E FINANCIEELE TOESTAND VLOOTBEZOEK AAN NEW-YORK KEITJES Als de zaak rust werkt de ADVERTENTIE 3 x plaatsen voor f 1." Uitsluitend bij voor uitbetaling. &ENS DIE VERZET WORDEN EEN TRIOMFALE INTOCHT VARIA )1SCHE KRONIEK Een bom in de ambte lijke wereld Batavia-Centrum, 12 Juni 1934. en 6impel berichtje in het „Bat. Nieuws- 1"| is gelijk een bom in de ambtelijke eld geweest. Er stond namelijk in, dat overgangsbezoldigingen met 1 Januari 1. zouden worden ingetrokken, indien fluitend maken van de begrooting eilijkheden opleverde. u is over deze overgangsbezoldigingen JL-- -te doen geweest Zooals bekend, zijn jttbibtenaren eerst 10, daarna 17 pet. ge it jen bij de nieuwe salarisregeling, de B. B. L., zouden de bezoldigingen van Bij veel van hen nog meer achteruit- in, waarom bepaald werd, dat niemand er dan 25 pet. minder zou mogen ont leen dan krachtens de vorige regeling, o volgens de H. B. B. L. b.v. 40 minder iving, krijgt gedurende zijn in dienst 1een bijslag, waardoor de teruggang 25 pot. blijft beperkt Om een voorbeeld geven. Een onderwijzer, die 400 ver ende en thans 210 zou ontvangen, t elke maand als cvergangsbezoldi- 90, omdat hij niet meer dan 25 pet ruit mag gaan en dus 300 moet ver- Jen. Het voorbeeld hier genomen, is keurig genomen. Er zijn honderden ^obtenaren, die meer dan 2ö pot. achteruit heejnjj gesteld en dus een bijslag krijgen. het invoeren van de H. B. B. L. heeft egeering bij herhaling in den Volks- verklaard, dat het thans met de kor- n van salarissen voorloopig uit was. mbtenaren hadden behoefte aan rust, dit betreft. Te veel gezinnen hadden ndenlang volkomen in onzekerheid .flrkeerd, wat hun aanstaand inkomen be 'eft Voorloopie zou daarom niet aan de mHarissen worden getornd. En nog geen 2 p.iaanden later overweegt de regeering om overgangsbezoldigingen toch in te rekken. l£* Ie het te begrijpen, dat er een soort ont ploffing in de ambtelijke wereld ont stond? ïr^ Voorzitters van vereenigingen trokken a-,iaar Buitenzorg om te informeeren en al- ir- en kregen de mededeeling, dat de over- te^angsbezoldigingen zouden blijven be- t'rt staan V. ffimiddels had het lid van den Volks- de heer Van Ardenne, een vraag tot do regeering gericht, omtrent de juistheid van het bovenbedoelde bericht en gege- ven het antwoord, dat de vakvereenigings- menschen bij hun persoonlijk bezoek had- J den gekregen, leek het samenstellen van j hetgeen de regeering op deze vraag te zeg- gen had, buitengewoon eenvoudig. Het - woord kon uit vier letters bestaan, samen gevat in het woordje „neen". Maar wat ook kwam, geen antwoord tot- dat na ongeveer 'n week, terwijl de geheele ambtelijke wereld nog zat te springen, de regeering liet weten, dat zij nog deze week zou antwoorden en dat het antwoord vol komen duidelijk zou zijn, wat de vraag doet rijzen of de regeering zelf de over tuiging bezit wel eens niet-duidelijke ant woorden te geven De week verliep echter en Buitenzorg zweeg, naar officieus verluidde, omdat het zoo uiterst moeilijk was den juisten tekst voor het antwoord samen te stellen. Dit lijkt wat vreemd, doch wie bekend is l met de geschiedenis, welke zich achter de schermen heeft afgespeeld, zal minder ver baasd zy'n. Het denkbeeld om de overgangsbezoldi ging stop te zetten is afkomstig van mi nister Colijn en het werd naar Indië ge bracht door zijn gedelegeerde, den heer Hardeman. In de begrootingsvergadering onder lei ding van den gouverneur-generaal heeft de heer Hardeman dit denkbeeld voorge bracht, doch toen