uit modi Amersfoort N.V. GEIDERSCHE 0RED2ETVEREENIGING üARiUS BLOK DE KANSEN DER ONT WAPENING DE „RAMP" IN DE FROENSE- FABRIEK BARTHOU ZAL SPREKEN MET MUSSOLINI aeuiws UTRECHTSCHESTRAAT GOEDKOOPE TOERISTEN- EN VAGANTIE-MARKEN VREEMD BANKPAPIER SAFE KOFFERKLUIS BORGERLAAN 3 REVUE VAN DE FILM Barthou's reis naar Engeland. De Fransche minister van buitcnland- sche zaken, Barthou, heeft den laatsten tijd grooto reizen ondernomen. Wij herin- Deren slechts aan de bezoeken, die hij on langs aan Belgrado en Boekarest heeft ge bracht, teneinde de allianties met de Kleine Entente-stalen Joego-Slavië en Roe menië te verstevigen. Thans staat Barthou op het punt een nieuwe reis te onderne men en wel naar Londen. Naar verluidt, is het doel van Barthou's uitstapje naar Engeland om in een vriendschappelijken geest met de Engelsche ministers het ge- heele complex der Europeesche vraagstuk ken te bespreken. Zal de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken ook te Lon den alliantiepolitiek voeren? En verwacht hij gunstige resultaten van zijn bcmoeiïn gen? De Parijsche correspondent der Frankfurter Zeitung, dio deze kwestie aan roert, meent, dat Barthou to zeer realist is dan dat hij de illusie zou koesteren van de Londensche regeering meer dan een passieve dulding der Fransche alliantiepo litiek te bereiken. Trouwens: een dergelijke opvatting heeft ook reeds de Temps gehul digd, die de opmerking heeft gemaakt, dat een ommekeer in Engeland ten gunste eener „stevige alliantiepolitiek" indruischt tegen den Angelsaksischen geest. Het reis doel van Barthou zou dan ook veeleer zijn de Engelsche regeering te overtuigen van bet „vredelievend karakter" van zijn bond genootschappelijke politiek, opdat men Frankrijk de vrije hand laat in de tenuit voerlegging daarvan. In de eerste pjaats is Barthou veel gelegen aan het z.g. Oost pact inzake wederzijdsche hulpverleening. Frankrijk schijnt er zich voorloopig reeds bij te hebben neergelegd van Engeland geen veiligheidswaarborgen te kunnen verkrijgen, die het kader van het Locarno pact overschrijden. Daarom tracht het zich schadeloos te stellen door zijn Oost-Euro- peesche systeem van bondgenootschappen. Deze omstandigheid veroorlooft Barthou te Londen de royale houding aan te nemen van een man, die niets andere verlangt dan dat men hem zijn gang laat gaan. Barthou wil dus te Londen niet veel meer bereiken dan dat de Engelschen een oogje dicht doen met betrekking tot Frankrijks optreden in Oost-Europa. Ondertussch.cn waarschiiwt reeds de Daily Herald, het orgaan der Engelsche arbeiderspartij, opnieuw voor het gevaar, dat onvermijdelijk zou zijn, wanneer En geland al te ver mocht ingaan op de Fran sche wenschen inzake een bondgenoot schap. Het blad geeft toe, dat er tot nog toe geen definitieve beslissing is gevallen omtrent een wijziging der Engelsche bui tenlandsche politiek, doch acht dit gevaar nog niet verdwenen. De diplomatieke cor respondent van het socialistisch orgaan wijst verder op de verklaringen in de Fransche pers over het doel van Barthou's reis naar de Britsche hoofdstad en op het vertrouwen, dat men blijkens de Fran sche pers koestert ten aanzien van de re sultaten der ontmoeting tusschcn Barthou en de Engelsche ministers. Overigens is de correspondent de meening toegedaan, dat te Londen inderdaad een nauwer sa menwerking tusschen Engeland en Frank rijk een punt van discussie zal uitmaken. Aangenomen wordt, dat men van Engel sche zijde den Franschen minister te ken nen zal geven, dat alle overeenkomsten gentlemen agreements moeten zijn, zoodat het parlement er, wanneer het noodig is, wijzigingen in zal kunnen aanbrengen. Andere Britsche organen