NA DE ONLUSTEN TE AMSTERDAM Straffen van zes maanden HET SPELLINGS- VRAAGSTUK (Vervolg-van pagina 1). zich door den statigcn tunnelgang van het schip der kerk onmiddellijk naar buiten te begeven, gespannen nagestaard door de honderden, die deze indrukwekkende plech tigheid hebben bijgewoond. En terwijl do magnetische stilte eindelijk wordt opgeheven en de kerk geleidelijk leegloopt, blijft het orgel epelcn en de klok ken van Delft luidend dringend boven het kleine stedeke, waar zoo juist dezo droeve gebeurtenis zich heeft afgespeeld. Opnieuw ziet do menigte in grooten eer bied de vorstelijko auto's voorbij gaan en volgt het belangstellend hetgeen er zich nog vóór den kerkingang afspeelt, waar de zon, die don ganschen dag ls blijven stra len, onvermoeid schittert op de goudglan zende uniformen en decoratieve co6tuums van ministers, hofdignitarissen, militairen cn anderen. Dan keert geleidelijk het schoone Delft in z'n bekende rust terug. Het gebed. liet gebed, dat Prof. Obbink na de kan selrede uitsprak, luidde ongeveer ale volgt: Tot U. bermhartig God en Vader, die over ons mensohenleven beschikt naar Uw welbehagen, heffen wij onze handen op, nu wij in zoo korte spanne tijde ten tweede male staan bij dezen geopenden grafkelder, om een beminde doode naar zijn laatste rustplaats te geleiden Wederom hebt Gij ons Vorstenhuis en ons Volk bezooht cn zoo wreeden en diepen rouw gelegd op ons Vaderland. Docb Christus, Uw Zoon, die de opstanding en het leven ls, vergunt het ons ook in het aangezicht van den dood te roemen Hem, die In Zijn liefde aan de verderfelijkheid van den dood zijn scher pen prikkel heeft ontnomen. En wij, aan wie het nog vergund is hier op aarde te verblijven, wij bidden U dat Gij, bij het aanschouwen van de kortstondigheid van !hct aardsch bestaan, ons van den ernst des levens zult doordringen en dat deze wereld en wat zij ons geeft nimmer zal kunnen verhinderen de komst van Chris tus te verwachten. Blijf ook in deze bange dagen ons Vorstenhuis nabij en geef hun, die ons van het Oranjehuis nog gebleven zijn, Uw trouwe cn zegenende nabijheid te ervaren dag aan dag O, God, wij leggen chet alles in Uw hand. Honderden personen llauw gevallen. In den loop van den dag zijn zoowel in Den TIaag als op den weg naar Delft eenige honderden personen flauw gevallen. Enkele gevallen waren van meer ernsti- gen aard, zoodat de patiënten in liet zie kenhuis werden opgenomen. Herdenking bij de Port. Isr. Gemeente. Amsterdam. 11 Juli. Vanavond om acht uur ls in de Synagoge der Port. Isr. Gemeente te Amsterdam tusschcn het na middag- en avondgebed AsCabah (gebed voor de zielerust van een overledene) voor wijlen Z.K.II. Prins Hendrik der Nederlan den uitgesproken. Voor dezen kerkdienst, waartoe ouderlin gen cn kcrkeraadsledcn bijzondere uitnoo- cligingen hadden ontvangen, bostond groote belangstelling. De Synagoge zag er zoo so ber mogelijk uit cn er was gebruik gemaakt van een rouwbekleeding. liet gebed voor de zielerust van wijlen Prins Hendrik werd uitgesproken door den voorzanger der gemeente, den heer J. B. Blanes. De" Heiligo Arke was tevoren door den voorzitter van het dagclijksch bestuur, den heer M. H. Pimontel, geopend. VERTREK DER VORSTELIJKE GASTEN. 's-Gravenhage, 11 Juii. Met den trein van 6.16 uur heeft de Vorstin van Erbach Schoenberg, die de uitvaart van Prin6 Hen drik heeft bijgewoond, Den Haag weder ver laten cn is zij naar Duitschland terugge keerd. De Vorstin werd aan het Staatsspoor station uitgeleide gedaan door Prinses Ju liana. Voorts wa6 aanwezig de burgemees ter en de gouverneur der residentie, geno- raal Röell. Met den trein van kwart voor 8 zijn voorts vertrokken do groothertog van Mecklen burg met de groot-hertogin, hertog Adolf Friedrich met zijn echtgc-nootc cn hertog Christiaan Lodcwijk van Mecklenburg. Do hoogo personen w erden aan het station uitgeleide gedaan door den Duit6chen ge zant, den burgemeester en de gouverneur der Residentie. