BOEKHOUDEN HENK MULDER J. VERHEUVEL UW MEUBELEN MUURHUiZEN 27 SHELL VLOERGLANS Cgrafwerk SCtiSEïJAfVS DE SCHfEDAMSCHE COURANT Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland. Keest Dudok over eigen werk Omtrek INVOER VAN BELGISCH PLUIMVEE Bosch- en heidebrand te Barneveld DE VLIEGDAG TE SOESTERBERG Het programma Oost^Iodië Advertentiën W. VAN OER MAAT Net loopjongentje HAVIK 18a EVEN N0TEEREN Een order voor J. DE WINTER Prijsverlaging! HOTEL BIRKHOVEN - AMERSFOORT FIRMA R. VAN DIJK Bureaux: Lange Haven 141 Het komt in de kunst slechts op weinig aan Slechts één middel: verhouding Toen de Vereenig ing van Directeuren van Gemeentewerken onlangs in Hilversum ver gaderde, is epn van de inleiders geweest ir. W M. Dudok, stadsarchitect te Hilver sum, die sprak over ervaringen en opvat tingen inzake gemeentelijke architectuur en uitbreidingsplannen. Aan 't slot heef; hij zijn eigen architec torale opvatting ontvouwd, en daar de heer Dudok Vrijdag zijn 50en verjuardag herdacht, is het misschien pikant voor onze lezers om kennis te nemen van wat Dudok gezegd heeft van ziclizelf. Het komt voor in het jongste nummer van Publieke Werken, en het volgende is er een belang rijke greep uit: „Het is logisch dat wij voor onze ruimte omsluiting gebruik maken van alle daar toe geschikte materialen; cn het is natuur lijk, dat de kunstenaar zicö aangetrokken gevoelt tot de meest moderne materfalen, omdat een scheppende geest op vormver nieuwing is gericht. Daar is ook niets te gen, wanneer do nieuwe materialen maar even doelmatig zijn als de oude. Wanneer ik spreek van moderne materialen, dan denk ik uiteraard in de eerste plaats aan staal, gewapend-beton, glas en bitumineuze dakbedekkingen en, voor zoover het boo- gere gehouwen hetreft, aan isolatie-materia len, welke het gewicht der muren (muren die niets meer zijn dan weers- cn geluids schermen tusschen het staal- of gewapend- beton skelet) tot een minimum reduceeren, waarvan men vroeger niet heeft kunnen droomen. Sommige dezer materialen heb ben inderdaad tot frappante vormvernieu wing geleid: het gewapend-beton maakt de horizontale lijn in steen mogelijk van veel grooter overspanning dan in de klassieke kunst bestaanbaar was; bitume schenkt ons een naamloos dak, en daardoor de moge lijkheid tot rigoureuze, horizontale afdek king onzer gebouwen. De toegepaste wis kunde maakt den raensch tot heerecher over het materiaal: de technische mogelijk heden zijn practisch ongelimiteerd. Bij deze materieele oorzaken van de vormver nieuwing komt nog de invloed der gewij zigde opvattingen inzake technische hy giëne, die ons de hygiënische beteekenis van de zon hebben doen inzien: in over eenstemming daarmede vergrooten wij het raamoppervlak onzer woningen cn letten wij, meer dan ooit, op den juisten 6tand daarvan ten bate eener goede bezonning. De planindeeling onzer huizen wórdt voorts onderwerp van bedrijfs-economische beschouwingen, waarbij beknoptheid in de bediening wetenschappelijk wordt, nage streefd. Ten gevolge van de zioh allengs voltrekkende veranderingen in het familie leven en de steeds toenemende nationali satie van wat vroeger aan familiezorg werd overgelaten (de zorg voor kinderen, zieken en ouderen, vcorbere'dend onder wijs, enz.) is de afmeting van de woning in het algemeen gesproken, afgenomen; dc arbeidsbesparende installaties nemen steeds toe. Gij ziet: de techhPek heerscht, het koele verstand regeert en de technische mogelijk heden zijn daarbij zoo overstelpend, dat wij moeten cppast-en on6 hoofd niet kwijt le raken. Is het daarom zoo te verwon deren, dat wij leven in een tijd van leu zen: futurisme, kubisme, functionalisme, nieuwe zakelijkheid. Ik geloof niet dat dit een teeken van leegheid is, in den zin waarin Goctho dat bedoelde toen hij zeide: „Wo die Gedanken fehlen, trifft, zu rechter Zeit, immer ein Schlagwort ein." Het ont breekt onzen tijtl immers allerminst aan gedachten. Maar leuzen zijn gevaarlijk. Zij zijn suggestief, maar zij zijn eenzijdig; zij bezitten de voordeelen van de eenzijdig heid: kracht, maar ook de nadeelen: zij schaden de harmonische, evenwichtige ont wikkeling der architectuur. Wanneer wij de reproducties van voortbrengselen der moderne architectuur in de verschillende vaktijdschriften over de gcheele wereld be zien, dan gaat ons daarin hoe langer hoe mëer een oppervlakkige gelijkheid treffen; dat duidt op het a priori aanvaarden van een uiterlijk vormschema en deze aanvaar ding is even zinloos als het kopieeren van vormen uit een vroegere stijlperiode. Er is navolging en er is overdrijving en beide schaden de ontwikkeling onzer kunst. Mo gen wij niet van overdrijving spreken, wan neer wij overal glazen huizen zien ont staan; het is m.i. meestal verkeerd, inte rieur en exterieur als een geheel te be schouwen, slechts door een glaswand ge scheiden. Want wij hebben niet alleen een goede omgeving nooc'ig voor onze longen, maar ook voor onzen geest, en psychisch willen w'ij ons in ons huis van de wereld bevrijd gevoelen; wij 6tellen aan ons huis den eisch van veilige beslotenheid. En getuigt het niet van zinlooze navol ging. wanneer wij beursgebouwen zien, die evengoed fabrieken zouden kunnen zijn, woningcomplexen die niet verschillen van scholen of zieken- of warenhuizen? Men is er niet mee klaar in al die gevallen oin- delooze ramenrceksen toe te passen in vluk afgedekte kubussen. Dit heeft met archi tectuur niets te maken, zelfs niet wanneer de planindeelingen aan do eischen zouden beantwoorden. Want men schept eerst ar chitectuur vvanne-er men den geest van het bouwwerk karakteristiek tot uitdrukking brengt: wanneer men een kerk bouwt, die waarlijk een godshuis is,"de manifesteering van een godsdienstig sentiment, een school die daar gereed staat om dc kinderen met open armen te ontvangen; een volkeren- bondspaleis, dat de grootheid van de idee eener wereldeenheid tot uitdrukking brengt. In de architectuur is er slechts éón middel om alles te zeggen: dat is: verhouding. Verhouding in massa en in kleur. Evenzeer al6 in de muziek. De bouwkunst kan slecht^ tot schoonheid worden door dat eene middel: karakteristieke verhouding." „Ik meen in mijn werk in het alge meen te hebben gestreefd naar de karak teristieke verhouding, en heb mij daarom niet willen binden aan een bepaalde for mule Zeker niet uit gebrek aan overtui ging. Ik weet wel dat er van dit werk daar door niet de suggestie uitgaat van de bouw kunstige uiting eener bepaalde idee. Ik weet wel dat dit werk moeilijk te etiquet- teeren is. Te spreken van een romantische opvatting zegt immers feitelijk niets; ik heb daar trouwens vrede mede in zoo verre als men daarmede de beteekenis van het gevoelselement in dit werk erkent Wanneer u de verschillende afbeeldingen nader beschouwt, dan zult u zien dat ik hoe langer hoe meer naar vereenvoudiging van den vorm zoek. Want het komt in de kunst slechts op weinig aan en het is wel vreemd, dat het steeds een menschenleven kost om liet weinige te bereiken. Niet met een overvloed van middelen, maar in uiter ste beperktheid wordt het meest pregnante en het blijvende effect verkregen. Ik weet dat ik in dat opzicht nog niet ver genoeg ben gegaan, en dat ik niet voldoende heb beseft tot welk een geweldige schoonheid uiterste orde