Verkoopmgen la. M.R.N. OOSTERVEEN DUITSCHE RECHTSZAAK TEGEN NEDERLANDER HET DREIGEND MIJNCONFLICT DE MUSEA SCHEURLEER EEN WELKOM Radioprogramma Na de publicatie van een stuk in een hier te lande verschijnend blad, tijdens een verblijf te Kleef gearresteerd. Is veroor deeling mogelijk? Door den Duitschen rechter is een straf zaak aanhangig gemaakt tegen den Neder- Vinder H. M. Spansier, waarbij hem ton laste wordt gelegd het misdrijf van „Lon- desverrat" tegen het Duitscho rijk, vermoe delijk hierin bestaande, dat hij in Juli 1033 te Nijmegen heeft medegewerkt aan do ver spreiding van nummer 2 van hot destijds in Nederland uitgegeven en aldaar niet verbo den weekblad, do „Freio Prcssc," terwijl hy zou geweten hebben of zou hebben kunnen vermoeden, dat con deel der verspreide exemplaren in Duitschland terecht zou ko men. In Augustus 1933 is S., toen hij toevallig in Kleef vertoefde, in verband met deze be schuldiging aangehouden en hij bevindt fich thans reeds ongeveer 11 maanden in voorloopigo hechtenis te lissen. Eind Mei 19313 werd do dagvaardiging uitgebracht door het Reichsgericht to Leipzig, doch half Juni werd op bevel der Duitsche regeering medegedeeld dat do zaak behandeld zal worden door hot bij noodverordening van 24 April 1931 ingcsteldo Volksgoricht te Ber- lijn. Hoewel do Duitsche wot liet toestaat dat S. door zijn Ncderlandschen raadsman wordt bijgestaan, heeft het Reichsgericht dat verzoek vooralsnog niet ingewilligd, ter wijl dien raadsman ook inzago der acte van beschuldiging is geweigerd. Wel is be kend dat S. liet plegen van landverraad ten lasto wordt gelegd. In verband met dezo feiten wordt er door een aantal Ncdorlandsche juristen van ver- schillendo richting op gowezen, dat tot 30 April 1931 dus ook nog op het oogenblik, dat Spansier het geïncrimineerde feit zou hebben gepleegd de Duitscho wet ten aanzien van buitenlanders liet standpunt huldigde, dat deze in het buitenland geen landverraad jegens Duitschland konden plegen (paragraaf 1, sub 2) terwijl aan de wet van 30 April 1934, waarbij deze bepa ling in dien geest is gewijzigd, geen terug werkende kracht is verleend. Indien echter mocht kunnen worden aangenomen, dat Spansier, hoewel to Nijmegen zich bevinden de, toen hij het genoemdo weekblad ver spreidde, toch naar Duitsche opvatting ge acht kan worden, zijn daad in Duitschland te hebben begaan, dan nog kan zoo wil hot do bedoelde Ncdorlandsche juristen voorkomen van landverraad bezwaarlijk sprake kan zijn, alleen reeds om deze re den, dat dit delict bij verdachte de weten schap vordert, dat het belang van het Duit sche Rijk cischt, dat het gopublicccrdc be richt voor een builcnlandscho rogecring ge heim moet blijven, terwijl niet te zien is, welke mededeeling in het bedoelde nummer der Freie Presse als staatsgeheim zou kun nen worden opgevat. De Noderlandsche juristen zijn dan ook in verband met bovenstaande feiten van meening, dat do door S. gepleegde feiten volgens Duitsch recht niet als landverraad strafbaar zouden zijn. Zij spreken dan ook de verwachting uit dat S. vrijgesproken en in vrijheid gesteld zal worden. Mocht echter het feit volgens Duitsch recht wel strafbaar zijn, dan wijken dit recht en die rechtsopvattingen in zóó sterke mate af van wat in Nederland te dien aan zien geldt en dan dreigt velen Nederlanders, die in het eigen land aan ecnige publicatie betreffende Duitschland hebben medege werkt en die zich te eenlger tijd over de Duitsche grens mochten begeven, een zoo danig