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Ongeval te Noordwijk. Noord wijk, 11 Juli. Hedenmiddag te circa 2 uur waren drie dames bij het stille strand aan het baden. Zij waagden zich te ver in zee met het noodlottig gevolg, dat zij door den stroom werden meegesleurd. Onmiddellijk werden alle reddingspogingen In het werk gesteld, waarbij men er in slaagde twee dames te redden. Bij de derde, de 3Ö-jarige mevrouw H. K. uit Apeldoorn, bickon de levensgeesten reeds geweken. PROFILTI-FILMNIEUWS. Speciale opnamen der be grafenis van den Prins. Door de N.V. Filmfabriek Profilti te den Haag is een speciale film vervaardigd van de begrafenis van Z.K.H. Prin9 Hen drik der Nederlanden, welke hedenavond reeds in verschillende theaters zal worden yertooncL Politierechter berecht een aantal delinquenten Amsterdam, 11 Juli. Naar bekend is, hebben de handhavers van het gezag tij dens de ongeregeldheden in do hoofdstad talrijke arrestaties verricht. In de zaken van eenigen dezer delinquenten is snel recht gedaan, want hedenmorgen hadden zij zich reeds te verantwoorden voor den politierechter, mr. Boon. Het eerst stond terecht een 19-jarige fiet sen jongen, die 4 Juli 1.1. op den Insulin- denweg een steen naar politieruitera had gegooid, echter zonder er één te treffen. Het bleek, dat de jongeman als zeer recal citrant bekend staat en ook reed3 met den politierechter in aanraking ls gewecöt. Over zijn daad toonde hij onder tranen veel berouw. Politierechter: Ik begrijp het niet; de po litie trad niet provocecrcnd op en jij, die niet eens werkloos bent. gaat met steenen gooien. Verdachte (snikkend): Andere jongens hebben me opgestookt! Nadat de agent, die don jongen verball- sécrd had, was gehoord, vroeg de officier aan verdachte of hij mr. P. van 't Hoff Stolk als verdediger had gekozen. Verdach te antwoordde dat, toen hij in het Huis van Bewaring was, mr. Van 't Hoff Stolk hem aangeboden had, als verdediger op te treden. Officier: Maar je hebt hem zelf niet ge kozen! Politierechter: We kunnen deze kwestie misschien als een misverstand beschouwen, maar overigens doet zij hier niets terzake De officier, mr. van Dullemen, blerna requisitoir nemend was van meening, dat verdachte uit louter lust de politie had lastig gevallen. Redenen voor clementie zag spr. niet; hij eischte zes maanden gevan genisstraf. Do verdediger mr. Scholfens, was van mecniDg. dat de jongen onder een zekeren massa-invloed had gehandeld en zich meer aan een kwajongensstreek had schuldig ge maakt dan aan een ernstig feit. PI. drong aan op clementie, er op wijzende, dat het de werkelijke raddraaiers zijn, die buiten schot blijven. De politierechter, uitspraak doende, leg de verdachto overeenkomstig den eisch van het O.M. zes maanden gevangenisstraf op Huilend werd de jongen weggeleid. Do tweede delinquent was een 18-jarige kappersbediende, die, in de Sumatrastraat in den avond van 4'Juli, temidden van rel letjes, eveneens met een steen had gegooid, waarvan het doelpunt een inspecteur van politie wa9, die in de zijspan zat van een politiemotorrijwiel. Doordat dc bestuurder op liet oogenblik dat de jongen gooide, vol gas gaf, werd de inspecteur voor ernstig letsel gevrijwaard, want de steen kwam met groote kracht neer op do plaats, waar dé motor met zijspan