra moet verschillende malen in laat ste instantie ingrijpen. Toch kan hij niet voorkomen, dat Amann hem passeert met een goed gericht schot. (73). Wanneer Amann even later wat hardhandig te werk gaat, wordt hij door den scheidsrechter uit het water gezonden. Dit blijkt evenwel niet in staat te zijn om de Nederlanders die nu met een man meer spelen i-.-n kans te geven de achterstand te verkleinen. Men hield wel vol tot het bit tere einde, doch resultaten werden niet meer bereikt. Kar sten en Mej. Lindonk winnen de enkelspelen en samen het gemengd dubbelspel Dank zij een vlotte wedstrijdregeling kon Zaterdag reeds een aanvang gemaakt wor den met de kwart-eindstrijden en de demi finales van het A.L.T.A.-tennistournooi. De belangstelling was vooral voor de gisteren gespeelde finales bevredigend, ondanks dat het voortdurend naar regen dreigde, wat aan den anderen kant een aangename ten- nis-temperatuur met zich meebracht. Karsten won zoowel het enkelspel, als het heeren- en gemengd dubbelspel respec tievelijk met Hughan en mej. Lindonk, die eveneens in het dames-enkelspel zegevier de over mej. Kerckhoff. In het dames-dub belspel werd zij echter met mevr. de Bruyn-Kops in een der eerste ronden gesta gen door mej. Kerckhoff en mevr. Verbunt, dat later het sterkste dames-dubbel van het tournooi bleek te zijn. Beter dan voor het enkelspel leent zich het safe spel van mevr. Verbunt voor het dubbelspel, waarom zij het met mr. „Shy" tot de andere finalisten in het gemengde dubbelspel wist te brengen. Een struikelblok voor Hughan bleek de vastheid van Marinkclle, die ook Korsten danig partij gaf. Met mr. „Shy" en Bor- ren. die Karsten in een duel van drop shots veel tegenstand bood, behoorden zij tot de vijf sterkstcn. Bij de dames was het natuurlijk het snelle spel van mej. Lin donk, die als novum op de banen van A.L.T.A. in shorts verscheen, dat zich on derscheidde. Dc verdere uitslagen waren: Hceren<enkelsr;el: Kwarteindstrijd: Karsten slaat Verloop 6-1, 8-6. Mr. „Shy" verliest van Bonen 0—6,0G. Marinkclle sl. Sitsen 61, G1. Ilughan sl. Schoorel 6—2, 10S. Demi-finale: Karsten sl. Borren 6I, 2—6, 6—2: Marinkelle sl. Hughan 4G, 63, S6. Finale: Karsten slaat Marinkclle 7—5, 75. Dames-enkelspel* Mevr. Verbunt sl. mej. v. d. Horst 3—G, 5—6, 6—2. Kwart-eindstrijd: Mej. E. van Herchwij- nen slaat mevr. Verbunt 62, 64. Mevr. de BruynKops sl. mej. T. de Jong 810, 64, 6—3. Mej. A. Kerckhoff sl mevr. Böeseken 60, G4. Mej. Lindonk had zicb Vrijdag reeds in de demi-finale geplaatst door een 6—3, G3 zege op mej. Roelants. Demi-finale: Mej. Lindonk sl. mej. van Herwijnen 62, G2. Mej. Kerckhoff sl. mevr. de Bruyn Kops 6—2, 6—1. Finale: Mej Lindonk sl. mej. Kerckhoff 6—0, 6—4 Eeereii-^ubbelspel W. KarstenHughan sl. A. dc Brauw— Borren 61, 63. Halve eindstrijd: KarstenHughan sl. Busch Geertsema Böeseken G0, 61. Mr. Marinkelle en mr. „Shy" hadden Vrijdag zich door een 6—2, 5—7, 60 over winning op Xenon en Vrloop in de finale ge plaatst, waarin zij verloren. Finale: KarstenHughan sl. Marinkelle en mr. „Shy" 64, 62, G1. Dames-dubbelspel: Mej. Kerckhoffmevr. Verbunt slaan mej. Lindonkmevr. de BruynKops 0—G, 6—4, 