VEREEN. VAN GASFABRIKANTEN 'AMERSFOORTSCH DAGBLAD HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor lOct. Licht op Tijdschriften 4000 EXEMPLAREN GARAGE NIC. 30VÉE L. J. LUYCX ZOON FEUILLETON Woensdag 4 Juli 1934 33 e Jaargang No. 3 ALGEMEENE VERGADERING TE LEIDEN UIT DE STAATSCOURANT Tel. 1788 KINDEREN 9 uur 52 min. TAXI TAXI 6 CENT PER K.M. TEL. 1830 en 1093 KAMP 41 BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE Het Mysterie van het Diamanten Kruis De gasvoorziening op grooten afstand Leiden, 3 Juli. De Vereeniging van Gasfabrikanten houdt heden en morgen te Leiden haar 62ste algemecnc vergadering in den Burcht. Gisteren (Maandagavond) heeft in de Lakenhal een officieele ont vangst plaats gehad door het Gemeontobe stuur, waarbij enkele toespraken zijn ge houden, na afloop waarvan verfrisschingen zijn aangeboden. Heden, Dinsdagmorgen, is de vergadering geopend met een rede van den voorzitter ir. M. van der Horst, directeur van de Gem Lichtfabrieken te Amsterdam. Hierna wer den verschillende mededeelingen gedaan, alsmede de verschillende gebruikelijke ver slagen uitgebracht. Aan het jaarverslag van den secretaris, ir. J Vader te Rotter dam, ontleenen wij, dat aan het eind van het vorige jaar het aantal leden 268 be droeg, van wie 7 eereleden. De moeilijke tijdsomstandigheden hebben niet nagelaten ook op de vereeniging haar stempel te druk ken en de verschillende regeeringsmnatre gelen eischten uit den aard der zaak een verhoogde actie van het bestuur, terwijl de verminderde inkomsten tot bezuiniging drongen. De kwestie gas of electriciteit kwam in het brandpunt der belangstelling. Aan de „Gasstichting" werd een onderzoek opge dragen naar het nuttig effect en het ver mogen van het gascomfoor en de electri 6che kookplaat, waarvan de resultaten gepubliceerd zijn in „Het Gas" van 1 Maart 1933. Een Commissie werd in het leven geroe pen ter bestudeering der mogelijkheid om te geraken tot een standaard type gasmeter De balans der vereeniging' wijst een eind cijfer aan van 34.714.—. De begrootine voor het jaar 1935 werd vastgesteld op een eindcijfer van 14.585 Na afdoening van de verschillende andere huishoudelijke on derwerpen had de bestuursverkiezing plaats. Gekozen werd tot voorzitter ir. J. Rut ten te Den Haag en tot lid van het bestuur ir. C. L. Philips, te Nijmegen. Hierna heeft ir. G. A. van Klinkenberg, directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, een voordracht gehouden over* Een kwarteeuw gasvoorziening op verren afstand door de LeiJsche Gasfabriek. De reden, aldus sprwaarom Leiden reeds in 1907 (dus 27 jaar geleden^ begon nen is met gaslevering onder hoogen druk naar gemeenten op grooteren afstand van de gasfabriek dan de aanliggende gemeen ten, is gelegen in het feit, dat in datzelfde jaar de Stedelijke Electriciteitsfabriek in bedrijf kwam. Aangezien het inwonertal van Leiden slechts zeer langzaam toenam, vreesde de toenmalige directeur, Ir. N. W. van Does- burgh, terecht, dat het debiet zou terugloo- pen en hij zocht daarvoor compensatie door gaslevering naar buiten. Het gelukte om met de gemeenten Sassenlieim en Voor schoten tot overeenstemming te komen om trent gaslevering engros, zoodat die ge meenten zelve voor de noodige gashouder ruimte en voor een distributienet zouden zorgen. Voor de gasvoorziening op grooten af stand werd op het gashouderterrein (dat in Leiden gescheiden ligt van het eigenlijke fabrieksterrein) een gaspompstation ge bouwd. waarin twee pompen werden opge steld voor het wèrporson van het gas. Behalve de beide pompen werden in het pomplokaal twee omloopregulateurs voor hoogen druk en een naphtalinewasscher opgesteld, benevens een stationsgasmeter om de hoeveelheid weggeperst gas te kun nen meten. Deze meter werd opgesteld vóór de naphtalinewasscher, die weer vóór de pompen 6taat. De gastoevoer geschiedde door een afzonderlijke 'eiding die direct achter de uitlataleidingen der gashouders was aangesloten. Spreker behandelde hierna uitvoerig het