uiten zich in Dvereenkomstigen geest. Bovendien ontmoet Barthou ook wel kritiek in zijn eigen land. Men is in som mige Fransche kringen van oordeel, dat de minister in zijn redevoeringen zich wel eens te noodeloos-scherp gekant beeft te gen eiken vorm van revisie der verdragen. Deze critici zijn zelf wel-is-waar geen voorstanders van herziening, maar zij mee- nen ondertusschcn, dat het inopportuun ls de Fransch-Italiaansche tegenstelling zoo scherp aan den dag te laten treden op een oogenblik, dat Frankrijk alleen al naar een toenadering tot Italië streeft, aangezien Italië misschien van zins is toe te treden tot het Middellandsche zee-pact, hetwelk reeds is ontworpen. Bovendien is de onrust, die door de redevoeringen van Barthou in Oost-Europa in 't leven is ge roepen, nu niet bepaald geschikt de En gelschen te overtuigen van do „vredestich terskrachten" van Barthou's alliantiepoli tiek. In andere politieke Fransche krin gen, die niet bepaald op de hand zijn van de tegenwoordige Fransche regeering, wordt zelfs de vraag gesteld, of Barthou van zijn reis naar het Oosten wel iets meer heeft meegebracht dan nieuwe verplichtin gen voor Frankrijk. In dit verband wordt vooral gewezen op de onvoorzichtigheid van een zin, die den Franschen minister van buitenlandsche zaken in de Iloemeen- sche Kamer van Afgevaardigden ls ont snapt en die door zijn critici is opgevat als een carte blanche voor het Roemeensche nationalisme. De gekritiseerde zin luidde: „Weest er van doordrongen, dat, wanneer men ook maar aan een vierkanten ccntir meter van uw land raakt, Frankrijk aan Uw zijde zal staan". Onder deze omstandigheden ziet men met groote spanning do reis van Barthou naar Londen tegemoet, ten aanzion waar van de Echo de Paris opmerkt, dat al Ie groote verwachtingen niet op haar plaats zijn en dat Barthou niet moet pogen En geland tot samenwerking te dwingen. Men maakt zich te Parijs dus niet al te groote illusies. Zal de reis naar Rome daarentegen belangrijker resultaten oolo veren? Ook ten opzichte van het succes eener ontmoeting met Mussolini staat men in Italië vrij sceptisch, daar Frankrijk, naar men opmerkt, feitelijk nergens ge neigd is flink over de brug te komen. Engeland wenscht geen nieuwe verplichtingen op zich ie nemen Londen, 5 Juli (V.D.) De lord privy seal, Anthony Eden, heelt heden t.a.v. de ontwapeningskwestie de overtuiging uitge sproken, dat, indien een ontwapeningscon ventie bereikbaar is, dit slechts mogelijk is op den grondslag van het Britsche me morandum, dat een werkelijk ontwape ningsschema is. Eden verwierp de door som migen verkondigde opvatting, dat er op ont- wapeningsgebied meer te bereiken zou zijn, indien de Britsche regeering grooterc con cessies op het gebied van de veiligheid zou willen doen. Er zijn op het oogenblik geen garanties, die de Britsche regeering zou kun nen aanbieden, waardoor 'n ontwapenings overeenkomst gemakkelijker tot. stand zou kunnen komen. Eden onderscheidde twee soorten veiligheid. De eerste wilde hij de territoriale veiligheid noemen. Ten aanzien daarvan is Groot-Britanniö reeds zoo ver gegaan als het kan. Een voorbeeld hiervan is het Locarno-pact, doch Engeland is niet bereid dergelijke erplichtingcn te^aanvaar- den voor andere deelen van Europa, waar het minder nauw mee te maken heeft. Dan blijft over de veiligheid, die verband houdt met de ontwapeningsoverccnkomst zelf, de z.g. uitvoerings-garantics. Dc Fransche re geering heeft in April uiteengezet, dat er voor haar geen enkel soort uitvoerings-ga rantics van een ontwapeningsovereenkomst bestaat, die haar er toe zouden kunnen bewegen eenige directe bewapening van Duitschland te aanvaarden. De