LOCARNO VOOR HET OOSTEN SIERKUNST NV. OPRUIMING DE MOEILIJKHEDEN TE SAN FRANCISCO TEKORT AAN LEVENS MIDDELEN MYSTERIEUZE MOORDZAAK NOG NIET IN KANNEN EN KRUIKEN De Iegaliseering der herbewapening AUTOBUSREMMEN DEFECT TORNADO GIERT OVER FRANKRIJK DE DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE DUIZENDEN DOODEN IN CHINA SAMENWERKING MET DE COMMUNISTEN GEBREK AAN VAK ARBEIDERS De oud:slrijders opgeroepen om de ambtenaren van den veiligheidsdienst bij te staan Washington, 16 Juli. (V.D.) Omtrent 'de geruchten, volgens welke Roosevelt zijn yacantiereis zou onderbreken, teneinde zich liaar San Francisco te begeven en aldaar persoonlijk te trachten een oplossing te vinden voor de stakingsmoeilijkheden, kan worden gemeld, dat do alhier van boord van de Houston ontvangen berichten nog geen melding maken van een onderbre king van de reis. Do laatste telegrammen deelcn mede, dat do president het schip koers heeft doen zetten naar het eiland Clipperton, waar hij zich wil wijden aan het diepzeevisschen. De Houston zal Dins dagmiddag bij hot eiland aankomen. Een „belegerde stad". San Francisco, 16 Juli (Reuter). De algemeene staking alhier, die Maandag morgen te acht uur is begonnen, neemt de voorpagina's van alle dagbladen in beslag en verdringt alle andere gebeurtenissen. Reeds gisteren maakte de stad den indruk van een belegerde stad, die niemand durf de verlaten, omdat het niet zeker was of men zou kunnen terugkeeren. Do stopzet ting van het tramverkeer begon reeds vroeg. De levensmiddelenwinkels, die uit verkocht waren, spijkerden deuren en ra men dicht, een voorzorgsmaatregel, die ge rechtvaardigd was met het oog op het rondloopen van vele gevaarlijke elementen. Hoewel do stakers zelf door middel van de vorming van veiligheidscommissies exces sen trachten te voorkomen, is het reeds tot hotsingen gekomen. In de omgeving der dokken is de nationale garde met stcencn bekogeld,- waarop zij vuur gaf. Door een misverstand is een dokwachter 'door een bajonetsteek levensgevaarlijk ge wond. Daar zich reeds een gebrek aan le vensmiddelen doet gevoelen, tracht het sta- kingscomitó de bevolking te kalmeeren, door de aankondiging, dat een aantal res taurants geopend zal blijven. De bladen wijzen er echter op, dat deze restaurants hoogstens 3000 personen zouden kunnen be dienen op een bevolking van 700.000 zielen. De arbeiders der electriscbc centrale heb ben bekend gemankt, dat zij de stemming oven de staking willen uitstellen, daar het .verbreken van den stroomtoevoer ook de alarm-installaties der brandweer in de ge- hecle stad onbruikbaar zal maken. Des ondanks ziet bet gemeentebestuur de ver dere ontwikkeling der dingen met groole bezorgdheid tegemoet, daar de vrees groeit, dat het hier betreft een revolutionaire aan slag op de gehecle Westkust, waartegen over dc gematigder leiders der vakverceni- gingen meer en meer aan invloed zouden verliezen. Voor dc handhaving van de orde staan behalve de politie, die met 500 man ver sterkt is en de nationale garde ongeveer 3000 man militaire troepen ter beschikking. De gouverneur heeft bekend gemaakt, dat opnieuw 1500 man van de nationale garde zijn gerequireerd, waardoor de sterkte dei- nationale garde alhier is gestegen tot on- ge\cer 1500 man. De gouverneur heeft voor loopig afgezien van het afkondigen van den staat van beleg. Ilij heeft echter ver klaard, dat de troepen den levensmiddelen toevoer zullen verzekeren. New York, 16 Juli (V.D.). De zakenwe reld deelt de bezorgdheid, dat