gevaar, dat alsdan do berechting van den Nederlander Spansier een aangelegen heid is, waarbij do belangen van de Ncdor landsche regeering, die naar do juristen voornoemd weten, zich de belangen van Spansier reeds heeft aangetrokken maar ook van de openbare mooning behoort ge vestigd te zijn. Het is met het oog op dit laatste, dat do juristen gemeend hebben, goed te doen, tot publicatie van hetgeen hun ter zake bekend is, over te gaan. BRAND IN DE MARTINIT-FARBIEKEN. Amsterdam, 9 Juli. Hedenmiddag omstreeks half vijf brak brand uit bij de N.V. Martinit, Eerste Ncderlandscho Fa briek van Asbest-Cementplaten. Aan liet cindo van de Cruquiusweg. De brand ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak in een groote loods, welke diende voor opslag van hout. In dat hout vond het \uur gre tig voedsel, zoodat weldra van alle kanten de vlammen uit sloegen en zware rookwol ken over den omtrek wegdreven. Schipper Dekker, die met zijn waterboot in do Nieuwe Entrepotliaven voer, was in de onmiddellijke nabijlieid toen de brand uit brak. Ilij heeft nog mot een slang ge poogd het vuur in don beginne te doovon. De waterstraal was echter onvoldoende. Toen de brandweer kwam deelden dc vlam men zich reeds mede aan den naastliggcn- den loods, die als opslagplaats dient voor cement. Met drie stralen op de motorspuit *erd het vuur gebluscht. De loods, waarin de brand ontstond is grootendeels uitge brand; de tweede loods kreeg vuur- en wa terschade. Vermoedelijk is dc schade aan do nat geworden zakken cement, niet ge ring. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdagavond 12 Juli half 9. Aan de or de is dan het wetsontwerp tot aankoop van een gezantschapsgebouw te Londen De voorzitter is voornemens aan de cen trale afdeeling voor te stellen des Vrij dag 13 Juli des voormiddags 11 uur eenige wetsontwerpen in do afdcelingen to onder zoeken, waaronder belasting naar liet ver mogen van instellingen van de doode band. instelling van een verkeersfonds, wijziging van de Spoorwegwet en een groot aantal' contingenteeringson t werpen. nCOGTEVLUCET VAN DE F 36. Met volle belasting. Amsterdam, 9 Juli. De F 36, hel nieuwe, viermotorige vliegtuig, dat door de Fokkerfabriek alhier gebouwd wordt voor do K.L.M., is te ruim 1 uur hedenmiddag van Schiphol gestart voor het ondernemen van oen hoogtevlucht met volle belasting Reeds kort na den start vloog de reuzen vogel op grooto hoogto over de hoofdstad. Als bestuurder fungeerde dc chef-construc- tcur der Fokkerfabriek, terwijl medo aan do vlucht deelnam een vertegenwoordiger van de wetenschappelijke afdeeling Van ge noemde onderneming. De F 36 is ongeveer te drio uur weer ge land. Gedurende do vlucht zijn snelheids- en 6tabiliteitsproeven genomen, die gedu rende ongeveer veertien dagen zullen wor den herhaald. Over het algemeen is men over de resultaten zeer tevreden. Een nieuw adres aan de regeering Hot hoofdbestuur van den Algcmeenen Ncderlandschen Mijnwerkersbond hoeft zich opnieuw met een uitvoerig adres tot den Raad van Ministers gewend in verband met do aangekondigde loonsverlaging on do staking, die in verband daurmedo op li Augustus a.s. dreigt. lil dit adre9 wordt er nogmaals op gewe zen, dat tor verlichting van den nood, •waarin de mijnindustrio verkeert, het ne men van regccringsmaatVegelcn beslist noodzakelijk is. Immers, dc mijnondernemers blijven nog steeds op het standpunt staan, dat onder dc gegeven omstandigheden loonsverlaging op 1 Augustus noodzakelijk is, terwijl de