DE HUWENDE ONDERWIJZERES DE LOONSVERLAGING BIJ DE MIJNEN GEEF ONS WERK! ARTIS IN DEN VACANTIE- TIJD HET GRAF VAN J. P. COEN A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TELEFOON 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE De meening der Tweede Kamer. 'Afwijking van de regeeringsverklaring? De voor 16 Juni gehuwde onderwijzeressen Bestrijding der werkloosheid. tl IJ kens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager Onderwijswet 1920, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp toe. Zij stemden er mede in, dat aan de huwende onderwijzeres uit haar betrekking eervol ontslag wort verleend, waardoor zij in de gelegenheid wordt gesteld zich geheel aan haar gezin te wijden, terwijl bovendien de deugdelijk heid van het onderwijs door den voorge stelden maatregel aanzienlijk gebaat zal worden. Dc thans geldende regeling, waar bij het ontslag aan de gemeenteraden is overgelaten, had geenszins hun instem ming. Andere leden betreurden het, dat de Regeering van de crisismoeilijkheden ge bruik maakt om met dit wetsontwerp een principieele strijdvraag te beslissen. Zij achtten dit niet in overeenstemming met den bekenden passus in dc Regeerings verklaring van 31 Mei 1933 over het ver mijden van het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen terwille van de noodzakelijke eendracht Eerstbedoelde leden betwistten, dat hier sprake is van een afwijken van de Regee ringsverklaring. Dit bezwaar is niot aan gevoerd bij de behandeling van het amen dement-Zijlstra. hetwelk' deze materie betrof en van de daarop gevolgde ver klaring van de Regeering. waarheen de Memorie van Toelichting verwijst. Verscheidene leden konden zich mei de strekking van dit wetsontwerp, waardoor de beroepsgelijkheid van man on vrouw principieel wordt aangetast, in het geheel niet veroenigon. Indien een onderwijzeres wenscht te huwen, bepaie zij zelf, of zij al dan niet in functio wenscht to blijven. Persoonlijke geschiktheid blijve, voor wat de benoeming van gehuwde onderwijze ressen betreft, het eenige criterium. Voorts voerden deze leden aan, dat juist in de laagste twee klassen de gehuwde onder wijzeres beter op haar plaats is dan haar ongehuwde collega, daar zij juist zoo ge makkelijk een vruchtbaar contact kan hebben met de moeders van de aan haar toevertrouwde jonge kinderen. Zij meenden bovendien, dat de gemeen schap door den voorgestelden maatregel te kort zou schieten in haar taak, welke onder andere hierin bestaat de mogelijk heid tot het aangaan van een huwelijk zoo ruim mogolijk te maken. Zij uitten de vrees, dat de hoogst ongewenschte toestand zal ontstaan, dat enkele ongehuwde onder wijzeressen uit vrees voor ontslag in con cubinaat zullen gaan leven, terwijl gehuw de onderwijzeressen, teneinde benoemd te kunnen worden, wellicht tot echtscheiding pro forma zullen overgaan. Naar de meening van deze leden wordt door dit ontwerp dc door de Regeering beoogde werkverruiming in -hot geheel niet bereikt. Vele andere leden konden de bovwr aangevoerde bezwaren niet declen. Ilct belang van het onderwijs brengt mede, dat de onderwijzeres zich geheel aan de haar toevertrouwde kinderen kan geven. Waar de ondervinding heeft bewezen, dat de gehuwde onderwijzeres in het algemeen te zeer door huishoudelijke beslommeringen in beslag wordt genomen om zich geheel aan haar taak te wijden en waar zij vaker dan haar collega's wegens ziekte afwezig is, meenden deze leden, dat de Overheid wel degelijk gerechtigd is bij benoeming en ontslag rekening te houen met het al of niet gehuwd zijn van de onderwijzeres Op dezen grond konden zij het wetsont werp ook aanvaarden als subsidievoor waarde