8—6. Halve eindstrijd: Mej. Kerckhoffmevr. Verbunt sl. mevr. Mechel en mevr. Zalinge 6—3, 6—3. Mej. E. v. Herwijnen en mej. de Jong sl. mevr. Böeseken en mevr. Mennega 62, 6—2. Finale: Mej. Kerckhoff en mevr. Verbunt sl. mej. v. Herwijnen en mej. T. de Jong 6—2, 3—6, G—i. Gemengd dubbelspel: Mej. v. d. Horst en Borren sl. mevr. Men nega en Verburg 62, 62. Mej. v. d. Horst en Borren sl. mej. van Deventer en Sitsen 62, 97. Mevr. Verbunt en mr. „Shy" sl. mej. Kerckhoff en Schoorel 3—6, 62, 63. Demi-finale: Mevr. Verbunt en mr. „Shy" sl. mej. de Jong en mr. Marinkelle 75, 6—2. Mej. v. Lindonk en Karsten sl. mej v. d. Horst en Borren 63, 63. Finale: Mej. Lindonk en Karsten sl. mevr. Verbunt en mr. „Shy" 36, 62, 64. Verliezersronden Heerenenkclspel: Borgerhof Mulder sl. Böeseken 62, 6i. Dirkzwager sl. v. Hamel 75, 3G, 75. Halve finale: Borgerhof Mulder sl. Dirk zwager 61, G1. Busch Geertsema sl. Bakhuyzen v. d. Brink 62, 64. Finale: Busch Geertsema sl. Borgerhof Mulder 68, 60, 63. Damesenkclspel: Mej. v. d. Horst sl. mevr. Leeuwen 6—3, 61. Mej. v. d. Horst sl. mej Fox 6—0, 64. Mevr. Kuiler sl. mevr. Böc6cken 6—3, 6—2. Finale: Mej. v. d. Horst sl. mevr. Kuiler 61, 6—1. DE AMERSF. BOYS OP DE SERIE WEDSTRIJDEN VAN DONAR. In de finale tegen Laren gelijk gespeeld 22. Men schrijft ons: De Amersfoortsche Boys hebben in de finale van dc scriewedstrijden van Donar te Hilversum hun oude rivale Laren ontmoet. De stand was na een, in vlot tempo ge speelde, eerste helft 1—1. Na de rust begon Laren wat forscher te spelen, zoodat haar voorhoede meermalen met de achterhoedfe van de Boys in duel kwam, om tenslotte ten tweede male gelijk te maken, 2—2. On danks 2 XJ-2 minut verlengen blijft de stand ongewijzigd. Bij loling is Laren gelukkiger en krijgen de Amersf. Boys den tweeden prijs, een fraaien beker. In dc dorde afdeeling legden dc Amersf. Boys 2 beslag op den eersten prijs. DUIVENSPORT. Postduivenverecnlglng Luchtpost". „De Uitslag van de gisteren door «Je A.P.V. „de Luchtpost" gehouden wedvlucht van Creil uit, afstand 369 K.M. De duiven wer den gelost tc 8 uur 10 m. met runstig we der en Noorder wind. In concours 96 dui ven. Aankomst eerst prijswinnende duif 3 u. 29 m. 54 sec. Aankomst laatste prijswin nende duif 4 u. 46 m. 15 sec. Aangewezen duif 10 ct. Ch. Baartman niet no. 5. Aangewezen duif 25 ct J. Noor man met no. 2. De prijzen werden behaald als volgt: N. II. Egink 1, 4, G, 8, 12, 13, 18. 22, 23, 25. 27, 32. J. Noorman 2. H. J. Hol 3, 11. Cb. Baartman 5. A. Wolffenbuttel 7, 28. H. A. de Goede 9, 24, 29. Ch. W. Gobel 10, 14, 17. R. Lammens 15. W. v. d. Riet 1G, 20. D. Hofland 19. A. Wiekart 21 G. Haarmans 2G, 30, 31. Stand bondkampioenschap tot en met Chateauroux 24—6 '34. Duif: 1. J. Lablans met x 3-31 B. 4410. 209 pnt. 2. Ch. W. Göbel met x 3-&3 B. 9004, 207° pnt. 3. II. J. Hol met x 13-32 23263. 1723 pnt. 4. D. Hofland met x 3-31 B. 455'» 148® pnt 5. Cli. Baartman met x 3-30 B. 10966, 141 11—12 ct. per K.G. Goed Goedkoop Stofvrij. Hok: R. Lammers Ch. Baartman N. II. Egink Ch. W. Göbel A. P. Wolffenbuttci pnt. 12811 punten. 12M' punten. 125?e punten. 12243 punten. 