S. H. MASSA Tel. 292 Havik 41 la. M.R.N. OOSTERVEEN Voor diverse merken Prima Advocaat Wijnen Likeuren enz. VRAGEN VAN KAMERLEDEN MOORDAANSLAG OP HUISEIGENAAR DE VALSCHE BANKBIL JETTEN-AFFAIRE Tegenspraak der Nederl. Bank HUIZE BENTLEY NIJMEGEN PROTESTEERT BIJ DE N.S. ERNSTIGE TREINBOTSING Radioprogramma Langestraat 42 - Tel. 77 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE HET VAN OUDS BEKENDE ADRES: Hedennacht meldde men ons nog uit Amsterdam: Omstreeks tien uur hebben de bewoners van de Govert Flinckstraat getracht barri caden op te werpen, waarbij de politie en de militairen verscheideno malen hebben ingegrepen, Eén persoon werd daarbij door een revolverschot gewond. Om half twee duurde de onrust nog voort. Ettelijke lantaarnpalen werden uit den grond ge trokken. Op het van der Hclstplein heeft het ge peupel een particuliere auto omver gewor pen en in brand gestoken. To half drio was de rust in zooverre teruggekeerd, dat de militaire politie kon inrukken. De heer De Savornin Lobman heeft aan den Minister van Justitio de volgende vra gen gericht: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat in het nummer van 4 Juli 1934 van „De Tribune" tot driemaal toe de op merking voorkomt, dat de bourgeoisie geen oogenblik met rust moet worden gelaten? 2. Lijkt den Minister niet waarschijnlijk, dat tusscben de publicatie van dergelijke opruiende taal en de relletjes te Amster dam, die reeds een doode vorderden, oor zakelijk verband bestaat? 3. Is de Minister bereid, met toepassing der bestaande wettelijke bepalingen, zoo deze hem daartoe, de noodige middelen ver schaffen, het zijne te doen om dergelijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te ver hinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste her ziening der wettelijke voorschriften te dien einde tc bevorderen? De heer Westerman heeft de volgende vragen gericht aan den Voorzitter van den Raad van Ministers: Heeft, de Minister kennis genomen van de ernstige onlusten, welke zich op 4 en 5 Juli te Amsterdam hebben voorgedaan cn waarbij alleen door de scherpste politie maatregelen en het requireeren van een detachement militaire politie de orde kon worden hersteld? Heeft do Minister voorts kennis genomen van den inhoud der artikelen, welke in den laatsten tijd in het Dagblad „de Tribune" zijn verschenen, meer in het bijzonder van het artikel van Woensdagavond j.l., waar in op ondubbelzinnige wijze tot liet ver wekken van onlusten wordt aangespoord? Is de Minister onder deze omstandighe den niet van oordeel, dat er een recht- streeksch verband bestaat tusscben de actie van de Communistische Partij Holland, ge lijk deze zich in de artikelen van het Dag blad „de Tribune" openbaart, en de boven genoemde onlusten? Is de Minister bereid mede te deelen of er, en zoo ja, welke maatregelen door de Regeering zullen worden genomen, tenein de aan de door de Communistische Partij Holland openlijk gevoerde revolutionnaire actie een einde te maken? Zou de Minister in het bijzonder willen medcdeelen of op grond van het voorgeval lene een verbod van do Communistische Partij Holland in o\ enveging zal worden genomen? OOK OPSTOOTJES IN HAARLEM. Haarlem, 6 Juli. Blijkbaar als gevolg van de opstootjes' in Amsterdam is het gis teravond ook in Haarlem onrustig geweest. In de Stomistraat hadden zich omstreeks 11 uur een 200-tal personen verzameld, hoofdzakelijk communisten. Zij braken de straat open cn begonnen meteen naar de politie te gooien. Agenten, onder leiding van een inspecteur, gelastten de betoogers zich tc verwijderen; toen daaraan geen ge volg werd gegeven, werden waarschuwings schoten gelost, waarop de orde spoedig was hersteld. Een jonge man, die zijn fiets voor het motorrijwiel van een agent wierp, kon worden gearresteerd. De politie bleef den toestand verder meester. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Eist, 6 Juli. Hedenmorgen heeft te Eist op den Rijksstraatweg ArnhemNijmegen wederom een ernstige aanrijding plaats ge- Oiad tueschcn een fruitwagen van W. J Knipping van Reeth en een personenauto G.Z. 6168, bestuurd door den heer J. D. Dregman uit Amsterdam. De auto reed den fruitwagen met zooveel kracht van achteren aan, dat deze boven op de motor kap bieef hangen. De voerman Knipping werd van het voertuig geslingerd en be kwam behalve eenige kneuzingen een ge compliceerde beenbreuk. De dokters de Boer en Zeydner verleenden de eerste ge neeskundige hulp, waarna de patiënt naar hot St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen ver voerd werd. De autobestuurder, die door zijn onbesuisd rijden het ongeval veroor zaakte, kreeg geen letsel. Zijn zoo goed al6 nieuwe auto bekwam echter groote mate- rieele "schade. Dit is reeds het vierde on geluk dat in de afgeloopen week op dezcD drukken verkeersweg plaats had. Een geschil met zijn huurder de aanleiding Rotterdam, 6 Juli. Hedenmorgen om streeks half twaalf heeft in de gemeente Bergschenhoek een moordaanslag plaats gehad. Langs de Rotte, nabij de grens van Hillegersberg, staan eenige moderne land huisjes, die toebehooren aan den 32-jarigen H. G. de Man, die zelf ook één van deze bewoont. Even van hem verwijderd woont de 30- jarige N. van Schagen, die met zijn huis heer in onmin was over een huurkwestie. Vanmorgen is Van S. naar De M. gegaan, die in een ligstoel in zijn tuin lag. Er is toen een woordenwisseling ontstaan, waar bij v. S. een revolver getrokken heeft cn drie schoten heeft gelost op den in de stoel liggende De M., die in den buik werd ge troffen. Na zijn daad is Van S. gevlucht. De M. is met een particuliere auto, die juist passeerde, naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam overgebracht Zijn toestand is vrij ernstig. De dader heeft zich later bij de Ilillegers- bergsche politie gemeld; de revolver met nog eenige patronen was nog in zijn bezit. Het slachtoffer overleden. Bergse he Hoek, G Juli. De heer De Man, die hedenmorgen in zijn tuin alhier werd neergestoken, is om 2 uur in het zie kenhuis-Bergweg te Rotterdam overleden. Nog enkels nieuwe arrestaties Antwerpen, 6 Juli. Dc opzienbarende ontdekking van de uitgifte van valsche bankbiljetten van 100 en de aanhouding van valsche munters, die vooral in Antwer pen hun kamp hadden opgeslagen, waar tevens dc drukkerij was gevestigd, heeft, hetgeen wel te verwachten was nog ver dere arrestaties tot gevolg gehad. Het onderzoek geschiedt door het Parket van Antwerpen in samenwerking met de Nederlandsche recherche. Een aantal per sonen zijn nog aangehouden wegens mede plichtigheid in de uitgifte of den aanmaak van de valsche bankbiljetten. Het waren 11. uit Wilryck, Th. uit Antwerpen, H. uit Antwerpen, van H. uit Reëth, L. uit Ant werpen cn G. uit Schooten. Allen werd een verhoor afgenomen cn nadat proces-verbaal opgemaakt was, zijn eenigen van hen weer in voorloopige vrij heid gesteld. Een drietal werd in arrest gehouden. Het staat thans vast, dat de valsche munters vier verschillende soorten briefjes gedrukt hadden, alvorens tot uit gifte over te gaan. Zooals bekend zou een der aangehoudenen gezegd hebben, dat do briefjes moesten dienen om met medeplich tigheid van een bediende van de Neder landsche Bank oude briefjes, die voor ver nietiging bestemd waren, te vervangen. Hiervan is echter nog niets bewezen. Er zou echter geen bediende van de Neder landsche Bank bij de zaak betrokken zijn. Volgens onzen Antwerpschen correspon dent heeft men thans de identiteit kunnen vaststellen van den persoon, die to Den Haag valsche briefjes heeft uitgegeven. Hij zou nog heden gearresteerd worden. Een tegenspraak der Neder landsche Bank. Amsterdam, 6 Juli. Verschillende dagbladen publiceerden hedenmorgen na dere mededeelingen omtrent de valsche bankbiljetten van 100, waarvan de ver- aardigers cn uitgevers eenige dagen ge leden werden gearresteerd. Volgens de Antwcrpsche Soir zou één der ambtenaren van de Nederlandsche Bank op het denkbeeld