REBUS ZOMER RuibriekvanOomiPim xxxxxxxxx 3b VPOUW €N MODÉ OM ZELF TE MAKEN! Een pelerine DE „OPVOEDING" VAN DEN ZUIGELING KINDERPARTIJTJES Krekeltjes, in 't gras verborgen, Sjirpen onbezorgd hun lied. En ik luister, want nu is er Immers warmte in 't verschiet! Krekels hooren bij den zomer, Bij de warmte en de zon. *k Wou, dat 'k altijd kleine krekels In het gras zoo hooren kon. ü&lle dieren, die maar kunnen, Zingen blij hun vroolijk lied, Maar., hoe of we ook ons best doen Wij verstaan hen meestal niet. Daarom moeten wij goed luist'ren, Want hun toon klinkt altijd blij, 'Als de zon schijnt over velden, In de bosschen, op de hei. En zou dat ons dan niet zeggen: Menschenkind, kijk naar de zon! Die leert allen vroolijk lachen. Hè, ik wou, dat ieder 't kon! Wij doen vast voor zon niet onder. Vroolijk klinkt dus onze lach En wij zingen en wij springen *t Wordt een echte, blijde dag! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). Beste Nichten en Neven! Vacantie, vacantie en nóg eens vacan- tie; ik heb niets anders dan dat gelezen. De één heeft vacantie en de ander ziet er verlangend naar uit. Tot de leatsten be hoort oom Pim ook. Ik hoop alleen maar, dat het goed weer zal zijn! Ik heb gelezen van het uitreiken van verkeersdiploma's en van een mooi ge dicht, dat een der kinderen erbij gemaakt heeft. Is dat soms een van mijn nichten of neven geweest? Is er ook een van hen onder de gediplomeerden? Ik hoop van wèl, want oom Pim is een verwoed strij der tegen misbruikers van den weg! Ik hoop dan ook, dat al m'n nichten en neven goede weggebruikers zullen zijn en, zoo zij het nog niet mochten zijn, hun best zullen doen om het zoo gauw mogelijk te worden! Denk erom, veilig verkeer is voor iedereen goed, óók voor Jullie! DE CORRESPONDENTIE. Zwartkop. Bedankt voor je gift Ja, bijzonder mooi is het niet, maar ik zwem toch iederen dag, als ik daar eenmaal mee begonnen ben, schei ik er niet zoo gauw mee uit Maastricht is een erg aardige plaats, trouwens, heel Limburg is gastvrij. Ik denk altijd nog met genoegen aan mijn verblijf in Limburg terug. Je zult het er best naar je zin hebben, denk ik. Herrieschopper. Bedankt voor je bonnen. Dat is een prachtig uitstapje zeg, daar kun Je heel wat van opsteken. De nieuwe sluizen bij IJmuiden zijn bij zonder interessant, evenals het hoogoven- bedrijf. Ja, het wordt nu eens tijd, dat je je bonnen komt afhalen; niet meer zoo ver geetachtig zijn, hoor! Bruinoog. Bedankt voor je gift. Ja, dat is een geweldig ontstellend bericht ge weest; het is een droevig jaar voor onze Koninklijke familie! En... hoe zijn de re petities geweest, nogal naar je zin? Zonnetje. Ik geef nooit zelf de bon nen uit, dus daar zal je je wel in vergist hebben, denk ik. Een prachtige snijbloem hè, die lathyrus! Ja, in een ziekenhuis wordt alles ge laan om de patiënten op te vroolijken, dat is maar goed ook, want an ders zouden de patiënten achteruit gaan in plaats van vooruit. Nooit Gedacht. 't Is toch maar een bof zeg, zoon paar maanden vacantie te krijgen, het is gewoon om jaloersch op te worden! Ja, dat was een aardige over winning voor A.Z. en P.C. Ik vermoed, dat je de achtervolging van auto's en motoren niet lang zult kunnen volhouden! Cupido. Ik hoop, dat je de volgende week meer tijd voor een briefje zult heb ben; wat heeft je zoo in beslag genomen, de repetities of het zwemmen? Flierefluiter. Ja, ik ben wel van plan bet land uit te gaan met m'n vacan tie; als alles goed gaat, vertrek ik Zaterdag 14 Juli naar de