COMPLOT TEGEN HITLER'S REGEERING AMERSFOORTSCH DAGBLAD' GENERAAL SCHLEICHER DOODGESCHOTEN Maandag 2 Juli 1934 33 e Jaargang No. 1 RÖHM DEELT HET LOT VAN DEN GENERAAL Regeering den toestand meester DE PERSOONLIJKHEID VAN VON SCHLEICHER GOERING OVER DE ZUIVERINGSACTIE VON SCHLEICHER f Berlijn, 30 Juni (H.N.). Groote opwinding werd vandaag te Berlijn veroorzaakt, toen eindelijk, na vele oncontroleerbare geruchten, met ze kerheid bekend werd, dat te Mün- chen ernstige politieke gebeurtenis sen hebben plaatsgehad. Volgens mededcelingen van goed ingelichte zijde moot Hitler er ook o.a. van op de hoogte zijn gekomen, dat ver scheidene leiders daar in een gehei me zitting waren bijeengekomen, teneinde de tweede revolutie te ont ketenen. Hitier heeft toen terstond krachtig ingegrepen en deze leiders terstond doen arresteeren. Voorts gaf hij generaal Göring last, terstond de noodige maatrege len te treffen. In de gebouwen van den generalen staf te Berlijn heerschte vandaag groote bedrijvig heid; klaarblijkelijk werd een groo te actie tegen de revolutionaire ele menten in de nationaal-socialis- tische partij op touw gezet. In de buurt van de Wilhelmstrasse, waar 'de meeste regecringsgebouwcn gevestigd Zijn, bleef alles echter kalm. Het gebouw, [waarin de Pruisische minister-president .Góring zich bevindt, werd door 15 man van 'de staatspolitie bewaakt. Het gebouw, waar 'de staf der stormtroepen zich bevindt, is [eveneens afgezet en niemand wordt daar toegelaten. Om 13.45 uur werd de zetel van de storm- fcfdcelingcn bezet. Ook de stations werden •door de staatspolitie bezet. Naar verluidt, moeten tal van vooraan staande personen aangehouden zijn. Ook iVice-kanselicr van Papen, die vandaag te Hamburg ccn red© zou houden, moet een tijdlang gearresteerd zijn geweest, doch [weer in vrijheid zijn gesteld. Getracht werd den vroegere» rijkskanselier generaal Schleicher, die zich in een sanatorium bij Ber lijn bevond en die als bemiddelaar tusschen Röhm, een buitenlandsche mogendheid en de ontevreden ele menten dienst heeft gedaan, te ar resteeren. Schleicher bood echter verzet, zoodat hij doodeüjk gewond werd evenals zijn vrouw, die hem met haar lichaam trachtte te dek ken. Schleicher is kort daarop aan de bekomen verwondingen overle den. Göring heeft vanmiddag den vertegen woordigers van de buitenlandsche pers nog Verklaard, dat hij de sluiting van de gren zen heeft gelast, ten einde te verhiifüeren, (lat onjuiste inlichtingen naar het buiten land komen. Röhm bevindt zich thans in de gevan genis en zal gevonnist worden. Een groot aantal leiders is eveneens aangehouden en zal terecht staan. De regeering is vast besloten, om iedere ïeactie, hetzij van links of rechts, te ver hinderen. Van de leiders, die bij het com plot betrokken waren, heeft een aantal Zelfmoord gepleegd, andero zijn doodge schoten, toen zij bij hun arrestatie verzet pleegden. De groote massa van de S.A.-militie is <3en leider trouw. De telefonische verbindingen met Enge land en het telegrafische verkeer met het buitenland zijn even stopgezet, doch later [weer vrijgegeven. Göring heeft nog verklaard, dat sedert Weken en maanden waargenomen werd, dat een deel van do opperste S.A.-leiders Zich van het doel van de nationaal-socia- Kstische beweging en van den nationaal- socialistischen staat had afgewend, ten ein- 'de hun eigen belangen, hun eigen eerzucht en ten deele ook hun ongelukkige natuur op den voorgrond te stellen. Steeds weer kwamen klachten uit het land, dat de op perste S.A.-leiders brutaal tegen de bevol king optraden, dat er dingen geschiedden, di% niet in overeenstemming waren met het rechtsbewustzijn van het volk. Ook kwamen steeds meer klachten in, dat alle klachten die bij de oppersto S.A.- leiding werden ingediend, zonder ecnig ge volg bleven. Jammer genoeg bevond zich ook onder deze leiders stafchef Röhm, de oude strijder, die den leider bijzonder hartstochtelijk en trouw ter zijde had ge staan in den ernstigen tijd. Zijn ongeluk kige natuur heeft hem op een gebied laten drijven, dat voor hem noodlottig zou wor den. Hitier heeft het dreigende gevaar zeer nauwkeurig vervolgd. Toen klaar en dui delijk was, dat do opperste S.A.