arbeiders absoluut geen verdere inkom stenverlaging kunnen drugen. Het hoofdbestuur herinnert in dit ver band aan hot dato 7 Juni aan den Minis terraad gedaan verzoek om op korten ter mijn een con'crentic van alle belangheb benden bijeen te roepen oin een plan tot saneering van dc mijnindustrie vast to stellen. Door een conferentie, dio de Mijn werkersbonden met hot hoofdbestuur van den Rond van Steenkjlcnhandclarcn heb ben gehad, is het hoofdbestuur van den Algcmoencn Ncderlandschen Mijnwerkers- bond nog meer in zijn mecning vcrstei Kt, dat oen dergelijke bespreking van groot nut kan zijn. 1-Iet hoofdbestuur dringt er daarom op aan ten spoedigste een dergelijke conferen tie te beleggen en doet verder een beroep op do re^ccrlng om haar invloed aan te blijven wenden dat do aangekondigde loonsverlaging teruggenomen wordt Verder besloot hot hoofdbestuur op Zon dag 15 Juli eenige groolo openluchtbijeon- komsten te houden van mijnwerkers en middenstanders tegen den dreigenden on dergang der mijnstrcckbevolking. Op deze bijeenkomsten zal o.u. het woord worden gevoerd door den bondsvoorzitter, Chr. v. d. Bilt en den bondssecretaris, N. Kra mer. DE A.T.O. BLIJFT OP DEN AFSLUITDIJK. Beroepen ongegrond verklaard. 's-G ravonliagc, 9 Juli. Beschikkende op do beroepen van dc A.T.O. (N.V. Alg. Transport-onderneming) te Utrecht van B Post, directeur N.V. Westfriesche Auto Car Onderneming te Hoorn en de firma van der Zee en Groenhof te Sneek, tegen de beschik kingen van Ged. Staten van Noord-Holland cn van Friesland van 23 Nov. '32 waar bij aan do A.T.O. vergunning is verleend tot liet in werking brengen van een auto- busdienst tusschcn Alkmaar cn Leeuwar den over den afsluitdijk, alsmede op liet be roep van B. en W. van Den Helder legert do beschikking van God. Staten en Noord- llolland en op de beroepen van do verschil lende ondernemingen, tegen de beschikkin gen van Gcd. Staten van Noord-Holland on Friesland, waarbij vergunning tot liet in werking brengen van andere autobusdien- stcn in die omgeving werden geweigerd; is bij Koninklijk besluit: 10. met handhaving voor hot overige van het bestreden besluit van Gedep. Staten aan Friesland van 23 Nov. 1932 de daarbij aan do vergunning onder 8o. verbonden voor waarde, volgens welke het den onderno- mers verboden ls. undere goederen dan handbagage, rijwielen of kinderwagens van de inzittenden te vervoeren, vervallen ver klaard, en zijn 11. voor het overige de beroepen onge grond verklaard. EIJSCHRIJVING VAN PERSONEN OP PASPOORTEN. Door den Minister van Buitenlundscbe Zaken wordt thans geen bezwaar meer ge maakt dat op buitenlandsche paspoorten, oorspronkelijk slechts voor één persoon be stemd, andere daarvoor in aanmerking km mende personen worden bijgeschrevelf; mits het paspoort vooraf wordt voorzien van een legeszegol van 2.50, welke ver krijgbuur zijn gesteld bij de ontvangers der accijnzen in de provinciale hoofdsteden. Het „bijschrijven" mag slechts plaats hebben op paspoorten welke na 15 Juni 1933 zijn uitgegeven en dient te geschieden door den autoriteit, die het paspoort heeft verstrekt Is het gezinshoofd sedert van woonplaats veranderd, dan bestaat er geen bezwaar tegen, dat het „bijschrijven" ge schiedt door den burgemeester der nieuwe woonplaats van hot gezinshoofd. ZINKWITFABRIEK STOPGEZET Evsden. 9 Juli. Naar wij vernemen zullen de zinkwitfabrieken te Eysden met ngang van 15 Juli worden stopgezet in ver band met de achteruitgang van den afzet. 450 Arbeiders komen hierdoor zonder werk. A M E HSFÜURT. 