Italiaansche meren. Over die tocht hoop ik jullie dezen zomer ook nog een en ander te vertellen. Zondag ben ik bijna den geheelen dag op Birkhoven geweest; ben jij er ook geweest? Piepkuiken. Die regendagen waren hard noodig; als het den heelen zomer zoo snik heet is, kan er niets groeien! Zorg maar, dat je het diploma goed haalt; wan neer ga je je proef afleggen? Harlekijn. De goede tijd breekt nu voor jullie aan, zeg; eerst een schoolreisje en dan vlug de vacantie. Mijn vacantie is gelukkig ook zeer nabij. Ja, aan den naam kan ik bijna nooit zien, of ik een niohtje of een neefje voor heb, maar 'dan raad ik er maar naar; daar ben ik trouwens raad sel-oom voor! Postjage-. Bedankt voor je gift. Ik ben zoowat den heelen Zondag op Birkho ven geweest; wat wa6 het er geweldig druk hè? Nou, ik ben niet zoo gesteld op die snik hecte dagen, want tegen de warmte, zoo als die bij ons klimaat ls, kaai ik heel slecht Kemphaantje. Bedaaikt voor je gift. Het weer is nu heusch wel goed om te zwemmen; als je iederen dag zwemt, geeft dat beetje wind niets. Ben je batng voor je overgang, of zal het nog wel mee- loopen? De verkeersdrukte bij Birkhoven was wel interessant om te zien. Goudkopje. Bedankt voor je gift Ate je het boek a.' hebt, en het is niet be schadigd, mag je het gerust komen ruilen. Je kunt dus nog kiezen; aan een dubbel boe'; heb je ook niet veel. Stormvogeltje. Bedankt voor je gift. Dan heb je een fijne vacantie voor den boeg, want het Vlissingsche 6trand moet erg mooi zijn. Ik wensch je vast veel ple zier! Ook nog bedankt voor je nieuwe raad sel. Sneeuwklokje. Bedankt voor je gift. Dat zal wel aardig geweest zijn op dat kleine eiland; ik ben er nog nooit ge weest. Hoe was het daar? Zeeziek zijn ie niet zoo leuk hè? Er is één voordeel bij, n.l. dat je direct beter bent, zoodra jo weer aan wal stapt. Veel plezier op de komende fuifjes! De oplossingen. I. Als het kalf verdronken is, dempt men de put, met de w-oorden Volkerak, Delft, prent, Stiens, deun, map en hemd. II N ij m e g e n IJ s b e r g Morel Eist G a 1 E 1 N De prijs is deze weck voor Kemphaan tje, die hem Maandag aan ons bureau kan komen afhalen Nieuwe raadsels. I. (Van Stormvogeltje). X X X s a' X a a 8 X X k X X Op de kruis-jes'lijnen komt de naam van een plaats in Friesland. Op de te rij: het gevraagde woord. Op de 2e rij: een plaats in Noord-Hol land. j>jf. (Nadruk verboden). Op de 3e rij: een Furopeesche staat. Op de 4e rij: een plaats in Zuid-Holland Op de 5e rij: boomen. Op de 6e rij: een lichaamsdeel. Op de 7e rij: een hittere stof. Op de 8e rij: eon landbouw-werktuig. Op de 9e rij: een medeklinker II. Mijn geheel is een spreekwoord, dat uit 4 woorden bestaat en met 24 letters wordt geschreven. 4, 11, 15 ,8, 3, 12, 18 i6 een lekkernij. 16, 6, 22, 24, 9, 2 is een timmermans werktuig. 1, 17, 14, 20 zijn insecten. 10, 19, 5, 24 is een deel van een mes. 6, 9, 7, 13, 23, 21 vindt men in vijvers. ONZE RUILHANDEL. De onbekende, die me eenige Ver- kade's plaatjes zond, wordt vriendelijk be dankt voor deze gift De andere onbekende, die me Fox bonnen zond, wordt hiervoor eveneens be dankt. De derde onbekende, die me Hille's bonnen gaf, dank ik ook hiervoor Mevrouw P. kan in ruil voor haar ift een paar Verkade's plaatjes en een Drosteplaatje halen. Tom Mix kan in ruil voor zijn gift een paar Hille's bonnen, een Benito-bon en een paar Verkade's plaatjes krijgen. Kabouter kan in ruil voor zijn gift een paar Hille's bonnen, Roodbandplaatjes, Vetplantenplaatjcs en nieuwe Verkade's