en 6impcle herhaling leiden kan. Daarom betreur ik het, dat eenige nieuwe projecten, waarin meer bereikt zou zijn, thans niet tot uitvoering zijn gekomen. En wanneer ik terugzie op hetgeen ik tot nog toe tot stand heb gebracht, dan is er heel veel waaraan ik mij destijds met vreugde heb gegeven, maar waarvoor ik thans nog slechts weemoedige critiek over heb; een critiek, die alleen daardoor geen obsessie voor rnij wordt, omdat ik hoop, dat mijn levenservaring mij in de toekomst tot betere dingen in staat moge stellen." Ontstemming te Barneveld Barneveld, G Juli. Het bestuur der af- deeling Barneveld der G. O. Mij. van "Land bouw heeft het volgende adres aan het Dagelijksch Bestuur der G. O. M. v. L. te Arnhem gezonden: liet bestuur van genoemde afdeeling neemt de vrijheid hiermede onder uw aan dacht te brengen, dat hedenmorgen op de pluimvcemarkt alhier een zwaar beladen vrachtauto arriveerde, afkomstig uit Sprang (N.-B.); dat de lading bestond uit een grootc hoe veelheid kisten, elke kist inhoudende 75 jonge hennen, in totaal ongeveer 3000 stuks uitmakende cn afkomstig uit België. Daar de regeering bevolen heeft, den pluimveestapel te beperken en deswege de broedmachines op 3 Mei heeft stopgezet, heeft deze invoer van Belgisch pluimvee een heel vreemden indruk gemaakt op de talrijke kuikenbroeders en pluimveefokkers in deze omgeving. Door deze stopzetting is namelijk groot geldelijk nadeel toegebracht aan de fokkerijen cn houders van broed machines, terwijl door den invoer van Bel gisch pluimvee dc hoenderstapel niet ver minderd, doch veeleer uitgebreid wordt. Ook in de Noordelijke provincies en te Purmerend moeten reeds groote partijen Belgische hennen ten verkoop zijn aange boden. Onder de landbouwers-kippenhouders ont staat dan ook groote ontevredenheid over deze tweeslachtige houding der regeering, waardoor de Nederlandsche fokkerijen in hooge mate belemmerd worden. Redenen, waarom het bestuur van rneer- enoemde afdeeling zich tot u wendt, met het beleefd doch dringend verzoek, bij de regeering op stopzetting van dien invoer aan te dringen. De voorzitter der afdeeling heeft boven staand adres persoonlijk ter hand gesteld aan den secretaris der Maatschappij, den heer M. van Doorninck, te Arnhem, die het adres zoo belangrijk vond. dat hij het di rect doorgezonden heeft aan het Ko ninklijk Nederlandse!) Landbouwcomité. dat steeds in contact staat met de regeering. Barneveld, 6 Juli. Tegen half zes he denmiddag liet de sirene haar luguber ge luid hooren. ten teeken dat er in de gemeen te brand was uitgebroken, en al spoedig bleek, dat de hulp der vrijwillige brandweer werd ingeroepen om een heidebrand te blusschen, die door onbekende oorzaak op de hofstede „Bielder" was uitgebroken. De brandweer stond echter voor 'n moeielijke taak. Immers water was in geen velden of wegen te vinden, zoodat de strijd tegen het vernielende element met takken en schop pen werd aangebonden Doordat do vuur gloed in den veenachtigcn bodem reeds diep was doorgedrongen, ging het niet gemakke lijk den vuurhaard te bereiken, doch einde lijk mocht het aan het tactisch optreden der brandweer, bijgestaan door buren en andere toeschouwers, gelukken de vlammen te blusschen. Toch zijn voor den nacht nog wachten uitgezet, ingeval de brand in den veenbodem opnieuw mocht uitbreken. Een oppervlakte van ongeveer 2 H.A. hei de en dennen i6 een prooi van het vuur geworden De generale repetitie is vlot verloo- pen. Talrijke bezoekers ivor.