RUMOER IN DE HOOFDSTAD MASSA'S SCHILLETJE; TWEE POLITIE-AGENTEN AANGEVALLEN PREDIKANTEN ZENDEN EEN TELEGRAM Onze Postvliegers onderweg LANDDAG „BELLAMY" MASSA'S Menschen vragen steeds. U ook reeds? SLIJTERIJ HAVIK 41 - TEL. 292 LIT DE STAATSCOURANT A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Werklooze door revolverschot ernstig gewond Arpsterdam, 9 Juli. Dat er in de toe standen te Amsterdam weer verbetering is ingetreden en trien het geheel niet meer zoo ernstig inziet, blijkt uit het terugtrekken van de Grenadiers en Jagers, die weer naar hun garnizoensplaats teruggekeerd zijn. Tegen half vier rukten de troepen bepakt en beladen lang6 den N.Z. Voorburgwal op n^ar den Dam, waar zij zich in U-vorm opstelden. Tijdens deze opstelling cirkelde eenige malen een militair vliegtuig boven het Damplein. Te half vier arriveerde bur gemeester W. de Vlugt, die de opgestelde troepen te voet inspecteerde, terwijl gene raal Van Voorst tot Voorat en eenige offi cieren te paard naast hem reden. Vervol gens marcheerden de manschappen langs don Burgemeester, die midden voor het pa leis de voorbijtrekkende troepen gadesloeg. Toen de laatste colonnes voorbij gemar cheerd waren, wendde de burgemeester zich tot den Commandant van de Jagers en Grenadiers, majoor Hafkemeyer, wien hij uit naam van de Amstcrdamsche burgerij dank zegde voor de verleende assistentio. De troepen begaven zich in marschorde naar het Centraal Station. Ondanks de volstrekt gunstige wending, wolke met betrekking tot de ongeregeldhe den in de hoofdstad sinds gisteren te con- s ta te ere n valt en die mede geleid heeft tot het vertrek van het bataljon Grenadiers en Jagers, laat de algeheele terugkeor tot nor male toestanden nog op zich wachton. In bepaalde volkswijken, waartoe vooral, wat de Eilanden betreft, Wiltcnburg gorekend moet wordén en in weinig minder ernstige mate, het complex van straten en straatjes met bloemennamen aan de Overzijde van het Y, blijft een groot deel der bewoners een terrorisecrende houding aannemen, wel ke zich uit in het opbreken van het pla veisel, in vernieling en plundering. Maar ook in andere stadsgedeelten blijkt de toestand nog niet zuiver te zijn; zoo heeft in den namiddag Je Borgerstraat tusschen Overtoom en Kinkorstraat, welk gebied in den afgcloopcn week mede een beruchten naam heeft gekregen, weer van zich doen spreken. Te vijf uur heeft in deze straat een naar schatting 34-jarige werklooze twee sur veilleerendc agenten aangevallen De man kreeg onmiddellijk hulp van een tal kor nuiten,'met het gevolg, dat de beide politie mannen van alle kanten besprongen wer den en met de straatsteencn kennis maak ten. Een der agenten slaagde erin zijn re volver te trekken en een schot te lossen, dat den hoofddader in de zijde trof Terwijl van allo kanten politiehulp kwam toeschic- i ten vluchtten de anderen in wanorde, zoo dat geen arrestaties konden worden ver richt. Do Geneeskundige Dienst heeft hot slachtoffer, dat ernstig gewond was, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. In den namiddag hebben in do Derde Wit- tenburgerdwnrsstraat en op Oostenburg troe pen opgeschoten kwajongens wanordelijk heden veroorzaakt. Van zes uur af word in dit gebied weer gepatrouilleerd door marc- chausee's, terwijl te acht uur ook een aan tal mariniers het machtsapparaat kwam versterken. In de Houthaven, waar vanmorgen het werk was hervat, i6 in den middag weer, naar aanleiding van een aan een arbeider gegeven ontslag, 6taking uitgebroken. Do marechaussee en het detachement ex tra militaire politie blijven nog in de hoofd stad. Nieuwe wanordelijkheden in