commissie voor de uitvoerings-garantics is thans tc Geneve, aan het werk, doch hoewol haar rapport zorgvuldig bestudeerd zal worden, zijn do verwachtingen t.a.v. het resultaat in verband met dc tegenwoordige moeilijk heden niet hoog gespannen. Want terwijl de Fransche regecring tot nog toe catego risch heeft geweigerd bewapening ook van Duitschland goed te keuren, heeft de Duit- sche rijksregcering niet minder duidelijk uiteengezet, dat zij geen conventie zal aan vaarden, die geen herbewapening toestaat. Het is dus niet juist, dat deze bestaande moeilijkheid door 'n gewijzigde houding van Engeland inzake de veiligheidskwestic op gelost zou kunnen worden. Do uitbreiding van de luchtmacht. In het Lagerhuis vroeg men heden minis ter Baldwin, of deze wilde toezeggen, dat niet zou worden besloten tot uitbreiding van de luchtmacht dan nadat de ontwape ningsconferentie dcfinjtief als mislukt be schouwd zou kunnen worden. Baldwin ver klaarde echter deze toezegging niet tc kun nen geven. Londen, 6 Juli (V.D.) Dc diplomatieke medewerker van de Daily Herald meldt, dat het thans definitief vaststaat, dat het bu reau der ontwapeningsconferentie pas in den herfst weer zal bijeenkomen. GERANIUMS. Vandaag wil ik uw aandacht eens vesti gen op dc Geraniums. Bij dit woord denkt u tnisschjen dat ik het zal hebben over de be kende kamerplanten, die o.a. ook laatst ver strekt zijn aan dc kinderen, die door de Vcrceniging „bloralia" zijn bedacht. Dit is echter niet het geval, want deze zoogenaam de geraniums zijn geen geraniums, al blijft men ze ook hardnekkig zoo noemen. Het zijn Pelargoniums en ze zijn afkomstig uit Zuid- Afrika. lNecn, ik wilde het hebben over onze echt inlandsche soorten, lieve fraai rose ge kleurde bloempjes, die ge zeker wel eens hebt gezien tusschen het gras op velden en langs de wegen, dc aardige vijfbladige ster retjes Nu moet ge echter eens goed opletten op het volgende: Het kan zijn, dat de bladeren gevind zijn, dus met blaadjes twee aan twee langs den steel gerangschikt of wel ze zijn hartvor mig ingesneden. In het laatste geval staan de bloempjes meestal twee aan twee. In deze bloempjes hebben de meeldraden alle tien zonder uitzondering hclmknopjes, tenminste als dc bloem pas geopend is. In dit geval hebt ge te doen met dc echte Geraniums, die de Hollandsche naam van Ooievaarsbek dragen. Is het echter, dat verscheiden bloempjes bijeen zitten op het eind van de steel, dan is het geen Ooievaarsbek, maar Reigersbek, Erodium. De Hollandsche namen wijzen op den vorm der vruchten, die sterk aan de snavels van dc genoemde steilloopers herinneren. Merkwaardig is de verspreiding dezer vruchten. Dc nootjes onderaan laten het eerst los cn langzamerhand ook dc steel- lies die om den uilgegroeiden stijl zijn gc- rangschikl. Nadat deze vruchtjes op den grond zijn gekomen, boren ze zich door ontrolling van de kurkctrckkcrachtigc aan hangsels in den grond. Allemaal aardige dingen om eens op je gemak na te gaan als je in dolce far nient na de examens in do vacantie lekker in het zonnetje ligt te ge nieten. A. JOMAN. Moskou, 5 Juli. (V.D.) Het telegraaf- agcntschap der sovjetunio deelt mede, dat de berichten in de buitenlandsche pers over eon groote ontploffing in de chemische fa briek Froense, waarbij vele menschen om het leven zouden zijn gekomen en groots stoffelijke schade zou zijn geleden, niet in overeenstemming zijn met de feiten. In wer kelijkheid aldus het Russische telegraaf- agentschap is is de fabriek slechts een kleine brand uitgebroken, die weldra go- bluscht kon worden. Drie mannen hebben brandwonden opgcloopen door het weg vloeien van chemische stoffen; twee hun ner zijn aan hun verwondingen overleden. In de fabriek wordt geheel normaal ge werkt Parijs, 6 Juli (V.D.) Ilct Journal neemt op grond van dc besprekingen, die Barthou Donderdag heeft gehouden met den te Parijs verblijvenden Franscdien am bassadeur te Rome cn den Italiaanschen ambassadeur te Parijs te kunnen aanne men, dat thans in principe is besloten tot een ontmoeting Barthou—Mussolini. VREEMDELINGENDIENST. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht van belanghebbenden op liet feit, dat hier ter plaatse werkzaam zijnde vreem delingen, die met vacantie naar hun vader land gaan, bij terugkomst in 'Nederland voorzien moeten zijn van een door de ge meentepolitie alhier, voor gezien geteeken- dc verklaring, dat zij in Amersfoort werk zaam zijn. Dczo verklaring moet eventueel kunnen worden geloond aan Nederlandsehe douane beambten en daarna worden ingeleverd ten politiebureele afdeeling Vreemdelingen dienst alhier. Voor uit het buitenland komende vreem delingen, zelfs bij lijdelijk verblijf of voor ecu kort bezoek, is het bezit van deze ver klaring ook ten zeerste gewcnscht. In die gevallen zal een dergelijk stuk vooraf kun nen worden toegezonden, terwijl buiten- landsch personeel, dat zich hier komt ves tigen, eveneens een zoodanige verklaring moei. worden toegezonden. Een cn ander heft natuurlijk dc pasvoor- schriftcn voor de diverse landen niet op. Voor viseering wende men zich tot het hoofdbureau \an politie, afd. Vreemdelin gendienst (812, 1317 en 1922 uur). Verder geeft, hij degenen, die zich als vreemdeling binnen deze gemeente bevin den, anders dan als toerist, in overweging zich in eigen belang binnen een week bij den dienst tc melden. PLAATSELIJK CRISISCOMITÉ. Voor het Plaatselijk Crisis Comité zijn nog de volgende giften binnengekomen: Mevrouw N. 6. Dames R. - 2.50 Mevrouw H. - 1.50 Mevrouw M. - 1. GARNIZOEN, Door II.M. de Koningin i.s bepaald dat vanaf 7 Juli 1934 door de officieren gedu rende een maand wordt gerouwd met rouwband. EXAMENS. Onze stadgenoote, m'ej." J. M. A. Holmer slaagde aan de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam voor de aan- teekening kraamverpleging op het diploma ziekenverpleging A. o EEN KRANS GEHECHT AAN DE BAAR. Namens het provinciaal bestuur. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht heeft, vergezeld van den Griffier der Staten, hedenmorgen namens het Provinciaal Bestuur een krans gehecht aan dc baar van wijlen den Prins der Ne derlanden. cn daarna dc registers van rouwbeklag geteekend. M.U.L.O.-EXAMEN. Deze week slaagden voor het examen M. U.L.O. dc volgende leerlingen: N. Donse laar, G. v. Doornik, IT. Hollander, J. Jon ker, II. Streefkerk, W. Wisgerhof, P. J. Baartman, T. D. dc Boer, G. v. Ilartings- vcld, L. J. Jansen, J. II. Jansen, M. J. Kruys- bergen. W. H. Lyesscn, M. Vonk, N. E. Wot tors, 11. A. v. Zwceden, allen alhier; G. v. d. Ham en .1. G. v. d. Vliert, beiden van Scher- penzccl. Afgewezen: drie. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 70 graden. Diploma's. Het diploma werd uitgereikt aan Eric Mispelblom, Bert ITolsleijn, Toos van Nieu- wenhoven en den heer J. C. F. Bouman. Gevonden zijn: haarkammen, speldjes en meer van dergelijke geringe voorwerpen. L5ERAAR VIOOL SPREEKUUR OAQELIJKS VAN 1-2 UUR De nieuwe films in Citv Theater en Cinema Amicitia De liefde tusschen de kleine, droomerige en soms toch ook êpeeldo Goby en baar zorgeloozcn, opgewekten en praatgragen man is bijna kinderlijk, zooals Paul Czin- ner haar teekent in „der Tramende Mund" om Gaby's latere cn in wezen diepere liefde voor den vriend van Peter althans voor het groote publiek aannemelijk te maken. Dien vriend, Michael Marsden, ontmoet zij voor hot eerst