plaatjes komen halen. Zwartkop kan drie van de gevraag de Verkade's plaatjes de andere heb ik niet komen balen. Bruinoog kan een paar Hille's bon nen, 1 nieuwo boekenbon, een van Nelle's merk, een Sunlighfcbon en een Drosteplaat je komen halen. Zonnetje kan een paar filmplaat jes, Verkade's plaatjes en een boekenbon komeD halen. Flierefluiter kan een nieuwe boekenbon, Kwatta6oldaatjes en een paar filrnplaatjes komen halen. H a r 1 e k ij n kan een paar filmplaatjea en Verkade's plaatjes komen halen. Postjager kan een paar Kwattasol- daatjes en de laatste Sickeszwapentjes ko men halen. Kemphaantje kan een Sunllghtbon, een nieuwe boekenbon en een paar film plaatjes krijgen. Goudkopje kan een nieuwe boeken bon, een Sunüghtbon en een paar Hille's bonnen komen halen. Stormvogeltje kan een Benitofoon, een Van Nelle's merk, een Drosteplaatje en em Sunlight-bon komen halen. Sneeuwklokje kan een paar (de laatste) oude boekenbons krijgen. De onbekende dame, die me een hoe veelheid Vetplantenplaatjes heeft ge bracht, wordt hiervoor vriendelijk be dankt. Wie helpt mij aan: Benitobonnen, Boe kenbons, Sunlight-, Lux, Rinso-, Radion-, Vim-bonnen, Sickeszwapentjes, Droste- plaatjes en Van Houten's bonnen. Alle bonnen en plaatjes kunnen na Maandagmiddag 3 uur aan ons bureau worden afgehaald, OOM PIM. Voor het vervaardigen van onderstaand pelerinetje, dat al naar gelang het mate riaal, geschikt is om op een avondjurk zoo wel als een badpak gedragen te worden, hebben we 1.25 Meter stof noodig. Het beste is, als men materiaal kiest, 'dat weinig verschil toont in rechte of ver keerde zijde. Wil men een cape'tje voor een avondjurk, maken, dan is satijn de aangewezen stof; daar men dit van dit materiaal zoowel den glanzenden als den doffen kant kan gebruiken. We knippen nu hiervan een halven cir kel, van 125 Meter lengte en een breedte van 60 centimeter. Dan knippen we een split van 47 c.M., terwijl de overige 13 c.M. dicht blijven. Het beste is om het pelerinetje niet af te zoomen; maar om het om te laten fes- tonneeren. Is men hiermee klaar, dan slaat men de lap om, op de wijze, zooals dat op de il lustratie is afgebeeld. Klaar is dit origi- neele pelerinetje. Bij het dragen kunt u het vast steken met een clip. Op het badpak dragen vvo een clip, in den vorm van pop imker, terwijl men op een avondjurk één van geslepen glas of iets dergelijks draagt. U zult eens zien hoe dit grappige din getje zal voldoen en met hoe weinig moeite en kosten u het vervaardigen kunt. MARIAN B. Men heeft natuurlijk wel hooren zeggen, dat men nooit vroeg genoeg kan beginnen met de opvoeding van den zuigeling, maar deze theorie geldt niet voor het eigen kind. Hier spreekt alleen de liefde. En de verwondering is later heel groot, als men het kind de eenvoudigste begrippen slechts met heel veel moeite kan bijbrengen. Voor al als een goed raeenende vriendin dan nog zegt: „Ja, als zuigeling had je hem dat veel vlugger kunnen aanwennen; je hebt hem ook fout, of misschien heelemaal niet op gevoed". Men kan zich eenvoudig niet voorstellen, hoe vlug zoo'n kleintje verwend is en wel ken last men zichzelf daarmee op den hals haalt. Allereerst krijgt men natuurlijk de dra ma's met het slapen gaan. Iedere zuigeling krijgt het op een gege ven oogenblik in zijn hoofdje om eens te probeeren hoe zijn stem klinkt, als ieder een rustig slaapt. Als men hem niet da delijk, maar dan ook direct aan zijn ver stand brengt dat niemand zich om zijn huilen bekommert, zal hij dit spelletje on interessant