den Jordaan. Wittenburg afgezet. Politie, marechaussee en mariniers heb ben in den loop van den avond de Groote Wittenburgerstraat, alsmede de drie Witten burgerdwarsstraten, in verband met de droi gende houding der bewoners aldaar, vol ledig afgozet. Aan het consigne: „Ramen dicht!" en „In de huizen blijven!" werd we derom streng de hand gehouden. Toen en kele onwilligen do ramen niet wilden slui ten knalden er schoten; niemand word ech ter getroffen. Tot hedenavond tien uur heb ben zich in dezo wijk geen emstigo inciden ten voorgedaan. Omstreeks dit tijdstip kwamen er ook uit don Jordaan alarmccrende berichten Zoo moest o.a. de o\ m-valaufo worden ge dirigeerd naar de Willemsstraat en omge ving, waar het verzet opnieuw was losge broken. Do politie blijft op alle gebeurlijk heden voorbereid. Ook in de Tollenestraat en de Nicolaas Bectsstraat wa6 het vrij rumoerig. Uitrukpatrouillcs van politic, marechaus see en militaire politie hebben tus6chc:i 10 en 11 uur in den Jordaan, waar in de Wil lemsstraat, Palmstraat, alsmede Palm- gracht en omgeving de straten weer werden opgebroken en eenige lantaarns er aan moesten gelooven, door snel en krachtdadig optreden het weer oplaaiende verzet gebro ken. Er is daarbij van de vuurwapenen ge bruik gemaakt, waardoor twee personen zijn getroffen. De eerste kreeg in de Palmdwars- 6traat bij de. Willemsstraat een schot in den buik. Hij is door den G.G.D. naar hef. Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De tweede kreeg een schot in den wang, doch behoefde niet te worden opgenomen. Op de Eilanden was de volledige afzet ting van Wittenburg te middernacht nog gehandhaafd. Ook in de Kleine Kattenbur gerstraat was het rumoerig. Er zijn daar eenige lantaarns stuk geslagen. De Vogelbuurt bij de Meeuwenlaan, aan de Overzijde van het Y waar tot nu toe nog weinig wanordelijkheden waren voor gekomen, zijn hedenavond na elf uur in de Lange Vogelstraat do straten opgebroken en lantaarns ingegooid. Ook werden In dezo straat de brandkranen vernield, terwijl kort daarna den geheelcn buurt in het donker werd gezet. Politie en militairen hebben hier verschiedene 6chotcn gelost. De uit werking hiervan is nog niet bekend. Dagorder aan de troepen. De bevelhebber in de vierde militaire af- deeling, de gencraal-majoor J. J. G. baron van Voor6t tot Voorst heeft heden bij zijn vertrek den volgenden dagordor tot de troe pen gericht: „Nu dc omstandigheden het mogelijk ma- kon, dat ik het onmiddellijk bevel óver de troepen der Koninklijke Landmacht, die on der buitengewone omstandigheden in de hoofdstad waren samengetrokken, neerleg wcnsch ik dit niet te doen, alvóren6 aan allo onderdcelen rnijnc bijzondere tevredenheid te betuigen. In zeer zwaren arbeid, bij nacht en bij dag, hebben alle onderdeden, in uitnemen de onderlinge samenwerking en in zeer goe de verhouding met de gemeentepolitie van Amsterdam, daadwerkelijk cn afdoende bij gedragen tot hot bedwingen van de onlusten en het breken van ieder gewelddadig verzet tegen het wettig gezag. Mijne woardeering geldt in het hijzonder dc Koninklijke Marechaussee, de politio- troepen cn de detachementen van het korps Rijdende Artillerie, van het regiment Genie- Iroepen en van de Schoolcompagnie van don Motordien6t, terwijl voorts, naast de onder deden in garnizoen te Amsterdam, het de tachement der Brigade Grenadiers en Ja gers cn dat van dc VIIIe Infanterie Brigade reeds door hunne aanwezigheid eene heil- zamo preventieve werking hebben uitgtv oefond. Onze weermacht heeft daarmede opnieuw getoond, dat onder moeilijke omstandighe den op haar kan worden gerekend en ten vollo op al haar geledingen kan worden vertrouwd. De tc Amsterdam blijvende machtsmidde len der landmacht treden wedér onder de bevelen van den Garnizoens-commandant.' DE TRIBUNE GECYCLOSTYLEERD. A m s I e r d a m. 9 Juli. De Tribune, waar Zaterdagmiddag huiszoeking Is gedaan en waarvan de bureaux zijn gesloten. Is Zater dagavond nog verschenen in klein formaat op een cyclostyle. 