materiaal van de persleidingen, de bezwa ren. die zich hierbij in de loop der jaren hebben voorgedaan en hoe verbeteringen worden verkregen, waarbij speciale aan dacht werd geschonken aan het gevaar van corrosie dezer leidingen door zwerfstroo- men. als anderszins. Vervolgens verstrekte spreker aan de hand van een groote kaart van het leve- vingsgebied aan de aanwezigen inlichtin gen over de successievelijk tot stand geko men uitbreidingen van de gaslevering bui ten Leiden. In totaal worden thans behalve Leiden, veertien gemeenten van gas voorzien, waar van 4 engros. n.l Rijnsburg. Sassonheim. Voorschoten. Wassenaar en 10 en-detail n.l Benthuizen, Hazcrswoude, Koudekerk, Lei derdorp, Noordwijkerhouf, Oegslgeest, Val kenhurg. Voorhout. Warmond en Zoeter wou de. Een groot deel van Oegslgeest wordt door het stadsnet gevoed Na deze inlichtingen omtrent den groei van het leveringsgebicd ging spreker over tot. de bespreking van technische details over de gashouders en de regulateurs in'de buitengemeenten en hoe deze gevoed wor den. Wij memoreeren hiervan de mededeelin gen aan het slot. Wanneer het in de toekomst noodig mocht zijn de afgifte aan de verschillende crashou ders en regulateursstations vanuit één punt te regelen, dan kan dit geschieden door ge bruik te maken van het eigen telefoonnet dat de Stedelijke Fabrieken van gas en J electriciteit. bezitten Thans kan reeds te allen tijde over dit telefoonnet, van en naar verschillende punten berichten worden ge geven De Directie der Lichtfabrieken is er meer en meer toe overgegaan den dienst te een fraliseeren en zoo weinig mogelijk perso neel in de buitengemeenten te laten wo nen. De gashouders te Leiderdorp en te Warmond zijn zonder voortdurend toezicht behalve natuurlijk bij vorst. Alleen voor de gemeenten Koudekerk en Hazerswoudc zijn bij do gashouders nog vaste fitters, die aldaar woonachtig zijn en die behalve fit terswerk, ook andere werkzaamheden ver richten. De cngrosgemeenten hebben na tuurlijk haar eigen gashouders en eigen bedieningspersoneel. Ten slotte verstrekte spreker verschillen de cijfers waaraan wij het volgende ontlee nen. Plet pompstation verzette over het jaar 1933 een hoeveelheid van 6.5 millioen M3 gas Het totale hoogdruknet van het Leidsche gasbedrijf heeft thans een lengte van 66 K.M. De totale lengte van de distributienetten in de buiten-gemeenten, waarin de Leidsche gasfabriek zelf distribueert bedraagt 80 K.M. De vier gemeenten, die zelf distribute ren hebben tezamen distributienetten ter lengte van 105 K.M in totaal dus 185 K M Derhalve zijn voor het verzorgingsgebied buiten de gemeente Leiden, zijnde 14 ge meenten met een inwonertal van tezamen 68.000 inwoners, noodig geweest 66 plus 185 is 251 K.M. of per 1000 inwoners rond 3.7 K.M. De gemeente Leiden heeft een inwonertal van 72.000 en de lengte van het distributie net bedraagt 113 K.M. of per 1000 inwoners rond 1.6 K.M. De buitengemeenten eischen dus per 1000 inwoners 2.3 maal zooveel leidinglengte als de stad Leiden. Natuurlijk is een groot deel der Leidsche kanalisatie zeer veel zwaar der dan die der buitengemeenten. Het gasverbruik per K M bedraagt voor het Leidsche distribunet. 100.000 M3 per jaar en voor de distributienetten (dus zon der de persleidingen) der gezamenlijke bui tengemeenten 35 000 M3. per jaar. Het gasverbruik per inwoner bedraagt in Leiden 156 M3. per jaar en in de buitenge meenten 100 M3 per jaar. Spreker wees er nog op. dat de distribu tïekosten in de verschillende buitengemeen ten naar gelang van de ligging en vooral van de omstandigheid of een gemeente een open of een meer gesloten bebouwing heeft, of wel in twee of meer buurtschappen is verdeeld nogal uiteenloopen Vandaar, dat de gasgrijzen niet in alle gemeenten gelijk zijn, doch onderling verschillen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Mcj M. L Boissevain hoofdverpleegster in het Wilhclmina-Gnst- huis te Amsterdam Bij K.B. is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau J. .1. C. van