had gestaan. Uit het verhoor van den jongen, die ge detineerd is, bleek dat deze op weg was naar zijn kanostalling en, in het gebied van do ongeregeldheden komende, aan de rel letjes was gaan meedoen. Dc verbalisant, een agent van politie, die, hoewel niet in dienst zijnde, den jongen dadelijk had aangehouden, toen hij, in de Sumatrastraat loopende, zag wat er ge beurde, verklaarde dat do jongen, vóór hij den steen gooide, uitriep: „Nou zal4ik hem op z'n dkomen!" Toen hij zag dat hij had misgegooid, had hij gezegd: „Dat was mis, maar een vol gende zal ik tegen z'n kop raken! of iets dergelijks. De Officier eischte, eveilals in de vorige zaak, de hoogste straf die de politierechter kan opleggen, n.l. zes maanden gevange nisstraf. Nadat de verdediger, Mr. G. van Her waarden, verdachte als een zenuwpatiënt had geschilderd en de hoop had geuit, dat deze jongen niet als slachtoffer zal vallen van overigens te prijzen snel recht, deed de politierechter uitspraak. Wegens poging tot zware mishandeling legde lnj den jongen, overeenkomstig den cisch van het O. M., zes maanden gevange nisstraf op. De derde verdachte was een 36-jarige los werkman, die op 6 Juli in de Nieuwe Kerk straat bij liet stcmpelbureau van M. S. een agent van politie gestompt cn geslagen bad. De man ontkende, doch do agent, als ge tuige gehoord, verklaarde dat hij verdachte cn eenige andere personen, die zich voor liet stcmpelbureau verzameld hadden, tot doorloopen gelast had. Hij was toen door een viertal personen gemolesteerd, van wie hij verdachte, die hem stompte cn sloeg, had aangehouden. Mr. Versteegh, die Mr. van Dullemen als Officier van Justitie ter zitting vervangen had, vroeg schuldigverklaring van ver dachte ter zake van mishandeling cn eischte zes maanden gevangenisstraf. Do verdediger Mr. Dr. Benno J. Stokvis, betoogde, dat aan het doen van snel recht één nadeel verbonden is, het nadeel dat omtrent den persoon van den verdachte niet altijd de noodige en volledige inlichtingen kunnen worden bijeengebracht. PI. acht, gezien do ontkentenis van ver dachte en ook zijn nerveuzen toestand in aanmerking nemende, het uitbrengen van een reclasseeringsrapport over dezen man gewenscht. Mocht de politierechter anders oordeelen, dan drong pl. op clementie aan. Onmiddellijk uitspraak doende, veroor deelde de politierechter verdachte tot het maximum van zes maanden gevangenis straf. Snikkend verliet de man de zaal. Diefstallen. Na de mishandeling volgde dc snelle be rechting van eenige diefstallen. Een 23-jarige boekbinder uit den Jordaan zou op 6 Juli vier horloges cn twee ket tingen gestolen hebben. Verdachte beweer de de horloges op straat „gevonden" te heb ben vóór een winkelruit aan dc Linden- gracht, waarvan de ruit kapot was gesla gen. Het perceel in kwestie bleek een par ticuliere bank van leening te zijn, waar van den eigenaar verklaarde dat de éta lages waren leeggeplunderd; alleen enkele luidsprekers en gramofoonplaten waren blijven liggen. Getuige schatte de waarde van het gestolene op tien gulden. Overeenkomstig den eisch van den offi cier veroordeelde dc politierechter den man na pleidooi van mr. Benno J. Stok vis tot zes maanden gevangenisstraf. De volgende delinquent, een 34-jarige chauffeur, die in West woonachtig is. had in den nacht van 5 op 6 Juli toen er don avond tevoren relletjes en plunderingen in do Jordaan hadden plaats gevonden een bus corned beaf en eon pot jam gestolen Verdachte zeide deze zaken in de tweede Goudsbloemdwarssfraat te hebben opge raapt; zij lagen, bij andere levensmiddelen, in de nabijheid van een kruidenierszaak, waarvan de ruit