0.>k In dit blad staan op ruiende artikelen. Dit heeft aanleiding gegeven om te on derzoeken waar dit blaadje is vervaardigd Ah gevolg daarvan Is een inval gedaan in de Jacob van Lennepstraat 70. Op dc tweede verdieping vond men daar het mnterinal. waarmede dit verkleind for mant Tribune is vervaardigd. Do cvclostyle en de papieren zijn in beslag genomen. DE UITVAART VAN EEN SLACHTOFFER. Amsterdam. 9 Juli. De 20-jarige me taalbewerker Gerritsen, die Donderdag bij onlusten door een revolverschot getroffen werd en aan zijn verwondingen in het Wil- helminagasthuis is overleden, werd heden naar zijn laatste rustplaats gebracht. Pe begrafenis heeft vanmiddag plaats te Am hem, waarheen hij per lijkauto is gebracht. In dc omgeving van het Wilhelminagast huis was pen zeer groote menschenmenigte bijeen, om bij de uitvaart tegenwoordig te zijn Ook was een groote politiemacht on der leiding van den boofdirtspecteur van Zoelen op de been. Toen de wagen zonder volgauto's ver trok. liepen zeker 2000 menschon mee. Agenten te voet begeleidden den wagen, terwijl in do nabijheid eenige politicmoto ren en een overvalwagen met een detache ment volgden. Langzaam werd de Helmer straat uitgereden. In don lijkwagen lagen kransen van de O-S. P. en de Metaalbewerkersbond.. Zonder eenige ordeverstoring werd langs de Stadhouderskade en den Amsteldijk de Berlagebrug bereikt. Ook hier waren nog honderden aanwezig. Ilior werd de vaart van den wagen vergroot, om onder het ge roep van „rood front" naar Arnhem te rij den. De menigte ging daarop rustig uiteen. RUMOERIGE AVOND TE ROTTERJ^tuf. Twee gewonden. Rotterdam, 9 Juli. Zoowel op den Linker nis op den Rechter Maasoever is het hedenavond rumoerig geweest. In de omgeving van de Oleanderstraat schoolde een groote menigto samen, die een drei gende houding tegen do politie aannam, en allerlei scheldwoorden uitte. Toen men lantaarns kapot ging gooien cn het pla veisel openbrak, greep do politie in. en voerde enkele charges uit. Ook werd er geschoten, waadoor twee personen werden géwond. In de Krooswijkbuurt waren even eens veel menschen op de been. die lan taarns ingooiden, en met steenen naar de politie wierpen. Dc agenten zetten de Krooswijkstraat af en veegden do zijstra ten schoon, waarbij van schijnwerpers ge bruik werd gemaakt. De centrale recherche heeft enkele voorlieden der C.P.H. aange houden in verband met een opruiend arti kel in do „Maasecho", het communistisch blad RELLETJES TE DEN HAAG. 's-G r v e n b a g e, 8 Juli. Zaterdag1- avond omstreeks half twaalf was het in de Bloerostraat nog eenlgszins rumoerig. De politie moest met den revolver dreigen om het opdringende publiek tot kalmte aan te manen. Er behoefde evenwel geen enkel schot te worden gelost. In den voornacht, tusschen half een en één uur. was cr weder een oploopje in de Twentstraat. Ongeveer 200 betoogers gaven daar onder het zingen van de Internatio nale blijk van hun ietwat verhitte gemoe deren. Toen politie per motor naderde, gooiden enkele betoogers eeJi paar ruilen van straatlantaarns in. Daarop ondernam de politie onder leiding van een Inspecteur een charge, terwijl de bewoners werden gesommeerd om de ramen to sluiten. Aan dit bevel werd echter geen voldoende ge volg