Dijk to 's-Gravenhage, voorzitter van de Ver eeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland Bij K B. io benoemd lot ambtenaar van het O.M hij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam Mr. J Röm'clingh, thans ambte naar van het O.M bij de kantongerechten in het arrondissement Groningen, ter stand plaats Groningen Bij K.B is benoemd lot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten in het arrondissement Groningen, ter standplaats Groningen, mr. J. A C Groeriewegen, thans ambtenaar van liet O.M. bij de kantongo- rechten in het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL A m s t e d a m, 3 Juli. Op de Nassau- kade bij het Fredcrik Hendrik Plantsoen heeft hedenavond een botsing plaats gehad lusschcn cpn auto en een motorfiets. De auto kwam uit de richting van het Haar lemmerplein do motor uit de richting van de De Clercjstraat. De motorrijder, de 23- jarige M. en zijn vader. 49 jaar oud. die op de duo zat werden óver do straat ge slingerd. Zij bleven beiden bewusteloos lig gen. De vader bleek een hersenschudding te hebben en een ernstige hoofdwonde. De zoon was er nog erger aan toe, hij had een schedelbreuk en een gebroken arm. Beiden zijn door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De politie heeft de auto, dio evenals dc motor ernstig beschadigd was, in beslag genomen Dc schuldvraag is nog in onderzoek. WEER EEN ONGELUK OP DL LARENSCEE KERMIS Na dc valpartij van den motorrijder Wal ker, die Maandagmiddag met zijn motor fiets in een z.g. steilwand. een kermisin- richting op de kermis te Laren (N.H.) is neergestort, is Dinsdagmiddag een berijder van een race auto naar beneden getuimeld. De toestand van Walker is naar omstan digheden vrij gunstig De motorrijder, die Dinsdagmiddag met den race auto tijdens een proefrit omlaag viel, kwam onder den auto terecht. H. kreeg een ernstige hersen schudding, brak een pols en enkele ribben en is ook naar het St. Jans-zickenhuis te Laren vervoerd Passagiers S. verzekerd 6 ct. per K.M. Tel. 1788 Vraagt prijs van onze 6 7 pers. wagens Vaste standplaats naast het tramstation. Speelt blijmaar laat den rijweg vrij Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut tc de Bilt. Hoogste barometerstand 769.5 tc Croydon en Yarmouth. Laagste baronielorstand 752.9 tc Memel. Verwachting: Matige tot zwakke, later loenemendc wind uit Noordelijke richtin gen. half tot zwaar bewolkt, weinig of geen i-egcn. aanvankelijk weinig verandering in' temperatuur, later iets warmer. De depressie in het Oosten blijft station- nair. doch begint thans op tc vullen. Aan haar westelijke zijde houden de krachtige winden aan, die nog tot aan ons land rei ken. De hooge druk in het Westen Dam iets in bcteckcnis af cn breidde zich Noord waarts uit. Bij IJsland passeert een onbe- teekenende depressie. De koelere luchtmas- sa's dringen steeds dieper in centraal-Europa door en zijn thans tot de Alncn genaderd. Het voortschrijden der afkoeling ging ech ter nergens gepaard met regen. Blijkens de waarnemingen beperkte de afkoeling zich tot de onderste lagen en blijft de atmosfeer in de hoogerc lagen zomersch warm. In Finland, op dc Britsche eilanden en in Frankrijk is het weer zomersch warm, in Zuid-Frankrijk zeer warm. Het is te. ver wachten, dat ook in onze omgeving de wind spoedig zal gaan afnemen cn het weer iets warmer znl worden. Nedcrlandsch Fabrikaat. In de Juni-aflevcring van het maandblad der Vereeniging „Nedcrlandsch Fabrikaat" geeft de blijkbaar zeer tot oordeelen bevoeg de heer Meyer de Vries wederom een hel dere uiteenzetting over „Dc werkverschaf fing in Nederland". Uit een door hem sa mengesteld slaatje van 41 plaatsen, waar men zich met de werkloozenzorg bezig houdt, blijkt dat Amersfoort wat betreft haar uitgaven voor steun cn werkverschaf fing in 1933 de 36ste plaats inneemt (1932 dc. 35sle) gevolgd door Ede, Haarlemmer meer, Kerkradc, Zeist cn Heerlen en on middellijk voorafgegaan door Bussum, Bergen op Zoom, Rheden en Roosendaal. In