-leiding van het gepraat over de tweede revolutie tot daden wilde overgaan, moest ingegrepen worden. De leider heeft krachtig ingegre pen en zoowel te München als in de woon plaats van stafchef Röhm kort proces ge maakt. Ecnige dagen geleden had hij Gö ring bevolen, op de ontvangst van een te voren afgesproken woord los te slaan en daarmede Goring het executieve gezag op gedragen. Een aanvullend Reuterbcricht uit Berlijn d.d. 30 Juni behelst: Er is een samenzwering ontdekt onder leiding van den chef van den staf der S.A,. minister Röhm, die achter den rug van Hitier om samenspande met generaal von Schleicher. Bovendien werden ernstige aanwijzingen ontdekt van ccn gebrek aan loyaliteit tegenover Hitler en van een stui tende immoraliteit onder een deel van de leiders der S. A. Dit heeft geleid tot een zuiveringsactie te Berlijn en München met behulp van de S. S., politie en rijksweer. Röhm en zijn rechterhand, do S.A.-lcider Ernst, zijn gearresteerd. Hitler heeft alle S.A.- en S.S.-lciders te München bijeen geroepen en in een rede tegenover hen uiting gegeven aan zijn ver bondenheid tegenover de S.A. Er is hier slechts sprake van „uitsnijding van een kankergezwel", wat echter op radicale wijze zal gebeuren. Minister-president Gö ring heeft in een rede te Berlijn gezegd, dat allen, die zich verzetten tegen deze „schoonmaak" in de S.A., als verraders zullen worden doodgeschoten. De rijkspersaideeling der N.S.D. A.P. bericht, dat ln verband met de ontdekking der samenzwering een zevental S.A.-leiders zijn doodge schoten. Tot hen behoort o.a. Heines, die vermoedelijk niemand anders is dan de beruchte veemmoordenaar, die indertijd ter dood werd veroor deeld, maar den dans ontsprong en later in de nationaal-socialistische beweging een vooraanstaande plaats innam. De rijkifrpcrsdienst der nationaal-socialis tische partij verstrekt inlichtingen, waar van de hoofdinhoud op het volgende neer komt: Sinds geruhnen tijd werd door verschil lende elementen getracht om tusschen de S.A. en de nationaal-socialistische partij tegenstellingen in 't leven te roepen. De veronderstelling, dat deze pogingen moeten worden toegeschreven aan een be perkte kliek, werd meer en meer bevestigd. De stafchef van de S.A., Roehm, die door den „Fuehrer" volkomen werd vertrouwd, is niet tegen deze stokerijen opgetreden, doch heeft ze ontegenzeggelijk bevorderd. Zijn bekende, ongelukkige neiging tot homo-sexualiteit gaf bovendien tot zulke ernstige beschuldigingen aanleiding, dat de „Fuehrer" der nationaal-socialistische be weging en opperste leider der S.A. per soonlijk in ernstige gewetensconflicten raakte. Bovendien knoopte stafchef Roehm, zonder medeweten van den „Fuehrer" be trekkingen aan met generaal von Schlei cher, den vroegeren rijkskanselier. Hierbij bediende hij zich behalve van een anderen S.A.-leider, ook van een te Berlijn algemeen bekendo obscure persoonlijkheid. Daar te vens met een buitenlandsche mogendheid onderhandelingen werden gevoerd, was een ingrijpen, èn van het standpunt der partij, èn dat van den staat, niet meer ta vermij den. Systematisch uitgelokte incidenten leidden er tenslotte toe, dat de „Führer" hedennacht, na de bezichtiging van eenige werkkampen in Westfalen, per vliegtuig zich naar Munclien begaf, om dc onmid dellijke afzetting en arrestatie van de meest schuldige leiders te gelasten. Executie van een aantal S.A.: leiders Rochm's plaats ingenomen door Lutzo. Hitier heeft het volgende decreet d.d. 30 Juni afgekondigd: „Met ingang van heden heb ik den chef van den staf Roehm van zijn functie ont heven cn zoowel uit de partij als de S.A. gezet. Tot chef van den 6taf benoem ik thans den Obergruppenführer Lutzc. S.A.-leiders cn S.A.