op een concert, dat zij op aan dringen van Peter bijwoont. In den ban van Michael's muziek verraadt haar ge laatsexpressie het geheim, waarvan zij het bestaan in haar niet vermoedde en dat door de vioolklanken ontsluierd wordt. Zij komt eveneens maar het is volko men incidenteel onder de bekoring van Michael's persoonlijkheid, wiens stilzwij gendheid superieur blijkt boven 'het onder houdend gebabbel van Peter. Een van de dramatische zwaartepunten ligt dan ook in zijn noodlottige praatgraag- te, waardoor hij het woord uitspreekt, dat Michael tor wille van hun vriendschap nooit uitgesproken zou hebben. Was haar liefde voor Peter dus een bizon- derc vorm van kameraadschap, het bewust zijn macht te hebben over hem, dien zij be wondert, doet haar gaan „Weet Peter, dat jij...?" „Nee... en jij zult het hem niet zeggen!" ontspint zich een traag-druppelendc dialoog tusschen haar en Michael, afgewisseld met een enkel piano-accoord. „Maar waarom kom je dan hier?" „Je zou me immers voorspelen." „Waarom dan die afschuwelijke truc?" Zij slaat schuldbewust haar oogen neer, als zij hem biecht, haar man nooit bedro gen te hebben... tevoren. Zij zal hem volgen, maar terwijl Michaèl usteloos op een teeken wacht, waakt zij onafgebroken aan het plotselinge ziekbed van haar man. Door den martelenden twee strijd bovendien raakt zij oververmoeid en overspannen en heeft zij verschrikkelijke droomen. Zij antwoordt „Ia, ja, ja" op de vragen van Peter om te blijven als van Mi chaèl om te komen. De dokter geeft haar het slaapmiddel in handen, dat in to groote dosis... Hij drinkt... en men hoort hoe wonderlijk d\vaa6 een droom kan zijn. „Waarom heb je mij vergiftigd?" vraagt hij haar en zij hem „Ben je nu dood?" Als zij denkt vrij te zijn, zegt hij haar met een glimlach: „Over 20, 30, -iO jaar!" Michael belt haar op, beiden maken, rnèt haar, plannen voor een buitenlandsche reis. ELISABETH BERGNER. Zij duikelt kopje over en lacht als een bijna werkelijk waanzinnige een geforceerden ze- nuwlach. Zij 6chrijft een brief in een café, terwijl een andere bezoeker zwaarwichtig delibe reerten een agent leest hem voor aan een aantal miserabelen, die om haar, als zij uit haar lijden verlost is, heen staan.... De oplossing getuigt van dezelfde zwakte, waarmee dit haast versleten driehoeksgc- val verfilmd is, maar desniettemin is der Traumende Mund een drama, dat den toe schouwer aangrijpt vooral door de be- heerschte, zuivere, vaak ontroerende ver tolking van de zielige, niemand leed doen kunnende Gaby door Elisabeth Bergner. Het tweede hoofdnummer in City Theater deze week is de film „Champagne bij kaars licht", het opvallend goed gebouwd tooneel- stuk van Siegfried Geycr, zonder veel om haal vlot en raak verfilmd door Jame6 Whalc. Dc knnd-laars komen hierin (ge volgd door champagne), driemaal op de proppen, als een zekering van het electrisch licht doorslaat. Hiernaar is de film in te deelen, en door elk deel loopt hetzelfde mo tief met juist genoeg variatie om on6 in gespannen aandacht te houden. De Prins van Rommer wordt door zijn butler bewonderd om zijn gemakkelijke», charmanten omgang speciaal met jonge ge trouwde vrouwen, zijn distinctie als man van de wereld en kennis van liet kleinste detail der etiquette. Kortom hij dweept met zijn meester en diens hoffelijke vleierijen, en zijn vurigête wensch is op een dergelijke wijze een schoone vrouw te imponeeren en te verleiden, zooal6 de Prins, dat met be hulp van hem en de doorgeslagen zekerin- gen doel. Door diens ervaring, dank zij on- j telbare ontmoetingen niet spoedig voor de I verleiding bezwijkende dames, is de cnscc- neering van dien aard, dat men op elke mogelijkheid is