de millioen loopen Rotterdam (18), Am sterdam (17), Schiedam (3), Haarlem en Eindhoven (2), Dordrecht, Emmen (l'/z) en Enschede, Groningen en Leiden (1). DIT BLAD HEEJtl ESN DAGELIJ KSCMê GECONTROLEERDE OPLAAG VAN Vraagt prijs voor toerritten IN BINNEN- EN BUITENLAND VRAAGT OOK PRIJS VOOR DE LUXE 6 EN 7 PERS. WAGENS. OOK DES NACHTS GEOPEND Vaste standplaats ter linker zfjde van hotel Monopole. BUITENLAND. Von Papen heeft zijn ontslag als vice kanselier gevraagd, doch nog niet gekre gen Wordt hij regeeringscommissaris van het Saargebied? (Derde Blad, pag. 1). BINNENLAND. Z. K. II. Prins Hendrik overleden. (Eerste Blad, pag. 1). Relletjes te Enschedé. (Tweede Blad, pag. 2). Nog geen beslissing in het spellings- vraagstuk. (Tweede Blad, pag. 2). Groote diefstal van geld en effecten te 's-Gravenhage. (Tweede Blad, pag. 2). UIT DEN OMTREK. Vergadering van de Prov. Staten. (Tweede Blad, pag. 3). STADSNIEUWS. Het 5e congres voor godsdienstonderwijs. (Derde Blad, pag. 2), LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 GROOTE ZOMEROPRUIMING Stoffen, Tricotage, Kousen, Handschoenen, Corsetten. Gij geeft veel, al geeft ge ook niets dan een goed voorbeeld. Uit het Engelsch van Chester K. S. Steele door A. W. v. E.v. R. „Ja. Maar daar hecht ik in het geheel geen waarde aan. Het had zoo weinig te beteekonen, dat mijn assistent cn ik er maar even naar keken. De huid was ter nauwernood open." „Juist. In de linkerhand. Dat was de band, waarin het tikkende horloge werd gevonden nietwaar?" „Ik geloof het wel. Het horloge, dat aan een Indiër, Singa Phut genaamd, toebe hoorde. Wat gebeurde er ook weer met hem?" vroeg de dokter aan detective Car roll, die uit de privé-kamer der detectives naar buiten was geslopen en naar het ge sprek luisterde. „O, die kerel? Hij maakte een vreeselijk spectakel om zijn horloge terug te krijgen, en daar hij een uitstekend alibi had, en wij er hem heelemaal niet mee in verband konden brengen, gaven we het hem terug en zeiden, dat hij weg kon gaan. Dat deed hij dan ook, denk ik." „Neen, hij is nog in de stad." zeide kolo nel Ashley, „ik kwam kort geleden voorbij lijn huis. Hij heeft een paar prachtige Bena res kandelaars in den vorm van gekapte cobra's, die ik graag wilde hebben. Singa Phut is nog in de stad." „Is dat alles, wat U weten wilt, kolonel?" vroeg dokter Warren. „Ik wil U natuurlijk alles vertellen, wat ik kan, maar als „Dank U! U hebt mij alles verteld wat ik hooren wilde. Ik heb eenige theoriëcn, die ik uit wil werken, cn ik weet niet zeker, wat dc uitslag er van zal zijn." „Ik veronderstel, dat u Darcy onschuldig oordeelt?" viel Carrol hoonend in. „Ik ben er zeker van!" cn de kolonel richtte zich hooger op en keek den detective onvriendelijk aan. „Als ik dacht, dat. hij het gedaan had, zou ik mij niet met zijn zaak hebben ingelaten." „U zult er een heele karwei aan hebben, te bewijzen, dat hij het niet deed", lachte de detective. „Dat kan wel zijn," gaf de kolonel toe. „Wie anders zou haar hebben vermoord," ging Carroll voort. Even, voordat hij naar bed ging, had hij ruzie met de oudo dame. Hij was boos op haar, omdat hij dacht, dat zij een deel van zijn geld achterhield. Dan was hij boos, omdat zij zijn meisje bespotte lijk maaktedat is genoeg om een man het land op te jagen. Ik maak er Darcy geen verwijt van, lat hij buiten zichzelf is geraakt, maar hij had de oude dame niet moeten neerslaan. Dat deed hij zeker, on wij zullen het bewijzen. Dat zult U zien!" „Wel, het is natuurlijk uw zaak, en die van den officier van Justitie, om te bewijzen, dat hij schuldig is," zei de kolonel. „En u kunt het mij niet kwalijk nemen, dat ik zijn onschuld probeer te bewijzen". „Zeker niet, kolonel! Iedereen moet op de een of andere manier zijn brood verdienen. Alleen spijt het mij te zien, dat U uzelf zoo bedriegt, door tc geluoven, dat die kerel het niet deed. Hij heeft het gedaan, zeg ik UI" „Het kan zijn," gaf dc kolonel toe. „Dank IT, dokter Warren We zullen elkaar nog wel eens