TENTOONSTELLING IN TILBURG FEUILLETON Dinsdag 3 Juli 1934 33 e Jaargang No. 2 INDISCHE GROEP Brabantsche kunst DE TOESTAND VAN DEN PRINS ,DE HOOGE VELUWE' OPENGESTELD en Hst Mysterie van het Diamanten Kruis Van wollen dekens tot Esperanto ui Het spreekt vanzelf, dat de weverijen en aanverwante bedrijven een ruime plaats in nemen. Vooral de fabrikanten van wollm dekens zijn rijk vertegenwoordigd. Eertijds kon een gedegen Ilollandsch burger niet rustig slapen, als hij zijn ledematen niet uil- strekte onder een 24-karaats Leidsche wol len deken. Tegenwoordig slaapt men ook lekker onder dekens uit Tilburg; de namen Eras en Aa Be zeggen ingewijden genoeg. De laatste fabriek heeft een soort diorama laten vervaardigen waar men zich op de Noordpool waant. Wij weten niet of Willem Barentsz zich ook al gehuld heeft in wollen dekens uit Tilburg, maar hij zou er zeker geen bezwaar tegen hebben gehad. Legio is het aantal textielmachines en weefstoelen. De nieuwste snufjes op dit gebied ontbreken niet. Er zijn zelfs machines bij. die gloed nieuw zijn, en die wel niet speciaal voor deze tentoonstelling werden vervaardigd, maar toch. in verband met deze expositie sneller dan anders het geval ware, zijn af geleverd. Zij zullen in ieder geval voor de eerste maal in deze omgeving draaien! Sommige dezer machines doen denken aan lange droogrekken, andere aan reusachtige rota tiepersen, er zijn er ook die het midden hou den tusschen een piano en een zetmachine een oneindig aantal trillende draden vor men de schering, waar de immense spoelen doorheenjagen. Het is nu eenmaal zoo, dat ten onzent die machines niet gefabriceerd worden. De meeste inzenders in deze bran che komen dan ook uit Duitschland, enkele uit België en weer andere uit Polen. Iedereen weet dat ook het handweven bij onze dames gelukkig weer meer en meer in zwang komt. Ook op dit gebied demon streert deze tenoonstelling de modernste weeftoestellen en gereedschappen. Groot is de rubriek huishoudelijke en luxe-artikelen. Het aantal meubelzaken is betrekkelijk gering. Zooals te verwachten viel is in het Zuiden het z.g. „stijlmeubel" nog altijd het meest geliefd. Toch moet ook het stalen meubel zijn entrée gemaakt heb ben, anc^rs zou de Haagsche firma Van Heyst er geen heil in hebben gezien om haar stalen huismeubelen in dit milieu to toonen. Eon typisch effect van rust maak ten de beide uitvoerige stands van naaima chines (Singer en Lewenstein). Ook het on derwijs neemt een plaats in op deze ten toonstelling. Zoowel de Tilburgsche Am bachtsschool als de Textielschool toonen wel ke onmisbare schakel zij vormen in de ap paratuur die wordt aangewend om de hui dige jeugd geschikt te maken voor de maat schappij (die, helaas, meer en meer onge schikt is om diezelfde jeugd een geschikte plaats aan te bieden!) We zouden niet in Brabant zijn, als de machtige schoen- en le derindustrie, die zich in tal van centra ont plooid heeft, hier niet in rijke mate was vertegenwoordigd. Uit Dongen, Waalwijk, Loonopzand. Kaatsheuvel etc. zijn de verte genwoordigers dezer industrie hier present, een tak van nijverheid die steeds minder van het buitenland afhankelijk is geworden. Een vluchtige beschouwing kan overtuigen, dat in allerlei opzichten deze Hollandsche indu strie den wedijver met het buitenland kan doorstaan. Een even geurige als kleurige groep is die der voedings- en genotmiddelen, waarvan de vertegenwoordigers weliswaar over ver schillende gebouwen verspreid zijn, maar maar die daarom niet minder de aandacht vragen. Verschillende groote zaken, wetende dat aanschouwelijk onderricht het meest trekt, laten een gedeelte van hun fabricage proces meest slotphrase aan het pu bliek zien. Van Nelle noodigt de bezoekers tot een zitje, en onthaalt hen gratis op