voor het bijzonder lager onderwijs Zij deelden voorts geheel de in de Me morie van Toelichting weergegeven op vatting. dat het gezinsleven noodzakelijk er onder moet lijden, wanneer de vrouw de functie van onderwijzeres vervult. Naar bun meening mag het algemeen maat schappelijk belang van een gelukkig huwelijksleven mede als argument ten deze gelden. Gaarne zouden wij evenwel vernemen, of de regecring over gegevens beschikt betreffende den invloed, welke van dezen maatregel te verwachten is ten gunste van de mannelijke onderwijskrachten. Zij meenden voorts te weten, dat tal van ge huwde onderwijzeressen geen of weinig kinderen hebben, zoodat do gevallen, waarin zij de hulp van een huishoudster hebben moeten nemen, wel zeldzaam zijn. Verscheidene leden achtten het wets ontwerp onbevredigend. omdat het de vóór 16 Juli 1934 gehuwde onderwijzeres sen in dc school werkzaam laat blijven Zij drongen er met kracht bij de regee- ring op aan, ook dezo onderwijzeressen naar zij meenden tusschen de 800 en 1000 in getal te ontslaan, daar er dan van aanmerkelijke werkverruiming sprake kan zijn voor dc lullooze huisvaders onder de onderwijzers, dio zonder emplooi zijn en waarop de regeering het oog heeft. Door een vrij langen opzeggingstermijn van, bij voorbeeld, twee jaar voor te schrijven, of door het verleenen van een in twee jaren nfloopend wachtgeld, zou met de belangen van de gezinnen dezer onderwijzeressen op voldoende rekening zijn gehouden. Eenige leden meenden, dat do werkloos- beid onder de onderwijzers veel doelma tiger kan worden bestreden door verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd tot 60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrou wen. Door deze afvloeiing van onderwij zend persooneel zóuden tal van jonge on derwijzers kunnen worden te werk ge steld. Het denkbeeld van vervroegde ponsion- neering werd door andere leden krachtig bestreden. Men zou er slechts mede berei ken, aldus deze leden, dat personen van rijpe ervaring, die nog volop in staat zijn hun leerlingen van die ervaring te doen profiteeren, die bovendien als regel een gezin hebben te onderhouden, vervangen worden door een aantal zeer jeugdige on derwijzers met minder ervaring en geen of zeer klein gezin. Werkverruiming mag geen grond zijn voor pensionneering. Verscheidene leden bepleitten verschui ving van den datum van 16 Juli naar een later tijdstip, om niet die onderwijze ressen in ongelegenheid te brengen, die op 7 Juni, den dag, waarop dit ontwerp is ingediend, reeds in ondertrouw waren, althans reeds ernstige voorbereidingen hadden gemaakt voor haar huwelijk. Daarentegen wezen andere leden er op, dat het voornemen van dc Regeering tot ontslag van de huwende onderwijzeres reeds sinds de behandeling van het in getrokken amendement Zijlstra bekend was. R.K. organisatie aanvaardt de moderne niet In de Zaterdag gehouden vergadering van de contact-commissie voor het mijnbe drijf is namens de mijnwerkersbonden het volgende voorgesteld: een loonsverlaging van 2'A procent, minstens voor een half jaar gegarandeerd, verlaging van de huren, verlaging van den prijs der z.g. deputaat- kolen voor dc mijnwerkers, de garantie dat voortaan minstens 5 dagen per week ge werkt zal worden en geen ontslag aan ge organiseerde mijnwerkers wordt verleend. Na beraad 6telden de directies het vol gende voor: een loonöverlaaging van 3 pet. met een loonovereenkomst ten hoogste van 3 maanden. Om 5 dagen per weck werk te garandeeren zou eerst een overgangsperiode van 2 3 maanden noodig zijn en dan kan men nog geen absolute zekerheid geven. Vijf dagen werken per week zou in elk ge val tot gevolg hebben dat bij do