ontmoeten!" En met een militairen groet verliet de kolonel het hoofd bureau. Terwijl hij de stoep afliep, dacht hij bij zichzelf „Wat zouden Carroll en Thong wel zeg gen, als zij iets van het diamanten kruis af wisten. en hoorden, dat de Sproetige Morgan het in zijn bezit had? Ik denk, dat zij enkele van hun theorieën dan wel zouden wijzigen! Dat herinnert er mij aan, dat ik meer pijlen op mijn boog heb, dan ik dacht. Ik moet Cynthia niet uit het oog verliezen. Zij zal angstig beginnen te worden om haar dia manten, en ik zou wel eens willen weten, wat zij zegt, als zij de waarheid hoort!" Hoewel kolonel Ashley alle hoop had op gegeven, tenminste op zijn uitstapje naar Colchester, nog gebruik to kunnen maken van zijn hengels, ging hij toch voort Wal tons boek te bestudeeren. Op zekeren avond, toen hij in zijn hotel kamer zat en de bladzijden omsloeg, zonder dat hij begreep wat hij las, doordat zijn ge dachten te veel vervuld waren van het ge heimzinnige diamanten kruis, viel zijn oog toevallig op bladzijde 170, waar hij las: „Er zijn ook drie of vier andere kleine vis- schen, die ik bijna had vergeten, en die ook alle zonder schubben zijn Het boek viel den detective uit de handen. „God!" riep hij uit. „dat heb ik vergeten de kleine visschen! Ik moet er eenige ach terna zitten! Zij kunnen de 6chaal naar onzen kant doen omslaan! Kleine visschen! Dat is het! Klein gced, als je geen groote kunt krijgen! Het zal mij benieuwen Er werd op de deur geklopt en Shag kwam binnen, tegelijkertijd buigend en salueerend. „Ik vraag excuus, kolonel," begon hij, „wilt U een nieuwtje hooren?" „Een nieuwtje, Shag? Wat voor nieuwtje? Vooruit, vertel op, schelm!" „Wel, ziet U, kolonel, U hebt mij gezegd, toen wij hier kwamen, dat ik U niet lastig mocht vallen met detective-nieuwtjes, maar „O, dat was, voordat ik in deze Darcy-zaak betrokken werd, Shag! Het verbod is, om zoo te zeggen, opgeheven. Als je wat nieuws weet „Neen, kolonel, het is niets over die arme oude mrs. Darcy tenminste niet véél over haar. Maar er is een andere moord in de stad gepleegd." „Een andere moord?" „Ja, kolonel. De jongens op straat verkoo- pen extra-edities, die vol staan over den moord!" „Wie is het? Waar? Wanneer is het ge beurd?" „Ongeveer een uur geleden. Het is een man een Indiër, die een antiquiteitenwinkel hield, dezelfde, waar U cn ik de vorige week de grappige kandelaars in den vorm van een slang hebben bekeken." „Singa Phut's winkel? Goede genade. Shag! Je wilt toch niet zeggen, dat die is vermoord?" „Neen, kolonel, die Singa Phut is niet vermoord, maar zijn compagnon. Die heeft ook een rare naam. Hier heb ik een krant voor u meegebracht." En Shag haalde een extra-editie van onder zijn vest vandaan, waar hij ze zorgvuldig verborgen had ge houden, tot hij zich verzekerd had van zijn meesters gezindheid. De kolonel las begeerig de voorpagina met de vetgedrukte letters. Er was werkelijk iemand vermoord. Shere Ali, Singa Phut's compagnon, was met ingeslagen schedel op den grond van den kleinen antiquiteiten winkel gevonden. „En in de hand van den dooden man lag een tikkend horloge," las de kolonel. Een poosje staarde hij op die woorden. Toen kwam er een glans over zijn gelaat. Hij verfrommelde de krant in zijn hand, spreidde ze toen weer uit, om het schok kende nieuws nog eens over te lezen, cn monpelde „Het uurwerk des doodsl" HOOFDSTUK XI. Geen alimentatie! „Shag!" riep de kolonel. „Ja, kolonel!" „We gaan morgen visschen!" „Werkelijk, kolonel? Dan denk ik. dat ik alles „Klaar moet hebben, ja. We zullen weer naar diezelfde plaats gaan, waar miss Mason mij heeft opgezocht. Er zit daar veel visch, en ik zal er mijn geluk weer eens beproeven „Ja, kolonel. Maar ik vraag excuus, kolo nel, zei u niet zooiets van detective-werk te willen doen cn het visschen od te geven?" F.n met de vrijmoedigheid van een ouden bediende keek Shag zijn meester aan. alsof hij de nieuwe wending van zaken niet goed begreep. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 5