de geheele Raad van In- dié, alle directeuren en alle andere ambte haren wiens positie hun recht geeft deze vergadering bij te wonen, zich onder pro test verklaarden, kon van een doorvoering lastig iets komen. Bij het samenstellen van het antwoord iop de simpele vraag moest nu met de vol gende omstandigheden rekening worden gehouden. Minister Colijn ken niet worden ge desavoueerd, zoodat een definitieve mede deeling, dat van intrekking geen sprake was, niet in het antwoord was op te no men. De achterdeur om in latere jaren wel tot intrekking over te gaan, diende te wor den opengelaten en tenslotte moesten alle ambtenaren uit het antwoord opmaken, dat van intrekking nimmer sprake zou zijn. Is het wonder, dat de geheele secretarie zich het hoofd gebroken heeft om de puzzle tot oplossing te brengen? Het antwoord bleef dan ook uit, net zoo lang tot de heer Hardeman zich weer in de lucht bevond. Ongeveer tegelijk met het opstijgen van het Hollandsche toestel van Tjililitan, kwam het los. Het luidde, dat bij de samenstelling van de begrooting 1935 niet met do intrekking was gerekend. De puzzle is dus te groot geweest. Voor een jaar zijn do ambtenaren veilig, doch wat voor 1936 op gebeuren staat, is volko men open gebleven De regeering heeft de ze gelegenheid om de uitgaven te vermin deren, waarschijnlijk niet willen uitsnij den, nu de inkomsten voor 1935. op niet meer dan 243 millioen zijn gesteld, terwijl zij twee jaar geleden nog op ruim 400 wer den geraamd. En deze teruggang moet geconstateerd worden ondanks tal van middelen om meer geld in het laad je te krijgen. Het is voor den directeur van finanoiën dan ook niet prettig te bemerken, dat van zijn 3 groote voorstellen om de belastingbron be ter te doen vloeien, geen enkele aan de verwachting heeft, beantwoord. Heelemaal zonder schuld is hij en met hem de regee ring daaraan niet, want in den Volksraad is met klem gewaarschuwd tegen hetgeen op gebeuren stond, als de ontwerpen wer den ingevoerd in den vorm, waarin zij wa ren ingediend. Maar naar goeden raad werd niet geluisterd en de schatkist draagt thans den last. In de eerste plaats de tabaksaccijns. Er is op gewezen, dat het te hoog opvoeren daarvan den kleinen man zou brengen tot 't maken van strootjes van zijn eigen ver bouwde tabak en dit is waarheid gewor den. De accijns bracht millioenen minder op dan geraamd was, en hoewel hiervoor ook andere oorzaken zijn aan te wijzen, is het rooken van het eigen product toch wel het voornaamste. Verhooging tarief van invoerrechten. Op alles wat maar eenigszins als luxe kon worden gerekend, b.v. ontbijtkoek, kaas, jams enz. enz. werd een stevige verhooging gelegd. Gevolg, dat de invoerrechten, on danks de verhooging, minder opbrachten dan een jaar te voren. Zooals de inlandsche wereld voor een deel tot de ouderwets-die huishouding te rugkeert, zoo hebben de Europeanen de ba kens ook wat verzet en veel wordt aan „luxe" van bet eigen land gegeten, dat nog niet lang geleden slechts een voorwerp van gebruik van inlanders was. Motorvoertuigenbelasting. Ingediend om z.g. de spoor te helpen in de concurrentie tegen de auto. De belasting werd zwaar opgeschroefd, en in den Volksraad was ge zegd, dat dit zou leiden tot een 'geweldige vermindering van het getal auto's. De re geering luisterde niet en de gevolgen deden zich weldra voor. Er ontstond eerst een groote markt in tweede-handswagens, doch toen daar voor een behoorlijken wagen geen prijs meer te behalen was bij exe cuties gingen