gaan vinden en het niet meer herhalen. Als het kind pijn heeft, dan hoort de moeder dat dadelijk aan de manier van I huilen en helpt het schepseltje. Maar an ders mag ze nooit modelijden krijgen en het kind bij zich in bed nemen. Want dan zal hij U nooit meer met rust laten. Liever moet men één keer de nachtrust van de heele familie er aan opofferen, dan weet de kleine wereldburger meteen waar hij zich aan te houden heeft. Het beste is, om bet bedje in een andere kamer te plaatsen. Men moet er natuurlijk zooveel mogelijk voor zorgen, dat de buren niets van dit middernachtelijk concert te hooren krijgen. Is het eigen gezin meestal niet erg te spreken over de storing, vreemde men- 6Chen plegen over het algemeen nog min der begrip te tooncn voor deze doelbewus te zuigelingopvoeding. Met het eten is het al niet veel anders. De gezonde zuigeling heeft voldoende aan -vijf maaltijden per dag. Is een zesde maal tijd noodig. dan wordt deze wel door den dokter voorgeschreven. Deze vijf maaltijden veroorlooven den zuigeling een ongestoorden slaap van 8 uur te genieten. Onderbreekt men hem eenmaal, dan zal men weken lang zelf niet meer rustig kunnen slapen. Want als de zuigeling eenmaal gemerkt heeft, dat zijn schreien moeder wakker maakt, die dan dadelijk notitie van hem neemt en hem voedt, dan zal hij een „nachtwaker" wor den die hardnekkig zijn nachtelijk maal verlangt. In verband met de regelmatige maaltijden staan natuurlijk het regelmatig bad en de even stipte wandeling. Van zelf kiest het kind dan een bepaald uur voor zijn middagslaap Ook met het zindelijk maken kan men niet te vroeg beginnen. Na iederen maal tijd moet men het kind verdrogen. Vanaf de vierde maand kan men probeeren het boven het potje te houden. Het duurt altijd nog heel lang voor het kind gaat begrijpen, wat men met deze verandering bedoelt. Zijn-ze er eenmaal achter, dan leeren ze betrekkelijk snel zich aan te kondigen. Consequent zijn van de moeder is het eerste gebod. Het goede humeur, dat merkt de kleine dadelijk, mag niet bedor ven worden, omdat hij geen speen kan krijgen, of omdat moeder standvastig wei gert 's nachts met hem door het huis te gaan wandelen. Heeft hij het vergeefsche van zijn smeeken en huilen ingezien, dan leert hij spoedig tevreden te zijn. met het geen, wat hij krijgt. Zijn goed humeur keert weer en moeder heeft een lachend, tevreden kindje. Het afleeren van het duimzuigen eischt een beetje meer geduld. Maar het loont wel de moeite; w&nt duimzuigen is een slechte onhygiënische gewoonte. En tenslotte moot men ook vroeg begin nen het weerstandsvermogen van het kind te vergrooten. Men moet zich echter hoe den voor overdrijving. Vooral geen open ramen 's nachts. De kleintjes woelen zich zoo gauw bloot en halen zich op deze ma nier de meest ernstige ziekten op den hals. Het beste is, niet op eigen houtje te gaan experimenteeren; maar raad van een dokter in te winnen. Deze voorschriften kan men met een gerust hart opvolgen, zonder dat men bang behoeft te zijn, dat bet kleintje er schadelijke gevolgen van ondervindt. I). v. Z. Eenmaal per jaar, op haar verjaardag, of bij een andere feestelijke gelgenheid, moet iedere moeder haar dochtertje in de gelegenheid stellen een partijtje te geven. Het meisje, dat al eens door een klasse- genootje werd uitgenoodigd, heeft al meer dan eens gezegd, dat ze zelf ook zoo graag voor gastvrouw wil spelen. De movder ziet in, dat het nuttig is voor haar kleine meisje om zich aan de rol van gastvrouwe te gewennen