1210° punten. MOTORSPORT Noodlottige ongevallen bij den Grooten Prijs van Duitsch* land Demeuter ernstig gewond Berlijn, 1 Juli (V.D.). Te Hohen- stein-Ernstthal werd heden de Groote Prijs van Duitschland verreden welke als een revanche van Assen zou kunnen gelden. Twee bekende renners, n.l. N o i r (België) en Kalen (Zweden) liepen bij valpar tijen dergelijke verwondingen op, dat zij spoedig aan de gevolgen zijn over leden. Naar men weet is Noir tweede te Assen geworden op F.N., terwijl ook de Zweed Kalen uitste kend op het circuit .van Assen reed. De laatste was op een gegeven mo ment in een der bochten de macht over ziju stuur kwijt, vloog van den weg en kwam in groote vaart tegen een boom terecht met do bovenge melde noodlottige gevolgen. Noir liep bij een val een ernstigen schedel breuk op en is kort daarop aan do gevolgen overleden. Winnaar werd de Duitschcr Loy op D.K.W. De Engelschman Rusk had aanvankelijk de leiding gehad, tot in de 4e ronde van het ruim 400 K.M. traject. Na een val gaf de Engelschman op. De Belg de Meuter op F.N. nam toen de leiding over. De winnaar van den Grooten Prijs van Europa reed op zeer regelmatige wijzo zijn ronden. Na 15 ronden lag hij nog op kop, terwijl 16 van de 30 ge starte renners waren uitgevallen. In do 20ste ronde kwam echter ook D e Meuter te vallen en vrij ernstig gewond moest hij naar het zieken huis worden overgebracht. Voor zijri leven wordt niet gevreesd. Doorda\ De Meuter uitgeschakeld was kwam de Duitscher Ley automatisch aan kop en won. Groote Prijs van Duitschland 436 K.M. 500 c.m. klasse: 1. Ley D.K.W., tijd 3 uur 41 min. 27.4 sec. Gom. uursnelheid 11S.2 K.M. 2. Sundqvist (Husqvarna) tijd 3 uur 49 min. 45.1 sec. Gem. uursnelheid van 113.9 K.M. 3. Heinrich (Jap.) 4 uur 4 min. 582 sec. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN AMERONGEN Quick (A) wint met 40. Amerongen speelde Zondag j.l. haar derde nederlaagwestrijd en wel tegen Quick (A). Quick kwam vrijwel volledig in het veld Voor rust wist de linksbinnen van Quick schitterend te scoren. Daarna werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 04. Hij is de rijkste die met minste tevreden is. Uit het Engelscb van ^Chester K. S. Steele door A. W. v. E.—v. R, 26 Nadat hij telefonisch de bevestiging had ekregen van de tijding in het telegram an zijn agent, was kolonel Ashley, zonder an Grafton te vertellen, wat voor nieuwe erwikkeling er weer was gekomen, haastig aar Lango gegaan, waar de Sproetige, in ntvvoord op een kalm, doch overal uitge- onden alarm, was gearresteerd. Een diamanten kruis was in zijn bezit ge- onden. Het was verbogen en platgetrapt oor een of anderen voet doch alle 6tee- —Hen waren ongeschonden. 1 De Sproetige gaf toe, dat het 6ieraad zijn doel was geweest, maar-hij weigerde beslist :te vertellen, hoe hij er aan was gekomen. Hij verzekerde echter met nadruk, dat hij het niet bij mrs. Darcy had weggenomen, en dat hij nóch haar gezien had, nóch in haar winkel was geweest. „Ik ben een slecht mensch, kolonel, dat weet u, en als ik naar den electrischen stoel moest, of opgehangen werd, afhangende van hetgeen waarvoor ik gegrepen was *ou ik krijgen, wat mij toekwam. Maar