gekomen zijn, een partij voor vernietiging bestemdo bankbiljetten door deze valsche exemplaren te vervan gen. Uit door ons te bevoegder plaatse in gewonnen inlichtingen is ons gebleken, dat dit verhaal van allen grond ontbloot en ge heel uit de lucht gegrepen is. De contróle die bij de kantoren van de Nederlandsche Bank wordt uitgeoefend op voor vernieti ging bestemde bankbiljetten, is bovendien can zoodanigen aard. dat een verwisseling van dergelijke bankbiljetten tegen valsch papier practisch uitgesloten moet worden geacht. GOEDE VANGST. Jeugdige r«over. Dongen, 5 Juli. Door de gemeentepoli tie is aangehouden een 16-jarige jongen, die voorzien van een vuurwapen eenige dames op het stille gedeelte in den Duiventoren tot afgifte van geld had bewogen. Voor de velen, die van dit mooie maar stille fiets pad gebruik maken, zal dit een groote geruststelling zijn SCHIPPER OVER BOORD. Dintcloord, G Juli. Gistermorgen sloeg de schipper J. van Hout uit Dor drecht in het Volkerak overboord. Pogingen om den man te redden misluk ten. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Lcusderweg 218 Tel, 1807 ROOMIJS MOCCAIJS I 1 1.50 per liter. VANILLE IJS VRUCHTENIJS f 1.50 por liter. Specialo Thermoflcsch-verpakking. Bezorging door de geheelc stad. Speciale treinen voor uit stapje naar Kleef Nijmegen, 5 Juli. De Kamer van Koophandel voor het Land van Maas en Waal, gevestigd te Nijmegen, heeft het vol gendo schrijven gericht aan de directie der Nederl. Spoorwegen. Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij niet zonder verwondering hebben ken nis genomen van de aankondiging van uwe maatschappij, dat er op de Woensdagen vanaf 18 Juli tot 5 September a.s. goedkoo pe treinen zullen loopen van de groote ste den in het Westen des lands naar Arnhem en Nijmegen, met autorit naar Kleef. Wij gevoelen ons verplicht u mede te deelen, dat wij deze wijze van exploitatie ten zeer ste betreuren, omdat het practisch hierop neer komt, dat de menschcn, die met die treinen naar Nijmegen komen, onmiddel lijk per A.T.O. naar Kleef worden doorge voerd, daar ter plaatse hun geld verteren en 's avonds wederom aan het station Nij megen worden afgeleverd, om onmiddellijk per trein huiswaarts te keeren zonder een cent in Nijmegen te hebben verteerd. Nu het vreemdelingenverkeer van Duitschland naar Nederland tot nadeel van vele Neder landsche bedrijven en ook van de Neder landsche Spoorwegen door de maatregelen van de Duitsche regeering wordt belem merd, is liet ons een raadsel, dat nu een Nederlandsche Maatschappij het vreemde lingenverkeer in een Nederlandsche ge meente, welke in alle opzichten kan bogen op schoonheid, tegenwerkt, om het vreem delingenverkeer van Nederland naar het Duitsche stadje Kleef en nag wel per auto te bevorderen. Wij doen een ernstig beroep op uwe billijkheid en nationaliteitsgevoel en verzoeken u beleefd, doch dringend ten behoeve van de neringdoenden in Nijmegen cn omstreken, deze autoritten naar Kleef, in aansluiting op de goedkoope treinen, on middellijk te doen staken. Wij zien uw spoedig antwoord met belangstelling tege moet. (Hbld.) Eenige gewonden Enkhuizen, 6 Juli. Hedenmiddag om half drie had op het station te Enkhuizen bij het binnenkomen van den sneltrein uit Alkmaar een vrij ernstig ongeluk plaat6. De trein reed langzaam door om zooals dat steeds gebeurde, eenige meters voor het stootblok to stoppen. Voor het stootblok stonrl nu een reserve derde klasse passa- gierswagon cn door tot nu toe onbekende oorzaak botste de trein daartegen op, waar door dit rijtuig uit de rails liep en ernstig beschadigd werd. Doordat de passagiers in de rijtuigen stonden om direct uit te stappen, werden allen door de botsing tegen de wanden ge worpen. waarbij verschillende personen verwondingen opliepen. Eenigen konden na verbonden te zijn de reis voortzetten, doch een tweetal, waaronder de hoofdconducteur v. R. uit Alkmaar, werden zoo ernstig ge kwetst, dat zij na voorloopig verbonden te zijn naar het Snouck van Loozen Zieken huis moesten worden vervoerd. Zondag 8 Juli. Nederlandsche programma's worden tot en met Woensdag nog veranderd. Brussel. Ylaamsche uitz. 321.9 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert door het Salon-orkest. 