kof fie, thee of anderszins. En van Houten heeft een soort bar ingericht, waar het publiek weliswaar geen cocktail van alcoholische dranken, maar wel een van chocolade-ijs kan krijgen, terwijl een pseudo Lucienne Boyer van regelrecht Indische afkomst lied jes zingt bij de piano. In deze groep ontmoe ten wij ook de bekende Utrechtsche firma Van Rijn en Co., mosterdfabrick. Eén van de bestgeslaagde stands komt in deze afdeeling voor, n.l. die van „De Drie Hoefijzers" uit Breda, uitsluitend samengesteld uit flesch- jes en vaten, overeenkomstig het devies van deze onderneming: „zwaar en licht bier op fust en op flesch." De internationale gedachte vindt op meer dan één gebied haar weerslag; op cultureel terrein in de propagandastand van Espe ranto; op het terrein van het geestelijke en godsdienstige in de boeiende exotische in zending van het Tilburgsche Missiehuis. En op het gebied van de ontspanning in het attractie-terrein Venetië, waar een Marok- kaansche Bazar prijkt naast een Weinstube en een Bierkneipp, waar Oostersche parfu merieën gekocht kunnen worden evengoed als het edelste Hollandsche fruit en de. lekkerste Hollandsche poffers. Hier bevindt zich ook een Indische restau rant, geleid door den heer A. E. W. de Jong, uit Den Haag, en bediend door inlandsche jongens van de Mij. Nederland. De heer C. M. A. Groenevelt heeft dank zij de mede werking van. verschillende inzenders in een ruimte grenzend aan dit restaurant een fraaie Indische tentoonstelling kunnen in richten, waar men een boeiend diorama van de Preanger ziet, geschilderd door den bekenden kunstschilder Eland, en een plas lische kaart van de route Amsterdam—Ba tavia, waarboven een minuscule vliegma chine precies de wendingen en de stations volgt, die ook de echte K L. M.-vliegers op hun wekelijksche trips naar de Oost „ne men". Deze tentoonstelling omvat verder houten beelden van gestorvenen, tooverstavcn uit de Bataklanden, schilden uit Nieuw-Guinea, maskers uit allerlei deelen van den Archi pel, beeldsnijkunst uit Bali, houten wajang poppen en krissen van Japa, ikats, batiks en vlechtswerk. Ook het geciseleerde zilver werk is prachtig en zeer curieus is een fraai gesneden veelkleurige bank uit den eersten tijd van de O.-I. Compagnie. Brabantsche kunstenaars. C. A. S schrijft: Ook aan de Brabantsche kunstenaars is gelegenheid geboden om óp deze tentoon stelling te toonep wat zij vermogen. Door een groot aantal is van die gelegenheid gebruik gemaakt, al verbaast het dat men enkele namen die tot ver boven den Moer dijk bekend zijn, hier niet aantreft. De in richting is in handen gegeven van den Bosschen kunstschilder Frans Slager, die iets dergelijks deed bij de voorlaatste groo te tentoonstelling, en de Congreszaal met haar goede bovenverlichting biedt aan heel wat schilderijen en beeldhouwwerken plaats. Het treft dat de meeste der expo santen zich onledig houden met landschap en stilleven, enkelen met portret, maar dat de compositie zeer zelden voorkomt, ter wijl het religieuse onderwerp in tegen stelling tot de Limburgsche kunstenaars bij deze Brabanders zoo goed als afwezig blijft. Voor een bij uitstek katholieke pro vincie doet dit feit ongewoon aan. De heer Slager heeft er goed aan gedaan een vereeniging van recenten datum, die voor de eerste maal exooseert. met «Jiame de Bredasche Kunstkring terstond aan deze expositie te laten deelnemen. Haar inzen ding is zeker niet de slechtste. Jan Strube blijkt eon geestig waarnemer, die vooral zin heeft voor het groteske en caricaturale. en die bovendien een satirieken aanleg heeft. Zijn visie op den Brabantschen boer is niet bepaald zachtzinnig, evenmin als op den criticus van schilderijen. Humor van een meer algemeene, samenvattende 6oort, legt Gerrit de Morée aan den