de algemee ne staking in San Francisco, den stakings toestand in bet gehcele land zal verscher pen. Men hoopt dan ook algemeen, dat het gerucht waarheid bevht. volgens hetwelk Roosevelt persoonlijk te San Francisco zal ingrijpen, om een overeenstemming te be werken. De sombere stemming, waarmede men in de Ver. St. do staking volgt, blijkt niet over dreven, wanneer men acht slaat op de on rustbarende berichten, die uit andere ha vensteden en industriecentra binnenko men. Te Portland beeft de toestand zich verscherpt. Men verwacht, dat daar do al gemeene staking zal worden geprocla meerd. Dit Birmingham wordt gemeld, dat de textielarbeiders tot een slaking in den ge- heelcn staat hebben besloten. In politieke kringen gelooft men, dat, indien niet spoe dig een einde aan dc staking komt. het in grijpen van de militairen voor de handha ving der orde nauwelijks kan worden ver meden, althans voor het instandhouden van het postverkeer e ook de bcveliging van de Icvensmiddelentransporien. San Francisco, 16 Juli. (V.D.) Het gebrek aan levensmiddelen wordt tot ver in den omtrek der stad gevoeld. Stakers- posten houden met levensmiddelen beladen auto's aan. Met machinegeweren uitgeruste politie-afdeelingen zijn Maandag er mede begonnen voor de vrachtauto's vrij baan te maken. Vorsterking nationale garde. Inlusschcn licoft d«o burgemeester den gouverneur verzocht nog meer leden der nationale garde (c willen zenden. Overigens bestaat de bezorgdheid, dat ook de boerenarbeiders in staking zullen gaan. Te Salinas hebben reeds 750 groentenboe- ren besloten in staking te gaan. Excessen. In de 6tad hebben reeds verschillende excessen plaats gehad. Een volksmenigte heeft een levcnsmiddelcnzaak bestormd, waar dc prijzen reeds waren verhoogd. In tal van gevallen hebben stakingspos- ten particuliere auto's aangehouden, waar in levensmiddelen werdcli vervoerd. De levensmiddelen worden in die gevallen op straat gegooid. Het begin van dc staking. Precies om 8 uur vanochtend is de alge meene staking begonnen. Van dat oogenblik af stagnerede het ver keer volkomen. De zaken zijn gesloten. Ten einde excosson reeds in do kiem te smoren, zijn 6terke afdeelingen der natio nale garde te San Francisco geconcen treerd. Een te Los Aangcles in garnizoen liggend infanterieregiment is naar het stakings- gebied gederigeerd. Een afdceling veld-ar- tillerie uit Las Linas is met 7'/c c.M. ge schut op weg naar San Francisco, zoome.de verscheidene tanks met mitrailleurs. Tegen den avond zullen te San Francisco S00O man der nationale garde zijn. 50 personen hebben bet hoofdkwartier der communisten bestormd en het meubi lair op straat verbrand De onrust in de stad neemt voortdurend toe. De ruiten van tal van levensmiddelen winkels zijn door de ,s la kers ingedrukt Zeer veel auto'6 en bespannen wagens zijn omvergeworpen. De burgemeester is bij liet gerechtsge bouw uitgejouwd. De leger- en vlootautoriteilen hebben te kennen gegeven eventueel de levrnsmidde- lenvoorziening op zich te zullen nemen. Ook in andere steden langs de kust van den Stillen Oceaan neemt de stakingsbewc- ging toe Te Daniclson (Connecticut) zijn 500 wol spinners in staking gegaan, omdat de direc tie der fabriek een loonsverhooging weiger de. Te Birmingham zijn vandaag 22.000 tex tielarbeiders in staking gegaan. Dc haven arbeiders van Vancouver hebben geweigerd Amerikaansche 6chepen te lossen, omdat deze stakingsbrekers als bemanning heb ben. New-York. Dè president der Ameri kaansche