-mannen, die mijn be velen niet opvolgen, of in strijd daarmee handelen, worden uit dc partij en S.A. ge zet en eventueel gearresteerd en gevonnist. Roehm door Hitier zelf ge arresteerd. Neder verluidt, dat, toen Hitier hoorde, dat een samenzwering tegen hem werd gesmeed, hij nog des nachts* zich in West- Duitschland per vliegtuig naar München begaf, waar hij te vier uur in den ochtend arriveerde. De rijkskanselier begaf zich naar Wiesscc, waar Roclim zich ophield. In diens slaapkamer arresteerde Hitler den leider der S.A. persoonlijk. Ook Heines werd op zijn bed ingerekend. Met andere aanhangers van Roehm te München ge- schicddo hetzelfde, terwijl Goering met soortgelijke aanhoudingen tc Berlijn werd belast. oc.- Het was in de eerste dagen van Dec. 1932, dat Kurt von Schleicher, do generaal, die Zaterdag bij de mislukte revolutie in Duitschland tegelijk met zijn vrouw werd doodgeschoten, aan het hoefd der Duitsche regeering werd geplaatst, nadat zijn voor ganger Franz von Papen de tegenwoor- digo vice-kanselier zoo ongelukkig had gemanoeuvreerd, dat hij vrijwel alle groe pen der bevolking tegen zich in het harnas had gejaagd. Von Schleicher werd 7 April 1882 in Brandenburg geboren. Gedurende den we reldoorlog was hij, met een kleine onder breking in den zomer van 1917, toen hij aan het front een commando had, bij den staf van den generaal-kwartiermcester bij het groote hoofdkwatrier werkzaam. Op 15 Juli 1918 werd hij tot majoor bevorderd. Toen Groener in de legerleiding kwam, werd Von Schleicher in den persoonlijken slaf van den lateren rijksweerminister op genomen. Aan de organisatie en den opbouw van de rijksweer heeft Von Schleicher van den eersten dag af een belangrijk aandeel ge had. Op 1 Februari 1926 kreeg hij dc lei ding van een afdeeling van het rijksweer- ministcrie, in hetzelfde jaar werd hij nog benoemd tot generaal-majoor en in 1929 tot luitenant-generaal. In Juni 1932 werd hij als rijksweerminister opgenomen in het kabinet-Von Papen. Generaal Von Schleicher, die 52 jaar oud is geworden, heeft, gelijk recd6 uit het bo venstaande blijkt, buitengewoon snel car rière gemaakt. Hij was pas 6inds 1931 ge huwd cn stonds bekend als een „binnen vetter", als een eigenlijk-stille in den lan de, een persoonlijkheid, die minder op het kazerneplein, dan wel in de werkkamer of bij gezelligen kout in kleinen kring zich thuis voelde. Type van den zeer talentvol len stafofficier, die zeker ook een uitste kend militair attaché zou geweest zijn, een functie die zijn voorganger, de oud-majoor Franz von Papen, o.a. ook in Washington waargenomen heeft. Geen „hou-degen", of schoon hij herhaaldelijk staaltjes van groe ten persoonlijken moed gegeven moet heb ben, een moed, die trouwens ook bij zijn noodlottige arrestatie Zaterdag j.l. tot uiting kwam. Een man, die weliswaar gaarne tus schen de boeken zat, strategie, geschiede nis en politiek studeerde, maar die toch ook de elegante, mooie vrouw gaarne be wonderde en, als* de stemming het zoo met zich bracht, ook van een goed glas wijn niet afkeerig was. Bedenkt men, dat generaal von Schlei cher niet alleen rijkskanselier en als zoo danig plaatsvervangend rijkspresident, maar als minister van rijksweer ook nog commandant van de troepen en als rijks commissaris voor Pruisen bovendien nog hoogste chef van de Pruisische politie was, dan komt men tot de conclusie, dat sinds de laatste keizer zich' vrijwillig ln dei yerj= banning begaf, geen Duitscher, ook de bei- do rijkspresidenten niet, zooveel werkelijke macht in handen heeft gehad als deze ge neraal, die jaren lang achter de schermen do deus ex machina geweest is en ook bij dc jongste rcvolutiepoging blijkbaar op nieuw een rol heeft trachten te spelen. In rijkskanselier Von Schleicher zag het Duitsche volk einde 1932 niet in de eerste plaats den man, die van zijn twintigste jaar af een sabel met zich meegesleept had, maar den politicus, die jaren lang de dra den der binncnlandsche politiek in han den had, dio do eigenlijko raadgever van den rijkspresident was, kanselierscandida- ten zocht en vond; voor de benoeming van dr. Brüning en Franz von Papen zorgdo cn dezo hoeren weer ten val bracht, zoodra hem zulks gcwcnscht leek. Men koesterde in brcede volk6kringen vertrouwen in den tot voor korten tijd nog volkomen onbe kenden