Oranje- Nassau-mijnen alleen 10 pet. van het per soneel zou moeten worden ontslagen. De directie van de Oranjc-Nassau-mijnen wilde wel de toezegging doen dat bij ont slag eerst buitenlanders zouden voorgaan. De directies wilden ook toezeggen de hu ren te verlagen en dc prijzen van de dc- putaatkolen. Zij kondon echter niet meo- gaan dat alleen ongeorganiseerden zouden worden ontslagen. De directie der Domaniale Mijnen en van de Willem Sophie deelde mede dat zij zich vasthield aan een loonsverlaging van 5 pro cent. Dc vertegenwoordigers van de mijnwer- kersorganisatics hebben ten slotte medege deeld dat zij deze voorstellen afwijzen en hun hoofdbesturen en organisaties zouden laten beslissen. (Maasbode). De R.IL Mijnwerkersbond aan- vaardt de voorstellen van de directies. De Alg. Ned. Mijn- werkersbond niet. Heerlen, 15 Juli. Heden hebben de mijnwerkersorganisaties over het dreigend conflict in de mijnindustrie vergaderd. De R.K. Mijnwerkers Bond heeft met al- gemeene stemmen aangenomen het voor stel van het hoofdbestuur tot aanvaarding van het voorstel der directies om toe tc passen een loonsverlaging van 3 pet., met dien verstande, dat zeer binnenkort wordt overgegaan tot een geregelde werkweek van vijf dagen op de particuliere mijnen en aldus meer verzuimdagen dan twee worden voorkomen. De Algemecnc Nederlandsche Mijnwer kersbond heeft een openlucht meeting ge houden en heeft de voorstellen der direc ties niet aangenomen. HET LEIDSCHE STADHUIS. Aankoop van panden. B. en W. deelcn den gemeenteraad mede, dat de onteigeningsprocedure tegen de eigenaren van de perceelen Vi6chmarkt 9 en 10, tocbchoorende aan de N.V. Schlat- mann's Confectie- en Manufaclurenhandel „De Faam" en van do perceelen Vischmarkt 16 en 17, toebehoorende aan de N.V. De Faam, Maatschappij van Handel in Manu facturen cn aanverwante artikelen, niet behoeft tc worden gevoerd, daar de nader gevoerde onderhandelingen tot overeen stemming hebben geleid. In verband hiermede stellen B. cn W. den Raad voor, te besluiten tot aankoop dezer perceelen. beide eerstgenoemde voor de som van 130.000, de beido andere voor het be drag van 107.500. Met inbegrip van de overdrachtskosten enz., zal hiervoor een bedrag van 245.100 noodig zijn, hetwelk B. en W. verzoeken te hunner beschikking te 6tellen. Gaat de Raad met dit voorstel mee, dan zal de bouw van het nieuwe stadhuis zeer kunnen worden bespoedigd. Het voorstel der s.d. raadsfractie Amsterdam Petitionnement aangeboden te Amsterdam, 16 Juli. Hot petionne- ment ter ondersteuning van het werkver- ruimingsvoorstel, dat de sociaal-democra tische raadsfractie d.d. 24 Februari collec tief bij den Gemeenteraad heeft ingediend, is den Burgemeester, Dr. VV. de Vlugt, he denmorgen ten Stadhuize aangeboden door den voorzitter van de Federatie Amster dam der S.D.A.P., den heer J. W. Mat- thijsen, die vergezeld was van den heer Henri Ilartog, secretaris dur Federatie, als mede van de bestuursleden mejuffrouw D de Jong en den heer Van Noorden. De kort-e plechtigheid geschiedde in het ambts- vertrek van den Burgemeester. In zijn toespraak zeido de heer Mat- thijscn, dat het werk verruiming© voorstel gelden mag als een demonstratie van den grooten ernst welke bij de S.D.A.P. voorzit in haar streven naar beperking van de werkloosheid. Het petionnement is daarbij op touw gezet teneinde den meerdïrjorigen inwoners van Amsterdam gelegenheid tc geven, van hun sympathie met do alge- mecno gedachte, die daaraan ten grondslag ligt, te doen blijken. Die sympathie wetvi niet zoo maar losweg gegeven; ieder die geteekend heeft, was in de gelegenheid vooraf kennis te nemen van een toelichting Nergens hebben