18 Juli. Wagenwerkplaats Ned Spoorwe gen. Spoorhoutvciling. 10 uur v.m. 18 Juli. Hotel „Neuf." Verkooping van complete Hotel- cn Café-inventaris. 9J< uur v.m. 24 Juli. ,,'t Boompje." Verkooping van het huis Pietcr Bothlaan 34. 8 uur n.m 27 Juli. Café 't Boompje. Verkooping van de boerenhofjiCde „Issolt" tusschen Soest en Amersfoort. 11 uur v.m. A A R N. 25 Juli. Hotel de Pauw. Verkooping vnn het dubbele hoerenhuis Eüsabethstraat 21 en 23. 8 uur n.m. Hel Comité heeft een bevre: digende uitkomst bereikt Het Comité tot Behoud der Musea Scheurleer bericht ons, dat het tot een voorlooplg einde van zijn bemoeiingen is gekomen, welke dank aan do modewer king van velen tot een bevredigendo uit komst hebben geleid. Binnen den aanvankelijk door curatoren gesleldcn termijn 'was liet in staat oen zoodanig jaarlijksch bedrag in uitzicht te stellen, dat do gemoente 's-Gravenhage be sloot hot Muziekhistorisch Museum over te nemen. Dit zal in hot nieuwe Gemeente museum aan de Stadhouderslaan een waardige plaats krijgen mot een belangrijk deel van de bibliotheek. Tegelijkertijd ver wierf de Koninklijke Bibliotheek do meer literaire afdeeling van het Lied en wat daurmedo samenhangt. De archaeologischo col loctic gaf grooler moeilijkheden, niet slechts door het bedrag van do koopsom, rnaar ook door do groote wederkoerende kosten aan huisvesting en oxploitutio verbonden. De laatstgenoemde moeilijkheden vermeerderdon nog, toen voor het gobouw, waar de verzameling tot nu toe opgesteld was, oen koopsom werd goeischt, welke het comité, gezien do tot nu too bereikte resultaten cn don termijn, die ons nog kon worden gelaten, niot kon opbrengen. Een oplossing bracht echter het aanbod der Allnrd Piorson Stichting, de fundatie, dio in de eerste plaats het Archncologisch- Historisch Instituut der Universiteit van Amsterdam in stand houdt. Door de hulp der stichting werd niet al leen het door het comité bijocngobrachte aangevuld voor den aaqUoop der collectie, maar de stichting wilde bovendien de Griekscho en Homeinscho. oudheden uit de vroegere verzameling Von Bissing van Cu ratoren koopen, zoodat het uitzicht op een gaaf en afgerond geheel geopend werd. Zij is in haar dubbel plan, dank zij de mede werking van de Vorccniging Rembrandt cn belangrijken steun van particuliere zijde geslaagd, cn waar door deze actio dus inderdaad het doel van het comité, in do eerste plaats do collectie als zoodanig to redden, verwezenlijkt kan worden, heeft dit gemeend de actie der Allard Pierson Stichting te moeten steunen en met haar te moeten samenwerken. Na voorafgaande besprekingen met het dagelijksch bestuur der gemeente Amster dam hetrcffendo huisvesting cn eonigen steun bij onderhoud en exploitatie van het op te richten museum, heeft de stich ting thans beide collecties voorlooplg ge kocht en aan de gemeento Amsterdam ten geschenke aangoboden. Wordt de voor waarde der aanvaarding door den Raad en goedkeuring van het Raadsbesluit door Ged. Staten vóór 1 Augustus 1934 vervuld, dan is daarmede de redding van de col lecties Scheurleer en Von Hissing, de laat ste voor zoover het de klassieke oudheid betreft, voor ons land verzekerd en kan ook het Comité tot Behoud mot voldoening op dit gelukkige resultaat van samenwer king terugzien. liet comité betreurt, dat het de mooiste oplossing, welko alle partijen hadden ge- wenscht en tot het laatst toe hebben na gestreefd: het behoud der verzameling op do plaats, waar zij gevormd is, niet beeft