stafofficier, ofschoon ook van hem bekend was, dat bij grove politicko fouten op zijn conto had. Men had nu eenmaal over Kurt von Schleicher zooveel geheim zinnige dingen gelezen, dat de phantasio wakker was geworden, zoodat dc massa's in Duitschland zich meer tot dezen Schlei cher dan tot den nog kort geleden zoo ver afgoden Hitler aangetrokken gevoelden. Maar niet tot den officier Schleicher, van wien men niets anders wist dan dat hij enorm snel carrière gemaakt heeft en bij keuze 15 oudere hoofdofficieren passee- rend tot generaal bevorderd werd. Neon, men voelde zich aangetrokken tot denman, van wien men wist, dat hij zoo geheel an ders dacht dan de 'meeste van zijn vak- en standgenooten; een man, die in de uniform van do rijksweer weliswaar een voortref felijk stafofficier, maar evengoed een ge leerde, een nationaal-econoom, een sociaal voelend mensch, een veelzijdig ontwikkel de, een moderne figuur was, die zijn tijd begreep. En daar de regeering-Von Schlei cher verzoenend wilde werken en het wel zijn van alle groepen der bevolking zegde te willen behartigen, verwachtte men van haar werkzaamheden veel; v. S. kreeg echter niet de kans zijn tatenten te ontplooien. Spoedig spoelde de vloedgolf van het na- tionaal-socialisme, welks revolvers thans zoo plotseling een einde aan zijn leven hebben gemaakt. Betuigingen van trouw aan Hitier. Berlijn. 1 Juli. Uit alle doelen des rijks ontvangt Hitier telegrammen van trouw. In enkele steden is het tot spontane uitingen gekomen. In München heeft de Völkische Beobachter vanavond een extranummer uit gegeven waarin de S.A. Oberführer Josef Berchthold schrijft: „Muiters en misdadi gers hebben in hun ziekelijke eerzucht ge poogd de geest van de oude S.A.-troepen te verwoesten, zij hebben door hun levenswijze hun doelstelling en door hun verraad van den leider, volk en beweging en onze met roem bedekte vanen geschandvlekt, en daar door zichzelve uitgesloten uit het bruine le ger van Adolf Hitler. S.A.-kameraden, het ligt aan ons goecl te maken wat deze creatu ren aan den „Führer", aan ons volk cn onze beweging hebben misdaan. Heft do vanen boog cn marcheert met groeiend hart in den geest van de S.A. Niels voor ons zelf, alles voor Duitschland. Uit een groot aantal gouwen kwamen ver klaringen van trouw binnen. Hitler weer te Berlijn. Berlijn, 30 Juni (V.D.) In den avond is rijkskanselier Hitier, komende van Mün chen per vliegtuig te Berlijn gearriveerd. In zijn gezelschap bevond zich rijksminister dr. Goebbels, die Vrijdag door Ilitler naar Go- desberg is geroepen en die sindsdien in 't ge volg van den rijkskanselier is gebleven. Op 't vliegveld werd Hitler ontvangen door Goe ring, Frick, den rijkslcider der S.S., Himm- ler en de politiegeneraal Dalüge. Op zijn tocht door Berlijn cn bij het betreden van zijn huis werd de rijkskanselier met spon- tanen geestdrift begroet. B c r 1 ij n, 30 Juni. (V.D.) In 'n speciale con fc-rentie voor de binnenlandsche pers heeft de Pruisische ministerpresident Goering een rede gehouden, waarin hij zeide: „Sedert weken en maanden nemen wij waar, dat een deel der hoogere S.A.-leiders zich heeft afgewend van de doelstellingen der beweging en van den slaat en dat deze leiders hun eigen eerzucht en ten deele ook han ongelukkigen aanleg op den voorgrond plaatsen. Steeds weer zijn er klachten uit het land gekomen, dat deze S.A.-leiders bru taal jegens do bevolking zijn opgetreden. Steeds meer klachten kwamen er binnen, dat er dingen gebeurden, die niet in over eenstemming zijn met het rechtsbewustzijn van het volk, en dat alle protesten bij dc hoogste S.A.-leiders geen zin hadden. Helaas heeft ook stafchef Röhm, een oud strijder zich door zijn ongelukkigen aanleg op een gebied laten drijven, dat voor hem noodlottig zou worden. Ook, doordat hij zich in zijn gcheelcn staf en bij de leidende in stanties der S.A. als de sterke man van Duitschland voelde. Zoo kwam het, dat van de zijde der hoogste S.A.