lijsten ter teekening gele gen; degenen, die de handteekeningen heb ben verzameld, hebben duizenden uren van hun lijd gegeven om de menschen huis aan huis te bezojken. Spr. deelde mede dat het aantal verza melde handteekeningen 102445 bedraagt; dit is minder dan men verwacht heeft. Er was echter geen gelegenheid om heel Amsterdam af te werken, terwijl tengevol ge van do ongeregildheden slechts een derde gedeelte van de gezamenlijke stra ten in do volksbuurten kon worden be zocht. Bovendien was geen uitstel toege staan. omdat de vergadering van den ge meenteraad, waarin de beslissing vallen zal, deze week plaats vindt. Spr. gaf tenslotte uiting aan de ver wachting dat de burgemeester overtuigd zal zijn van den heiligen ernst, welke in zake deze materie bij de S.D.A.P. heeft voorgezeten. liet petitionement aanvaardende, ant woordde de burgemeester dat het collego van B. en W. cn de gemeenteraad aan het petitionnement cn het verzoek, dat daarbij aan den Raad wordt gericht hun aandacht zullen besteden met denzelfden ernst als waarvan de organisatoren hebben blijk ge geven. HET N.V.V. BIJ DEN MINISTER. Langdurig onderhoud. A m 6 t e r d a m, .16 Juli. Zaterdag j.l. heb ben de heeren E. Kupers, F. van der Walle en II. Lindeman in hun kwaliteit van be stuurders van bet Nederl. Verbond van vak- verecnigingcn een uitvoerig onderhoud ge had met den minister van sociale zaken, bij welk onderhoud tevei)6 tegenwoordig was dc directeur-generaal voor de werk- loozenzorg, de heer van Geelen. De delegatie heeft met den minister een aantal aangelegenheden betreffende de werkloozcnzorg en de huurverlaging be sproken. Ten opzichte van eenige dezer punten, heeft de minister nadere overwe- ing toegezegd. ONGEVAL IN EEN HOUTFABRIEK. Zaterdag heeft op de houlfabriek te Ter- heide een ernstig ongeluk plaats gehad. Do 36-jarige arbeider J. A. J. Roovers uit Leur bevond zich op een stapel gedroogd hout, dit men bezig was omhoog te hijschen. De man viel op enkele Meters hoogte van de stapel naar beneden. Hij kwam op den be tonnen vloer terecht. Met ernstige verwon dingen aan het hoofd on totaal verlamd werd hij opgenomen. Gisteren is do onge lukkige overleden. Hij laat een vrouw met acht jeugdige kinderen achter. OUD-MINISTER VERSCHUUR IN DEN HAAG TERUG. Geheel hersteld na zijn ziekte. Naar wij vernemen keeren oud-minister Verschuur en zijne echtgenoote heden van hun buitenlandsch verblijf tot herstel van gezondheid van oud-minister Verschuur in Den Haag terug. Dc heer Verschuur is than6 wederom ge heel hersteld en zal zich thans wijden aan de werkzaamheden van zijn functie als commissaris-generaal van de Nederlandsche deelneming aan de internationale tentoon stelling, welke in 1935 te Brussel zal wor den gehouden. DE TRIBUNE GAAT WEER VERSCHIJNEN! Het gebouw vrijgegeven. Amsterdam, 16 Juli. Naar wij verne men heeft de justitie vanmorgen het ge bouw Amstel 85, waarin dc Tribune ge drukt wordt, vrijgegeven. Daar de persen, die op la6t van de justitie onbruikbaar wa ren gemaakt, in deplorabclen toestand ver- keeren, zal het blad voorloopig slechts in klein formaat verschijnen. Wij vernemen voorts, dat het vast staat, dat de justitie togen eenige functionnaris- sen, die aan de totstandkoming van dat gedeelte van de Tribune, welke tot het jus titioneel ingrijpen aanleiding heeft gegeven, een gerechtelijke vervolging zal instellen. Amsterdam, 16 Juli. Naar wij verne men heeft rar. J. G. Stencker als procureur van den Raad van Arbeid het faillissement aangevraagd van de drukkerij „Atalanta", waar, zooals men weet het communistische dagblad „De Tribune" gedrukt wordt. WIJZIGING DER STAATSLOTERIJ. Vrij veel critlek van