vakvereenigingen, Green, heeft in een te Shranton (Pennsylvania) gehouden redevoering verklaard, dat hij niet de mo- gelïjkhed ziet de staking te San Francisco spoedig te doen bijleggen. Rantsoeneering der levens- middelen. Het geheele tramverkeer is stopgezet. Alle openbare gelegenheden en winkels zijn gesloten. Ieder oogenblik kunnen de waren huizen worden gesloten. Alle restaurants werden gesloten, behalve 19, welke door de algemeene slakingscommissie zijn aange wezen voor de spijsvoorziening der duizen den die geregeld in de ongeveer 2000 eet huizen van San Francisco hun maaltijden gebruiken. De burgemeester, Rossi, heeft een uit 500 leden bestaande nood-commi6sie samenge steld, welke tot taak beeft de nog aanwe zige levensmiddelen tc di6tribuecren. De voorraden versohe groente en bevroren vleesch zijn reeds uitgeput. De groothande laars schatten bun voorraden levensmid delen op een waarde van tien inilliocn dol lars, Daarbij komt dat de levering dezer levensmiddelen door de staking der voer lieden onmogelijk wordt gemaakt. Mobilisatie van oud-slrijders. De chef der politie van San Francisco heeft de oud-strijders opgeroepen om de ambtenaren van den veiligheidsdienst to assisteeren. Dc verzekeringsmaatschappijen hebben de premies verdrievoudigd. In de mysterieuze moordzaak van Brigh ton heeft de Engelschc politie, nadat het onderzoek vijf weken lang geen resultaat had opgelovcrd. thans een nieuwe opzien barende ontdekking gedaan. Tot dusver had men slcch(6 den romp en do becncn van bet vrouwelijke slachtoffer in een paar reiskoffers gevonden. Do politie heeft thans in een derden koffer, die verborgen was in een kolenhok onder de trap van een klein huis in Brighton, de resten van een hoofd, dat van den romp gescheiden was, en twee armen gevonden. De chef-politiedokter van Scotland Yard is onmiddellijk naar Brighton vertrokken om de vondst te onderzoeken. Men acht het zeker, dat het hier de lichaasdeelcn van het onbekende slachtoffer betreft. De Daily Mail weet zelfs mede te deelcn, dat de koffer, die thans gevonden is, boven dien het lijk heeft bevat van een tweede vrouw, die door een hamerslag op het hoofd gedood zou zijn Men wijst er in dit verband op, dat. ook de moord op een kleermaker, die een week geleden in East End plaats heeft gehad, nog niet opgehelderd is. Deze man was Djet verbrijzelden schedel in zijn werkplaats ge vonden. Ket slachtoffer van Brighton een danseres? Over de geheimzinnige moordzaak van Brighton wordt nog medegedeeld, dat de lichaamsdeelen die in de koffers werden gevonden, vermoedelijk afkomstig zijn van de danseres Violet Krtye, die eenigen tijd te Brighton heeft gewdond. Van Poolsche en Duitsche zijde legt men weinig geestdrift aan den dag De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat noch Polen, noch Duitschland de Fransch-Russische voorstellen voor een Oost-Locarno benevens een speciaal Fransch-Russisch-Duitsch pact van wederzijdsche garanties zullen verwer pen, doch dat, terwijl Berlijn en Warschau beiden weinig gunstig gestemd zijn ten opzichte van deze voorstellen, Polen in laatste instantie waarschijnlijk neutraal zal blijven lusschcn Duitschland en Rus land, terwijl Duitschland. na belangrijke wijzigingen van het huidige ontwerp, er zijn goedkeuring aan zal hechten. Inzake dc voorstellen voor een Oostelijk Locarno schrijft de Times, dat Duitschland het pact in zijn tegenwoordigen vorm, zon- vler meer kan aanvaarden, daar de andere staten in vollen ernst hun