zeer goede auto's voor 10 en 15 kwam het verzoek, wagens te mogen opleggen, natuurlijk onder eenige officieele contróle, waarna geen belasting zou behoeven te worden betaald. De regee ring moest wel aan dit verzoek voldoen en volgens een matige taxatie, zijn er thans in geheel Indië een 15.000 opgelegd. Gevolg: weinig werk voor reparatie-ateliers, gewel dig terugloopen van den handel in banden, werkloosheid, enz. De Indische Motorclub heeft toen een onderzoek ingesteld wat de aulo-eigenaars verkozen: een verhooging van den benzi- ne-accijns in dier voege, dat de regeering uit die verhooging het bedrag zou halen, dat de motorbelasting thans opbracht, of het voortzetten van die belasting. Met nagenoeg algemeene stemmen zoo iets van 9S'/« procent van het uitgebrachte aantal werd de verhooging van den ac cijns gekozen en de-ze zal dan binnenkort worden ingevoerd. Er zijn slechts twee moeilijkheden. De accijns zal met 3 centen per liter omhoog gaan, waardoor echter de zware vrachtauto's, die jui6t de wegver- nielers zijn, te laag getroffen zouden wor den en de Dieselwagens vallen er buiten. Doch een matige belasting op vrachtauto's en een boogere op de Dieselwagens, zoodat zij naar verhouding betalen, lijkt geen heksenwerk om samen testellen en zoo bestaat de hoop, dat voor het derde kwar taal de motorvoertuigenbelasting ter ziele zal gaan. Tot welk een verlichting dit zal brengen, blijkt uit een eenvoudig voor beeld Voor een gewone Ford wordt thans 80 belasting betaald. Verdwijnt deze be lasting en komt een verhooging van 3 cent per liter benzine, dan wordt bij 10.000 km rijden per jaar, wat de meeste bezitters van een wagen niet doen, slechts een klei ne 40 betaald. Het geweldige aantal op gelegde auto's, dat dan weer in de vaart zal komen, compenseert echter hetgeen de regeering minder dreigt te ontvangen. Uit deze voorbeelden wordt wel duidelijk, dat de directeur van financiën niet een man i6 met een juisten kijk op Indische toestanden, wat niemand den heer De Leeuw kwalijk zal nemen. Doch wel is hem euvel te duiden, dat hij nimmer naar raad wil luisteren, in hoofdzaak uit vrees we gens zijn onbekendheid met Indië „geno men" te worden. Het is dan ook geen wonder dat namen van zijn opvolger bijna dage lijks opduiken. AMERIKAANSCHE NOTITIES De overheid zorgt voor het vrouwelijke element Het bezoek van de heele oorlogsvloot aan New-York dezer dagen is een onge hoord succes geworden, veel en meer dan de autoriteiten hadden verwacht, want de heele geschiedenis was hoofdzakelijk vlag vertoon voor New-York en groote omge ving, terwijl het daarenboven een welkom aan wal voor de 40.000 opvarenden was als zij in lang niet beleefd hadden. In dit land wordt voor alles reclame gemaakt. Ook om meer te telegrafeeren of om meer electri- citeit te gebruiken of te teekenen bij de marine onder het motto van iets van de wereld te zien. Maar daarmee is het nog niet afgeloopen! Zulke dingen als leger en vloot, die uit de penningen der belasting betalers bekostigd worden en niet in het dagelijksch gebruik voorkomen als de te lefoon of de brievenpost. Daar wordt dan ook braaf voor gezorgd door de pers altijd zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte te houden van manoeuvres e.d. en bovenal zijn fotografen en filmopnemers altijd wel kom, tenminste wanneer zij niet on bescheiden zijn en dingen vereeuwigen die niet bekend mogen worden zoo als het landingsdek van de Sarato ga en de Lexington, twee moeder schepen voor vliegtuigen