de zijde der Tweede Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag over dc voorgestelde wijziging van dc Wet tot re geling der Staatsloterij, vond men alge meen de toelichting tot dit wetsontwerp tc sober. Verscheidene Tweede Kamerleden acht ten het allerminst vanzelfsprekend, dat het gebruik maken van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij door particu liere ondernemingen als niot toelaatbaar moet worden aangemerkt; te minder, om dat in zoodanig gebruik een waarborg te meer kan zijn gelegen voor de betrouw baarheid van door particulieren georgani seerde loterijen. Hieronder zijn er, dio het publick steeds goed hebben bediend, cn on der de particuliere ondernemingen is een aantal zonder twijfel solide. Verscheidene andere leden achtten het zelfs nuttig, dat door bona fide onderne mingen aan de „kleine luyden" de gelegen lieid wordt geboden, ook een kans te wagen. Het gebruik maken van de trekkin gen van de Staatsloterij verhoogt de aan trekkelijkheid en heeft het voordeel van gemakkelijke contróle. Gezien het feit, dat de collecteurs van de Staatsloterij vrijwel altijd hun loten gemakkelijk verkoopen, werd do voorgestelde maatregel, in zoo verre hij bedoeld mocht zijn ter bescher ming van de Staatsloterij, overbodig ge acht. Door verscheidene andere leden werd dit wetsontwerp met instemming begroet. Verschillende leden vreesden evenwel dat door het wet worden van dit ontwerp de geoorloofde gelegenheid al te zeer zou worden beperkt, tengevolge waarvan bet publiek, dat nu eenmaal loten koopen wil, zich nog meer dan thans van Sweepstake- cn andere buitenlandsche loten zal voor zien. Dit gevaar zal echter door aanzien lijke uitbreiding der Staatsloterij voorko men kunnen worden. EEN KONINGIN EMMA-POSTZEGEL. Than# is een Kon. besluit verschenen, waarbij van Rijkswego ten bate van de t.b.c bestrijding een bijzondere postzegel wordt verkrijgbaar gesteld, in de frankeer- waardc van 6 cent. Het zegel draagt de beeltenis van de Koningin-Moeder. Dc netto opbrengst wordt ter beschikking gesteld van de Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding van de tuberculose. KOEIEN AAN NICOTINE BEZWEKEN- Dezer dagen wilde een veehouder te Schcllinkliout zijn koeien bevrijden van do vliegenplaag en meende daarvoor een nico. tine oplossing, zooals wel in de boomgaar den wordt toegepast voor do insectenbe- strijding te kunnen gebruiken. Een 4-tal koeien werd door hem met een verdunde oplossing ingesmeerd, doch terwijl hij nog met de laatste koe.bezig was, gaf het eerste dier reeds den geest. In zeer korten tijd zijn alle vier dc dieren gestorven. KONINGIN EN PRINSES TE DELFT. Delft, 16 Juli. Hedenmorgen tc om streeks 10 uur heeft H. M. de Koningin, ver gezeld van II. K. H. Prinses Juliana, een bezoek gebracht aan de Nieuwe. Kerk te Delft. De vorstelijke bezoeksters werden ontvangen door den burgemeester Mr. G. van Baren en hebben ongeveer een kwartier in den grafkelder vertoefd. De Koningin was geheel in het wit gekleed. De Prinses in parelgrijs. WEER EEN GEVAL VAN KINDERVER LAMMING TE ULFT. Doctinchem, 16 Juli. Te Ulft (gem. Gendringen) is weer een geval van kinder verlamming geconstateerd. De scholen zijn gesloten. VALSCHE MUNTER VEROORDEELD. Leeuwarden, 16 Juli. Heden werd de 34-jarige J. Palma, rijwielhandelaar te Irn. sum wegens het maken van valsche mun ten cn het voorhanden hebben van grond stoffen en gereedschappen, noodig voor het vervaardigen ervan, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Na het uitspreken van het vonnis werd door verdachte zijn medeplichtige aange wezen, zekere K„ die thans nog te Leeu warden in voorarrest zit. De entreeprijzen worden