ik zweer u, ik heb die oude dame niet ver moord!" „Hoe kom je dan aan dat kruis?" „Dat kan ik u niet vertellen!" „Ik zal je er wel toe dwingen. Sproetige!" Er was een gevaarlijke gloed in do oogen van den kolonel. „Dat kunt u niet!" tartte de misdadiger. „Geen levende ziel kan dat! Gebruik den derden graad maar," spotte hij, „maar voor iederen slag, dien u mij toebrengt voor ieder uur, dat u mij wakker houdt, als ik omval van 6laap zult u spijt hebben, kolonel! Spijt, als u terugdenkt aan wat in Colchester had kunnen gebeuren!" „Sproetige, je hebt gelijk!" stamelde de kolonel. „Ik zou bijna wenschen, dat je me niet had gered! Maar ik moet mijn plicht doen' Ik moet je breken, als dat noodig mocht zijn, Sproetige, om achter de waar heid te komen. Ik moet weten, wie mrs. Darcy vermoordde, en hoe je aan dat kruis komt: Ik moet het weten, en, bij God, ik zal het te weten komen!" „Niet van mij, kolonel! Ik heb de oude dame, dood of levend, nooit gezien, en ik wist niet vóór dit oogenblik, nu u het mij zelf verteld hebt, dat zij dit kruis ooit had gehad." Wie gaf het je?" „Kolonel, hebt u mij ooit een kameraad hooren verklappen, behalve, als hij mij ver raden had?" „Neen, Sproetige, nooit!" „Welnu, dan moet u maar eens probeeren, er mij nu toe te krijgen! Ik houd toch vol!" En met een onverschillig gezicht wendde de misdadiger zich af. De kolonel wist, dat de Sproetige niets zou vertellen, als hij dat niet wilde, maar dat schrikte hem niet af. Hij liet den Sproe tige onder handen nemen. Wat er in het stille kamertje, bij de cellen van het hoofd bureau van politie gebeurde, behoeft hier niet verhaald te worden. Het is genoeg te zeggen, dat, toen men de Sproetige, wagge lend en lichamelijk cn geestelijk een wrak van een man, veroorloofde naar zijn kamer terug te gaan, hij niets verteld had.. En de schitterende steenen in het ver trapte kruis waren niet minder stilzwijgend dan hij was in zijn ellende die hij mis scbicn verdiend had, maar die daarom niet minder vreeselijk was. En toen .de kolonel, zelf in opstand tegen wat hij gedwongen was geweest, te laten doen, naar Colchester terugkeerde, nam hij de herinnering met zich mede van het spot tende gelaat van den Sproetige en de echo van zijn woorden: „Ik heb het toch niet verteld, kolonel!" Dat was zoo! Het diamanten kruis bleef zijn geheim nog bewaren. De kolonel rookte, kniesde en bewoog zich onrustig op zijn terugweg in den trein, tot de slapelooze nacht voorbij was. Toen herinnerde hij zich zijn groene boekje en hij las: „Ge moet weten, dat ge forel zoowel bij nacht als hij dag kunt visschen, en dat de beste forellen 's nachts uit hun holen ko men." „Juist," peinsde de kolonel, „ik zal er 's nachts op uit moetenI" Nadat hij nog wat verder in zijn Izaac Walton had gelezen, ging hij rustig weer naar zijn bed en bij zijn ontwaken was hij zichzelf weer en veel kalmer. Maar al voelde hij zich opgelucht, toen hij Colchester bereikte, kwam dat niet, om dat hij voelde dat hij op den goeden weg was om het raadsel op te lossen of liever de vele raadsels, die met het geval-Darcy in verband 6tomlen. „Het is nog verwarder dan eerst," clacht de oude