dag (Clown en Don Quichotte), terwijl D. Ro vers een fraai portret heeft gesob'Hprd en R. Peskomsky savant werk iaat zien in expressionistischen trant. In Paul Wind- hauscn's landschappen ontdekt men invloe den van den Maastrichtschen Henri Jonas. Ook buiten Breda blijken in het Bra bantsche land nog kunstenaars van betee- kenis te leven. De eerste van allen is Henriëtte Pessers (Geldrop), een bezonken, ingekeerde natuur, wars van iedere Bra bantsche jovialiteit, maar in haar eenvoud van een wijde spanning. Elsa Rubbens uit Waalwijk is wat ostentatiever en drukker, maar weet in haar kinderteekeningen toch wel maat te houden en door een dosis bezinning tegenwicht te leveren voor haar virtuosen aanleg. Interessant zijn haar composities. Reinier Pijnenburg (Vught) iaat bekoorlijk werk zion uit Noord-Afri- ka, niet onwaarschijnlijk komt van hern binnenkort een expositie in Utrecht. W. v. Dort (Bergen op Zoom) stond een zwierig riviergezicht af en een interessant portret van een schilder (zelfportret?). Antonie Le- win (Den Bosch) zond o.a een fraai bloem stuk in, Th. v. Delft (Waalwijk) deed het zelfde, André Verhorst (Vught) is in zijn vlotte portretten meer uiterlijk bekorend dan innerlijk boeiend. Voorts legt de fami lie Slager, aangetrouwd of niet, de té tal rijke blijken af van een voortvarende schn- der6bedrijvigheid, die erfelijk schijnt. Zij werken veelszins in den traditioneel-im- pressionistischen trant, zooals trouwens de meeste dezer Brabantsche schilders; Frans heeft enkele treffende landschappen afgestaan, Picter o.a. oen paar deugdelijke portretten, Jeannette een tweetal groote bloemstiilevens, Maria 'Slager-Van Gilse zond minder belangrijk maar wel typisch Brabantsch landschappen en boerenerven in, Suze Slager-Velzen ecnige fleurige landschappen waar kleur en licht in zit. Van de eigenlijke Brabanders noemen wij nog P. Ieuni6se uit Eindhoven en den be kwamen etser Hendrik de Laat uit Den Bosch. Grafisch werk bevat deze expositie maar b;tter weinig. De andere exposanten zijn zich voor 't meerendeel elders gaan vestigen, of behoo ren tot de niet 6trikt Brabantsche schil ders, die evenwel vaak in deze provincie hun inspiratie hebben opgedaan. Tot de besten behooren Jan Bogaerts uit Wassenaar, de begaafde stillevenschilder in verfijnd en verstrakt traditioneelen stijl. Peter v. d. Braken met coloristische brillante landschappen, Frans Oerder, Jan Franken, Adiolf Weezel-Errens, Anton v. Welie en jhr. Dittlinger. Drie beeldhouwers, drie virtuosen, ornee- ren de zaal met ecnige portretbustes en een aantal plastieken. Hoewel Toon Du- puis- en FaÜ6e in de officieelc wereld, waar de opdrachten voor standbeelden veelal te „vergeven" zijn, hoog blijven aan geschreven, vinden wij jui6t hun bustes conventioneel en onpersoonlijk, en het wordt hoog tijd dat genoemde kringen ook eens naar andere beeldhouwers omzien. En die zijn er! Meer levend zijn Dupuis en Falise in hun vrije plastieken, al blijven zij ook hier veelal bij de uiterlijke actie uitwendige karakteristiek en een annecdo- tisch stemmings-moment staan. „Man in ru6t" van Dupuis is een goed stuk, van Falise treffen vooral de haast visionnaire Arenden, de gespannen Trekkende Paar den, en de gevoelige Oude spinster De wer- de „im Bundeis Bcurgonjon uit Tilbur, die ontstellend knap is. maar finaal in de onbezielde virtuositeit blijft stekenl Omtrent den toestand van den Prins werd Maandagochtend het volgende mede gedeeld Na een eenigszins onrustigen voornacht heeft Z.K.II. zes uur onafgebroken en rus tig geslapen. De gisteren gemelde temperatuursver- hooging is nog niet geheel geweken. Een zeer lichte hartvliesontsteking als gevolg van den oorspronkelijken aanval van hart zwakte maakt absolute rust voorloopig dringend