kunnen borciken. Intusschcn erkent het met dankbaarheid de hulp van velen, die het mogelijk maak ten om althans do hoofdzaak: de collectie zelve mot het belangrijke in haar geïncor poreerde wetenschappelijke werk, intact te howarqn voor ons land cn het kan boven dien een vergooding voor het verlies van Don Haag vindon in het feit, dat uit de doubletten der verzameling een kleine col lectie voor het Haagsclu» gemeentemuseum is sumengestcld. welke zonder aan de waarde en de volledigheid van het nieuwe Amstcrdamsche museum afbreuk te doen. de herinnering' aan den oorsprong in Don Haag, in deze stad zal bewaren. BIJ HET BADEN VERDRONKEN 's-G r a v e n h a g c. Zondagmiddag om streeks zes uur is bij het stille strand nabij Kijkduin een jeugdige bandster, dc 18-jari- go mej. S Rood, wonende aan het Oranje plein, te ver in zoo afgedreven. Een agent van politie die in de omgeving langs het strand surveilleerde, begaf zich zwemmende naar de drenkelinge toe en wist baar na veel moeite op het droge te brengen, doch zij gaf toen geen tceken van leven meer. Ge durende anderhalf uur hebben daarop drie agenten getracht door toopassing van kunst matige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, helaas evenwel zonder resul taat. Een medicu9 van den GGD. kon slechts den dood constateeron. Maastricht, 9 Juli. Zondag zijn bij het zwemmen in de Maas bij Maastricht, de zevenjarige D. de 15 jarige W. en de 20 j. H. verdronkert WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor do koffietafel. Kaaspasteitjes. 100 gram bloem, 40 gr. boter, l'/i d.L. water, 75 gr. geraspte kaas, wat zout, 1 el, d.L. room of melk. Meng de bloem, botor en het water met iets zout good doorocn tot con bal. laat het deeg con half uur rusten, rol het vervol gens uit met een dcegrol en bekleed or be boterdo zandtaartvormpjes mee (10 stuks). Maak een mengsel van de geraspte knos, het ei, wat zout en den room (of melk) en vul hiermede voor 3/4 de zandtaart- vormpjes. Bak ze in een matig warmen oven circa 3/4 uur. Voor de middagtafel Runderribstuk. Aardappelen. Gemengde sla. Custard met korsencompóto. Borclding sla: 1 krop sin, 1 A 2 eieren, 2 A 3 eetlepels slaollo, Wi eetlepel azijn, zout on pepor, 1 A 2 theelepels Maggi's Aro ma, allerlei andere groenten, 0I9 tomaten, komkommer, peterselie, geraspte ul enz. Snijd komkommer en tomaten In dunne plakjes, hak peterselie fijn. rnsp de ui, maak do kropsla schoon. Maak een sla- sausje, en meng nlles goed dooreen. De tomaten zijn het smakelijkst, wan neer wo zo, alvorens zo te snijden, even in kokend water dompelen on het schillc- tjo er nf halen. Langestraat 42 - Tel. 77 Een eerste klasse delicatesse Kwatta Pastel voor do boterham. Vervangt de boter en de meubHee- rlng op de boterham. Potten van Vi K.G. 55 Va H.Q. 30 ct. SCHEEPSWERF AFGEBRAND. Vrijdagnacht is to Drutcn door onbokon- do oorzaak brand uitgebroken in do 9cheep9wcrf van Gcbrs. van der Werf, waar 50 arbeiders werkzaam zijn. Of schoon de brandweer van Drutcn en Dee9t spoedig ter plaatse was, slaagde zij er niet in dor. brand, dio kort maar fel woedde, te blusschcn. Do machinekamer en opslag plaatsen verbrandden, doch do belendende pcrceelcn, w.o. de directeurswoning, kon den behouden blijven. Vcrzokoring dekt do schade. De nieuwe Commissaris van de Kot ningin president*commissaris van de P.U.E.M. Wij lezen in „Ons Tijdschrift' van do hand van den heer W. L. C. Brunlng, di recteur van de P.U.E.M.: Op 13 Juni 1934 werd in de vergadering van het College van Commissarissen van dc N.V. Provinciale Utrechtache Electrlcl- teits-Maatschappij do heer Jhr. mr. dr. L. II. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Com missaris der Koningin in de Prov. Utreoht, al6 president-commissaris van dit College geïnstalleerd door den heer F. H. Fonte- ner van Vllssingen, wnd. president-com missaris onzer Vennootschap. Naast de woorden van welkom, welke ter vergadering reedt, tot don heer Bosch van Rosenthal werden gericht, zouden wij ook van deze plaats onzen nieuwen Presi dent-commissaris gaarne een hartelijk woord van wolkom willen toeroepen. De P.U.E.M. U verheugd, dat wederom de Commissaris der Koningin in dit ge west zich bereid heeft verklaard het voor zitterschap van onze bestuurscolleges te willen aanvaarden en dnt hij zijn tijd bo- halve voor zijn uitgebreide ambtelijke be moeiingen ook nog besohikbaar heeft wil len 6tellcn voor de vraagstukken, die zich regelmatig bij onze Instelling voordoen. In de lango jaren van zijn burgemees terschap, oerst te Brummen. vervolgens te Groningen en tenslotte in den Maag, hoeft de heer Bosch van Rosenthal bij de behan deling van de vele moeilijkheden en pro blemen, welke zich nu eenmaail In een veelzijdig ambt als- dat van burgemeester voortdurend en in do meest verschillende vormen plegen voor te doen, een zoo diep gaand inzicht In dc naar voren komende vraagpunten getoond, dnt wij ervan over tuigd zijn, dat ook het wel en wee van onze Vennootschap, die zoo bij uitstek ge acht kan worden werkzaam te zijn in het algemeen belang, zijn volle toewijding zal hebben. Wij eindigen met den wensoh uit te spre ken. dat het bedrijf onder zijn nieuw Pre sidont-commissarlsschap een tijdperk van steels toenemenden bloei tegemoet zal gaan. VER. VAN BEELDENDE KUNSTENAARS TE HILVERSUM. Hilversum. De Vereeniging van Beel dende Kunstenaars te Hilversum heeft wederom een tentoonstelling geopend van werk der leden, schilderijen en teekenin- gen, ditmaal in het bijzonder naar Gooischc motieven, in het voormalige raadhuis op den Kerkbrink aldaar. De expositie wordt gehouden tot en met Zondag 22 Juli (uitge zonderd Zaterdag 21 Juli). Woensdag 11 JnU» Brussel. 321.9 M. Vluamscho uitz. 6.20 Gramofoonmuzick. 6.50 Het Omroeporkest o.l.v. Fr. André. 7.35 Jef Horemans: Anecdoten over Peter BonoW. 8.20 Concert door het omroeporkest. 9.20 Opvoering van „De Foestklok van Vlaanderen. 10.20 GramofoonmuzieK Brussel. 483.9 M. Franscho uitz. 6.50 Concert door Salonorkest. 8.20 Revue-programma. 9.05 Gramofoonmuziek. 0.20 Concert door Salonorkesi. 10.40 Concert door hot Chass-Rerauc Or kest. D a v e n t r y. 1500 M- 7.20 Fred Hartley en zijn Novolty kwintet. 8.20 Het Radio-Militair orkest. 9.45 Fred. II. Grisewood. 10.00 Hot R.B C.-orkest. 11.15 E. McNcight leest tweo sonnetten van Koats. 11 2012.20 Het Grosvcnor IIouso Dans- orkest. Deutschlandsondor (Rijkszender), 1571 M. 0.10 Werken van Adam Kricger. 7.00 VroolIJko gramofoonmuzick. 7.50 Eon halfuurtjo denksport. 8.50 Concert door het Muziekcorps van do Landcspolizoi-Inspcktion te Brandenburg. Knlundborg. 1201 M. 8.50 Morgenwijding. 1200 Uurslag en klokkenspel van het raadhuis. Hierna tot 2.20 concert uit het Bellevue-Strandhotc). 2.50 Halfuur voor de vrouw. 3.20 Concert uit Rest „Wivcx." 5.20 Gramofoonmuziek. 7.05 Medcdoolingcn van do Vrijz. Dcensche Radio Club. 8.20 Uurslag van hot raadhuis. Hierna concert door het Omroeporkest. 9.20 „Dio schöno Müllerin", liederencyclua van Fr. Scbubert. 9.45 Economische causorio. 