van 16 dezer tot en met 30 Augus tus voor kinderen tot en met 13 jaar op vijftig cent gesteld Amsterdam, 14 Juli. Evenals zoo vele andere zoölogische tuinen ondervindt ook Artis den ernstigen terugslag van de tijds omstandigheden, welke vrijwel door ieder een verhooging van lasten en een verlaging van inkomsten medebrengen. Ofschoon de moeilijkheden groot zijn, stelt het Genoot schap alle pogingen in het werk, deze cul tureel instelling voor ondergang to bewa ren. Want niemand zaJ de groole beteeke- nis kunnen ontkennen, die zij heeft, in op voedkundig opzicht, voor het onderwijs (w.o. het universitaire onderwijs te Amster dam), voor beeldende kunstenaars, als mid delpunt van talrijke wetenschappelijke con gressen cn vergaderingen, als gelegenheid voor allerlei biologisch onderzoek en ten slotte, vooral in deze moeilijke tijden, als werkgever en als attractie voor Nederlan ders, niet-Amstcrdammers cn vreemdelin gen. om onze hoofdstad te bezoeken. De ervaring heeft geleerd en ook an dere soortgelijke instellingen hebben deze opgedaan dat een verlaging van den entrée-prijs. zij het een algemeene, dan wel een op bepaalde tijden of voor bepaalde bezoekers geldende verlaging, steeds een vermindering van inkomsten medebrengt. Dit geldt natuurlijk alleen zoo lang de en trée-prijs niet een zeker maximum te bo ven gaa t In verband met een en ander heeft zich de vraag voorgedaan of do voor Artis gel dende entrée-prijs 1.— dit maximum reeds bereikt of overschreden zou hebben, waarbij terdege de kwestie onder bet oog is gezien, dat het rjskeeren van proefne mingen, die een verlaging de inkomsten tengevolge zouden kunnen hebben, op het oogenblik slechts noode kan worden ge waagd. Na langdurig overleg is echter dezer da gen besloten, gedurende den schoolvacan- tietijd en wel van 16 dezer af tot en met 30 Augustus as, d.w.z. in den tijd, waarin de ontvangsten aan entréc-gelden het groot ste zijn. bij wijze van proef kinderen tot en met den 13-jarigcn leeftijd toe te laten te gen den hal ven entréeprijs, dat wil dus zeg gen vijftig cent per kind. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat op dagen, resp. tijden, waarop de tuin toe gankelijk is b f 0.25 of 0.50 per persoon, ook voor kinderen den vollen entrée-prijs betaald zal moeten worden. Kinderen tot en met den 3-jarigen leeftijd worden steeds gratis toegelaten. Batavia, 16 Juli. (Aneta). De commissie tot vaststelling van de wetenschappelijke waarde van de ontdekking van het graf van J. P. Coen, hield te Batavia een vergade ring. Na den heer Blois van Treslong Prins, die het initiatief genomen heeft inzake de voorloopige opgravingen, te hebben gehoord, besloot de commissie tot een zoo nauwkeu rig mogelijke vaststelling van de plaats ten opzichte van andere bekende punten, opdat de grootst mogelijke zekerheid inzake de waarde van de ontdekking kan worden ver kregen. Het werk van de commissie is dus voorloopig nog niet beëindigd. Dc heeren Blois van Treslong Prins cn ir. Musegaas verstrekten verdere inlichtingen. De professoren Mijsberg on De Langen on derzoeken thans het opgegraven skelet, ter wijl de doktoren Bosch, van den Oudheid kundigen Dienst, en Brugmans de historie zullen nagaan. De heer Kuiper, kolonel van den Topografischen Dienst, zal de metingen nader controleeren. Wij brengen U een keurige sorleering in: TUINMEUBELEN, SERREMEUBELEN, STRANDSTOELEN BEZOEKT ONZE TOONZALEN EN 18 MODELKAMERS BEEKENST. LAAN 10 OPGERICHT 1909 O T ..Spatte lit, lieve V" „Nee, lieveling. Je gleed zachtjes in het water, zoo ongeveer als een autobus die van de Maasbrug valt* (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1934 | | pagina 6