gegeven. Uit een perceel werd een glazen pot op de polltie-manncn geworpen. De politie loste in het geheel zes schoten. Van verwondingen is niet gebleken. Aan het bureau i6 to half 12 een 20- jarige gemeentewerkman aangebracht, die, hoewol niet in militairen dienst, toch in uniform van soldaat zich in een troepje communisten bevond. De jongeling, wo nende Van Miorisstreat. is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Zondagochtend is in het communisten- huis aan do Prinscgracht een vergadering gehouden, waarin do heer L de Visser het woord Voerde in verband met do steunver laging. Bij den aanvang werd de overleden Duitscho communist Torgler herdacht. De heer Do Visser deelde o.a. mede, dal ondanks do In beslagneming bij De Tri bune hot blad in verkleind formaat toch zol verschijnen. Do orde werd niet verstoord. EEN RELLETJE TE ALPHEN. Alphen a. d. Rijn. Bij de steunuitkee- ring aan het secretariogebouw ie het Za terdag ook te Alphen a. d. Rijn eenlgszins rumoerig geweest. Kon groepje eteuntrekkenden scheen voor nemens relletjes te verwekken en een hun ner, zekere V., vervoegde zich tot dat doel aan het loket, waar hij een der ambtena ren het steungeld in het gelaat wierp. De man werd door de politie uit het lokaal verwijderd, doch op straat wilde hij een der politiemannen te lijf. waarop dezen zijn sabel trok en V. een klap toediende, met het gevolg, dat diens oor gedeeltelijk werd afgeslagen. Het verzet weg daarmede ten einde. OOK TE UTRECHT RELLETJES. Maandagmiddag hebben ook in Utrecht relletjes plaats gehad. 's Begon 's morgens reods op Spring weg en in dc Elisabethstraat. 's Middags werd in een zaaltje op de Oude Gracht een vergadering gehouden van het Werkloozen Strijd Comité en afd. Utrecht van do Communistische partij. Uitvoerige politiemaatregelen waren ge troffen. Toen na afloop der vergadering een der leiders zich naar het stadhuis be- uf om een in die vergadering aangeno men motie daar te deponeeren, ontstond er een volksoploop, waaraan door de poli tio een eind werd gemaakt. Gummistok en blanke sabel moest er aan te pas komen. AAN DE ZUILENSCHE GRENS RUMOERIG. In den avond is het in Zuilen onrustig geworden. Er werden pogingen aangewend tot het oprichten van barricades, straat lantaarns werden vernield enz Door de politie werd krachtig ingegrepen. De Zui- lensche politie-inspecteur werd door een der kwaadwilligen in het gozicht geslagen cn gewond. STRENG OPTREDEN TEGEN EEN OPRUIER. Haarlem, 9 Juli. Dat de politic in deze woelige dagen snel cn krachtig optreedt tegen onrustiigo elementen, bleek heden voor den Haarlemschen politierechter. Er stond n.l. een 32-jarlg communist uit Krommenie terecht, die zich j.l. Zatcrdag- oncl aldaar had schuldig gemaakt aan opruiing. Hij had pamfletten verspreid, waarin op do bekende communistische wij ze tekeer werd gegaan tegen de steunver laging on tegen het optreden van de po litie. Ilij wekte do arbeiders op zloh hier tegen te verzotten. In hot pamflet kwam o.a een zinsnede voor, die als volgt luidt: „Weigert uw kinderen naar school te 6turen. Organiseert schoolstakingen." De officier van justitie nil*. A. R. An- dringa ei6chte wegens opruiing zes maan den gevangenisstraf De politierechter ver oordeelde den man tot drie maanden ge vangenisstraf en gaf last tot zijn onmid dellijke gevangenneming en tot vernieti ging van de in beslag genomen pamflet ten. INTERNATIONAAL ZAKKENROLLER VEROORDEELD. Arasterdamsch Gerechtshof bevestigt vonnis der reoht- bank. Amsterdam, 9 Juli. Het gerochtshof heeft heden een 28-jarigcn Italiaan, wiens antecedenten de betiteling van internatio naal