12.17 Concert door.het Omroeporkest. I.20 Concert door Max Alexys' orkest. G.20 Cello-recital. 7.35 Onze levensgemeenschap met God. 7.50 Berichten. Muziekkroniek. 8.20 Concert door het Salon-orkest. 9.05 Voordracht door Modest Lauwereys. 9.20 Vervolg concert, 10.20 Berichten. Hierna tot 12.00 Chass Rcmuc en zijn orkest Brussel. Fransche uitz. 483.9 M. 9.05 Autorennen te Francorchamps. 10.20 Concert door Salonorke.st. II.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Reportage van dc autorennen. 1.20 Concert door het Omroeporkest, 2.05 Reportage van de autórennen. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 en 7.00 Reportage van de autorennen te Francorchamps. In de pauzes: Gramo foonmuziek. 7.35 Religieuze causerie door den F..P Dcbongnie. Rcdemtorist. 7.50 Reportage van de Tour de France. 8.20 Concert door het Omroeporkest. 10.20 Muzikale causerie. 10.4012.20 concert. Daventry. 1500 M. 11.15 Uit het Stadion te Woolwich. I.50 Piano-recital. 2.20 Het Bernard Crook kwintet. 3.20 Eugene Pini en zijn tango-orkest 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Kerkdienst. 5.20 Orgelconcert. 5.50 Twelfth Night, van W. Shakespeare. 7.35 Concert door N'. Allir bas cn J. Poug- net, viool. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.25 Pilgrim's Way, een bloemlezing. 9.50 Het Park Lane Hotel orkest. 10.50 Epiloog. Deutschlandsender. 1571 M. 6.30 Morgenspreuk. II.50 Slot-demonstratie van het Ostland- Turnfeest. 12.40 Concert uit Hamburg. 2.20 Radio-tooneel. 3.00 Schaakkwartiertje. 3.20 Gramofoonmuziek 3.50 Vijfde Rijkskrijgersdag van den „Kyffhauscr" Bond, te Kassei. 6.20 Populair concert door hot Omroep orkest. 7.20 Voor do Duitschers buiten het rijk 8.35 Operaconcett. 1120—12.20 Gramofoonmuziek. Ivalundborg. 1261 M. 8.20 en 8.35 Gymnastiekles 10.20 Kerkdienst. 12.20 Concert door C. Rydohl's Instru mentaal Ensemble. 2.20 Kerkdienst, 3.50 Harmonica-duetten. I.20 Concert door een harmonie-orkest, 6.10 Bijeenkomst en concert door de Ver- eenigde Arbeiders Zangvereenigingen 8.20 Uurslag van het raadhuis. 9.05 Voordracht door K. Heglund 9.30 Klassieke muziek. 10.00 Volksliederen. 10.30 Concert door het Omroeporkest II.10—12.50 Dansmuziek uit Rest. Wivcx Om 12.20 Uurslag. A.V.R O.-PROGRAMMA. Gewijzigd programma voor Zon dag 8 Juli 1934. In verband met het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, is het A.V.R.O.- programma van Zondag 8 Juli a.s. als volgt gewijzigd: 12.00 lijdsein. 12.0112.30 Filmpraatje door L. J. Jor- daan. 12.30—1.10 Concert door het Omroep-Or- kest, 1.101.30 Causerie B. W. Wierink: „Het schilderij van de maand". 1.30—2.00 Voortzetting van het concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 2.00—2.30 Boekenhalfuur: Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt „Tussohen tijd en eeuwig heid" van Henriétte Roland Holstvan der Schalk. 2.303.15 Kamermuziek voor het „Con certgebouw Kamermuziek-Ensemble", be staande uit Ferdinand Helmann, viool; J Kerkhoff, alt-viool, Henk van Wezel, cello H. Stips, contra-bas; H. Helmke, klarinet P. Elders, fagot en R. Sell, hoorn. Program ma: Septet, op. 20 Van Beethoven. 3.153.30 Gramofoonmuziek. 3.304.00 Fragmenten uit „Het Adelaars jong" van Edm. Rostand, door Else Mauha en Kommer Kleijn. 4.004.20 Zing door „Arnhem's Mannen koor" o l.v. Peter Frequin. 4.20—5.00 Gramofoonmuziek en eventuee- le berichten door Vaz Dias. 5.00 Sluiting. 8.00 n.m. Tijdsein. 8.018.15 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.15—pl.m. 10.10 Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Het Concertge bouw-Orkest o.l.v. Eduard van Beinum. So listen: George van Renesse, piano; Ferdi nand Helmann, viool on Henk van Wezel, cello. Beethoven-programma. pl.m. 10.10—11.00 Concert door het Om- roep-Orkest, o.l.v. Nico Treep, m.m.v. Hó- lène Cale, sopraan en Louis van Tulder, tenor. 