bereidwilligheid hebben getoond, om in een 6ystcem van veiligheid dc Duitsche rechtsgelijkheid te erkennen. De Duitsche regeering aldus het blad moet nu aan het plan mede werken. liet is teleurstellend, dat dc rede van Simon in het Lagerhuis in do Duit sche bladen is weergegeven als ccn ver plichting van Engeland voor de ondersteu ning van tegen Duitschland gerichte plan nen. Het systeem van het pact in den vorm, zooals die wordt gesteund door do Engel- sche en de Italiaansche regeering, 16 geheel verschillend van liet oude stelsel der bond genootschappen. Het is een poging om de veiligheid overal door wederzijdsche regio nale waarborgen te bevorderen. Het biedt Duitschland de gelegenheid om met zijn buren 6amen te werken en zijn onafhanke lijkheid te handhaven met behoud van den vrede. Het zou Duitschland verder tot den Volkenbond terugbrengen. De diplomatieke medewerker van dc Daily Telegraph verklaart, dat de Duitsche regeering eventueel 6leohts na uitvoerige onderhandelingen en aanzienlijke verande ringen der ontwerpen zou kunnen toestem men in bet Oostelijk, Locarno en in een Fran scbRussischDuil6ch garantie-ac- coord. Allereerst is to verwachten, dat Duitschland evenals Polen opheldering zal vragen over zekere punten in het voorstel. Speciaal Duitschland zal volgens het blad vragen, welken termijn bet voorgestelde accoord zal hebben en in welke mate Duitschland de door Simon aangehaalde rechtsgelijkheid zal worden toegekend. Dc< Duitsche minimumeisehen zijn nog steeds die, welke het memorandum van 16 April 1.1. bevatte. De diplomatieke medewerker van de News Chronicle, Vernon Bartlett, deelt mede, dat men in Londen eenigszins teleur gesteld is over de ontvangst van liet pact- plan in Duitschland. De Daily Express meldt, dat vele lager huisafgevaardigden ongerust zijn over de nieuwe pactvoorstellen en vragen over de diverse punten hebben aangekondigd. Men moet derhalve rekening houden met de mo gelijkheid van ccn nieuw groot debat vóór het zomerreces. liet blad is van meening, dat de bewering van Simon, volgens welke Engeland in geen geval nieuwe verplich tingen op zich neemt, geen steek houdt. De Engelsche verplichtingen zijn integcndéol veel zwaarder dan algemeen wordt aange nomen. Het blijkt, dat niet alle Fransche kringen het eens zijn met. Barthou's plannen tot het bewerken van een Oostelijk Locarno. Een aantal bladen spreekt van „pactomanie" en verzet zich tegen een Oostelijk Locarno in de eenste plaat-s, omdat Engeland het niet zou willen garandeeren cn verder ook, om dat zijn verwezenlijking de legaliseering der Duitscho herbewapening schijnt mede te brengen. De Journal schrijft, dat liet belangrijkste in de verklaring van Simon niet de belofte is, dat Engeland het nieuwe pact moreel wil steunen, maar de wil van Engoland om* dit pact slechts toe te laten, omdat het een weg is voor de legaliseering der Duitsche herbewapening. Referendum in andere steden. Dc stakingsleiding heeft gelast in het naburige Oakland, Alameda en in Portland een onmiddellijke stemming uit to schrij ven over de aansluiting bij de staking. In Minneapolis wordt een referendum voorbereid tot in staking gaan van zesdui zend georganiseerde vrachtautochauffeurs. Generaal Johnson, leider van de N.R.A., heeft zich in een legerbombardcmentsvlieg- tuig naar San Francisco begeven, met de bedoeling de staking te doen opheffen. ENGELSCHE ZEEOFFICIEREN BESCHOTEN De admiraliteit heeft een onderzoek ingesteld langs diplo-- matieken weg