was ingeslagen. Ook in deze zaak veroordeelde de poli tierechter verdachte na pleidooi van zijn verdediger mr. de Vries overeen komstig den eisch van den officier tot zes maanden gevangenisstraf. De politierechter merkte nog op. dat. hel weldenkende deel van het Npderlandsche volk blij zal zijn dat dc politierechter, zon der onderzoek naar de reclasseeringskan sen van dergelijke delinquenten, onmiddel lijk de maximumstraf kan opleggen, die de wet hem toestaat. De zesde cn laatste delinquent, een 28- jarige los werkman, had zich in den nacht van 5 op O Juli eveneens schuldig gemaakt aan diefstal van een bus corned beaf. welke het eigendom was van den zelfden winke lier in de Tweede Goudsbloemdwarsstraat, wiens zaak. welke hii rperls dprtig jaren dreef, volkomen geplunderd was Ook in dit geval eischte de officier, mr Versteegh. zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. N Bolkestein Jr.. deed uitkomen, dat verdachte niets met de rel letjes te maken had, doch door den Jor daan komende, gedreven door een impuls de bus met corned beaf van de straat heeft opgeraapt, met de bedoeling haar mee te nemen. Voorts zeide pl., dat het voor-een raadsman een minder prettig gevoel is, te hebben moeten ervaren, dat de geheele zaak van te voren blijkbaar vaststaat in de hoofden van hen, die inzake rle straf maat te beslissen hebben, zoodat de ver dediger vooruit weet, dat hij geen enkelen invloed kan aanwenden. Onmiddellijk vonnis wijzend veroordeel de de politierechter verdachte overeenkom stig den eisch tot zesjnaanden gevangenis straf. „Je woont," aldus de politierechter tot verdachte, „aan den overkant van lïct IJ en had dien nacht niets in de Jordaan te maken. Wees blij, dat je er nog zóó afkomt en dat je niet voor dc mecvoudigu Kamer hebt moeten terecht staan. Nieuwe veroordeelingen door den politierechter. Amsterdam, 11 Juli In de middag- zitting heeft voor den politierechter, mr. Boon, nog een zaak gediend, die min of meer verband houdt met de ongeregeldhe den in de hoofdstad. Een 40-jarig koopman, die gistermiddag in de Borgorstraat, toen tal van personen het de handhavers van het gezag lastig maakten, in dronken toestand een politie agent, die hem tot doorloopen had aange maand, gestompt en in een vinger gebeten had, werd tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. De officier, mr. dr. Blécourt, had de maxi mum straf van zes maanden geëischt, doch de politierechter wa6 van meening dat dit geval niet direct in het licht van do rel letjes gezien moest worden. DRIE SLACHTOFFERS DER RELLETJES BEGRAVEN. Amsterdam, 11 Juli. Hedenmorgen is de 27-jarige A. A. Boomsmn, die bij do on geregeldheden in de Palmstraat werd neer geschoten, begraven. Tegen half tien ver trok de stoet uit het Binnengasthuis. Achter de lijkkoets schaarden zich een dertigtal be langstellenden, die de droeve tocht maak ten. Amsterdam, 11 Juli. In den loop van den dag zijn nog drio slachtoffers van dc ongeregeldheden naar hun laatste rust plaats gebracht. Uit zijn woning op het Spaarndammerplcin werd de 82-Jarlge heer C. Hagedoorn uitgedragen. De politie had een groot deel van het plein afgezet. Een aantal buurtbewoners volgden de lijkstoet naar het kerkhof aan den Spaarndammer- dijk. Uit het binnengasthuis werd de 17-jarigo II. J. van der Valk begraven, die in do Laurierstraat doodelijk werd getroffen. Ook hier had zich een aantal belangstellenden verzameld die bet lijk naar het kerkhof' volgden. Tenslotte werd vanaf zijn woning in do Bataviastraat van Wijngaarden teraarde- besteld. Hem trof een schot toen hij voor z.ijn vensters stond. De belangstelling was hier groot. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Er was er een bij van com munistische zijde. Bij alle begrafenissen was politie aan wezig. Incidenten deden zich niet voor. HUIS VAN BEWARING UITVERKOCHT! Hilversum, 12 Juli. In verband met ongeregeldheden alhier werd, zooals gemeld wegens het verspreiden van opruiende lec tuur een negental personen in bewaring ge steld. Sommigen van hen werden naar Am sterdam overgebracht, maar wegens gebrek aan ruimte in het Huis van Bewaring zijn zij weer op vrije voeten gesteld. De straf vervolging gaat natuurlijk door De school moet het doen. De n die „wel wegslijten zal". Minister Marchant heeft na den minister raad op zijn departement teruggekeerd, met de beslissing omtrent de spelling op zak, een oogenblik met. de N.R.Ct. gespro ken. Hij was, zoo schrijft dit blad, kenne lijk vergenoegd over de beslissing, a( was hij volstrekt niet voldaan. Want. zooals men uit het communiqué heeft gezien, op een voornaam punt, het voornaamste, n.l. dat ten aanzien van de n, heeft hij con cessies moeten doen, wat trouwens na de bespreking in de Kamer al niet anders mo gelijk, althans niet anders te verwachten was. Hij heeft echter, naar hij ons ver zekerde, het onverwoestbaar vertrouwen, dat de tijd voor „zijn" spelling zal werken evenals hij het voor die van De Vries cn Te Winkel heeft gedaan Dc n zal vanzelf wel wegslijten, meent hij. zooals hij altijd gemeend heeft en dan is het toch waar hij liet aanstonds had willen hebben. Zooals de regeling nu is. wijkt zij. wat de n be treft, naar de minister het genoemde blad deed opmerken, niet al te veel af van do regeling-Terpstra. die alleen nog de onder scheiding tusschcn dieren met een manne lijken en een vrouwelijken naam had, zoo- als den pauw en de pauwin. Dit is er volgens de door den minister raad aanvaarde regeling uitgehaald cn het is, naar de Minister meent. 6lechts een ver betering Het onderwijs zal dc nieuwe spel ling verder ingang mosten doen vinden. De Minister verzekerde ons. dat hij maatrege len zal nemen orn consequente doorvoering te bewerkstelligen. Althans in het onder wijs zal hot. naar hij meent, met de ver schillende spellingen gedaan zijn. En van het onderwijs uit zal de nieuwe spelling gaandeweg dan wel in dc algemeenheid doordringen, dio komt met het opgroeien de geslacht vanzelf Wat de regeering be treft blijft het echter voorloopig bij het on derwijs. De nu schoolgaanden zouden wel licht eerst tot departementsambtenaren en minister opgegroeid moeten wezen, eer de nieuwe spelling ook naar de regeerings- stukken en de Staatscourant overslaat. De dagbladen zouden aan de propaganda ervoor zeer veel kunnen doen. maar de Mi nister gaf toe. dat dit alleen mogelijk zou zijn bij een algemeen besluit van de Ned Dagbladpers om in de nieuwe spelling te gaan schrijven, daar de een voor de andet liet risico niet zal willen nemen in de nieuwe spelling te verschijnen cn hier mede wellicht nbonné's af te schrikken. Dit vond de minister zelf ook zeer begrijpelijk. MILITAIREN UIT BREDA IN DE RESIDENTIE. De militairen van het zesde regiment in fanterie uit Breda, in totaal een paar hon derd man, die gisteravond in do residentie zijn vertrokken, hebben daar heden dienst gedaan ter assistentie van de politie in ver hand met do onttrekking van veel perso neel voor de begrafenis. Deze militairen hadden bewakingsposten bezet bij vitale in stellingen, zooals de Post- cn Telegraaf kantoren cn de departementsgebouwen DE ONRUST IN ROTTERDAM. Rotterdam. 