1. Ouverture: Le Caïd. Thomas. 2. Vier fragmenton uit „Lakmé". Delibes. 3. Duet uit „Madame Butterfly". Puccini. 4. Cinderella, Coates. 11.00 Volkslied, daarna sluiting. MENU VOOR MAANDAG VOOR DE KOFFIETAFEL. Macaroni met ham en kaas. Bereiding: 150 gr. macaroni, S d.L. water, 100 gr. magere ham, 60 gr. Gruyère kaa6, 60 gram boter, wat zout en paneermeel. Kook de macaroni gaar in liet water met zout. Smelt in een kookschotel de helft van 'e boter, doo hierin de gekookte macaroni met de rest van het kookwater Hak do ham fijn en voeg ze bij de macaroni, 6trooi er tevens van de geraspte kaa9 overheen. Meng alles op het vuur met twee houten lepelö zoolang door elkaar, totdat do kaas draden trekt. Voeg daarna op dezelfde wijze de rest van do kaas in twee gedeelten bij de massa. Bedek de schotel daarna met paneermeel. Verdeel er de re6t van de boter in kluitjes boven op en laat de macaroni in de oven lichtbruin worden. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Met gehakt gevulde tomaten. Bloemkool. Aardappelen. Bes6entaart. Bereiding: Voor het deeg: 120 gram bloem, 80 gr. boter, 50 gr. basterdsuiker, 1 ei, wat geraspte citroenschil, een beetje zout. Voor het vulsel: 600 gr. bessen (zonder 6teel), 150 gr. suiker, wat 6ago. Zeef het bloem, hak de boter er door tot stukjes tor grootte van een erwt. Voeg er de suiker, de geraspte citroenschil, het ei en het zout bij on kneed van deze ingrediënten een goed samenhangende massa. Rol deze met een deegrol tweemaal uit. Steek ver volgens uit het deeg een vrij dikken bodem. Draai daarna als rand twee reepen van het deeg om elkaar heen en kleef dezen rand met water op den bodem va6t. Bak deze taart op een met bloem bestrooid bak blik in den oven gaar (40 50 minuten). Maak van de bessen met de suiker en de 6ago bessencompóte en vul hiermede, als ze geheel bekoeld is, den taartvorm. VOOR UW UITSTAPJE Blikjes met vleesch, blikjes met diverse pflté's, blikjes met visch, blikjes met fruit, blikken groenten, aardappelen en vleesch In verschillende prijzen. Maandag 9 JulL Brussel (Vlaamsche uitz.), 321.9 M. 5.20. Concert door het Omroeporkest. 6.05. Kinderuurtje van Librado. 7.35. L. de Veen-Hiel: Karei Buis. 7.50. Berichten. 8.20. Concert door het Omroeporkest. 9.20. Vervolg concert. 10.20. Berichten. Hierna tot 11.20 gramo foonmuziek. Brussel (Fransche uitz.), 4839 M 6.35. Kamermuziek. 7.35. Gramofoonmuziek. 7.50. Nieuws over de Tour de France. 8.50. Het N.I.R. bespreekt „Het Zomer* seizoen". 9.05. Concert o.l.v. Emile CoopL Daventry, 1500 M. 6.45. Verslag van do Cricketmatch Enge land—Australië. 6.55. Studentenliederen. 8.20. „Arthur Riscoo", de bekende komiek. 9.45. Kamermuziek door het „English En semble" 10.00. E. McNeight leest uit „The Jour nals". 11.0512.20. Het Casani Club Dansorkest. Deutschlandsender, 1571 M. 6.30. Im Sandmeer der Sahara. 7.20. „Kleine Möwe, flieg nach Helgoland", 9.35. Rijkszending. Stunde der Nation. 9.35. Hoorspel van G. Pantel. 10.45. Von Henley bis Luzern 11.20—12.20. Concert Kalundborg, 1261 M. 6.02, Het gedicht van den dag. 6.35. Causerie over Krakow. 7.05. Mededeelingen van den Arbeiders Omroep. 7.50. Meteorologische causerie 8.20. Aansluiting met een theater. Na af loop dansmuziek. Heeft U reeds kennis gemaakt met onze nieuwste EIGEN ONTWERP MODELLEN DRESSOIRSBOEKENKASTENenz.? Bezoekt U dan eens onze toonzaal en t8 modelkamers. Bij ONS zien is bij ONS koopen. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 De directeur: Nu. goeden dag wilt U zoo vriendelijk zijn, een van de andere sollicitanten naar binnen te zenden Mlesje: Die zijn er niet meer. Ze zijn allemaal weg gegaan, omdat ze wel wisten, dat. als lk dat baantje niet kreeg, zij heelemaal geen kans hadden. (London Opinion)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7