en dat de toestellen op een klein bestek tot stilstand brengt, niettegenstaande de landingssnel heid. Het filmjournaal in alle bioscopen zorgt er altijd voor, dat leger en vloot re gelmatig voor de oogen van het publiek worden gebracht. En dezer dagen, nu het overal in de we reld broeit en het Roosevelt-regiem beslo ten heeft met de Hoover-politiek te bre ken door bijbouwing van een aantal oor logsschepen als het verdrag van Washing ton destijds heeft toegestaan, nu er dus vele tientallen millioenen dollars besteed zullen moeten worden, nu is het meer dan ooit zaak om de belastingbetalers te laten zien welke waar zij voor hun geld krijgen. De binnenkomst van de vloot in do New- Yorksche haven en de aanwezigheid van de 110 oorlogsschepen op de majestueuze Hudson was op zich zelf meer dan genoeg om de nieuwsgierigheid en de kinderlijke belangstelling van het publiek tot het kookpunt op te voeren. Natuurlijk is het ook iets buitengewoons, wat men moeilijk ergens anders zoo zal aantreffen. Een we reldstad aan den oever van een rivier, die zoo diep is, dat de allergrootste dread noughts over een afstand van eenige uren makkelijk kunnen binnenvaren niet alleen, maar zelfs aan wal komen. Wat het laatste betreft moet ik even opmerken, dat men hier om plaatsruimte te winnen schepen nooit met stuur- of bakboord langs de kade meert, maar langs in het water uitgebouw de pieren, zoodat alleen boeg of achterste ven vlak bij den wal liggen. Maar dan toch is het merkwaardig om te zien hoe de zoo even genoemde Lexington en Saratoga met hun neus vlak tegen het drukke New- Yorksche verkeer van taxi's en vracht auto's aanliggen en de groote kanonnen dreigend de zooveelste verdieping van pak huizen en fabrieken binnenstaren. De triomfale intocht van de vloot, geïn specteerd door den president in zijn quali- teit van opperbevelhebber van leger en vloot, werd aan beide kanten van de rivier gadegeslagen door honderdduizenden men- schen en de films hebben er de wereld mee in kennis gesteld via het witte doek. En toen de schepen goed en wel voor anker lagen en bekend was geworden, dat het pu bliek die op bepaalde uren van den dag mocht bezichtigen, toen kwamen de men- schen in zulk een grooten getale opzetten, dat tegen het eind van het bezoekuur dui zenden teleurgesteld weggestuurd moesten worden. De politie schat dat j.l. Zondag niet minder dan 150.000 menschcn aan boord hadden willen komen, waarvan het maar aan de kleinste helft gelukte. De grootste belangstelling bestond voor de moederschepen van vliegtuigen, die eer stens makkelijker bereikbaar waren en verder een drijvend raadsol voor den land rot zijn met hun scheeven bovenbouw en verder de enorme slagschepen, terwijl de kleinere kruisers en torpedojagers vrij eenzaam liggen. De moeilijkheid was na tuurlijk om al die mcnschen naar en van boord te transporteeren, hetgeen weliswaar kosteloos geschiedde, maar waarvoor de noodige barkassen vereischt werden. Die dan ook tot aan het randje belast heen en weer voeren. Wie op het oogenblik 's avonds een bus neemt langs Riverside Drive, kan een wonderschoon en uniek schouwspel genie ten van de schepen, die hun reusachtige zoeklichten over elkaar en de heele om geving laten spelen en aangezien we hier maar zelden regen of wind genieten, zijn deze zoele zomeravonden ideaal om dat met eigen oogen te gaan zien, zoodat de New-Yorksche oever van de rivier een wriemelende pot met pieren is, waartus- schen vooral de grappige witte matrozen mutsen