11 Juli. De staking in de Rotterdamsche haven behoort geheel tot het verleden. In de Crooswijkbuurt heeft men de afzetting opgeheven, doch politie en militairen blijven, gewapend met karabij nen, door de omliggende straten patrouille* ren. Hoewel het in deze buurt zeer druk is. blijven onregelmatigheden uit. Het ligt in de bedoeling van autoriteiten om zoodra zich weer ongeregeldheden voordoen, dezelfde maatregelen als Dinsdagmiddag cn -avond te nemen. INBESLAGNEMING TE GRONINGEN. Groningen, 11 Juli. Aan den Noorcler Buitensingel en in de Tuinstraat alhier is door de politie een onderzoek ingesteld naar do cyclostyle-machine, waarmede opruiende pamfletten waren vervaardigd, die in dc stad werden verspreid. In dc Tuinstraat heeft men ten huizo van een aldaar wonen den communist 6ucces gehad. Hier werd de cyclostyle-machino en een groote hoeveel heid pamfletten aangetroffen. Een cn ander werd in beslag genomen. Arrestaties wer den niet verricht. RUSTIGE AVOND TE ROTTERDAM. Rotterdam, 10 Juli. Vanavond is liet in de geheelo stad rustig gebleven. In de wijken, waarin de vorige avonden de relle tjes plaats hadden surveilleerden vele po litiemannen. Voor de Crooswijkbuurt is de afzetting weer ingetrokken. Alleen zorgde de politie er voor, dat zich geen groepjes vormden. In de Catharinastraat, die buiten do oproerige wijken ligt, hebben jongens vanavond getracht liet plaveisel op te bre ken. Een achttal is door rechercheurs aan gehouden en naar het centraal bureau over gebracht. Des middags zijn in het Franken- daal in het tuindorp Vreewijk nog twee personen gearresteerd, die opruiende lec tuur hadden verspreid. INVAL IN EEN DRUKKERIJ TE DELFT. Delft, 11 Juli. Hedenmiddag is door den heer Oerlemans, inspecteur van de re cherche to Delft met eenige rechercheurs een inval gedaan in de drukkerij van de gebr. D. aan de Koornmarkt alhier. Deze inval geschiedde op vermoeden, dat in deze drukkerij het communistisch orgaan Dc Maasecho, een kopblad van de Tribune, ge drukt zou worden. Inderdaad bleek dit bij het onderzoek het geval te zijn. Het zetsel, benevens de copie voor genoemd blad werden in beslag genomen cn proces-ver baal werd opgemaakt. DE INBESLAGNEMING VAN DE „TRIBUNE". Vervolging nog niet begonnen. Amsterdam, 11 Juli. Naar gemeld is door mr. P. van 't Iloff Stolk bij de Ar rondissementsrechtbank namens do N.V. „Atalanta" een request ingediend, waarin vrijgave wordt verzocht van het pand cn van de goederen, welke in beslag zijn ge nomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85, waar do N.V. „Atalanta", o.m. de druk kerij van het dagblad „De Tribune" is ge vestigd. Naar wij thans vernemen heeft de recht bank zich in dezen onbevoegd verklaard, omdat, naar de officier van justitie dc rechtbank heeft meegedeeld, ter zake een vervolging nog niet is aangevangen en bo vendien geen der voorwerpen ter griffie is gedeponeerd. OP AUTO GESCHOTEN. Haarlem, 11 Juli. Hedenmiddag tegen half 4 reed een dame uit Amsterdam met haar auto in de Generaal Cronjéstraat te Haarlem, toen plotseling een schot klonk. Een kogel drong door do voorruit van do auto, links van de bestuurster en kwam in den wagen terecht. De ontstelde autorijd- ster stopte onmiddellijk, waarna weldra twee manschappen van de militaire politie ter plaatse waren, die op den hoek van de straat hadden gestaan. De kogel is vermoe delijk voor hen bestemd geweest. Er viel niet onmiddellijk na te gaan van waar de kogel gekomen was. De politie stelt echter een onderzoek in. Het was tijdens dit incident in do Gene raal Cronjéstraat volkomen rustig. TWEE INBRAKEN TE LAREN. Laren (N.II.), 11 Juli. In den afgeloopen nacht is te Laren twee inaal ingebroken. Eerst werd de politie medegedeeld dat 