zakkenroller op hem van toepassing doen zijn, wegens diefstal cn vervalsching van een reispas veroordeeld tot anderhalf jaar en tot zes maanden gevangonisstraf, zulks met bevestiging van het vonnis der rechtbank. Wat den diefstal betreft, had de vreem deling op klaarlichten dacr, op don Nicu- wendijk bij de Karnemclkbrug, een incas seerder een stomp in de borst gegeven, hem vervolgens weten mee te tronen naar een hotel en hem daar, vóór hij op zijn verhaal was gekomen, beroofd van een bankbiljet van twintig gulden, twee van tien en een rol van twintig kwartjes. Ook had hij, op een anderen dag, in een win kel aan de Kalverstraat een damestaschje gestolen. DOODELIJK ONGEVAL. Mierlo (N.Br.), 9 Juli. Dc bijna 69- jarige landbouwer Van W. is vanmiddag achterover van eon hooikar gevallen. De man brak een balswervel en wa9 onmiddel lijk dood. DE INBRAAK TE APELDOORN. Apeldoorn, 9 Juli. Door de recherche te Apeldoorn is in samenwerking met de recherche te Arasterdam gearresteerd al6 verdacht van diefstal met braak in het be lastingkantoor te Apeldoorn, de 43-jarige P. de J., autogeenlasscher van beroep. Verzoek om steunuitkeering op het oude peil te herstellen Amsterdam, 9 Juli. Het Ministerie van Hervormde Prodikanten te Amsterdam heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter van den ministerraad dr. H. Colljn „Het Ministerie van Hervormde Prcdikan ten te Amsterdam, voor zoover tegenwoor dig op zijne vergadering van heden, diep getroffen door de droove gebeurte nissen der laatste dagen, gezien den nood, die in brecde kringen wordt geleden, welke nood zoovelen tot ver bittering heeft gebracht en waarvan zij uit eigen ervaring dagelijks kennis nemen, wendt zich hierbij tot Uwe Hoogo Over heid met het dringend verzoek de steunuit- keoringen, die dreigen beneden het bestaan? minimum te komen, op hun vorig peil te rug te brengen, ook al moet dit tot scher pere bezuinigingen cn verzwaring der be lastingen van dc hoogere inkomens aanlei ding geven. Het Ministerie van predikanten doet dit in het besef, dat Overheid en Volk tezamen naar het Woord Gods hebben te hooren, erkent in den huidigen toestand mede schuld der Kerk, ook betreurende, dat het zich niet eerder in dezen tot uwe Overheid heeft gewend, doch acht hot nochtans heden zijn plicht U zijne 6tem in dezen alsnog te doen hoo ren en met allen ernst bij U op voornoem den maatregel aan te dringen." Het telegram was onderteekend door de volgende predikanten: P. J. Kromsigt, G. Oorthuys, A. G H. van I-Ioogenhuyzo, W. van Limburgh, L. C. W. Ekering, J Laurense, W. A Hoek, J. P. van Bruggen. M J. A. de Vrijer, G. A den Her tog. J Kooy, B. Gyzel. A. A. Dönszelmann. J. C. Koningsberger, T. Kloosterman, S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, W. II A. Nelck en P. Visser. Kwartel Havik 5-7 Amsterdam Boedapest Belgrado 5-7 Athene Mersamalruh Cairo Gaza RutbawoJl9 9-7 Bagdad Boeshir 7—7 Djask 8—7 Karachi 8-7 Jodpoer 7—7 Allahabad 9-7 Calcutta 6—7 Akyab Rangoon Bangkok 5—7 Singapore 4—7 Mod an Batavia 4—7 v Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 12 Juli. Men meldt ons: Door schitterend weer begunstigd bad Zondag op het schoon gelegen landgoed Drafna bij Valkenvecn, daartoo welwillend afgestaan, de landdag plaats van de inter nationale vereeniging Bellamy. Des mor gens to half elf waren reeds een groot aan tal touringcars uit alle oorden des land* te Bussum samen gekomen en v.erd een gezamenlijke tocht gemaakt door het schitterende Gooi. Do lange rij touring cars alle van doeken voorzien met op schriften als: „Op voor Bellamy's Toe komst-Staat". „Economische