noodzakelijk. Naar wij vernemen berusten de berich ten aanvankelijk In een deel van do pers verspreid over een bewusteloosheid, waar mede de ziekte van Z.K.H. zou aangevan gen zijn, op een misverstand. Do aanval van pijn en hartzwakte waarmede de ziek to begonnen is, hebben geen oogenblik ver lies van bewustzijn met zich gebracht. De Prinses komt ook terug. H.K.H. Prinses Juliana heeft het voorne men te kennen gegeven a.s. Woensdag haar verblijf in Engeland te onderbreken voor een bezoek aan haar vader. Den Haag, 2 Juni. Omtrent den toestand van den prins wordt het volgende medegedeeld: De temperatuur was hedenavond iets lager dan gisteravond; de al gemeene toestand is naar omstan digheden bevredigend. Heugelijk bericht voor toeristen en natuurvrienden Een bericht, dat alle natuurvrienden met groote instemming zullen vernemen, is de mededeeling, dat het bekende landgoed „De Hooge Veluwe", een der grootste en belangrijkste natuur monumenten in Ne derland, in ruimer mate dan dit tot nu toe het geval was, voor het publiek zal worden opengesteld. De eigenanesse, do N.V. W. H, Müller en Co. te Rotterdam heeft, in overleg met den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, een regeling gemaakt en bepaald, dat het landgoed zal zijn opengesteld: voor auto's op 7, 8, 21 en 22 Juli, 11, 12, 25 en 26 Augus tus; voor wielrijders, wandelaars en ruiters te beginnen op 11 Juli op de tueschengele- gen Zaterdagen, Zondagen en Woensdagen, telkens van '6 morgens 10 tot 's avonds 21 uur. Bij uitzondering zullen ook wandelaars, AMERSFOORT. 4 Juli. Verkooplokaal Muurhuizen 47. Verkooping meubilaire goederen. 9^ uur v.m. 24 Juli. ,,'t Boompje." Verkooping van het huis Pieter Bothlaan 34. 8 uur n.m. 27 Juli. Café 't Boompje. Verkooping van de boerenhofotede „Isselt" tusschen Soest en Amersfoort. 11 uur v.m. B A A R N. 25 Juli. Hotel de Pauw. Verkooping van het dubbele heerenhuis Elisabethstraat 21 en 23. 8 uur n.m. HOOGLAND. 4 Juli. .Concordia." Verkooping weiland. 10 uur v.m. wielrijders en ruiters worden toegelaten op dagen waarop alleen automobilisten toe gang hebben. Voor auto's is de ingang bij het admini stratiegebouw aan den weg Otterlo-Hoen- derlo en wordt de te volgen weg op het terrein aangegeven, via de oude boerderij de Pampelt, Compagnieberg naar den uit gang bij Oud Reemst. Voor wielrijders en wandelaars zijn de toegangen bij Iloender- lo, bij het administratiegebouw aan den weg Otterlo—Hocnderlo, bij Oud-Reemst en bij Kemperberg. Voor ruiters uitsluitend bij Oud Reemst. Voor hen worden eveneens de te volgen wegen en wandelingen aangeduid volgens een door den A. N. W. B. ontworpen plan. De te volgen routes voeren langs de mooiste punten van het landgied. Het begin van de wandelingen is aangeduid door een bord en in de nabijheid daarvan is gelegenheid tot parkeeren van auto's, zoodat automobi listen, die een gedeelte van den wandelweg willen volgen, daar hun wagen kunnen loten staan. Een gemakkelijke toegangsweg voor wan delaars is per auto van Arnhem tot Schaarsbergen, halte Autobus School no. 1, vandaar tot den ingang bij Kemperberg is nog geen kwartier gaans. Uit de richting Apeldoorn is het land goed het gemakkelijkst te bereiken via Hoenderlo en uit Ede per bus naar Apel doorn. welke bij het administratiegebouw een halte heeft. De verschillende aange- duido wandelingen zijn gemakkelijk to combineeren, waardoor de wandeltoerist in staat wordt gesteld een dagtoer te maken, b.v. van den ingang bij Kemperberg tot den uitgang bij Hoenderlo of het administratie gebouw, dwars door het geheele landgoed, dat een oppervlakte van ruim 6000 reclaren beslaat, waarvan ca 4500 hectaren afgeras terd. De A. N. VV. B. heeft voor de bezoekers een speciaal gidsje samengesteld. BUMA CONTRA OMROEP. Worden