detective. „Ik zou wel eens willen weten, of Grafton Neen, dat kan niet! Maar ik moet zijn vriendin Cynthia een6 spreken. Het is een netelige zaak, als een man met een getrouwde vrouw gaat wan delen en op haar diamanten kruis trapt. Er zijn niets dan verwikkelingen. Wanneer zal ik cr eenige kunnen beginnen te ontwar ren?" Daar hij er zijn eigen reden voor had, vertelde de kolonel niets aan de politie of districtsauloriteiten in Colchester van de gevangenneming van den Sproetige. Ook aan Darcy of Grafton zeids hij er niets van, noch van het vinden van het diamanten kruis. I-lij wilde vasten grond voelen, voor dat hij daar iets van zeide. „Ik wou, dat ik uit Grafton wijs kon wor den," dacht de kolonel. „Zijn aandeel als hij er ecu aandeel in had wordt ingewik kelder. Kunnen hij cn de Sproetige samen een streek hebben uitgehaald en is de laat ste met het kruis weggeloopen? Het zou niet de eerste keer zijn, dat de Sproet.se zijn diensten verkocht had aan een man, die iets wanhopigs wilde uithalen! In dit geval kon Grafton mrs. Darcy noodig gehad hebben voor iets, dat zij niet voor hem ver koos te doen." De kolonel schudde het hoofd. „Ik geloof," fluisterde hij, „dat Shag ge lijk had. Dit is een zeer moeilijk op te los sen geval. Als er sprake is van een diaman ten kruis, i6 er misschien een dubbel kruis, wat betreft Grafton. Ik moet je beter bewa ken, vriend!" De kolonel werkte, om Darcy vrij te krij gen, en dat wilde hij op zijn eigen manier doen. Hij nam er, noodgedwongen, voor het oogenblik genoegen mee, dat de jongeman schuldig werd geoordeeld. Door wat hij wist te vertellen, kon hij den jongen man niet helpen. De gevangene zou niet vrij ge laten worden, omdat de Sproetige of iemand anders onder verdenking 6tond, eji evenmin zou hem daarom toegestaan worden, borg tocht te stellen. In elk geval moe6t hij in de gevangenis blijven. De Grand Jury hield al zitting, om de be wijzen tegen Darcy en tegen andere van verschillende misdaden beschuldigden, te onderzoeken. „En ik geloof, dat zij Darcy in staat van beschuldiging zullen 6tellen. Het beteekent alleen, dat ik een anderen stap moet doen, een stap, waarop ik echter reeds heb gere kend. Het zal de oplossing van het geneun niet bevorderen en ook niet verhinderen. In elk geval wou ik, dat de Sproetige naar den duivel liep! Waarom kon hij er zich niet buiten houden? Hij heeft de zaak erger ge maakt dan ooit! Ik vraag me af, of hij de waarheid sprak, toen hij zei, dat hij niet in de buurt van den winkel was geweest? Alleen de Sproetige of een van zijn soort kunnen, zonder een spoor na te laten, in en uit gaan. Daar is de ervaring van den Sproetige voor noodig. Maar ik weet het niet. Ik moet eerst nog eens in den juwe lierswinkel rondkijken." Een dag of wat na zijn terugkeer uit het westen doorzocht de kolonel den winkel nauwkeurig. Waar hij eigenlijk naar zocht, wist bij zelf niet, en hij was zeer verbaasd, toen hij electrische draden ontdekte, die verbonden waren met de hoofdleiding, en die naar verschillende plaatsen in de uit stalkasten en de étalage liepen, waar vele klokken stonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5