- den uit alle deelen van het land verwacht De bijzondere omstandigheid, dat in verband niet het overlijden van den Prins, de vliegdcmonstratie te Soester- berg. welke was bepaald op Zaterdag 14 dezer, niet behoeft te worden uitgesteld, toont duidelijk het neutrale karakter aan van deze belangwekkende cn ook bijzondere gebeurtenis. De 2e generale repetitie heeft alreeds plaats gehad. En ook deze repetitie gaf op nieuw weer een aangenamen indruk van een smaakvollen eenvoud, welke den Soes- terbergschen dag kenmerken zal, een een voud, die onder de gegeven omstandigheden rustig cn weldadig aandoet. De uitvoerders van het progarinma bezit ten blijkbaar de gave hot publiek onder alle omstandigheden te trekken. De belangstel ling voor hun vliegkunst was ook bij deze generale repetitie weer bijzonder groot. En de spanning lag weer duidelijk op de ge zichten van de toeschouwers te lezen. Een zucht van verlichting kon daarom niet wor den onderdrukt toen een jachtvliegtuig, hoog in de lucht, op het oogenblik waarop het door zijn vijand scheen te worden neer geschoten, plotseling pijlsnel, door duiken, zwenken en wenden, aan zijn vervolgers ontkwam. Een dankbaar applaus was een welverdiende belooning. Ook de bommenwerpers deden het weer goed. Ilun verschijnen aan den horizont was opnieuw een imponeerend schouwspel. Met schijnbaar wiskunstige zekerheid zag men het gevaar langzaam, maar zeker naderen. Men waande zich een oogenblik in de wer kelijkheid. Het al dichter cn dichter bijko men werd een sensatie. Een gevoel van be klemming kon door velen niet worden ont kend. Toen hoorde men opeens het gedon der van onze kanonnen. Men herademde. En bijna tegelijkertijd hoorde men tal vuil motoren aanslaan. Nog enkele oogenblik- ken en een zwerm jagers vloog liet vijan- delijke luchteskader tegemoet, bestookte het van onder en van boven en verdreef het hoog in de lucht. Toeschouwers kwamen uit de hangars naar voren en zagen hun vlucht, door de Jagers achtervolgd als een roofvogel door een zwerm spreeuwen. Ook de luchtacrobntiek bracht weer de oogenblikken van sensationeele opwinding. En zonder eenige overdrijving kan gerust gezegd worden, dat een passagier ongetwij feld veel rustiger zit in een verkeersvlieg tuig der K. L. M., dun in zoo'n draaienden, tollenden, vallenden, stijgenden, duikenden oorlogsjager van Soestorberg. De hoeren van Soesterberg denken er misschien anders over. Zij zitten cr in als wij op onze fiets. En zij doen er schijnbaar mee precies wat zij willen. De toegangskaarten voor liet bijwonen van deze demonstratie op Zaterdag li dezer van 25 uur zijn grootendeels al uitver kocht. Er komen nog plaatsen bij. Het ter rein van dc Luchtvaartafdeeling is geluk kig groot genoeg en de drukkerijen kunnen nog kaarten genoeg leveren. Uit alle deelen van het land worden tal van autobussen verwacht. Schier overal organisceren de autobusondernemers een autotocht naar Soesterberg. Net belooft een zeer bijzondere dag te worden. Het programma voor dien dag. Het programma voor de vliegdemonstra- tics, dat ontworpen is door den kapitein- vlieger A. K. Steup, omvat: 1. Estafettevlucht. 2. „Piek up" oefening. 3. Formaticvlucht. 4. Radioverbindingen met vliegtuigen. 5. Luchtacrobatiek. 6. Aanval van bommenwerpers. 7. Parachutes werpen. 8. Patrouille-oefeningen. 9. 10. Aanval op gronddeel. Kaarten zijn in beginsel tot 12 Juli a.s. verkrijgbaar bij het Pelikaan-Comit, Anna Pawlownastraat 6, Den Haag, bij de K.L.M., haar agentschappen, bij de meeste plaatse lijke vereenigingen voor vreemdelingenver keer. bij vele vliegburcaux, enz. enz. Daarna aan het vliegkamp. VOETGANGER AANGEREDEN. Hilversum, 7 Juli. Gistermorgen had in de Koningstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto cn een handkar, doordat de bestuurder van de auto drie achter elkaar rijdende fietsers wilde inha len. De 67-jarige M. Krant, wonende alhier, die met een ander de handkar bestuurde, werd bij de botsing tegen den grond gesla gen. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij bewusteloos naar de R. K. Ziekenverpleging overgebracht,. Zijn toestand ^*as hedenmid dag hopeloos. GROOTE BRAND. Batavia, 7 Juli. (Ancta). In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de dessa Sidoko in het district Blaradja een brand uitgebroken, waarbij 85 ataphuizen en 27 padischuron zijn vernield. Eenig klein vee kwam in de vlammen om. Heden overt eed, tot onze d'iope droefheid, onze lieve Vader JOHANNES LAMBBRTUS DE LOOZE, Weduwnaar van Mevr. Beltske Nijland, in den ouderdom van 71 jaar. Middelburg, G. DE LOOZE cn Verloofde. Amersfoort, A. P. J. DE LOOZE. Apeldoorn, W. G. BEAUFORT— DE LOOZE. Amersfoort, 7 Juli 1934. H'uy&cnslaan 30. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 11 Juli op de Abremecne Be graafplaats aan den Soes ter weg te Amers foort. Vertrek van het sterfhuis 2 uur n.m. Volstrekt eenige kennisgeving Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van mijn beste Man, HERMAN GERARD JANSEN betuig ik hierbij mijn harte lijk en dank. M. E. JANSEN— VAN HENGEL. Amersfoort, Juli 193-i. Mevr. PRINS v Campenstraat 10 Tel, 927 (bij de Kapel weg) Hoogtczon, Voetverzor ging, Diathermic enz. Specialiste voor de Electr. Ontharing. Werkt met recomman datie van huidarts van naam. Spreekuur \an 12, behalve Maandag. Opleiding voor verschil lende examens Priv. doe handelsweten schappen. P. Pijperstfaat 47. gevraagd. Zich aan te melden tusschen 910 uur Arnh. Poort wal 52. De tering naar de nering! Dat moeten we allemaall 3egint met het voorwerp wat U dagelijks noodig heeft. Uw rijwiel. Laat het repareeron bij HUIB HOLSTEYN. Goed vlug billijk. VULCAN-FIBRE KOFFERS Enorm steTk en licht. 20 jaar garantie. Laagste prijzen. TEN CATE. hoek Langestraat Varkensmarkt 17 Telefoon 273. Heerenkappcr Langestraat 53. Tel. 957. DE ZAAK WAAR GIJ UW VRIENDEN en KENNISSEN ONTMOET. Het goedkoopste adres voor Telefoon 1189. Je adres voor levering van alle soorten vloerbedekking, gordijnstoffen enz. Bebangerij Stoffeerdorij Verhuizingen. Beleefd aanbevelend. voorheen: 1/4 Liter L£45Ö 1/2 Ut^<A.40 1/Vuter 2.50 thans: 1/4 Liter f. 0.55 1/2 Liter 0.95 Liter1.65 Werkt reinigend bovendien! Neemt alle vette vlekken weg! APARTE MAALTIJDEN IN ALLE PRIJZEN Pension tot half Juli f 100.- per mnd. KORTER VERBLIJF NAAR RATO ARNHEMSCHEWEG 6-8 - TEL. 405 WIJ LEVEREN GOEDVERZORGD In de hard-groeiende stad thans c.a. 60.000 inwoners tellend verschijnt slechts één zelfstandig dagblad: dat er tevens het meest verspreide is: Bedenkt dit bij het samenstellen van uv* reclame-campagne gS Telefoon 68103; 68617 en 68923 133. Gelukkig waren de kleintjes nog al vlug ter been. Zei liepen zoo hard ze konden mee, maar konden er toch niets aan doen. toen ineens een groote roofvogel uit de boomen op hen afkwam en de torretjes wilde opopeuzelen. Gelukkig kan: Tuimeltje de vogel nog bijtijds met zijn beil dreigen cn zoo werden de diertjes in een hollen boom gebracht, waar zQ niet meer nat konden regenen. 136. Nadat Kruimeltje en Tuimeltje dc torretjes in veilig-» heid hadden gebracht, zouden ze maar weer zien aan deii anderen kant van? het water te komen, maar dat zou zoo ge makkelijk niet gaan, want de rat en de waterlelies waren al lang weer weg. Ik zal de rat eens roepen, missohien hooiü het wel, zei Tuimeltje en hij nep zoo hard hij kon, maar si kwam taal nocli teeken. - -4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 10