de vier omroepvel- eenlgingen tegelijk gedag vaard? Naar wij vernemen heeft het Buma na dat zijn kort geding inzake de autersrech- ten tegen de A.V.R.O., naar men weet. geen succes heeft gehad thans den president van de Am6terdamsche Rechtbank verzocht de vier groote omroepvereenigingen te mo gen dagvaarden tegen 5 Juli a.s. voor de Vacantie-Kamer der Amsterdamsche recht bank. des voormiddags te 11 uur 30. De bedoeling van Buma is, dat de recht bank zal bepalen, dat de uitzending van werken van bij Buma aangesloten compo nisten door de omroepvereenigingen on rechtmatig is en dat de rechtbank de ver dere uitzending van die werken zal verbie den, met onmiddellijke ten uitvoerlegging van dat verbod (tenzij do door Buma ge- eischte auteursrechten worden betaald! (Hbld Er is meer kracht noodig om den vrede te bewaren dan om den vijand te over winnen. Uit het Engelsch van Chester K. S. Sleele door A. W. v. E.v. R „Zou dat een nieuw soort alarmsignaal tegen inbrekers zijn?" dacht de kolonel. „Als dat zoo is, is het het eerste, dat ik vastgemaakt zie aan de electrische leiding. Gevaarlijk in geval-van kortsluiting! Men zou een schok kunnen krijgen die doodelijk zou kunnen zijn en Dit scheen den kolonel een nieuwe ge dachte in te geven. Hij onderzocht de dra den haastig, verliet toen den winkel, en vertoonde zich kort daarop in de werk plaats van een electricien, waar hij eenigen tijd Licef. 's Avonds berichten de kranten, dat het proces tegen James Darcy voor den moord op zijn nicht, aanhangig was gemaakt. Toen kolonel Ashley van de werkplaats van den electricien terugkeerde naar zijn hotel, vond hij Amy Mason op hem wach ten. „O, kolonel is het niet vreeselijk!" riep zij uit, een krant omhoog houdend. „Het is zoo -r- zoo „Tut, tut mijn lieve jonge dame! Dat heeft niets te beteekenen! Het is alleen maar een stapje verder! Treur er maar niet om, het was te voorzien!" „Dat weet ik wel, maar het kinkt zoo verschrikkelijk! Van tevoren werd hij al leen maar verdacht, al zat hii dan ook ge vangen. Nu lijkt het of hij schuldig is be vonden!" „Het lijkt er niet naar: het bewijs van zijn schuld kan alleen maar gevonden worden door afleiden, cn ik geloof niet. dat zij dat kunnen. Schep moed, in ik zal hem wel vrij krijgen!" „Bent u er zeker van, kolonel?" en haar oogen glinsterden van ingehouden tranen. „Ja, natuurlijk!" Do kolonel moest zich echter geweld aandoen, zijn woorden natuurlijk te doen klinken. Dat kwam misschien, doordat hij ze al zoo dikwijls had gezegd, cn omdat hij moe was. Of had het iets te maken met de vreem de draden, die naar de werktafel van Ja mes Darcy leidden9 HOOFDSTUK X. Het uurwerk des doods. Toen dokter Warren, de districtsgenees heer, het hoofdbureau van politie binnen stapte, zooals hij dikwijls deed. als hij van zijn ziekenbezoek kwam, om te hooren of zijn hulp als ambtenaar werd ingeroepen, ontmoette hij detective Carroll. „Hallo dokter!" klonk diens hartelijke begroeting, want dokter Warren was meer dan een geneesheer. Hij was een politicus, en politici en de politie waren in Colches ter niet meer gescheiden dan elders. „Hebt u dien vogelverschrikker van een kolonel al gezien?" vroeg Carroll. „Vogelverschrikker van een kolonel?" uit de stem van den dokter klonk zijn verba zing. „Ja, die kerel, die met Kenneth aan de Darcy-zaak werkt!" „Of ik hem gezien heb? Neen." „Hij was hier heel kort geleden voor u. Scheen heel verlangend U te zien. Daar is hij al. Zeg eens, als hij iets loslaat, dat wij tegen Darcy kunnen gebruiken iets wet tigs natuurlijk, vertel het mij en Thong dan zult U? U weet, dat wij de zaak moe ten uitzoeken, en tusschen ons gezegd, wij staan niet heel sterk." „Goed! Ik zal je laten weten wat ik te hooren krijg." Hiermede eindigde hun half