10.30 Modomo Deonscho muziek door het Radlosymphonie-orkest. 11.20—12.50 Dansmuziek uit „Lorry.'*3 Om 12.20 Uurslag en klokkenspel van hot raadhuis. VAN ONZE VEEMARKTEN. Voor enkele dagen schreven we dat er een schijnbare opleving in dc gebruiksvep- handel kwam. WIJ waren reeds toen niet zoo erg gerust dat deze opleving van langen duur zou zijn; vandaar dat we schreven van een „schijnbare" opleving. Afgezien immers van hot feit dat hot drogo weer wel Invloed op don handol had, konden wij het niet andore dan als een gewoon ver schijnsel zien dat do vecprljzon omlaag gin gen. Nadat de Rundvee Contralc gcon vee meer afnam moostcn do prijzen zich weer richten naar de natuurlljko basis van „vraag en aanbod". De vraag is in den laat- sjon tijd mede door do mindero koopkracht en ook juist door do rogeorlngemaatregolen hoe langer hoe meer beperkt geworden. De hofflng op het vleesch eensdeels cn het be perken van het leveren van consumptie- melk anderdeels, makon dat een prijsver- hooging zoowel van hot slachts- als ge- bruiksveo niet bestaanbaar is. Nu de droogte dan ook weer opnieuw is toegenomen kan het niet anders of do vee- prijzen zullen daardoor weer lager worden. Reeds begin der vorige week wezen we er op dat bij toenemendo droogte do handel zou verslappen. Merkbaar werd dan ook al moor achterin do week de handel slechter, tegen zakkende prijzen. Dit verschil vlol al zeer duidelijk te constateeron óp do go- brulksveemarkt te Leiden. Do week er voor was deze markt zeer duur, terwijl juist nu 1.1. Vrijdag het veo er weer zeer slecht te plaatsen was tegen veel lagere prijzen. En zoo was het feitelijk op bijna alle markten. Do aanvoer deed het nog niot zoo zeer; dezo was over het geheel al wel wat rui mer, maar toch nog niet zoo groot, doch het is nu eenmaal oen feit dat de bohoefto zeer klein is. We zien dan ook aankomen dat, zoo hot ook dezo week nog zoo droog blijft, liet vee weer tamelijk wat lagor in prijs zal komen. To Leeuwarden en ook to Zwollo wa9 de vraag naar oen kalfkoe minder, de handel veel flauwer en tegen zakkende prijzen. Te Utrecht was do aanvoer van melkvee niet zoo zeer ruimer, maar do handel had een zeer stil verloop. Omzetting geschiedde slechts tegen heel wat lagere prijzen. Een prima dier maakto hierop wel eenige uit zondering. Goede melk- cn kalfkoelcn gol den van 150.— tot 200.—. Dc slachtvoemarkt heeft ook maar een zeer matig verloop, de koopers willen, Ja, zijn feitelijk ook gedwongen, minder te be steden omdat hun omzet in den slagers winkel van dien aard is dat deze niet op weegt tegen de hoogo onkosten welko nood wendig op dit bedrijf drukken. Aan den anderen kant kunnen verkoopers door den hoogen inkoop van dit voorjaar niet aan weidegeld komen, zoodat door hen dus ge tracht wordt hun veo zoo duur mogelijk te verkoopen. Toch zal bij aanhouding van het droge weer de kooper, in deze de slagor, in het voordeel komen. We zien dan ook aan komen dat ook het slachtvee in prijs zal gakken. Heden te Nijkerk verliep de markt zeer flagw tegen iets lagere prijzen. Een rijp slachtdier bleef nog wel om de 0.60 per K.G. geslacht gejden, omdat deze nog maar weinig worden aangevoerd. De vette kalverenmarkt bleef zoo in den zelfden toestand. De markten verloopen tamelijk vast nu de C.R.C. geregeld wat kalveren uit de markt neemt. Toch zien we vooreerst de prijzen niot hooger worden. De omzet bij den slager zou te zeer verminderen bij hoo- gere prijzen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 7