Athene, 16 Juli. (V. D.) Volgens ccn bericht uit Samos is een boot, waarmedo drie officieren van den Engelschén kruiser Devonshire, welke voor Samos voor anker ligt, zeilden, door de Turksche kustwacht beschoten. Daarbij werd een der officieren gedood, terwijl een andere ernstig werd ge wond. De commandant van de Devonshire heeft direct radiografisch Londen van het voorval in kennis gesteld. Opgewonden stomming te Lon den. Londen, 16 Juli. (V. D.) Te Londen heerscht een opgewonden stemming naar aanleiding van de beschieting der Engel sche zeeofficieren door de Turksche kust wacht. Do Britsche admiraliteit bevestigt, dat een met drie officieren bezette zeilboot van den kruiser Devonshire Zaterdagmiddag door de Turksche kustwacht onder vuur is genomen. Dc scheepsdokter, Robinson, werd door een kogel getroffen. Hij sloeg over boord en verdronk. De beide andere officieren, van wie een een wonde aan den schouder had opgeloopen, sprongen in het watèr en konden zwemmende het eiland Samos be reiken. Het lijk van don gedooden officier kon nog niet worden gevonden. Do admiraliteit heeft een onderzoek in gesteld langs diplomatiékcn .veg. Achttien personen zwaar gewond Parijs, 16 Juli. (V.D.) Een omnibus te Schlettstadt in den Elzas. die bezet was met 30 personen, is in razende vaart van een hellende straat gereden, doordat de remmen weigerden. De meeste passagiers probeerden het leven te redden door uit het voertuig te springen; daarbij werden 18 personen zwaar gewond. Een vrouw is reeds in het ziekenhuis aan haar kwetsuren overleden. Het gelukte den chauffeur ten slotte den wagen in een ondiepe sloot te rijden, waarbij hij omsloeg, zonderdat ech ter degenen, die in de bu$ waren blijven zitten, gewond werden. Parijs, 16 Juli. (V.D.) Zondag heeft een tornado gewoed boven het departement van de Loire, waardoor een schade is aan gericht die geschat wordt op tien millioen francs. Van het geheele dorpje Chauffailes bleven slechts 20 huizen onbeschadigd. Toulouse, 16 Juli. (Reuter.) Door blik seminslag, gevolgd door brand, werd het kasteel Fanals in de nabijheid van Gaillac verwoest. Aanslag op een ziekenhuis Te Melbourne is einde der afgeloopen week een poging gedaan om het Bendigo- ziekenhuis, waar 190 patiënten zijn opge nomen, waaronder kinderen en vrouwen, in de lucht te doen vliegen. Door de ontplof fing werden vensterruiten over de geheele gcvelbreedte van het gebouw vernield, zoo dat glassplinters verscheidene patiënten wondden. Tafels en stoelen werden omver geworpen, een stuk metselwerk stortte in, terwijl tevens de ruiten van de verpleeg- stersverblijven sprongen. Eenige auto's van doktoren, die bij den hoofdingang stonden, werden vernield. Bij onderzoek bleek, dat onder een ven ster van de gelijkvloersche verdieping ont plofbare stoffen waren opgestapeld. De po litie meent-, dat dc daad door een krank zinnige gepleegd is. EEN VOORTGEZETTE STAKING. Verviers, 15 Juli. (Reuter). Daar bij het heden gehouden referendum een meerder heid zich verklaarde tegen de voorstellen der ministerieelc commissie, hielden de ver tegenwoordigers der werklieden een bijeen komst, waarop besloten werd, dat de sta king zou worden voortgezet GEHEIME COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. Vijftig arrestaties. Sofia, 14 Juli. (V. D.) In de stad Philip- popel i9 een groote geheime communistische organisatie ontdekt. Ook een deel van de soldaten van het hier in garnizoen liggende regiment infanterie was lid dezer organi satie. In 