gefluisterd gesprek, daar kolonel Ashley het hoofd bureau binnentrad. Het was dien dag zijn derde bezoek aan het politiebureau, op zoek naar dokter Warren, en hij had de reden van zijn be zoek aan niemand anders willen vertellen. Nu glimlachte hij tegen den man, dien hij zocht. Zij hadden elkaar reeds eerder ont moet. „Goeden morgen, dokter Warren. Ik kom voor U," groette de kolonel. „Als het U schikt, zou ik graag een paar minuten van Uw tijd in beslag willen nemen officieel natuurlijk!" „Ik sta altijd klaar, als het plicht betreft, kolonel. U weet zeker wel, dat wij, dokters, in dat opzicht precies hetzelfde zijn als de militairen." „U hebt gelijk. Ik zal niet veel meer dan een minuut noodig hebben, en wat ik u wensch te vragen, kan ik evengoed hier af doen als ergens anders. U weet. dat ik werkzaam ben om Darcy te redden?" „Dat heb ik gehoord!" „Nu, u onderzocht mrs. Darcy kort na haar dood. U kunt u al of niet een meening gevormd hebben over de vraag, w i e haar doodde, maar naar ik meen. weet u zeker, hoe zij vermoord werd ik meen, den aard van haar wond." „Er waren twee kwetsuren een sche delbreuk juist achter het rechteroor, en een steekwond in de linkerzijde, die het hart doorboorde. Elk van de twee zou den dood veroorzaakt hebben." „Kunt u zeggen, welke van de twee haar doodde?" „Ik zou zeggen de steek, maar dat durf ik niet met zekerheid te beweren. U be grijpt, kolonel, dat ik bij het gerechtelijk onderzoek als getuige zal worden opgeroe pen en alles zal zeggen, wat ik van dat ge val weet." „Dat begrijp ik natuurlijk. U bent prac- tisch gesproken een getuige tegen Darcy. En ik hoop, dat U geen oogenblik zal den ken, dat ik iets probeer te weten te komen, dat ik te zijnen gunste zal gebruiken. Ik doe het alleen ter wille van het recht, dat u ook wilt dienen, zooals ik het zelf dien. Mocht ik dus iets ongepasts vragen, leg mij dan het zwijgen op. Maar aangezien U moet getuigen over die wonden, en U ze vrijwel aan de verslaggevers hebt beschre ven, kan het, dunkt mij, geen kwaad, mij de bijzonderheden nog eens te herhalen." „Niet in het minst, kolonel." „U bent er dus zeker van, dat de steek wond haar doodde?" „Waarschijnlijk wel! Natuurlijk had, zoo als ik al zeide, elk der beide wonden den dood veroorzaakt kunnen hebben, maar slagen op het hoofd, zelfs als de schedel leelijk is gekneusd, zooals in dit geval, ver oorzaken niet steeds onmiddellijk den dood. Een feit is, dat het slachtoffer gewoonlijk verscheidene uren bewusteloos blijft. Dat is evenwel niet het geval met een steek wond in of bij het hart. Die is bijna altijd na korten tijd noodlottig een minuut of twee. Hoewel het dus mogelijk is, dat mrs. Darcy eerst werd geveld door een slag op het hoofd, die waarschijnlijk den dood ten gevolge zou gehad hebben geloof ik, dat de dood onmiddellijk na den steekwond in trad." „Zouden beide door denzelfden persoon kunnen zijn toegebracht?" „Natuurlijk! Eerst do slag op het hoofd cn vervolgens de steekwond." „En waren er geen andere wonden op het lichaam?" „Neen, behalve lichte kneuzingen, veroor zaakt door den val op den grond. Maar dio waren onbeteekenend." „Ander niets?" „Neen hm laat eens kijken neen, ik geloof van niet." „Bent U er zéker van, dokter Warren?" De stem van den kolonel had een vreemden klank. „Ja, ik ben er zeker van. Ik wou juist zeggen, dat de palm van baar linkerhand heel licht geschaafd was, een soort van kras of prik, alsof dat door een speld was veroorzaakt, maar daar zij in de juweliers zaak was, en, naar ik begreep, dikwijls zelf kleine reparaties verrichtte aan broches en spelden, die haar gebracht werden, kon dat op rekening daarvan gesteld worden." „Een lichte schaafwond in de linkerhand, zei U?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5