en daarom zal ze haar dochtertje liefdevol terzijde staan bij de voorbereidingen van het feest. Het is toch ook voor moeder van belang, dat de verjaardag van het kind een gebeurtenis in haar jonge leventje wordt. Wat is dat niet een bron van opwinding en vreugde: de lijst met genoodigden vlaarmaken. Jam mer genoeg, kan niet de heele klas ge vraagd worden. Dan moeten de invitaties geschreven worden en dat is een werkje, waar de kleine alleen voor zorgen moet. De moeder wordt dan ijverig besproken, welke spelletjes er wel allemaal gespeeld kunnen worden. Papier en potlooden wor den klaar gelegd voor de spelen aan tafel; zijn er niet zooveel gastjes, dan is een spel met dobbelsteenen ook prachtig op zijn plaats. Tenslotte blijft voor Moeder nog een voornaam punt: de tractatie der kleine gasten. Het middageten moet op den feestdag zoo eenvoudig mogelijk zijn; met chocolade en koekjes kunnen de kinderen later gauw genoeg een bedorven maag krijgen en die is niet zoo snel genezen. Het huiswerk is liefst al een paar dagen van te voren ge maakt; want de school mag niet lijden onder een kinderpartijtje. Het meisje heeft dus voldoende tijd om moeder te helpen bij het tafeldekken en de andere toebe reidselen. De moeder moet het kind zelf standig de tafelschikking in orde laten maken en haar ideeën voor de tafelversie ring opvolgen. De taak der moeder bestaat echter niet alleen in het voorbereiden en later het op- ietten, dat er niet gemorst wordt; neen ze moet ook met de kinderen spelen. Er is veel tact voor noodig om den juisten toon te vinden. Ze moet leuke voorstellen aan de hand doen; met verstandige en vriende lijke woorden meeningsverschillen kunnen oplossen en toch mag geen van de kinde ren liet gevoel hebben, dat de moeder sto rend is. Anderzijds mag haar toon ook niet gewild naïef klinken; want kinderen heb ben een scherp onderschedingsvermogen of de toon van volwassenen echt is of niet Vroolijk en werkelijk jong moet de moeder zijn; ze moet net als de kinderen op den grond gaan zitten en evenwel moeite doen om haar pand terug te krijgen als de kin deren dan heeft ze aller sympathie gewonnen. Ook het fijnste spelletje moet onderbro ken worden voor de avondboterham; want do moeder draagt de verantwoording, dat de kleine gasten op tijd eten en daarna niet te laat naar huis gaan. Men ziet dat de plichten der moeder op het partijtje van haar dochter talrijk zijn; maar dat heeft zij graag over voor haar kind Mevrouw DE J. VAN Z. ONS WEKELIJKSCH KNUTATKOON Het ondergoed is tegenwoordig zoo een voudig van snit, dat het geen enkele vrouw, die een beetje handig met de naald kan omgaan, moeite behoefte te kosten om het zelf te maken. No. 239: keurige getailleerde onderjurk van batist of crêpe de chine. Benoodigd materiaal: 2 maal de hoogte en 2.50 3 Meter kant. No. 240: kapmanteltje van gebloemde kunstzijde of kant. Benoodigd materiaal; 2 Meter. Beide panunen zijn in alle maten tegen den prijs van 0.38 ets. per stuk 15 ets, portokosten te verkrijgen bij de Administratie van het Amersfoortsch Dagblad, Amersfoort. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel in postzegels, of wel per postgirr Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van één der patronen niet alleen het verlangde nummer, maar te-, vens do gewenschte maat, d.w.z. boven-É taille-, heupwijdte, enz. op to geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor on* noodigo vertraging in de opsturing.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 16