011- genoode gasten een bezoek hadden ge bracht aan de woning van den heer Reik- scma, directeur der Bergstichting, die op reis is. De inbrekers, die in de bovenver dieping een ruit indrukten, hebben waar-» schijnlijk het tafelzilver ontvreemd. Later werd de politie er van in kennis gesteld, dat ook ingebroken was in de tij delijk leegstaande villa van de familie Alexander op den Legcsberg. De inbrekers, die door een kelderraam naar binnen ge- komeji waren, haalden allo kasten over hoop, doch vonden niets anders dan wijn en eetwaren. Van de daders is geen spoor te vinden. BOSCHBRAND. 20 II.A. dennen en hoogc hcido een prooi der vlammen. Een ernstige boê-chbrand heeft gisteren middag gewoed tusschen de Imboschlaan en den brandtoren in het Schaddcvcld bij Laag Soeren. Een eppervlabte van circa 20 II A. dennen en hooge heide werd vernield. Politie en brandweer uit Laag Soeren, Dieren Rheden en Eerbeek, bijgestaan dooi enkele honderden helpers, tastten het vuur met groote kracht aan en konden een ver dere uitbreiding voorkomen. PASPOORTEN VOOR BELGIË. Eenigen tijd geleden heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland er in een be richt in de bladen op gewezen, dat men voor oen bezoek aan Belgie kon volstaan met ,ccn paspoort, waarvan de geldigheid niet langer dan vijf jaren is verstreken. Hoewel dit bericht dezer dagen door een officieele mededeeling in dc pers. uitgaan de van het department van BuitenlaadschD Zaken, nog eens bevestigd is, blijkt dage lijks nog, dat men in vele plaatsen ten ge- meenlcliuizo deze bepaling niet kent en op aanvraag van betrokkenen mededeelt, dat men voor Belgie een geldig paspoort of be wijs van Nederlanderschap noodig heeft Op deze wijze maken honderden vacaqticreizt- gers volkomen onnoodig kosten voor nieuwe documenten. Daarom vestigt de A.N.W B. er nogmaals de aandacht op, dat zij, vier pas nog geen zeven jaar oud is, daaraan voor een bezoek aan België voldoende heb ben. VOSSENFARM AFGEBRAND BIJ ZWOLLE Waschberon nomen de vlucht Zwolle, 11 Juli. Hedenavond omstreeks acht uur brak door onbekende oorzaak brancl uit in de villa van den lieer A. Brandt tc Bcrkum bij Zwolle, waarin een vosscn-farm gevestigd is. liet vuur greep 7.00 snel om zich heen, dat dc geheele villa lot den grond-Toe afbrandde. Niets kon wor den gered. Een hond kwam in dc vlam men om. Een aantal hokken, welke in den tuin stonden, konden gespaard blijven. Een aantal wasclibecrtjes, welke zich in het huis bevond, ontsnapte. Verschillende per sonen, die de diertjes trachtten tc vangen, werden daarbij gewond. Een van hen werd een vinger afgebeten. De schado dio zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. BEZOEK VAN EEN CHINEESCH VELDHEER. Rotterdam, 10 Juli. Hedenmiddag hoeft generaal Tsa Ting-kai, een bekend Chinecsch veldheer, die in Februari 1932 zijn naam gevestigd heeft door den liard- nekkigen tegenstand tegen den Japansclien inval bij Tsjapei, een bezoek gebracht aan de Chineescho kolonie op Katendrecht te Rotterdam. De generaal maakt een studie reis door Europa en bezocht reeds Frank rijk, Italië en Engeland. 1-Iet laatst vertoef de hij te Amsterdam. Ter eere van het be zoek was liet kantoor van do Chineesclie organisatie aan de Lombokstraat met groen en bloemen en Chineesclie opschriften ver sierd. Hij werd welkom geheeten door den voorzitter dezer organisatie, den heer Tsjoi King-ming. De generaal heeft vervolgens zijn landgenooten toegesproken, waarbij hij opwekte tot trouw aan het oude China, waarheen elk rechtgeaard Chineezenhart toch altijd terugverlangt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6