't geheel zijn ongeveer 50 personen gearresteerd, meest soldaten. UTRECHTSCHEWEG 90a WEGENS UITBREIDING DER MEUBELAFDEELING IN ALLE AFDEELINGEN Behalve een ongekende hitte cn droogte ook nog een over-- stroomingsramp Peking, 16 Juli (V.D.). De ongewone hitte en droogte, waaronder China reedó wekenlang lijdt, houdt nog aan. Duizenden menschen zijn reeds aan zonnesteek over leden. Vgh de ongeveer 40 begeleiders van don Lama, die Zondag per vliegtuig van de verkeersmaatsohappij Eurasia to Pe king aankwam, terwijl de begeleiders per trein reisden, zijn vijf in den trein gestor ven. Vooral Zuid- en Midden-China hebben van de droogte te lijden. Tal van rivieren cn kanalen zijn zoo goed als droog, zoodat het scheepvaartverkeer 6til ligt. Aan de draineering van den bodem wordt reede lang niet meer gedacht, zoodat gevreesd wordt, dat de oogst zal mislukken. In Noord-China en vooral de N.W. pro vincies daarentegen valt zeer veel regen, zoodat dat gobied gedeeltelijk overstroomd is. Te Sianfo^ ,s een temperatuur van 47 gr. C. in de schaduw geregistreerd. Tokio: Volgens de laatste mededee- lingen der politie zijn bij de overstro mingsramp in de districten Isjikawa en Toyama 121 personen gedood en 710 ge wond, terwijl 152 personen nog worden ver mist. Nanking, 16 Juli. (V. D.) De hitte golf, waardoor China nu reeds bijna drie weken geteisterd wordt, is Zaterdag tot een hoogtepunt gestegen. ïh dé schaduw bedroeg de temperatuur 43 graden Celsius. In do afgeloopen weken is do temperatuur niet beneden do 38 graden gedaald? De rijstvelden zijn dóór de gloeiende' zon ver schroeid, en daar de herfstoogst als ver loren beschouwd wordt, stijgen do prijzen dagelijks. Do Tsji Lama. de lovende Boedha is voortdurend in gebed om regen. In dc provincies Kiangsoe Tsjekiang, Hoepei, Homan, Anoei en Sjansi is de oogst aan volkomen vernietiging prijs gegeven, wan neer niet spoedig veel regen valt. Parijs, 16 Juli. (Reutor). Het socialisti sche congres der S. F. I. O. (meerderheids socialisten) nam met 3471 tegen 366 stem men een motie aan van Fauro ten gunste van samenwerking met de communisten De 366 stemmen werden uitgebracht op een an dere motie van Frossard, welke deze samen werking slechts onder velo reserves goed keurt. De vervanging van jeugdige arbeiders door oudere werkloozen een gevaar B e r 1 ij n, 16 Juli. De voorzitter van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering dr. Syrup, do lei der van het Duitsche arbeidersfront, dr. Ley, de economische leider Graaf von der Golz en rijksjeugdleider Baldur von Schï- rach, maken het volgende bekend: „Bij het vrijmaken van arbeidsplaatsen voor oudere werkloozen zijn in een reeks van gevallen ook jonge vaklieden, dio juist hun leertijd beëindigd hadden of zelfs zoo ver nog niet waren, gedwongen hun betrek king op te geven en toe te treden tot ar beidsdienst of Landhilfe. Er wordt nog maals op gewezen, dat de vervanging van jeugdige arbeiders door oudere werkloozen en werkloozen rnet veel kinderen geenszins mag geschieden met benadeeling van het economische leven of met in gevaar breii- ging van de vakarbeidersreserves. Er heerscht reeds thans in een reeks beroepen gebrek aan geschoolde vakarbeiders en re serves." JAPAN ZAL NIEUWE SCHEPEN BOUWEN. Londen, 16 Juli. (V. D.) Reuter meldt uit Tokio, dat de opperste marineraad be sloten hoeft, onverwijld het program voor de aanvullende vlootbouwwerkzaamheden ten uitvoer te leggen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 2