voorbereid, wat het eerste deel direct geestig aantoont. Joseph, de kamerbediendc, ziet zijn lief- stcn wensch vervuld al6 hij, naar Monte Carlo vooruitreizend, in aanraking komt met de gravin von Rniet vermoedend, dat het kamermeisje der gravin wel eens dezelfde neiging kon hebben als hij! I Het komt zelfs zoo ver, dat hij dc rol over neemt, waarbij hij zoo vaak heeft geassië- Icert, terwijl de Prin6 de zekeringen dezen keer ter wille van zijn als „gastheer" fun- I geerenden kamerbediendc doorslaat. Joseph biedt zijn gastvrouwe, dc pseude- gravin, den kostbaren sigarettenkoker van zijn meester aan, om het bekende effect tc 6orteeren, maar nu wordt hij natuurlijk te gen alle regels in aanvaard. Via het liand- ta6chje van dc gravin komt hij in handen van den graaf, die den Prin6 in casu, Joseph ter verantwoording roept. Intusschen heeft de Prins dc gravin van achteren voor haar kamenier aangezien en komt hij door een minder vormlijkc handel wijze aangenaam met haar in kennis. Hij voert haar mee naar zijn woning, niet an ders verwachtend of zijn schema is weer voorbereid. Hier vinden zij echter Jozeph radeloos en do kamenier juist door den graaf ontslagen. Terwijl deze laatste aan zijn stamtafel vertelt, hoe hij ten onrechte zijn vrouw verdacht, herhaalt zich dezelfde scène... de zekering slaat door, maar nu profiteeren èn Prins èn kamerdienaar cr van. Uitnemend gespeeld door Elissa Landi, Paul Lukas cn Nils Asthcr is dit een ver rukkelijke comedie, schuimend als de cham pagne, die bij bet kaarslicht gedronken wordt. Cinema Amicitia. De Amerikaanschc film „Pilgrimage" is voor ons land omgedoopt in „Ik haat dat meisje", maar de oorspronkelijke titel mar keert beter den langen, moeilijken levens weg, die eon moeder in deze film gaat, al vorens tot boetedoening te komen. In haar koppigheid om het onbegaanbaarste pad te blijven houden, stoot en verwondt zij zich, zoodat. haar leven een pelgrimstocht vol gens dc oude opvatting wordt. Meermalen hebben wij reeds de lof ge zongen van dc nieuwe koers in de Ameri- kaansche film-industrie, dio zich van den dwaze, misleidende schijnwereld tot de wer kelijkheid keerde en het zou onzerzijds ver keerd zijn dezo realiteit uit zwakheid te ontvluchten. Zoo is ook hier het gegeven uit het leven gegrepen; inderdaad wel een zeldzaam, maar zeer zeker psychologisch mogelijk ge val. Iinmcrs, een moeder kan zich om bc* paalde redenen zoozeer aan haar jongen hechten, dat zij onvermijdelijk het meisje zal moeten haten, dat haar zoon voor het overgroote deel zal opeischen. Bij „Hannah Jessop" evenals alle. andere rollen in dezo film overtuigend door een ten onzent vrijwel onbekende filmster, Henrietta Cros man, gespeeld wordt die afgunst zoo groot, dat zij Jim liever den oorlog inzendt, dan aan Mary Saundert afstaat. Zooals de regisseur John Ford even den strijd op het Westelijk front aangeeft met een kermis schiettent als scherpo tegenstelling, zet hij een blijkbaar ongeneeslijke ziekte der menschheid reeds in een fel daglicht. Ook onze hoop is voor den vrede op de vrouw, speciaal op de moeder, gericht. Op een reis, die hel gouvernement aan de moeders cn weduwen der gevallen soldaten, waaronder ook Jim, aanbiedt, bevindt zich op aandringen van veel dorpsgenooten ook Hannah Jessop en op dezen pelgrimstocht komt zij door een voorval tot inkeer. In een identiek geval neemt zij het nu voor den jongen op, om tenslotte ook hetgeen zij te genover de moeder van haar kleinzoon mis deed, weer ruimschoots goed te maken. Een uiterst menschelijk en daarom zo® bizonder drama. Henrtett, gro»m.n - Mjrlwi Nlxan <J* fee&s -n* hapt pot

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2