opduiken. Want even hard als de New-Yorkers aan boord klimmen gaan de zeelui aan het passagieren en het blijft een onbegrijpelijke geschiedenis, waarom we maar zoo weinig van de opvarenden in de stad zien. Natuurlijk met uitzondering van het hartje van de City, waar de thea ters gelegen zijn en waar de lichtjes en vroolijkheid een onweerstaanbare magneet vormen. Van het eerste uur af aan heeft New-York zich als een royale gastvrouw laten kennen. Terwijl de officieren al naar gelang van hun rang gefêteerd werden de vlagofficieren door de millionairs op Long Island en zoo trapsgewijs naar be neden kon het mindere personeel in een aantal gelegenheden terecht, waarbij hun uniform als toegangskaartje dienst deed. Anderen zonden bundels entréebiljetten naar den vlootcommandant met het ver zoek die te laten verdeelen. Het Globe Theater od het Times Square zond er al 28.000 en staat bovenaan in de achting der zeelui. Om nog een klein staaltje te geven ver tel ik hoe de stad New-York een bal aan bood in het hotel Astor en daarvoor de muziek, de ververschingen en de jonge da mes leverde. Dit laatste gebeurde omdat de matrozen uitdrukkelijk den wensch hadden te kennen gegeven niet met hun eigen vrouwen of aanstaanden te willen dansen, maar met onbekend vrouwelijk New-York. En derhalve zorgde de gemeen te voor een 2500 jonge dames, die gerecru- teerd werden (en met zorg!) uit de groote warenhuizen als Macy, Stern e.d., terwijl er verder genoeg te vinden waren in de ge meentelijke bureaux en kantoren. Het bal was een inslaand succes waar hectoliters limonade en roomijs en tonnen cake ver werkt worden, aangezien de vloot nog al tijd „droog" is en niet op spiritualiën ge- tracteerd mag worden. Een belangrijk vraagstuk, waar New-York zich al eenige weken voor de aankomst der schepen druk over had gemaakt was: hoe zullen al die mannen zich hier gedragen? Zullen ze de beest spelen of correct voor den dag komen? En deze vraag was nog een beetje aangedikt door do beruchte schilde- rijen-quaestie in Washington. Onder de Blauwe Adelaar was het vorig jaar aan een paar honderd Amerikaansche kunstschilders opgedragen een of meer dere doeken, muurschilderingen e.d. te maken, die alleen Amerikaansche tafree- len mochten voorstellen. Bij de tentoon stelling van eenige weken geleden bleek er een werk te zijn, getiteld „The Fleet is in" of „De vloot is thuis", voorstellend een aantal matrozen en jonge meisjes in het park van Riverside Drive en die daarop niet bepaald afgemaald staan als verdiept in een pbilosophisch gesprek, zonder daar om rauw realistisch te zijn. Het departe ment van marine diende echter een offi cieel protest in en het aanstoot gevende doek werd verwijderd tot groot ongenoe gen van den schider, die beweerde dat zijn lafreel aan eiken New-Yorker bekend was, wanneer er een of meerdere oorlogssche pen op de Hudson lagen en wanneer er menschen aan mochten twijfelen, dat zij zich bij het eerstvolgend bezoek daarvan konden overtuigen. Die het schilderij gezien hebben, waren verbaasd over de lichtgeraaktheid van de hoogere marine-autoriteiten en het is nu eenmaal niet te ontkennen, dat waar dui zenden matrozen en mariniers van alle rangen rondloopen het jonge vrouwendom zich onweerstaanbaar aangetrokken voelt om acte de présence te geven en zoo is het langs Riverside Drive dezer dagen een enorme herhaling geweest van het zoo af gekeurde schilderij. Maar er zijn nog an dere dingen als dronkemans- en vechtpar tijen, die al gauw voorkomen, wanneer