-leiding dingen zijn ROEHM f ROEHM DOODGESCHOTEN. B e r 1 ij n, 1 Juli (V.D.) De vroe. gcre chof van den staf der S. A., Roehm, is in do gelegenheid ge steld de consequenties te trekken uit zijn verraderlijk optreden. Hij deed dat niet en werd daarop dood geschoten. volbracht om de beweging te benadeelcn, den staat to doen vallen cn een staat op te richten, dio dan een staat van deze indi viduen geworden zou zijn. De „Führer" heeft dit gevaar hoogst nauwkeurig in het oog gehouden. Toen het duidelijk was, dat do hoogste S.A.-leiding het spreken over dc tweede revolutie tot de daad wilde laten komen, moest worden toe geslagen. Snel als de bliksem heeft Hitier toegeslagen. Hij heeft to München en te Wiessec, waar Röhm zich bevond, korte metten gemaakt. Dagen geleden heeft hij mij bevel gegeven, om toe te slaan op het eerste signaal en daarmede heeft hij mij de exe cutieve macht overgedragen. De arme S.A. leiders zijn verblind. Zij werden gealarmeerd en bewapend en wis-» ten niet, waarvoor. Men zeide: tegen de reactie en men marcheerde gemeenschap pelijk met haar op. Dit was het verworpen lijke, dat de hoogste S.A.-leiding het fan toom van een tweede revolutie opriep, en zelfs daarmee verbonden was. Do belang rijkste tusschcnpersoon was do vroegero rijkskanselier en generaal Von Schleicher, dio do verbinding aanknoopte tusschen Roehm en een buitenlandsche mogendheid^ waarbij men ook zich richtte tot de onte vredenen. Ik heb 'mijn taak uitgebreid, doordat ik ook tegen deze ontevredenen ben opgetreden. Het sprak vanzelf, dat ge neraal Von Schleicher moest worden ge- arresteerd. Bij de arrestatie wilde hij dege nen, die hem moesten arresteeren, boos aardig aanvallen cn hij is daarbij om het leven gekomen. In het gehcelo land hcerscht rust. En de genen, die geloofden, dat het parool van de tweede revolutie moest worden door* gezet, zullen daarvoor ernstig moeten boe* ten. Do macht ligt vast in de handen vart den „Fuehrer", cn in de handen dergenen, wien hij door zijn vertrouwen, de taak heeft overgedragen. De actie heeft zich zonder wrijving en zonder verzet voltrokken, daar de leiders reeds van te voren overal on derricht waren. Het zuiveringsproces wordt thans zonder erbarmen doorgevoerd. Do „Fuehrer" zal niet langer dulden, dat do macht der be weging geschaad wordt door den onge lukkigen aanleg van asociale en amoreelö elementen. Wij zullen ook niet dulden, dat er nog gepraat wordt over een tweede revo lutie. Een tweede revolutie werd voorbe reid, doch zij is volbracht door ons tegen diegenen, dio een samenzwering op touw hebben gezet. Do tweede revolutie heeft er toe geleid, dat juist diegenen, die tegen den staat in opstand kwamen, onschade lijk gemaakt zijn. Gij ziet daaruit, dat de staat soms kan aarzelen en soms ook wel kan wachten, en tracht de menschen op het pad der moraal terug te brengen. Nu echter tenslotte de beweging zelf ge troffen wordt, nu echter trouweloosheid in de eerste plaats hier een rol gespeeld lieeft, wordt ook meedoogenloos doorgetast. De slag heeft zich gericht tegen dc mui* ters, tegen alle ontevreden kringen der re actie. Wij zullen de S.A. zuiveren van alle elementen, die thans eerst de S.A. binnen gedrongen zijn en daar de leidende posüis innemen. Wij hebben aldus gehandeld, dat de oude S.A.-man, d.w.z. de S.A.-man, die in 1928, 1929 cn 1930 de zaken tot stand heeft gebracht, weder in eere wordt hersteld. Overal kunt ge thans constateeren, dat de ze menschen de slechtste posities in de be weging innemen, dat anderen leiders zijn geworden, die het niet verdiend hebben. Juist daarom zullen wij deze zuivering door voeren om de S.A. weder haar ouden uitste-. kenden naam deelachtig te doen worden. Het is betreurenswaardig en U zult begrij pen, hoe zwaar het op ons allen gevallen is ons te scheiden van een gedeelte der mannen, die wij eens hooggeacht hebben. Eén ding staat echter vastboven alles staat de nat. soc. staat Wij zullen deze ge legenheid om te zuiveren niet laten voor bijgaan, zonder nu eens en vooral meedoo genloos orde op zaken te stellen, die door bescheidenheid zijn vergeten. Het resultaat IZia vervolg pp pag, 2j.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 9