gelijkheid de eenige oploshing der crisis", Afschaf fing van het winst-systeem" e.d. trokken niet weinig de aandacht van het vele pu bliek. Na «1o rondrit en do lunch ving de eigenlijke landdag aan, welke geopend werd met een rede van de presidente der I.V.B., mevr. A. Heuff, waarin deze memo reerde dat twee jaar geleden de I.V.B. werd opgericht door slechts 5 personen in Den Haag, dat verleden jaar op den land dag een 200-tal enthousiaste pioniers aan wezig waren en dat dit getal thans meer is dan 1000, terwijl 10 maal zooveel Bella- mlsten, die hier niet aanwezig konden zijn. met ons in gedachten medeleven. Meer cn meer worden de economische verhoudingen gespannen, wordt allcrwege een oplossing gezocht die voldoening kan geven aan do gcheclc menschheid cn daar komen de Bellamisten, geïnspireerd door de schitterendo werken van Edward Bellamy: „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor Allen", waarin deze profeet, men- schenvriend en econoom bij uitnemend heid reeds 50 jaar geleden de oplossing gaf voor de hedendaagscho crisis, een op lossing die even logisch als humaan is. Dit denkbeeld, de afschaffing van het winstsystcem de oorzaak van veel el lende wordt door de I.V.B. alleen gepro pageerd. Zij begeeft zich niet op politiek terrein maar is er van overtuigd, dat, wanneer de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk van Bellamy's ideeën is doordrongen, do toepassing daar van vanzelf zal komen door het verlangen van het heelc volk. Na deze rede waren de Bellamisten nog langen tijd op gezellige wijze bijeen en werd een één-acter opgevoerd „Do Lang slapers" een beeld van heden oen toekomst, terwijl ook het verdere programma zich door de juiste afwisseling van ernst cn humor kenmerkte. Om zes uur werd de terugtocht der vor- schillcndo deelnemers aanvaard. Bij K.B. is toegekend do zilveren eere medaille der Oranje-Nasöau Orde aan J. de Bruljn, controleur bij de N.V. 's-Graven- haagsche Melkinrichting „De Sierkan" te 's-Grnvenhage on de bronzen medaille aan L. Erades, arbeider bij do firma Tieleman en Dros te Leiden. Bij beschikking van den Minister van Financiën is do ontvanger der directe be lastingen enz. J. A. Bartstra verplaatst van Oldenzaal, inspecteur der invoerrechten en accijnzen, naar Delft on werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen al daar; is de ontvanger der directe belastin gen enz. J. Wachter verplaatst van Delft, inspectie der directo belastingen, naar Ol denzaal en werkzaam gesteld aan de in spectie der invoerrechten en accijnzen al daar: is de ontvanger der directe belastin gen enz. K. II. Over verplaatst van Waal wijk, inspectie der directe belastingen, naar Dordrecht cn werkzaam gesteld aan de in spectie der directe belastingen aldaar; is in getrokken de verplaatsing naar Kerkrade van den inspecteur der directo belastingen enz P. J. G. Stuiver, hoofd van do inspectie der directe belastingen te Raalte en is hij verplaatst naar Baarn en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen aldaar; is de ontvanger der re gistratie en domeinen II A Cadóe ver plaatst van het kantoor Dockum naar het kantoor Venlo cn is de ontvanger der re gistratie en domeinen J. van Nes verplaatst van het kantoor Grave naar het kantoor Weert. EET'KAMERS, SLAAPKAMERSHEERENKAMERS. Betimmeringen in elk gcwenschte uitvoering. Toonzaal van 200 MeterIS Modelkamers. UW ADRES VOOR BETER GENRE MEUBELEN. BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 Hédaar, die boot is geteerd Ja, dat hebben we gemerkt. Wc wachten nu tot 't donker ls. (Humorist) j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6