zooveel jonge kerels met vrijen tijd en wat geld op zak door een stad als New-York loopen, waar zij eerder verkeerd terecht kunnen komen dan niet. Op het oogenblik is de vloot al twee weken binnen en een officieel communiqué van de politie ver klaart, dat de gemeentelijke overheid haar stoutste verwachtingen overtroffen heeft gezien en dat tot dusver geen enkel geval van ongepermitteerd optreden door zeelui bekend is geworden noch dat de politie er gens heeft moeten ingrijpen. Ter verster king van de stadspolitie liepen er ook pa trouilles matrozen als militaire politie rond, die ook al niet veel te doen gehad hebben. En zelfs de gemiddelde New-Yor ker heeft dezer dagen kunnen opmerken, dat do matrozen van de Amerikaansche vloot niet alleen een stel knappe kerels is om te zien, maar dat zij zich als gentle men gedragen en zeker de eer van hun land in een buitenlandsche haven zullen hooghouden. De laatste reden, waarom New-York zoo in spanning naar dit vlootbezoek uitkeek, was dat de bemanning een gezamenlijk spaarduit van een klein millioen op zak had en daar allicht het noodige van zou uitgeven aan biertjes, theaterbezoek, sou venirs en wat er verder na aan het hart van den passagierenden zeeman ligt, zoo- als zelfs roeitochtjes op het meer van Cen traal Park! En waarschijnlijk hebben de New-Yorksche winkeliers. caféhouders, autobuslijnen naar Coney Island e.d. het noodige extra verdiénd dezer dagen, het geen toevallig voorkwam in den tijd dat de zaken altijd op bun slapst zijn. De vloot verdwijnt over een paar dagen, gaat nog wat manoeuvreeren in de Caraibische Zee, dan door het Panama Kanaal terug naar de Stille Oceaan, waar zij ten slotte het meest noodig is en thuis hoort. CULIN ARISCH GENOT, Ieder zijn smaak! De een kan geen lever „zien" en de ander vlucht voor uien. De een is zijn leven lang dol op appelmoes met krenten en de ander kan er zelfe den reuk niet van verdragen. De Chinees ver heugt zich al bij voorbaat op zijn gemario- neerde regenwormen en de negers van het dal Cherbin in Fazi (Afrika), ja, deze ne gers hebben weer een andere, bizondere lekkernij. Het loont de moeite niet daar over te 6trijden of te zeggen „dat men niet begrijpt, hoe iemand dé&raan nu iet#» lek kers kan vinden". „Dan smaakt dit of dat toch veel lekkerder!" Waarom dan eigen lijk? Ieder zijn 6maak. Laat ons eens bij die negers in het dal Cherbin gaan zien om ons over hun smaak vroolijk te maken. Wij zul len er beslist onzen eetlust bij verliezen, maar wij behoeven niet bij hun te dinee- ren; wij hebben in Europa reeds ontbeten. Alzoo: In Fazi vindt men een meer, dat Bahr es Dud of Wormenmeer heet. Het wemelt van kleine, roodachtige wormen. Wij zien de negers met groote vaardigheid die wormen uit het water vlsschen en ze met volle emmers naar hun hutten bren gen. Daar worden de wormen met versch geplukte dadels tot een Diet te dikke brei verwerkt en als een groote delicatesse ge geten. Zooals gezegd, ieder zijn smaak! WAT MENIGEEN NIET WEET. Volgens het laatste onderzoek zijn er in Duitschland tegenwoordig 12.942 kwakzal vers. Indien iemand in een tramwagen of auto bus een krant of boek leest, doet hij dat 12 procent langzamer dan thuis. In Japan is chrysantensalade en in China leliebloesemsoep zeer geliefd. De Hottentotten bereiden een soort brood uit het merg van palmvarenkruid. De „schoenlapper", een soort dagvlinder, is het eenige insect, dat achteruit kan vlie gen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 13